IKV: Minder politiek en dichter bij kerken Kerkenbouwers in het Westland aan tafel £eidóc kerk wereld PERMANENT OVERLEG MET KERKEN DE GESCHIEDENIS VANEEN WELVAREND KERKDORP Orthodoxe joden bekladden graf van Golda Meir IKV en de kerken ACHTERGROND £eidócSomcmt WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 PAGINA Twintig leden Opus Dei tot priester gewijd In het Spaanse stadje Torreciudad zijn twintig leden van het Opus Dei tot priester gewijd door de plaatselijke bisschop Am- brosio Echevarria. Onder hen zijn een Chinese ingenieur, een Mexicaanse wiskundige, een Spaanse chemicus en een arts die in Leuven gestudeerd heeft. De nieuwe priesters komen uit tien landen: Engeland. Duits land. Spanje. Oostenrijk. Portugal. Filippijnen. Hongkong. Ar gentinië. Peru en Mexico Paus Johannes Paulus II wijdde in mei van dit jaar 31 leden van het Opus Dei tot priester. De priesters van het Opus Dei opereren niet onder het gezag van de plaatselijke bisschop. Zij vallen ohder de Prelatuur van het Opus Dei. Verkorte bijbel „leest als een roman"1 Een verkorte versie van de bijbel, die een evangelische uitge verij in Amerika dit najaar op de markt zal brengen. ..leest als een roman", aldus directeur dr. Kenneth Taylor van Tyndale House Publishers. In „Het Verhaal: van Adam tot Armaged don" is de bijbeltekst ingekort tot de helft van de oorspronke lijke lengte. Het boek is bedoeld voor degenen die de bijbel te lang en te moeilijk vinden. „Er is echter niets veranderd aan de leerstellige inhoud van de bijbel." zo voegde Taylor eraan toe. Aanvankelijk bestond er bij de uitgeverij enige aarzeling zo'n verkorte versie van de bijbel uit te geven. „De doorslag gaf de overweging dat het beter is dat de mensen deze versie kennen dan dat ze de bijbel helemaal niet kennen." Niemand spreekt zonder gevaar als hij niet op tijd weet op te houden Thomas a Kempis Het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) moet zich minder politiek op stellen en zal dichter bij de kerken dienen te staan. Op een gister avond gehouden verga dering tussen het IKV en vertegenwoordigers van de negen aangesloten kerken is besloten om een overlegorgaan in het leven te roepen waarin IKV en kerken perma nent over beleidszaken van gedachten wisselen. Tevens is vastgesteld dat de kerken zich kunnen vinden in het nieuwe be leid van het IKV, waar bij de ontspanningspoli- tiek, de relatie tussen Oost en West centraal staat. IK V-secretaris Mient Jan Fa- ber, die dit na afloop van het overleg mee deelde, kon nog niet zeggen wat het overle gorgaan exact gaat doen, evenmin wie daar zitting in nemen. Volgens dr. H. A. van Munster, secretaris-generaal van de R.-K. kerkprovincie, is het de bedoeling dat de kerken uit eigen gelederen specialisten voor dat orgaan aandragen. Gelet op de nieu we koers van het IKV zullen met name kerkleden die be kend zijn met de Oost-West verhoudingen of met de kerksituatie in de Oostblok landen. worden gevraagd zit ting te nemen in het overle gorgaan. Volgens pater Van Munster moet het IKV grondige stu dies maken van met name de godsdienstige situatie in het Oostblok, waarbij, zo zei hij, „we niet praten over het Oostblok als één geheel, maar over verschillende lan den". Het IKV moet. aldus pater Van Munster, de ker ken in Oost-Europa nauw be trekken bij het bepalen van het beleid. Dat kan volgens hem door gebruik maken van de relaties die de Neder landse kerken reeds hebben met de kerken in de Oost bloklanden. Gesproken is ook over de in terne verhoudingen binnen aan veranderd wordt. Faber lichtte toe dat de campagne- raad weliswaar het hoogste orgaan is. maar dat het be raad zelf met uitsluitend vertegenwoordigers van de kerken het voor het zeg gen heeft. Zowel Van Munster als Fa ber benadrukten dat er geen sprake is van een crisis-situa tie met de kerken. Zij gaan ervan uit dat de huidige op lossingen voldoende waar borg bieden voor een goed functionerend IKV. Een nieuwe voorzitter zal overigens nog wel enige tijd op zich laten wachten. Begin dit jaar stapte dr. Jan van Putten op als voorzitter na een meningsverschil