Firatocircus van nieuwe snufjes Hypermoderne Patriot versterkt Luchtmacht Duitse officier eist 14 jaar tegen Harm Dost Onderzoek naar verhuizing CP Gifgips moet weg COMPUTER VEROVERT VASTE PLAATS Sociale verzekeringsfondsen komen 700 miljoen tekort BINNENLAND CeutaeSomant WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 PAGINA 4 - HARDENBERG Op last van burge meester mr. L.A. van Splunder stelt de gemeentepolitie van Hardenberg een on derzoek in naar de activiteiten van de Centrum Partij, die haar hoofdkwartier in het onder de gemeente Hardenberg res sorterende dorp Kloosterhaar heeft geves tigd. De „top" van deze politieke groepe ring doet geheimzinnig over de vraag waarom het hoofdbureau van Den Haag is verhuisd naar Kloosterhaar. Eén reden is, dat het huurcontract in Den Haag was af gelopen en dat de in financiële nood ver kerende Centrum Partij nu goedkoper te recht kon in het huis van CP-secretaris Wijngaarden in Kloosterhaar. Deel losgeld Joke Otto duikt op ROTTERDAM In Amsterdam zijn enkele biljetten van duizend gulden opgedoken die afkomstig zijn van net losgeld van de ont voering van de later weer vrij gelaten bankiersvrouw Joke Ostermann-Otto uit Spijkenisse. Inmiddels zijn de vier Italiaanse ontvoerders, van wie de identiteit bekend is, nog steeds niet gevon den. Er zijn nog steeds een paar rechercheurs mee bezig. De twee Rotterdammers die ervan wor den verdacht eind mei betrokken te zijn geweest bij de ontvoering, moeten 9 september voor de Rot terdamse rechtbank verschijnen. Afpersingszaak Philips toch voor rechter DEN BOSCH Binnen enke le maanden zal de rechtbank in Den Bosch de zaak behan delen tegen ex-Philips-direc- teur C. van B., die ervan ver dacht wordt zijn vroegere werkgever 5,25 miljoen gulden te hebben willen afpersen. De Bossche officier van justitie mr. J. van Zon heeft besloten de vervolging door te zetten, nadat achtereenvolgens het gerechtshof en de Hoge Raad het bezwaar van de verdachte tegen de dagvaarding verwier pen. DORDRECHT De president van de Dordtse rechtbank heeft in kort geding bepaald dat het Westduitse bedrijf Joh. Benckizer GmbH en directeur H.G. Bos van Bos Bouw bedrijf BV binnen dertig dagen moeten beginnen met het verwijde ren van 60.000 ton met cyanide verontreinigd industrieel gips dat zij in verschillende plaatsen in Ne derland hebben gedumpt. Bos moet de kosten uit eigen zak betalen. Uit onderzoek is gebleken dat hij 2,7 Vrouw houdt dode man thuis ZAANSTAD De vrouw van een 58-jarige man in Koog aan de Zaan heeft haar echtgenoot drie weken dood thuis gehouden. Het geval kwam aan het licht toen de man niet op kwam dagen bij zijn arts bij wie hij voor regelmatige controle moest verschijnen. De arts nam daarop poolshoogte. De buren van het echtpaar heb ben niets gemerkt omdat de vrouw verklaarde dat haar man in het ziekenhuis was opgenomen. De vrouw is volgens de politie geestelijk niet volwaardig. Visfraude in Goedereede ROTTERDAM De gemeen te Goedereede wordt verdacht van fraude bij het registreren van visvangsten. Op de visaf- slag in Stellendam hebben 29 vissers vorig jaar 36 ton vis, met een waarde van bijna een half miljoen gulden, meer ver kocht dan er mocht worden aangevoerd. Dit is uit onder zoek van de algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw gebleken. De officier van justitie in Rotter dam, mr. R. Gerding, heeft daarop tot vervolging besloten. Psychologische test voor agent blijkt uit te komen DEN HAAG De uitslag van de ps chologische test die kandidaten voor ,V( functie van agent bij de gemeentepolit Je ondergaan, blijken in de praktijk go< uit te komen. Dit staat in een ondcrzof,u^ dat de Rijks Psychologische Dienst hec ek verricht onder 160 agenten, die bij Amsterdamse gemeentepolitie in diei zijn getreden. Agenten met hogere sc res op intelligentie en op wenselijk achte persoonlijkheidseigenschappen veren volgens de onderzoekers meer i en beter werk af dan agenten met lagej*'1 scores. Ze gaan bovendien „effectieve om met het publiek en hun collega's. tab Ten Zwemvesten wenselijk voor ME'ers DEN HAAG De ME'er op 22 april van dit jaar tijde een zogenaamde hardingsoe ning in Giethoorn verdronk, volgens minister Korthals i tes van justitie het slachtof geworden van een „ongelukl ge samenloop van omstand heden" De minister vindt 1 wenselijk dat bij ME-oefeni gen en ME-optredens in 1 water, „altijd gebruik gemaa wordt van zwemvesten", lb Algemene Inspectie van 1 er Korps Rijkspolitie is hiervun op de hoogte gesteld. 