Super Channel binnenkort op Leidse kabel ieicwcvsomant"^ stad omgeving De Leidse Courant is een krant vol advertenties Bijscholingscursus voor invallers basisschool JJTV viert -jarig staan ■v 5 MOGELIJK PER 1 JANUARI OP EIGEN KANAAL Vereniging Sciencepark Leiden in leven geroepen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 fcfc'EN De afdeling Lei- ■Hran de FNV viert dins- j^^ond 23 september het 80- I bestaan met de huldiging een aantal jubilarissen, lalf zeven begint de jubi- receptie in het Antonius juis aan de Lange Mare m acht uur gaat de feest- j van start met behalve ildiging onder meer een i en een optreden van de e Harmoniekapel. Lezingen over Schatten uit Turkije LEIDEN In het kader van de tentoonstelling Schatten uit Turkije (te zien in het Rijksmuseum van Oudheden) houden acht specialis ten uit binnen- en buitenland een voordracht. De sprekers gaan in op aspecten uit de cultuurgeschiedenis en archeologie van Anatolië. De le zingen worden gehouden in ge bouw 1175 van de universiteit, Cle- veringaplaats 1. Prof. B. Flemming uit Leiden houdt de eerste lezing, woensdag 3 september om 17.00 uur. Informatie over de andere voordrachten is te lefonisch verkrijgbaar: tel. 146246. Scouting viert 40-jarig bestaan LEIDEN De Scouting Franciscusgroep Leiden be staat veertig jaar. Ter gele genheid daarvan heeft zater dag 30 augustus een open dag/spelenkermis plaats in het jeugdhuis aan de Haze- windsteeg. Kinderen en ou ders zijn vanaf 13.00 uur welkom om deel te nemen aan allerlei activiteiten. De komende maanden worden ook een vliegerfeest, film- marathon en tweedaagse slotmanifestatie gehouden. Informatie over de scouting is verkrijgbaar via tel. 761226 of 176952. Duincursus LEIDEN Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie verzorgt een duincursus, die be staat uit acht cursusavon den en zeven excursies. De introductie-avond voor de duincursus heeft plaats op woensdag 10 september. De bijeen komst begint om 19.45 uur in de collegezaal zoölogie aan de Kaiser- straat 63. Jan van der Ende vertoont dan zijn film „De vier duinda- gen". Vopr inlichtingen en aanmelden: tel. 174175 en 211592 (na 20.00 uur). Onderwijsmarkt in De Waag LEIDEN In De Waag wordt zaterdag 30 augus tus een Onderwijsmarkt gehouden met informatie over allerlei cursussen en opleidingen voor volwas senen. De markt begint om tien uur en duurt tot vier uur 's middags. Een f;root aantal Leidse instel ingen, buurthuizen en scholen die cursussen ge ven of opleidingen voor volwassenen verzorgen, zullen aanwezig zijn. De markt wordt georgani seerd door het Leids Edu catief Centrum. :he EIDEN Het satel- ststation Super Chan el; el zal waarschijnlijk in ■ia itober op de kabeltele- 50 sie in Leiden te zien jn. De engelstalige zen- ■i er, die kort geleden iet Music Box fuseerde, I il dan op het kanaal te itvangen zijn waarop u 's avonds de Franse yjs itellietzender TV 5 uit- iw »ndt. Dat betekent dat de- uper Channel, net als ,ee1 lusic Box nu, 's avonds 3 jdens de uitzending *l an TV 5 niet te ontvan- )p en zal zijn. De Ge meenschappelijke Rege- ng, die namens een W antal gemeenten de te- »visiemast in Oegstgeest jeheert, hoopt op 1 janu ari twee aparte kanalen woov zowel TV 5 als Su- er Channel beschik- aar te hebben. De nieu we satellietzender zal dan 24 uur per dag te ontvangen zijn. Super Channel is een sa menwerkingsverband tussen de Engelse commerciële sta tions Anglia en Channel 4. Het station brengt via de sa telliet niet alleen de beste programma's van die com merciële zenders, maar neemt ook programma's over van de BBC. De moge lijkheid bestaat dat Super Channel ook van andere te levisiestations programma's aankoopt. De nieuwe zender zal 's nachts videoclips uitzen den. 