„VS belemmeren hervormingen" Vijf doden na auto op mijn in Zuid-Afrika Tamils mogen in Canada blijven. TACHTIG PROCENT VOLK IS TEGEN ZIA" Duitse minister wil meer geld in Kalkar stoppen BOTHA NA GOEDKEUREN SANCTIES AMERIKAANSE SENAAT: Remmen weigeren op te steile helling Personeel zette nood- koelsysteem Tjernobyl uit^ Beurs uan Amsterdam BUITENLAND CcidaeSotrmttl MAANDAG 18 AUGUSTUS 1986 PAGINA Russiche kunstmaan in Oceaan gestort WASHINGTON Een grote Rus sische kunstmaan van het type Kosmos die in een foutieve baan was geraakt, is zaterdagavond bo ven de Indische Oceaan terugge vallen in de aardse atmosfeer. Dit hebben Amerikaanse woordvoer ders meegedeeld. Delen van de grote satelliet ver brandden in de atmosfeer, maar brokstukken vielen in de Indische Oceaan, ver van het vasteland, zei een woordvoerder van het Ameri kaanse ruimtevaartcommando in Colorado Springs. Hij zei geen gegevens te hebben over de krachtbron van de satel liet en of er nucleair materiaal aan boord was. Afkeuring over plan tatoeage aidspatiënten FRANKFURT In Westduitse medische kringen is een golf van afkeuring ontstaan, nadat de voor zitter van de Westduitse artsenor ganisatie voor aidsbestrijding had voorgesteld lijders aan deze immu niteitsziekte te tatoeëren. Het idee zou herinneren aan nazi-tijd, aldus tegenstanders. Volgens Karl Albert Mutter zou echter de hele bevol king moeten worden doorgelicht en aidslijders zouden daarbij de vier letters van de naam van de ziekte op hun lichaam moeten krijgen, zij het op een niet direct zichtbare plaats, zo schreef Karl Albert Mut ter, in een medisch vaktijdschrijft. Bonn wil betalen voor stop stroom asielzoekers DDR BONN De Westduitse Bondsrepu bliek overweegt de DDR 1,5 miljard mark te betalen mits de Oostduitse regering een einde maakt aan de stroom vluchtelingen uit de Derde Wereld die via Oost-Berlijn de Bondsrepubliek binnenkomen. Dit schrijft „Bild" vandaag. Volgens het blad zijn hierover al onderhandelin gen gaande tussen de beide regerin gen. West-Duitsland heeft echter te gengesproken geld aan te bieden in ruil voor stopzetting van goedkope vluchten voor asielzoekers uit de Sovjet-Unie en de DDR naar Oost- Berlijn. Playboy lijdt zware verliezen CHICAGO Het Playboy-con- cern. Playboy Enterprises, heeft over 1986 een verlies moeten noteren van 62,2 miljoen dollar (140 miljoen gulden). Het blad Playboy bleef winst maken, maar de oplage daalde met 700.000 tot 3,4 miljoen. Deze da ling is voor een deel te wijten aan een door de overheid gelei de campagne tegen pornografie. Het concern verloor 50 miljoen dollar als gevolg van de ophef fing van Playboyclubs. Vorig jaar werd in Atlantic City, New Jersey, het Playboy Hotel en Casino verkocht. Dit jaar wer den clubs gesloten in Chicago, Los Angeles en New York City. Vier doden door explosie in auto TOULON In het centrum van de Franse stad Toulon is vannacht een auto door een zware explosie vernietigd, waardoor de chauffeur en drie inzittenden om het leven zijn gekomen. Wie de vier doden waren, is nog niet bekend, maar volgens berichten waren het terroristen met een bom die voortijdig tot ontploffing is gekomen. Le den van de links-extremistische Revolutio naire Cellen (RZ) hebben gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor een aan slag met brandbommen op het Hamburgse politiebureau, dat zich onder andere bezig houdt met de vervolging van organisaties die mensen smokkelen. Volgens de politie houdt de aanslag mogelijk verband met de problematiek van de buitenlanders en de asielzoekers. Getuigen lynchen jonge moordenaar