'echniek baat niet langer r Brons verbloemt de malaise niet Matt Biondi lost belofte in -IANSJORRITSMA OP fi,ANK BIJ HOCKEYERS Protest VS afgewezen OCKEYDAMES TENONDER NA 32 ACHTEREENVOLGENDE ZEGES Canada werkt met computer s Opluch ting bij polomannen „;pqrt fieidaeSou/tg/ni WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986PAGINA9 flSTELVEEN Hans Jorritsma zit voortaan op de bank 5EI het Nederlands hockey-elftal. Op verzoek van „supervi- he Frans Spits, die na het terugtreden van Wim van Heu- nei n de verantwoording kreeg over de herenselectie, zal J Titsma in de komende maanden langs de lijn zitten, ze week was de technische staf bijeen om te praten over 'weinig succesvolle resultaten van Oranje, dat in oefen- d,els ter voorbereiding op het komende wereldkampioen- ,va' iap in oktober te Londen louter slechte resultaten boekte. 100 n uitdrukkelijke wens van de technische staf is tevens, Ties Kruize en Ronald Jan Heyn vanaf het begin van seizoen in de hoofdklasse gaan spelen. Kruize is bij HC dlein Zwitserland aangesteld als coach en wenst derhalve t i wedstrijdritme via de oefenduels van Oranje op te doen. /oo nald Jan Heyn stopt na het WK en is door zijn coach Olt- verfcns van landskampioen Bloemendaal niet opgenomen in 1001 selectie van het eerste team. 13 AMSTELVEEN Een protest, ingediend door de Nederlandse coach van de Verenigde Sta ten, Boudewijn Castelijn, na afloop van de wedstrijd West-Duitsland - Verenigde Staten (1-1), werd gisteravond laat afgewezen. Caste lijn protesteerde tegen het toekennen van de strafcorner, waaruit Susi Schmid West-Duits land in de eerste helft indirect de leiding gaf. De technische gedelegeerden Chica Gilmor uit Nieuw-Zeeland en Rosa de Massa uit Argenti nië besloten voor alle zekerheid de videobeel den van de wedstrijd te bekijken, maar tevens dit niet als bewijs te laten gelden. Bijna twee uur na de wedstrijd werd besloten het protest af te wijzen. Castelijn, die voor het indienen van het protest een bedrag van 400 Zwitserse francs (ongeveer 550 gulden) moest betalen, besloot van de mogelijkheid in beroep te gaan af te zien. Jan Peters terug bij NEC NIJMEGEN Jan Peters is terug bij NEC, de club waar hij zijn professionele voetballoop baan begon. De 32-jarige oud international tekende gisteren een tweejarig contract bij de Nijmeegse eerste-divisieploeg. Peters speelde de afgelopen ja ren in Italië en kwam daar vo rig seizoen uit voor Atalanta Bergamo. Of Peters vandaag „debuteert" in de competitie wedstrijd tegen RKC is afhan kelijk van de snelheid, waar mee de Italiaanse bond hem vrijgeeft. Peters speelde 31 keer in het Nederlands team. Hamburger SV nu bovenaan MÖNCHENGLADBACH Hamburger SV heeft gister avond in de tweede wed strijd van de voetbalcompe titie 1986/'87 onderstreept een einde te willen maken aan de middelmatige ver richtingen van de afgelopen jaren. Drie dagen na de sen- sationale overwinning op Werder Bremen (3-0) ver sloeg de ploeg van Ernst Happel met dezêlfde cijfers opnieuw een lastige oppo nent: Borussia Mönchen- gladbach. Hamburg nam daardoor de leiding in de Bundesliga. Zwitserland verslaat Haantjes LAUSANNE Het „nieuwe" Franse voetbalelftal is gisteravond in Lausanne op zijn plaats gezet in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zwitserland. De underdogs wonnen met 2-0 van de ploeg van Henri Michel, die aantrad zonder de vedetten