'l Geen reden tot dt paniekverkoop fietsbanden AMSTERDAM Voor zover dat bij een Firato mogelijk is, zal het vanaf volgende week donder dag tamelijk rustig zijn in de Amsterdamse RAI. Geen schokkende ver nieuwingen als compact disc en kleurentelevisie, maar vooral perfectie van bestaande appara tuur. Het nieuwe zit dit keer vooral in de nuan ces, in de snufjes, waar door een deel van deze immense tentoonstelling vooral voor freaks een perfecte bestemming is. De gemiddelde consu ment zal het gevoel heb ben te worden weggebla zen door de kakafonie van beeld en geluid. Veel fabrikanten hebben hun bestaande apparatuur net weer iets meer mogelijkhe den gegeven. Sommigen zochten het in grote oplossin gen (een kleurentelevisie van 94 centimeter) anderen in kleine (videorecorder met in gebouwde camera of de draagbare compact-disc) en velen in grapjes (een foto van een stilstaand videobeeld). Wie een videorecorder zoekt die gewoon een programma of film kan opnemen en af draaien, zal zich op de Firato Deze satellietontvanger met afstandbediening kan ruim 800 kanalen ontvangen. Pim Jacobs (links) en Louis van Dijk demonstreren op de Firato de eerste digitale piano ter wereld. verloren voelen. Dat stadium lijkt al tientallen jaren gele den gepasseerd. Het gaat vooral om meer mogelijkhe den en om de combinatie van beeld en geluid. Ondertussen wordt de af standbediening van alle au dio-' en video-systemen ge koppeld (JVC), zodat alles met één apparaatje is te be dienen, en klinken elektroni sche piano's en orgels bijna natuurgetrouw. Yamaha zegt dat de piano het geluid van een vleugel heeft, maar dat is wat overspannen en boven dien markttechnisch onver klaarbaar. De elektrische piano kost net geen vijfdui zend gulden, vleugels zijn aanzienlijk duurder. De fa brikant zou geen vleugel meer verkopen als zijn elek trische vinding dezelfde kwaliteit heeft. Zeker nu de computer op de Firato een vaste plek heeft veroverd, vooral in combina tie met beeld en geluid, gaat het getoonde vaak verder dan de horizon van de men selijke geest. Dat biologeert, al zal de bezoeker die straks zo'n ding aanschaft zich thuis vaak afvragen wat hij er ei genlijk mee moet doen. Die kans is groter dan ooit, want de Nederlander koopt weer veel meer dan in voorgaande jaren. Naast nieuwe auto's is vooral het Firato-speelgoed gewild. In ruwweg negentig van de honderd Nederlandse gezin nen staat inmiddels minimaal één kleurentelvisie, in één op de tien staat al een tweede toestel en 1,75 miljoen huis houdens zullen eind dit jaar een videorecorder hebben. In 1986 zullen er bovendien evenveel compact-discspelers worden gekocht als de drie voorgaande jaren. In 1987 zal volgens J. d'Elfant, lid van de organisatie, zelfs twee keer zoveel van die spelers worden aangeschaft als dit jaar. En het aantal compact discs dat dit jaar over de toonbank gaat, zou 2,5 mil joen worden. Een voorwaarde voor de handel om gebruik te maken van de opleving is volgens d'Elfant een goede opleiding en (daardoor) deskundigheid. Daar schort het nogal eens aan, waardoor mensen din gen in handen gestopt krij gen die ze eigenlijk niet wil den. d'Elfant haalde vooral uit naar de dumpzaken. Af- braakprijzen zijn volgens hem uit den boze. Een oor logsverklaring aan zaken als AU Wave, Radio Modern en Rovato, die in de Randstad nogal sterk zijn vertegen woordigd? „Dat is te sterk uitgedrukt", aldus d'Elfant, „aan oorlog heb je niets. Maar ik vind wel dat de dumpzaken onverantwoord bezig