VAL VERDE Een 20-jarige man in Californië (VS) die een 17-jarige jongen met een ge weer in het gezicht had dood geschoten en daarna drie om standers met kogels verwond de, is door ooggetuigen be sprongen en met een paal doodgeslagen. Er zijn geen ar restaties verricht. De 17-jarige probeerde een einde te maken aan een straatgevecht, waarop de dader een geweer pakte en de jongen doodde. Hoeveel mensen meededen aan de lynchpartij die daarop volgde, is niet bekend. De menigte had zich verspreid eer de poli tie arriveerde. Engeland erkent: chef MI5 was dubbelspion LONDEN De Britse reg If ring heeft tegenover een At stralische rechtbank toegeg ven dat de inmiddels over!( den Sir Roger Hollis, van 195 h tot 1965 de directeur van Britse contraspionage MI5, et dubbelspion van de Sovje Unie was. Maar de regerir verklaarde dat deze erkennir 1 slechts een technische formal >rt teit was om in Australië de pi rs blicatie tegen te houden va ia een boek van Peter Wrigü 11 vroeger geheim agent bij Ml |t De regering verklaarde dat i daarmee nog niet wilde toegi ai ven dat Hollis werkelijk et dubbelspion was. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft giste ren gezegd dat de goed keuring die de Ameri kaanse Senaat voor ingrij pende sancties tegen Pre toria heeft gegeven, een belemmering vormt voor pogingen om tot een grondwet te komen die de zwarten in Zuid-Afrika een stem in het politiek systeem zou geven. Botha noemde het .jammer" dat de Senaat niet valt te door dringen van het feit dat dit soort stappen schade kan be rokkenen aan Amerikaanse belangen. „Het is duidelijk dat de Amerikaanse Senaat zich niet bekommert om de belan gen van de Zuidafrikaanse zwarten", aldus Botha die er aan toevoegde dat de VS mee werken aan een Zuid-Afrika waarin Amerikanen zelf niet meer zouden willen wonen. De Senaat stemde vrijdag met overgrote meerderheid, en te gen de wil van president Reagan, in met een pakket sancties dat de invoer verbiedt van Zuidafrikaans staal, tex tiel, uranium, steenkool en landbouwprodukten. Volgens het pakket van economische sancties dat de Senaat goed keurde zouden ook nieuwe Amerikaanse investeringen en bankleningen verboden wor den en zouden de landings rechten in de VS voor de Zuidafrikaanse luchtvaart maatschappij worden inge trokken. Voor de sancties door het gehele Amerikaanse Con gres goedgekeurd kunnen worden, moet een compromis gevonden worden met het Huis van Afgevaardigden, dat nog verdergaande sancties heeft voorgesteld. De Zuidafrikaanse ondermi nister van financiën. Kent Durr, noemde zaterdag het Se naatsbesluit „protectionisme in een moralistisch jasje". Durr zei dat de keuze van artikelen waarop een invoerverbod wordt afgevaardigd de blan ken in Australië, Canada en de Verenigde Staten in de kaart speelt. De reactie van Durr toonde een opvallende gelijke nis met het commentaar van het Sovjetpersbureau Tass, dat meldde dat de sancties protec tionistisch zijn, „want de Zuid afrikaanse produkten die nu worden geweerd concurreer den met de produkten van Amerikaanse bedrijven". PRETORIA Op een platte- landsweg ten oosten van Jo hannesburg in Zuid-Afrika, is ven gekomen: vijf zouden door zwarte radicalen in brand zijn gestoken en twee werden door gisteren een landmijn geëxplo- de politie gedood tijdens beto- deerd: drie zwarte vrouwen en gingen. twee kinderen kwamen daar bij om het leven gekomen. Een blanke vrouw en haar zoontje raakten korte tijd later ernstig gewond bij het ontploffen van een tweede landmijn op de zelfde weg. Bij landmijnexplo sies zijn sinds november 1985 elf