Soma/rit 4» Nieuwbouw station en tunnelcomplex moet r in 1988 van start VEBO moet stad en platteland dichter bij elkaar brengen De Leidse Courant komt snel naar u toe STAD OMGEVING Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten vanderZwan en zijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. woensdag 20 augustus 1986 pagina 13 Maresingel vanavond afgesloten LEIDEN De Maresingel wordt van avond voor alle verkeer afgesloten. Die maatregel is nodig in verband met me tingen, die moeten uitwijzen hoeveel la waai de nieuwe electriciteitscentrale van het EBR aan de Langegracht produceert. Uit proef nemingen is gebleken dat de centrale meer herrie maakt dan volgens de hinderwet is toegestaan. De metingen van vanavond die worden uitgevoerd door TNO en de TH-Delft moeten duide lijk maken wat de precieze bron van het lawaai is en hoeveel herrie de centrale maakt. Om een en ander zo goed moge lijk te registreren is stilleggen van het verkeer noodzakelijk. De metingen be ginnen vanavond om acht uur. Langs de Maresingel, tegenover de centrale, wor den microfoons opgesteld. Bij slecht weer worden de metingen uitgesteld. Gewonde na ontploffing LEIDEN Een 32-jarige man uit Eindhoven heeft gis teren brandwonden aan het gelaat en arm opgelopen na een gasontploffing. De man was met een collega bezig de gasleidingen in één van de universiteitslaboratoria te ontluchten. Toen hij gas rook, besloot de man de ven tilatie in werking te stellen, terwijl zijn collega het pand verliet. Bij het aanzetten van de ventilatie is vermoedelijk een vonk vrijgekomen, waarna het gas ontplofte. Door de ontploffing ontstond grote schade aan muren en plafond. De Eindhovenaar liep eerstegraads brandwon den aan het gelaat en eerste en tweedegraads brandwon den aan de armen op. Schoorsteen vegen kost 885 gulden LEIDEN Een Leidenaar, woonachtig aan de Lage Morsweg, is gisteren op on benullige wijze 885 gulden lichter geworden. De man liet zijn schoorsteen vegen zonder tevoren de prijs af te spreken. Toen de schoor steenvegers met hun werk klaar waren presenteerden zij de rekening: 885 gulden. De Leidenaar kon uiteinde lijk niets anders doen dan de rekening betalen. plannen en onder is gis- de eerste Schutters- D. nam die op zich. Het komt op de het Schot en de Aloë- bouwplan opgehouden voornemen een hotel bij dat niet 170 eenden dood Zwemwatertelefoon een succes le 5: ook grote tailhandel I winkelcentra DEN Ook grote de- andels dienen zich zo mogelijk in gewone ikelgebieden te vesti- Dat is nodig voor het n evenwichtig en van die winkel- jtra. Dat schrijven Ge- Tuteerde Staten van jd-Holland in een brief alle colleges van B en i hun provincie. lilhandel ip auto's, boten, 'e bouwmaterialen en tui- ikelen mag wel buiten de uwde kom. Grootschalige ibelhandels en bouwmark- mogen alleen een plaatsje en in de randgebieden als :ht niet in een winkelcen- passen. Duidelijke hriften hiervoor ontbre- nog teveel in de bestem- gsplannen, aldus GS in de f. De gemeenten kunnen echter kennisnemen van onlangs definitief vastge- le nota met voorstellen, gezamenlijk beleid van lo- en provinciale overheid is ig, omdat grootschalige kels in randgebieden vaak en-locale, regionale en boven-regionale effecten ben, schrijven GS. le nota tonen GS zich met ie gekant tegen het vesti- van grote kledingzaken, ;EIL jt- en vrije tijdswinkels in aan*'andgebieden. Dat zijn he- lal zaken die in de gewone keicentra thuishoren. De ling dat de prijzen buiten bebouwde kom lager lig- gaat nauwelijks op, zo t in de nota. „In de prak- blijken de prijsverschillen winkels in winkelcentra, van vergelijkbare winkel- nule, vaak verwaarloos- klein." Bovendien kan de at in de winkelcentra veel :r prijzen vergelijken. "leidse verkracht dse vrouw is gisterochtend k lar woning aan de Middel- verkracht. Een 46-jarige Jnis van de vrouw belde bij 0 ir woning aan om een ruzie 3j te spreken. Eenmaal in de ■Bning vergreep de man zich H[i de vrouw. De dader is af kopen nacht door de politie ^ngehouden. VOORZITTER BUCK LEGT FUNCTIE