Sjaal met kranten a Nederland: verlenging moratorium ernproeven is gebaar van goede wil Rebellie in Soedan meer dan alleen godsdienstconflict KERK IN SURINAME HEKELT MILITAIREN r>r> .(Arrestantenlijst ianklacht tegen Regering Pretoria Sovjets noemen overleg met Israël mislukking Boek schaadt geheime dienst Oppositie weerspreekt afname verzet Pakistan Geldinzameling Tamils voor strijd Sri Lanka CcicLc Souoont -.JITENLAND ÊeidaeSowmit WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 VBY GESTOLEN UIT JITS ZIEKENHUIS ps' 'an onze correspondent Rink Drost) IN Twee onbekende vrouwen heb- vorige week een vijf maanden oud ;je uit het Augsburger Kinderzieken- gestolen. Vertwijfelde oproepen van Icy 'uders, die vergezeld gingen van de het ekering dat van de diefstal geen aan- zou worden gedaan, zijn tot nu toe Ier resultaat gebleven. Het meisje, De- lag in het kinderziekenhuis wegens jchildklieraandoening. Omdat een on- ier 25-jarige vrouw het kind dagelijks pj.:en kwam geven, dacht het personeel ape dit de moeder was. De echte, I9-jarige e der had zich nauwelijks laten zien. maal genezen kreeg de pseudomoeder aby zonder moeilijkheden mee uit het enhuis. Een zoekactie is tot nu toe Ier resultaat gebleven. Brand verwoest deel „SDI" Sovjet-Unie GENÈVE Bij een brand eind mei of begin juni is een laservlieg tuig van de Sovjet-Unie volledig verwoest. Dit schrijft het in Genève verschij nende gespecialiseerde blad Inter national Defense Review (IDR). Onder aanhaling van bronnen in Washington wordt vermeld dat de Iljoesjin 11-76, die een laserlabora torium aan boord had, bij een raadselachtige brand verloren ge gaan is. Het laserlaboratorium zou een onderdeel vormen van de Sov jetvariant van het Amerikaanse Strategische-Defensie-Initiatief (SDI) ofwel „Star Wars". Moskou zelf heeft altijd ontkend dat het met een eigen SDI bezig is. Kat overleeft centrifuge WUPPERTAL Een kat uit het Westduitse Wuppertal die de nacht had doorgebracht in de trommel van een centrifuge, heeft gisterochtend een lading wasgoed op zijn kop gekregen en werd meegedraaid. Een ou dere dame zette met een nog slaperig hoofd de centrifuge aan en dacht eerst dat het apparaat stuk was toen zij er een klage lijk gejank uit hoorde komen. Door het ruitje zag zij echter een kat met 700 toeren per mi nuut tussen de lakens rondgie- ren. De kat stond achteraf iet wat wankel op de poten, maar had behalve een schram op de snuit geen verwondingen. Chili bespioneerde ambassade SANTIAGO De Chileense geheime dienst CNI heeft ze ker twee maanden lang de ambassades van Nederland, Spanje, de VS, Italië, Venezue la en Uruguay bespioneerd. Dit heeft het Spaanse ministe rie van buitenlandse zaken vandaag verklaard. Er zijn naar zijn zeggen gecodeerde boodschappen onderschept. De Spaanse ambassadeur in Chili, Miguel Dolano, heeft de Chi leense minister van buiten landse zaken Jaime del Valle om opheldering gevraagd over de activiteit van de CNI. Verhoogde straling in Polen TOKIO In heel Polen is op verschillende plekken op de grond een verhoogde radio-acti viteit gemeten, als gevolg van de straling die door het ongeluk in de kerncentrale bij Tsjerno- byl vrijkwam. Het Japanse dag blad Asahi Shimbun berichtte dat onderzoekers met Geigertel lers in het hele land metingen hebben verricht. De besmette plekken zijn rond met een dia meter van enkele tientallen tot enkele honderden meters. De krant meldt dat de plekken le ken op radio-actieve afdrukken op de grond. DEN HAAG/PARAMARIBO Het in Paramaribo verschijnende rooms-ka- tholieke weekblad „Omhoog" heeft kritiek geleverd op de handelwijze van het Surinaamse leger bij de zoekacties naar de groep van de