dagjes mens alrus, een kostbaar Jechnisch hoogstandje - Nederlander wordt de deuren groeien mee Olaf niet met opzet tot zinken gebracht Telefoonseks verbannen naar de nacht OMNIVERSUM Gekorte vrouwen alsnog salaris FRIEMELS Minder proefdieren nodig dan verwacht Dagboek van een BINNENLAND SeidócSommtt VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Tropenjaren tellen —niet meer dubbel oen haag De tijd die militai ren (en andere ambtenaren) door- rengen tussen de keerkringen in wel in de poolstreken telt niet beer dubbel voor het pensioen. Dit [(schaffen van de „tropenjaren", lat geruisloos per 1 juli is gebeurd or een wijziging van de wet op ambtenarenpensioenen, wordt [emeld in de Defensiekrant. De re ien van de wijziging is de gedach- dat „niet meer wordt onder- breven dat het verblijf in die ge leden schadelijk zou zijn voor de tndheid". De enige tijd die nu dubbel geteld wordt, is die in wordt deelgenomen aan Igsverrichtingen. ROTTERDAM Wegens de over weldigende belangstelling voor een aantal 06-sekstelefoonnummers heeft de PTT vandaag twee exploitanten in Rotterdam per spoedbrief gemaand onmiddellijk hun diensten te staken en die pas vanavond om twaalf uur weer te hervatten. Voortaan mogen de lijnen alleen van negen uur 's avonds tot acht uur 's morgens open staan. Het publiek belde de sekstelefoons van de heren zó vaak, dat nieuwslij nen, het bedrijfsleven, brandweer en andere huurders van 06-nummers door de overlast bijna niet meer be reikbaar waren. Ook raakte de sema foondienst van de PTT danig in de war. Sinds afgelopen maandag, toen op de televisie een reportage was te zien over de nieuwe vorm van „hulp verlening", steeg het aantal telefoon tjes naar de sekslijnen opeens van 200.000 naar maar liefst 3 miljoen per dag, zo meldt woordvoerster L. Schoor van de PTT. De exploitanten moeten de laatste dagen goed hebben geboerd. Het tarief komt ongeveer uit op vijftig cent per minuut. Daarvan gaat weliswaar 40 tot 45 cent naar de PTT, maar het restant is voor de ex ploitant snel verdiend. Bij metingen in de telefooncentrale van Rotterdam bleek dat drie lijnen van twee exploitanten de belangrijk ste boosdoeners waren. Zij hebben nu op last van de PTT de tekst op hun seksbandjes moeten wijzigen in een korte mededeling waaruiï blijkt dat ze hun diensten tijdelijk hebben moe ten staken. „Het is hoogst ongebrui kelijk dat we deze stap hebben moe ten nemen", zo meldt de PTT-woord voerster, „maar de geschade belan gen van bedrijfsleven en zeer belang rijke hulpverleningsinstanties hebben de doorslag gegeven". De PTT kon tot de opmerkelijke stap overgaan op basis van de algemene aansluitvoor waarden, die iedereen verbieden overlast te veroorzaken. „We doen dit niet om te pesten. Het liefst zien we dat alle 06-lijnen goed draaien, wij verdienen er per slot van reke ning ook aan. Die nummers zijn ech ter slechts op proef uitgegeven. Als de 06-regeling definitief wordt, moet eerst de centrale worden uitgebreid", aldus woordvoerster Schoor. Overi gens zijn de overige zeven sekslijnen nog steeds te bereiken, hoewel maat regelen ook tegen deze nummers niet worden uitgesloten. '-Ogl bon COMMANDOCENTRALE wa1^erVO'g Van voorPa6*na) door brand getroffen 'alrus begon zijn bestaan -kripp de tekentafels als een versie van de waar- Sy|nee de Koninklijke Mari- n. ne sinds 1972 voer. De tDM kreeg opdracht voor Je de bouw van twee nieuwe inderzeeërs, ter vervan- 1 j|ing van de schepen Dol- Volgens de brandweer werd het blussen van de brand zeer bemoeilijkt doordat de vuurhaard moeilijk te benaderen was. Het is vrijwel zeker dat de brand is begonnen in de commandocentrale(tekening uit „Jane's Fighting Ships"). fijn en Zeehond, die in het begin van de jaren zestig in de vaart waren geno men. Vanaf het moment dat RDM begon met het ontwerp en de produktie van de Walrus, wer den met de regelmaat van de klok vernieuwingen en tech nische aanpassingen doorge voerd, één van de redenen voor een dramatische