Platini, Giresse, Tiga- na, Fernandez en Bossis. Een on verwachte opsteker voor het be scheiden Zwitserse elftal en voor de 22.000 toeschouwers. Spits Yan- nick Stopyra illustreerde de on macht van de haantjes door de bal tien minuten voor tijd vanaf de pe naltystip over het Zwitserse doel te schieten. PSV in finale van toernooi BARCELONA PSV heeft gisteren de fi nale bereikt van het Juan Gamper-toernooi in Barcelona. In stadion Nou Camp ver-, sloeg de landskampioen Tottenham Hot spur na het nemen van strafschoppen. Na negentig minuten was het 1-1, een stand die bij de rust al bereikt was. Falco opende voor de Spurs de score na dertig minuten. Op slag van rust kwam PSV gelijk door de Brit Miller, die zijn eigen doelman passeer de. In de strafschoppenserie miste Ruud Gullit. Doelman Hans van Breukelen com penseerde de misser door twee strafschop pen te stoppen. Bij PSV maakte de Canade se international Randy Samuel een ver dienstelijk debuut. Frank Arnesen maakte na een kuitblessure in de tweede helft zijn rentree. In de finale speelt J?SV vanavond tegen de winnaar van het duel tussen CF de Barcelona en AC Milan. [STELVEEN Het erlandse hockey heeft n successen altijd te nken gehad aan een rhnisch overwicht op de ncurrentie. Daardoor nden de oranjedames 1 afgelopen jaren telkens tt goud omhangen na af- ip van de grote interna- inale evenementen. Het ireldtoernooi in Amstel- leert echter dat ins een betere stickbe deling niet langer za- lakend is. Nederland oer dat gisteren in het (ffen met Canada, dat ongeslagen status van Ierland (32 duels) ten ide voerde. [oefbal is oorlog", sprak Ri- s Michels ruim tien jaar ge len. Het internationale hoc- p dreigt een dito richting op gaan als men tenminste de keysters dezer dagen aan- rt. „Dit is geen hockey •r. In de duels wordt je kei- d aangepakt en achter de jgen van de scheidsrechters irdt je zo maar tegen de voe- mefc getrapt", klaagde aanvoer- otoar Marjolein Eijsvogel mede ïens haar collega's. Nederlandse dames, die op van bondscoach Gijs van urnen de afgelopen maan- o al weinig charmante m^erballetjes kweekten om de p dficurrentie fysiek voldoende vertenstand te kunnen bieden, HOCKEY DAMES'86 werden met Canada boven- Vanuit het veld en vanaf de bank bestond vervolgens niet de intelligentie om op deze ne gatieve speelwijze - die bij het ijshockey met „icing" een strafmaatregel kent - te antici peren. Want tot bijna de laat ste minuut bleef Nederland met vier speelsters achterin opereren, waar slechts één Ca nadese spits op avontuur was. En dat feit tekende de Neder- lande angst, die overigens al vanaf de eerste minuut duide lijk was. Want Van Heumen, die in het weekeinde nog trots had ge wezen op het positieve resul taat van drie overwinningen en daarom ook helemaal niets wilde weten van kritiek, had zich op de rustdag van maan dag toch nog even achter de oren gekrabd. Sandra le Poole, dije na de rust toch mocht in vallen en derhalve de bloemen voor haar honderste interland alsnog mocht incasseren, bleef buiten de ploeg. Van Heumen koos voor de defensief sterke re Van der Ben, die als voor- stopper Sheila Forshaw diende te bewaken. Anneloes Nieu- wenhuizen verhuisde daarom •naar het middenveld, waar Van Heumen voor Elsemieke Hillen wederom geen basis plaats had ingeruimd. Van Heumen, die na afloop len doelvrouwe Det de Beus vanuit de falende Nederlande bekende dat zijn ploeg nogal