rebellerende ex- militair Ronnie Brunswijk. In het blad van het bisdom Paramaribo staat dat bij de zoekacties „zorgwekkende dingen gebeuren". Het kerkblad zegt infor matie te hebben waaruit blijkt dat het optreden van de militairen bij huiszoe kingen en het uitkammen van dorpen „vele malen erger" is dan de autoritei ten willen doen voorkomen. „Het angstige vermoeden bestaat dat in het Ma- rowijnegebied onder de boslandcreolen nog steeds zorgwekkende dingen ge beuren. Bouterse gaf dit onomwonden toe toen hij sprak over de eerdere raz zia's in een bosnegerdorp. Daar is toen onherstelbare schade toegebracht aan de goede relaties", aldus het bisdomblad. Op grond van ooggetuigeverklarin gen zegt Omhoog te twijfelen aan de lezing die de Surinaamse autoriteiten gaven over de dood van een tweejarig kind in het bosnegerdorp Morakondre. Bouterse heeft de groep-Brunswijk de schuld gegeven van de dood van het kind. De Surinaamse ex-viee-premier Haakmat meent echter dat het kind voor de ogen van de dorpsbewoners is neergeschoten door militairen om in formatie los te krijgen over de verblijfplaats van Brunswijks mannen. tof] L it 1 Vervolg van voorpagina HAAG Nederland bouwt de Russische 1 enging van het mora- um op kernproeven als gebaar van goede wil, blijk van terughou- dheid dat het vertrou- tussen Oost en West bevorderen. „Maar het is niet effectief in de zin dat het geen antwoord geeft op de vragen die een controleerbaar kernstopak- koord opwerpt, met name de vraag hoe de naleving van een overeenkomst over het staken van kernproeven moet wor den gecontroleerd". Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken gisteren verklaard. Hij verwees naar de verkla ring van de Nederlandse afge vaardigde in de Geneefse Ont- wapenings Conferentie, waar in de Amerikaanse argumen ten tegen een kernstopverdrag met de Sovjet-Unie stuk voor stuk worden afgewezen. De Amerikaanse regering gaat uit van de stelling dat proeven nodig zijn zolang veiligheid is gebaseerd op nucleaire af schrikking. De proeven zou den nodig zijn voor het moder niseren van de arsenalen, om zeker te zijn van de betrouw baarheid van wapens en voor het in stand houden van het vermogen om kernwapens te ontwerpen. Nederland is het daar dus niet mee eens. Minister Van den Broek heeft voorgesteld een vermindering van het aantal kernwapen proeven te koppelen aan een vermindering van de kernwa pens zelf. President Reagan zou in zijn jongste brief aan Gorbatsjov dit idee hebben overgenomen. Het Kremlin is overigens te leurgesteld door de snelheid waarmee de VS maandag de Russische bekendmaking dat het eenzijdige moratorium op kernproeven werd verlengd, hebben afgewezen. k o ANNESBURG De blanke Zuidafrikaanse oppositieleider se i n Suzman heeft gisteren gezegd dat de lijst van 8.501 arres- ie ;n die de regering heeft bekendgemaakt een „vreselijke stra dacht" is aan het adres van de regering die niet in staat is i< penbare orde onder normale omstandigheden te handhaven, z andere woordvoerder van de Progressieve Federale Partij go<3), David Dalling, zei: „Zelfs bij het vrijgeven van deze na toont de regering zich ongevoelig voor de eigen burgers en imilieleden van de arrestanten. Deze lijst van 8.500 namen is eens alfabetisch en het zal de mensen dagen, zo niet weken 'tofjen om de namen van bepaalde arrestanten te vinden". De is van mening dat minstens 12.000 mensen worden vastge- Jen. De Zuidafrikaanse regering heeft overigens bekend ge- 0 kt wekelijks lijsten te publiceren van mensen die onder de Itoestand worden vastgehouden. Het blanke parlement lt vrijdag een debat over de noodtoestand. itóowetan, de belangrijkste krant in Zuid-Afrika