Vliegende Hollander on twikkelingswerker £cidóc0ommtt DE MISKOOP VAN LEIMONIAS Candrian door geduld weer aan de springtop Velstra weer wereldkampioen vierspannen MAANDAG 18 AUGUSTUS 1986 PAGINA 16 ASCOT Het was gisteren Hol- land Festival op het landgoed van de Britse koninklijke familie in As cot. Tjeerd Velstra veroverde voor de derde maal in zijn jarenlange loopbaan de wereldtitel vierspan nen. Daarin brengt hij trouwens nog regelmaat aan ook: zijn eerste titel dateert van 1982, zijn tweede van IJsbrand Chardon verraste vriend en 1984 en nu completeerde hij zijn tri- vijand op Ascot door de tweede logie. plaats te bemachtigen. Wat de Nederlandse afvaardiging betreft was de koek op het WK vierspannen nog niet op. IJsbrand Chardon werd tweede en Theo Weusthoff achtste. Door deze klasseringen eindigde de Nederlandse ploeg in het landenklassement als eerste. Nederland bezit dus 's werelds beste paar- denmenners. Alleen de Hongaren de in mindere mate de Zweden slaagden er in zich tussen de heersende Nederlanders te wringen. Zo werd de Hongaar Laszlo Juharsz derde in het algemeen klassement, hoewel de Zweed Christer Pahlsson er aanvankelijk ook goed voorstond voor wat betreft een plaats op het ereplatform. De Hongaar rijdt echter met kleinere, dus meer wendbare paarden en dat kwam hem in de marathon zodanig goed van pas, dat de Zweed bij de afsluitende vaar- digheidsproef weinig meer kon goedma ken op de Hongaar. Het was vrijdag al duidelijk, dat Neder land uiteindelijk uitstekend voor de dag zou komen. Velstra werkte met zijn paar den een fantastische dressuurproef af. Evenals IJsbrand Chardon behoefde hij slechts dertig strafpunten te incasseren. De uit Schipluiden afkomstige Chardon bleef slechts achter op zijn landgenoot vanwege een iets groter aantal strafpun ten bij de presentatie. Chef d'équipe Gé Koning zag al snel in, dat Chardon be hoorlijk wat risico's wilde gaan nemen op de nog resterende onderdelen. „Bereken de risico's, okay", moet Koning hebben gezegd tegen de wat wispelturig geworden Chardon, „maar geen onnodige". Hoewel Chardon de wereldtitel zeer dichtbij zag komen, luisterde hij naar zijn ploegleider en hield daarmee de titelkansen in het landenklassement intakt. AMSTELVEEN Ame rika heeft de iïaam het land der onbegrensde mogelijkheden te zijn, maar zo hier en daar mankeert er nog wel iets aan. Dat heeft Boudewijn Castelijn inmiddels on dervonden sinds hij in '85 werd gevraagd als hoofdcoach op te treden van het Amerikaanse da meshockeyteam, dat in Amstelveen met twee nederlagen een beschei den plaats inneemt. De Brabander fungeert - omdat hij zijn baan als leraar lichamelijke op voeding in Eindhoven weigert op te geven - niet alleen als een Vlie gende Hollander, maar nog meer als ontwikke lingswerker. Castelijn zit op de tribune van het Wagenerstadion, waar Engeland en Spanje el kaar op het kunstgras bestrij den. „De situatie in de Vere nigde Staten is totaal niet te vergelijken met die in Neder land". opent de 40-jarige Bra bander, die in '79 een hoc- keykamp aan de andere kant van de oceaan opzette en zo verder zijn Amerikaanse contacten uitbouwde: „Hoc key wordt in Amerika vooral gespeeld op de high-schools en aan de universiteiten. De opleiding wordt betaald in dien men voor hockey kiest. Dat is bij meer sporten het geval. Maar voor mij telt dan als bondscoach de regel, dat ik die speelsters niet mag se lecteren. De universiteiten stoppen er namelijk geen geld in om vervolgens een speelster vrij-af te geven voor het nationale team". „Bovendien", zegt de coach, die in allerlei technische functies bijna vijftien jaar voor het Eindhovense EMHC actief was, „zit je natuurlijk met de afstanden. Daarom heb ik ook vijf assistent-coa- ches. Een centrale training is namelijk niet te organiseren. Dat kunnen de speelsters fi nancieel ook niet opbren gen". Geld Want, onthult Castelijn, de Amerikaanse