FILM BLIK Chinees Staatscircus: ook voor circushaters Kernenergie is nog niet dood, maar de nucleaire droom is uit Zomerse literatuur in •.Xichtletterland" Aardige verhaaltjes voor het slapen gaan KUNST SaldMOowiant VRIJDAG IS AUGUSTUS 1986 PAGINA Over lenigheid en gratie gesproken. DEN HAAG Er zijn mensen die héten circus en alles wat daar bij komt kijken. Beesten sullige kunstjes laten doen, daar voor komen ze hun huis niet meer uit. Een jaarlijk se tv-dosis Billy Smart en Jos van der Valk presen teert... heeft die circusha ters in de loop der jaren gesterkt in hun opvattin gen. Wie een dergelijk vooroordeel koestert, dreigt iets unieks te mis sen, als het Chinees Staatscircus volgende week dinsdag in Scheve- ningen zijn spreekwoorde lijke tenten opslaat. Dieren zal men tevergeefs zoeken in het programma van dit circus uit Peking. Dit door louter mensen beheers te circus geeft liever alle ruimte aan de acrobaat. Wat ijzeren zelfdiscipline, harde training, lichaamsbeheersing en het streven naar perfectie zoal vermag, is van 19 tot en met 23 augustus te zien in het Scheveningse Circusthe ater als het Chinese circus daar zeven voorstellingen verzorgt. De Chinese term voor circus is „gemengde kunsten". Het programma bevat dan ook balanceren, buitelen en jong leren, of een mengeling van al deze vaardigheden. Het optreden van het Chinese Staatscircus is opgebouwd uit traditionele en moderne „acts". Zo wordt er gejon gleerd met allerlei gebruiks voorwerpen als kommen, schalen, tapijten, parasols en tennisrackets. Of de artiesten voeren hun acrobatische toe ren en evenwichtskunsten uit op pyramiden van tafels en stoeien. Hoewel er niet met dieren wordt opgetreden, dragen sommige nummers van de artiesten wel namen als Je kunt meer met stoelen en tafels doen, dan er alleen maar op en aan zitten. Leeuwendans of Draken- dans. Dit geeft goed weer hoe razendknap wordt sa mengewerkt om acrobatisch en behendig allerlei caprio len uit te halen. Als één dier als het ware. Verbluffend is het zoge noemde „collectieve fietsen". Rijdend op één fiets neemt de bestuurster elf anderen op haar schouders, waarna al lerlei vormen ontstaan, zoals die van een bloesem en als onbetwist hoogtepunt de Pauw. De faam van het Chinese Staatscircus is nu al vooruit gesneld. Iemand schreef ly risch: „Soms lijkt het alsof de zwaartekracht door de magie van de kunstenaar tijdelijk is opgeheven. De toeschouwer raakt tot de overtuiging dat de Chinese artiesten een ex tra zintuig hebben, een inge bouwd evenwichtsorgaan dat gewone stervelingen moeten missen. De bewegingen zijn tegelijk gracieus en gecom pliceerd. De scheppings kracht, kunstzin, zelfverze kerdheid en volharding die de Chinese beschaving door de eeuwen heen getoond heeft, komen op welhaast su blieme wijze tot uiting in het Chinese circus". De conclusie? Circushaters worden na het zien van dit programma weer circuslief hebbers. om „Op hoop van zegen' dat aldus een tweede en een derde leven tegelijkertijd in- f' gaat. De roman komt uit bi Elsevier (gebonden, fl. 24,90 en is op zichzelf een aardig verteld „leesboek" dat toch een beetje verschilt van de 3 film en in elk geval scènej biedt die de film niet heeft Allard Schröder heeft erva- door Bert Jansma Burgemeesterschap helpt Eastwood Clint Eastwood mag dan als burgemeester van het Ame rikaanse plaatsje Carmel slechts tweehonderd dollar per maand verdienen, hij heeft aan dat burgemeester schap toch ook zijn nieuwste film te danken, „Heartbreak Ridge". Zijn enige dit jaar, want hij heeft z'n kiezers be loofd zolang hij de burge meestersketting om z'n nek heeft, maar één keer per jaar voor de camera's te gaan staan. Het scenario voor deze „Heartbreak Rid ge" was door Warner Bro thers eigenlijk al afgewezen. Maar toen Clint gekozen werd als de baas in het plaatsje zonder straatnum mers maar met 67 kunstga lerieën, zei Warner toch maar ja". Omdat je tenslotte