Nederland achtste op concurrentieli jst Bezuinig op ambtenaren, niet op uitkeringen Getallendans rond werkloosheidscijfers Vermeende ontvoerder eist schadevergoeding Overname Naarden past goed in nieuwe strategie Unilever 'Hollandse Truckers iet een reparatieploeg Miaar Soedan vertrokken Chauffeur geslagen KLM verwacht verdere uitbreiding 747-vloot BINNENLAND CeidacSowumt MAANDAG 18AUGUSTUS 1986PAGINA3 RIEMELS f m M'N BADlO stuk is kan ik IV6W)IICK|£ 06 oova VeePiCHJEN Nier HO; GENEVE (ANP/RTR) Japan heeft de Verenig de Staten voorbijge streefd in concurrentie vermogen en staat nu bo venaan. Op een lijst van 23 van de 24 landen van de OESO (Organisatie voor economische Sa menwerking en Ontwik keling) neemt Nederland wat betreft de internatio nale concurrentiepositie van zijn bedrijfsleven de achtste plaats in. De eoncurrentielijst is opge steld door European Manage ment Forum (EMF), een par ticulier instituut voor econo misch onderzoek in Genève. Het is de zevende maal dat de jaarlijkse eoncurrentielijst Vorig jaar stond Nederland ook op de achtste plaats, maar volgens het EMF kan het in het komende jaar zijn positie verbeteren. Het EMF hanteert bij het opstellen van zijn lijst 340 criteria. Wat be treft de „oriëntatie naar bui ten" scoort Nederland na Ja pan het best. Ook wat betreft „socio-politieke consensus en stabiliteit" doet Nederland het goed, terwijl de voedsel- en energievoorziening Ne derland ook hoog doen sco ren. Het succes van Japan wordt 'veroorzaakt door het in de hand houden van de inflatie, het aandeel van de bedrijf- winsten in het nationale in komen, de spaarquote, de lage rentetarieven en de goedkope en ruim voorhan den zijnde financieringsmo gelijkheden voor de indus trie. Ook de hooggeschoolde en goed gemotiveerde werk nemers hebben Japan op de eerste plaats van de ranglijst gebracht. Van de Europese landen staat Zwitserland met een derde plaats het hoogst. West- Duitsland staat vierde. Het concurrentievermogen in Groot-Brittannië, Frankijk en Italië valt tegen. De lan den staan respectievelijk op de vijftiende, zestiende en achttiende plaats. Grieken land staat onder aan de rang lijst. Aclt l' UIDEN Een 29- i ige vrouw uit Hille- m is zaterdag op het and van IJmuiden ergestort met de del- irlieger waaraan zij ng. Ze is zwaar ge hand opgenomen in dein ziekenhuis. De idö ouw was van atj(akke strand opgeste- j n en werd op onge- ,er acht meter hoogte rrast door een onver achte windvlaag, aai iarna ze met haar Jl feeftoestel naar bene- viel. De politie on- ,v rzoekt of de vrouw n strafbaar feit heeft pleegd. ?ip iltavliegster rgestort Protestmars SCHIEDAM Enige tientallen demonstranten hebben zaterdag in de bin nenstad van Schiedam een protestmars gehouden (zie foto) naar aanleiding van de bomaanslag, die verle den week op een Turks theehuis in Schiedam werd gepleegd. De demon stranten protesteerden te gen het bestaan van fascis tische organisaties als het Schiedams Jongeren Front, dat zegt de aanslag te hebben uitgevoerd. De mars was georganiseerd door de Turkse Werkne- in Schie- Stompwijkse piraat uit de lucht gehaald STOMPWIJK De politie van Leidschendam heeft za terdagmiddag de piraat Radio Hooymans in Stompwijk uit de lucht gehaald. Het was de poli tie al langer bekend dat de pi raat vanuit een woning aan de Van Santhorststraat uitzond, maar er werd nu ingegrepen omdat er veel klachten waren binnengekomen uit Stompwijk en omgeving over de storingen die door de piraat werden ver oorzaakt op televisie, radio en andere apparatuur. De politie wijt dat aan de slechte kwali teit van de zendapparatuur, die in beslag is genomen. De piraat probeert overigens le gaal te worden, maar heeft tot nu toe nog geen zendvergun ning gekregen. JOH AN FRISO NAAR BERKELEY DEN HAAG - Prins Johan Friso (17) is zaterdag naar de Verenigde Staten vertrokken. De tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus zal met ingang van volgende week gaan studeren aan de technische ho geschool, verbonden aan de universi teit van Berkeley in Californië. Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst gaat het voorlopig om een „oriëntatie jaar". Volgend jaar zomer zal de prins pas definitief een studievak kiezen. Zaterdagmorgen deden zijn ouders en zijn broers Willem Alexander en Constantijn hem op Schiphol uitgelei de. Johan Friso, die enkele maanden geleden eindexamen vwo deed aan het Haagse Eerste VCL, neemt zijn intrek in een studentenhuis op het terrein van de universiteit. ROTTERDAM De 33-jarige Italiaan Gianni Cossu uit Deven ter, die in juni een paar dagen ten onrechte verdacht is geweest van betrokkenheid bij de ontvoering van de 28-jarige Joke Otto uit Spijkenisse, eist van de Nederlandse staat tienduizend gulden schadevergoeding. Het proces wordt volgende week bij de recht bank in Den Haag aanhangig gemaakt, zo heeft de raadsman van Cossu, mr. M. Moszkowicz sr. uit Maastricht, meegedeeld. Mr. Moszkowicz zal tevens de rechtbank in Rotterdam vragen om de gebruikelijke vergoeding (ongeveer 50,- per dag) voor het onschuldig vasthouden van zijn cliënt tot woensdag 4 juni. Deze had zich maandag 2 juni overstuur bij de plaatselijke poli tie gemeld, nadat hij 's avonds thuis op de tv plotseling een foto van zich zag getoond. Hij werd daarbij aangemerkt als een van de gezochte ontvoerders van mevrouw Otto. De foto verscheen ook in buitenlandse, met name Italiaanse bladen. Cossu onder vindt, aldus zijn raadsman, er bij zijn bezoeken aan zijn vader land nog last van en heeft het idee dat de mensen in Italië hem voor een crimineel houden. (Vervolg van de voorpagina) NAARDEN ROTTER DAM Unilever wil de activiteiten van Naarden International bundelen met die van PPF Interna tional, een groep Unile- ver-bedrijven die zich evenals Naarden beweegt op het gebied van geur-en smaakstoffen. De twee groepen bedrijven vullen elkaar goed aan, zowel wat de produktgroepen als wat geografische spreiding betreft. Door de inbreng van Unile ver's kennis van overzeese markten kunnen in veel lan den interessante groeimoge lijkheden worden benut. Door de financiële kracht van Uni lever kunnen de gecombineer de activiteiten in versneld tempo worden uitgebreid. Samen zullen de ondernemin gen een omvangrijk produk- tenpakket te bieden hebben aan een klantenkring over de hele wereld. De inspanningen op het gebied van onderzoek en in het creatieve vlak zullen aanzienlijk kunnen toenemen met de nadruk op biotechnolo- gische ontwikkelingen. De geur- en smaakstoffen heeft drie essentiële kenmer ken: het is een groeiende in dustrie, ze werkt internatio naal en ze heeft een sterke be hoefte aan research en creati viteit. Deze drie factoren pas sen uitstekend bij de strategie van Unilever. Voor dit, con cern zijn geur- en smaakstof fen dan ook een kernactiviteit waarin het zich de laatste ja ren sterk heeft uitgebreid. Naarden telt ruim 2500 mede werkers van wie circa 1000 in Nederland. Er zijn vestigingen in 24 landen, in ons land in Naarden, Amsterdam en Wor- merveer. Bij PPF werken 1750 mensen, van wie circa 200 in Nederland. In totaal zijn er 13 vestigingen in 13 landen. De Industriebonden van FNV en CNV hebben vanochtend ui terst verrast, maar niet afwij zend gereageerd op het over nameplan. Twee gewonden op rijksweg SASSENHEIM Een 37-jari- ge vrouw uit Den Haag en een 25-jarigè automobilist uit Lei den zijn zaterdagmiddag ge wond geraakt bij een botsing op de A44 bij Sassenheim. Het ongeluk gebeurde toen de Lei- denaar de voor hem rijdende auto van de Haagse in wilde halen. Daarbij schampte hij de andere auto. Beide automobi listen verloren de macht over het stuur en kwamen in de berm terecht. Omdat deze steil afliep kwam de auto van de Leidenaar bovenop het dak van de auto van het andere slachtoffer terecht. De vrouw liep een gebroken neus op. De man moest met onbekend let sel naar het Academisch zie kenhuis in Leiden gebracht worden. 