met Fa ber. De hervormde predikant drs. J E. van Veen uit Wasse naar is momenteel waarne mend voorzitter. Dat de relatie tussen de plaatselijke IKV-kernen en Dr. H. A. van de lokale kerken moeizaam het IKV, met name over de campagneraad, het hoogste orgaan waarin afgevaardig den van de lokale IKV-ker- m Munster nen de meerderheid hebben. Van Munster erkende dat deze constructie een „weef fout" is, waar overigens niets is. weet Faber vooral aan een gegroeide verschil tussen IK- V'ers en kerkleden, waarbij aldus Faber „het IKV slacht offer is geworden van polari satie en van de verwarring over het antwoord op de vraag welke rol de kerk in onze samenleving moet ver vullen". Volgens Van Mun ster en Faber zullen de plaat selijke actieve IKV-leden zich in moeten leven in het lokale kerkgebeuren. Over de slechte financiële positie werd opgemerkt dat de kerkgiften achter blijven bij die van de donateurs. Sommige kerken baseren hun bijdragen uitsluitend op wat er aan gerichte collectes binnenkomt en dat zijn door gaans geen forse bedragen. Faber zei dat de kerken „niet genoeg" geven, pater Van Munster noemde de bedragen „ondermaats". „We moeten de kerkleden stimuleren meer te geven", aldus de r.-k. afgevaardigde in het beraad. Vorig jaar droegen de negen lidkerken 240.000 gulden bij aan het IKV. dat ruim 1,3 miljoen gulden uitgaf. De rest is afkomstig van individuele giften en in mindere mate uit de opbrengst van publicaties. Dankzij twee extra inzame lingsacties onder de dona teurs is het IKV dit jaar weer uit de rode cijfers gekomen. Het waren roerige tijden, ook in het Westland, toen daar in de zestiende eeuw de hagepredikers neerstreken en in op stand kwamen tegen de kerk van Rome die zich door handel met aflaten in toenemende mate ver dacht had gemaakt. Voor het eerst deed ook het dijkdorp Poeldijk van zich spreken. Daar waren bijeenkomsten van Wederdopers onder lei ding van Adriaen Adria- nensz. uit Hazerwoude die van daaruit met gewelddadi ge middelen de revolutie wil den verbreiden en het einde van de wereld afwachten in het Westfaalse Munster Een aantal leiders en volgelingen werden in Den Haag opge hangen. De schrik zat er goed in bij de Poeldijkers en de kerkhervorming vond bij hen in tegenstelling tot ande re plaatsen in het Westland geen weerklank meer. Het ligt ook erg voor de hand"l_ want er lijkt geen grotere te genstelling denkbaar tussen de naakt lopende en om zich heen maaiende Wederdopers en de bezadigde Poeldijkers die het bepaald niet op hun weg vinden zich in onbezon nen ondernemingen te bege ven. Aan het einde van de vorige eeuw teide Poeldijk welgeteld twee protestantse gezinnen. Deze feiten kan men terug vinden in een alleraardigst met veel foto's verlucht boekje dat dezer dagen in Poeldijk ten doop is gehou den naar aanleiding van het zestigjarig bestaan van de St- Bartholomeuskerk. Het is een eerste aanzet tot een ge schiedschrijving die zich tot Poeldijk beperkt. De samensteller, de oud- Poeldijker P. ter Laak. en de werkgroep Historie uit de Bartholomeusparochie. heb ben zich overigens niet wil len beperken tot kerkelijke gebeurtenissen in het verle den. Toch is het duidelijk dat een van de meest opmerkelij ke facetten van dit dorp de kerkelijke geschiedenis is. Vanuit Poeldijk begon in het Westland de Contra-Refor matie. Juist omdat de Hervorming er geen wortel wilde schie ten. vestigde de eerste pas toor na de Beeldenstorm in het Westland, Franciscus Verburch, zich in Poeldijk. Hij wérkte er meer dan vijf tig jaar, van 1647 tot 1708. Niet alleen in Poeldijk ver wierf hij erkenning, maar blijkens de straatnaamgeving ook in de omliggende West- landse plaatsen. Over een kerkgebouw kon Verburch niet meer (of: nog niet) beschikken. Wel waren er verspreid over het hele Westland schuilkerkjes inge richt op boerenzolders, die meestal oogluikend werden toegestaan. Door middel van zogenaamde klopjes meestal hulpvaardige dames werd bekendheid gegeven aan het houden van een kerkdienst door Verburch. Vaak hadden die aan de grens tussen twee ambachten (rechtsgebieden) plaats zodat Verburch