£cicUc (Sowuvnt De Koning geen stap nader tot trendvolgers Bon: Ml M m Bron VS reageren koel op verlenging moratorium Wachttijd voor kleuters gaat 1 januari a.s. in VOLGEND JAAR NIEUWE GIROPAS n Vrouw baart dochter uit eicel van zus Dinsdag 19 augustus 1986 77e jaargang no. 23581 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aul.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Wisselend bewolkt en eerst nog kans op een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks twaalf, middagtemperatuur ongeveer negentien graden. Matige wind, rond kracht vier uit west tot noordwest. Zon op: 06.31, onder: 20.54; hoog water Scheveningen: 04.03 en 16.41; laag water: 12.07 en 0.31. Dinsdag 9september "on eert bij 10e verjaardag mns Claus )EN HAAG Ter gelegen heid van de zestigste verjaar- ag van prins Claus wordt op 'september een concert gege ten in de Nieuwe Kerk in imsterdam. De prins heeft daarvoor mensen uitgenodigd net wie hij de afgelopen twin- ig jaar in verschillende func- ies heeft samengewerkt. Het ■oncert wordt uitgezonden op Ie televisie, voorafgegaan door en documentaire die diverse ispecten uit het leven van de irins zal belichten. Oud-VARA-directeur voorgedragen als hoofdredacteur Omroep West DEN HAAG Piet van de Ende (53) is door de permanente adviesraad van Omroep Holland West als enige kandidaat voorgedragen voor de functie van hoofdredacteur/directeur van deze re gionale omroep. Van de Ende is oud-directeur VARA-radio. Hij stapte op in verband met de fi nanciële perikelen bij de VARA. De stichtingsraad van Radio West zal op 26 augustus een beslissing nemen over de benoeming. Het dagelijks bestuur van de omroep heeft al volledig ingestemd met de voordracht. Omroep West begint 1 januari vol gend jaar met haar uitzendingen. De bedoeling is dat Van de Ende met ingang van 1 oktober in dienst treedt. Zijn belangrijkste taak in deze be ginfase is de samenstelling van het 25-man sterke team van Radio West, dat voor ruim de helft uit journalisten zal gaan bestaan. Geenlifl voor invalide Vier en twintig uur de duim ophouden en nog steeds geen lift. Engelsman Michael John Francis (30) uit Leicester Court werd er gisteren een beetje moedeloos onder. Hij stond met z'n invali- dekar langs de Beer- sterweg in de hoop een lift te krijgen van Winschoten naar Hamburg. Michael was vorige week van huis gegaan nadat zijn vrouw kwaad was weggelopen. Nancy Reagan in top tien mooie vrouwen NEW YORK Presidentsvrouwe Nancy Reagan, actrice Cybill Shep herd (Taxi Driver) en Maria Sch warzenegger-Shriver presenta trice van CBS-News, staan op de lijst van tien mooiste vrouwen van Ame rika, die is gepubliceerd door het tijdschrift Harper's Bazaar. Alle drie zeggen dat zij hun schoonheid dan ken aan een dieet en gymnastiek. De First Lady, die 48 kilo weegt, zegt dat zij een zwakte heeft voor koek jes, maar dat ze slank blijft door da gelijkse oefeningen. Op de lijst staan ook Meredith Baxter Birney van „Family Ties" de popzangeres Whit ney Houston; Priscilla Presley en Lisa Bonet uit „The Cosby Show". Oudste poes overleden HILVERSUM Kort na haar 27ste verjaardag is poes Mini uit Hilversum overleden. Het poesje dat haar naam ontleende aan haar formaat, werd 27 jaar geleden door kinderen van haar baas van de verdrin kingsdood gered. Al die ja ren is het poesje bij haar baas gebleven, inclusief de verhuizingen van Aals meer via Amsterdam naar Hilversum. Enige tijd gele den was ze zelfs op televi sie te zien. Mini is intussen in stilte begraven. TOESTAND BETER, MAAR NOG WEL KRITIEK Bloemen ;n kaarten toor Xara IOTTERDAM is een lichte verbetering opge reden in de ge-' rondheid van de -jarige wijfjesgo- la Xara, maar laar toestand is rog altijd kritiek. Iet nog naamloze rind van Xara en >orilla Yaoendé 'oor negentig irocent hersteld ran de darminfec- die de kolonie ^".ilnensapen in Blij- lorp was binnen- Dierenarts Lateur van Blijdorp spuit de zieke gorilla Xara wat vloeibaar voedsel in de mond. geslopen. Woord voerder Klapwijk van de Rotterdam se diergaarde ve- telde vanochtend dat de vele publici teit rond de apen van Blijdorp voor meer noch voor minder bezoek heeft gezorgd. „Maar vooral de vaste bezoekers ge ven door hun aan wezigheid, tele foontjes, bloemen en kaarten wel veel blijk van hun medeleven", aldus Klapwijk. BONDEN WILLEN EEN MILJARD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bon den van trendvolgers (personeel in ziekenhui zen, bij het openbaar vervoer en in het wel zijnswerk) zijn het giste ren met minister De Koning van Sociale Za ken na een urenlang overleg, niet eens kun nen worden over het te voeren arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar. De Koning is niet bereid in te gaan op de eis van de bonden om een bedrag van één miljard gulden uit te trekken voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. „Dat geld is er niet", zo mo tiveerde De Koning zijn weigerachtige houding. De werkgevers in deze sectoren vrezen dat nu een cao-loos tijdperk zal ontstaan, waar in onderhandelingen zinloos worden. Volgens de bonden moeten trendvolgers en ambtenaren de gevolgen van de lagere aardgasrekening van de Staat opvangen. De komen de vier jaar is behoud van koopkracht voor deze groe pen het maximum haalbare. Ondanks de weigering van de minister zullen de bon den toch in het komende cao-overleg vier procent (kosten 1 miljard) ruimte ei sen voor loonstijging, ge deeltelijk herstel van de op gelopen salarisachterstand met het bedrijfsleven en ar beidstijdverkorting. De sectoren waarin trend volgers werkzaam zijn, heb ben steeds vaker te kampen met moeilijkheden bij het aantrekken van personeel. De Koning vindt dat die knelpunten moeten worden opgelost door elders ruimte te vinden. Volgens de bon den betekent dit gewoon bezuinigen. De ruimte voor de post „incidenteel" (drie kwart procent) is te gering om de dienstjaren en pro moties te honoreren. Daar is alleen al anderhalf procent voor nodig, aldus de bon den. AMSTERDAM De Postbank gaat vanaf 1 ja nuari beginnen met het invoeren van nieuwe giro- passen, die een extra be veiliging in de vorm van een elektronische code bevatten. Vanaf die datum zal een begin worden gemaakt met het in stalleren van de benodigde ap paratuur op de postkantoren waarop iedere rekeninghouder zijn PIN-code moet intikken. Er loopt met de nieuwe, zoge naamde giromaatpas, een proef in Tilburg en Goirle, waar 140.000 rekeninghouders al zo'n pas hebben. De erva ringen zijn gunstig, zodat de Postbank per 1 januari met de landelijke invoering wil begin nen. Volgens de woordvoerder van de Postbank zal het onge veer een jaar duren voor alle postkantoren met de nieuwe apparatuur zijn uitgerust en alle rekeninghouders nieuwe giropassen hebben ontvangen. De Postbank probeert de jaar lijkse schade 20 miljoen gulden als gevolg van fraude ook te rug te dringen door pakjes met betaalkaarten niet meer thuis te sturen maar te laten afhalen door die klanten die in pro bleemgebieden wonen". Daar onder worden onder meer flatgebouwen verstaan met ge makkelijk open te breken brievenbussen, gezamenlijke trappenhuizen enzovoort en buurten die verhoogde risico's opleveren voor de veiligheid van de postbodes die de betaal kaarten moeten bezorgen. In Amsterdam loopt op het mo ment een proef met 3000 reke ninghouders en in Apeldoorn is de PTT er ook toe overgaan. SANTA BARBARA De herenigde Staten hebben coel gereageerd op het besluit van de Russische wi partijleider Gorbatsjov om letihet eenzijdige moratorium 1op kernproeven weer te verlengen. De hoogste ^woordvoerders van presi dent Reagan reageerden schamper over de bekend making en vonden dat de Sovjet-Unie „niet veel weggaf". 