doden gevallen onder wie acht blanken. De bomaansla gen zijn vermoedelijk het werk van de zwarte verzetsor- gansiatie ANC. Het afgelopen weekeinde zijn ook nog zeven zwarten bij rellen om het le- Zuidafrikaanse autoriteiten heben de politie opdracht ge geven om te zorgen voor bete re maaltijden ten behoeve van de gevangenen die zijn opge pakt ingevolge de noodtoe stand. De maatregel is geno men na een waarschuwing van een hooggerechtshof in Grahamstown, in de oostelijke Kaapprovincie. Er was door de gevangenen geklaagd dat zij alleen droog brood, zwarte koffie, soep en maïs kregen. COMPROMIS IN VS OVER BELASTINGHERVORMING WASHINGTON Onderhandelaars van Senaat en Huis in de VS hebben zaterdag een compromis bereikt over Reagans voor stel tot belastinghervorming. De president verklaarde ingeno men te zijn met compromis en sprak van een „historisch resul taat". Het akkoord voorziet in een verlaging van de basistarie ven voor de inkomstenbelasting en de belasting die bedrijven moeten betalen. Daar staat tegenover dat vele aftrekmogelijkhe den vervallen, ook voor bedrijven. Gerekend wordt dat de Ame rikaanse fiscus in de komende jaren vooral door het vervallen van tal van deze mogelijkheden voor bedrijven aanzienlijk meer in het laatje zal krijgen. Geschat wordt dat 81 procent van de Amerikanen die inkomstenbelasting betalen met belastingverla ging te maken krijgt. De rest zal meer moeten gaan betalen. Uit de totaal vernielde autobus werden ;isteren in het ielgische Stavelot zes doden gehaald. jLsl I '*Jk DODEN BIJ BUSRAMP IN BELGIË: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Minstens één on zorgvuldigheid leidde er giste ren toe dat een autobus in het Belgische plaatsje Stavelot, on geveer twintig kilometer on der Spa, zich in tomeloze vaart in de pui van een bankgebouw boorde: zes mensen onder wie de chauffeur vonden de dood en 35 personen raakten ge wond van wie twaalf levens gevaarlijk. In verband met race-wedstrij den in Francorchamps leidde de rijkswacht het verkeer om via de 13-procentshelling nabij Stavelot, die normaal gesloten is voor zwaar verkeer boven de zeven ton. De twee bussen uit Diest, die gisterochtend uit het kerkdorp Laakdal waren vertrokken met familieleden en kinderen, die in Burg-Reu land van een vakantie geno ten, wogen ieder twaalf ton. Eén van de buschauffeurs: „Ik zag mijn collega mij rechts passeren en ik dacht onmid dellijk dat er iets met zijn rem men niet in orde was. Eerst raakte hij een Duitse motorrij der, die daarbij levensgevaar lijk gewond werd en vervol gens schampte hij langs een personenwagen. Daarna moet hij de macht over het stuur verloren hebben". De bus met 45 personen stormde het cen trum van Stavelot binnen en ramde het kantoor van de plaatselijke bank, de ALSK. Zes inzittenden waren op slag dood. Een eerste onderzoek wees inderdaad uit dat de overbelaste remmen het bege ven moeten hebben. OTTAWA De Canadese premier Mulroney heeft gisteren beloofd dat Cana da de 155 Tamils die vori ge week voor de kust van Newfoundland uit zee werden opgepikt niet zal uitwijzen. Hij herinnerde eraan dat Canada altijd een land voor asielzoekers is geweest. „Canada is opgebouwd door immigranten en vluchtelingen, en mensen die voor onze kust arriveren in reddingsboten, worden niet teruggestuurd", verklaarde Mulroney. Hoewel hij de mogelijkheid openhield dat de immigratieprocedures worden herzien als dat nodig is, zei Mulroney dat „de aan wezigheid van 155 geterrori seerde mensen, die vrijheid zoeken, het Canadese beleid op het gebied van immigratie niet in gevaar