Jaap Burger: raspoliticus met weinig gevoel voor diplomatie i Bloedvatencellen spelen grote rol in functioneren van veel organen Ceidaeöoutcwit Nachttrein jestremd Lubbers ziet af van klacht tegen Brandt Corstius KONINKLIJK HUIS PTT „ONZORGVULDIG" TEGENOVER SEKSLIJN Van Dijk: Geen reden voor extra geld ambtenaren 3INNENLAND WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 'fid n JTRECHT Door werkzaam- eden aan de bovenleiding op de joorbaan tussen Amsterdam CS n Schiphol kunnen daar in de acht van donderdag op vrijdag geen treinen rijden. Tussen .00 en 05.00 uur rijden er op dat eel van het nachttreinennet ussen om de reizigers op hun laats van bestemming te bren- ;n. De bussen doen ook het sta- on Amsterdam Lelylaan aan. nige vertraging zal, aldus de [ederlandse Spoorwegen, onver- lijdelijk zijn. DEN HAAG Premier Lubbers ziet af van een aanklacht bij jus titie tegen de columnist Hugo Brandt Corstius, die hem enkele we ken geleden in het weekblad Haagse Post in verband bracht met Hitier. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zei dat Lubbers „aan deze zaak geen woord meer vuil wil maken". Op het ministerie van Algemene Zaken is nog wel bekeken welke mogelijkheden er waren om juridische stappen te ondernemen. De nadelen daarvan bleken echter groter dan de voordelen. Ruim an derhalf jaar geleden heeft ook minister Ruding overwogen een aanklacht tegen de columnist in te dienen, nadat deze hem had vergeleken met Eichmann. Ook in dit geval werd uiteindelijk van een juridische actie afgezien. In het dagblad Trouw van vanmor gen reageerde Brandt Corstius enigszins teleurgesteld op het besluit van Lubbers. „Ik zou willen dat iemand het eens aandurfde een klacht tegen me in te dienen", aldus de columnist. Bescherming insekten nodig AMSTERDAM Europese entomologen (die zich bezighouden met de insektenleer) willen internationale maatregelen om het onnodig uitsterven van insektensoorten tegen te gaan. Zij zullen de mogelijkheden daartoe bespreken tijdens het derde Europese Entomologen Con gres dat volgende week aan de Vrije Universi teit in Amsterdam wordt gehouden. Het is volgens de entomologen niet voldoende om een soort uit te roepen tot beschermde soort, er moeten ook overlevingsmogelijkhe- den worden geboden. Het mes snijdt bij insek- tenbescherming aan twee kanten. Doordat in sekten zo'n belangrijke rol vervullen in na tuurlijke systemen, raken deze verstoord wan neer er iets mis gaat met de insekten. Komen er te veel, dan verdwijnen er plantensoorten, komen er te weinig insekten dan kan het na tuurlijk evenwicht evenzeer verstoord raken. Vegin: accijns op aardgas onbillijk APELDOORN „Zeer onbillijk en strijdig met de waardigheid van de overheid", zo kenschetst het Vegin-hoofdbestuur het voor nemen een tijdelijke accijnshef fing op aardgas in te voeren. In een gisteren gestuurde brief aan de minister van economische za ken stelt de Vegin dat door een dergelijke accijnsmaatregel in feite het contract tussen Gasunie en Vegin wordt opengebroken. Momenteel profiteert de over heid ervan dat de daling van de gasolieprijs volgens dit contract verlaagd doorwerkt in de klein- verbruikersgasprijs. Smit-Kroes bezoekt Indonesië DEN HAAG Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat brengt van 23 tot en met 27 augustus een bezoek aan In donesië. Zij zal in Jakarta een symposium bijwonen over ont wikkeling van kustgebieden- moerasgebieden en een ont moeting hebben met president Suharto. Verder zal zij ge sprekken voeren met de mi nisters Suyono van Openbare Werken, Rasmim van Trans port, Tahir van PTT en Toe