„Alkemade is een lot uit loterij" Alkemade gelukkig met nieuwe burgemeester Nieuw veld Fair Play MEERBURG UITEINDELIJK TOCH BURGEMEESTER IN RIJNSTREEK «LEIDEN OMGEVING SaidócQowiant ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 PAGINA 15 Onderscheiding voor Van den Barselaar Burgemeester F. Winkel heeft gistermiddag de eremedaille in brons in de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan Johannis Laurentius van den Barselaar (63) uit De Zilk. De plechtigheid vond plaats in De Duinpan in De Zilk. De heer Van den Bar selaar werkt sinds 1946 bij het bloembollenbedrijf W. Zand bergen aan de Zilkerduinweg. Afgezien van het feit dat hij 40 jaar lang een trouw werknemer was, is hij ook de specialist van het bedrijf voor de kweek van hyacinthbollen, die worden geëxporteerd naar Frankrijk en Duitsland. Wielerkamp in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Zoeterwoude werd gisteravond de individuele wielerkamp verre den met een tijdrit over 11,4 kilometer. Astrid van Leeuwen werd eerste bij de dames met een tijd van 19,11 min. Lard Koeken won met een tijd van 16,52 min. de juniorenwedstrijd. Kees Janmaat kwam als eerste veteraan over de streep met een tijd van 17,02 min. Als twee de finishte hier Theo van Klink in 17,03 min. Eerste bij de senioren werd Coen van der Krogt in 16,02 min., hier was een tweede plaats voor Ben Versteegen in 16,12 min. Op de derde plaats eindigde Dennis van den Berg in 16,25 min. De tijdrit werd aanmerkelijk sneller ver reden dan vorig jaar. Vanavond heeft in de Geerpolder de wegwedstrijd plaats. Aanvang 18.00 uur. Morgen wordt de sprint en het af sluitend criterium gehouden. ZOETERWOUDE Met het hijsen van de clubvlag heeft de Zoeterwoudse wethouder van welzijnszaken mevrouw H. Gra- niewski gisteren het nieuwe veld van handbalvereniging Fair Play geopend. Vervolgens wierp de wethouder de eerste bal waarna de jongenspuppillen het genoegen smaakten de eerste wedstrijd te mogen spelen. De officiïe opening op Sportpark Haasbroek werd bijgewoond door een groot aantal genodigden waaronder burgermeester A. Houdijk en vertegenwoordigers van Swetterhage waar Fair Play enkele jaren gastvrij onderdak heeft genoten. Wethouder Gra- niewski was verheugd dat door een herverdeling van het ge meentelijk sportpark zowel de handballers als de voetballers tot volle tevredenheid over een goede accommodatie kunnen be schikken. Gisteravond ging tevens de verkoop van loten van start. De opbrengst van deze loterij moet een aanzet zijn voor de realisatie van een eigen clubgebouw voor de handballers. Mor gen worden er op het nieuwe veld de eerste competitiewedstrij den gespeeld. Gemaal Haasbroek in bedrijf ZOETERWOUDE Het waterschap Noord- woude heeft gistermorgen het nieuwe gemaal in de polder Haasbroek in Zoeterwoude in ge bruik genomen. Het gemaal is het resultaat van de bestuurliijke samenwerking tussen het waterschap Noordwoude, de landinrichtings commissie Rijnstreek Zuid en de Nederlandse Spoorwegen. De NS heeft de afgelopen jaren een gedeelte van de enkelsporige baan van het traject Leiden-Alphen aan den Rijn verdub beld. Hierdoor moesten de duikers en bruggen voor de waterdoorvoer onder de spoorbaan worden aangepast. In overleg is uit kostenoog- punt besloten een aantal kunstwerken in de spoorbaan te laten vervallen. Om toch in de waterbeheersingssituatie te voorzien werd be sloten dat de NS voor het waterschap een nieuw poldergemaal zou bouwen. Het nieuwe gemaal ligt in de polder Haasbroek aan de oostzijde van de Weipoortse Vliet. (vervolg van de voorpagina) LEIDERDORP Alke made heeft per 16 sep tember weer een burge meester. Na een drie we ken durend „burgemees terloos" tijdperk is Arie Herman Meerburg (CDA) uit achtentwintig kandidaten gekozen en benoemd als nieuwe bur gervader van de ge meente aan het Braase- mermeer. Na bijna acht jaar wethouder in Lei derdorp te zijn geweest, vertrekt hij volgende maand naar het landelij ke Alkemade om zich daar geheel aan alle be stuurlijke en representa tieve taken van het bur gemeesterschap te wij den. „Ik