f Dertig banen extra voor specialisten AZL U houdt mv het droog^f^ a STAD OMGEVING School rijgt ïieuwe naam DE KE1ER Verkeerssituatie op Breestraat handhaven 55 ASSISTENT ARTSEN GAAN KORTER WERKEN: Sommige mensen staan voor hun verdriet op tennisbaan Wethouder Bordewijk: nieuwe bezuinigingen onvermijdelijk VRIJDAG 1S AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 [ettingbotsing [oor verkoudheid EIDEN Een verkouden be- turder van een auto heeft gis- tmiddag op de Hoge Rijndijk >n kettingbotsing veroorzaakt, t het ogenblik dat hij moest Timen, nieste de 24-jarige lidenaar en vergat toen te bppen. Vervolgens botste hij ten een auto die voor het 'bplicht stond opgesteld. Die ito kwam voor tegen een wa- [n die daarvoor stond terecht. ien van de drie bestuurders kp persoonlijk letsel op. De bteriële schade was aanzien- Duits portret van Leiden LEIDEN De Duitse te levisie (ARD) zendt maandagmiddag om 16.10 uur op Duitsland 1 een gefilmd portret van Leiden uit. Dit portret is een onderdeel van „Te land, ter zee en in de lucht". De opnames voor het portret werden ge maakt voorafgaande aan de Leidse Lakenfeesten op 26 en 27 juni bij de Koornbeursbrug, waar de TROS het spelletje speelde boven het water van de Nieuwe Rijn. Ton subsidie voor Rembrandtpark LEIDEN De gemeente Leiden heeft van de Provincie Zuid-Holland een sub sidie van 100.000 gulden gekregen voor de aanleg van het Rembrandtpark. De subsidie is bedoeld ter ondersteuning van kleinschalige groenvoorzieningen in de stad. De provincie verwacht dat het Rembrandtpark een welkome aan vulling zal vormen op de bestaande groenvoorzieningen in deze historische en toeristische recreatieve omgeving. De gemeente is zeer verheugd met de subsidietoekenning van de provincie. De totale kosten voor de aanleg van het Rembrandtpark bedragen vier ton. Het is de bedoeling dat het parkje dit jaar helemaal gereed is. FOUT GEPARKEERDE FIETSEN WEGGEHAALD LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren 48 fietsen en één brom mer naar het bureau overgebracht. De fiet sen en de brommer stonden opgesteld in zones waar het stallen van fietsen verboden is. De eigenaren kun nen hun eigendom te gen betaling van een boete ophalen. Van de naar het bureau over gebrachte fietsen ble ken er drie gestolen te zijn. Tasjesrovers gepakt LEIDEN De politie heeft gisteren twee tas jesrovers aangehouden, die op het Stationsplein een tasje afhandig had den gemaakt van een 77- jarige Leidse vrouw. De daders vluchtten daarop snel weg. Vanuit het bus station werd de politie gewaarschuwd. Mede door het goede signale ment konden agenten even later de daders, een 20-jarige Leidenaar en een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats, aanhouden. De vrouw kreeg haar tasje terug met daarin vijftig gulden, betaalkaarten en giropas. ■■■■■■■■■■■■■■BI LEIDEN In het Aca demisch Ziekenhuis (AZL) komen dertig ar beidsplaatsen extra vrij voor specialisten. Dit wordt veroorzaakt door korter werken door de assistent specialisten. De gemiddelde werktijd van assistenten bij chirurgie is nu teruggebracht tot 70 uur en eind dit jaar waarschijnlijk tot 57 uur. Op andere afdelingen, zoals interne geneeskun de, cardiologie en neuro chirurgie is de werktijd nu al ongeveer 57 uur. Bij de meeste andere af- delingen zijn volgens een woordvoerder van het AZL nog gesprekken aan de gang over roosters met minder uren. Daar waar al nieuwe roosters zijn ingevoerd zijn twin tig extra arbeidsplaatsen (voornamelijk voor jonge specialisten) vrijgeko men. Uiteindelijk wor den het er naar schatting dertig. Leiden sluit daarmee aan bij een landelijke ontwikkeling, want ook landelijk zit er be weging in de werktijden van artsen in opleiding tot specia list, assistent-geneeskundi gen, al zijn er nog steeds vrij veel voor wie een werkweek van 70 uur of meer heel ge woon is. De Landelijke Vere niging van Artsen in Dienst verband (LAD) heeft met een aantal academische zie kenhuizen (Groningen, Nij megen, Leiden, Academisch Medisch Centrum Amster dam) inmiddels afspraken kunnen maken over betere regelingen met werktijden van tussen de 50 en 55 uur per week (met een maximum van 57 uur) die in de meeste gevallen geleidelijk zullen worden ingevoerd. Maar om overal en definitief een eind te maken aan „een misstand van jaren en jaren" is volgens stafmedewerker mr. W. van den Brand van de LAD extra geld nodig. De bronnen die nu worden aan geboord gelden voor de her bezetting van door arbeids tijdverkorting in de zieken huizen vrijkomende plaatsen. De bedragen die nu worden besteed aan de vergoeding voor buitensporige werktij den zijn namelijk niet vol doende. In de academische ziekenhuizen geldt voor de excessieve werktijden nu bij voorbeeld een regeling die p^s ingaat na 57,5 uur en die al naar gelang het tijdstip waarop wordt overgewerkt een vergoeding inhoudt van 25, 50 of 75 procent van het uurloon (dus niet zoals ge bruikelijk van 125, 150 of 175 procent). Volgens Van den Brand zouden de ziekenhui zen andere groepen personeel moeten benadelen éds ze alle kosten uit het huidige zie kenhuisbudget zouden moe ten financieren. Overigens is de situatie in de algemene ziekenhuizen, die ook artsen opleiden tot speci alist, evenmin rooskleurig. Daar vallen de assistenten onder de cao voor het zieken huiswezen. Maar de naleving van de daarin vastgelegde bepalingen over werktijden en overwerkvergoedingen veroorzaakt volgens de LAD nog steeds problemen. Rap ilden heeft er een nieuwe ^hool bij: de rooms-katho- >chefke basisschool De Singel, lortgekomen uit de Alphons •riëns-en de Heilig Hart- ihool. De Singel staat aan Lusthoflaan. De fusie ind al een jaar geleden its maar als voltooiing n een ingrijpende verbou- ïg werd pas gisteren onder ïzicht van de leerlingen de luwe naam onthuld. Deze ird verzonnen door twee irlingen van de school: Je- loe en Koolmoes en Lisette jn Ballengooien. Volgende aand wordt de naamswijzi- ng met een feestweek ge ard. Polderpark Cronesteijn wordt vrouw vriendelijk LEIDEN Het bureau „Zijaanzicht" heeft op ver zoek van de gemeente een aantal aanbevelingen gedaan om de sociale veiligheid in het polderpark Cronesteijn te verbeteren. Deze betreffen in hoofdzaak het aanleggen van meer verbindingswegen in het park en het visueel toegankelijker maken van de wandelpaden. De directie Groen van de gemeente heeft grotendeels met de sug gesties van het bureau inge stemd. „Zijaanzicht" is een bureau van landschapsarchi- tekten dat zich vooral bezig houdt met aspecten van soci ale veiligheid. Het bureau kreeg de opdracht van de ge meente Leiden in het kader van een grootscheepse actie om de veiligheid op straat (met name voor vrouwen) te verbeteren. Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Fred Rohde De laatste Tennisleraar Tom Giberius vormt het laatste onderwerp van deze zomerru- briek, die zeven weken geleden haar eerste editie beleefde. De meest uiteenlo pende bijzonderheden passeerden de afgelopen tijd de revue. De vakantie is voor de meesten echter voorbij, de scholen zijn deze week weer begonnen. De ambitieuze jeugdspeler, de dikbuikige vijftiger en de werkende vrouw die 'sa- vonds een balletje slaat ter ontspanning, geen van allen hoeven ze medelijden te hebben met Tom Giberius. Vrijwel iedereen komt naar de tennisbaan om daar zijn vrije tijd aangenaam door te brengen. Tennisleraar Gibe rius niet. Hij verdient zijn brood met de hobby van een ander. Veertig uur in de week („veel, hè") is hij bezig om getalenteerde en minder getalenteerde mensen de fij ne en minder fijne kneepjes van de tennissport bij te brengen. Giberius, 26 jaar, is best te vreden met zijn baan. Ten nis heeft hij altijd al de leuk ste sport gevonden. „Waar om, ja dat is moeilijk te zeg gen. Vroeger ging het wel lekker. Ik was redelijk suc cesvol bij de