Clive Wearing maakt steeds weer kennis met zijn vrouw Onafhankelijkheid KwaNdebele lijdt tot bloedvergieten 'olitie schiet }akistanen dood, Bhoetto voor en maand vast iKerncentrale Sellafield oor ongelukken berucht Geweld na rechtszaak radicale protestant UITENLAND QeidóaQowuvnt VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 Kies doden bij edden man Sit beerput eft zes inwoners van Kreta ren gekost. In het dorp Nerokouri 1de de café-eigenaar Vasilis Nista- kis de twee en een halve meter >pe beerput in om een rioolpijp te tstoppen. De ongelukkig stond n meter diep in het afval en raak- vergiftigd door de stinkende gas- n. De andere vijf slachtoffers vamen om het leven toen de een de ander reddingspogingen on tnam, maar allen raakten ze eneens bedwelmd en vergiftigd. Senaatscommissie keurt opperrechter VS goed heeft gisteren de kandidatuur aanvaard van William Rehnquist als opperrech ter, en van Antonin Scalia als vervan ger van Rehnquist in het hooggerechts hof. De kandidatuur van Scalia werd door alle leden gesteund, maar tegen Rehnquist hadden vijf Democraten be zwaar. De twee rechters zijn door presi dent Reagan naar voren geschoven na dat opperrechter Warren Burger had aangekondigd met pensioen te gaan. Ook een paar voorstemmers hadden twijfels over Rehnquist, die vanwege zijn nogal rechtse sympathieën omstre den is. Bomaanslag op bedrijf VS in West-Duitsland WUPPERTAL Bij een Ame- rikaans elektronicabedrijf in het Westduitse Wuppertal, Westinghouse Fanal Schalge- raete Company, is gisteren een bom ontploft. Er vielen geen slachtoffers en de schade is be perkt. De verantwoordelijkheid is nog niet opgeëist. De bom was verpakt in een plastic tas die in een boom was geplaatst en ont plofte voor een team van de ex plosievenopruimingsdienst ter plaatse kon zijn. Het is de twee de bomaanslag op een Ameri kaans bedrijf in één week. Reagan laat militair ruimteveer bouwen WASHINGTON President Reagan heeft besloten een vierde ruimteveer te laten bouwen ter vervanging van de Challenger, die op 28 januari sa men met ziin zevenkoppige beman ning ontplofte. Het veer zou na zijn voltooing rond 1992 den plaats krijgen op de luchtmachtbasis Vandenberg, en ten dienste staan van defensie, zo meldt het Amerikaanse blad Aviation Week and Space Technology. Het blad zei dat Reagans besluit de nood zaak aantoonde van een -viertallige ruimtevloot als antwoord op Russi sche vorderingen in de ruimte, en ter ondersteuning van ruimtestation, in ternationale verplichtingen en mili tair onderzoek. Autobom in Baskenland Nog minder dan een wrak is er overgebleven van een auto, die gis teren in Bilbao, een stad in het Spaanse Basken land werd opge blazen. De auto explodeerde op het moment dat er een politiewagen langsreed. Twee politiemannen raakten gewond. De aanslag is ver moedelijk het werk van de ETA. Desi Bouterse bezoekt Libië PARAMARIBO De Surinaamse le gerleider Desi Bouterse reist in septem ber op uitnodiging van de Libische Khadaffy naar Tripoli. Bouterse zal vanuit Libië, dat hij eerder dit jaar be zocht, samen met Khadaffy naar Zim babwaanse hoofdstad Harare vertrek ken voor de topconferentie van de orga nisatie van niet-gebonden landen. Bin nenkort arriveert in Paramaribo een delegatie uit Libië voor besprekingen over samenwerking tussen beide lan den. Vorig jaar kreeg Bouterse een toe zegging van Libië van 250 miljoen gul den. Ook een Chinese delegatie bezoekt Suriname voor een lening van tien mil joen gulden. Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhoetto zwaaide giste- naar haar aanhangers. Later werd zij door de politie gearres- ird en veroordeeld tot 30 dagen cel. AHORE De Pakistaanse politie heeft gisteren op- jsitieleidster Benazir Bhoetto gearresteerd, vier van iar aanhangers doodgeschoten en velen ernstig ver- ond. Zij trad gewelddadig op tegen betogingen in de me grootste steden, Lahore en Karachi, na een golf in arrestaties onder oppositieleiders op woensdag. oppositie ging de straat op om te protesteren tegen de arres- tie van vrijwel al haar leiders. Zij had op Onafhankelijkheids- g willen betogen voor nieuwe verkiezingen op 20 september, aar de regering van premier Muhammad Khan Junejp en pre sent Zia-ul Haq, die aan de macht kwam na verkiezingen zon- partijen en niets wil weten van nieuwe verkiezingen, rea- .50 geerde met een demonstratieverbod en pakte woensdag de oo meeste leiders van het oppositie verbond MRD op. Washington, waar Junejo een maand geleden van president •fleagan niets dan lof hoorde over de Pakistan's terugkeer naar de democratie na acht jaar staat van beleg, verklaarde de golf an arrestaties te betreuren. enazir Bhoetto, politiek erfgename van haar in 1979 na een mi- aire staatsgreep opgehangen vader, premier Zulfikar Ali hoetto, was de enige vooraanstaande oppositieleider, die giste- n nog op vrije voeten was. ïoetto werd in Karachi gearresteerd kort nadat zij een beto- ig aanvoerde. Bhoetto vluchtte toen de politie in de lucht be rt te schieten en met traangas en wapenstok optrad om een ■enigte van 5.000 van haar aanhangers uiteen te jagen. ïoetto ging de gevangenis van Karachi in voor dertig dagen. i andere zeker 1000 leiders van het oppositieverbond zul- 33' 1 vijftien dagen'kunnen worden vastgehouden. (Vervolg van voorpagina) LAFIELD De fabriek in Sellafield is berucht omdat er op keer ongelukken gebeuren. Sinds 1981 is er tientallen alen iets misgegaan in de opwerkingsfabriek. In februari nog 44 ;rd tweemaal lekkage geconstateerd. 4iew Scientist schreef dat in de lympheklieren van één van de ie overleden medewerkers van Sellafield zelfs duizenden ma meer plutonium was gevonden dan normaal, mensen die niets met de fabriek te maken hadden, maar in 'buurt woonden, werd 50 tot 250 maal de normale hoeveelheid itonium gemeten, zei het blad. Is normale waarde noemde het onderzoek 1,9 millibecquerel. ij één van de drie ex-medewerkers werd 1.140 millibecquerel 1 /tneten. Voor de plutoniumconcentratie in lympheklieren geldt tl normaal gemiddelde van 10 millibecquerel. Bij de drie over- werden waarden gemeten van 1.600, 4.100 en 73.300. oor zowel de werknemers van Sellafield als de omwonenden ild, dat de ernstigste opeenhoping van plutonium werd gevon- in het longweefsel en in de lympheklieren die met de lon- jjj, tn in contact staan, wat erop wijst dat dé plutonium werd inge- 531 lemd, aldus het artikel. Maar ook ribben, wervels, dijbenen en 55/ vers van inwoners van Cumbria toonden beduidend hogere incentraties dan die van andere Britten. ZIEKTE LUDT TOT GEHEUGENVERLIES LONDEN Clive Wea ring ziet opeens een vrouw staan in de hoek van de kamer. Hij steekt zijn armen uit, roept ver baasd en blij: „Deborah, lieveling!", en rent op haar af om haar te om helzen. Hij barst in tra nen van opluchting uit wanneer ze inderdaad Deborah, zijn vrouw, blijkt te zijn. Dit is geen vreugdevol weer zien na een lange scheiding. Clive had tien minuten gele den nog een gesprek met zijn vrouw. Het tragische is dat hij dat volkomen vergeten is. Voor zover hij weet heeft dat gesprek nooit plaatsgevonden en heeft hij zijn vrouw in geen tijden gezien. Clive Wearing is een energie ke en intelligente man van 48, die