Ontvoerders Heineken en Van der Valk ontsnapt Volgend jaar 11,3 miljard bezuinigen Voetballerlei <M LH. Meerburg benoemd tot burgemeester van Alkemade UIT SCHEVENINGSE GEVANGENIS Bouterse overweegt uitroepen noodtoestand Jonge Moskovieten mogen 's avonds alleen op straat Verzekeraars weigeren aids-risikogroepen Afscheidsinterview met Amerikaanse ambassadeur wiumwm Ziekenhuis wegens vakan tie gesloten £eidó&(2otvuvnt £eicUe 6omcwit Zaterdag 23 augustus 1986 77e jaargang no. 23585 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: AmroBankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.j.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Bewolking en af en toe een bui. Minimumtemperatuur on geveer 11 graden, middagtem- peratuur omstreeks 18 graden. Matige wind, rond kracht drie. Morgen opklaringen en zonni ge 'perioden. Zon op: 6.37, onder 20.45; hoog water Scheveningen 6.50 en 19.11, laag water 15.10. ALKEMADE De Leiderdorpse vethouder A.H. Meerburg is gister middag benoemd tot burgemeester van Alkemade. Hij volgt oud-bur- emeester J.S. Wagenaar op die op augustus van dit jaar met pensi oen ging. De heer Meerburg is 40 jaar, gehuwd en heeft drie kinde en. De benoeming gaat per 16 sep- ember in. In een eerste reactie liet de kers verse burgemeester weten zeer ge lukkig te zijn met zijn benoeming. De heer Meerburg solliciteerde na- lelijk al enkele malen eerder naar jen burgemeesterspost in de Rijn streek. Vanuit Alkemade is met voldoening op de benoeming gerea geerd. Meerburg had de voorkeur van de gemeenteraad in Alkemade. Ook vanuit zijn huidige woonplaats Leiderdorp hebben de kersverse burgemeester de nodige felicitaties bereikt. Van diverse kanten werd echter ook betreurd dat wethouder Meerburg zo kort na de benoeming van het nieuwe college de Leider- dorpse gemeenteraad gaat verlaten. Hij zal als raadslid worden opge volgd door de heer G. Hoogervorst. (Zie verder pagina 15: „Alkema de is een lot uit de loterij"). Duizenden dieven in Peking melden zich PEKING Duizenden delinquen ten in Peking, vooral dieven, heb ben zich de laatste twee maanden spontaan gemeld bij de politie om te profiteren van een amnestie waarvan de termijn woensdag ver streek. De dieven worden met cle mentie berecht. De amnestiecam pagne heeft in juni een flinke ver laging van het misdaadgemiddelde te zien gegeven. Soortgelijke am nestiecampagnes zijn ook gehouden in Sjanghai, Tianjin en in zes pro vincies en districten. Het resultaat was de spontane aangifte van 62.000 delinquenten. Diefstal maakt 70 a 80 procent uit van het totaal aantal delicten in China. Telefonische hulpdienst drugsverslaafden Moskou MOSKOU Drugsverslaafden in de Russische hoofdstad Moskou kunnen sinds kort om hulp of raad vragen bij een telefonische hulpdienst. „Als u een probleem hebt, of op een moeilijk moment in twijfel raakt, belt u ons op. U krijgt raad", aldus een kleine advertentie in het Mos- kouse avondblad „Vetsjernaja Moskva". In de krant wordt ook gemeld dat in Moskou zes con sultatiebureau^ en twee klinieken speciaal zijn uitgerust voor behandeling van mensen met drugsproblemen. „De behandeling geschiedt anoniem. Het geheim blijft bewaard". De Sov jet-media hebben de laatste maanden regelma tig geschreven over het bestaan van drugsver slaafden en het gevaar van drugsgebruik. Toe gegeven wordt dat het drugsprobleem in het verleden is onderschat in de Sovjet-Unie. Bij de riskante achtervolging op de Laan van Nieuw-Oost-Indië sloeg een agent met zijn motor over de kop. Hij raakte licht gewond. DEN HAAG Vier als vuurwapengevaarlijk be kend staande gedetineerden zijn gistermiddag op