dames zijn al len pure liefhebbers, die hoc keyen omdat ze het leuk vin den. „Het kost ze heel veel geld. In Nederland kennen we een loondervings-regel voor topsporters. Deze meis jes krijgen niets vergoed. Er is wel geld voor oefentrips naar Australië, Canada, En geland en Schotland, maar daar houdt het wel mee op. Ze zijn allemaal afgestu deerd, zouden dus een be hoorlijke functie in de maat schappij kunnen hebben, maar kiezen een aantal jaren voor het hockey. Ze hebben allemaal flopbaantjes, bij McDonald's of bij een pomp station waar ze los-vast wer ken. Vanuit het Olympisch Comité, dat zwemt in het geld, kunnen ze eens per jaar een subsidie afdwingen. In dien je bij een belangrijke toernooi bij de eerste zes ein digt, krijg je drieduizend dol lar. Daar spelen ze nu dus ook voor in Amstelveen". Voorlopig zijn de vooruit zichten daarop nog mager. HOCKEY DAMES' voor meer dan honderd men sen langs de lijn gespeeld. Maar ik heb vertrouwen, want de mentaliteit is goed. De discipline is enorm. Neem nou het conditionle gedeelte: ik geef ze een programma en ze voeren het gewoon uit. Daar hoef ik verder niets aan te doen". Vandaag treden de Ameri kaanse dames aan tegen Ier land en met reeds twee ver- liespartijen op zak, is een overwinning pure noodzaak. Castelijn, om wiens accent binnen de selectie nog al eens wordt gelachen („Ik ben een soort Kovacs"), begon vorig jaar met een totaal nieuwe selectie. „Er zijn nog maar drie speelsters over van het team dat in Los Angeles brons won. Die dertien ande ren hebben zo'n entourage als in Amstelveen nog nooit meegemaakt. Die kijken hun ogen uit. Hebben nimmer Boudewijn Castelijn is in Amstelveen in actie als coach van de Amerikaanse ploeg. Boudewijn Castelijn heeft stille hoop dat er ooit wat meer dollars beschikbaar ko men voor het Amerikaanse hockey, dat via een mede door hem opgezet jeugdplan in 1988 100.000 beoefenaars hoopt te bezitten. „De bond heeft nog een grote schuld, die door het oude bestuur voor de Olympische Spelen van '84 werd gemaakt. Het huidige college zit met de er fenis en heeft een gift van één miljoen dollar van het Olympisch Comité belegd om de tekorten af te lossen". „Maar", vervolgt Castelijn, ..in de Verenigde Staten is het nu eenmaal zo dat er veel geld beschikbaar komt als er succes is. De bond heeft wel een PR-man, maar daar hoor je verder weinig van. Het be langrijkste voor de Ameri kaan en de sponsors zijn bo vendien de Olympisch Spe len. Zo'n World Cup vinden ze wel aardig, maar de Spe len zijn heilig". En dus hoopt Castelijn zich met de Verenigde Staten te plaatsen voor Seoel. Al zal dat via Amstelveen waar schijnlijk nog niet lukken. „Ik heb afgesproken dit werk tot en met '88 te doen. Het kost veel tijd, want ik ben vier maanden per jaar niet thuis. Maar daar staat ook weer veel tegenover. Zoals straks bijvoorbeeld een con gress in Chicago met allerlei coaches, die in het Ameri kaanse sportleven actief zijn. Dat zijn leuke dingen". Zoals Castelijn het ook als prettig ervaart om als Neder lander bij het WK betrokken te zijn. „Er ligt wel een extra druk op je. Want er is veel meer interesse voor mijn per soon nu. Ik hoop daarom op een overwinning, want dat maakt het voor mij alleen maar aardiger. Na de tweede nederlaag belegden de meis jes een vergadering zonder mij. Want ze schaamden zich. Ze vonden het sneu dat ze juist in mijn land verloren. Ik heb gezegd: dat is niet rot voor mij, maar voor jullie". DENNIS MULKENS N Joy Tacon, onwillige Engel se „aanwinst P van Leimonias. DEN HAAG Al na het eerste weekeinde van de tenniscompetitie in de eredivisie overweegt het Haagse Leimonias om de Engelse „aanwinst" Joy Tacon de wacht aan te zeggen. Het optreden van de 25-jarige Londense was vooral gisteren in derby tegen Metselaars bijzonder teleurstellend. De schuld van de nederlaag (5-3) te gen titelhouder Metselaars kon dan ook voor een be