kosten- overschrijding, zoals pas veel later zou blijken. Dat leidde tot de zogenoemde Walrus-affaire: de aanbestedingsprijs van 450 miljoen gulden voor beide schepen (in 1978 sprak de toenmalige minister Scholten zelfs nog van slechts 212,5 mil joen) kwam uiteindelijk uit op 940 miljoen. De voormalige vice-admiraal Langenberg was desondanks trots op de nieuwe onderzeeër: „Zo is de Walrus een schip ge worden dat op dit moment be hoort tot de beste in zijn soort. En ondanks de hoge prijs is hij toch internationaal concurre rend. Nergens is goedkoper zo'n hypermoderne onderzeeër te bouwen". Hoewel technische details ge heim zijn, is wel duidelijk dat de 49 toekomstige beman ningsleden een technisch hoogstandje gaan bevaren. Kon de Zwaardvis een diepte van driehonderd meter berei ken, over de Walrus wordt ge fluisterd dat die een diepte van zeshonderd meter onder zee kan bereiken. Het schip is gebouwd met een soort „elas tisch" staal, dat op diverse dieptes decimeters kan rekken of krimpen. Overigens zijn zelfs kamerleden niet over de diepte-grens van het schip in gelicht. De Walrus is 67 meter lang, bereikt onder water een snel heid van 36 kilometer per uur (twintig mijl) en is uitgerust met het Gipsy-systeem. Dit in formatie-verwerkend systeem is ontwikkeld en geproduceerd door Holland Signaal in Alme lo. Het regelt onder meer de navigatie en besturing van het schip, dat bovendien kan pronken met lange-afstands- sonar (duizend meter achter het schip aan een draad voort getrokken), waarmee men on der water andere objecten kan registreren en identificeren. De onderzeeër is tot het uiter ste geautomatiseerd, hetgeen negentien bemanningsleden en dus geld en ruimte spaart. Uiteraard is het voorzien van een zeer modern wapensys teem. dt t nt. nwl HOEVELAKEN Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is tot de conclusie gekomen dat de wo- oudj ningen zoals die tot dusverre werden gebouwd, sport voor steec^s langer wordende Nederlanders niet Iter] meer voldoen. Als eerste maatregel worden de deu- in I ren in nieuwbouwwoningen van het Bouwfonds olgej met ingang van dit jaar tien centimeter hoger, dod ze I Volgens woordvoerder Meijgaarden van het Bouwfonds klaagden steeds meer klanten van het bouwfonds, dat bij- and( voorbeeld de zoon des huizes niet door de deur kon zonder tetali het hoofd te buigen. Een ervaring die wordt bevestigd door 9 gegevens van de Militaire Geneeskundige dienst, die de •mstj keuring van kandidaten voor de militaire dienst verricht, s vq Waren er in 1980 nog 363 recruten die met hun kruin boven de twee meter uitstaken, in 1981 waren dat er al 451 en in 1984 zo'n 477. De gemiddelde Nederlander wordt dus langer en dat moet op een gegeven moment ook tot uiting komen in zijn wo- Ining. Bedden, matrassen en kleding worden in steeds grote re of langere maten geleverd, ontwikkelingen waarvoor de 1 vereniging van lange mensen heeft geijverd. In sommige oude woningen is nog te zien dat de gemiddelde Nederlander vroeger nog veel kleiner was dan nu. Iemand van gemiddelde lengte moet voordurend op zijn of haar hoe de zijn om zich niet met een doffe klap klem te lopen in een deuropening. Hoogten van één meter zeventig zijn geen uit zondering. Daar is in de loop der tijd verandering in geko men. De standaarddeur die we rru kennen meet 2.01'/2 meter. Omdat de groei van de gémiddelde lichaamslengte voort gaat, startte het Bouwfonds vorig jaar een onderzoek naar de gevolgen voor de huidige woningbouw. De eerste conclu sie was dat de deuren hoger moesten worden. Met ingang van dit jaar is daarom bij alle aanbestede nieuwbouw van het Bouwfonds de hoogte van de standaarddeur met tien centimeter opgetrokken. Met 2.11'/2 meter moeten we voor lopig vooruit kunnen, was de conclusie van het onderzoek. gra< het Spa .,-u Aanrecht tem Behalve de deurhoogte is er nog een aantal zaken dat moge lijk aan de veranderde lengte van de bewoners zal moet worden aangepast. Zo zullen de