Eén jaar basisonderwijs IKV zoekt sleutel voor contact met Oost-Europa aan tafel CeicUeSoivtant1 1 £eidóe@ou/umt kerk wereld Schoolwijzer Venezolaanse bisschoppen hekelen eigen bevolking beroepingen De nagalm van explosies weer ACHTERGROND VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 PAGINA Russisch-Orthodoxen willen meer monniken op Athos Een zware delegatie van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft in gesprekken onlangs met de Griekse regering en de Grieks-Orthodoxe Kerk gepleit voor verhoging van het aantal monniken op het eiland Athos. Momenteel bewonen 22 Russisch-orthodoxe monniken het Panteleimon-klooster. Zij kunnen echter het werk in het grote klooster niet aan, zo luidt het argument. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft de afgelopen drie jaar al vijfmaal hiervoor gepleit. Het klooster valt echter onder de juridische bevoegdheid van de Griekse regering, die totnutoe geen toestemming heeft ver leend. Overigens hebben niet alle monniken op Athos de Russische nationaliteit. Sommige van hen komen uit dias- pora-kringen. Nostradamus werpt schaduw over pausbezoek Zelfs eeuwen na zijn dood blijkèn de veelal duistere profetieën van de Franse ziener Nostradamus nog invloed uit te oefenen in het paleis van de aartsbisschop van Lyon zijn al honderden brieven van angstige gelovigen bezorgd om te waarschuwen te gen de gevaren, die paus Johannes Paulus II bedreigen bii zijn voorgenomen bezoek aan die stad op zijn reis door Frankrijk van 4 tot 7 oktober. De aartsbisschop van Lyon, kardinaal De- courtray, heeft twee maanden geleden terloops de voorzeggin gen van de zestiende-eeuwse waarzegger in een onderhoud met de paus ter sprake gebracht. Die heeft glimlachend geant woord, daarbij doelend op de aanslag van 13 mei 1981 op zijn persoon op het Sint Pietersplein :„Ach, nergens is het gevaar lijker dan in Rome". Niets siert een wijsgeer meer dan een glasheldere taal. Wie duister schrijft, bedriegt of zichzelf of probeert anderen te bedriegen. Na Pax Christi heeft ook het Interkerkelijk Vre desberaad voor zijn actie- bereidheid een nieuw idee gevonden. Pax Christi gaat zich richten op Afghanistan, het IKV heeft een ander oud the ma de ontspanning in Europa, opnieuw ontdekt. De jaren zeventig staan be kend als de jaren van de ont spanning. Aan het begin van dat decennium, toen afdoende bewezen was hoe hecht de blokken in Europa waren af geschermd, bleek het Westen in Helsinki bereid een ver drag met de Sovjet-Unie te sluiten waarbij de grenzen die de geallieerden hadden ge trokken, officiële erkenning zouden krijgen. Dat beteken de in feite een knieval van het Westen voor de Sovjet unie, want de Oosteuropese volken hadden zich onder Sovjet-bezetting nooit in vrije verkiezingen kunnen uitspre ken. Om zich daarmee te ver zoenen, verbonden de Wester se landen aan die erkenning de voorwaarde dat in de lan den onder Sovjet-dominantie bepaalde spelregels zouden worden gerespecteerd, zoals vrij verkeer van mensen en ideeën, respect voor mensen rechten. Die regels werden neergelegd in de zogenaamde drie manden van het slotak koord van Helsinki van 1975. Het is inmiddels bekend wat er met die akkoorden is ge beurd. Naleving van de derde mand waarin afspraken wa ren gemaakt over de uitwisse ling van contacten tussen mensen van het oostblok en westblok en andere humani taire aangelegenheden wor den, zoals te verwachten was, door de Sovjet-Unie en haar satellietstaten als een vorm van inmenging beschouwd die leidt tot machtsverlies voor de top. Dat is keer op keer gebleken op de ook in Helsinki afgesproken toet singsconferenties. In Belgrado en Madrid hield de Sovjet- Unie consequent het been