langrijk deel op haar con to worden geschreven. „Ze is onwillig", is een van de overduidelijke kwalificaties die coach Maarten Dankelman gis termiddag aan haar wijd de. Na haar optreden van zaterdag in Son toonde Dankelman nog enige clementie met zijn twee dagen eerder voor het eerst uit Engeland overgekomen mis koop. „lïaar overwinning in het damesdubbelspel is hoop gevend", sprak hij aanvanke lijk, zonder al te veel overtui ging overigens. Gistermiddag op het terrein van zijn eigen Leimonias was de coach echter onverbiddelijk in zijn oordeel. „Ze speelt zonder enthousias me en er is geen contact met haar te krijgen", mopperde hij na Tacons zwakke optreden in het damesdubbelspel tegen Metselaars. Grinnikend Zowel op als naast het gravel maakte de in Norfolk geboren Tacon (spreek uit: Tee-kon) duidelijk vooral belang te hechten aan haar eigen wel zijn. Grinnikend bracht zij.de dag door, maar zodra het er in een van de wedstrijden op aankwam, toonde ze zich ui termate ongeïnterresseerd. Binnengehaald als „eerste" da messpeelster meende ze zich buiten de banen de air van ge routineerde speelster te kun nen aanmeten. „Ik heb lang getwijfeld of ik wel naar Ne derland zou komen", bekende ze. „Of het een eer voor me is? Nee, het is werk", aldus Ta con, die sinds twee jaar gele den moeizaam als tennisprof door het leven gaat. „Nog één of twee jaar en dan ga ik wer ken of trouwen met een rijke kerel". „Ik ben nogal lui", liet Tacon zich gisteren ontvallen. Er ge schrokken aan toevoegend: „Niet opschrijven hoor. Het is ROTTERDAM Blijven gelo ven in jezelf en hopen op bete re tijden. Met die gedachte heeft Bruno Candrian de afge lopen twee jaar deelgenomen aan internationale concoursen hippique. Het geduld van de 39-jarige Zwitser werd giste ren tijdens het slotnummer van het '39e CHIO beloond. Met zijn favoriet, de negen jaar oude Lampire, won de routinier de Grote Prijs van Rotterdam. Bruno Candrian leek op inter nationaal niveau geen hoofd rol meer te kunnen spelen. In 1984 en de jaren daarvoor boekte hij succes na succes met het toppaard Van Gogh. Daar aan kwam een abdrupt einde toen de prof onenigheid kreeg met zijn geldschieter. Van Gogh werd verkocht en Can drian moest opnieuw begin nen. „Met Lampire ben ik weer omhoog gekomen", stel de de bekendste inwoner van het dorp Bissenhof. „Ik heb voortdurend vertrouwd op mezelf en geloofd in de kwali teiten van het paard". De Zwitser won ruim twee jaar geleden zijn laatste Grote Prijs in Parijs. Het parcours fn Rotterdam leek te zijn ge maakt voor Candrian, een er varen technicus, en de flexibe le Lampire. Toch leek de bij- na-veertiger de overwinning en het daaraan verbonden be drag van 21.000 gulden in de barrage mis te lopen. De jonge Fransman Hervé Godignon had zich tot dan toe als enige met hem kunnen meten. De Zwitser begon als eerste aan de beslissingsronde en maakte zijn eerste fout. Godignon had daarna geen aandacht meer voor de klok en probeerde voorzichtig met La Belletière de reeks hindernissen voor de derde keer intact te laten. De zenuwachtig rijdende Frans man maakte halverwege toch een schijnbaar onnodige fout. Daarmee was direct duidelijk dat Candrian de opvolger van Philip Heffer werd, de verras sende winnaar van vorig jaar. Kritiek kreeg Osqar Petersen, het brein achter de aard en de opstelling van de hindernis sen, vanwege hét parcours in de eerste manche. De voorlaat ste en laatste hindernis, waar onder een verraderlijke drie sprong, dienden veel te na drukkelijk als scherprechter. Het publiek moest ruim een uur wachten op de eerste rui ter die de hindernisbaan zon der strafpunten afsloot. Jos Lansink, die doorgaans een bescheiden plaats inneemt tij dens internationale ontmoetin gen, bleek daartoe in staat. Dit voorbeeld volgden drie ruiters: Franke Sloothaak, Candrian en Godignon. Zestien combinaties gingen door naar de tweede manche. De Nederlandse