1 Woordvoerder Larry Speakes ldi verklaarde dat de VS op de 'aa lange termijn zeker streven ""'"naar een uitgebreid en contro leerbaar verbod op kernproe- F° ven, maar dat een moratorium m'nu niet in het belang zou zijn envan de veiligheid van de VS of '0Ilhun bondgenoten. Een hoge ete functionaris van het Witte .SOVJETS HEBBEN KERNPROEVEN NIET NODIG' Huis deed de rede van Gor batsjov af als „een hoop propa ganda". Gorbatsjov stelde dat de Russi sche leiders harden besloten om het eenzijdig staken van de kernproeven te verlengen tot 1 januari 1987. Hij riep Reagan op om een verdrag voor stop zetten van kernproeven te on dertekenen. De Sovjet-Unie heeft het mo ratorium al een paar keer ver lengd, maar de VS weigerden iedere keer het Russische voorbeeld te volgen met het argument dat kernproeven on ontbeerlijk zijn voor Amerika om gelijke tred te kunnen houden met de Russische de fensie-uitbreidingen. Speakes zei dat kernwapens als afschrikkingsmiddel voor alsnog een centrale rol zullen blijven vervullen. In een situa tie dat de VS en onze bondge noten op kernwapens moeten vertrouwen om agressie af te schrikken, zal een bescheiden mate van kernproeven nodig blijven, zei hij. „De Amerikaanse proeven zijn nodig als garantie voor de be trouwbaarheid en effectiviteit van onze nucleaire afschrik king". Volgens Speakes kun nen de Russen makkelijk hun moratorium verlengen omdat zij al verder zijn. De woord voerder van het Witté Huis liet echter de deur open voor een beperkt akkoord over kernproeven. Speakes zei niet te weten of Gorbatsjov een mogelijke top ontmoeting met Reagan afhan kelijk wilde stellen van de Amerikaanse instemming met stopzetting van de kernproe ven. Pag.4: Engeland betreurt verlenging moratorium. Schade na wervel storm De wervelstorm „Charley" heeft in Ocean View in de Verenigde Staten grote schade aangericht. Er werden windstoten van 150 kilometer per uur gemeten. Slachtoffers waren er echter niet. le ij h ROTTERDAM In het academisch ziekenhuis Dijk- bli ligt in Rotterdam is een vrouw bevallen van een doch ter met behulp van een eicel die haar zuster had afge staan. De vrouw beschikte zelf niet over eierstokken, JJnaar wel over een goed functionerende baarmoeder. |,De eicel werd bevrucht met het zaad van de echtge noot en vervolgens volgens de reageerbuismethode in- >ee jeplant bij de vrouw, die vorige week beviel, lec n'Volgens de vrouwenarts dr. A. Th. Alberda, die de ingreep heeft w 'erricht, is het de eerste keer in Europa dat uit een dergelijke icel-adoptie een voltooide zwangerschap is voortgekomen. Al- een in Israël en Australië (één keer) is deze vorm van de rea- jeerbuismethode ook met succes toegepast. )e ingreep was technisch vrij ingewikkeld, omdat de moeder loor het ontbreken van eierstokken niet de vereiste hormonen iroduceert. Via hormoon-injecties is de baarmoederwand echter kunstmatig „rijp" gemaakt, zodat het embryo zich daar kon in juries telen. jjDe medisch-ethische commissie van het Dijkzigtziekenhuis, die vindt dat bij eicel-adoptie de voorkeur uitgaat naar een anonie- me donor, heeft voor dit specifieke geval een uitzondering ge maakt. De commissie heeft Alberda voorlopig bovendien toe stemming gegeven tien paren via eicel-adoptie aan een kind te helpen. In Dijkzigt staan momenteel zestig echtparen voor zo'n ingreep op de wachtlijst. In heel Nederland zijn er één- a twee- duizend vrouwen die voor een eicel-adoptie in aanmerking zou- den komen. Pag. 3: Eicel-adoptie vereist anonieme donor Wereldrecord De Duitser Jurgen Hergert probeert momenteel in Florida het wereldrecord leven met giftige slangen te verbeteren. Hij woont met zijn slangen in een glazen kas en wil dat 100 dagen volhou den. Het oude record staat op 90 dagen. Valkenburg grootste Romeinse vesting in westen van het land VALKENBURG Het dorp