je een gevangene van het heden zou kunnen noemen. De officiële naam voor zijn geestelijke conditie luidt her pes simplex encephalitis. Cli ve kan maar een paar secon den lang iets onthouden, zodat hij het gevoel heeft dat hij steeds „ontwaakt" uit een mysterieuze vergetelheid en dan in een onbekende en angstaanjagende wereld te rechtkomt. Achttien maanden geleden werd het virus plotseling ac tief in Clive's hersenen. Het kostte hem bijna het leven en zijn hersenen bleken na af loop onherstelbaar beschadigd te zijn. Toen het gebeurde was hij net een half jaar met De borah getrouwd. Op dit mo ment kan hij zich zelfs niet meer herinneren dat hij een Kaar dagen terug een koor eeft gedirigeerd, zelfs niet als hij dat op de video terug ziet. Clive herkent zijn eigen handschrift niet in het dag boek, dat hij bijhoudt in een poging een greep te krijgen op net verstrijken van de tiid. Het gevaar bestaat dat hij zichzelf ziek maakt met eten, omdat hij zich niet kan herin neren wanneer hij met een maaltijd is begonnen. Hij wordt heen en weer geslin gerd tussen verdriet, omdat hij zijn vrouw dit allemaal aandoet, en woede, omdat ze nooit echt kan begrijpen hoe hij zich voelt, nooit voor het wonder kan zorgen dat hem zou kunnen genezen. Zijn enige emotionele uitlaat klep is zijn liefde voor klassie ke muziek voordat hij ziek werd, werkte hij aan muziek programma's voor de BBC-ra- dio en was hij koordirigent van de London Sinfonietta. Hij is een expert op het gebied van zestiende-eeuwse renais sance muziek en zoals dat zo vaak gebeurt bij mensen die een hersenbeschadiging heb ben opgelopen, is zijn muzika le aanleg niet aangetast. Onlangs werkte Clive mee aan een documentaire van de Britse tv-zender Channel 4. Hij werd meegenomen naar de kapel van King's College in Cambridge, de stad waar hij heeft gestudeerd, om daar op het orgel te spelen. „Ik weet het niet meer",was zijn reactie. „Het is voor het eerst dat ik dit orgel zie" (dat was niet zo), „wat moet ik in 's he melsnaam doen?" Vervolgens ging hij zitten en speelde wat. Tot zijn eigen stomme verba zing deed hij dat perfect. De gebeurtenis had de donke re zijde van zijn emoties niet onberoerd gelaten. Terwijl hij over het universiteitsplein liep, koelde hij zijn frustratie op zijn vrouw: „Hoe denk je dat het is, om gek te ziin", schreeuwde, hij. „Het is alsof je dood bent. Waarom doen ze in godsnaam niets om me mijn bewustzijn terug te ge ven!" Opeens merkte hij de cameraploeg op die hem al een week lang aan het filmen was en dol van woede haalde hij uit naar de camera. „Wat je niet in de documen taire ziet, is wat er daarna ge beurde", vertelt Deborah. „Hij schudde me door elkaar, ren de een trap op, kwam weer naar beneden, schudde me weer door elkaar. De tranen liepen over mijn wangen". Omdat hij zijn frustraties soms zo afreageert, komt er nu een broeder mee met Clive wanneer hij het weekeinde thuis is. Deborah is 29 en heeft een veeleisende baan. Al haar vrije tijd gaat op aan het geruststellen v-ax\ haar veeleisende en gauw in pa niek rakende echtgenoot, die haar met dringende vragen bestookt en alsmaar dezelfde zinnen herhaalt, tot haar uit houdingsvermogen uitgeput is. En toch is de persoonlijkheid en het wezen van de man, die Clive voor zijn ziekte was, nog altijd aanwezig. „De ziel van Clive is er nog altijd, hij is nog altijd de man waarmee ik getrouwd ben. Af en toe krijg je flitsen van de echte Clive en ik weet dat er meer van hem is. Ik moet zoveel mogelijk uit hem trekken, ook al maakt het hem boos", zegt zijn vrouw. Ze is realistisch over hun toe komst