„Een snellere tijd, dat staat voorop" Ai „Slice-koning" uit Wassenaar slaat toe TENNIS CIRCUIT „Maffia hypermodern dynamisch bedrijf" NOORDWIJK OVERWINT HITTE EN NFC: 1-4 fieidaeSoiwrnit Toernooi Fides Pacta SPAANSE HOOGLERAAR VOL LOF OVER TOPMANAGERS: Open dag bij het Centrum voor Vakopleiding SPORT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 PAGINA 1 -J- WIELERRONDE VAN NIEUWKOOP GROOT OPGEZET NIEUWKOOP De elfde wielerronde van Nieuwkoop bestaat met twee amateurkoersen uit een omvangrijk programma. De ene is een koers achter dernies, de andere een criterium over 100 kilometer. Het 2,4 kilometer lange parcours voert door de dorpsxern met start en finish op de Dorpsstraat. De organisatie is in handen van het plaatselijk Wielercomité. Het wielerspektakel begint om half één met de eerste serie van negen renners achter dernies. Na de tweede serie, om één uur,1 rijden tussen half twee en half drie de trimmers uit Nieuwkoop en Noorden. De verliezersfinale van de amateurs is om half drie, een half uur later gevolgd door de „echte" finale. Deelnemers zijn onder anderen Leo Adegeest (Noorden) en Hans Verboom (Ter Aar). Om half vier starten zo'n 100 renners voor het criterium over 100 kilometer. Onder de deelnemers bevinden zich specialisten als Jan en Peter Hogervorst (Pijnacker), Rik Hakken (Zaandam) en Barend Huveneers (Berkel en Rodenrijs). Ook de Veners Ton en Hans Wubben zijn present. LEIDEN De 75-jarige korfbalvereniging Fides Pac ta houdt komende week een Zomeravondtoernooi op haar velden aan de Zoeterwoudse Singel. Deelnemende vereni gingen zijn De Algemene, Zuiderkwartier, De Danaï den, TOP en natuurlijk Fides Pacta. De voorrondes zijn op maandag, dinsdag en woens dagavond vanaf half zeven. Vrijdag volgen de verliezers- rondes. De finale begint za terdag om drie uur. LEIDEN Onder tropi sche omstandigheden ver sloeg Noordwiik gister avond zondag hoofdklas ser NFC met 1-4. FC Lisse was, ondanks een 1-2 rust stand, te sterk voor Rood- enburg; 3-2. DOCOS was op eigen veld maar één maatje te klein voor het C-elftal van FC Den Haag. De Leidse club ver loor met 0-2. Ondanks de warmte speelde Noordwijk een sterke wed strijd. Klaas Vink opende de score, maar voor rust trokken de Amstelveners de stand ge lijk. In de tweede helft veroor loofden de Noordwijkers zich wat individuele acties, wat het spelpeil niet ten goede kwam. In het laatste kwartier voet balde Noordwijk „als van ouds"; dit resulteerde in doel punten van Jos Smits (twee maal) en wederom Klaas Vink. Defensiefouten en pro blemen met de buitenspelval stonden een beter resultaat van Roodenburg in de weg. Hoewel het tegen FC Lisse op een 0-2 voorsprong kwam (doelpunten Arno Lancel en Duncan Alberga), moest de Leidse club toezien dat Henry van der Weyden met een ha- trick de winst naar de Lissena- ren deed gaan. DOCOS was niet ontevreden met het 0-2 verlies tegen FC Den Haag C. De Leideharen bleken immers op alle fronten klaar te zijn voor de competi tie. Hoewel Zevenhoven zich na de 0-2 ruststand tegen Hoofddorp enigszins hervond, kwam het niet meer tot sco ren. De Hoofddorpers waren sneller, agressiever en hielden verdiend de nul op het score bord. Randstad Sport stond in eigen huis binnen zeven mi nuten met 3-0 voor tegen Woubrogge. Kees Kolfschoten liet twee doelpunten bijschrij ven; Martin de Boer één. Hoe wel Fred Vermeulen de eer van de nieuweling in de zater dag eerste klasse afdeling voor rust nog enigszins redde, scoorde Arjan Gillissen het laatste doelpunt; 4-1. RCL 3 en Oranje Groen waren aan elkaar gewaagd getuige de 0-0 ruststand. Na rust zagen de toeschouwers een counterend Oranje Groen, dat door doel- 0 punten van Meindert van dt Kaay en Peter Rosenboom een 0-2 winst naar huis gin, In een sportieve wedstrijd vei loor Kickers '69 met 1-3 va .i RKAV. De conditie van d e Leimuidenaren liet wat p wensen over. Ronald de Rij nam de enige treffer van d i Kickers voor zijn rekenirij Doelpuntrijk was de ontma b ting die Stompwijkse Bo# had met Moerkapelle. Moerki ,r pelle won met 5-4. Voo1" ^tompwijk doelpuntten The Bos, Sjaak Vallen, Frank va Gunst en Jos Olijerhoek. 