Junior imiteert senior Prost wint afvalrace Zesduizend gulden voor Axel Koenders Hinault leidt Classic-race I SPORTTRIBUIME Keeker wint in Toronto ASKLARE TEKSTEN GUS VAN HEUMEN NA HOCKEYDUELS CeidócSooKmt MAANDAG 18 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 iRONTO Boris Becker heeft gisteren de tennistitel van nada behaald. De tweevoudige Wimbledonkampioen ze- rierde in de fingle van het toernooi in Toronto over de reed Stefan Edberg: 6-3. 3-6, 6-3. De bijna twee uur duren- eindstrijd leverde de Westduitse tennisspeler een bedrag 115.000 gulden op. winnaar van „Toronto" is Becker de opvolger van de ïerikaan John McEnroe, die evenals de nummer één van wereldranglijst, Ivan Lendl, voortijdig het toernooi moest rlaten. Ook een andere favoriet, de Fransman Yannick iah. werd op weg naar de finale uitgeschakeld, or 11.300 toeschouwers boden Becker en Edberg, die op wereldranglijst de derde en vijfde plaats bezetten, tennis i hoog niveau. De Westduitser was echter constanter dan Zweed en dwong daarmee de zege af. Becker heeft nu Boris Becker neemt i week de tijd om zich verder voor te bereiden op het Zjjn gemak van in de I •de Grand-Slamtoemooi van het jaar, Flushing Meadow. gen Stefan Edberg. Reintsema vijfde bij windsurfen GOTLAND De Ne- derlandse plankzeiler Marcel Reintsema is bij de strijd om de Eu ropese titel in divisie 2, als vijfde geëindigd. Kampioen werd de Fransman Robert Nagy. Zijn landgenoot Gilles Calvet werd tweede en de Zweed Rikard Alnqvist der de. De laatste twee ra ces werden niet geva ren wegens gebrek aan wind. De bolide van Riccardo Patrese wordt van de baan getakeld, gen in brand is gevlogen. JSTELVEEN Gijs v n Heumen gaat steeds ;er op zijn vader lijken, zoon van de gewezen ?Pjndscoach van de heren ijn dan weliswaar in kor- tijd op heel wat meer ernationale successen gen, maar de Braban- rs hebben veel gemeen, js van Heumen praat na wedstrijd namelijk zo als zijn pa. „We bben prima gespeeld, fcho ter in taktisch opzicht, tegenstand was ook el erg sterk. De mensen irtabben kunnen genieten Hin uitstekend hockey", Voik de jongste Van Heu- :n gisteren de loftrom- na de zwaar bevoch- kzege op Australië (3-2). 3"r J iw t heeft er alle schijn van dat Rï in Heumen senior een ge- dsbandje met pasklare tek- n aan junior heeft overhan- chtld. nadat het eerstgenoemde idelijk was geworden dat de ckeybond niet langer van n diensten gebruik wenste maken. ichts één keer viel Van urnen senior in het verle- n uit zijn rol toen hij doel- Pierre Hermans in Los igeles publiekelijk verant- lordelijk stelde voor de af- ng bij de Olympisch Spelen, it werd de herencoach ove- C0I[ens in hockeyland niet in nk afgenomen, omdat men deze kringen de vuile was ver niet buiten hangt. en< helm Heumen junior heeft dat i ed begrepen, want hij vol- o rdde ondanks de niet gran- efi oze vertoning tegen Austra- dat in de eerste helft een 3ij+afbal miste en zelfs wel eens Sophie von Weiier nam met twee doelpunten een belangrijk aandeel voor haar rekening in de produktie tegen Australië. buiten de halve finales zou kunnen vallen - in louter posi tieve opmerkingen. Natuurlijk sprak Van Heumen de waar heid toen hij stelde dat er nog al wat mensen naar het Wage nerstadion waren gekomen - het betrof zelfs met zo'n zes duizend kijkers een record rond een Nederlands kunst grasveld. En uiteraard had Van Heumen