spectaculaire wijze ontsnapt uit de zwaarbewaakte Scheveningse strafgevangenis. Onder hen bevond zich Jan Boelaard, één van de ontvoerders van Fred dy Heineken en Ab Doderer. Zijn vluchtauto werd kort na de uitbraak klemgereden. Van de drie voort- vluchtigen is Franco Cat Berro de beruchtste. Deze 37-jarige Italiaanse crimineel zat een straf van twaalf jaar uit in verband met zijn aandeel in de ontvoering van mevrouw Toos van der Valk. De andere twee zijn de 45-jarige Algerijn A.K. die tien jaar kreeg opgelegd wegens roofovervallen en een 33-jarige man uit Joegoslavië. Deze laatste is veroordeeld tot een vrijheids straf van zes jaar in verband met diverse geweldplegingen. Een woordvoerder van de Haagse politie typeert de ontsnap ten als „geen fijne jongens". Om ongeveer half drie, tijdens het bezoekuur, haalden twee van de gevluchte gevangenen een vuurwapen te voorschijn. Enkele personeelsleden van de gevangenis zijn daarbij mis handeld. Eén van hen werd tegen de grond geslagen, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. De portier werd door het viertal gedwongen tot het openen van alle deuren op weg naar de uitgang. Boellaard (33) wist weg te komen in een buiten de poort gereed staande bruine Mercedes. Het vermoeden bestaat dat de drie andere gevan genen een stuk met hem zijn meegereden en vrij snel daarna zijn uitgestapt of er zijn uitgezet. Na een riskante achtervol ging over de Laan van Nieuw-Oost-Indië, waarbij een moto ragent tegen een wagen van de hondenbrigade botste, over de kop sloeg en licht gewond raakte, werd de vluchtauto ter hoogte van de Schenkkade tot stoppen gedwongen. Op de an dere drie gevangenen is gedurende de rest van de middag jacht gemaakt, onder meer in het drukke stadscentrum van Den Haag. Ook het duingebied bij het gevangeniscomplex is zorgvuldig uitgekamd. Al het politiepersoneel had bij de poort van de gevangenis foto's meegekregen met daarop de beelte nis van de gezochte mannen. Voor de verkenning van het duingebied werd de bereden brigade ingezet, alsmede een he likopter van de rijkspolitie. Die speuractie had echter geen resultaat. Pag. 17: Ontsnapte Berro één van gevaarlijkste crimine len van Italië. iBritten ontdekken KABINET ROND BEGROTING 1987 AF verst verwijderde object in heelal LONDEN Britse astrono- .'fnen hebben in het heelal een bbject gesignaleerd dat voorzo mer bekend het verst verwij derd is van de aarde. Het be treft een op een ster lijkende Stralingsbron die zo ver ver wijderd is dat het licht 20 jaar miljard jaar nodig heeft om de "aarde te bereiken. Het gaat om ■een quasar, een radiobron, die waarschijnlijk is gevormd toen |het universum pas één miljard 'jaar oud was, aldus de astrono men. Stephen Warren van de Cambridge-universiteit ver klaarde dat hij en zijn collega Paul Hewett het object hebben levonden bij het analyseren van de gegevens die zijn ver- tzameld door de telescoop van •het Siding Spring observatori um in Australië. Warren zei dat de ontdekking onschatbare informatie verschaft over de omvang en de ouderdom van het heelal. Naakte tasjesdief maakt slachtoffers BILOXI Een naakte man heeft in het zuiden van de VS in een maand vier handtasjes geroofd. De man maakte woensdag zijn laatste slachtoffer in de havenstad Biloxi. Hij sloot daar een medewerk ster van een plaatselijke luchtmachtbasis op in een kast en ging er met haar tas vandoor. De tasjesdief was volgens zijn slachtof fers groot. Het enige kle dingstuk dat hij droeg was een masker over zijn hoofd. DEN HAAG Het kabinet is het gisteren eens geworden over de rijksbegroting voor 1987, die op Prinsjesdag aan het parlement