en het ontbreken van hoop op verbetering in zijn mentale gesteldheid. Clive's toestand is zeldzaam: jaarlijks worden in Groot-Brittannië 50 mensen het slachtoffer van het virus. De oorzaak is onbe kend en er is geen genezing mogelijk. Erkenning Deborah vecht voor de pu blieke erkenning dat geheu genverlies méér is dan een klap op je hoofd krijgen en je naam vergeten. Samen met een klinisch-psychologe heeft ze de Amnesia Organisatie op gericht, een actiegroep die be staat uit familieleden van mensen die net als Clive lij den aan geheugenverlies. De organisatie probeert het zie kenfonds, liefdadigheidsin stellingen en farmaceutische industrie zover te krijgen meer aandacht aan neurologi sche patiënten te besteden. De organisatie heeft geld no dig voor een onderzoek naar de manier waarop deze men sen het best geholpen kunnen worden. Clive woont bij ge brek aan beter op een kamer tje in een psychiatrisch zie kenhuis. Maar hij is geestelijk volkomen gezond en het zie kenhuis is beslist niet de juiste plaats voor hem. „Ik maak me er zorgen over dat hij in een psychiatrische kliniek woont", zegt Deborah. „Hij is veel te veel alleen. Hij ziet de andere patiënten en denkt dat hij één van hen is. Het maakt hem depressief. Hij is zich voor 100 procent van zijn afschuwelijke situatie be wust". „Wat Clive nodig heeft, is een vaste routine elke dag de zelfde dingen doen om hem een gevoel van herken ning, van houvast te geven. Ik geloof echter niet dat er op dit moment in Groot-Brittan- nië een plek bestaat, waar men hem de aandacht kan ge ven die hij nodig heeft". HELEN CHAPPEL Copyright The Guardian Een Noordierse demonstrant, die bij gewelddadigheden na de rechtszaak tegen de prote stantse leider Peter Robinsin, wordt door de Ierse politie af gevoerd. z'i I) Toch dacht de kleine Boltje ernstig na over hg lès wat met Kareltje Knetter was gebeurd. „Je we löcht een wens doen, heeft ze gezegd, hè?" w beg hij met een slim knipoogje. „Nou.... laat d6p je dan zeggen, mensenkind..., daér zit hem k° Bekneep! Begrijp je? Zodoende!" „Wat voor neep?" wilde Kareltje weten. „Doe die wens iet, mijn jongen," vervolgde Boltje ernstig. Leer mij niks van heksen, zie je. Ik ga er al rê#'n dikke vierhonderd jaar mee om. Ze zijn ióit te vertrouwen. Leer dét van mij. Daarom iii Wb ik je ook de raad gegeven haar maar rustig ,an '-de klem van Simon de Stroper te laten zitten, (jtegrijp je? Zodoende." Toen stond Boltje op en ij begon te rommelen in een muurkastje. „Je •'ent een héél goed jonk," zei hij. „Je bent zui- ;r, rein, onbedorven en dus op het belachelijke behulpzaam. Ik voel me gedwongen je te hel pen en daarom zal ik je een toverbubbel geven. Steek die in je zak en denk er om: gebruik hem alléén, als je werkelijk in nood zit! Je krijgt er maar één en daar moet je het mee doen. Wees er dus zuinig op. Begrijp je? Zodoende!" Bol tje kwam weer toegelopen en hield op zijn uit gestrekte handje een klein voorwerpje vast, dat in papier verpakt was. „Ik meen het in alle ernst, mensenkind," zei hij nog eens met extra nadruk. „Je zult nog eens in moeilijkheden ko men en misschien zul je dat dan wel te wijten hebben aan Ouwe Sybil. Of aan je eigen stom miteit natuurlijk, want het ene is al haast niet denkbaar zonder het andere. Wees daarom zui nig op de toverbubbel." En Kareltje Knetter nam het kleine pakje aan, doch dacht in zich zelf: „Wat kan er nou met mij gebeuren? Ik héb toch helemaal geen wens gedaan?" DUNDALK In het plaatsje Dundalk in de Ierse Republiek hebben zich gisteren geweldda digheden voorgedaan na de rechtszaak tegen het radicale