Zuidafrikaanse gevangenen in hongerstaking Qowuvni Afscheid De mosselman Kernongelukken moeten direct worden gemeld Schade aan Walrus maximaal 150 miljoen (jcvcku liv VS breidt boycot uit Signalementen ontvoerders Cheryl Morriën bekend M gm if Ldvocaat: neergeschoten Vliegtuig spioneerde lijdorp vecht leven mensapen fc^JÉlfc £eidóc (Bowuvnt HET WEER Over de Zeelandbrug kwamen trieste berichten aanwaaien. Twee koude winters, veel storm: het zou een heel slecht mos seljaar worden. Maar het blijkt allemaal nog al mee te vallen. Weliswaar zullen er beduidend minder mosselen uit de Oos- terschelde worden opgevist, maar de kwaliteit ervan is beter dan ooit. De mosselman hoor je dus ook niet klagen. Over de mosselteelt en over het omstreden popidool Prince een repor tage op de Voorpagina van Finale. DEZEKRANT VERDER IN FINALE: Dit weekeinde begint het nieuwe voetbalseizoen pas echt en FC Den Haag mag na lange tijd weer uitkomen in de ere divisie. Wat zijn de ver wachtingen? Max Tailleur met zijn geinlijn had in de zeven tiende eeuw al een colle ga-moppentapper: de in Leiden geboren en in Den Haag werkende rechtsgeleerde Aernout van Overbeke. Het testen van een Ame rikaans ruimteproject, dat spio neren makkelijker moet maken, is opnieuw op de lange baan geschoven. Europa heeft een groot graanoverschot. In Wageningen wor den nu andere gewassen getest die de graanakkers rendabel moeten maken. In Parijs is La Villette bijna voltooid: een pretpark voor techneuten. New York: een lego-stad voor grote mensen die hard aan een wasbeurt toe is. Moeten alle baby's in het ziekenhuis worden geboren? Een verloskundige uit Rotterdam is er fel tegen en vertelt waar- INKLEUR ROTTERDAM Deskundi gen van de Koninklijke Mari ne en de Rotterdamse Droog dok Maatschappij (RDM) gaan volgende week aan de slag om de precieze oorzaak op te spo ren van de brand aan boord van de in aanbouw zijnde Walrus-onderzeeër. De chef van de marinestaf, schout-bij nacht J.S. Tichelman, sloot gisteren sabotage uit. RDM-directeur ir. P.R. Eysker begroot de schade op minimaal 50 en maximaal 150 miljoen gulden. De schade wordt door verschillende verzekerings maatschappijen gedekt. In specties aan boord van de nog nasmeulende onderzeeër brachten aan het licht, dat in tegenstelling tot eerdere som bere veronderstellingen de brand beperkt bleef tot het binnenschip en daarvan alleen het uit drie compartimenten opgebouwde middengedeelte vernielde. Maar daarin bevond zich juist al 80 procent van de uiterst kostbare elektronische uitrusting van de Walrus, die nu niet begin 1988 aan de Ma rinevloot kan worden toege voegd. Tichelman gaat uit van ettelijke maanden vertraging. De tamelijk verouderde onder zeeër De Zeehond zal de nieu we tegenvaller in de Walrus affaire voor de Marine moeten opvangen en voorlopig door varen. Inmiddels is ook de tweede Walrus in aanbouw. (ADVERTENTIE) U Bevestigingsmaterialen Gereedschappen en Machines DAGBLA VOOR ZUID-HO Grootscheeps protest Engelstalige universteiten JOHANNESBURG Ongeveer zeshonderd Zuidafrikaanse gevange nen zijn gisteren in hon gerstaking gegaan. Ze eisen opheffing van de noodtoestand en vrijla ting van alle gevange nen in het land. Ze kre gen steun van staf en studenten van de vijf Engelstalige universitei ten. Die organiseerden gisteren groots opgezette manifestaties met het zelfde doel. Het universiteitsprotest be stond uit het voorlezen van een in krachtige bewoordin gen gestelde verklaring door de rectoren van de vijf uni versiteiten. Gelijktijdig wa ren er bijeenkomsten op de yijf campussen die door dui zenden studenten werden bijgewoond. Op de gemeng de universiteit van Witwa- tersrand kwamen meer dan drieduizend studenten en stafleden in de grote hal bij een voor een buitengewone assemblee, de vierde uit het bestaan van de universiteit. „Er is een crisis van enorme proporties en draagwijdte voor nodig om een assem blee te rechtvaardigen", zei professor Phillip Tobias, één van de sprekers. „De vrij heid op de universiteiten is vandaag meer dan ooit in gevaar. De toegang tot be paalde informatie wordt be perkt, openbare discussie over politieke kwesties is verboden, en zonder gerech telijk bevel worden er huis zoekingen en arrestaties ver richt". Een andere spreker i noemde de noodtoestand de meest repressieve maatregel uit de Zuidafrikaanse schiedenis. „De vrede die wordt geschapen is de vrede van het kerkhof en het graf", zei hij. De Zuidafrikaanse staatsom roep maakte vrijwel tegelij kertijd bekend dat de politie vier guerrillastrijdrers had doodgeschoten die vanuit Swaziland proberden Zuid- Afrika binnen te komen. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige, en aan de kust af en toe krachtige, wind uit zuidwest tot west. Zon op: 06.26, onder 21.00. Scheveningen, hoog water: 01.19 en 14.05; laag water: 09.25 en 21.48 uur. WASHINGTON Het pakket economische strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika, dat in de Amerikaanse senaat wordt behan deld, is uitgebreid met een importverbod voor staal en land- bouwprodukten. Een voorstel daartoe van senator Edward Ken nedy werd gisteren na een mondelinge stemming aangenomen. Ook de uitvoer van olie en olie-produkten naar Zuid-Afrika is nu verboden, voorzover deze in handen zijn van Amerikaanse firma's of personen. Donderdag voegde de senaat al een import verbod voor Zuidafrikaanse textiel aan het wetsontwerp toe, maar schrapte een gedeelte dat de verkoop bepleitte van Ameri kaans goud om de prijs van Zuidafrikaans goud te drukken. Vandaag nemen we atscheid van haar. Een zomer lang heeft zij ons vergezeld. De paden op de lanen in. Op zoek naar rust of juist niet. In Nederland of net even er buiten. Ze heeft ons min of meer aan de hand genomen en laten zien wat voor interes sants, moois of indrukwekkends er op één dag alle maal te beleven is. Vandaag doet ze dat voor het laatst en heel wat lezers zullen haar missen. Maar... ze komt terug. Volgend jaar, als de vakan- tietijd weer aanbreekt. Dan is ze er weer: het dag jesmens met haar dagboek. We zijn het met u eens, zij is alleen -al een abonnement op de Leidse Courant waard. Zaterdag 16 augustus 1986 77e jaargang no. 23579 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-3T3677Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse Britse koningin-moeder onwel na eten van vis ABERDEEN De Britse koninging-moeder Elizabeth is gisteren in een ziekenhuis in Schotland opgenomen nadat zij onwel was ge worden na een vismaaltijd. De 86-jarige moe der van koningin Elizabeth II bracht haar jaarlijkse vakantie door in haar kasteel op het uiterste puntje van het Britse vasteland. Ze moest met een helikopter van de Royal Air Force naar het 185 km verder gelegen Aber deen worden overgebracht. Een woordvoerder van het koninklijk huis zei dat zij niet zou worden geopereerd, maar nog wel in het zie kenhuis moet blijven om enkele tests te onder gaan en foto's te laten maken van haar keel. De koningin-moeder brengt de tijd rond haar verjaardag op 4 augustus sinds jaar en dag door op haar kasteel Mey, en eist tijdens haar Schot se vakantie elke dag vis op het menu. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel C t UA/ opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. VELSEN Het 7-jarige vermiste meisje Chèryl Morriën uit Velsen is op 5 augustus om half vier meegenomen door twee mannen in een groene Lada stationcar. Dit is uit onderzoek door de politie naar de nog steeds niet opgehelderde verdwij ning van het meisje komen vast te staan. Volgens de politie zat Cheryl voorover in de auto tussen de twee mannen. De be stuurder is tussen de 45 en 55 jaar oud, heeft een fors postuur, ronde ogen en een kleine neus en mond. Hij was kalend op het hoofd en droeg kort donker haar aan beide zijkanten. De man had een zware bril met donker montuur waarvan de po ten breed uitlopen bij de glazen. De bijrijder was volgens de politie een onverzorgd type van ongeveer 35 jaar met lang licht blond haar tot op de schouders, een rechte neus en een dikke snor en had een smaller postuur dan de bestuurder. Bei de mannen hadden mogelijk een herdershond en een bastaard keeshond bij zich. Compositiefoto's van de vermoe delijke ontvoer ders van Cheryl. 