ben blij dat de spanning van het wachten er eindelijk af is", reageerde wethouder Meerburg (40) gistermiddag opgelucht, nadat hij van zijn benoeming gehoord had. He lemaal onverwacht kwam die mededeling niet. „Ik was al bij de minister op bezoek ge weest en daardoor vermoed de ik al dat ik tot één van de eersten behoorde". Al vanaf vorig jaar januari is wethouder Meerburg aan het solliciteren naar een burge meesterspost. Bij de keuze voor de burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuw veen was hij één van de laatst overgebleven kandidaten. Daar haalde hij het nét niet, omdat er toen voor een VVD-burgemeester werd gekozen. „Ik ben verheugd dat het uit- dorp geboren en getogen Meerburg. „Het is nog een beetje bekend gebied dat niet al te ver van Leiderdorp ligt. Bovendien is het een aan trekkelijke gemeente die prachtig aan het water gele gen is", aldus de kersverse burgemeester, die zegt met plezier in één van de dorpen van Alkemade te willen wo nen. Ook zijn echtgenote Ria Meerburg-Wernecke (40) en zijn drie kinderen Paul (12), Miijam (9) en Judith (7) ver huizen straks graag naar Al kemade. „Een lot uit de lote rij", vindt mevrouw Meer burg zelfs. Economie De heer Meerburg, die gere formeerd is, werd op 15 janu ari 1946 in het toen nog dorpse Leiderdorp geboren. Na het doorlopen van de HBS-B op het Visser 't Hooft- lyceum in Leiden, begon hij aan een studie politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij behaalde zijn kandidaats in 1967 en zwaai de vervolgens om naar eco nomie. In 1972 deed hij staat sexamen en kreeg zijn MO- acte. „Daarna ben ik les in economie en recht gaan ge ven op het Christelijk Ly ceum voor Delft en Rijswijk. Daar ben ik tot vorig jaar ge bleven. Toen kreeg ik een baan op mijn oude school: het Visser 't Hooftlyceum in Lei den". In 1978 besloot hij zich ver kiesbaar te stellen voor het raadslidmaatschap in zijn ge boorteplaats. Hij werd geko zen en meteen tot wethouder benoemd. Daarvoor had hij al de nodige ervaring opge daan als burgerlid in enkele raadscommissies. Als wet houder had hij ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken, verkeer en milieu in zijn portefeuille. Naast zijn leraarschap en werk als wethouder, bekleed de de nieuwe burgemeester ook tal van bestuursfuncties. Op dit moment is hij be stuurslid bij het waterleiding bedrijf Rijnstreek en het Energiebedrijf Rijnland. De plaatselijke politiek heeft hem altijd erg aangetrokken. „Je bent op locaal niveau heel concreet bezig. Je ziet precies wat er gebeurt. De mensen kunnen bovendien heel direct op alles wat er ge beurt reageren, zijn er vaak nauw bij betrokken". Als burgemeester de eenheid bewaren binnen het gemeen tebestuur. Dat is wat de heer Meerburg als belangrijkste taak van een burgemeester ziet. „Je moet proberen de zaak bestuurlijk te houden. Daarbij is uiteraard het niet de bedoeling om alle me ningsverschillen onder de ta fel te schuiven, maar wel om een sfeer te scheppen waarin je constructief kunt samen werken. Niet alleen proberen om je eigen punten te realise ren. Waarmee ik overigens niet zeg dat een burgemees ter dat niet mag doen als hij er de kans toe krijgt. Maar de raadsleden en wethouders zijn uiteindelijk degenen die door de burgerij gekozen zijn. Een burgemeester heeft vooral een cofdinerende en verzoenende taak". Tradities Hoewel de sprong van het verstedelijkte Leiderdorp naar het landelijke Alkema de groot lijkt, ziet de heer Meerburg dit niet als een probleem. „Ik kan putten uit een redelijke ervaring als wethouder. Dat wil natuur lijk niet zeggen dat ik op stel en sprong de hele organisatie wil veranderen. Integendeel. Ik wil eerst vertrouwd raken met de gebruiken, tradities en aanpak van het gemeente bestuur van Alkemade. Daar zal ik dan op inspringen", al dus Meerburg. Dat er flinke verschillen tus sen de beide plaatsen zijn, kan Meerburgechter niet ontkennen. „Leiderdorp is toch zoals dat met een on aangenaam woord heet een beetje een slaapgemeen- te. Het telt voornamelijk fo renzen en dat betekent dat de inwoners ook heel