voor de ite bevolking, heeft verklaard dat de zogeheten halsban- ruties barbaren dreigen te maken van zwarten. Dergelijke uties worden uitgevoerd door radicale zwarten die op deze „collaborateurs" met het blanke bewind terechtstellen. De Zuidafrikaanse onderminis ter van justitie Adriaan Vlok heeft gisteren ook niet-blanken opgeroepen zich aan te sluiten bij de Burger Verdedigings Or ganisatie. Volgens hem moeten in alle dorpen en steden afde lingen komen van deze anti communistische beweging. luntry" Bill White gaat proberen om in Melbourne zijn eigen eldrecord te breken door 140 dagen in een houten box onder jrond te „wonen". Hij voert deze stunt uit om geld in te za- en voor mensen die orgaantransplantaties moeten onder- 'eV MOSKOU Een Russische woordvoerder heeft het overleg tussen de Sovjet-Unie en Israël een mislukking genoemd en gezegd dat geen afspraak is gemaakt voor een volgende ontmoeting. Eerder hebben Israëlische woordvoerders het overleg, dat maandag in Helsinki werd gehouden en na 90 minuten werd afgebroken, positief uitgelegd. Woordvoerder Gennadi Gerasimov van buitenlandse zaken weet de mislukking aan Israëls „arrogante bemoeizucht" met betrekking tot de kwestie van de joodse emigratie. Israëlische functionarissen toonden zich verrast over de scherpe toon van de Russische reactie, en suggereerden dat de Sovjet-Unie daarmee mogelijk Arabische kritiek op de voorzichtige toenadering tot Israël wilde wegnemen. Gerasimov legde er de nadruk op dat de Sovjet-Unie de bij eenkomst niet beschouwde als een mogelijke voorbereiding voor het herstel van diplomatieke- of zelfs maar consulaire betrekkingen. Hij zei dat de Israëlische delegatie erop had gestaan punten naar voren te brengen die duidelijk het kader van het consu laire karakter van de ontmoeting tebuiten gingen de situ atie in het Midden-Oosten en de joodse emigratie uit de Sov jet-Unie. Onbekende Italiaan vergoedt pechvakantie ROME Een onbekende Ita liaan heeft een chèque van 1.800 gulden gestuurd aan een Duits paar om de teleurstelling over een Romeinse „pechva kantie" weg te nemen. Het jonge paar, Claudia F. en Hans Joseph P. uit Beieren, kwam vorige week aan. Op de eerste dag al werden hun autoradio en foto-apparatuur gestolen. Op de t weede dag volgden paspoorten en auto- en andere papieren. En op de derde dag vernielden voetbalfans hun auto. Een Italiaan in Como las over de ellende van het paar in de krant en stuurde, met het verzoek anoniem te mogen blijven, de chèque. TWEE MILJOEN MENSEN DOOR HONGERDOOD BEDREIGD: KHARTOUM In Soe dan, een Sahelland in hét noorden van Afrika, wor den twee miljoen mensen bedreigd met de honger dood. Twee jaar geleden stierven in dit land hon derdduizenden mensen als gevolg van de honger, veroorzaakt door de droogte. Maar nu is het niet de natuur, maar de mens zelf die een catastro fe over zich afroept. De rebellie in het verarmde zuiden van Soedan heeft tot gevolg dat mensen wegvluch ten, oogsten niet worden bin nengehaald of vernietigd en dat nu ook het transport van voedselhulp is stilgelegd om dat het te gevaarlijk is. Het re bellenleger SPLA heeft im mers gedreigd alle vliegtuigen neer te halen die over het zui delijk gebied vliegen, omdat AIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL ren, baas," lachte Kareltje opgetogen. „La ten we dan toch eerst maar lekker gaan eten," zei de smid, aan wie op dit moment een feeste lijk maal blijkbaar beter besteed was dan een koude lichaamsoefening op een bevroren water vlakte. Het onmiddellijke gevolg van de diepe gedachte was dan ook het omzetten derzelve in een daad. Vandaar dat we hier Kareltje al aan tafel zien zitten, vol