zijn. Ze kunnen ver wachtingen vaak niet waar maken en bezorgen zowel de consument als de vakhandel veel schade". Misschien dat diezelfde vakhandel bij een volgende Firato ook weer eens kan laten horen en zien, dat het bij beeld en geluid in eerste instantie gaat om kwa liteitsverbetering. Want in de immense hal van het exposi tiecomplex zal het weer een enorm gezoek zijn naar die ene eenvoudige, niet te dure televisie met een goed beeld en dito geluidsinstallatie waar gewoon mooie klanken uitkomen. DICK HOFLAND DEN HAAG In tegenstl ling tot bepaalde speculatl lijken stuntverkopen van fc tenbanden door sommige wielhandelaren in weinig zii| vol verband te staan met wettelijke verplichting elke fiets vanaf 1 januari lSl moet zijn voorzien van reflJ terende banden, reflecteren! wielcirkels öf reflecterenj velgen. „Dat zou toch ook zin zijn" aldus een Haagse i wielhandelaar, volgens wie i wone buitenbanden ook straji nog goede handel vori „Die reflecterende banden j schreeuwend duur. Een go< kope gewone band kost rul 17 gulden, een reflecteren! ruim 26. En dat dus tweema! Dan kun je beter reflector kopen voor zo'n twintig gi den per setje, zodat je steeds jj de banden kunt (blijven) den die je wilt". DÜSSELDORF De Westduitse officier van justitie H. Hallmann heeft gisteren voor de recht bank in Düsseldorf we gens handel in softdrugs 14 jaar gevangenisstraf ge ëist tegen de 38-jarige Harm Dost uit Arnhem. Dost wordt ervan verdacht dat hij tussen januari 1978 en sep tember 1984 in Arnhem ruim 120 kilo hasj en marihuana aan enkele tientallen West duitsers heeft verkocht. Hall mann zei dat de vervolging van de Arnhemmer „slechts het topje van de ijsberg van de internationale drugshandel" aan het licht heeft gebracht. Harm Dost werd al sinds 1981 door de Westduitse justitie ge zocht. In 1984 werd hij tijdens een vakantie op Tenerife door de Spaanse autoriteiten gear resteerd en in november van dat jaar aan West-Duitsland uitgeleverd. Sinds 1985 zit hij in Düsseldorf in voorarrest. De advocaten van Dost, mr. A. Orie uit Den Haag en M. Gre- gorius uit Essen, voerden aan dat de vervolging van de Arn hemmer aan alle kanten ram melt. Naar hun mening is er sprake van uitlevering op val se gronden, misbruik van Ne derlandse justitie-dossiers en vervolging voor feiten, waar voor Dost al in Nederland te recht heeft gestaan. Mr. Orie benadrukte opnieuw dat het kennelijk de bedoeling van West-Duitsland is om Neder land, met zijn relatief coulante houding jegens softdrugs, een lesje te leren. Officier Hall mann ontkende dit alles. Hij uitte kritiek op het Nederland se drugsbeleid en zei dat uit recente cijfers blijkt, dat er vanuit ons land steeds meer hasj naar West-Duitsland komt. „Dat is alleen maar mó gelijk door het milde drugskli maat in Nederland en door het feit, dat de politie daar wat softdrugs betreft nagenoeg niets doet". Met zijn eis van 14 jaar cel (de maximumstraf voor hasjhandel in West- Duitsland is 15 jaar) heeft de officier van justitie naar zijn zeggen rekening gehouden met het feit, dat Dost al eerder voor soortgelijke feiten is ver- Harm Dost. oordeeld. De rechtbank in Kleef veroordeelde hem in 1976 tot bijna vier jaar cel. Hij werd, na een storm van pro test vanuit Nederland, na an derhalf jaar vrijgelaten. Het gerechtshof in Arnhem ver oordeelde Dost in 1981 tot 20 weken cel. De rechtbank doet morgen uit spraak. PREMIES IN 1986 HOGER ALS GEVOLG VAN STELSELWIJZIGING (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De sociale verzekeringsfondsen zul len eind dit jaar naar ver wachting een „tekort" van 700 miljoen gulden heb ben. De totale lasten zul len dan 65 miljard gulden bedragen, terwijl er min der aan sociale premies van werkgevers en werk nemers binnenkomt. Dat blijkt uit de lasten/baten ontwikkeling van de onder toezicht van de Sociale Verze- SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER In cf i luister.. Toen ik op fut tan Hnihorafe een tdxi rnfi *erd iH door twee kerels benac Wit ik tan tun rtrnam.frenst aan het onietooflijlu Op de Hount ncKmleq teelt nóf een Eskrmostam net zoals derden jaren feltden Op een plaats die door de moderne mens lof nooit werd betreden ...Han de toet an de glanzende (letsier. een usmassa die flanst als kristal oezt stam worvt nu bedreifd. 