'OKIO De piloot van het drie jaar geleden boven de Sovjet- Inie neergeschoten Koreaanse lijnvliegtuig wist dat hij boven ussisch grondgebied vloog. Dat heeft de advocaat van nabe- Öanden van passagiers van het toestel, de Amerikaan Meivin «Ui, gisteren in Japan gezegd. :en De advocaat heeft gesproken met de weduwen van de piloot en io-piloot. Hij concludeerde daaruit dat de piloten vermoedelijk foor de Amerikaanse geheime dienst betaald werden voor een pionagemissie. Ze moesten kijken naar iets dat die dag door de ussen zou worden gelanceerd. roor de rampzalige vlucht van 1 september 1983 zou de Kore- anse piloot tegen zijn vrouw hebben gezegd: „Nooit meer, dit j,a, «tès de laatste keer, het is te gevaarlijk". Het toestel was op weg an Anchorage in Alaska naar de Zuidkoreaanse hoofdstad 'pul. Het toestel werd door Russische straaljagers neergescho- iti toen het 587 kilometer van de vastgestelde koers was afge keken. De piloot had niet op waarschuwingen gereageerd. Alle inzittenden kwamen om het leven. AKKOORD OP WEENSE CONFERENTIE in la&Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WENEN Tijdens de confe rentie over kernenergie in Wenen, waaraan 62 landen deelnemen, is overeengeko men dat kern ongelukken di rect moeten worden gemeld. De conferentie is een initiatief van het Internationale Bureau voor Atoomenergie in Wenen, als reactie op het kernongeluk in Tsjernobyl. De meeste deel nemende landen zouden ook een meldingsplicht willen in voeren voor ongelukken met kernwapens, maar dat voorstel werd op aandringen van de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie verworpen. De twee supermogendheden beriepen zich daarbij op een mogelijke aantasting van hun veiligheid. Frankrijk, één van de andere landen die over kernwapens beschikken, liet zich over de meldingsplicht niet uit, maar de VS, Groot-Brittannië en China stelden dat zoeits op ba sis van vrijwilligheid moet ge beuren. In een ander ontwer pakkoord zijn voorstellen ge daan voor het verlenen van fi nanciële, technische en medi sche assistentie aan landen die door een kernongeluk worden getroffen. Militaire kernreactors zijn ook in de overeenkomstg opgeno men, terwijl een toegevoegd artikel de mogelijkheid opent dat landen zelf besluiten tot het inlichten van andere lan den bij "andere nucleaire on gevallen". Daarmee wordt vol gens goedingelichte kringen geduid op kernwapens en kernproeven. Verscheidene landen wilden dat alle vormen van nucleaire ongevallen on der de conventies zouden val len, maar daartoe waren de Sovjetunie en de Verenigde Staten niet bereid. De teksten van de conventies zijn nog niet gepubliceerd. De Nederlandse ambassadeur in Wenen, L. van Gorkom, die als conferentievoorzitter op trad, verwachte dat de alge mene conferentie in september overeenkomsten zal goedkeu ren die tot op grote hoogte ook de militaire installaties be slaan. „Als dat het geval zou zijn, en daar vertrouw ik op, zou dat een enorme stap Voor uit betekenen in de nucleaire veiligheid, maar ook op het vlak van internationaal recht". Volgens Van Gorkom vond het overleg plaats in een goede sfeer, niet vertroebeld door oost-west spanningen en vrijwel zonder fundamentele conflicten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Oppassers en artsen in de Rotter- diergaarde Blijdorp vechten nog altijd met man macht voor het leven van de daar wonende mensa die lijden aan een gevaarlijke darmziekte. bekend zijn twee goril- week al aan de ziekte eken en voor het leven de vrouwtjesgorilla Xara bij de bezoekers bekend de eenben ige aap, moet otden gevreesd. Zij ligt in »ma op de afdeling intensive z-l are. Volgens de dierenarts ran Blijdorp, Nathan Lateur, jfaat nu vast dat de kolonie is ismet met de Balantidium oli, een eencellige parasiet in dikke darm die letterlijk de '29ltfmwand kapot vreet, j.1 v ziekte, die ook bij in het [ijd levende dieren voorkomt, ie uiterst besmettelijk en kan op de mens worden over dragen. Maar Lateur stelt idrukkelijk dat de bezoekers de diergaarde geen gevaar jen. het bestrijden van de ziekte brlórdt Lateur, die zelfs s itHpchts tussen de kakkerlak- h bij de apen slaapt, bij- in staan door ziekenhuis-spe- \isten. niddels is de hele mensa- ikolonie van Blijdorp op de kte onderzocht. Volgens La ir is het een kwestie van Ier snel handelen". Maar het ibleem is dat een dier best [er van de parasiet kan zonder dat het onmiddel- S Ziek wordt. Daarom wor- uit voorzorg alle mensa- n behandeld met flagyl, een èdicijn dat veel wordt ge- ~j uikt bij bestrijding van in liet fetieziekten en met antibioti- De behandeling van de pen vergt enorm veel man nacht, medicijnen en geld. oordat de dieren kunnen grden ingespoten moeten zij irst worden verdoofd. De echtgenote van röntgenoloog Voorhout houdt Xara's hand vast, als deze even op de röntgentafel ligt met een infuus in haar arm. den in Blij dorp te Rot terdam onaf gebroken de wacht bij de vrouwtjesgo rilla Xara, die al zeven da gen in coma ligt. De 16-jarige Xara.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1