'HIPHOL Uitge- aaid door familieleden, [ienden en het Comité in Aanbeveling zijn za- Irdag acht Nederlandse lonteurs en vrachtwa- inchauffeurs van „Hol- ind Truck Aid" vanaf hiphol naar Soedan ver Zij zullen daar n reparatie- en onder- bijoudsproject voor vracht- agens opzetten en Soe- nese technici voor dit lerk opleiden, kul project is mogelijk ge laakt met behulp van finan- le steun van bijna 900.000 lden door het ministerie ir ontwikkelingssamenwer king. Ook werd geld ingeza- oield tijdens diverse truckfes tivals en andere activiteiten die Holland Truck Aid de af gelopen maanden in Neder land organiseerde. Het is volgens initiatiefnemer Woudenberg de bedoeling om als de operatie succes heeft, de komende vijf jaar nog meer reparatiewerkplaatsen in het door droogte en honger geteis terde Soedan te vestigen. Deze zijn van groot belang omdat van de vele vrachtwagens die voor voedseltransporten aan Soedan zijn geschonken, 30 tot 40 procent stilstaat wegens ge brek aan onderdelen en ken nis om de reparaties uit te voe ren. „Door de Soedanezen te leren hoe zij de vrachtwagens moeten onderhouden en repa reren en hen daar de middelen voor te verschaffen wordt een enorm stuk kapitaalvernieti ging voorkomen", aldus Wou denberg voor zijn vertrek op Schiphol. jPHEN aan den rijn ojen 23-jarige taxi-chauffeur 'warte magie tost leven Rotterdamse OTTERDAM Tijdens een gltuele „bevrijding van een ibistere kracht" is vrijdag de 'p-jarige Laurette Gelderman rft Rotterdam bezweken aan let letsel, dat zij had opgelo- |en in de woning van de 26-ja- 5 ge B. B. in Rotterdam. De po litie, die B. heeft ingesloten, ofeet niet onder welke omstan- jgheden de vrouw precies is ingekomen. Wel staat vast jat ze onder meer verwond "jas met scheermesjes. Haar jnker voet was nagenoeg van let been afgesneden. Tussen en de vrouw een relatie be- ond in de sfeer van de zwar- magie. B. vertelde bij zijn jan houding een uiterst ver aard verhaal over satanische (rachten en duivelbezwering, lldus de politie. uit Alphen is in de nacht van zaterdag op zondag geslagen door passagiers omdat zij de ritprijs te hoog vonden. De po litie heeft twee mannen, 20 en 21 jaar oud en afkomstig uit Alphen, aangehouden. Volgens het tweetal rekende de chauf feur tien gulden te veel. De chauffeur liep geen ernstige verwondingen op. Tegen de passagiers is proces-verbaal opgemaakt. Eerder in de nacht moest de politie bemiddelen tussen een andere taxi-chauf feur en een klant, die de rit prijs van 112 gulden te hoog vond. Hierbij deden zich ver der geen wanklanken voor. Bekeuringen voor honden op strand NOORDWIJK Zevenen- twintig keer heeft de politie gisteren een proces verbaal uitgeschreven tegen mensen die met een hond op het strand liepen. Dat is in Noord- wijk ter hoogte van de boule vard verboden. Zaterdag wer den zes mensen geverbali seerd. porthal door rand verwoest DIRECTEUR SOCIALE DIENST: GRONINGEN De di recteur van de Gemeente- lijke Sociale Dienst van Groningen, B. Ouwer- kerk, vindt dat er beter bezuinigd kan worden op het overheidsapparaat dan op uitkeringen. Om het overheidsapparaat „af te slanken" zou de rechtspo sitie van de ambtenaren aangetast moeten worden, vindt Ouwerkerk. Hij schrijft dit in jaarverslag over 1985 van de Gro ningse sociale dienst, dat zaterdag is verschenen. Volgens Ouwerkerk kunnen „miljoenen, zo niet miljarden" bespaard worden door het aantal ambtenaren drastisch terug te brengen. Daarom moet de rechtspositie van ambtenaren herzien worden. „De afgelopen vier jaar is van deze afslanking niets terecht gekomen. De vraag is hierbij of de rechtspositie van de ambtenaar niet een extra be lemmering vormt", aldus Ou werkerk die zich ook afvraagt of alle betrokkenen wel „de wil en het lef hebben om het mes er in te zetten". Ouwerkerk hoopt dat de koop kracht van uitkeringsgerech tigden verbeterd kan worden. „En dit niet alleen door het aantrekken van de economie maar ook door