2e welen nut waar door. want de fletsjer bewaart eenfetieim1 keringsraad staande fondsen (exclucief ziekenfondsverzeke ring). De zorgelijke financiële ontwikkeling zal morgen in de raad worden besproken. Vooralsnog kunnen de tegen vallers worden opgevangen door intering in reserves. Eind vorig jaar bedroeg dit vermb- gensoverschot nog 4,3 miljard gulden. Naar verwachting zal het bedrag eind van dit jaar zijn teruggelopen tot 3,4 mil jard. Als gevolg van de invoering van het nieuwe stelsel van so ciale zekerheid, op 1 januari 1987, zullen de lasten met 3 miljard gulden toenemen. Dat betekent dat het totaal aan premies met ruim twee pro cent zal stijgen van 47,1 pro cent naar 49,6. De wao-premie zal naar verwachting stijgen van 15,10 naar 17,27 procent. Blijft de stelselwijziging volle dig achterwege dan kan het premietotaal 3,5 procent lager uitvallen. De lastenstijging als gevolg van het nieuwe stelsel van so ciale zekerheid, dat toch wordt ingevoerd mede met het oog op (latere) bezuinigingen, wordt veroorzaakt door het achterwege blijven van een verrekening van lasten van aaw naar wao (arbeidonge- schiktheidswetten) en het niet doorgaan van een verschui ving van 3,5 miljard van de wwv naar de ww. VEROUDERDE NIKES NAAR DE SCHROOTHOOP DEN HAAG Het is morgen een belangrijke dag voor de Koninklijke Luchtmacht en vooral voor de 5de Groep Gelei de Wapens, die is gele gerd in het Westduitse plaatsje Hesepe, onge veer 125 kilometer ten oosten van Enschede. Deze luchtmacht-een heid krijgt morgenoch tend de beschikking over een hypermodern type luchtdoelraket: de Pa triot. Deze raketten van Ameri kaanse makelij, voorzien van een zeer zware, niet-nucleai- re springlading, zullen de ko mende jaren een belangrijke rol gaan spelen in de lucht verdediging van West-Euro pa. Zij vervangen de verou derde Nike-raketten, die wél een nucleaire lading hadden. Met een uiterst grote precisie kunnen de slanke en 5,31 meter lange Patriot-raketten vijandelijke vliegtuigen op sporen en uitschakelen, zo wel laag boven de grond als op grote hoogte. De nieuwe vliegtuigvernietigers staan niet op een vaste lanceer- plaats. De afvuurinrichting is gebouwd op een vrachtwa gen (van DAF), hetgeen de wapens zeer mobiel maakt. Elk van deze rijdende lan- ceerinstallaties heeft vier Pa triot-raketten aan boord, die zijn verpakt in een soort con tainer van waaruit zij (zou den ze onverhoopt ooit wor den gebruikt) afzonderlijk of alle vier tegelijk het lucht ruim kiezen. Bij de vijf rij dende lanceerinrichtingen die tezamen een Patriot-een heid vormen, behoren nog drie andere vrachtwagens: één met een radarinstallatie, één met een controlecentrum (voorzien van computers, ra darschermen e.d.) en één met dieselgeneratoren om de ra dar en het controlecentrum van stroom te voorzien. Nederland is het eerste Euro pese NAVO-land dat de be schikking krijgt over het Pa triot-systeem. In Zuid-Duits- land staan al enkele Patriot De Patriot-raket die als opvolger van de Nike een grote rol gaat spelen in de verdedigende taak van de Nederlandse luchtmacht. eenheden opgesteld, maar die worden beheerd door Ameri kaanse militairen. In de ko mende jaren zal de Neder landse luchtmacht in West- Duitsland vier Patriot-eenhe den met elk vijf lanceerin- stallaties onder zijn hoede krijgen. Het totale aantal ra ketten zal, inclusief de reser- vevoorraad, uiteindelijk 160 bedragen. De Patriot is overigens niet het enige geleide wapen waarover de Nederlandse luchtmacht beschikt. Vlakbij de grens met de DDR staan op Nederlandse luchtmacht bases al jarenlang conventio nele Hawk-raketten opge steld. Dit zijn wapens die met name laagvliegende vijande lijke bommenwerpers en