risme en Habibie van Onder zoek en Technologie. Anderhalf jaar cel voor incest ARNHEM De officier van jus titie bij de rechtbank in Arnhem heeft gisteren een gevangenis straf van anderhalf jaar geëist te gen een 43-jarige inwoner van het Gelderse Eist wegens incest met vijf van zijn kinderen. De man had gedurende tien jaar vier dochters, een zoon, en zeven an dere kinderen seksueel misbruikt en daarna ook incest gepleegd met zijn stiefdochter. Volgens de vèrdachte was dat laatste echter geen incest geweest, maar was dat gebeurd om het kind het idee te geven dat het bij het gezin hoorde. aati WASSENAAR „Een man die voor Nederland echte betekenis heeft ge had. Jaap Burger heeft vele mensen geïrriteerd, kwaad gemaakt. Maar hij ectj was iemand op wie je echt dicht kon varen, volstrekt betrouwbaar. Zo velen als hij lopen er niet rond", zegt ex-mi nister Van Doorn (CRM, kabinet-Den Uyl 1973- '77) in zijn reactie op het overlijden van Burger. Van Doorn en Burger stam men nog uit het tijdperk van de verzuiling, waarin Van Doorn als voorzitter van de KRO en Burger als VARA- voorman ook in de landspoli- tiek zaten. „In de omroep heeft hij een goede inbreng gehad. Een man die zeer po litiek dacht, maar die gelijk buitengewoon rechtuit was, heel eerlijk, wel hardhandig met een grote hekel aan ge zeur en gekuip. Twee dingen waar hij niks van moest heb- Oud-minister De Gaay Fort man (CDA, binnenlandse za ken in het kabinet-Den Uyl) prijst Burger om zijn „wat ruige benadering" van men sen in de politiek om „iets gedaan te krijgen". De Gaay Fortman geeft blijk van „groot respect voor Burger, echt een staatsman". Burger en zijn grote tegenspeler Romme. De KVP'er Van Agt was een van de christendemocraten die door Burger in het kabinet-Den Uyl werd opgenomen. Jaap Burger werd op 20 au gustus 1904, vandaag precies 82 jaar geleden, in het West brabantse Willemstad gebo ren. Hij doorliep de mulo en de hbs in Oud-Beijerland en studeerde daarna rechten in Utrecht en Amsterdam. Hoe wel hij van christelijk-histo- rischen huize was, sloot hij zich tijdens zijn studie aan bij de sociaal-democratische stu dentenbeweging. In 1929, het jaar waarin hij afstudeerde, meldde hij zich aan als lid van de SDAP. De jonge jurist vestigde zich in 1930 als ad vocaat en procureur te Dor drecht. In 1943 stak Burger met en kele vrienden in een motor bootje over naar Engeland en meldde zich bij de regering in ballingschap te Londen. Premier Gerbrandy zag wel wat in de temperamentvolle en intelligente Burger en be noemde hem al spoedig tot minister zonder portefeuille in zijn oorlogskabinet, als re presentant van de Engeland vaarders. Later kreeg Burger de post Binnenlandse Zaken. Overleg van de drie christendemocratische fractrieleiders bij formateur Burger in 1973. Links Andriessen (KVP), rechts Biesheuvel (ARP) en Tilanus (CHU). Na de bevrijding werd Bur ger president van het bijzon dere tribunaal te Dordrecht, waar hij onder meer de zaak- Aantjes in behandeling kreeg. Hij verzette zich in die tijd fel tegen de zijns inziens te harde zuiveringsacties bin nen de Nederlandse samenle ving. „Duizenden mensen worden door de Nederlandse staat behandeld alsof de na- zistaat de oorlog gewonnen heeft en niet de vrijheid", stelde Burger toen. Horkerig Een uitspraak als deze is ty perend voor het karakter van Burger, een man die weliswaar een raspoliticus was maar beslist niet uit blonk door gevoel voor diplo matie. Hij was vaak humeu rig en horkerig, kon zich snel ergens over opwinden, nam nimmer een blad voor de mond en maakte veelvuldig door sterke overdrijvingen en