nooit weet of een burge meester op het doek toch niet goed is voor extra gerin kel aan de kassa. De film, blijkt inmiddels, gaat over een marine-sergeant die aan z'n pensioen toe is. Keihard en een soort kruising tussen John Wayne en Rambo. Dat lijkt verdacht veel op een „minor" film van „mayor" Clint. Op Hoop van Zegen als „leesboek" Heijermans schreef een to neelstuk. Karin Loomans maakte daarvan een scena rio. En van dat scenario maakte Allard Schröder weer een roman. Het gaat filmscenario's en doet ook hier met een redelijke stijl en veel dialogen. Het f wachten is nu op iemand die van zijn boek weer een to neelstuk maakt. Dan zijn we rond. Maar laten we niet te cynisch zijn. Er zijn tijden i geweest dat het grote pu bliek Shakespeare alleen j maar kende uit de navertel lingen van zijn theaterstuk ken door de Britse schrijver 1 Charles Lamb en zijn echt genote. En is Shakespeare er slechter van geworden? Dacht van niet. HERMAN HEIJERMANS* Guido Pieters verfilmt Olaf de Landell Regisseur Guido Pieters heeft genoeg van re-makes, heeft hij al gezegd. Maar hij heeft nog niet genoeg van bestsellers. Hij loopt nu rond met plannen die qua om vang zijn laatste film „Op Hoop van Zegen" slaan. Pie ters wil naar Indonesië om daar een van de delen van Olaf de Landells trilogie „De Porceleinboom" te gaan ver filmen. De Landell, zelf ge boren in Cheribon op Java, vertelt in die trilogie de „saga" van een rijke Fries- Brabantse familie waarvan het buitenbeentje in het toenmalige Nederlands Indië terechtkomt. BOEKEN Illustratie uit Een handvol pi raatjes. Verliefdheid en andere dingen in leuk kinderboek Noortje heeft er heel wat mee te stellen: een broertje dat steeds groter en ook lastiger wordt en dan woont ze ook nog eens in een straat waar vooral jongens wonen. Alle maal van die stoerlappen. Maar Ferry is anders. Met hem sluit Noortje vriendschap. Hij leert haar van alles: knik keren. koppen en tekkelen. Noortje wordt zelfs verliefd op Ferry. Ze tekent een hart met een pijl erdoor met haar naam en die van haar vriendje erbij en dan wordt Ferry boos. Noortje heeft een geheimpje verraden en dat had ze niet mogen doen, vindt Noortjes vader. Noortje zegt dat het een grapje is. „Dat vind jij", zegt papa. „Hij niet". Deze en andere kinder-besog- nes vormen het leuke jeugd boek „Een handvol piraatjes" van Els de Groen, dat onlangs bij Van Goor Jeugdboeken verscheen. Het is, evenals de andere twee boeken die van deze schrijfter bij dezelfde uit gever verchenen, een heerlijk kinderboek. Grappig, afwisse lend, herkenbaar en goed lees baar. De korte zinnen staan al lemaal op een aparte regel, hetgeen voor kinderen vanaf 7 jaar fijn leest. Anneke Hoh- man maakte de vele uitsteken de illustraties. Echt een aanra der, dit leesboek. LEO HENNY Els de Groen: Een handvol piraatjes; illustraties: Anne ke Hohman; uitgeverij: Van Goor Jeugdboeken Amster- dam/Brussel; 86 blz„ gebon den. Prijs: 19,90. Kernenergie is nog niet dood, ligt zelfs niet op sterven, maar het oorspronkelijke optimisme bij de geboorte is weg. Bij Tsjernobyl stierf de laatste hoop dat kernenergie veilig kon zijn in een verstikken de stralingswolk. Dat meldden de auteurs van het deze week verschenen boek „Het einde van de nucleaire droom". „De geschiedenis van de tech nologie staat bol van voorbeel den van nieuwe machines die niet bleken te werken. De ge schiedenis van de techniek is een geschiedenis van rampen, die leidde tot betere en veili ger machines. Het probleem is echter dat kernenergie geva ren op veel grotere schaal met zich meebrengt", aldus de zes journalisten van de Britse krant The Observer. „Overduidelijk is dat Tsjerno byl de kernenergie-industrie als een mokerslag getroffen heeft. De armzalige sche gang van zaken bij veel centrales, gevoegd bij de on rust onder de bevolking, de milieugevaren en een vrij lage groei in de energiebehoefte werkten samen om alle