andere ideeën hebben over waar een gemeentebestuur voor zou moeten zorgen. Zij zijn wat meer op luxe ingesteld dan een niet-forenzengemeente. In Leiderdorp betekent dit bijvoorbeeld dat er vrij veel aandacht aan sportaccommo daties en andere sociaal-cul turele voorzieningen wordt besteed. Ik kan me voorstel len dat er in Alkemade ande re zaken voorop staan, zoals goede wegen en groenvoor zieningen. De zaken op straat moeten in orde zijn. Een beetje de mentaliteit die er in het oude Leiderdorp heerste. Ik zal me wat dat betreft wel thuisvoelen. Ik kan er begrip voor opbrengen dat mensen voor dergelijke dingen plei ten", vindt Meerburg, die er echter haastig aan toevoegt dat geen enkele gemeente zonder sociaal-culturele voor zieningen kan. Concrete plannen voor Alke made zegt de heer Meerburg nog niet te hebben: „Ik moet me eerst inwerken en van alle zaken op de hoogte stel len". Hij zou echter wel wil len inspringen op de econo mische mogelijkheden die Alkemade biedt. Hij doelt hierbij op de rapporten van het Instituut voor Regionaal en Planologisch Onderzoek die onlangs gepubliceerd zijn. Hierin komt de Rijnstreek naar voren als een kansrijke regio voor allerlei ontwikke lingen op economisch, dienst verlenend en recreatief ge bied. „Ook Alkemade heeft volgens mij unieke kansen. Het lijkt mij heel interessant die aan te pakken en uit te werken". Vandaag bezoekt een delega tie uit Alkemade Leiderdorp om met het gezin Meerburg kennis te maken. Wanneer de installatie van de heer Meerburg plaats heeft, is nog niet bekend. JEANNETTE SCHREUDER ALKEMADE/LEIDERDORP In Alkemade is met vol doening en tevredenheid ge reageerd op de benoeming van de Leiderdorpse wethou der A. Meerburg tot burge meester van Alkemade. Meer burg had van de in het totaal 28 kandidaten (waaronder drie vrouwen) de unanieme voorkeur van de gemeente raad. CDA-wethouder W. Nugteren zei het positief te vinden dat een jonge burgemeester was benoemd. „Hij is goed bekend met de regionale problema tiek. Meerburg komt uit een geslacht van aannemers en weet dus alles van bouwen en ruimtelijke ordening. Dat is een goede zaak voor de cen- trumproblematiek van Alke made", aldus Van Nugteren. In CD A-kringen gaf men te kennen gelukkig te zijn met het feit dat Meerburg relatief een jonge burgemeester is. Ook PvdA-fractievoorzitter F. Schoonderwoerd hecht veel waarde aan de leeftijd van Meerburg: „Het is zijn eerste post. Hij zal vast wel goed zijn best gaan doen als hij later nog hoger op wil". Schoon derwoerd constateert tevre den dat Meerburg met zijn ARP-achtergrond „afkomstig is uit de linker hoek van het CDA". VVD-fractievoorzitter H. van Duijkeren, één van de sollici tanten naar de burgemeester spost, vindt het jammer dat er geen liberaal is benoemd. Niet alleen omdat het aantal VVD- burgemeesters onderbedeeld is maar ook omdat „het CDA in Alkemade liberaal den kend is". PPR-fractievoorzit- ster L. Castelei n is blij met Meerburg maar had graag ge zien dat een vrouw was be noemd. „Maar de gemeente moet daar aan toe zijn", aldus Castelein. Open kaart In Leiderdorp is men tegelijk verheugd en bedroefd over de benoeming van Meerburg. CDA-fractie-voorzitter J. den Boeft: „Het is een prachtige benoeming. Maar we raken onze eerste man kwijt, net aan het begin van een nieuwe raadsperiode en dat is niet plezierig. Wij moeten nu een kandidaat gaan presenteren die voor iedereen aanvaard baar is. Eerst moeten we het in eigen kring eens worden, en dan moeten de andere fracties worden overtuigd". Het CDA in Leiderdorp wist al enige tijd dat de benoeming er aan zat te komen. De frac tie-voorzitter vindt het niet incorrect dat de heer Meer burg zo snel na de collegevor ming verdwijnt: „Dit soort dingen gebeuren als een wet houder ambities heeft. Ik heb daar geen problemen mee". Mevrouw C.A. Huigen-Van Boven, wethouder voor de VVD in het Leiderdorpse col lege, betreurt het vertrek van de heer Meerburg. „Het is jammer dat hij weggaat, maar ik ben natuurlijk ook blij voor hem. Ze hebben een goede aan hem. Ik vind echter het niet geheel correct