shockerende vergelijkin gen zijn opvattingen en be doelingen kenbaar. Zo noem de hij zijn katholieke tegen speler uit de jaren vijftig, dr Carl Romme, ooit „een ge vaar voor de democratie" en „iemand die er semi-fascisti- sche theorieën op na houdt". In 1977, tijdens de langste na oorlogse kabinetsformatie, die uiteindelijk leidde tot hel eerste kabinet-Van Agt, zei hij eens dat afspraken met confessionelen even veel waarde hebben als „scheten in een netje". Zijn intrede in de Tweede Kamer maakte Burger eind 1945 toen hij voor de SDAP lid werd van het noodparle- ment. Na de eerste na-oorlog- se Kamerverkiezingen in 1946 trad hij toe tot de ka merfractie van de net opge richte PvdA. Begin 1952 werd Burger gekozen tot fractieleider en daarmee on derging het gezicht van de PvdA een grote verandering ten opzichte van het imago dat de fractie had gehad on der Burgers voorgangers jhr. M. van der Goes van Naters en mr. L.A. Donker. In de volgende jaren werd Burger de grote tegenspeler van KVP-leider Romme. Voortdurend probeerde hij het gematigde beleid van premier Drees in meer socia listische zin bij te stellen. Ook bemiddelde hij twee keer bij kabinetscrises. In 1955 lijmde hij als formateur een breuk die in het tweede kabinet-Drees was ontstaan na een conflict over de hu ren. Na de verkiezingen van 1956 werd hij samen met Romme tot informateur be noemd. Zo werd hij mede-ar chitect van het derde kabi net-Drees, dat hij overigens eind 1958 ten val hielp bren gen. Ten tijde van het confessio neel-liberale kabinet-De Quay, dat in 1959 was aange treden, ontmoette Burger in de Tweede Kamer gaande weg steeds meer kritiek. De vaak grove wijze waarop hij oppositie tegen dit kabinet voerde ging zelfs veel van zijn eigen mensen te ver. Uit eindelijk leidde de toenemen de onvrede over zijn politiek leiderschap in 1962 tot het af treden van Burger als frac tievoorzitter. Vondeling werd zijn opvolger. Een jaar later vertrok Burger naar de Eer ste Kamer waarvan hij tot 1970 deel uit maakte. Daarna werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. Vrijwel weggezakt in de poli tieke vergetelheid kwam Burger in 1973 opeens weer volop in de schijnwerpers van de publiciteit te staan door zijn werk als grondleg ger van het kabinet-Den Uyl. Hij de ARP'ers Boersma en De Gaay Fortman over te ha len zitting te nemen in een „rood kabinet met een witte rand". De wijze waarop Bur ger tijdens die formatie ope reerde en zijn manier van communiceren met de con fessionele leiders (meestal door middel van gepeperde brieven) zijn inmiddels le gendarisch geworden. Met de doorbraak van Boersma en De Gaay Fortman legde hij het fundament waarop later de formateurs Van Agt en Albeda verder konden bou wen. Er zit veel waarheid in de woorden die Joop den Uyl gisteren sprak: „Zonder Jaap Burger zou er nóóit een kabi net-Den Uyl zijn gekomen". DICK VAN RIETSCHOTEN 'an den Broek laar New York )EN HAAG Minister Van en Broek vertrekt 20 septem- ler naar New York, waar hij 1 Dt 27 september het eerste eel van de Algemene Verga- ering van de Verenigde Na- 2 ies zal bijwonen. Woensdag- niddag 24 september spreekt lij de VN-Assemblee toe. 20 augustus Koningin Beatrix brengt een be zoek aan de eenheden van de landmacht en de Nederlandse gemeenschappen In Seedorf, Hohne en Langemannshof in de Bondsrepubliek Duitsland. DEN HAAG De PTT heeft onzorgvuldig gehandeld door het Amsterdamse bedrijf Language Leasing, uitbater van een telefo nische sekslijn, zonder vooroverleg overdag het zwijgen op te leggen. Dit betoogde de advocaat van Language Leasing gisteren voor de