zal worden ge presenteerd. In totaal zal er volgend jaar een record-be drag van 11,3 miljard worden, bezuinigd, hetgeen iets minder is dan minister Ruding (Finan ciën) aanvankelijk had voor gesteld. Het is zo goed als ze ker dat de tijdelijke verhoging van de aardgas-accijns tussen 1 januari en 1 juli niet doorgaat. Het kabinet besloot verder on der meer volgend jaar het overheidsapparaat met onge veer 2500 arbeidsplaatsen te verkleinen. Dat levert 125 mil joen gulden op. Tot 1990 is een inkrimping van het aantal ambtenaren met 20.000 voor zien. Per 1 november gaat, zoals reeds bekend was, de benzine accijns met 7 cent omhoog. Diesel wordt 9 cent duurder. De btw-tarieven gaat op die zelfde datum met één procent omhoog. De huren gaan per 1 juli met twee procent omhoog. Vanwege de gunstige ontwik keling van de koopkracht zal er eind dit jaar minder geld nodig zijn voor een „eenmalige uitkering aan de echte mini ma". Bovendien ziet het er volgens minister-president Lubbers naar uit dat de om vang van de groep echte mini ma „zeer beperkt" zal worden. Pag. 3: Kabinet vindt alter natief voor verhoging van aardgas-accijns. PARAMARIBO De Surinaamse legerleider Desi Bouterse overweegt de nood toestand uit te roepen in verband met de activiteiten van een rebellenlegertje in het district Marowijne, in het oosten van het land. Dat heeft het Surinaamse persbureau SNA gisteren gemeld. Nadat donderdag bij een vuur- patrouille werden ontvoerd en een aantal anderen is verdwe- gevecht tussen het leger en aanhangers van de rebellen groep van Ronnie Brunswijk aan de kant van het leger ze ker vier doden en mogelijk zelfs acht doden waren geval len, begon de bevolking het gebied te ontvluchten, aldus SNA. Twee soldaten van de Bouterse bracht een bezoek aan het district, in het grens gebied met Frans Guyana, en zei dat de aanval een zware slag was voor Suriname. De le gerleider suggereerde dat Ne derland betrokken zou kun nen zijn bij de pogingen hem te wippen. Brunswijk, zo zei hij, zou niet in staat zijn zijn acties zonder hulp uit te voe ren en zijn politieke eisen zijn gelijk aan de eisen die Neder land stelt. De betrekkingen met Nederland moeten mis schien worden herzien, zo dreigde Bouterse. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MOSKOU Het in Moskou geldende verbod voor jongeren on der de 18 jaar om zich 's avonds na elf uur ('s zomers na tien uur) zonder begeleiding van hun ouders in openbare gelegenhe den of op straat te bevinden, moet worden opgeheven, aldus de regeringskrant Izvestija gisteren. Het blad vindt dat het verbod „tegen de wet en het gezonde verstand ingaat". Izvestija noemt het absurd dat jongeren zonder begeleiding niet mogen deelne men aan evenementen die tot na tien uur duren. Het blad wijst erop dat de jeugd zich niet aan het verbod houdt. De politie houdt bovendien nauweljks toezicht op de naleving van de be paling. AMSTERDAM Gealarmeerd door de astronomische kosten die aids in Amerika met zich mee brengt, heb ben verschillende Nederlandse verzekeringsmaat schappijen geweigerd mensen te verzekeren die tot een aids-risikogroep behoren, zoals homoseksuelen. Dat werd gisteren gemeld op het tweede nationale aids- cóngres in Amsterdam. Op het congres werd daarnaast van verschillende kanten gewe zen op gevallen waarbij mensen gedwongen werden zich op be smetting met het aids-veroorzakende virus te laten testen. Een van de grote, scherp concurrerende verzekeraars zou zich hier al herhaaldelijk aan schuldig hebben gemaakt. De directeur Volksgezondheid van de Amsterdamse GG en GD, dr. Coutinho, vertelde zelf met een dergelijk voorbeeld te