zich snel aan de schout en zijn rakkers kon onttrekken, wanneer die in aantocht waren. Kort na Verburchs dood werd ook de bouw van een kerk ter hand genomen, maar die moest op last van de Staten van Holland bij ge brek aan vergunningen weer worden afgebroken. Later slaagde men er wel in een kerk te bouwen en op het eind van de achttiende eeuw schrijft iemand dat de „Roomsgezinden een aller fraaiste. kerk hebben wier weerga in de gehele provin cie Holland niet gevonden wordt". Maar de opzichtig heid ervan kon, blijkens een andere publicatie, niet door 'iedereen worden gewaar deerd. In de Franse tijd durf den de Poeldijkers het niette min aan er een toren aan toe te voegen met twee klokken. In het midden van de vorige eeuw begon men aan de bouw van weer een kerk. Ter Laak vermoedt dat ruim tegebrek in de oude achtien- de-eeuwse kerk aanleiding was tot deze nieuwbouw. Deze als prachtig omschre ven kerk, waarvan een foto in het boekje is afgedrukt, zou in gebruik blijven tot 1926, toen de huidige Bartho- lomeuskerk werd gebouwd. Met zijn toren van 75 meter de hoogste van het West land. wilden de bouwers ook duidelijk maken dat hij de belangrijkste in het Westland Een ander belangrijk facet van Poeldijk is uiteraard de tuinbouw, die zich van daar uit verder over het Westland zou verbreiden. Verburch was sterk geïnteresseerd in de tuinbouw. Hij had zelf de beschikking over een aantal tuinen en er zijn aanwijzin gen dat hij zich levendig in teresseerde voor allerlei teel ten. Ter Laak betwijfelt ech ter of hij zo'n belangrijk aan deel in de druiventeelt, zoals algemeen wordt aangeno- Het succes van de tuinbouw verklaart Ter Laak uit een aantal oorzaken. Er is het re latief gunstige klimaat van het Westland met zijn milde winters als gevolg van de na bijheid van de Noordzee, er is de overal geroemde werklust van de tuinder. Vroeger kwam daar nog iets anders bij. Dat is wat Ter Laak het standsbesef noemt. Dit ont stond door het intensief en altijd bezig zijn met het tuin dersvak en de verbonden heid van de gehele familie daarmee. Het was er vroeger, aldus Ter Laak. ook oorzaak van dat elke tuinderszoon be slist tuinder moest worden. Franciscus Verburch Slechts het priesterschap gold min of meer als de enige uit zondering op die regel. Neomisten (pas gewijde priesters) waren er tot vlak na het Concilie in overvloed. De kerkelijke omstandighe- «fiSgSÈHSé! Een sfeervol plaatje van Poeldijk omstreeks 1900 den zijn echter in snel tempo veranderd. Toch bloeit het kerkelijk leven er in aange paste vorm als vanouds, zoals ook blijkt uit de opzet van de jubileumweek rond het zes tigjarig bestaan van de paro chiekerk. De Poeldijkers houden, zoals het spreek woord zegt, de kerk graag in het midden. Al in 1964, kreeg het kerkgebouw een ingrij pende face-lift om de kerk aan te passen aan de liturgie van Vaticanum II. Hoe de tijden zijn veranderd, blijkt uit een hoofdstuk dat speciaal is opgenomen over het wedervaren van de Poel- dijkse protestanten. Vroeger vormden die in Poeldijk een erg geïsoleerde groep vorm den. Vanavond gaat op initia tief van de parochieraad een kerkepad naar alle prote stantse kerken in de buurt. PAUL VAN VELTHOVEN De Poeldijkers en hun kerk. Prijs 11,50. Te bestellen door overschrijving op bank- rek. nr. 1353.24653 tnv Bar- tholomeuskerk 60 jaar te Poeldijk of op giron. 148232 tnv Rabobank Midden-West- land tgv voorn, bankrek. Ultra-orthodoxe joden hebben de graven van de voormalige Israëlische premiers Golda Meir en Levy Eshkol beklad met hakenkruizen en tegen de regering gerichte leu zen. Volgens de Israëli sche politie' protesteren de orthodoxen met deze daad tegen archeologi sche opgravingen waarbij joodse graven worden blootgelegd. De politie is op zoek naar twee of drie verdachten, die niet alleen de graven van Meir en Eshkol, maar ook van de zionistische voorman nen Theodor Herzl en Zev Jabotinsky met verf hebben bespoten. In een van de leu zen werd de Israëlische rege ring ervan beschuldigd „de botten van onze voorvaderen uit hun graven te roven". De leuzen zijn ondertekend met „Keshet", de