NA 25 JAAR NEER: LEIDEN/VOORHOUT Al vijftig jaar tonen boe ren uit de Leidse omge ving hun mooiste koeien en laten zij hun beste ka zen testen. Dit gebeurt twee keer per jaar tijdens de Paasvee- en Fokvee- tentoonstelling van de VEBO, die in de Groe- noordhallen worden ge houden. Voor deze ten toonstellingen worden de roodbonte en zwartbonte koeien met een grote melkpruductie en het meest vetgemeste vee van stal gehaald en de lekker ste kazen meegenomen. Tegenwoordig doen ook geiten, schapen en zelfs pony's mee. Strenge keur meesters wijzen elk jaar een kampioen en een aan tal prijsdieren aan. De vijftigste Fokvee- Mestvee- annex Zuiveltentoonstelling wordt zaterdag 23 augustus om tien' uur door de commissaris mr S. Patijn van de koningin in de provincie Zuid-Holland officieel geopend. Tevens neemt dan de heer ir. P.P.J. Buck na 25 jaar afscheid als voorzitter van het bestuur van de VEBO. Hij wordt opgevolgd door ir. M.M. Veldman uit Gouda. Deze landbouwkundi ge is na jaren veeteeltconsu lent geweest te zijn in Zuid- Holland, momenteel directeur van het K.I.-station Zuid-West Nederland. Oprichter van de VEBO was de heer J.W. Bonda uit Lei den. Deze veevoederhandelaar was de eerste 25 jaar voorzitter van het bestuur. Tijdens een intiem etentje wist hij de heer Buck, die directeur van een middelbare landbouwschool was, te strikken voor de vol gende 25 jaar. In zijn woning in Voorhout vertelt Buck over vijftig jaar VEBO. Uit zijn verhaal blijkt, dat de VEBO in vroeger dagen dergelijk veetentoonstellingen gehouden, maar vooral de Paasveetentoonstelling in Lei den heeft veel bekendheid verworven. Manager De deelname aan de veeten toonstellingen is ondanks het steeds kleiner wordende aan tal boeren door de jaren heen ongeveer gelijk gebleven. Zelfs iets toegenomen. „Dat komt zegt voorzitter Buck „omdat steeds meer boeren zich met de fokkerij zijn gaan bezig houden. Vroeger was het maar een enkeling die zich met fok ken bezig hield en tegenwoor dig ontkomen de boeren er haast niet meer aan. Door de hoge eisen moet de produktie wel hoog zijn. Ik vraag me echter af hoe dat in toekomst zal gaan, nu er steeds meer be perkingen vanuit Brussel wor den opgelegd in verband met de overschotten". Maar dat is niet de enige ver andering in het boerenbedrijf, die Buck heeft kunnen consta teren. De boer van nu lijkt meer een manager dan een landarbeider. „De boer van nu moet overal verstand van heb ben. Er komen steeds nieuwe richtlijnen vanuit Brussel en de machines worden steeds ge avanceerder. De boeren doen tegenwoordig ook makkelijker een beroep op voorlichtings centra en weten goed de weg in de maatschappij. Steeds be tere scholing heeft daar zeker toe bijgedragen", zegt Buck, die zelf vele jaren directeur was van een middelbare land bouwschool. Financieel gaat het de VEBO niet voor de wind, maar er zijn ook geen problemen. Een sub sidie die ze ooit kregen van de provincie is onlangs ingetrok ken en momenteel worden sponsors gezocht om de evene menten te kunnen bekostigen. „We hebben veel te danken aan de mensen van de Groe- noordhallen. Ze doen daar al tijd veel voor ons. Kosten, maar ook veel werk besparen zij ons en daar zijn we heel blij mee". LEIDEN Ruim 750 mensen hebben tot nu toe in dit zo merseizoen gebeld naar de zwemwatertelefoon Zuid-Holland. In vergelijking met het vorige vakantieseizoen, toen slechts 30 personen over de kwaliteit van het oppervlaktewater ge ïnformeerd wilden worden, spreekt het provinciebestuur van een succes. Volgens de provincie zijn het vooral zwem mers en surfers die behoefte hebben aan actuele informatie. Nadat in 'juni de telefonische informatielijn bekend werd kreeg de provincie de eerste weken tientallen telefoontjes per dag te verwerken. Achttien juni was met 150 bellers een absolute uitschieter. Momenteel blijft hef aantal telfoontjes beperkt tot enkele per week. Waarschijnlijk heeft het min der mooie weer hiermee te maken. De zwemwatertelefoon is bereikbaar onder 070-117550. Op dit nummer kan ook de provinciale