1 CARLA KRAUWEL VERDEDIGT NATIONALE TITEL TRIATHLON IN ALMERE OEGSTGEEST Een kleine zeshonderd atleten en atletes zullen morgen vroeg om zeven uur aan de start verschijnen van het zesde Open Neder landse Kampioenschap Triathlon. Na een 3,8 km lange zwemtocht in het Gooimeer wordt de fiets gepakt om deze, aan het slot van een 180 kilometer lange tijdrit door de Fle- vopolders, te verwisselen voor een paar loopschoe nen, waarmee de afslui tende marathon wordt ge lopen. Eén van de vier fa vorieten in het slechts twaalf deelnemers tellen de vrouwenveld is de ti telverdedigster Carla Krauwel. De Noordwijkse bereikte vorig jaar, tijdens de Open Europese Kampi oenschappen in Almere, als eerste Nederlandse de finish en kwam zodoende voor één jaar in het bezit van deze titel. Hoe groot is de kans op pro- Topniveau longatie van de titel? Krauwel: r „Dat weet ik niet precies. Vijf tig procent ongeveer. Er zijn nog drie andere meisjes die mij kunnen bedreigen. Eén van hen, Henny Verdonck, zal erg sterk voor de dag komen. De andere twee, Marjan Kiep en Jacqueline van Zoest, zijn eer der outsiders. Maar als Henny of ik twee keer lek rijd, dan kunnen zij plots ook favoriet zijn. Zo simpel ligt dat in een triathlon". Maar dat betekent niet dat Krauwel op een scher pe tijd vertrekt: „Ik zie wel hoe het gaat. Mijn enige doel is om mijn tijd van vorig jaar (11 uur en 15 minuten, RvdH) te verbeteren tot ongeveer 11 uur. Omdat vorig jaar door de slechte weersomstandigheden het zwemparcours was inge kort tot 2,4 kilometer van de oorspronkelijke 3,8 zou deze tijd al een aanzienlijke verbe tering betekenen. Of zo'n tijd mij de nationale titel oplevert blijft voor mij ook een vraag", aldus de 28-jarige secretaresse die de toenemende nationale concurrentie als een extra uit daging ziet. Mondiaal gezien stellen de Ne derlandse vrouwen, in tegen stelling tot de mannelijke top pers, niets voor. De Nieuw- Zeelandse Erin Baker, die vier weken geleden haar eigen we reldrecord terugbracht tot on der de negen en een half uur, is de laatste twee jaar nog niet verslagen, terwijl de Engelse triatletes dit jaar in Europese titels grossierden. Is de Neder landse top dus het hoogst haal bare voor Carla Krauwel? „Waarschijnlijk wel", weet de bescheiden regerend nationaal kampioene. „De buitenlandse vrouwen hebben vaak veel meer mogelijkheden om te trainen. Veel van hen zijn ook professional. Wij hebben hier altijd nog ons werk". Dat hele dagen trainen een fikse verbe tering te zien zou geven, daar is de Noordwijkse van over tuigd. „Na mijn titel in 1985, bood één van mijn sponsors mij een aantrekkelijk contract aan, zodat ik bijna het gehele jaar één dag per week minder heb kunnen werken. Dan merk je meteen de voordelen". Trainen doet Carla Krauwel op het gevoel. „Vorig jaar heb ik wel eens schema's gemaakt. De éne dag dit, de andere dag dat. Daar werd ik niet goed van. Ik hield me er nooit aan, omdat er altijd wel iets tussen kwam". Hartslagmeters, VO 2 max-bepalingen en lactaat- proeven zijn ook zaken waar Krauwel zich vooralsnog niet druk om maakt. „Ik neem wel elke ochtend mijn hartslag op als ik wakker word. Dit om overtraining op tijd te onder kennen. Die proeven in labo ratoria lijken me trouwens wel leuk". Toch lijkt een sport als triathlon niet meer zonder de wetenschap te kunnen, erkent ook Carla Krauwel. Tweevou dig nationaal kampioen Axel Koenders bouwde bijvoorbeeld grote faam op in samenwer king met de bekende inspan ningsfysioloog Jos Geysel. „Maar", zegt Krauwel, „ik stap niet zo snel op iemand af voor