stijf, als mensenrechtenkwes ties aan de orde kwamen. Het Westen kreeg nul op het re kest. In november is er in Wenen opnieuw zo'n toet singsconferentie. Aantasting Een andere conferentie, die van Stockholm waarop de on dertekenaars van Helsinki proberen het eens te worden over zo iets elementairs als vertrouwenwekkende maat regelen voor Europa in de mi litaire sfeer, het van te vo ren aankondigen van militai re oefeningen, het toelaten van waarnemers, het plegen van beperkte verificatie op troepenaantallen, dit alles ter inleiding van een gefaseerde vermindering van de militai re druk, heeft net zo min als het overleg in Wenen over troepenvermindering in cen traal Europa, in al die jaren ook maar een enkele beteke nisvolle overeenkomst opgele verd. Wel slaagde de Sovjet-Unie erin dank zij die detente in kwantitatief opzicht, zeker voor wat Europa betreft, gelij ke krachtsverhoudingen op te bouwen, zoals Brezjnev op het eind yan de jaren zeventig zelf toegaf. Van Sovjet-zijde is de wens om deze nieuwe status quo opnieuw ter discussie te stel len begrijpelijkerwijs mini maal. De voorstellen van het NAVO-blok kunnen immers leiden tot een aantasting, hoe klein ook, van de militaire positie van de Sovjets in het oostblok. De Sovjets hebben Contact zoeken achter het Ijzeren Gordijn reden tot vrees, want de na oorlogse jaren hebben geleerd dat de rust in de sateUietsta- ten vaak slechts schijn is. Maatregelen die daarin ver andering willen brengen, kunnen nooit de instemming krijgen van de Sovjet-Unie, zo leert de geschiedenis van de onderhandelingen sinds 1975 overduidelijk. Slechts die ver nieuwingen maken theore tisch een kans die de handha ving of versterking van de status quo verzekeren. Het IKV wil nu met zijn actie voor Oost-Europa opnieuw de weg van onderaf bewandelen. In eigen land heeft zij die be nadering niet zonder succes beproefd in de anti-kernwa- Kencampagne. Het „veilig- eidsbeleid" is daardoor niet langer een zaak van een klei ne groep ambtenaren, publi cisten en politici, maar pu bliek eigendom waar iedereen over meepraat en invloed op wil uitoefenen. In de nieuwe campagne streeft het IKV naar een in tensivering op grote schaal van de contacten met burgers in Oost-Europa. Het IKV zegt net buiten de hoge politiek te willen blijven, maar wil daar entegen opnieuw proberen de politici voor voldongen feiten te plaatsen, zodat de toenade ring op allerlei terreinen op initiatief van gewone burgers tussen west en oost Europa wel door de politici gesanctio neerd zal moeten worden. Het zou fantastisch zijn als zo iets van de grond kon komen. Het is ook duidelijk dat in de Oosteuropese landen een ge weldige behoefte bestaat aan uitbreiding van die contacten. In de Oostbloklanden heeft men terecht de indruk dat West-Europa met zijn rug naar Oost-Europa staat ge keerd. Daar wijst men er ook op dat de scheidslijn die Euro pa sinds de laatste wereldoor log verdeeld houdt, nog maar zeer jong is in vergelijking met de eeuwen van uitwisse ling op alle mogelijke terrei nen. West- en Oost-Europa beschikken over hetzelfde culturele erfgoed. De Oosteu ropeanen kunnen daar alleen voeling mee houden wanneer ze in contact blijven met de rest van Europa. Die contac ten zijn dus een zaak van le vensbelang. Er valt dus veel te zeggen voor de IK V-campagne. Maar het welslagen ervan hangt af van de speelruimte die de Oosteuropese autoriteiten daar hun burgers willen toe staan. Die autoriteiten hebben zich in de afgelopen veertig jaar nooit onder de indruk ge toond van de wensen van hun eigen bevolking, maar in de eerste plaats rekening gehou den met de opvattingen in het Kremlin. Niet zoals in West- Europa hebben die burgers