zwemwaterfolder worden aangevraagd. Boven dien staan tot en met september bij ruim twintig zwemplaat sen in de provincie informatieborden met actuele gegevens over kwaliteit, helderheid en temperatuur van het zwemwa ter. Leiden De bouw pan het nieuwe centraal ktation in Leiden gaat in Ü988 van start. Volgens jde planning van de Ne derlandse Spoorwegen |(NS) kan binnen twee jaar worden begonnen net de bouw van het hieuwe complex. De ge- neente Leiden streeft er baar om tegelijkertijd te beginnen met de bouw tunnels voor het doorgaand autoverkeer bnder het Stationsplein. Of dat laatste lukt, is nog onduidelijk, zo liet wet houder J. Peters van iruimtelijke ordening en [verkeer gisteren weten, Ipmdat de financiering 'nog niet rond is. De tun nels zullen 20 a 25 mil joen gulden gaan kosten. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft al laten weten in princi pe niet onwelgevallig te staan tegen subsidiëring van de tunnels. „Men spreekt van een interes sant project", aldus Pe ters. Leiden is hard toe aan een nieuw station. Het huidige gebouw dateert uit de jaren vijftig en volgens de NS is het niet meer op zijn taak be rekend. Leiden is wat betreft het aantal passagiers het vijf de station van Nederland „maar dat zie je er niet aan af", aldus wethouder Peters. De hal is te klein en er is geen behoorlijke accommoda tie voor reizigers en perso neel. Bovendien achten de NS het uiterlijk van het sta tion, waar dagelijks vele tien tallen treinen passeren, niet meer van deze tijd. De NS waren eerst van plan het huidige gebouw te renove ren, maar enkele weken ge leden werd duidelijk, dat be sloten was een geheel nieuw station te bouwen. De bouw van het nieuwe station zal in fasen worden uitgevoerd, omdat het op de plaats van het huidige moet komen en het vervoer van reizigers ge woon door moet gaan. De ar chitect H. Reijnders werkt momenteel aan een eerste ontwerp voor het gebouw, waarvan de bouw volgens wethouder Peters twee a drie jaar zal duren. Het bouwen van tunnels on der het Stationsplein is al een oude wens van de gemeente Leiden. Het Stationplein is door het doorgaand verkeer dat er overheen raast verre van aantrekkelijk. Duizen den voetgangers steken dage lijks over en bovendien wordt het station door tien tallen bussen aangedaan. Door het Stationsplein te on dertunnelen zou het door gaand verkeer van het open baar vervoer en de voetgan gers gescheiden kunnen wor den. De bebouwing van het Schuttersveld zal extra ver keer aantrekken en boven dien verwacht de gemeente Leiden dat de toekomstige aansluiting van de S4 (de nieuwe verbinding richting Valkenburg) op de Plesman- laan voor nog meer verkeer zal zorgen op het Station plein. De Stationsbuurt krijgt een geheel ander aanzien als het nieuwe station er eenmaal staat en onder het Stationsplein tunnels liggen. Waar nu nog auto's rijden, zullen de voetgangers en het openbaar vervoer ruim baan krijgen. Bij de verandering van de Stationsbuurt spelen ook de bebouwing van het Schuttersveld en de nieuwbouw van het AZL die pas halverwege is een belangrijke rol. Articon, een dochteronderne ming van de NS, maakt mo menteel in opdracht van Lei den een eerste ontwerp voor het tunnelcomplex. „Als het ontwerp gereed is, kan daad werkelijk subsidie aange vraagd worden", aldus de wethouder. Leiden hoopt be halve van het ministerie van verkeer en waterstaat ook in het kader van werkgelegen heidsprojecten geld los te krijgen van andere ministe ries en van de provincie Zuid-Holland. De gemeente Leiden zal ook zelf diep in de buidel moeten tasten om de tunnels te realiseren en is dat ook vast van plan. Peters: „Mocht 1988 wat betreft de tunnels niet haalbaar zijn, dan hoop ik dat toch wel be gonnen kan worden als het nieuwe station er eenmaal staat". De NS en de gemeente Lei den willen overigens ook een tunnel bouwen onder het nieuwe station in het ver lengde van de Stationsweg. Deze tuinnel is bestemd voor voetgangers, fietsers en open baar vervoer. Aan de achter zijde van het Station zou dan een soort