Marjolein Eys- vogel glipt langs de val lende Canade se Kathryn MacDougall, maar zal niet scoren. met succes zag gehonoreerd. - dien nog eens geconfronteerd Want toen Michelle Conn na kansloos had gelaten, beperkte defensie - waar Aletta van teëen het treffen met Canada met een tegenstander die een de vroege strafbal van Marie- Canada zich 40 minuten tot Manen en Laurien Willemse had opgezien, moest vervol- puur defensieve speelwijze ke van Doom met twee knal- verdedigen. Elke lange bal soms schutterden als kadetten 8ens constateren dat de Neder landse spitsen niet aan bod kwamen. Ingrid Wolff figu reerde op rechts en ook haar vervangster Martine Ohr kon geen potten breken. Aan de andere kant werd Sophie von Weiier in de tang genomen door Deb Covey en Marjolein Eijsvogel liet zich eveneens in timideren. Van Heumen, die met zijn ploeg vanmorgen het zwakke Spanje ontmoette in de laatste poule-wedstrijd, beschouwde de eerste nederlaag sinds 8 juli '84 (in Amstelveen tegen West-Duitsland) als een inci dent. Het is te hopen voor de coach dat hij gelijk krijgt, maar op het moment dat hij zegt het liefst tegen West- Duitsland te spelen - „omdat je daar tenminste normaal tegen kunt hockeyen" - mag men het ergste vrezen. De interna tionale hockeytop bestaat im mers niet langer alleen uit lan den als Nederland en West- Duitsland. Al is dat voor de liefhebbers van de pure sport zelf natuurlijk veel prettiger. DENNIS MULKENS Nederland - Canada 1-2 (1-2): 10. Ma rieke van Doorn (strafbal) 1-0, 21. Michelle Conn 1-1, 29. Conn 1-2. Scheidsrechters: Elsie Farke (Wdl) en Naomi Kato (Jap). Toeschouwers: 4.000. Nederland: De Beus; Lejeune; Van Manen, Nieuwenhuizen, Willemse; Van Doorn, Van der Ben (Elsemieke Hillen), De Leeuw (Sandra le Poole); Wolff (Ohr). Eijsvogel. Von Weiier. DEN HAAG Terwijl de cir ca vierduizend toeschouwers, die gisteren tijdens Nederland- Canada het Wagenerstadion vulden, teleurgesteld de uit gang of het met commerciële kraampjes en biervaten gevul de „promo-dorp" opzochten, was er grote vreugde aan Ca nadese zijde. En zeker daar er gens hoog achterin de tribune, waar op de plaatsen van de persvertegenwoordigers ene juffrouw Gail Wilson zetelde. Op het moment dat een offici al haar feliciteerde en op merkte dat „niet de hockeys- ters, maar de computer Hol land had verslagen" lachte zij gaarne haar tanden bloot. Wilson neemt deze dagen op last van coach Marina van der Merwe - één van de weinige vrouwelijke coaches in het mondiale hockeytoernooi - da gelijks plaats achter een inge wikkeld ogend instrument met beeldscherm. Het betreft hier een heuse hockeycomputer, die de weg naar de wereldtop voor de Canadese hockeysters moet plaveien. Op kosten van de Canadese sportfederatie fabriceerde een universiteit in Vancouver een apparaat, dat allerlei statisti sche gegevens uit een wed strijd peurt. Canada maakte er vorig jaar tijdens het WK voor junioren voor het eerst ge bruik van en lijkt heilig te ge loven in deze ultra moderne technische ontwikkeling. Wie de weinig positieve speelwijze van de Canadese damesploeg gisteren zag, mag hopen dat de computer ooit andere taal gaat uitslaan. IfCKEr dames Amstelveen 8p A: Australië-Spanje 3-1 (1-0), leland-Schotland 1-0 (1-0), Neder- kl-Canada 1-2 (1-2). d groep A: 1. Nederland 4-6, 2. Iiada 4-6, 3. Australië 4-5, 4. Enge- I nd: 1. Sovjet-Unie 4-5, 2. Nw-Zee- '1d 4-4, 3. Ierland 4-4, 4. W-Duits- d 4-4, 5. Argentinië 4-4, 6. Ver. }P» len 4-3. Tot me,er rugslag: 1. Betsy Mitchell 11.01.74, 2. Kathrin Zlmmermann :QqI) 1.02.17, 3. Natalja Sjibajeva V* v) 1.02.25, 4. Cornelia Sirch (Odl) Qg'2.29, 5. Svenja Schlicht (Wdl) D3.17, 6. Carmen Bunaciu (Roe) 11.44, 7. Anne Mahoney (Vst) 5.50. 