de noodzakelij ke bezuinigingen elders te zoe ken. Bij voorbeeld bij het overheidsapparaat zelf, door een aanzienlijke afslanking van dit apparaat". Daardoor zou de bureaucratie terugge drongen kunnen worden en bedrijfsmatiger gewerkt wor den. „Dat het kan, hebben vele gemeenten in de afgelo pen vier jaar bewezen", aldus Ouwerkerk. S lEMSTEDE Een felle uit- ande brand heeft gisteren sporthal Groenendaal in zoaiemstede volledig in de as legd. De brand volgde op n explosie waarvan de oor- ak nog onbekend is. De orthal was bij het onstaan pl< n de brand buiten gebruik, i htear in de tweezwembaden me i ook deel uitmaken van het 0(]Drtcomplex waren ongeveer A venhonderd mensen aanwe- Zij wisten zich tijdig uit de 00 eten te maken, hun per il anlijke bezittingen achterla- ïd. De badgasten werden, chts gekleed in zwemkledij, gevangen in een nabijgele- 0,1 n' sportkantine. Niemand tioiakte gewond. Wel deden lgh drie ongelukken voor da, or de grote verkeerschaos ontstond toen duizenden «uwsgierigen zich naar de eiand spoedden. Een paard >eg door de drukte op hol lardoor de kar die het dier t Jak over de kop sloeg. Vol- ns een woordvoerder van de ve meente Heemstede zal de ut orthal zeker weer worden iba gebouwd. De brandschade do draagt ongeveer zeven mil- issc!n gulden. Hondemaal in Geertruidenberg De honden van de hondenclub van restauranthouder Arjen van Dijk in Geertruidenberg vonden gisteren allesbehalve een soort genoot in de pot. Van Dijk was zo verguld met het twintigjarig bestaan van zijn club dat hij tientallen geliefde dieren aan tafel node en een feestelijk hondemaal voorzette, waar zij dankbaar van genoten. MAAK eJBtttc&O kOM eRTOOfWELAO/reE SEATTLE De KLM zal de Jumbo-vloot met „nog een aantal" 747-400-toestellen uitbreiden als de huidige verwachting bewaarheid wordt dat de maatschappij in de komende jaren 5 tot 6 procent jaarlijks meer zal ver voeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Al maan denlang wordt gekissebist over het juiste aantal mensen werklozen. Vol gens de door het ministe rie van sociale zaken ge hanteerde CBS-gegevens moeten het er op dit mo ment zo'n 714.000 zijn. Maar velen zijn ervan overtuigd dat dit getal een overdreven voorstelling van zaken biedt. Dit werd vorige week nog eens onderstreept door een re presentatieve steekproef, ge daan in opdracht van Sociale Zaken, onder duizend bij ar beidsbureaus ingeschreven werklozen. De meest opmer kelijke uitkomst was dat een kwart van het bestand hele maal niet werkloos is. Boven dien constateerden de onder zoekers dat de arbeidsbureaus weinig nauwkeurig te werk gaan: van de benaderde men sen bleken er 297 niet of nau welijks bereikbaar te zijn, on der meer als gevolg van onvol ledige adressen. Bovendien bleken bij 300 mensen het be roep van inschrijving niet te kloppen en van 280 personen het opleidingsniveau niet. Al eerder dit jaar was een commissie van de Stichting van de Arbeid, bestaande uit ambtenaren en vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers, met aanbevelin gen gekomen om de werkwijze van de arbeidsbureaus te ver beteren. Dit achtte men nood zakelijk omdat de „bestands vervuiling van de arbeidsbu reaus de arbeidsbemiddeling ernstig bemoeilijkt". Een van de aanbevelingen was de in middels door het ministerie van sociale zaken overgeno men aanbeveling tot het hou den van steekproeven. In sep tember en oktober zal worden gecontroleerd of de admini stratie van de arbeidsbureaus is verbeterd. Chaotisch Ondanks de gezamenlijke aan bevelingen hebben de werkge versorganisaties VNO en NCW ook zelf voorstellen ge daan om de arbeidsbemidde ling te verbeteren. Zo bepleitte het VNO eën herinschrijving van werklozen om een einde te maken aan de chaotische toestand. Dit voorstel is als on werkbaar van de hand gewe zen. Het NCW wil werklozen, die staan ingeschreven bij het arbeidsbureau, jaarlijks een formulier toezenden waarop actuele gegevens moeten wor den