protestantse par lementslid Peter Robin son. Hij wordt beschuldigd van het gebruik van geweld tegen Ier se politie-agenten bij een re cente actie over de grens. Zijn bezoek aan de rechtbank duurde vier minuten. De zaak werd uitgesteld. Bij de ongeregeldheden raak ten verschillende mensen ge wond. Een kleine 100 protes tanten die het parlementslid vanuit Noord-Ierland hadden vergezeld naar Dundalk, raak ten buiten het gerechtsgebouw slaags met rooms-katholieken. Even later kwamen honder den jongeren die de protestan ten belaagden met stenen, fles sen en benzinebommen. Robinson, die naast parle mentslid ook plaatsvervan gend leider van Ian Paisley's Democratische Unionisten Partij (DUP) is, moest voor zijn vrijlating een borgsom van 34.000 gulden betalen en moet op 2 oktober opnieuw voor de rechtbank verschij nen. Politie doet inval bij graffiti-radiostation ROME De politie van Rome heeft gisteren een inval bij een „graffiti"-radiostation van de Radicale Partij, omdat de pro grammamakers honderden telefoontjes hadden uitgezonden, waarin tal van obscene' uitlatingen en pleidooien voor terugkeer van het fascisme gedaan werden. Er waren luisteraars die „Lang leve II Duce" riepen, een verwijzing naar de fascistische dictator Benito Mussolini. Anderen belden alleen om obsceniteiten te ventileren. Het radioprogramma werd ook gebruikt voor scheld partijen over en weer tussen Italianen uit het zuiden en uit het noorden van het land. De telefoontjes werden niet gecensureerd. Vliegtuig met 49 mensen neergestort TEGUCIGALPA In het noordwesten van Honduras is gisteren een vliegtuig van de luchtmacht met 49 inzittenden neergestort. Reddingseenhe den met vliegtuigen en heli kopters zochten vanmorgen nog naar de wrakstukken en eventuele overlevenden. De zoektocht, die wordt uitge voerd door Hondurese en Amerikaanse vliegtuigen en helikopters, wordt bemoeilijkt door de hevige regenval in het gebied. Tamils opgepakt na boottocht HAMBURG De Westduitse politie heeft gisteren twee Ta mils gearresteerd, wegens ver moedelijke betrokkenheid bij de zaak van de 152 Tamils die begin deze week in Canada aankwamen. Het is niet onmo gelijk dat het om een soort mensenhandel gaat, waarin vele duizenden guldens om gaan. De Westduitse politie wilde echter nog niet verder ingaan op de arrestaties om het onderzoek niet in gevaar te brengen. De Canadezen twijfelen aan de lezing van de Tamils dat ze vanuit India ko men, en vermoeden dat ze in West-Duitsland op een boot zijn gestapt. De 152 Tamils ontkennen dat. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SIYABUSWA KwaN debele is 2.500 vierkante kilometer stof, miezerige bomen, uitgedroogd gras en 400.000 verarmde men sen. KwaNdebele is ook dagelijks het toneel van vuurgevechten en bloed vergieten in de strijd om de onafhankelijkheid. De blanke Zuidafrikaanse re gering is van plan om KwaNdebele in december uit te roepen tot het vijfde van tien thuislanden die in naam onafhankelijk zijn van Zuid-Afrika. De wetgevende vergadering van KwaNdebele zelf heeft deze week „nee" ge zegd tegen de onafhanke lijkheid. Een groot deel van die wetge vende vergadering is benoemd door traditionele stamhoofden die tegen onafhankelijkheid zijn. Het valt te echter te be twijfelen of zij de meerderheid van de 400.000 koppige bevol king vertegenwoordigen. Het conflict rond de onafhanke lijkheid van KwaNdebele, dat 125 kilometer ten noordoosten van de Zuidafrikaanse hoofd stad Pretoria ligt, heeft ver deeldheid gezaaid binnen de familie van Simon Skosana, de eerste minister van het thuis land. Zijn 19-jarige zoon Peter is