8. Jolanda de Rover Ned) 9.66, 12. Marianne Muis (Ned) ling meter vrije slag: 1. Heike Frle- 1.! h (Odl) 4.07.45, 2. Astrid Strauss tr I) 4.09.16, 3. Sarah Hardcastle 4.09.85, 4. Kim Brown (Vst) .31, 5. Noemi Lung (Roe) 4.13.69, 19, lebbie Babashoff (Vst) 4.14.13, 7. Tol la Pura (Roe) 4.15.34. 8. Andrea 3,f isz (Hon) 4.16.74, 14. Jolande van 6,6! Meer (Ned) 4.18.97. 07, i ioo meter vrije slag: 1. Oost- itsland (Otto, Stellmach, Schulze, 1.' sdrich) 3.40.57 (wereldrecord, Otto '173 wereldrecord), 2. Verenigde ten 3.44.04, 3. Nederland 3.46.89, Viv West-Duitsland 3.47.15, 5. Canada 54, 0.53. 6. Zweden 3.51.64, 7. Italië I Sj 2.14, 8. Zwitserland 3.52.78. meter vrije slag: 1. Matt Biondi Zfr I) 48.94, 2. Stephen Caron (Fra) y° 73. 3. Tom Jager (Vst) 49.79, 4. 1 9 m Lodziewski (Odl) 50.24, 5. Step- ,"e' i Volery (Zwi) 50.36, 6. NikoleJ Ev- z,u v (Sov) 50.64, 7. Per Johansson Hans Kroes (Ned) 51.52. I meter rugslag: 1. Igor Poljanskl Frank Hoffmeister (Wdl) 12.42, 4. Dan Veatch (Vst) 2.02.82, lean Murphy (Can) 2.03.54, 6. Ser- Sakolotnov (Sov) 2.03.73, 7. Paul Tasman (Nzl) 2.04.08, 8. Edvard Ed- j 2( dsson (IJs) 2.04.22. pÈRPOLO Madrid heren Herland -Brazilië 7-5 (1-2, 1-1, 3-1, ind|[). Doelpuntenmakers: Pielstroom (man meer), Tebbe Borges 1-1, rade Souto 1-2, Carsalade 1-3 i, #sn meer), Jansen 2-3 (man meer), ilstroom 3-3 (strafworp), Piel- irlaitoom 4-3 (man meer), Noordegraaf - I, Manfredi 5-4 (man meer), Piel- ;tat( oom 6-4 (strafworp). Carsalade 6-5 M meer), Nonnekes 7-5 (man lalepoules: Poule E: Itallë-Joego- itav vië 5-8 (0-1,3-1, 0-2, 2-4), Spanje- covi ba 11-12 (2-2, 4-5, 1-3, 4-2). (Ho and: 1. Joegoslavië 3-5, 2. Italië 3- Cuba 3-3, 4. Spanje 3-0. F: Frankrijk-Verenigde Staten nr (3-1. 1-0, 1-2, 1-3), Sovjet-Unie- »t-Duitsland 9-8 (2-3, 3-2, 2-1, 2- Stand: 1. Verenigde Staten 3-5, 2. Reg "jet-Unie 3-4. 3. West-Duitsland 3- nlarH Frankrijk 3-1. MANNEN BIJ WK ZWEMMEN IN MADRID FALEN HOPELOOS MADRID Terwijl de Nederlandse dames gister avond op de 4x100 meter vrije slag de derde bron zen medaille verwelkom den, ploeterden de heren in de eerste helft van de wereldkampioenschappen in Madrid van de ene de ceptie naar de andere. Nog geen enkele finale plaats leverden de afgelo pen drie dagen op. Ron Dekker, Frank Drost, Hans Kroes, het zijn stuk voor stuk namen die in het verle den maar wat graag bij de eer ste acht opdoken. Dekker en Drost lieten al eerder blijken weinig prettige herinneringen aan het WK over te zullen houden. Gisteren was het Kroes, die in de malaise deel de. Met een tijd van 51,33 se conden werd hij achttiende op de 100 meter vrije slag en lou ter omdat enkele andere zwemmers geen trek meer hadden ook nog eens aan de B-finale deel te nemen, mocht Kroes 's avonds alsnog het rood-wit-blauwe trainingspak uittrekken. Wellicht had hij dat beter ook maar beter ach terwege kunnen laten, want de navolgende 51,52 leverde nog meer stof voor de aanwe zige kritikasters op. „Daar heb je dan een heel seizoen voor getraind", aldus de 21-jarige Lissenaar die op de selectie wedstrijden in Amersfoort nog een hoopgevende 50,66 