brengt". Mulroney ging in op reacties van Canadezen die verklaar den zich misleid voelen door de groep Tamils. Zaterdag er kende de groep uit West- Duitsland te zijn gekomen, na dat eerder was verklaard dat ze via India was gevlucht. De Tamils zeggen spijt te heb ben van hun Teugen: „Het spijt ons diep dat wij in het begin niet eerlijk zijn geweest, aldus Wijayanathan Nalliah, woord voerder van de Tamils, zater dag op een persconferentie. Zij zouden de autoriteiten om trent hun plaats van herkomst De 155 Tamils die vorige weel voor de kust va New Foundlam werden opgepikt steken hun har in de lucht om aan te geven d ze uit West- Duitsland kwamen, en ni uit India, hebben misleid uit vrees na Sri Lanka te worden terugg stuurd. Het merendeel van groep was naar Europa geki men via Oost-Berlijn, zei verder. De vluchtelingen hebben vc gens Nalliah twee Srilankant verschillende geldbedrag! moeten betalen voor hun ove tocht. De Westduitse pol it heeft in Hamburg twee Srila kanen en een Turk gearre teerd, die van de mensei mokkel worden verdacht. De politie in Hamburg he de 45-jarige kapitein en ei naar Wolfgang Bindel van kustvaarder Aurigae ervan l schuldigd de Tamils Canada hebben willen binnensmokk len. NEW DELHI Ten minste 111 mensen zijn bij overstro mingen in het zuiden van In dia om het leven gekomen, na dat de rivier Godaveri buiten haar oevers was getreden. De overstromingen hebben in de deelstaat Andra Pradesh grote verwoestingen aangericht. 11 STOCKHOLM „Of wij wapens hebben? Wat zou den wij daarmee moeten. Wij willen een vreedzame campagne voor vrije ver kiezingen en een einde aan de dictatuur. Pas dan kunnen we bewijzen dat tachtig procent van het volk inderdaad tegen de huidige president Zia ul- Haq is". De voormalige secretaris van de Paki staanse Volkspartij (PPP) Ghulam Hoessein in het Zweedse Stockholm klimt bijna door de telefoon om zijn emotionele betoog kracht bij te zetten. President Zia heeft inmiddels het leger ingezet om de roep om verkiezingen en voor vrij lating van de populaire opposi tieleider Benazir Bhoetto de kop in te drukken. Verspreid over het hele land doen zich ongeregeldheden voor; bank gebouwen, politiebureaus's en spoorwegstations worden aan gevallen door woedende me nigten, barricaden worden op gericht en de politie schiet met scherp en traangas. Volgens getuigen zijn daarbij twee do den gevallen en tienatllen ge wonden. Hoessein: „Nadat Benazir Bhoetto donderdag, op Onaf hankelijkheidsdag, werd opge pakt, is zij vanuit de centrale gevangenis in Karachi naar een geheime plaats overge bracht. Waar zij nu is weten wij niet en ik denk niet dat zij contact mag hebben met een advocaat". Hij gelooft niet dat het aantal arrestaties zich be perkt tot de grote oppositielei ders; ook kader- en gewone le den worden opgepakt. Hun aantal loopt volgens Hoessein in de honderdduizen den; de gevangenissen zouden vol zitten. Toch hebben de nog ondergronds werkende leden van de Beweging voor Herstel van de Democratie, waarin elf oppositiepartijen zijn verenigd, opgeroepen vandaag massaal de straat op te gaan om een grote volkscampane tegen Zia ul-Haq te beginnen: vreedza me protesten net zo lang tot de voormalige generaal verkie zingen uitschrijft en vervol gens zelf aftreedt. Teleurstelling Hoessein: „Er zijn sinds Zia ul- Haq in 1977 aan de macht kwam teveel mensen doodge schoten en teveel mensen in de gevangenis gegooid. Oppo sitieleden worden niet be schouwd als politieke gevange nen, maar als criminelen. Ik vraag u: wat is de misdaad in een roep om vrije verkiezin gen? Wij doen dan ook