lei der van de Kameraden, een los netwerk van jongeren die tegen de onafhankelijkheid zijn. Ze hebben scholen geslo ten, tot stakingen opgeroepen en ze zijn beschuldigd van het verbranden van vrijwillige burgerwachten die de regering van het thuisland steunen. Vijf van de zes andere zonen van Skosana hebben de kant van Peter gekozen. In zeven gewelddadige maan den vonden honderd mensen de dood, onder wie de tweede minister Piet Nuli, die alge meen werd beschouwd als de werkelijke leider van het thuisland en hij was een fer- SENAAT WIL STOP INVOER TEXTIEL UIT ZUID-AFRIKA WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 67 tegen 29 stemmen een motie goedgekeurd waarmee een in voerverbod voor Zuidafrikaanse textiel wordt toegevoegd aan een lijst van economische strafmaatregelen tegen het apartheids bewind. Daarentegen werd een voorstel om de prijs van Zuid afrikaans goud omlaag te drukken door Amerikaanse goudvoor raden op de markt te brengen met 58 tegen 41 stemmen afgewe zen. President Reagan houdt evenwel vast aan zijn beleid om tijd te winnen in de hoop dat er een ordelijke machtsoverdracht in het land zal plaatsvinden, met een minimum aan druk op het apartheidsbewind. De verboden Zuidafrikaanse verzetsorganisatie African National Congress (ANC) heeft het voorstel van de regering afgewezen verkiezingen te organiseren voor de zwarte meerderheid, zodat deze vertegenwoordigers kan aanwijzen die met het bewind zou den onderhandelen. Het plan om een Nationale Raad op te rich ten is afgewezen door alle prominenten zwarten in Zuid-Afrika, onder wie ook de zeer gematigde Zoeloe-leider Gatsha Buthele- zi. Bij het offensief van het Zuidafrikaanse leger in het zuiden van Angola zijn tot dusver 95 Zuidafrikaanse militairen gedood. Aan Angolese zijde zijn twee soldaten en 41 burgers gewond of ge dood, zo berichtte gisteren het Angolese persbureau Angop. vent voorvechter van een on afhankelijk KwaNdebele. Hij was tevens vermeend voorzit ter van de burgerwacht Mbo- kotho, die is opgericht door de oude Skosana om het verzet tegen de onafhankelijkheid de kop in te drukken. Bevolkingsgroei De oude Skosana, nu slecht ter been door diabetes, vertelt hoe hij vroeger droomde van een hereniging van zijnstam in het thuislandgebied, waar en kele zwarten zelf een boerderij hadden. Hij fietste honderden kilometers om verspreid wo nende Ndebele over te halen om in het gebied te komen wonen. De belangrijkste be volkingsgroei kwam in de af gelopen tien jaar tot stand toen de Ndebelen werden weg ge stuurd van boerderijen van blanken en moesten vluchten voor vijandige stammen of moe waren van het zwerven door de achterbuurten van ste den. Vier van de tien Zuidafrikaan se thuislanden hebben de on afhankelijke status nu aan vaard. Daarmee zijn zij verze kerd van zelfbeschikkings recht, maar het recht op pensi oen en andere voormalige Zuidafrikaanse rechten is hun inwoners ontnomen. De thuis landen blijven financieel af hankelijk van Zuid-Afrika en hun inwoners krijgen daar de status van buitenlandse werk nemer. Critici oordelen daarom dat het onafhankelijk maken van de thuislanden een belangrijke stap is in de strategie van de regering om blanken en zwar ten van elkaar te scheiden, maar bovendien een bruikbare concentratie van arbeiders te handhaven. De stichting van een nieuw land voor zwarten betekent een uitbreiding van de apartheid in een periode waarin de regering bezig is om het systeem van gewettigde rassenscheiding te veranderen en onder druk staat om daar haast te mee te maken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5