van het CDA dat ze iemand naar vo ren hebben geschoven die zo vlak na de collegevorming al weer weggaat. Het CDA had open kaart moeten spelen", aldus mevrouw Huigen. Burgemeester A.J.A.L. Brug- geman van Leiderdorp be schouwt het vertrek van de heer Meerburg als een verlies voor de gemeente: „Het is {'ammer voor ons, fijn voor tem. Hij zal een uitstekende burgemeester zijn, daar ben ik van overtuigd. Ik verlies een wethouder, maar krijg er een goede collega bij". Het „Geïllustreerd Zondags blad" ging in augustus 1916 onverdroten verder met het lezerspubliek van dit zo ge waardeerde weekeind-prent- jesblad eraan te herinneren, dat de Grote Oorlog nog steeds in alle hevigheid en waanzin woedde. In het oos ten, het westen, het zuiden en het midden. Binnen Europa en daarbuiten. Men begon een beetje aan de luchtoorlog ge wend te raken en aan de mij nen op zee, maar het Zon dagsblad moest evenzeer con stateren, „dat er tegenwoordig ook onder den grond oorlog wordt gevoerd". En dan zag de generatie van de jaren '10 van deze zich nu ten einde spoedende 20ste eeuw een fraaie kiek van „Oostenrijk- sche loopgraafkanonniers on der den grond is stelling". De Turken weerden zich ook fiks. Zo was „Port-Said, aan het Suezkanaal, wederom het voorwerp geweest van een krachtigen aanval der Tur ken". De Engelsen lieten niets aan het toeval over en hadden kanonnen opgesteld binnen een fraaie omheining van een kunstig gestyleerd hekwerk, waardoor deze opstelling meer weg had van een die- renparkje met een paar on ooglijke monsters erin. Zoiets moet voor de Turken al aan leiding zijn geweest om alle waakzaamheid terdege in acht te nemen. Daar was verder weer volop commentaar van het Zon dagsblad op de gebeurtenis sen: „Met een opmerkelijke krachtsontwikkeling zetten de Fransch-Engelsche troepen in het Westen, de Russische troepen in het Oosten, de Ita lianen in het Zuiden hun of fensief voort. Dag aan dag bij na, zonder onderbreken, ma ken de legerberichten nu van de nieuwe aanvallen melding. De foto's toonen ons de kracht en de hevigheid der tegen woordige gevechten. Vooral de kiekjes van de materiëele verwoestingen de moreele verwoestingen kunnen nau welijks door onze verbeelding verwerkt worden door de ontelbare ingenieus-uitge dachte vernielingswerktuigen aangericht, toonen ons op aangrijpende wijze wat een moderne oorlog zeggen wil. Millioenen gezonde en krach tige mannen en jongelingen zijn er nu reeds gedood of ge kwetst of voor hun leven lang verminkt, zonder dat eenig resultaat nog bereikt is. Een oorlog onder de moderne om standigheden en met de te genwoordige hulpmiddelen is geen oorlog meer. Geen enkel land kan de ontzettende en vreeselijke rampen doorstaan, die door dezen oorlog zijn ont ketend. Terwijl het met den dag duidelijker wordt, dat ook geen enkele natie zal berei ken, wat zij zich heeft voorge steld en bij een onbegrijpelij ke geestesverwarring nog steeds voorstelt. De millioe nen, die gewapend zijn, zullen niet eer de wapens neerleg gen, voor wederzijds beide partijen totaal zijn uitgeput". Bij al deze onmachtige uitwei dingen was het wellicht het een ware opluchting te verne men, dat „de Deensche Antil len, de eilanden in de Caraïbi- sche Zee, die aan Denemar ken behoorden, deze dagen door de Vereenigde Staten, bij een soort gedwongen ver koop, van Denemarken zijn gekocht.." PREDIKATIE: „Predikatie voor Fransche soldaten aan het wes telijk front". Met muziek. ONDERGRONDS: „De oorlog wordt tegenwoordig ook ondergronds gevoerd. Oostenrijksche loopgraafkanonniers onder den grond in stelling". DUITS WERK (links): „De Duitschers helpen de arme Belgische bevolking op vele plaatsen aan werk door de wegen, die ten plattelande zeer slecht zijn, te verbeteren. Men ziet hier de Belgen onder toezicnt der Duitsche militairen aan den arbeid die brood geeft en tevens ook voor het land van voordeel is". pp b DEKEN MOSMANS: „De Zeereerw.Heer F.X.Mosmans, pastoor-deken van Zoeterwoude, die dezer dagen zijn gouden Priesterjubileum mocht vieren".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15