ambi tieuze voorspellingen van tien jaar terug omver te gooien". „Het ongeluk van Tsjernobyl, dat ene dat niet kon gebeuren, heeft de laatste pretentieuze verkooppraatjes van de nucle aire industrie ontkracht". Is kernenergie nu gedoemd ten onder te gaan? Onderzoe kers die de industrie analyse ren willen kernenergie nog niet afschrijven. „De nucleaire industrie is in veel landen te nauw verbonden met de poli tiek en de economie, vooral in die landen met belangen in kernwapens" zegt een deskun dige. De schrijvers van het boekje geven glashelder aan wat er in Tsjernobyl precies gebeurde, wat de gevolgen voor de ge zondheid zijn en voor het mi lieu (ook op langere termijn) en waarom er altijd zoveel ge heimzinnigheid en verkeerde informatie rond kerncentrales is. Wel ademt het nogal na drukkelijk een anti-kernener gie sfeer, maar dat is begrijpe lijk na Tsjernobyl en mis schien ook wel terecht. Cynisch Na het ongeluk met de reactor in Harrisburg hebben de VS de normen voor kernenergie drastisch opgeschroefd. De bouw van kerncentrales liep er met sprongen terug. Dat zal nu ook gebeuren, maar het einde van kernenergie zal dat niet betekenen. Want hoe cy nisch het ook mag klinken, voor het absolute en definitie ve einde van de nucleaire .droom was zelfs Tsjernobyl niet ernstig genoeg. Ook de Sovjet-Unie gaat „gewoon" door met kernenergie. De auteurs kennelijk toch bepaald geen voorstanders van kernenergie geven toe dat ook andere energiebronnen grote problemen met zich meebrengen. Desondanks con cluderen zij dat kernenergie een technologie is die te veel vraagt van feilbare mensen, die teveel zorg, wijsheid en waakzaamheid vereist. „Kern energie kan op grond van het beschikbare materiaal geen aanspraak maken op een toe komst als belangrijkste ener giebron van de mensheid". In Nederland worden de plan nen voor nieuwe centrales, als alle commotie een beetje ge luwd is, over een paar jaar weer uit de ijskast gehaald. Al leen het woordje Tsjernobyl al zal dan echter nog een grote afschrikkende werking heb ben. Tsjernobyl zal nog lang in ons geheugen gegrift blijven en, wat veel belangrijker is, de (radio-actieve) gevolgen van deze ramp zullen nog lang blij ven doorwerken. Dat dit boek niet het laatste over deze ko lossale ramp zal zijn is daarom i w... „Het ongeluk van Tsjernobyl, dat ene dat niet kon gebeuren, heeft de laatste pretentieuze verkooppraatjes van de nucleaire industrie ontkracht". geen gewaagde veronderstel ling. En het zal zeker niet het laatste boek over kernenergie zijn. MARTIN VOORN „Het einde van de nucleaire droom." Uitgeverij Het Spec trum. Prijs 12,90. Van Holkema Warendorf Kinderboeken heeft vier bij zonder aardige boekjes uige- bracht, die bestemd zijn voor de allerkleinsten, en die elk een simpel en leuk verhaal tje voor voor het slapen gaan behelzen. Het zijn echt ver- Tekening op de omslag van „Schaapjes tellen" haaltjes, die kinderen al snel uit net hoofd kennen en waar ze telkens weer om zul len vragen. Elke pagina be vat een kleurige tekening met daaronder een zin uit het verhalatje. De boekjes van de hand van Ann Morris (tekst) en Maureen Roffey (tekeningen) zijn gedrukt in vijf kleuren, waaronder „manestraal zilver". De vier deetjes heten „Nog even, en dan naar bed", „Slaap kindie slaap", „Een kusje voor de nacnt" en „Schaapjes tellen". Elk boekje bevat zo'n tien bladzijden. LEO HENNY Ann Morris Maureen Rof fey: verhaaltjes voor het sla pen gaan; Uitgeverij: Van Holkema Warendorf. Prijs per deeltje 7,90. De zomer brengt kennelijk een lichte toets in de literaire uitgaven, zoals blijkt uit Sy- thoff's verzamelbundel „Licht letterland", dat deze zomer voor de tweede maal wordt uitgegeven. „Meer vermake lijk proza uit de moderne Ne derlandse literatuur", zo roept samensteller Robert-Henk Zuidinga het kloeke boekwerk van bijna 300 pagina's uit. Leuke vakantie-lektuur, waar de lezers van de moderne au teurs