jachtvliegtuigen kunnen uit schakelen. In de jaren negen tig zullen er ook enkele Hawks en Patriots op Neder lands grondgebied worden gestationeerd ter verdediging van onder meer Schiphol, de Rotterdamse en Amsterdam se havens en andere vitale objecten. Zoals gezegd dient de Patriot ter vervanging van de verou derde nucleaire Nike-raket ten, ook wel aangeduid als Nike-Hercules. Deze wapens werden aan het begin van de iaren zestig in West-Duits land opgesteld, onder beheer van Amerikanen, Nederlan ders en Duitsers. Al spoedig werd men zich binnen de NAVO bewust van de vele nadelen die aan de Nikes kleefden Na langdurige stu dies werd aan het eind van de jaren zeventig besloten, de raketten te vervangen door de Patriots. Kolonel H.W.M. Satter, hoofd van de afdeling Plan nen van de Luchtmachtstaf, legt uit wat de negatieve kanten wan de Nike-raketten waren: „Ze konden niet meer dan één vliegtuig tegelijk on derscheppen en dat kostte nog aardig wat tijd ook. Ten tweede is de Nike geen mo biele raket. Ze staan op een vaste lanceerbasis. Bovendien werd het operationeel hou den van deze raketten een steeds kostbaarder karwei. Het Nike-systeem vereist een aanzienlijke hoeveelheid per soneel, zowel bij het gebruik ervan als bij het onderhoud, dat veelvuldig gepleegd moest worden. Om dat laatste te illustreren: voor de nieuwe Patriot-raketten is de helft minder aan personeel nodig dan bij de Nikes het geval was. En tenslotte dient hier aan te worden toegevoegd dat de militaire luchtvloot van het Warschaupact steeds omvangrijker en moderner werd, waardoor de dreiging toenam. De Nike was daar gewoonweg niet meer tegen opgewassen". De Patriot-raketten werden ruim drie jaar geleden door de Nederlandse regering be steld bij het Amerikaanse be drijf Raytheon. Met de order was een totaalbedrag van cir ca 850 miljoen gulden ge moeid. Tezelfdertijd begon nen er onderhandelingen met de fabrikant en met de Amerikaanse regering over compenserende orders. Er zou sprake moeten zijn van tweerichtingverkeer („two- way street"): in ruil voor de aanschaf van de Patriot-sy stemen zouden de Amerika nen een aantal bestellingen! in Nederland doen of goede-1 ren en diensten aan ons landf leveren. Uiteindelijk resulteerden die besprekingen begin 1984 in een tot volle tevredenheid van de Nederlandse regering afgesloten overeenkomst. De Patriot-order wordt zelfs voor meer dan 100 procent gecompenseerd. Vruchten van die overeenkomst zijn onder meer, dat DAF de vrachtwagens levert die bi, het Patriot-systeem behoren en dat Nederlanders betrok ken zullen worden bij het on- L derhoud van alle Patriots die in de toekomst nog in West- j-.: Duitsland zullen worden ge- stationeerd. Anti - raket - raket Er bestaat een kans dat de Patriot er in de jaren negen tig nog een taak bij krijgt. De wapens zullen dan niet meer n alleen gebruikt kunnen wor- den voor het vernietigen van U) vliegtuigen maar ook voor het tegenhouden van vijan- delijke raketten zoals de SS- L 21, SS-22 en SS-23. Binnen; de NAVO wordt sinds kort op deze mogelijkheid gestu- deerd. De ministers van Pew fensie van de NAVO hebben in mei tijdens een vergade- c ring in Brussel uitgesproker dat er de komende tien jaai meer defensieve maatregelen genomen dienen te worden tegen de steeds toenemende hoeveelheid hypermoderne Sovjet-raketten. Men opperde onder meer de gedachte om 3 bestaande luchtverdedigings systemen zodanig te moder niseren dat ze ook als anti-ra ket-raket dienst kunner doen. Volgens kolonel Satter van c de Luchtmachtstaf zal het i c echter zo'n vaart niet lopen. „Er zullen nog wel jaren van r studie overheen gaan eer m men definitief besluit welkit antwoord op de toenemende h< raketten-dreiging nodig is. <j Men kent op dit moment de exacte omvang van die drei- si ging nog niet eens! En wie h< weet wat er allemaal nog h' staat te gebeuren bij het wa- v< penbeheersingsoverleg in k Genève". i DICK VAN RIETSCHOTEN Ji

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4