tweede Stations plein ontstaan. Wel is daar de sloop van de panden aan het Terweepark voor nodig. vooral een uitje voor de boe- renfamilie's was. De boeren die zich met het fokken bezig hielden, hadden behoefte aan samenspraak en competitie en vanuit dïe behoefte is vijftig jaar geleden de VEBO opge richt. Boeren uit de omgeving konden de prachtbeesten dan bewonderen en dat was gelijk een uitje voor het hele boeren gezin. Voor jonge boeren ston den er behendigheidswedstrij den in het rijden op de tractor op het programma en tegen woordig kan de jeugd nog steeds koekslaan of bloem schikken. De vrouwen laten er hun zelf gemaakte kazen keu ren. Molen de Valk „De VEBO werd net als de veemarkt vele jaren op het terrein rond Molen de Valk gehouden", weet voorzitter Buck. „De belangstelling voor de tentoonstellingen was daar door erg afhankelijk van het weer. De VEBO was toen gra tis toegankelijk. Dat moest ook wel want het was moeilijk het terrein af te sluiten. We heb ben eens geprobeerd het ter rein met matten af te dichten, zodat we entree konden vra gen, maar achteraf bleek dat die matten duurder waren, dan gratis toegang geven. In de Waag werd in die dagen de zuiveltentoonstelling gehou den. Ja, dat was er een prach tige ruimte voor. Omdat het in de stad plaatsvond, kwamen de zogenaamde „stadse" men sen heel makkelijk even kij ken bij de tentoonstelling. Toen we naar de Groenoord- hallen gingen, nam die belang stelling wat af. De laatste jaren hebben we geprobeerd, die in teresse weer wat terug te krij gen en ik mag zeggen met suc ces, want bij de laatste VEBO's waren er redelijk veel mensen uit Leiden, die een kijkje kwa men nemen", aldus de heer Buck. Er is in de loop der jaren niet zo erg veel veranderd bij de VEBO. Het aantal deelnemers is door dé jaren heen nagenoeg gelijk gebleven. Altijd onge Ir. P.P.J. Buck legt na 25 jaar de voorzittershamer van de VEBO neer. veer 160 deelnemers zwart- bond, 160 roodbont en 160 stuks vee voor de mesterij. Die verhoudingen zijn met de Paasveetentoonstelling, die al tijd kort voor Pasen plaats vindt, iets anders, omdat dan meer de nadruk ligt op het vee voor de mesterij. Op die paas veetentoonstelling hebben de zogenaamde dikbillen een steeds grotere plaats ingeno men. Tegen het fokken van deze dikbillen is bij verschil lende mensen weerstand ont staan, omdat veel boeren met hormoonpreparaten zouden werken, waardoor de dieren nog meer geproportioneerd worden. Het vlees van met hormonen bewerkte koeien is schadelijk voor de gezondheid. Ook voor de VEBO is werken met hormonen sen beetje een probleem geworden, want het staat een eerlijke beoordeling van de koeien in de weg. Ir. Buck: „Het is verboden om met hormoonpreparaten te werken, maar het is heel moeilijk te controleren. Een mooi beest voor de mesterij kan dus „eerlijk" gefokt zijn, maar ook met behulp van hor moonpreparaten. In veel ge vallen kunnen keurmeesters de hormoonkoeien echter wel herkennen. Maar het blijft moeilijk". Bij het zwart- en roodbonte vee is in de loop der tijd vol gens voorzitter Buck, de na druk minder op de uiterlijkhe den van de koe komen te lig gen en meer op de melkpro- duktie. De VEBO van Leiden heeft in de loop der jaren ook steeds meer naam gemaakt. Door het hele land worden door botulisme LEIDEN Er zijn tot nu toe in Leiden on geveer 170 eenden doodgegaan door botu lisme. De relatief warme zomer van 1986 eist veel meer slachtoffers onder de water vogels dan die van 1985. De bacterie die de ziekte veroorzaakt, vermenigvuldigt zich namelijk sneller bij hogere temperaturen. Ook in Warmond en Oegstgeest eiste de ziekte haar tol. In Oegstgeest gingen onge veer 30 eenden: dood aan de ziekte, in War mond 40. De meeste slachtoffers vielen in de Haarlemmertrekvaart, waar de tempe ratuur van het water zeer hoog is, omdat de rioolzuivering in de Haarlemmertrekvaart loost en koelwater van de vuilverbranding in het water terecht komt. OASE VOOR VOETGANGERS EN OPENBAAR VERVOER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13