had la ten noteren en daarmee in de finale zevende zou zijn gewor den. Het internationale ver volg bleef echter uit en Kroes mag zich, ondanks het vooruit zicht van een tweetal estafet tes en de nieuwe 50 meter, weer gaan concentreren op zijn studie die binnenkort een herexamen HEAO vereist. Wel bij finale Ook Ron Dekker, in tegenstel ling tot de in het hotel achter gebleven Frank Drost wel bij /V« ESPAfiA De Nederlandse meisjes Conny van Bentum, Laura Leideritz, Karin Brienesse en Annemarie Ver stappen (rechts) op het bronzen treed je van de 4 x 100 meter vrije slag. de finales aanwezig om dan maal weer wat ouder en wijzer was eigenlijk alweer over toch in ieder geval maar zijn geworden, maar in moeilijke voordat het was begonnen. Ie dereen is weer fit, weer op z'n oude gewicht en eet weer nor maal. Nee, daar kan het abso luut niet aan mankeren". landgenotes aan te moedigen, stelde eerder deze week hevig teleur. „Aan de voorbereiding kan het niet hebben gelegen", aldus de 20-jarige schoolslag specialist uit Deventer. „Ja, het gaat niet naar wens. Maar we hebben nog drie dagen om het enigszins goed te maken". Vanaf morgen, vandaag is het rust in Madrid, is ook Ruud Beele („We kunnen straks in elk geval wat langer uitslapen, maar dan zal er toch weer ge traind moeten worden") weer vol goede moed. „Het heeft natuurlijk best z'n oorzaken en daar zal de komende dagen in de ploeg ook best over gepraat worden. Ik signaleer wel dat sommige mensen wel hun best doen, maar net dat beetje méér niet kunnen opbrengen. De ploegleiding signaleert dat best en probeert daar ook wat aan te veranderen, maar het gaat er natuurlijk in eerste instan tie om dat de zwemmers het zelf leren inzien. Ze zijn alle- tijden kunnen ze zelf geen verklaring, geen oplossing vin den". Medische sector In de medische sector ligt de oorzaak van het falen geens zins. Team-arts Elzerman: „Bij het begin van ons verblijf hier in Madrid zijn er wat diarree- Op de estafettenummers blijkt Nederland nog altijd net vol doende breedte te bezitten om in de prijzen te kunnen vallen. Conny van Bentum, Karin Brienesse, Laura Leideritz en Annemarie Verstappen zwom- gevallen geweest, maar dat men niet bijster snel (3.46,1 maar bleven de eeuwige rivaal Wes -Duitsland welgeteld 26/100e seconde voor. „Vooral de twee jongeren verdienen een com pliment", aldus Beele die in derdaad kon constateren dat nu eens niet Van Bentum en Verstappen voor het leeuwen deel zorgden. De blijheid was er evenwel niet minder om, vooral bij Verstappen die een opkikkertje dan ook wel kon gebruiken. De in tegenstelling tot de Amerikanen niet door maag- en darmklachten achtervolgde Oostduitse damesploeg regeert nog altijd met ijzeren hand in Madrid. Hoewel Betsy Mitchell op de'100 meter rugslag voor de eerste Amerikaanse zege zorgde (voor Kathrin Zimmer- mann uit de DDR en een te leurstellende achtste Jolanda de Rover), liet met name de estafetteploeg op de 4x100 me ter vrije slag zien wie de onbe twist beste ter wereld is. De 3.40,57 betekende een schitte rend wereldrecord en start- zwemster Kristin Otto zorgde er zelfs voor dat het individue le record van Barbara Krause (al uit 1980) met vierhonderd ste van een seconde werd ver beterd: 54,73. „Daar had ik echt geen rekening mee ge houden", glunderde Otto even later. Op de allereerste afstand van het wereldkampioenschap was dezelfde zwemster zondag