een be roep op de westerse democra- tiëen: als het Pakistaanse volk lijdt, zou toch ook het Wester se democratische gevoel moe ten lijden. Daarom zijn wij ook zij teleurgesteld in de regering Reagan: zich voordoend als kampioen democraten, steu nen zij toch Zia u-Haq. Het Westen zou niet alleen sancties moeten nemen tegen Zuid- Afrika, maar ook tegen Pakis tan". De woordvoerder van de Pa kistaanse Volkspartij (PPP) waagt zich niet zo snel aan een vergelijking tussen de huidige Filipijnse presidente Corazon Aquino en Benazir Bhoetto, maar nuchter concludeert hij: „Als wij eindeljk vrije verkie zingen krijgen en dat is ons hoofddoel maakt de PPP een grote kans: we zijn nu al de grootste partij binnen de Beweging voor Herstel van de Democratie. Aangezien Bhoet to onze leider is, zal zij in ieder geval eerste minister worden en mogelijk president". JOOS PERSOON SMIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 20) Nu duurde het natuurlijk niet lang meer of Kareltje Knetter zat bij zijn meester smidje Ver holen in de kamer voor het knappende haard vuur. „Kareltje. Kareltje," zei de smid kwasi-be- rispend. „Ik dacht dat je nóóit terugkwam. Ik was al bang dat je naar het vreemdelingenlegi oen was gegaan." „Lopend door de sneeuw zeker," lachte de kleine leeringsmid. „Maar wat zegt u nu wel van de fijne kerstboom, die ik heb meegebracht? Wanneer gaan we hem optui gen?" „De boom is werkelijk héél mooi," prees de smid. „Maar je spannende verhaal van Boltje en Ouwe Sybil...." De smid slaakte een diepe zucht. „Ik weet werkelijk niet wat ik daar van geloven moet," vervolgde hij toen. „Ik heb in mijn leven zelf al héél wat spannende avontu ren beleefd, maar echte heksen en echte bos kabouters ben ik nog nooit tegengekomen. Be staan die nog?" „Natuurlijk!" zei Kareltje vol overtuiging. „Ik heb ze zélf gezien vanmiddag!" Dan zullen we er verder maar niet over pra ten," merkte de smid wijs op. „Laten we maar liever eens een blik ik de kast werpen om te kij ken of we nog genoeg kerstversierselen heb ben. Anders moeten we er van de week nog maar wat bijkopen." Smidje Verholen kwam overeind uit zijn stoel en begon wat te romme len op alle planken van een grote kast. „Ja, hier heb ik al wat", zei hij en hij gaf Kareltje een gro te doos in de hand. „En hier is nog een mooie piek óók. En zelfs nog enkele kaarsjes. Leg de spullen maar op tafel, vent. Dan zullen we eens zien wat we nog tekort komen." BONN De nagenoeg gereed zijnde experimen tele snelle kweekreactor in Kalkar heeft weer een forse financiële injectie nodig. Minister Riesenhu- ber van onderzoek en ont wikkeling wil ondanks adviezen geen cent meer in de reactor te steken, tussen de vijftig en hon derd miljoen mark ter be schikking stellen. Het geld is nodig als dekking van het verlies dat optreedt door de vertraging in de inge bruikneming van de centrale. De ingebruikneming is al ja ren vertraagd, maar net nu het ernaar uitzag dat de centrale kon gaan proefdraaien weiger de de regering van de deel staat Noordrijn-Westfalen in Düsseldorf de laatste toestem mingen te verlenen. Met de injectie wil de CSU-mi- nister voorkomen dat er voor tijdig een punt gezet wordt achter het project in Kalkar. Daarmee worden ook de mo gelijke eisen tot schadevergoe ding uit Nederland en België op de lange baan geschoven. De stroomproducenten in Ne derland nemen voor meer dan een miljard gulden in het pro ject deel. Kalkar heeft nog een reserve- potje van 20 miljoen mark. Volgens Riesenhuber is dat te weinig om de vertraging te overleven. Het natrekken van de bezwaren die