verwachting kijkend naar de mooie boom en de hoeveelheid lekkernijen, die hoognodig verorberd moesten worden. En op de achtergrond komt juist de smid lachend bin nen met een knoert van een plumpudding. „Vrolijk kerstfeest, Kareltje!" roept de smid gui tig. „Maar doe me één genoegen, vent! Zit niet zo onbehoorlijk met de bajonet op het geweer aan tafel!,, Beschaamd legde Kareltje zijn mes en vork weer neer behalve voedsel ook wapens en munitie naar het zuiden zouden worden gebracht ter bevoorrading van het rege ringsgezinde leger. De rebellen hebben die dreiging kracht bij gezet door een passagiersvlieg tuig neer te halen, waarbij zes tig mensen om het leven kwa- Soedan telt twintig miljoen in woners, verdeeld over negen tien etnische groeperingen en 115 verschillende talen. Veel zuiderlingen, van wie de meesten animist of christelijk zijn, vrezen overheersing door de mohammedanen, die ze ventig procent van de bevol king uitmaken. Veel noorde lingen vinden de zuiderlingen met hun donkerder huidskleur minderwaardig en betitelen hen als slaven. De opdeling van het land in een christelijk zuiden en isla mitisch noorden is het werk van de Britten die al in 1924 verordoneerden dat moham medaanse en Arabisch spre kende Soedanezen uit het zui den werden gezet en dat het zuiderlingen onmogelijk moest worden gemaakt werk te vin den in het noorden. In de maanden voordat Soedan op 1 januari 1956 helemaal onaf hankelijk werd, heerste in het zuiden grote verdeeldheid over de vraag of het gebied onafhankelijk moest worden of zich aansluiten bij het mo- Strijdtoneel De muiterij van de militairen, die in het zuidelijk deel gele gerd waren, duurde uiteinde lijk zeventien jaar. Minstens een half miljoen mensen von den daarbij de dood. President Gaafar Nimeiri, die zelf uit het relatief rijke noorden kwam, wist in 1972 tenslotte tot een vergelijk te komen met de op standelingen in het zuiden: Op voorwaarde dat de strijd werd gestaakt, verkreeg het een ze kere mate van zelfstandigheid. Het was echter diezelfde Ni meiri die door de invoering van bijvoorbeeld de sharia (de islamitische wetgeving en maatschappijleer) haat en angst aanjoeg bij de christelij ke bevolking in het verpau perde zuiden. Bovendien sta tioneerde hij een leger van noordelingen in het zuidelijk deel van Soedan. De twee legereenheden vlogen elkaar in de haren en de regering Ni- meri stuurde bemiddelaar John Garang naar het strijdto neel om de partijen te bewe gen de wapens neer te leggen. Garang echter ontpopte zich als een fanatiek tegenstander van de islamitisering van heel Soedan en hij werd de oprich ter van het Soedanese Volks bevrijdingsleger SLPA. Dit grootste rebellenleger wil geen afscheiding van Soedan maar eist wel verdergaande regiona le zelfstandigheid, godsdienst vrijheid en politieke en econo mische hervormingen. Vooral het laatste is minstens zo be langrijk als de oplossing van religieuze geschil, want de re bellie in het zuiden is voor een belangrijk deel ingegeven door puur wrok jegens het naar verhouding meer succesvolle noorden. President Nimeiri, die zich ge steund weet door Libië, houdt echter vast aan de sharia en het SPLA-verzet onder leiding van Garang wordt heviger, ge tuige onder meer het neerha len van een burgervliegtuig, afgelopen weekeinde. Aan de strijd in Soedan, die veel gelij kenis vertoont met de proble matiek in het buurland Tsjaad, zal overigens niet snel een ein de komen zolang de Soedanese regering weigert met de rebel len te praten. Toch is haast geboden, met name als het gaat om het hero penen van de voedsel-lucht- brug naar het zuiden, onder meer door het Rode Kruis. Het is immers nauwelijks voor