's Ochtends zal Super Channel dramaserie's, pro gramma's voor huisvrouwen en kinderprogramma's bren gen, 's middags gevolgd door comedyserie's, shows en pro gramma's voor de oudere jeugd, 's Avonds zal Super Channel films, amusement en sport uitzenden. Die laat ste uitzendingen kunnen de Leidse kabelabonnees overi gens pas bekijken nadat TV 5 een eigen kanaal heeft. G. Noordermeer, de secreta ris van de Gemeenschappe lijke Regeling Antenne en Energievoorzieningen Lei den en omstreken, streeft er naar per 1 januari een eigen kanaal voor elk der beide zenders beschikbaar te heb ben: „Wij zullen het voorstel eerst aan onze Algemene Vergadering moeten verleg gen. Dat zal eind september gebeuren. Met de hele ope ratie is een bedrag van meer dan dertigduizend gulden gemoeid. Bij een positieve beslissing duurt het nog eni ge tijd voor de benodigde ap paratuur geleverd is. Wij streven de zaak 1 januari voor elkaar te hebben. Het noemen van data is altijd een riskante zaak. Wij ver wachtten indertijd Sky Channel september 1985 op de kabel te hebben. Dit is uiteindelijk pas maart 1986 geworden". LEIDEN De directie Onderwijs van de ge meente heeft met de pe dagogische academie voor het basisonderwijs (pabo) een bijscholingscursus ontwikkeld voor invallers op de openbare basisscho len in Leiden. Volgens mevrouw E.Q. Hesselink van de gemeentelijke di rectie is de cursus vooral bedoeld voor vrouwen, die het onderwijs een aan tal jaren geleden hebben verlaten. „Die hebben nu grotere kinderen, en zou den best weer les willen gaan geven. Een volledige baan is voor hen wat te veel van het goede. Inval len willen ze wel, maar ze zijn bang dat ze het niet kunnen, omdat er zoveel is veranderd. Om hen over de drempel te helpen en een steuntje in de rug te geven, hebben we de cursus opgezet. Hesselink vertelt dat het idee Het terrein waarop het kantoor en laboratorium van Ovabloc zal verrijzen. LEIDEN De ondernemers in de Leeuwenhoek en het Academisch Bedrijven Cen trum hebben een overkoepe lende organisatie in het leven geroepen: de Vereniging Sciencepark Leiden. De orga nisatie beoogt het contact tus sen de ondernemers te bevor deren, de presentatie naar bui ten toe te verzorgen en zono dig op te treden als belangen groep. Oprichter van de vereniging is Paul Brandjes, directeur van het aannemingsbedrijf dat de bedrijfsonderkomens in de Leeuwenhoek bouwt. Hij bood wethouder J. Fase (economi sche zaken) gisteren een enve lop met inhoud aan. Mevrouw Fase sloeg gistermiddag de eerste paal voor de bouw van het kantoor en laboratorium van Ovabloc. Dit bedrijf ves tigt zich aan de Einsteinweg in de Leeuwenhoek. Ovabloc is een Amerikaanse firma die een nieuwe methode van steri lisatie van de vrouw heeft ont wikkeld. Het is de bedoeling dat het be drijf in januari wordt geopend. Mede dankzij de inspanningen van de Hollandse Ontwikke- lings Maatschappij van de voomalig Leidse ambtenaar E. Keijser, heeft de firma geko zen voor een vestiging in Ne derland. In eerste instantie worden er vijftien werkne mers aangesteld. Dat moeten er op den duur enkele tiental len worden. Al eerder is begonnen met de bouw van nog twee andere be drijven die zich bezighouden met biotechnologie. Door de aanwezigheid van de Leidse universiteit is de sleutelstad een aantrekkelijke vestigings plaats voor bedrijven in deze branche. Er bestaat een kans dat nog een (groot) buitenlands bedrijf zich in de Leeuwen hoek gaat vestigen. Dat bedrijf is ook werkzaam op het gebied van de medische technologie. len als er bijvoorbeeld een griepepidemie heerst, moeilijk geschikte vervangers kunnen vinden. De gemeente Leiden beschikt over veertig inval lers. „Normaal is dat genoeg, maar tijdens de pieken is het te weining", aldus Hesselink. In eerste instantie is de cursus bedoeld voor mensen die