Raad van State. Het bedrijf vocht daar de beslissing van de PTT aan dat het alleen nog maar tussen negen uur 's avonds en acht uur 's ochtends per telefoon seksverhaaltjes mag ver spreiden. De PTT-directie had deze beslissing genomen nadat een tv-uitzending over dit verschijnsel tot overbelasting van de betrokken 06-centrale had geleid. Language Leasing wil zo snel mogelijk weer volledig kunnen draaien. Het bedrijf wil ook een sprookjes-, sport- en bijbellijn beginnen. Language Leasing heeft in Nederland een kwart miljoen gulden geïnvesteerd en heeft negen mensen vast in dienst. Voor elk gesprek dat de deur uit gaat, incasseert het bedrijf een kwartje per minuut. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FRIEMELS t£2JKK EDOR die boeddhistische monnik Her curveotre bstaw ups ek üoe&ip. I (Vervolg van de voorpagina) Volgens AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur waren de vier ambtenarenbonden met de be reidheid het overleg ingegaan „om met man en macht naar compromissen te streven". „We hebben begrip voor de fi nanciële positie van het rijk en we zijn met wisselgeld op zak naar de gesprekstafel geko men", zei Van de Scheur on der de verwijzing naar com- firomisvoorstellen over een oonsverbetering van 2,6 in plaats van 3,9 procent. Maar als er van de andere kant niets wordt geboden, kan er geen sprake zijn van open en eerlijk overleg. Dan wordt het toch weer een dictaat", aldus Van de Scheur. Hij en zijn collega's toonden zich zeer teleurgesteld over het verloop van het eerste ge sprek met de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Ver bitterd wezen zij op de door zijn voorganger De Korte ge wekte verwachtingen dat er wel te praten viel over het op trekken van de vakantietoe slag en misschien dit jaar al kon worden begonnen met het wegwerken van de salarisach terstand op het bedrijfsleven. Gerard van Dalen, onderhan delaar namens het middelbaar en hoger personeel (CMHA) deed vergeefs een voorstel de helft van deze achterstand in een vijfjarenplan weg te wer ken. „Zelfs vanuit dat vertrek punt was Van Dijk niet eens tot praten bereid", aldus een teleurgestelde Van Dalen. De minister zelf benadrukte na afloop van het gesprek dat de bonden helemaal niet zo veel reden hebben extra geld te vragen. Hij wees erop dat de koopkracht veel hoger uitvalt dan een jaar geleden werd verwacht. In plaats van de ge raamde stijging van 0,5 pro cent verbetert de koopkracht van de ambtenaren dit jaar waarschijnlijk tussen 1,5 en 2 procent. Bovendien is de loon stijging in het bedrijfsleven veel lager dan was geraamd. „Matterhorn" De Matterhorn is het nieuwste munttelefoon- toestel van de PTT. Het ap paraat bevat een nummer herhaling en een volumere gelaar en ac cepteert kwar tjes, guldens en rijksdaal ders. De ge bruiker heeft een scala aan mogelijkheden om zelf de ge- spreksprijs te bepalen en in te stellen. Het toestel is van af 27 augustus te koop voor 1995 gulden. NOORDWIJKERHOUT Recente ontwikkelin gen in het onderzoek naar de stofwisseling van cel len, die de binnenwand van de bloedvaten bedek ken, bieden nieuwe per spectieven voor de bestrij ding van hart- en vaat ziekten, kanker, longaan doeningen, suikerziekte, niergebreken en andere ingrijpende stoornissen van het menselijk li chaam. „Voor de farmaceutische in dustrie ligt hier een grote markt in het verschiet", zegt P. Brakman van het TNO Gaubius Instituut voor hart en vaatonderzoek in Leiden. Hij is voorzitter van het we tenschappelijk comité van het internationaal symposium over de functie van z.g. endo- theelcellen, dat de komende dagen