door middel van verkiezingen een sanctiemiddel tot hun be schikking jegens hun eigen politici. Het is ook duidelijk dat, mocht de gemiddelde Oosteuropese burger in het voetspoor van het IKV willen stappen, het voor de autoritei ten een koud kunstje is, daar een eind aan te maken. Scep sis over het IKV-plan ligt dan ook voor de hand, hoe goed het ook is dat het IKV zijn be langstelling richt op de verge ten Oosteuropeanen. Kerken Het succes van de nieuwe IK V-campagne is overigens ook nog van een binnenland se factor afhankelijk. Uit de voortgangsrapportage van het IKV over de verhouding met de de kerken blijkt dat de contacten tussen de IKV-ker- nen en de plaatselijke kerken ronduit slecht zijn. Het IKV heeft zich tijdens de anti- kernwapencampagne steeds verder verwijderd van het merendeel van de kerkgan gers. Toch blijft het IKV voor zijn functioneren in hoge mate afhankelijk van die ker ken, alleen al wanneer het gaat om de financiering van haar acties. Even belangrijk is dat het IKV ter wille van de intensiviteit van haar nieuwe Oost-Europa-campagne de steun nodig heeft van deze plaatselijke kerkgemeen schappen. Als meest voor de hand liggende achterban zul len zij deze contacten met Oost-Europa moeten gaan verzorgen. Nu er in het ker kelijk landschap zich een ten dens (niet de enige overigens) aftekent die het belang van de kerk vooral in de kerk zélf ziet, zal de nieuwe taakstel ling van het IKV er niet een voudiger op worden. En last but not least: ook het onder werp zelf ligt ver van ie mands bed. Met een variatie op een bekende kreet: Oost- Europa is iets anders dan een kruisraket in je eigen tuin. PAUL VAN VELTHOVEN Op 1 augustus was het een jaar geleden dat in ons land de nieuwe basis school van start ging. Het was het einde van een lange, soms moeizame voorbereiding, en een be gin van een vernieuwd en te vernieuwen school type. Tijd nu voor een kleine tussenbalans. Laat ik beginnen met nog eens duidelijk te stellen dat de integratie van de kleuter school en de lagere school tot een basisschool een operatie was waarover in de politiek grote eenstemmigheid heer ste. En, heel anders dan bij het voortgezet onderwijs, was men het er in het onderwijs veld ook wel over eens, dat het die kant op moest. Pas toen de datum van invoering naderbij kwam begonnen de bezwaren te rijzen. Behalve dat nogal wat men sen in het kleuteronderwijs zich afvroegen, of dit voor hun kleuters toch wel de juis te weg was, werden de meeste bezwaren veroorzaakt door een tekort aan financiële mid delen bij de overheid. Nu zal een buitenstaander misschien zeggen: ja, maar die onder wijsmensen kankeren nu een maal altijd op het departe ment: er is nooit geld genoeg. Maar er moet nu toch wel in alle duidelijkheid aan worden toegevoegd: een zo omvangrij ke onderwijskundige vernieu wing in een tijd van financië le schaarste blijft een hache lijke onderneming. Nog ster ker: terecht hoor je tegen woordig de kreet: „bezuini gingen en verbeteringen in het basisonderwijs kunnen niet tegelijk". En men heeft daarbij dan in concreto nu vooral het oog op het feit, dat de basisscholen in mei jl. te horen kregen dat ze de ko mende cursus met 4% extra zullen worden gekort. Zoiets kan de sfeer wel heel erg be derven. Evenals de nu drei gende bezuiniging, dat vierja rige kleuters niet meer het hele jaar door, maar slechts één maal per jaar, op 1 augus tus, tot de basisschool zullen worden toegelaten. Optimisme? Intussen houdt de overheid de moed erin. Op het Ministerie van Onderwijs in Zoetermeer zijn ze wel aan enig „onge noegen uit het veld" gewend. Men zal het ten dele wel toe schrijven aan de onvermijde lijke beginperikelen. De On derwijsraad, hoogste