naam van een ultra-orthodoze groepering, die zich onder meer verzet tegen archeologische opgra vingen, reizen op sabbath en „pornografische" adverten ties. Canadese kerk kiest voor minder mannelijke taal De synode van de Verenigde Kerk van Canada heeft afge lopen weekeinde met grote meerderheid gekozen voor het gebruik van minder mannelijke aanduidingen van God. Voortaan zullen in deze kerk, die in 1925 ontstond na een fusie van Congregationalis- ten, Methodisten en Presby terianen, ook vrouwelijke aanduidingen voor God wor den gebruikt. Zo zullen de woorden Vader, Koning en Hij worden vervangen door „Vader en Moeder", Schep per en God. Wel zal de kerk de uitdruk king „in de naam van de Va der, de Zoon en de Heilige Geest" handhaven omdat hiermee een wezenlijk on derdeel van de sacramenten wordt aangeduid. Sperziebonen met ham en kaasaardappelpuree griesmeelvla Wie met zijn tweeën is heeft nodig: 500 g sperziebonen, zout, 100 g schouderham, zachte margarine, 100 g grof ge raspte kaas, 1 dl koffieroom, peper; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmuskaat, 25 g margarine, (paneermeel); 0,5 liter melk, 30 g griesmeel, 30 g suiker, 1 lepel rozij nen, citroenessence. Haal de sperziebonen af, was ze en kook ze in weinig water met zout in een kwartier bijna gaar. Meng de afgegoten bo nen met in grove stukken verdeelde ham en leg het mengsel in een met zachte margarine ingevette ovenschaal. Roer kaas, koffieroom en peper door elkaar en verdeel de massa over de bonen met ham. Zet de schaal twintig minuten in een 'oven op stand 5 of 200, tot de bonen gaar zijn en de bo venkant van de schotel lichtbruin is. Kook de aardappelen gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Roer er zo veel melk door dat het mengsel een prettig eetbare pu ree wordt. Maak deze puree af met zout, peper en nootmus kaat. Meng de margarine door de puree of doe haar ook in een ingevette ovenschaal, strooi er paneermeel over en leg daar de margarine op. Zet in het laatste geval de schaal naast de bonen in de oven voor een korstje. Deze maaltijd kan daags tevoren worden voorbereid, als dat beter uitkomt. Reken voor het opwarmen van koude schotels twee keer zo veel tijd en zet de oven op 4 of 175. Breng de helft van de melk aa de kook, strooi er al roeren de een mengseltje van griesmeel en suiker in en laat de vla vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe. Kook de gewassen rozijnen tien minuten in weinig water en laat ze uitlekken. Meng de afgekoelde vla met de rozijnen en doe er naar smaak citroenessence bij. JEANNE Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en afgevaardigd!^0' van de kerken in ons land hebben zich gisteren beraden oviacl de spanningen tussen grote groepen individuele kerkledi s. en de vredesorganisatie. Daarbij is het plan opgevat een pe manent overlegorgaan op te richten, waarin IKV en kerki regelmatig van gedachten kunnen wisselen. Een nauw jaa contact dat de mogelijkheid biedt uiteenlopende ideeën standpunten toe te lichten, activiteiten kritisch te wegen uitwassen te signaleren, kan zeker een nuttig effect hebbe kjl Het is echter zeer de vraag of zo'n permanent overlegorga in staat zal zijn binnen niet al te lange tijd de diep geworti1 de tegenstellingen geheel weg te nemen. De kerken steunen weliswaar de gisteren vastgestelde we IK V-koers, waarvan de ontspanningspolitiek het voc naamste thema is, maar de angst voor een te politiek ima van het IKV blijft bestaan, aldus niemand minder dan IK secretaris Mient Jan Faber. Wanneer die zorg al in de aanwezig is, dan hoeft men zich geen illusies te maken ov de kans de argwaan in lagere regionen weg te nemen. Da botst het dikwijls eenzijdig gerichte idealisme van de IK1 kernen op een onwrikbaar afwijzende houding van de met derheid van parochie- en gemeenteleden. EEN oproep van de gereformeerde synode aan de kerker den om contacten te leggen met de gereformeerde leden v IKV-kernen, haalde vorig jaar niets uit. Van een soortgelij poging, waartoe het Gereformeerd Deputaatschap Oorlo| vraagstukken nu heeft besloten, moet gevreesd worden er eveneens weinig van terecht zal komen. De secretaris-j neraal van de R.