Valkenburg in Zuid-Holland is in de Romeinse tijd veel groter geweest dan altijd is aangenomen. Volgens E. Bult, die is belast met de coördina tie van opgravingen in het dorp, bestaat zelfs het ver moeden dat de nederzetting de grootste in het westen van Nederland is geweest in het begin van de jaartelling. „Het was groter dan het huidige dorp, dat ongeveer driedui zend inwoners telt", aldus Bult. Aanvankelijk werd aangeno men dat Valkenburg in de Romeinse tijd bestond uit een Romeins fort (castellum), door een begraafplaats gescheiden van de burgerlijke nederzet ting, een kilometer verderop. Deze zomer bleek echter dat de bebouwing tussen het cas tellum en de burgerlijke ne derzetting gewoon doorliep. Volgens Bult duidt ook de deze zomer opgegraven aan legplaats voor schepen op een veel grotére plaats dan werd aangenomen. Wel bekend was dat Valkenburg in de Ro meinse tijd een bijzondere plaats innam. Het castellum in Valkenburg wordt door we tenschappers het best onder zochte Romeinse grensfort ge noemd. Het is tussen het jaar 40 en 240 zeker vijf keer ver woest of afgebroken en daar na telkens weer opgebouwd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman en staatssecreta ris Ginjaar-Maas van on derwijs streven ernaar al op 1 januari a.s de wacht tijd voor het basisonder wijs voor vierjarige kleu ters te laten ingaan. „Dat betekent dat kinderen die de pech hebben op 2 janu ari of daarna vier jaar te worden zullen moeten wachten tot 1 augustus voor zij naar school mo gen", zo verklaarde me vrouw Ginjaar-Maas giste ren na een toelichting op de onderwijsplannen voor de komende vier jaar. Daarna zal de wachttijd gelden voor alle kleuters die pas na 1 augustus vier jaar worden. De maatregel levert 220 miljoen gulden op. Het zal nog een immense klus worden de komende vier jaar in het onderwijs een bedrag van 1 miljard te bezuinigen, zo kon worden afgeleid uit mede delingen van onderwijsminis ter Deetman. Tot nu toe is van dat overeengekomen ombui gingsbedrag nog niet de helft ingevuld. Drie maatregelen werden in de regeringsverkla ring aangekondigd, die teza men een ombuiging van rond 480 miljoen opleveren. De beperking van de groei van het speciaal onderwijs en de bezuiniging op de kosten voor vervanging van zieke leer krachten brengen elk nog eens rond de 130 miljoen gulden in het laatje. Over de maatrege len zal al deze week met de onderwijsbonden worden overlegd, zo liet Deetman gis teren weten. De grootste onderwijsbond, de •KOV, heeft inmiddels uiterst afwijzend gereageerd op de voorstellen van Deetman. Het niet vervangen van zieke leer krachten leidt tot vergroting van de klassen, hetgeen de mi nister zelf juist wil vermijden. Met de bezuiniging op het spe ciaal onderwijs worden de zwakste leerlingen opnieuw de dupe, aldus de KOV. De PCO vindt het niet aanvaardbaar dat kleuters een wachttijd krij gen, omdat dit ten koste gaat van de sociale en de taalont wikkeling van de kinderen. Bovendien zullen werkende moeders van het uitstel de dupe worden. Pag. 3: Beroepsonderwijs en voortgezet onderwijs doör Deetman ontzien Toon Hermans liep met dezelfde vraag rond als heel wat lezers van de Leidse Courant: „Waar is die Thuring toch gebleven?". De star-reporter, sinds 1 oktober 1953 aan ons blad verbonden, zwijgt al bijna een jaar in alle talen. En dat wil wat zeggen. In een niet aflatende stroom heeft hij altijd zijn reportages, interviews en columns op zijn gretige lezerskring losgelaten, maar een knetteren de hoofdpijn heeft hem daar geruime tijd van weer houden. Hoe het met hem gaat leest u vandaag in de Leidse Courant. De krant, dié binnen niet al te lange tijd zijn lezers weer wil laven uit deze spran kelende verhalen-bron. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- EeidóaQowumt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1