in Noordwijkerhout wordt gehouden. Allerlei experimenten en proeven met cellen uit de vaatwanden hebben aange toond dat deze cellen een veel grotere rol spelen in het func tioneren van allerlei organen dan men had gedacht. De en- dotheelcellen, aanvankelijk slechts gezien als een be schermlaag, blijken actief be trokken te zijn bij ontstekin gen, de vorming van nieuwe bloedvaatjes na verwondingen, hartinfarcten en dergelijke, bij het vloeibaar houden van het bloed, de aanvaarding van transplantatie-organen door het lichaam, maar ook bij de groei van kwaadaardige ge zwellen. De cellen vormen een dunne laag met een gezamenlijke op pervlakte van ongeveer 700 vierkante meter. Ze produce ren tal van specifieke stoffen, zoals een eiwit dat bloedstol- sels oplost. Dank zij nieuwe technieken in de moleculaire biologie is het volgens Brak man mogelijk geworden de in formatie voor de samenstelling van deze eiwitten aan in het laboratorium gekweekte endo- theelcellen te ontfutselen. Met deze kennis kunnen op grote schaal medicijnen worden ge maakt, die dezelfde functie en uitwerking hebben. Net als alle andere organen kunnen kankergezwellen niet zonder een goed functionerend bloedvatenstelsel dat zorgt voor de aanvoer van zuurstof en voedingsstoffen. „Als we de bloedsomloop van een tumor kunnen verstoren, sterft het gezwel vanzelf af", zegt de TNO-onderzoeker. Hij acht het mogelijk op basis van de uit de cel verkregen informa tie een stof te bereiden die het bloed in een kwaadaardige cel doet stollen, zodat de tumor wordt afgesneden van zijn on misbare voeding. Toeristen industrie verwacht half miljard extra omzet door Spelen'92 AMSTERDAM De toeris tenindustrie in ons land is er groot voorstander van dat de Olympische Spelen in 1992 in eigen land worden gehouden. Volgens gegevens van het Ne derlands Bureau voor Toeris me (NBT) kunnen als het IOC in oktober Amsterdam als gaststad kiest, in 1992 ongeveer 360.000 verblijfsbezoekers worden verwacht, onder wie 160.000 buitenlanders. Boven dien verwacht men nog een half miljoen buitenlandse en anderhalf miljoen Nederlandse dagjesmensen. Samen brengen al deze mensen circa 500 mil joen gulden extra in het laadje. Volgens NBT-directeur J. Cor- nelissen zal de publiciteit rond de Nederlandse Spelen ons land bovendien nog 300.000 gewone toeristen opleveren, die niet per se voor de sport evenementen komen. Ons land moet wat dat betreft de les leren die de organisatoren van de Spelen in Los Angeles hebben verzuimd. Daar viel de olympische toeristenstroom te gen, omdat men had nagelaten de toeristische branche na drukkelijk te betrekken bij de plannenmakerij voor de spor tieve gebeurtenis. „Nederland moet in z'n totaliteit voor het voetlicht worden gebracht. Zo breed mogelijk, in al z'n varië teiten. Juist dat trekt extra mensen", aldus Cornelissen. In dat kader zal het NBT niet al leen Amsterdam en omgeving, maar juist ook andere, minder bekende delen van Nederland naar voren schuiven. Marketing-directeur mr. F. van 't Groenewout van de Amsterdamse VVV vindt, dat in de promotie van Nederland als olympisch land grote aan dacht moet worden besteed aan het cultureel festival dat in en rond de hoofdstad gedu rende drie maanden in de zo mer van 1992 zal worden ge houden. De slaapaccommoda- tie zal voldoende blijken. Ge middeld zullen er tijdens de Spelen per nacht 150.000 slaap plaatsen nodig zijn. Op maxi maal 1 a 2 uur rijden van Am sterdam zijn al 520.000 bedden beschikbaar. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Het nest uit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3