nog nooit een zieke leerkracht hebben vervangen. Maar de gemeente is ook al gebeld door mensen die staan geregistreerd als invaller en toch graag zou den worden bijgeschoold. Hes selink: „Er zijn bijvoorbeeld vroegere kleuterleidsters, die alleen aan de onderbouw les kunnen geven. Als ze de cur sus hebben gevolgd, kunnen ze ook in hogere groepen voor de klas staan. De invallers moe ten eigenlijk algemeen inzet baar zijn". De nadruk ligt op het prakti sche gedeelte van de cursus. Waarschijnlijk gaan de cursis ten vijf dagen stage lopen. „Het lesgeven gaat nu heel an ders dan vroeger. Er wordt nu veel met verschillènde niveaus gewerkt. Op niveau lezen is heel anders dan klassikaal le zen. Nu kun je de cursisten wel alles vertellen over dat werken op verschillende ni veaus, maar als ze met hun ei gen ogen zien hoe dat gaat, hebben ze het veel sneller door", zegt mevrouw Hesse link. De cursus wordt gegeven door docenten van de pabo. Tijdens de tien lessen maken de cursisten lesmateriaal, dat ze bij het invallen kunnen ge bruiken. Ook wordt de nieuwe wet op het basisonderwijs be sproken en passeren onder wijsmethoden de revue. De cursus begint vrijdag 12 sep tember; de laatste les wordt op 12 december gegeven. Informatie is verkrijgbaar bij de directie onderwijs op het stadhuis, tel. 254314. Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. rici1* ■Mti bijdragen van Frank man, Willem Buijteweg, el Gelauff en Janet van ^fndjepik(l) in een Leidenaar die er zijn van maakt goed gein- ^■Imeerd te zijn, maar ook la doe-het-zelf vak verstaat, i je anders verwachten, „„lar de bewoner van de Me- ïwijk, waar het hier over 6r at. slaagde erin zichzelf een jndining aan te schaffen met in tuin een zitkuil waarvan bodem maar net een paar timeter boven een electri- eitskabel van 20.000 volt ertyioudt. Je zal toch een soort 1 |j|»wvakker zijn, een metse- ir zelfs, en niet eens in staat i een veilige zitkuil in je n te maken. [j£jlukkig heeft deze import- ..idenaar nooit het plan op- ïauirat een paar struiken of bo- ies\n in zijn zitkuil te plaatsen, ïit dat had de energievoor- hing van de Merenwijk en rre omgeving waarschijn- f ingrijpend gewijzigd. Is te Leidenaar dom? Mis- lien, misschien niet. fde loop der jaren ontdek- i talloze Merenwijkers een idkope manier om het re- lëren in de eigen achtertuin ïzienlijk te vergemakkelij- h. Je pikt gewoon wat van gemeente en voortaan kon aalve de familie ook de ^irt op de barbecue worden (genodigd. Het is heus niet een die metselaar geweest. Indje pik (2) em bijvoorbeeld de crea- fste bewindsman van de ieg Lubbers. Jawel, de heer lo Brinkman van WVC. k zijn tuin in de Merenwijk in de loop der jaren heel t rianter geworden. Vooral »r het gemeenteplantsoen border te beschouwen en t talud naar de dijk met ike plantjes te verfraaiien. als ook zijn buren dat de- j». Is dit stelen? Welnee, dat ït verfraaiien. de loop der jaren ontwik- Ide zich een hele cultuur __jd de tuinen in de Meren wijk. Straten werden opge broken, struiken uit de* grond gerukt, paden verlegd, palen geslagen en nieuwe graszoden gelegd om wat meer leefruim te te maken. En echt slim wa ren natuurlijk degenen, die uit de Merenwijk vertrokken. Zij wisten de prijs van hun huis op te drijven met als ar gument dat er toch zo'n prachtige grote tuin bij hoort. Brave Leidenaars waren er natuurlijk ook. Die stapten op de gemeente af met de vraag of ze niet een stukje gemeen tegrond mochten huren om bij hun tuin te trekken. Dat mocht in veel gevallen. In sommige huizen in de Me renwijk moet dan ook wel even wat zijn weggeslikt toen duidelijk werd, dat de ge meente grote schoonmaak gaat houden. Het overgrote deel van de gestolen en ver huurde grond wordt weer te- ruggeëist. Landje pik (3) Niet omdat de gemeente