het gelijk aan zijn zijde dat hij toch onmogelijk kon moppe ren over het feit dat Oranje in Amstelveen nog het enige land is dat nog niet heeft verloren en daarom al bijna zeker is van een plaats bij de laatste vier. „Als men mij tevoren had gevraagd of ik met zes punten uit drie wedstrijden te vreden zou zijn, had ik gezegd: ja graag", keek de leraar licha melijke opvoeding vrolijk in het rond. Overdreven Tot dusverre ging het verhaal van Van Heumen dus hele maal op. Maar zijn stelling dat Nederland zeer sterk had ge speeld, was toch wel een tik keltje overdreven. Evenals de opmerking dat het publiek toch een mooie wedstrijd tegen Australië had gezien door de mensen op de tribune zelf al was beantwoord met tamelijk lauwe reacties. Bij de balans na drie dagen „Amstelveen" kan men stellen dat een aantal oranje-klanten inderdaad aan de hoog gespan nen verwachtingen voldoet. Det de Beus bevestigde dat ze de beste keepster ter wereld is en Lisanne Lejeune zal met een gezond blijvend lichaam verder reiken dan de 116 in terlands van haar voorgang ster Fieke Boekhorst. Op het middenveld stal Marieke van Doorn gisteren de show met Pover haar talloze chips (hoog gesne den passes) en voorin was Sop hie von Weiier een klasse apart. Zaterdag nam ze tegen Engeland drie treffers voor haar rekening, gisteren plaat ste ze zich met nog twee tref fers naast Natalja Krasnikova en Elspeth Clement aan het hoofd van de topscorerslijst. Maar de rest van het Neder-' landse team moet duidelijk nog beter kunnen, dat is in het verleden trouwens ook bewe zen. Marjolein Eijsvogel zag haar soli te vaak gestuit en Sandra le Poole haalde ook nog niet alles uit haar kwali teiten. En zelfs de kleinste hockey-peuter kon toch giste ren zien dat Laurien Willemse als linksachter zeker in opbou wend opzicht ver onder de maat bleef. Op het middenveld, dat door het wegvallen van de gebles seerd geraakte Carina Bennin- ga danig aan kracht heeft in geboet, maakt Elsemieke Hil- len ook nog een povere in druk. Zij is het luxe paardje in de stal van Van Heumen, want de Amsterdam-speelster hand haaft zich op het internationa le niveau dank zij een gave sticktechniek en pass, alsmede een goed overzicht. Looptech- nisch blijft zij echter achter, maar door het ontbreken van Benninga - de nog jeugdige Marjolein de Leeuw is nu een maal toch een maatje minder - heeft Hillen het moeilijk. Daarom wisselde Van Heumen vrijdag zijn middelste midden velder tegen Schotland en liet hij Hillen zaterdag en gisteren uit de basis. „Het was zo maar een keus", zei Van Heumen over de wissel van vrijdag. En dus hoeft men daar niets ach ter te zoeken, bedoelt de coach. Van Heumen ging er gisteren zelfs prat op dat hij alle drie zijn wissels had ge bruikt. „Wie kan zich dat per mitteren", sprak v,ah heumen, die echter tegen de Australi sche dames tot de twee wissels had besloten bij een gelijke stand. Hillen en Sibbing dien den nog even langs de kant warm te draaien en juist toen zette Von Weiier Oranje op 3- 1. Maar die wissels waren in eerste instantie bedoeld om de zaak beter te doen verlopen en niet - zoals Van Heumen wilde doen voorkomen - om zo veel mogelijk speelsters aan bod te laten komen. DENNIS MULKENS Nederland - Engeland 5-1 (2-0): 5. Marieke van Doorn (strafbal) 1-0, 25. Sophie von Weiier 2-0, 37. Sophie von Weiier 3-0, 50. Vickey Dixon (strafbal) 