en degenen die hun best hebben gedaan op de middel bare school overigens veel be kends in zullen tegenkomen. Godfried Bomans komt met vier teksten in dit boek voor, waaronder het zeer klassieke „Kopstukken"-verhaal, „De 100-jarige". Belcampo is van de partij en Carmiggelt is ook volop aanwezig. Van nieuwere schrijvers is er allerlei: Bies heuvel -zowaar met „Tanker cleaning", een wel heel klas siek verhaal van zijn hand-. Bob den Uyl, Adriaan van Dis, Renate Dorrestein, Jules Deel- der en Maarten 't Hart, die ook veelvuldig figureert. Verrassingen biedt de weg- werp-leesbundel niet veel. Een paar leuke stukken van Jan Mulder, de sportjournalist met een fijne pen, met meer dan een verhaal. Zijn „Nooit lan ger dan een halve minuut on der de douche" is onthullend, vermakelijk en zowaar een vondst. Van Ivo de Wijs zijn er aardige stukken, maar het be lang daarvan gaat verloren omdat ze geïsoleerd zijn uit hun kontekst, wat nog erger het geval is met een opstel van Gerrit Komrij onder de titel „Horen, zien en zwijgen", waarvan de portee totaal ver loren gaat omdat het onder werp tot het verleden behoort. Het zal voor vele lezers best leuk zijn eindelijk eens een stuk van Jan-Hein Donner te lezen, waarin hij beweert dat vrouwen totaal onmachtig zijn de schaaksport te beoefenen, maar het is wel een wat ach terhaalde tekst. Verder komen er nogal wat mindere goden aan bod, met name ook de sa mensteller van dit boek, Ro bert-Henk Zuidinga. Een van de heel leuke stukken in deze tweede aflevering van „Lichtletterland" is een herin nering van Karei van 't Reve, die beschrijft hoe hij op een winterse middag waarop hij naar Leiden rijdt om aldaar college te geven, aan het Ra penburg van de kade glijdt en te water raakt in zijn auto. Dat is een prachtig gekozen ver haal dat weer veel goed maakt. JAN VERSTAPPEN „Lichtletterland 2" samenge steld door Robert-Henk Zuidinga. Uitgave Sythoff. Prijs ƒ25,-. Voordelige draaibare sterrenkaart Astronomie is behalve een tenschap ook een liefhebbe: waaraan tallozen veel plezi k beleven. Een liefhebberij die echt als een vaste hobby ku N beoefenen, maar waarm men zich evengoed zo nu i dan kan vermaken. Hoeve mensen zijn er niet, die op kantie op de camping tot ontdekking komen dat de ste renhemel buiten de stad e< juweel is vergeleken bij doffe vertoning waarmee mi 1! zich binnen de bebouwde ko tevreden moet stellen? richten de blik omhoog en on dekken al snel veel moois: melkweg, sterrenhopen, ste ij ren in allerlei kleuren enz voorts. En natuurlijk herkei iedereen de Grote Beer, oo wel het steelpannetje gi noemd. Wie de sterrenbeeld goed wil leren kennen mo een speciale kaart of atlas ki pen. Zeer praktisch is ee draaibare sterrenkaart, ee doorgaans wat prijzig kle nood. Van Holkema Warendo heeft onlangs zo'n draaibai sterrenkaart uitgegeven, d zeer voordelig is. Men mo deze „Sterrenwijzer" hem ze in elkaar zetten, een fluit van een cent voor wie ee schaar en een tube lijm k; vasthouden. Het resultaat een heel goed bruikbare kaar Een draaibare sterreenkaa toont de hemel, zoals die zie1 op elk moment van de dag het jaar kan voordoen. Ee venster in de kaart toont hele zichtbare hemelkoep voor onze breedte. De kaai draait om de poolster, de st< die in het verlengde ligt de aardas en waarom de melkoepel als gevolg van aswenteling der aarde schijdo vaar draait. Een dag- en ut3 rindeling aan de rand van d kaart maakt het heel simp* om de hemel voor het vensti te krijgen, zoals die zich op el 1 fewenst moment laat zien. E aart is het werk van Free 1 Reijmerink, die ook het sumu x re, maar voor beginners toe zeer informatieve bijbehoren hii en boekje kosten nog ge$ h tientje. Je kan het er haai- niet voor laten liggen. LEO HEN$ t Freek Reijmerink: Sterren wijzer en boekje „Speur tocht langs de sterrenhelel' uitgeverij Van Holkema Warendorf; prijs: ƒ9,50.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14