lie- ver zelf de grond schoffelt en het gras maait, maar omdat men er na al die jaren is ach tergekomen dat niet alleen die ene Merenwijker met zijn zitkuil op een tijdbom zit Het landjeveroveren heeft nog veel meer gevaarlijke situaties gecreëerd, heeft men ten Stadhuize ontdekt. Zijn die Merenwijkers anders, dan elders? Nee. In soortgelij ke nieuwbouwwijken gebeurt precies hetzelfde. En voor de Merenwijk komt daar dan nog bij dat de gemeente Lei den de afgelopen jaren ook niet altijd even wakker is ge weest. „Een communicatie stoornis", antwoordt een woordvoerder van de ge meente op de vraag hoe het toch komt dat jarenlang grond is verhuurd, waar al die ge vaarlijke kabels onder liggen. In werkelijkheid is een en an der terug te voeren tot een wethouder die zijn handen niet wilde branden. Toen al weer heel wat jaren geleden een nijvere ambtenaar het college op de misstanden in de Merenwijk attendeerde, zou met name Cees Waal, thans burgemeester en voet- balvandalisme-bestrijder in Deventer, hebben laten weten dat het zo wel goed was. „Laat maar gaan", zou hij hebben gezegd. En dat zal maar nauwelijks een troost zijn voor heel veel van die keurig ogende Meren wijkers in hun rustieke door zonwoningen, die hun privé stukjes grond nu in rook zien opgaan. Onverbeterlijk (1) Jongerensociëteit Splotsz aan de Stationsstraat/Alkemade- laan staat niet al te best be kend in Roelofarendsveen. De vaste kern bezoekers omvat hooguit dertig jongeren, maar ze maken lawaai voor drie honderd, vinden de omwo nenden en de politie krijgt dan ook met de regelmatig van de klok klachten binnen over geluidsoverlast. Ook op financieel gebied staat Splotsz niet al te best aange schreven. Steeds wisselende besturen hebben een huur schuld van anderhalf jaar achtergelaten. Telkens weer kloppen die gewijzigde Splotsz-besturen aan bij de ge meente om geld en beloven dan beterschap, maar tot nu toe is er niet veel veranderd. Vandaar dat het gemeentebe stuur er in eerste instantie weinig voor voelde om geld te steken in de verbouwing van de sociëteit, een voormalig badhuis. Aan de andere kant kan de gemeente met een investering van 30.000 gulden een ver bouwing die 150.000 gulden kost mogelijk maken. Diverse fondsen en organisaties beta len namelijk fors mee aan de verbouwing. Nadeel is wel dat de sociëteit 22.000 gulden zal moeten ophoesten door mid del van een huurverhoging, terwijl de huidige huur tot nu toe al onoverkomelijk bleek. Onverbeterlijk (2) Inmiddels hebben de leden van de commissie ruimtelijke ordening toegestemd in de verbouwing om al die subsi dies niet mis te lopen. Voor waarde is wel dat geen enkele van de subsidie-gevers zich mag terugtrekken. Dat risico is overigens levensgroot aan wezig, aangezien Splotsz er in is geslaagd de buurtbewoners definitief tegen zich in het harnas te jagen. Onlangs was er overleg tussen buurtbewoners en soosbe- stuur. Splotsz beloofde geen overlast meer te veroorzaken en de buurtbewoners waren bereid om als tegemoetko ming een verzoek om subsidie aan de gemeente te onder steunen. Nog dezelfde nacht maakten de soosbezoekers zo veel lawaai uit vreugde over deze overeenkomst dat de buurtbewoners nu voorgoed de oorlog hebben verklaard aan de sociëteit. Tegen de verbouwing zijn bezwaren in gediend en die zouden bij ho norering de subsidie in het kader van de leerlingenbouw plaatsen „Jongeren bouwen voor jongeren" onmogelijk maken, omdat de termijn daarvoor dan zal verstrijken. Splotsz steekt schril af bij de jeugdsociëteiten Meddle in Oud Ade en Farmhouse in Oude Wetering, die geen overlast veroorzaken en vrij wel alles zelf betalen, tot en met het bouwen van een ac commodatie. Beide sociëteiten hebben stabiele besturen. Vol gens het huidige bestuur heeft het feit dat er