3-1, 61. Elsemieke Hillen 4- 1, 63. Sophie von Weiier 5-1. Scheids rechters: Christiane Asselman (Bel) en Elfie Farke (WD1). Toeschouwers: 3.500. Nederland: De Beus; Lejeune; Van Manen, Nieuwenhuizen, Willemse; De Leeuw (Van der Ben), Le Poole (Hillen), Van Doorn; Ohr (Wolff), Eijsvogel, Von Weiier. Nederland - Australië 3-2 (1-1): 21. Lisanne Lejeune (strafcorner) 1-0, 31. Elspeth Clement (se) 1-1, 42. Sophie von Weiier 2-1, 44. Sophie von Wei- Ier 3-1, 68. Jackie Pereira 3-2. Toeschouwers: 6.000. Nederland: De Beus; Lejeune; Van Manen (Van der Ben), Nieuwenhui zen, Willemse; Van doorn, Le Poole, De Leeuw (Hillen); Ohr (Sibbing), Eysvogel, Von Weiier. Ixel Koenders passeert als winnaar de finish van de triathlon-wedstrijd (Vervolg van eerste pagina) ALMERE Axel Koenders' derde open Nederlandse titel na 1983 en 1984 werd op supe rieure wijze behaald. De 26-ja- rige tri-atleet had zaterdag na twee onderdelen (3,8 kilome ter zwemmen en 180 kilometer wielrennen) al een voorsprong van ruim 16 minuten op zijn naaste belagers. Na de slotma- rathon was het gat met zijn concurrenten nog groter. Nummer twee Gregor Stam, de aartsrivaal van Koenders. $g moest meer dan 23 minuten toegeven op de winnaar, voor wie de marathonloop niet het sterkste onderdeel is. De zwemdocent op de Acade mie voor Lichamelijke Oefe ning in Amsterdam moet het meestal van het wielrennen hebben. Om acht uur 's mor gens kwam hij als vierde uit het water van het ijskoude Gooimeer. Zijn achterstand op de twee snelse zwemmers Bank en Stam bedroeg na het omkleden voor het wielrennen slechts 25 seconden. Toch duurde het tot vlak voor Zee- wolde, na 40 kilometer fietsen, voor Koenders zijn tegenstan ders passeerde. Bij het keer punt in Dronten (90 kilometer) had Koendefcï» die door een val in de amfcteurwielerklas- sieker Ronde van Noord-Hol land in juli het Europees kam pioenschap in Cater (Zweden) miste, al een voorsprong van bijna vier minuten op Gregor Stam. De definitieve beslissing van de titelstrijd viel op de terug weg van Dronten naar Alme- re. Op de vlakke, winderige wegen van de Flevopolder hadden de wielrenners de sterke wind op kop, waardoor de meesten in die wedstrijdfa se al hun reserves moesten aanspreken. Koenders, wiel renner van origine, hoefde dat niet. Hij kon ziin hoge tempo vasthouden en bij terugkomst in de sporthal in Almere had hij zijn voorsprong op zijn con currenten aanzienlijk ver groot. Frans Huls passeerde als tweede op 16.30 minuten. Wal ter Boom op bijna 17 minuten als derde. F&voriet Gregor Stam, de winnaar van vorig jaar, verloor op zijn aërodyna mische fiets nog meer terrein. Ruim 18 minuten na Koenders zette hij de eerste stappen voor de marathon. ROTHENGARTER PRUTTELEND NAAR ACHTSTE PLAATS Slechte dag Gregor Stam wilde vroeger tij dens de marathon weieens veel achterstand goedmaken, maar in Almere slaagde hij daar niet in. Hij moest op zijn favoriete onderdeel zelfs toe staan, dat Axel Koenders zijn voorsprong nog eens met vijf minuten uitbreidde. „Ik merk te tijdens het wielrennen al dat ik een slechte dag had. Dat gevoel werd tijdens het lopen alleen maar erger. Ik heb de laatste weken veel triathlons in Zweden gedaan en ik ben nu uitgeblust", verklaarde Stam later zijn voor zijn doen matige marathon. In Scandi navië raakte Stam zijn titel kwijt aan de Fin Lundqvist. Stam toonde zich nogal