-K. kerkprovincie constateerde gisteren i de opbrengst van collecten voor het IKV „zeer ondermaat is en Mient Jan Faber stelt vast dat de kerken niet geno geven. Maar in de R.-K. kerk en de Gereformeerde Kerk is de vredesorganisatie nu eenmaal aangewezen op collect en daar wreekt zich opnieuw de situatie, dat de standpunt van de IKV-kernen binnen de meeste parochies en gemee ten slechts door een minderheid worden gedeeld. In een onlangs verschenen rapport van het IKV-bestuj over de relatie tussen de kerken en de vredesorganisatie de afgelopen twee jaar, een periode die volledig werd b heerst door de kwestie van de kruisraketten, is vastgeste dat de IK V-activiteiten veel irritatie oproepen bij de plaat; lijke kerken, waardoor de IKV-kernen in een ge isoleer positie geraken. Het IKV heeft zich enigszins bereid getooi de hand in eigen boezem te steken, maar gaat daarbij n ver genoeg. Gisteren is van R.-K. en Hervormde zijde bezwaar maakt tegen de organisatiestructuur van het IKV, waar vertegenwoordigers van de plaatselijke IKV-kernen e meerderheid vormen in het hoogste bestuursorgaan, de cai pagneraad. Van doopsgezinde zijde werd deze vorm van mocratisering" als een kwestie van evangelische inspira ervaren. Van R.-K.-zijde noemde men het een „weeffou waarbij kennelijk een milde woordkeus werd gebruikt. I ber omschreef het als „een blijvend probleem". Wie zich recht zorgen maakt over de voortdurende verdeeldheid bi nen de kerken over een kwestie, waar zeker christenen zi juist in grote eensgezindheid sterk bij betrokken moeten v< len, zou er echter beter aan doen toch maar naar een opto sing van dat probleem te streven. VAN het vanzelfsprekende gelijk van het IKV valt hoop af te dingen. Besloten is nu tot meer bezinning en zal het vredesberaad zeker niet schaden. Wat dat betreft k het IKV wellicht een voorbeeld nemen aan Pax Chris waarvan secretaris Jan ter Laak (die ook deel uitmaakt het IK V-bestuur) zich is gaan realiseren hoe gevaarlijk het te eenzijdig te opereren. Hij heeft ontdekt dat het hoog t wordt dat de vredesbeweging zich niet meer vrijwel op tekortkomingen van het Westen concentreert. Een blik na het Oosten (Afghanistan) kan blijkbaar wonderen doen. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Komen- de nacht is er weinig wind en plaatselijk kan er mist ont staan, die morgenochtend weer snel optrekt. De mini mumtemperatuur loopt sterk uiteen van ongeveer vier gra den in het noordoosten met een kans op vorst aan de grond, tot elf graden aan de kust. Morgenoverdag zijn er zonnige perioden. De meeste zon wordt verwachtin het noorden en oosten van het land: in het zuidwesten en zui den komt in de loop van de dag hoge sluierbewolking. De middagtemperaturen zijn in het hele land omstreeks 20 graden. Er is weinig wind, minder dan windkracht 3, uit uiteenlopende richtingen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en donderdag nog en kele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Benelux: Donderdag droog een zonnig, vrijdag veel bewolking en op de meeste plaatsen re gen. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Groot-Brittannië, Ierland: Veranderlijke bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 15 graden in Schotland tot rond 20 in zuid- Engeland. Frankrijk: Van het weesten uit opkomende bewolking ge volgd door regen, in het mid den en zuiden mogelijk on weer. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 in het zuiden. Alpengebied: Wisselende wolking. Op de meeste pla sen droog, alleen in de Frai Alpen later regen- of onwee buien. Middagtemperatuur de dalen 20 tot 25 graden. Spanje, Portugal: In het no den wolkenvelden. Ook zon ge perioden. In het zuid zonnig. Middagtemperatuur tot 30 graden, in het binnt land van Spanje tot 35 grad Italië, Joegoslavische Zonnig en warm. Middagte peratuur 30 tot 35 graden, het noorden iets lager. regenbui 18 12 Eoedapest v.bew. 29 is :'e: h 1 stut in de krant iedere dag weer

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2