ploeg had in die fase nog vier vertegen woordigers: Lansink, Piet Raymakers, Wiljan Laarak kers en Emile Hendrix. De laatste vier hadden in de eer ste manche vier strafpunten gekregen. Slechts twee combi naties doorstonden de tweede ronde: Candrian en Godignon. Beiden waren in het eerste deel foutloos gebleven en voegden daar nog eens een nul aan toe. De 25-jarige Lansink uit het Overijsselse Rossum en zijn negenjarige Kristel kon den het stuntje niet herhalen. De overige Oranje-ruiters kon den zich evenmin verbeteren. Emile Hendrix maakte in bei de manches één fout en ein digde op grond van zijn tijd als beste Nederlander op de tien de plaats. Jos Lansink in actie tijdens de terdam, waarin hij als twaalfde Grote Prijs van het CHIO in Rot- eindigde. NOP adopteert dressuurpaard ROTTERDAM De stichting Het Nederlands Olympiade Paard (NOP) heeft afgelopen weekeinde het dressuurpaard Mr X van de amazone Helene Pen-Aubert vastgelegd. Deze combinatie maakte vorige week deel uit van de Neder landse ploeg die op de tweede plaats eindigde tijdens de we reldtitelstrijd dressuur in Ce- dar Valley (Canada). De vijftienjarige afstammeling van Cobbler's Head is eigen dom van de familie Aubert en zal voortaan Olympic Mr X heten. Het paard was vorig seizoen succesvol in de lichte proeven en neemt dit jaar voor het eerste deel aan Grote Prijs-wedstrijden. De combina tie kwalificeerde zich binnen enkele maanden voor het Ne derlands team dat naar Cana da werd afgevaardigd. Olym pic Mr X is het tweede dres suurpaard dat door het NOP is geadopteerd. Eerder gebeurde dat met Olympic Duco van Ti neke Bartels-de Vries. Het NOP wil Nederlandse toppaar den behouden. De eigenaars van de beide dressuurpaarden ontvangen een onkostenver goeding. IA h maar een grap". Maar de Bri l( se humor bleek helaas va Leimonias ook werkelijkhei 06 Zelfs in een simpele slagenwi seling met de jeugdigde Bel na Sonneveld, sloeg Tacon bal knullig in het net. Red< voor Dankelman om zi hoofd onluisterd tussen zij;, handen te laten zakken. Geen gehoor „Als je back-hand zegt, slaat y( fore-hand en andersom", aldiye de eerste coach, die de plaa ar van Wouter Fok op de bai inmiddels had ingenomen. J valt erg tegen", vond ook Fo „Naar mij luistert ze niet, mi nu schien wel naar Maarten va Maar ook Dankelman vorif,u dus geen gehoor. „We moetrul het er in het team maar om hebben wat we verder haar aanmoeten", vond hij. Vandaag keerde Tacon ten naar haar woonplaats Londe met de bedoeling zich staande vrijdag weer in de i sidentie te melden voor volgende competitie-wedstrij Leimonias zou haar kunni aanraden maar liever in h land van hoop en glorie te bl ven. „Het probleem is dat haar een hoop geld als voo schot hebben gegeven, gaat om enkele duizenden dens", aldus de coach. Die verder aan toevoegt dat Tac< een „redelijk goedkope" spe< je ster is. Ze krijgt immers alia een premie bij een gewonni^ partij en van de zes duels w< ze er het afgelopen weekeini -£ slechts eentje. Leimonias heeft de overkom van Tacon, die in haar vadfl land een studie economie acl ter de rug heeft, te danken ar Peter Soeters, een in Engelai werkzaam lid van de clu „Hij had ons laten weten d ze vooral goed was in het du beien". En juist die kwaliti ontbrak vorig jaar bij Ka Brasker, een landgenote vi Tacon met wie Leimonias vi rig seizoen terugkeerde in eredivisie. Of Tacon volgende week in uitwedstrijd tegen Jaagpad eer van Leimonias zal verd digen, is dus de vraag, al b J weert Wouter Fok nadrukk Z lijk van wel. „In het gemeng dubbel ging het toch weer aa dig", vond hij. Mocht worde besloten van haar dure diei sten geen gebruik meer te m ken dan zal Dankelman e< beroep moeten doen op de 2 jarige Conny Lugt, die uitkon in het tweede team. „Conny in ieder geval enthousiast vindt de coach „en dat on breekt er bij Joy duideli aan". ROB LANGEVEL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16