ver bolgen over het feit dat hij tij dens de wedstrijd slechts een keer door de organisatie op de hoogte werd gehouden van zijn achterstand op Koenders. De koploper had daar geen last van. Hij werd door de dui zenden toeschouwers langs het parcours voortdurend geïnfor meerd over zijn voorsprong. De vele toejuichingen sleurden de zwemleraar, ondanks het gebrek aan tegenstand naar zijn snelste tijd (3.12,57 uur) op de marathon. „Het is jammer dat er zoveel wind stond, an ders was een tijd van 8 uur en 45 minuten mogelijk geweest", aldus Koenders, die met zijn zege 6.000 gulden verdiende. De 26-jarige tri-atleet bleef nu ruim boven het Nederlands re cord (8.57,17 uur) van Gregor Stam steken. ZELTWEG Alain Prost behaalde gisteren op het circuit van Zeltweg zijn derde seizoenzege; de ge makkelijkste ook. De we reldkampioen in de for mule 1'hield als enige ti telkandidaat zijn McLaren intact op het 5900 meter lange circuit. De Italiaan Michele Alboreto werd in een Ferrari met een ronde achterstand tweede, ge volgd door de Australi sche veteraan Alan Jones in een Lola. Huub Ro- thengatter boekte een persoonlijk succesje. Hij reed de wedstrijd met het laatste restje brandstof pruttelend uit en passeer de de streep als achtste. Elf van de vierentwintig gestarte wagens haalden de finish. Door deze ontwikkelingen wacht de wereldtitelstrijd met nog vier races op het program ma een boeiende ontknoping. De Brit Nigel Mansell viel uit, maar behield nog net de lei ding met 55 punten. Prost ruk te op naar de tweede plaats met twee punten achterstand. De Brazilianen Senna en Pi quet, behorend tot de uitval lers, completeren het kwartet kandidaten met respectievelijk 48 en 47 punten. Op het supersnelle circuit van Zeltweg hield Gerhard Berger de gemoederen van de 60.000 toeschouwers 25 ronden in be roering. De coureur uit Wörgl bij Innsbruck voerde in een viercylinder BMW tot half- koers de stoet wagens aan. Als tweede begonnen achter zijn ploegmaat en gereputeerde brokkenpiloot Teo Fabi had hij kort na de start de leiding overgenomen. Als warmbloe dig Italiaan ontstak Fabi in ra zernij over die manoeuvre en in de vijftiende van de 52 ron den duelleerde hij tegen alle stalorders in voluit met zijn stalgenoot om de koppositie. Het gevolg was rampzalig. Fabi blies bij een snelheid van 256 kilometer per uur, de snel ste ronde, zijn motor op en Berger kreeg problemen met de elektronica. Tijdens de ban denstop in de 25e ronde viel de batterij uit en pas na vele minuten kregen de mecani ciens de BMW weer aan de praat. Kansloos voor een ere plaats reed Berger vervolgens de race als zevende uit. Na het uitvallen van beide BMW's begonnen de Williams Honda's te pruttelen. De Bra ziliaan Nelson Piquet, die gis teren zijn 34e geboortedag vierde, verliet als kopman (jaarsalaris 7,5 miljoen gulden) in de 20e ronde de piste met cylinderproblemen. Mansell, leider in het WK klassement (jaarsalaris 2,7 miljoen gulden), volgde tien ronden later. Vele ronden eerder was Senna al teruggekeerd in het rijders- kwartier. Na twee ronden maakte hij zijn eerste pitstop, na tien zijn tweede en de der de keer was het scheepsrecht. De profiteur was Alain Prost, de 31-jarige Parijzenaar en best betaalde coureur in de formule 1. De Fransman hield zijn McLaren voortdurend in de kopgroep en kwam door alle turbulente ontwikkelin gen automatisch