zijn geconfronteerd. Een homoseksuele man, die op grond van zijn leefwijze geen gevaar liep op aids, werd toch door deze maat schappij uitgesloten. Ook bij de organisatie van homofielen COC en andere organisaties komen de laatste tijd dergelijke meldin gen binnen. Volgens dr. Coutinho is dit een onaanvaardbare zaak. Hij riep de overheid op wettelijke maatregelen tegen deze verzekeraars te nemen. Volgens de deskundigen op het congres verspreid aids zich als een olievlek over de hele wereld. Steeds meer heteroseksuelen vallen in tal van landen aan de ziekte ten prooi. Dat gebeurt nu nog vooral in Afrika, maar er is geen enkele reden om te ver wachten dat deze ontwikkeling aan Europa voorbij zal gaan. Daarom moet het voorkomen van deze dodelijke ziekte de aller hoogste prioriteit hebben in het overheidsbeleid, aldus de con gresgangers. De kans op een spoedige ontwikkeling van een vaccin of geneesmiddel tegen aids is verder weg dan ooit. Tulpen, klompen en kruisraketten: „Verbijsterd door de ingewikkeldheid van de Nederlandse sa menleving" keert de Amerikaanse ambassadeur L. Paul Bre mer III na een driejarig verblijf in Den Haag volgende week terug naar Washington om daar leiding te gaan geven aan het anti-terrorismebureau van de Amerikaanse regering. Op de voorpagina van Finale komt hij uitgebreid aan het woord over zijn werkzaamheden en ervaringen van de afgelopen ja ren en over zijn toekomstig werk: „Terroristen zijn niets meer dan gewone misdadigers. Ze moeten dan ook als misdadigers vervolgd worden". DEZEKRANT Verder onder meer in Fi nale: Een staalkaart van de hedendaagse Nederland se portretkunst; Psycholoog Marseille over de oorzaken van het voetbalvandalisme; Dominee Jan te Winkel over popmuziek en de spanning in de gezin nen; De achtervolging van de suizende sloopkogel of tewel een rondgang langs monumenten van bedrijf en techniek; Interviews met de atleet Robin van Helden en hockeyster Sandra le Poole. INKLEUR (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De bewoners van het Noorditaliaanse stadje Corrido- nia zijn op 't ogenblik extra bezorgd voor hun gezondheid. Het kleine ziekenhuis van Corridonia heeft immers zijn poorten ge sloten. „Wegens vakantie gesloten van 28 juli tot 24 augustus", zo meldt een haastig opgehangen papiertje aan de ingang. Er zat niets anders op dan het ziekenhuis te sluiten, aangezien dokters en verplegend personeel vast bleven houden aan hun „recht" in augustus op vakantie te gaan. Augustus is in Italië de vakantie maand bij uitstek. De patiënten werden naar huis gestuurd of, als hun toestand dat niet toeliet, overgebracht naar andere zie kenhuizen in de omgeving. In veel Italiaanse ziekenhuizen heerst een personeelsgebrek. Op last van de justitie zijn in Rome agenten in burger met een groot onderzoek gestart naar de situ atie in de ziekenhuizen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In Italië is becijferd hoeveel de topvoetballers op het Apennijns schiereiland wel plegen te verdienen. Het zal weinigen verbazen dat Maradonna als de grootste verdiener uit de bus komt. Men schat dat de voor Napoli spelende Argentijn jaarlijks met 2,3 miljoen gulden gaat schuiven. Dit nieuwtje en nog veel meer wetenswaardigs uit de buitenlandse voet balwereld staat vandaag in „Voetballerlei", de we kelijkse voetbalrubriek. Na een zomerstop keert die vandaag weer in de kolommen van de Leidse Cou rant terug. Hebt u de krant ook weer voor het eerst in handen na een soort zomerstop? Hieronder staat wat u moet doen om voortaan „Voetballerlei" niet meer te hoeven missen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1