adviesor gaan van bewindslieden van onderwijs, waarschuwt het departement voor een opti misme „welke zij zeker als daarbij mede wordt gelet op signalen uit het veld dat rust wordt verlangd, niet kan de len". De raad schrijft dit in een „Memorandum van knel punten basisonderwijs" dat zij op 21 mei jl. uitbracht. Het is allemaal heel netjes gesteld, maar je proeft uit alles dat die Onderwijsraad vindt dat er geen plaats is voor tevreden heid of optimisme. Er moet nog erg veel gebeuren (en veranderen!). En ik denk dan maar weer bij mezelf: bewaar ons voor het „nieuwe kleren van de keizer"-effect. Tot de vernieuwing die de ba sisschool moest brengen hoor de met name de invoering van een verplicht school werkplan. Daar moesten vele scholen aan wennen, en er is dus wat afgetobd op dat punt. Daarom mocht men het eerste jaar volstaan met een meer summier plan, en werd al thans een soepele beoordeling afgekondigd. Maar deze cur sus wordt het echt menens. Er is voorlichtingsmateriaal genoeg, op dit punt. Ik denk bijvoorbeeld aan het „Project Voorlichting Basisonderwijs" van de NPCS waarvan er nu al 29 delen zijn verschenen. Daar kun je wel wat mee. Maar ik heb de indruk dat ve len er nog steeds aan moeten wennen: zoveel papier, zoveel theorie... en dan de praktijk. Toch blijf ik het een goede zaak vinden, die schoolwerk plan-ontwikkeling. Maar laat men vooral geduld hebben met de scholen. En dan bracht de Wet op het Basisonderwijs de verplich ting mee van een aantal nieu we leergebieden zoals Engelse taal, bevordering van gezond gedrag en geestelijke stromin gen. De Onderwijsraad schrijft: „In het algemeen lijkt hieraan nog weinig aandacht te zijn besteed". Er wordt ge constateerd, dat er nog veel onduidelijkheid bestaat over „geestelijke stromingen", ter wijl de vraag wordt gesteld of men in sommige situaties niet beter extra aandacht aan het Nederlands kan besteden in plaats van Engels er nog bij te nemen. Nog een citaat uit het Memo randum van de Onderwijs raad: „Een categorie, die naar onze indruk op de achter grond dreigt te raken is die van het jonge kind". Om ex tra in de gaten te houden. Een nogal complicerende fac tor in dit geheel is het feit, dat de pedagogische academies nu pabo's geheten juist in een herstructureringsproces zitten. Zijn zij voldoende in staat om adequaat op al die voorgenomen vernieuwingen in het basisonderwijs in te spelen? Waarbij ik dan nog maar zwijg van de zorg die ik toch wel heb over het kennis niveau van nogal wat pas af gestudeerden van deze acade mies. Ik hoor daar (te) vaak over klagen. Een belangrijke taak van die door drs. K. de Jong Ozn. pabo's is de nascholing van de onderwijsgevenden van de basisscholen. Daar wordt veel aandacht aan besteed. Voor het christelijk onderwijs komt daar nog bij de noodzaak van zg. identiteitsgerichte nascho ling. Die zou zich bezig moe ten houden met de vraag: hoe zijn en blijven wij een christe lijke basisschool. De confessio nele pabo's kunnen die na scholing aanbieden. De chris telijke scholen moeten daar dan wel om vragen. Er is veel werk aan de win kel, het is zaak bij alle ont wikkelingen het hoofd koel te houden. Dat betekent: priori teiten stellen en ook bepaalde zaken niet doen. Toch houd ik het er op dat een geloofwaardige identiteit nog belangrijker is dan al die andere nieuwe dingen in de basisschool. Het belangrijkste in de basisschool is een onder wijskundige vernieuwing, die goed planmatig voorbereid, langzaam maar zeker haar be slag moet krijgen. Een goede christelijke school te zijn, dat gaat ook niet vanzelf. Daar is een continu proces voor no dig. Ook dat moet je plannen, organiseren. En het school werkplan moet er mee begin