trapgaten hoger moeten worden en zal waarschijnlijk ook het aanrecht een paar cen timeter omhoog moeten. Jammer voor degenen die niet zo groot van stuk zijn, maar een zegen voor lange mensen die nu al jaren met pijn in de rug rondlopen. Volgens Van Meijgaarden worden deze veranderingen nog bestudeerd. Dat geldt ook voor de hoogte van handgrepen, deurkrukken, lichtschakelaars en stopcontacten. De hogere deuren zijn slechts een eerste stap. JOHN STRIBOS DEN HAAG Vrouwe lijke ambtenaren die tu- sen 1973 en 1985 een te laag loon hebben ontvan gen, moeten dat verschil alsnog uitbetaald krijgen. Dit verzoek heeft de cen trale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) aan minister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) gedaan. Ook de FNV-ambtenaren (ACOP) denken er zo over. Zij wil len de zaak in het ambte- nareno verleg met Van Dijk bespreken. Het zou gaan om tienduizen den vrouwen, die in totaal nog tussen de vijfhonderd en ze venhonderd miljoen gulden te goed hebben. Bij de christelij ke ambtenarencentrale CCOOP wordt de uitspraak van de Centrale Raad van Be roep, die tot het CMHA-ver- zoek heeft geleid, nog bestu deerd. „Als er gronden voor terugvordering zijn, zullen we zeker niet stilzitten", aldus een woordvoerder. Tussen 1973 en 1985 heeft de overheid gekort op de (direct aan de fiscus afgedragen) ver goeding van de aow/aww-pre- mie voor vrouwelijke ambte naren die een echtgenoot heb ben die ook ambtenaar is. Weliswaar bleven hun netto inkomens gelijk, maar bruto gingen de vrouwen minder verdienen. De korting was volgens de Centrale Raad in strijd met het beginsel van ge lijke beloning voor mannen en vrouwen. De flink bescha digde Olaf is vol gens de Scheep vaartinspectie niet met opzet tot zinken ge bracht om zo doende het geld van de verzeker de lading op te strijken. ROTTERDAM Er zijn geen aanwijzingen dat het het eenmaal kapseizende schip weer recht te zetten. Daarvoor kunnen de ballast- of stabilisa- ru /-vi Kunnen ue udiidsi- ui sujuiusti- gifchip Olaf met opzet tot tjetanks geheel of gedeeltelijk zinken is gebracht. De worden volgepomt met water. Scheepvaartinspectie had Uit het onderzoek van de af- heel voorzichtig rekening sluiters van deze tanks is ge- gehouden met opzet, ook bleken jiat ze niet zijn ge bruikt. De rijkspolitie te water blijft mede daardoor bij de al van de bemanning mee. eercjer getrokken conclusie dat al voeren er familieleden Volgens de inspectie zijn er tot nu toe nooit vrou wen en kinderen aan boord geweest van sche pen die tot zinken werden gebracht om het geld op te strijken van de verze kerde lading. de lading is gaan schuiven om dat die nat w>as gespoten. Zo genoemde langschotten in de ruimen hadden dat schuiven en dus het kapseizen kunnen tegengaan, maar die ontbra ken in de Olaf. Uit diverse documenten die na is van de Olaf. Zijn bedrijf Anke Maritiem op de vlagge- staat Kaaiman-eilanden kent een aantal aandeelhouders, die alle mede-eigenaar van het schip zijn. Volgens het verze keringscertificaat dat ook werd ontdekt zou de Olaf slechts verzekerd zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid in 1985. Het overslaan van de lading in de haven van Rotterdam is in middels vetraagd. De bergers zijn vandaag nog de gehele dag bezig geweest om de lui ken van het schip te verwijde ren. Die zaten muurvast, door dat het schip nogal is verbo- het lichten van de kustvaarder gen. Het vliegas moet in enke- werden gevonden, is gebleken le andere boten alsnog naar de Wel is gebleken dat men wei- dat gezagvoerder J. Anke bestemming in Engeland wor- nig of niets heett geprobeerd slechts voor een deel eigenaar den gebracht. (ADVERTENTIE) EEN UUR BELEVEN DAGEN GENIETEN UCDR MMN MO op M'W LIR, Wri£ UA5)g» MOÊÖEA \JÉH guy MC WJD eEN KSiVS IK CBLO Mwnjè eex<\pr onr M0> 4m JfcJ8BL___-2ÜL kocfi Visverbod schol in Skagerrak DEN haag Minister Braks heeft de visserij op schol in het Skagerrak verboden met in gang van vandaag. Volgens zijn gegevens hebben de Ne derlandse vissers de hen toege wezen 2,2 miljoen kilo schol inmiddels opgevist. Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. tetetoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezotfde avond nabezorgd. UTRECHT De behoef te aan proefdieren in ons land is kleiner dan ver wacht. Dat is de conclusie van de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren op basis van een telefonische enquête die zij heeft gehouden on der de belangrijkste ge bruikers van proefdieren. De verminderde vraag "is een reden te meer, zo vindt de Dierenbescherming, om het centraal proefdierenbedrijf van overheidsonderzoeksin- stelling TNO in Austerlitz niet te verkopen aan het Ameri kaanse bedrijf HSD, maar te volstaan met afslanking en re novatie. Vandaag bezetten en kele honderden dierenbe schermers het TNO-bedrijf om te protesteren tegen de aan staande verkoop. Over twee jaar zijn er in ons land als gevolg van het over heidsbeleid om het gebruik van proefdieren terug te drin gen in totaal nog 960.000 die ren nodig, aldus de dierenbe scherming. Omdat de belang rijkste proefdiergebruikers, zo als het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu in Bilthoven, TNO in Rijswijk en een aantal universiteiten zelf al 500.000 dieren fokken, res teert er nog een „markt" van 460.000 dieren. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag- ;evers er deze vakantiewe ken op uit om hun per soonlijke inpressie te ge ven van zomerse gebeurte nissen die de lezer moge lijk een tip bieden voor een dagje uit. Naar de gastvrije abdij van Postel wilde Piet Snoeren gaan. Hij vond echter de negen muzen op zijn weg. De muze en het melkvel „Ik ben begonnen met het hergebruik van een leeg ge bouw. Daarin is het herge bruik van leeg materiaal ge komen. En nu denk ik wel eens dat ik bezig ben met het hergebruik van lege mensen". 70-jarige An net Teunissen van Manen glun dert als een bellefleur om dit aforisme van eigen maaksel. Dat doet ze vaak, zo glunde ren, want ze maakt veel afo rismen. Nog eentje? „Een kunstenaar is geen speciaal mens, maar ieder mens is een speciaal kunstenaar". Glunder. „Als ik hoor, ver geet ik: als ik zie, onthoud ik; als ik doe, begrijp ik". Glunder, glunder. De wijs- heidjes ontglippen aan haar glimlachgrage mond als Rijnsteentjes aan een gebro ken halssnoer. Naar de abdij van Postel had de tocht zullen voeren. Niet helemaal uit vroomheid, al noodt de 12e eeuwse kerk van dit gastvrije Norbertij ner klooster met zijn door een craquelé van brandschil- derwerk gedempte licht al tijd weer tot een aangenaam soort inkeer. Nee, om het ab dijbrood was het te doen ge weest, belegd met abdijkaas of, nog beter, abdijhesp, weggespoeld met abdijbier van het vat dat in kloeke bo kalen wordt geserveerd en de kleur heeft van ebbehout. Een dagje Pallieteren had het moeten worden, want de abdij van Postel ligt, pal over de grens, in België en dan weet men het wel. Si garetten hier goedkoper dan in Holland", prijzen bordjes achter de ramen van de el kaar opvolgende stamineek- es aan. Het is niet het enige en niet het belangrijkste pluspunt. Op de weg naar Postel ech ter, zuidwestelijk van Eind hoven, bevindt zich Ber- geyk, in Bergeyk bevindt zich het Muzenmuseum en in het Muzenmuseum be vindt zich Annet Teunissen van Manen. Zo eenvoudig is de verklaring voor het feit dat de abdij deze dag niet zal worden gehaald. Het begon, zoals gewoonlijk, met verba zing. Muzenmuseum? Het begrip museum letterlijk: tempel der muzen wordt tegenwoordig breed opgevat, dat is waar. Hier alles over tabak, daar alles over bijen teelt Alles over kaas te Bid dinghuizen, terwijl je voor alles over de mosterd weer in Doesburg moet zijn. Alles over Betje Wolff in Midden - beemster, maar Betje Wolff was geen muze. Het Muzen museum echter? Daar kun nen alleen maar de muzen inzitten. Alle negen op een kluitje. Clio van de geschie denis, Euterpe van de mu ziek, Thalia van de komedie, Melpomene