nog ruim boven het wereldre cord gebleven. DICK KIERS MADRID De eerste over winning van het Nederlands waterpoloteam bij de wereldti telstrijd in Madrid (7-5 tegen Brazilië) zorgde gisteren niet voor een juichstemming, maar wel voor enige opluchting en ook een bescheiden lachje. Veel schoot de ploeg er niet mee op, want door het wegblij ven van Egypte rest alleen morgen nog een wedstrijd te gen Israel. De inzet blijft de bezetting van de veertiende en vijftiende plaats. Voor Ed van Es is de wereldti telstrijd waterpolo in Madrid overigens een grote lijdensweg geworden dan voor zijn Ne derlandse ploeggenoten. Hij hoort weliswaar bij de ploeg, maar is niet mede-verant woordelijk voor de malaise. Een al anderhalf jaar slepende blessure aan de ribbenkast heeft hem op de bank gehou den. Hij speelde slechts kort, met verdoving, tegen Frank rijk. Matt Biondi groet de fans na zijn zege op de 100 meter vrije slag. MADRID - Matt Biondi is gis teren op de derde dag van de wereldkampioenschappen in Madrid de op zijn brede schou ders rustende - favorietenrol keurig nagekomen. De 20-jari- ge Amerikaan staat al enige maanden te boek als 's werelds snelste zwemmer en dan moet je ook de 100 meter vrije slag winnen. Dat deed Biondi dus en wel in 48,94 seconden, tweetiende boven zijn eigen wereldrecord weliswaar, maar nog altijd goed voor een twee de plek op de ranglijst aller tij den. Biondi, 1.98 meter lang en 92 kilogram zwaar, beleefde gis teren zijn vierde start in de Spaanse hoofdstad. „Nu of nooit, dacht ik echt. Ik was vier keer eerder naar het startblok gelopen, telkens was ik tevreden over mijn zwem men, maar toch kwam ik net iets tekort. Er is nu een 'gewel dige last van mijn schouders afgevallen. En dit succes smaakt naar meer. Op de laat ste meters zat ik wel helemaal kapot. Ik wilde toen alleen maar zo snel mogelijk naar die finish toe. Wist echt niet meer waar mijn naaste concurren ten lagen". Nou, die bleven op eerbiedige afstand van Biondi, want de zilveren Zwitser Step- han Caron (49,73) en de bron zen Amerikaan Tom Jager (49,79) konden niet echt een bedreiging vormen. Matt Biondi is ongetwijfeld heel gelukkig bijtijds de voor hem meest geschikte sport te hebben uitgekozen. De aan de universiteit van Berkeley (Ca- lifornie) studerende Ameri kaan deed eerder aan voetbal, basketbal, honkbal en water polo waarvoor hij in 1983 nog in het nationaal jeugdteam werd gekozen. In de aanloop naar de Olympische Spelen 1984 in Los Angeles kwam hij in de 4x100 metr vrije slag-es-- tafette terecht en de volgende stap was het individuele we reldrecord van 48,95 waarmee hij op 6 augustus 1985 in Mis sion Viejo als eerste onder de magische 49-secondengrens dook. Biondi, zich ook prima thuis voelend achter de piano of in het schoolkoor, wordt nu al vergeleken met zijn legen darische landgenoot Mark Spitz die in 1972 te Miinchen zeven gouden olympische me dailles veroverde. Biondi heeft dat ook in zich (al weet hij zich in het goede gezelschap van bijvoorbeeld de Westduit ser Michael Gross) en heeft dan ook het vizier gericht op Seoel 1988. „Als ik dan ten minste nog zwem. Wie weet heb ik dan wel heel andere in teresses", deed de „torpedo" gisteren in het overigens ur* angst voor terreur-acties van de Baskische afscheidingsbe weging ETA zeer secuur be veiligde Madrid laconiek. DICK KIERS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9