voorop. Na het verdwijnen van zijn con currenten werd hij in het tweede deel van de race niet meer bedreigd. Voorzichtig heid werd zijn parool en met de gemiddelde snelheid van 227,776 kilometer per uur stuurde hij zijn roodwitte boli de veilig naar de streep. Tot vijf ronden voor het einde leek het er op dat Mclaren zelfs een dubbele overwinning tegemoet ging. Keke Rosberg, de afscheid nemende Fin, reed rondenlang in tweede positie, op 27 seconden achter zijn kopman. In de 47e omloop zet te hij zijn wagen evenwel in het gras wegens een tekort aan benzine en aanvaardde de te rugweg lopend. Door de vele uitvallers konden de volstrekt kanslozen in het formule 1 cir cus, zoals Rothengatter, op schuiven naar leuke klasserin gen, die misschien van ge wicht kunnen zijrt bij het af sluiten van nieuwe contracten. VAIL Bernard Hinault heeft gisteren in de ne gende etappe van de Amerikaanse profetappe koers Coors Classic, een individuele tijdrit over 16 kilometer in Vail, gezege vierd. De Breton nam door deze overwinning de leiding in het algemeen klassement over van Jef Pierce. Later won Teun van Vliet in Vail het crite rium over 80 km in 1 uur, 44 minuten en 1 seconde, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 46,153 km per uur. On danks de zege van Van Vliet bleef Hinault (12e in het criterium) leider in het algemeen klassement. Raul Alcala won de achtste etappe. De Mexicaan versloeg zijn medevluchter, de Cana dees Steve Bauer, in de eind spurt na een criterium van 97 kilometer rond Aspen. De Amerikaan Davis Phinney werd op afstand derde. Een dag eerder trad Adri van der Poel uit de anonimiteit met een zege in de 134 kilome ter lange zevende etappe in het Nationale Park te Grand Junction. Ronde van België De Belg Nico Emonds uit de ploeg van Jan Raas heeft de Ronde van België gewonnen. Zijn leidende positie kwam gistermiddag in de vijfde en laatste etappe niet meer in ge vaar. De slotetappe over 233 kilometer van Spa naar Olen werd in een massasprint ge wonnen door de Belf Jef Liec- kens. Eddy Planckaert werd tweede, Johan Capiot derde. Als er slipcursussen voor wiel renners zouden bestaan, was Nico Verhoeven de eerste leerling. De Brabander gleed zaterdagmiddag in een flauwe bocht te Spa onderuit en tui melde in de strobalen. Bij die valpartij in de tijdrit ging zo veel tijd verloren dat hij de leiderspositie verspeelde. Nico Emonds was ook de snelste za terdag in de tijdrit. Omloop Mijnstreek De tweede en laatste etappe van de Omloop van de Mijn streek voor wieleramateurs heeft aangetoond wie in het weekeinde de sterksten waren. De top acht van de slotrit be stond immers uit renners, die allen bij de eerste tien van het klassement waren gerang schikt. Eindwinnaar Frank Kersten uit Geldrop behoorde tot de acht man, die halverwege de wedstrijd Hoensbroek-Hoens- broek, over 195 kilometer, ont snapten. Pascal Vissers en Cor van Dijk probeerden nog wel iets te ondernemen, maar Ker sten, winnaar van de proloog, controleerde de koers voortdu rend. De Limburger Wim Jen nen mocht in de finale met een kleine demarrage voor de ontknoping zorgen. Hij ver sloeg Vissers en Erwin Kiste- maker, in het begin van het seizoen winnaar van de mas saspurt in de Ster van Zwolle. Het peloton volgde onder lei ding van Johan Dijkstra op ruim drie minuten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11