jeugd. Presta ties? Dat is niet zo interes sant, want het is vreselijk relatief. Ik ben weieens clubkampioen geweest, ja. Ik voetbalde ook, maar daar was ik te klein voor. Ik kreeg veel te veel schoppen. Tja, en waarom tennis nu zo leuk is? Uhm, het is een in dividuele sport met ontzet tend veel mogelijkheden. Je kunt altijd proberen beter te worden. Of het lukt is na tuurlijk vraag twee. Daar naast is het ook gezellig op de tennisbaan. Je kunt er elke dag terecht in de zo mer". Echt leuk vindt hij het lesgeven als de mensen er zin in hebben. „Je hebt mensen die voor hun ver driet op de baan staan. De mensen moeten enthousiast zijn. Er zijn een heleboel lui die alleen op les komen. Die krijgen geen bal over het net. En ja, dan krijg je het verhaal van de kip en het ei. Als ze het een beetje door krijgen, komen de mensen vaker. En dan krijgen ze het weer een beetje meer door en dan wordt het spelletje leuker. Wiskunde Giberius geeft les aan groep jes van vier tot acht perso nen. Hij vindt dat kinderen niet voor hun achtste moe ten beginnen met tennis. „Behalve als ze talent heb ben. Dan kun je ze vanaf hun zesde jaar al laten spe len met een racket en een bal. Maar kinderen met minder talent, de meesten dus, kunnen beter later be ginnen. Anders raken ze geen bal, en als het niet lukt, dan is het ook niet leuk om te doen. Je gaat een kind van tien jaar ook geen wis kunde geven, want een tien jarige kan nog niet abstract denken Tom Giberius geeft al zeven jaar tennisles. Dit is zijn eer ste jaar bij Unicum, de vere niging waar hij al vanaf zijn twaalfde bij speelt. Zes jaar was hij leraar bij tennisvere niging Meren wijk. Twee jaar geleden studeerde hij af aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Dit jaar is hij met het VWO be gonnen. „Omdat je nooit op één paard moet wedden. Je moet verder kijken dan wat je nu doet. Ik volg die oplei ding niet omdat ik wil stop pen als tennisleraar, ik heb geen specifiek doel voor ogen". In de wintermaanden geeft Giberius twintig uur per week les. „Dan heb ik wat meer tijd voor mijn stu die". Zelf tennist hij weinig. Af en toe gaat hij even hardlopen of oefeningen doen met ge wichten en hij leest ook graag een boek. Ervaring Hij volgde twee cursussen bij de tennisbond. „Ja, in prin cipe kan ik Marcella Mesker lesgeven. Of ze les wil heb ben van mij is natuurlijk wat anders". Over zijn les sen zegt hij: „Ik werk vrij thematisch. Wat ik in de eerste les doe, is niet zo be langrijk. Waar het omgaat is of les 2 aansluit op les 1. Tij dens een bepaalde periode oefenen de leerlingen steeds dezelfde slagen, zodat ze niet alles door elkaar doen. Dat werkt efficiënter. Niet alle tennisleraren werken op deze manier. Ik deed het in het begin ook anders. Maar een tennisleraar ontwikkelt zich. Gaat bepaalde dingen beter ordenen. Ik heb na tuurlijk ervaring opgedaan. En op de sportacademie heb ik wat meer achtergrond kennis gekregen, zodat ik nu wat doordachter lesgeef". Ambitie heeft Giberus ge noeg. „Ik wil steeds verder vooruit komen. Niet ergens blijven steken. Aan wie ik les zou willen geven? Die vraag beantwoord ik niet. Je moet voorzichtig zijn met uitspraken. Nooit alles ver tellen". EKORT VAN 12 MILJOEN GULDEN DREIGT i. 4EIDEN Leiden staat ieuwe bezuinigingen te achten. Hoewel het oorspellen van tekorten de gemeentebegroting j (rotendeels als koffiedik- ijkerij kan worden be bouwd, is het volgens 1ethouder P. Bordewijk U inanciën) volstrekt dui- ..elijk dat er de komende >llegeperiode (tot 1990) ezuinigd moet worden. 