van 'het drama, Terpsichore van de koor zang, Erato van het minne dicht, Polyhymnia van de dans, Oerania van de ster renkunde en Kalliope van het heldendicht. De hele bups, zo van de Parnassus geplukt en gedropt in Ber geyk. „De mensen kennen ze niet eens", zegt Annet Teunissen vol misprijzen. „21e kijken even rond en vragen dan op hoge toon waar de muizen zijn. Ze den ken dat ik een muizenmu seum heb. De mensen lezen niet meer. Ze zijn leeg". Toch gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat de gedachte aan muizen zo vreemd nog niet is. Het Muzenmuseum, hoewel opgenomen in het nieuwe reis-, ideeën- en ori- ëntatieboek van de ANWB, lijkt vooral op een rommel zolder. De inboedel kan rechtsomkeer naar uitdrage rij of snuffelmarkt, schrikt de bezoeker die argeloos haar ogenschijnlijke war winkel dat de abdij van Pos tel vooralsnog een vroom fata morgana blijft. De ne- binnenstapt Zoveel tijd zal het 70-jarige Annet kosten om uitleg te verschaffen bij gen muzen, daar komt het op neer, staan niet ten toon gesteld in haar museum, maar zitten in de bezoeker zelf. Het Muzenmuseum dient slechts als prikkel om ze uit hun schulp te jagen. „Ik ben het enige museum in Nederland", glundert An net, „waar de bezoeker al zijn vijf zintuigen de kost kan geven. Dan komen van zelf de uitvindsels tot stand". Ter illustratie wordt een or dinaire jampot tevoorschijn gehaald. Er is rubber over heen gespannen zodat je erop kunt trommelen. Maar er zit ook een tuitje aan en daarop kun je fluiten. De pot is half gevuld met muisjes; een rammelaar dus. Boven dien kun je muisjes ruiken. En proeven. Weer twee zin tuigen aan het werk gezet. Het glas van de pot is gegra veerd. Dat kun je zien en voelen. Maar je mag ook zelf graveren in het glas. Dat doe je, dan begrijp je. Dan word je de speciale kunstenaar die ieder mens is. „Ik ben het enige museum dat blinden iets te bieden heeft", glun dert Annet. „Braille, dat zijn puntjes. Nou, pepernoten zijn ook puntjes. Hier: een brailletekst in pepernoten. De blinde kan hem lezen, voelen, ruiken, proeven. Morsetekens, dat zijn punten en strepen. Ik kreeg een groep padvinders op bezoek en toen hebben we van rol letjes textiel een tekst in morse gemaakt. Is het geen droom van een wandkleed geworden? Een uitvindsel. Vijftien jaar ben ik nu bezig en een boek vol met uitvind sels heb ik inmiddels. Weet u wat dit is? Perkament? Welnee, een melkvel. Ik kreeg hier een man die zich afvroeg of je iets zou kunnen doen met het vel dat op ge kookte melk komt. We zijn aan het proberen gegaan en jawel, je kunt het over een jampot spannen. Prachtig, die kleuren van het ge droogde vel. Maar proeven zou ik u ontraden. Ruiken misschien Ooit heeft Annet Teunissen les gegeven aan de vermaar de Rietveld Academie te Amsterdam. Op het idee van haar Muzenmuseum kwam ze toen ze in Bergeyk stootte op de ruïne van een uitge brande bioscoop. „Herge bruik van een leeg gebouw, zo is het begonnenDe schutting rond de bouwval staat er nog steeds. Betre ding (tegen betaling van 2 gulden, tot zestien jaar 1 gul den; geopend van 14 tot 17 uur, ook op zon- en feestda gen) is slechts mogelijk via een gammel deurtje. „Mu zenmuseum voor creatief werk van kinderen, vrou wen en andere mensen", staat er in afbladderende let ters op de schutting. Aanbie ding van de maand: „Maak een laan van je straat. Goed voor het milieu en je huis wordt meer waard. Gratis bomen hier". Dus keert deze Pallieter huiswaarts, moe, niet voldaan van abdijhesp en abdijbier, maar met een stekje in zijn hand. PIET SNOEREN ihuJ llm:» Ihwv. \i I iWLilil "yQffiË-SREttTÊ&ÜÊKK' twh KinoefiE' JJiaoMffiJSn flnOERE.IBF.0SER, - Hl i rfl Muzenmuseum voor creatief werk van kinderen, vrouwen en andere mensen, staat er in afbladderende letters op de schutting. Annet Teunissen van Manen: „Ik ben het enige museum in Nederland, waar de bezoeker al zijn vijf zintuigen de kost kan geven".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3