steeds een an der bestuur kwam de moei lijkheden bij Splotsz veroor zaakt. Vandaar waarschijnlijk dat dit bestuur heeft aange kondigd af te zullen treden, zodra de verbouwing gereed is. pen dat meisjes niet zo nodig hoeven. Datf ze na de leer plichtige leeftijd gauw moeten gaan werken in een winkel of op een kantoor. Sparen voor de' uitzet en in de vrije tijd een tafellaken borduren. De mensen van het onder- wijsvoorrangsgebied doen graag wat hen van hogerhand wordt opgelegd: Werken aan de achterstand die meisjes nog steeds hebben. Zorgen dat evenveel meisjes als jongens doorstromen naar hogere vor men van voortgezet onder wijs. Dat moet lukken. Want er kan van alles worden ge zegd, maar niet dat meisjes minder intelligent zijn dan jongens. Proost Het nieuws over de knoeierij en bij de Leidsche Duinwater Maatschappij is als een bom ingeslagen. Gerommel met een primaire levensbehoefte, het lijkt ondenkbaar. „Ik heb aanvaardbare risico's geno men", vertelde de inmiddels uit zijn functie ontzette direc teur C. de Jong. Een dergelij ke onzin, is nog maar zelden gehoord. Bij zoiets als drink watervoorzieningen mag im mers nooit gesproken worden van aanvaardbare en onaan vaardbare risico's. Het woord risico mag niet in de vocabu- laire van dit soort mensen voorkomen. De handelwijze van de direc teur van de LDM werpt ook een vreemd licht over de per- soneelssituatie bij dit bedrijf. Zou het zo zijn, dat de direc teur besluiten neemt die zijn ondergeschikten zonder na denken uitvoeren? Of zou het toevoegen van slootwater in de reservoirs een algemeen aanvaarde aangelegenheid zijn geweest. Het uiteindelijke resultaat was immers altijd redelijk: drinkwater met een kwaliteit die binnen de wette lijke normen bleef. Maar als dat nu eens niet het geval was geweest? Dan hadden in het ergste geval Leiden en al die andere aangesloten gemeen ten dankzij een soort twintig- steeuwse Goeie Mie de eerst komende jaren wellicht nau welijks meer last van woning nood gehad. Citaat „In 1985 is weer duidelijker geworden dat de aanwezig heid van zuiver water voor de menselijke consumptie geen vanzelfsprekende zaak meer is". (Uit het jaarverslag van de Leidsche Duinwater Maat schappij 1985). Landjeveroveren in de Merenwijk: straten openbreken, palen slaan en hekjes verplaatsen. Opdat niet alleen de familie maar ook de hele buurt op de barbecue kan komen (Zie landje pik). Gootsteen (2) Maar er gebeurt meer. Het zo juist gestarte onderwijsvoor- rangsgebied heeft ondermeer als taak meisjes bewust te ma ken van het feit dat zij even veel recht hebben op een goe de opleiding en een goede baan als jongens. Want talloze studies hebben uitgewezen dat veel leerkrachten en ouders nog altijd met het idee rondlo Gootsteen (1) Het is natuurlijk een heel aar dig idee van de gemeente Lei den om met de Leidse peda gogische academie voor het basisonderwijs een opfriscur sus op te zetten voor invallers op scholen. De cursus is voor al bedoeld voor vrouwen die enkele jaren geleden voor de klas stonden, maar de drem pel van de basisschool nu te hoog vinden. De pabo en de gemeente pakken die vrou wen bij hun arm en helpen ze over de obstakels heen. Dat is goed voor de gemeente, die tijdens een griepepidemie over te weinig invallers be schikt. Het is ook goed voor de scholen. Want als er te weinig vervangers zijn, kan het gebeuren dat een leer kracht aan twee klassen les moet geven. Het is ook goed voor de leerlingen. Zij leren allicht meer van een invaller, dan van een onderwijzer die maar met éen oog op hen kan letten. Daarnaast en dat is misschien wel het belangrijk ste is het belangrijk voor de vrouwen zelf. Het zou jam mer zijn wanneer hun kennis en ervaring in de gootsteen verdwijnt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13