11 ordewijk kondigde gis- ïravond in de commissie financiën „tenminste één bezuinigingsoperatie" aan. Volgens de meerjarenbe groting dreigt de college periode te worden afge sloten met een tekort van circa twaalf miljoen gul den. In deze raming zijn echter een aantal tegen vallers nog niet verwerkt terwijl andere posten nog mee kunnen vallen. Het tekort vloeit voort onder meer voort uit in het regeer akkoord van CDA en VVD overeengekomen bezuinigs- maatregelen. Ook de strop van twee miljoen per jaar die Lei den lijdt door de grondruil met Warmond komt zwaar aan. De financiële gevolgen voor de gemeente van het plan van minister L.C. Brinkman om de rijksbijdrage voor club-en buurthuizen fors te verminde ren, zijn nog niet meegeteld. Het tijdstip waarop een nieu we bezuinigingsoperatie zou moeten worden doorgevoerd, is nog niet bekend. Voor vol gend jaar, de begroting '87 wordt in november in de ge meenteraad behandeld, is dit in ieder geval niet meer moge lijk. Het tijdstip is mede afhanke lijk van de hoogte van de aan vullende steun die voor Lei den in '88 vastgesteld wordt. Bordewijk liet in het midden of hij het rijk ook werkelijk om deze extra gelden zal vra gen. Bordewijk wil vasthouden aan het in het collegeprogramma neergelegde voornemen om jaarlijks een miljoen gulden voor nieuw beleid uit te trek ken. „Zou je dat niet doen dan krijg je op een gegeven mo ment een ongewenste verstar ring in de gemeentebegro ting", aldus de wethouder. Hij houdt er wel rekening mee dat dit nieuwe beleid ook meege wogen wordt in de bezuinigin gen. VVD-fractievoorzitter M. van der Nat zei er gisteravond rekening mee te houden dat er geen geld beschikbaar zal zijn voor nieuw beleid. Bordewijk is van plan zich met alle middelen te verzetten tegen de korting van het rijk door de grondruil met de ge meente Warmond. Als gevolg hiervan is de hoeveelheid slechte grond, waarvoor het rijk een speciale uitkering ver strekt, opnieuw gemeten. Mo derne meetapparatuur heeft minder slechte grond in Lei den vastgesteld dan tot op he den werd aangenomen zodat de gemeente een lagere uitke ring hiervoor krijgt. Borde wijk deed gisteravond een be roep op zijn collegae-stadspoli- tici om bij hun twee kamer fracties deze onrechtvaardig heid aan te kaarten. Hij kon digde aan bij de minister be roep te zullen aantekenen te gen de korting. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN •4* VERENIGING PIETERS ACADEMIEWUK: LEIDEN De Vereni ging voor Pieters Aca- demiewijk vindt dat het huidige twee-richtingver- keer op de Breestraat ge handhaafd moet blijven. De vereniging spreekt zich uit voor een ontmoe digingsbeleid door de toe gestane snelheid op de Breestraat te verlagen en het treffen van voorzie ningen die de doorstro ming moeten afremmen. De vereniging heeft dit laten weten in een reactie op het concept Verkeers plan (VCP geheten) van de gemeente. In dit VCP voert de gemeente een viertal varianten op voor de Breestraat: éénrichtingver- keer in de' richting van het Kort Rapenbrug, tijdelijke af sluiting bij wijze van proef, uitsluitend busverkeer en fiet sers toestaan en handhaving van de huidige situatie. De eerste variant heeft de voor keur van het college maar wethouder J. Peters (verkeer) wil daar een proef met afslui ting op zaterdag aan vooraf la ten gaan. Volgens de Vereniging Pieters Academiewijk getuigen de eerste drie varianten van wei nig realiteitsgevoel van de ge meente. „Er zal altijd een groep tegen zijn", wordt ge constateerd. De varianten worden „weinig creatief ge noemd" en nadelig voor de be woners van beide wijken om dat het de verkeersdruk in die wijken zal opvoeren. De vereniging stelt voor om uitgaande van de huidige situ atie het langzaam verkeer te delegeren naar de Markten- route en de busfrequenties op de Breestraat te Verminderen door het wijzigen van het lij- nennet. Het beperken van de doorstroming zal ook een gun stig effect hebben op het druk ke Noordeinde, wordt ver wacht. Eventueel mag van de vereniging overwogen worden om op het Noordeinde één- richtingverkeer stad-in in te stellen. Het deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ~~"i, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). V)W, ier j Ceidóe Commit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9