Noordrijn- -Westfalen tegen de reactor in Kalkar heeft ingebracht duurt al maanden en zal zeker ook nog maanden op zich laten wachten. Het is de vraag of Kalkar nog voor de Bondsdagverkiezingen in januari kan worden opge start. Als de socialistische op positiepartij SPD dan de ver kiezingen wint de kans wordt overigens minimaal ge acht zal de Atoomwet zeker zodanig worden gewijzigd, dat de kweekreactor nooit in be drijf komt. Riesenhuber gaat er voorals nog van uit dat de centrale in Kalkar wel degelijk in bedrijf komt. Hij ziet de kweekreactor die door een interne aan passing overigens geen kweek reactor meer is, maar meer brandstof verbruikt dan hij le vert ondanks alle vertra gingen nog als een interessant experimenteerobject, waar heen terecht veel overheids geld is gesluisd. TOKIO Het noodkoelsysteem van de vierde reactorkern de centrale Tsjernobyl een installatie die de reactor in gev j van nood automatisch afsluit is door het personeel uitgesch keld, ten tijde van een experiment. Ook andere veiligheidsvoo zieningen werden buiten werking gesteld opdat het experime f mocht het de eerste keer niet slagen onmiddellijk k< worden herhaald. Dat blijkt uit het officiële Russisiche rappo over oorzaak van de ramp, dat vorige week is overhandigd a het Internationaal Atoombureau (IAEA) in Wenen. Dit meldi gisteren de Japanse krant Asahi, die een kopie van het rappo wist te bemachtigen. Tijdens het experiment zakte het vermogi van de reactorkern meer dan was verwacht en werd meer ko lingswater aangevoerd dan nodig was. Luchtbellen in dat wat blokkeerden echter een vrije toevoer en de druk liep hoog Volgens het rapport vonden twee explosies gelijtijdig plaats een vuurbal schoot uit de reactor. Een deel daarvan kwam recht op het dak van de machinekamer en dat veroorzaakte u eindelijk de brand. Noteringen van maandag 18 augustus 1986 (tot 10:45 uur) buhrm let c elsevier c lokker fgh c gist-broc c hoogovens c hunt.doug. intern mul phjps rodamco vml-slofk dividend over 85/1.30 85/1.35 85/6.60 85 27.-1 d 83/84 5% st 85/2.55 85/450 85/5.90 85 4 - 5% sl a. 85 5.20 cl 85/11.32 85/3.60 85 ƒ2.75 n d. 81/3.50 55 6.50 om* sta. 85/3.50 85/7.40 85/2.50 85 1.40 b 85/2.40 85/66 1.60 85 /625y 85/5.- 85 12.80 85/2.40 85 /850 85 14.- 85/3.40 85 10.- 85 1.75 85/3.20 85/2.- 85/2.92 85 2.20 4% st. 84/85 /1,64 78 4.40+5% sta 85/8- 85 14.82 85/8.50 85/7.80 ho dd 125.50 6/1 100.00 12/8 183.70 17/4 638.00 13/8 154.00 9/4 94.70 8/1 119.00 6/1 145.00 6/1 164.50 15/8 218.0011/7 188.50 4/6 240.00 15/8 99.50 21/4 54.20 10/1 61.20 2/1 244.80 8/1 163.00 12/3 127 00 22/5 76.20 6/1 85.80 14/8 64.50 4/2 279.00 23/5 170.00 12/8 202.80 26/6 96 00 22/5 267.50 6/1 221.506/1 177.00 14/8 522.00 2/6 38.50 6/1 93.50 6/1 662017/2 95.702/6 142.10 3/4 86 00 2/6 51.103/4 32.623/7 517.5012/8 357.00 22/5 81.50 14/8 la dd 97.3025/2 68.50 27/2 146.60 2/1 535.0013/5 143.70 27/1 72.7013/5 94.00 13/5 115.5014/5 114.00 30/1 134.00 7/1 156.0030/1 153.00 26/2 75.502/1 36 20 25/2 49.50 27/2 148.00 16/5 137.00 3/1 77.00 2/1 52.0013/5 66.00 25/2 44.3015/8 195.00 2/1 118.703/3 163.8030/1 71.00 25/2 184.00 14/5 158.0015/8 105.00 3/3 400.50 2/1 30.1026/3 47.60 16/5 46.601/8 82.8023/1 132.101/8 72203/3 46.602/1 30.00 15/8 344.004/3 268.00 26/2 59.62 26/2 10720 12760 164.50 211.00 133.00 239.00 45.00X 270.00 164.50 196.00 16200 601.00 152.60 81.50 107.60 12780 164.20 212.00 187.00 238.00 270.00 164.50 200.00 86.70 221.00 160.50 168.00 515.00 ZILVER onbewerkt 365 435; bewerkt 480; Opgave: Drijfhout, A'dam 470 bewerkt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4