nen. Want het is de eerste op dracht van een christelijke basisschool. Zij ontleent er immers haar bestaansgrond aan? „Geloof, leven, het evangelie verkondigen" is de titel van een document, dat de rooms- katholieke bisschoppen van Venezuela den volke hebben doen toekomen als een pasto raal plan voor de periode tot 1992. Zij schetsen daarin een zeer duistere toekomst voor het land, geplaagd als het wordt door economische te ruggang. een inflatie die de koopkracht tot de helft heeft teruggebracht en een werk loosheidspercentage van 14. Thans woont reeds meer dan driekwart van alle inwoners in de stad, een verstedelijking die de bisschoppen met hui ver vervult. Het volk zelf krijgt in het do cument menige veeg uit de pan: „De Venezolaan ken merkt zich door consumptief gericht denken en lijkt altijd in voor een handeltje in ver dovende middelen", waaruit de bisschoppen afleiden dat de samenleving tekenen van ontbinding vertoont. Zij con stateren toenemende crimina liteit en geweld, waardoor zo wel individu als samenleving in hoge mate onzeker dreigt te worden. Als een zware zonde schetsen de bisschoppen de welig tie rende corruptie in het open bare en particuliere leven. Zelfs denken zij dat na 25 jaar democratie het politieke sy steem danig op de tocht is ko men te staan. Volgens de bis schoppen hebben de grote partijen veel te veel macht tot zich getrokken waardoor de democratie in het ongerede raakt. Zonder omwegen mel den de bisschoppen dat Vene zuela in een „crisis der ver zoeking en van zonde" is te recht gekomen. Als structure le zonden noemen zij „egoïs me, trots, haat en nijd, eer zucht, onrecht, machtswille- keur, geweld, sex, corruptie, traagheid en gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel". De Venezolanen doen er daarom goed aan samen te werken en naar het evangelie te leven, „geïnspireerd door de liefde en gesterkt door het meevieren van de eucharis tie". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwer Ter Aa, A.L.van Zwet kandidaat te Katwijk aan Zee. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: drs.H.J.W.Bakker, Waldeck Pyr- montstraat 14, 2676 AR. Maasdijk. T.T.,van Leeuwen. Van Everdijck- straat 59a, 3083 MA Rotterdam. A.L.van Zwet. Secretaris Varkevis- serstraat 301, 2225 LD Katwijk aan Zee. Toegelaten tot evangeliebediening: C.'t Hart. Warmonderweg 24, 2341 KW Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Monster, C.J.de Ruijter te Rotterdam-centrum. Macaroni met groentesaus en kaas yoghurt-dessert vegetarisch) Als u met z'n beiden bent dan heeft u nodig: 250 g maca roni, zout, 1 lepel olie, zachte margarine, 100 g geraspte kaas, 1 grote ui, 20 g margarine, 100 g worteltjes, 1 auber gine, 100 g champignons, 1 dl water, 3 tomaten, half groentebouillontablet, ketjap, tuinkruiden (peterselie, selderij, lavas, basilicum), 100 g plakjes kaas; 1 lepel rozijnen, 4 dl yoghurt, 2 bitterkoekjes, 100 g fram bozen of aardbeien, basterdsuiker naar smaak. Kook de macaroni gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Breng voor macaroni zonder kookvoorschrift een ruime pan halfvol water met zout naar smaak en een lepel olie aan de kook, strooi er al roerende de macaroni in en laat de massa circa tien minuten koken. Leeg de pan in een ver giet dat in de gootsteen staat, schud het water er uit en doe de macaroni in een ingevette ovenschaal. Afspoelen met koud water (om plakken te voorkomen) is niet nodig als er olie meegekookt wordt. Roer de geraspte kaas door de maca roni. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de magarine, bak dunne plakjes wortel en blokjes aubergine een paar minuten mee en vervolgens ook de in vieren gesneden champignons. Laat de groentemassa nog een paar minuten bakken en doe er dan water, ontvelde en kleingesneden tomaten en bouil lontablet bij. Breng de groentesaus na zes minuten sudderen op smaak met zout, ketjap en fijngeknipte tuinkruiden en schenk haar over de macaroni. Bedek de schotel met de plakjes kaas en laat die onder een hete grill (in een paar mi nuten) of in een oven die op 5 of 200 staat (in circa tien mi nuten) lichtbruin bakken. Kook de gewassen rozijnen tien minuten in weinig water, laat ze uitlekken en afkoelen. Meng yoghurt, rozijnen en verkruimelde bitterkoekjes en leg er de met basterdsuiker gemengde vruchten op. JEANNE In de Libanese hoofdstad Beiroet ontplofte gisteren de i gende autobom in een reeks, die niet alleen een groot aantf doden en gewonden tot gevolg heeft gehad, maar die ook bedreiging vormt voor een „laatste veiligheidsplan", dat 5 rië tracht te verwezenlijken. Onderdeel daarvan is het ve) hinderen van de terugkeer van PLO-leider Jasser Araff naar Beiroet, een streven waarvoor president Assad van Sj rië zich persoonlijk sterk maakt. Assad en Arafat zijn aart vijanden en de Syrische president heeft er veel voor over o| de baardige PLO-leider op veilige afstand in Tunesië te hoj den. In de uiterst ingewikkelde situatie in Libanon, waar zovej verschillende en intern bovendien sterk verdeelde groept ringen elkaar beurtelings steunen en weer afvallen, zijn d beweegredenen voor de elkaar snel opvolgende terreuraaf vallen niet altijd even duidelijk. Maar vast staat wel, dat uitermate schadelijk zijn voor de verwezenlijking van hj Syrische veiligheidsplan. In verband met dat plan heeft president Assad al enige til geleden vrij onopvallend enkele honderden militairen naj Beiroet gestuurd. Zij opereren niet als legermacht, noeml zich bij voorkeur waarnemers, maar ondersteunen wel op J lerlei manieren het streven van Assad. De „waarnemen traden tot nu toe slechts op in West-Beiroet tot aan de zog| naamde groene lijn, waar schotenwisselingen tussen de ej kaar bestrijdende milities een vrijwel dagelijks verschijnsl zijn. Maar de Syrische vice-premier en minister van defejl sie, Mustafa Tlass, heeft nu aangekondigd dat de benodigd stappen voor verwezenlijking van het veiligheidsplan zich P het vervolg ook zullen uitstrekken tot het christelijke Oos Beiroet. Het was daar dat op 28, juli de eerste bloedige bon aanslag werd gepleegd en van de negen autobommen ori ploften er tot nu toe zeven in het oostelijke stadsdeel. MENIGE partij in het Midden-Oostenconflict is al i niet openlijk voorstander van Assads operatie. Washinj ton en Moskou zwijgen opvallend en zelfs Israël laat geJ protesten horen. De Israëlische regering ziet liever een Syriërs gecontroleerd Beiroet dan een stad vol chaos, wai van de gevechtshandelingen zich gemakkelijk kunnen ui strekken tot de noordgrens van Israël. Rust in en om de 11 banese hoofdstad schept op den duur grotere kansen vol een vredesregeling. Assads vijanden, die vooral in PLO-krif gen moeten worden gezocht, hopen op een echèc, waardol de oude rekening met de Syrische leider kan worden ver4 fend. De deportatie van Palestijnse militanten onder Syf sche leiding heeft de PLO hem nog lang niet vergeven. De ontwikkelingen in Beiroet kunnen in de komende gen beslissend zijn voor het veiligheidsplan van Assad en zi „waarnemers". Voor toekomstige ontwikkelingen in n Midden-Oosten is dat van groot belang. Elke nieuwe aulj bom die in Oost- of West-Beiroet tot ontploffing wordt g bracht, vormt een bedreiging voor Assads streven. De gal1 van die explosies zou nog lang kunnen naklinken in h Midden-Oosten. Van Agt (2) De heer Van Agt is jarenlang „het gezicht" geweest van het CDA en hij is als CDA'er