ingevuld. Stuurt men het formulier niet terug dan zou men automatisch moeten wor den geschrapt uit het bestand en dus ook het recht op uitke ring kwijtraken. Maatregelen die de arbeidsbu reaus zelf inmiddels hebben ingevoerd, variëren van syste matische controles van gege vens tot het incidenteel navra gen of bepaalde gegevens nog juist zijn en het verkorten van de geldigheidsduur Van het in- schrijvingsbewijs. De werk groep van de Stichting van de Arbeid adviseert alle arbeids bureaus het inschrijvingsbe- wijs al na drie maanden te verlengen. Een extra probleem is een ver dere toename van de werk zaamheden van de arbeidsbu reaus. Ook de kosten zullen hierdoor stijgen. Het werklo- zenbestand is steeds in bewe ging. Bijna de helft van de nieuw ingeschrevenen vindt binnen een half jaar weer werk. Het bestand wisselt dus vaak. Geen vreugde Het feit dat de werkloosheid een kwart lager is dan tot dus ver werd aangenomen, is op zich geen reden tot vreugde. Iedere werkloze is er immers één te veel. Bovendien beho ren de meesten (ruim 400.000) tot de harde kern van langdu rig werklozen. Het zijn meest oudere en slechtgeschoolde mensen voor wie nauwelijks banen beschikbaar zijn. Ook mag de grote groep van verborgen werklozen niet uit het oog verloren worden, die weliswaar niet bij het arbeids bureau staat ingeschreven maar die wel degelijk graag aan de slag wil. Volgens een vorig jaar gepubliceerd onder zoek zijn dat er ruim 737.000: mensen van 57,5 jaar en ouder, voor wie geen inschrijvings plicht meer bestaat, arbeidson geschikten, werklozen die weer onderwijs zijn gaan vol gen, en (gehuwde) vrouwen die willen werken maar zich niet inschrijven omdat ze als niet-kostwinner toch niet in aanmerking komen voor een uitkering. Een pluspunt tenslotte in het rapport van sociale zaken is dat de uitkomst alle twijfels wegneemt over de bereidwil ligheid van werklozen om aan de slag te komen. Stigmatise rende verhalen over lanter- fanterende mensen die „mis bruik van gemeenschapsgel den maken" worden met één klap uit de wereld geholpen. Het blijkt dat vrijwel iedereen wel degelijk graag wil werken. Slechts een half procent zegt niets te ondernemen. Boven dien blijken de meesten bereid genoegen te nemen met elk soort baantje. Deze toestellen zullen dan na 1991 aan de vloot worden toege voegd, aldus KLM-president-directeur S. Orlandini gisteren in Seattle. Voor de jaren 1989-en 1990 heeft de KLM eind maart al zes 747-toestellen besteld. Daarmee is een bedrag van 1,9 miljard gulden gemoeid. Orlandini was gisteren bij de Boeing-fabrieken in verband met de zogeheten roll-out van het vijfduizendste straalverkeerstoes- tel dat Boeing sinds 1957 heeft gebouwd. Het was de eerste van tien Boeing-737-300-vliegtuigen, die de KLM heeft besteld. De gebeurtenis werd bijgewoond door 20.000 Boeing-werknemers met hun gezinsleden. Het toestel, waarin 102 passagiers kunnen, zal in september gaan vliegen op de Europese routes als vervan ger van de DC-9. De chauffeurs en monteurs van Holland Truck Aid bij hun vertrek naar Soedan op Schiphol. Links boven initiatiefnemer Wim Woudenberg. Orlandini bevestigde gisteren dat Boeing onder meer met de KLM nagaat welke eisen luchtvaartmaatschappijen zullen stel len aan de 7J7, een nieuw verkeersvliegtuig voor de korte en middellange afstand (150 stoelen), dat Boeing in 1992 op de markt wil brengen. Dank zij twee straalturbinemotoren die tegengesteld draaiende propellors aan de achterkant van de motor aandrijven, zouden de operationele kosten van de 7J7 belangrijk lager uitvallen. Ja panse bedrijven nemen voor 25 procent deel in het 7J7-project en ook Fokker is benaderd. Fokker heeft nog niet gereageerd, aldus de Boeing-woordvoerders. Evenals Japanse en Duitse vliegtuigbouwers is Fokker tevens benaderd voor deelname aan een marktonderzoek voor een straalverkeersvliegtuig met een capaciteit van 85 stoelen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3