te stellen dat de hongerdood voor twee miljoen mensen, om daarmee de regering Nimeiri te dwingen de eisen van het verzet in te willigen, een goe de basis zal zijn voor een zelf standig zuiden. LONDEN: LONDEN De Britse re gering doet haar uiterste best de publikatie tegen te houden van een boek over misstanden bij de Britse geheime dienst MI5. Het gaat om de memoires van een voormalig geheim agent, Peter Wright (71). Wright stelt dat het vroegere hoofd van MI5, Sir Roger Hol lis, een spion was van de Sov jet-Unie. Verder somt hij een aantal gevallen van verraad en misdadige samenzweringen op. Wright woont nu in Au- stralë. Londen probeert langs juridische weg de Australische uitgever Heinemann van pu blikatie af te houden. Om te voorkomen dat getuigen wor den gehoord heeft de regering vorige week voor een Austra lische rechtbank toegegeven dat alle beweringen van Wright juist zijn. Dit is een er kenning om louter juridische redenen, want Londen blijft vasthouden aan de resultaten van twee onderzoeken uit 1981, die aantoonden dat Hollis zich niet schuldig heeft ge maakt aan spionage voor Mos kou. De regering meent dat het boek van Wright de gehei me dienst kan schaden en dat de voormalige spion verplicht is bijzonderheden over MI5 voor zich te houden. Volgens de uitgever levert Wright het onweerlegbare bewijs dat Hol lis een Sovjet-spion was. Een Pakistaanse demonstrant wordt door politiemannen gesla gen bij zijn arrestatie. KARACHI Pakistaanse oppositieleiders hebben gis teren ontkend dat het verzet tegen president Zia ul- Haq nu al begint te verminderen. Wel werd toegegeven dat de Beweging voor Herstel van de Democratie veel meer demonstranten had verwacht dan de enkele duizenden die gisteren in de oostelijke provincie het spoorwegverkeer lam legden. Ongeveer vijfduizend mensen namen deel aan een vreedzame mars door de oost-Pakistaan- se stad Lahore. De demonstranten werden gade geslagen door honderden zwaar bewapende manschappen van de op roerpolitie. Er deden zich geen incidenten voor, maar aan deze mars deden ook aanzienlijk minder mensen mee dan de demonstratie van eergisteren. De oppositie reageerde gisteren fel op het, wat zij noemde „afslachten van mensen" door leger en politie. Bij de rellen van de afgelopen dagen zouden volgens de autoriteiten ten minste 26 Pakistani zijn gedood. De oppositie spreekt van minstens veertig doden en tienduizenden arrestanten. BREMEN De Westduitse politie stelt een onderzoek in naar een mogelijke relatie tussen de bootvlucht van 155 Tamils van West-Duitsland naar Canada en naar de in dat land opererende seperatistische Tamilgroeperingen. De Tamils die naar Canada zijn gesmokkeld, waren oorspronkelijk naar de Bondsrepubliek gekomen om geld bijeen te krijgen voor wapens voor guerrilla strijders op Sri Lanka, zo berichtte Radio Bremen eerder. Van de 800.000 mark die de Tamils volgens de politie voor hun passa ge aan de kapitein en bemanning zouden hebben betaald, is 600.000 mark in werkelijkheid betaald aan bekende wapenhan delaars, aldus de radio. Los van dit onderzoek, leidt de Westduit se openbare aanklager, Kurt Rebmann, al maanden een ander onderzoek naar tien Tamils, die ervan worden verdacht deel uit te maken van een groep, die in de Bondsrepubliek wonende Ta mils geld afhandig maakt. Volgens het Duitse weekblad Stern perst de guerrillabeweging „Liberation Tigers van Tamil Eef- am" (LTTE) maandelijks meer dan 200.000 gulden af van Tamil- vlucjitelingen in de Bondsrepubliek. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld nn\ 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). "*1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5