nog steeds politiek aktief. Als hij weer eens overweegt zich in te laten met een akkefietje als het beleggingsfonds Orco, zou hij zich eerst eens moeten be denken hoeveel schade hij zijn partij en de politiek daarmee kan berokkenen. Want inder daad, een club als Orco, die beleggers zulke lucratieve ma zen in de belastingwet weet aan te wijzen, kost de samenle ving miljarden. In uw hoofdartikel noemt u Van Agt handig. Zo handig dat hij wellicht beter op zijn plaats is bij die jongens van Orco dan op de zetel van de commissaris der koningin in Brabant, deel die mening ten dele. V Agt is handig. En hij zou be uit de schijnwerpers van politiek kunnen stappen. M ik zou hem niet willen ter sturen naar Orco. Immers, blijven zijn slimmigheden gemeenschap schade berok nen. Het lijkt mij verstandi als de overheid zou putten zo'n stuwmeer vol scherpz nigheid. Wat behalve vi licht vorstelijke salarissen zo'n baan aantrekkelijk m ten maken houdt haar gen slimmeriken als Van en zijn Orco-vrienden dienst te nemen? Al hun vi nuft kunnen zij dan aanwe den ten nutte van de Nedi landse samenleving. Ze zoud als vanouds de mazen in belastingwet kunnen opspoi (daar zijn zij kennelijk beter dan de ambtenaren van nanciën). Om er vervolg® geen geld van beleggers dol heen te sluizen, maar ze dichten. Dubbel rendeme De beleggers zijn hun hand] adviseurs kwijt en betal weer gewoon belasting bij j brek aan mazen. Inkomst dus in plaats van verlies vc de fiscus. A.M. van Goudzwaard, DEN HAAG. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Een goed ontwikkelde depressie op de noordelijke Noordzee veran dert slechts weinig van plaats. Er moet dan ook weinig ver andering in het huidige weer worden verwacht. Rond het genoemde lagedrukgebied cir culeren enkele buienzones. Daar de lucht, ook op grotere hoogte niet veel vocht bevat, zullen ,de buien bij ons van weinig betekenis zijn. De re gen blijft beperkt tot op enkele plaatsen een buitje. Tussen zo nes met wat meer bewolking zal af en toe de zon schijnen. De wind waait hoofdzakelijk uit het westen, hetgeen bete kent dat de temperaturen wat aan de lage kant zijn. In de middag wordt het ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur 15 tot 20 gra den. Benelux: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Groot-Brittanië, Ierland: Zon nige perioden, maar ook enke le buien. Middagtemperatuur van 15 graden in Schotland tot 20 in zuidoost-Engeland. Duitsland: Wisselend bewolkt en een verspreid voorkomen de regen- of onweersbui. M dagtemperatuur van 20 grad in het noorden tot 25 in I zuiden. Frankrijk: Noord en midd Frankrijk wisselend bewc en slechts een enkele bui. M dagtemperatuur 19 tot 24 g den. Zuid-Frankrijk zonn perioden, maar ook een v spreid voorkomende onwel bui. Middagtemperatuur 25 30 graden. Spanje, Portugal: Af en wolkenvelden, maar in het gemeen zonnig. Middagtem ratuur in het noordwesten tot 25 graden, elders 25 tot in het binnenland van Spa nog enkele graden hoger. Italië, Joegoslavische k Zonnig en warm. Middagti peratuur 30 tot 35 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min R< Amsterdam Lbew. 25 15 De Bilt h.bew. 26 16 I Eelde zw.bew. 27 15 Eindhoven zw.bew. 26 15 Den Helder Vlissingen h.bew. 24 15 Zd. Limburg zw.bew. 26 16 Aberdeen regenbui 16 9 Athene onbew. 33 23 Barcelona onbew. 29 19 Berlijn zw.bew. 26 16 Bordeaux zw.bew. 28 16 Brussel zw.bew. 26 15 Dublin lbew 17 10 Frankfort onbew. 27 13 Genève onbew. 27 12 Helsinki lbew 16 11 Innsbruck onbew. 22 11 Klagenfurt zw.bew 22 12 Kopenhagen nietontv. Lissabon onbew. 30 16 Locarno zw.bew. 28 18 Londen onbew. 23 12 Luxemburg l.bew 24 15 Madrid 29 21

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2