advies". Publiciteit Werd vorig jaar het vrouwen veld volgens Krauwel iets te kort gedaan, dit jaar heeft ze zeker geen klagen. Zo is de hoogte van het prijzengeld ge lijk getrokken. Zowel voor de winnaar bij de vrouwen als de mannen bedraagt de eerste prijs zesduizend gulden. „Te recht", meent Krauwel. „Per slot van rekening leggen wij dezelfde afstanden af en doet onze prestatie niet onder voor die van de mannen". Ook in publicitair opzicht constateert Krauwel vooruitgang. „Vorig jaar werd ik als kampioene wel meteen gevraagd voor NOS-sportief. De rest van alle publiciteit viel bitter tegen. De laatste weken was het echter een gekkenhuis. De Viva, Te- levizier Magazine, Tros radio. de Telegraaf, opeens staat ie dereen voor de deur. Hoewel ik natuurlijk dik tevreden ben met al deze aandacht, heeft het ook zijn nadelen. In mijn topweken heb ik ongeveer dertig uur getraind. En al die mensen belden me op de on mogelijkste tijden. Regelmatig Ccldóc Sowuxnt LEIDEN Mede doordat het op de Leidse Hout gis teren een vrijwel B-loze avond was, richtte alle aandacht zich op de hefti ge C-strijd tussen het win nende koppel Robbie van Wijngaarden/Anatol van der Ven en de gebroeders Marcel en Peter van Pari don, dat op het centre- court (alle banen op de Leidse Hout maken aan spraak op die titel) werd verspeeld. Het viertal zorgde er met goed spel en spannende slagenwis selingen voor dat het tra ditioneel veelkoppige pu bliek tot laat aan de stoel gekluisterd bleef. Zoals altijd in zulke wedstrijden werd de hoofdrol opgeëist door de uit Wassenaar af komstige Robbie van Wijngaarden, die met zijn merkwaardige slice-effec ten en onverwachte re turns altijd veel bijval oogst. Bij een 5-2 voorsprong in de me* lobs bestookt en hoe goed derde set leek het Wassenaarse de Van Paridons ook smash koppel de strijd verrassend ten, de bal kwam steeds weer de Van Paridon-broers waren terug. Doordat Anatol van der vierde geplaatst in eigen Ven zich aan het spel van Van voordeel te beslissen. De Pari- Wijngaarden optrok, werd de dons wilden evenwel van geen benodigde tiebreak een simpp- opgeven weten, sloegen zelfs le prooi voor het ongeplaatste twee matchpoints weg en duo: 6-4, 2-6, 7-6. kwamen met 6-5 voor. Dat be- tekende voor Van Wijngaar- hetzelfde moment deed op den, als altijd getooid met een baan 1 een andere slice-specia- halfkorte dan wel halflange llst- Jan Wojters, die vooral broek, lange kousen en ver- met rijn backhand de meest schillende petten, het moment vreemde ballen van zijn ra- om de trucendoos open te gooi en. De radeloze tegenstanders werden vanaf dat ogenblik cket weet te toveren, met part ner Soeripto van zich spreken. Het veteranenkoppel bereikte speelsters waren merkwaardig de halve finale in het heren- dubbel veteranen door Cor Koemans en Hans Jansen met 6-1, 6-4 te verslaan. Eerder op de dag toonde Bion- da Zonderop aan, dat de B-da mes volgend seizoen aan haar geen makkie zullen hebben. Harthitster Zonderop, dit jaar nog C-speelster en zonder meer kandidate voor de B-lijst, werkte zich ondanks een 2-4, 0-40 achterstand in de tweede set met 6-4, 6-4 langs de als tweede geplaatste B-speelster Veronique Pardoel. Beide (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De al zeven eeuwen oude maffia vormt in veel opzichten een ideaal voorbeeld van een modern, dyna misch bedrijf. Dat is de stelling van dr. Samuel Husenman, professor aan de be- drijfskundeschool Esade in Barcelona. In navolging van de Amerikaanse Michigan-u- niversiteit bestuderen ook de leerlingen van deze Catalaanse business-school waarom de maffia door experts in de organisatiekunde als een van de best gerunde bedrijven van de we reld wordt beschouwd. Trouw „De familieleden van de maffiosi die in de ge in geldtermen uitgedrukt is de mafia het groot- vangenis zitten krijgen regelmatig financiële ste bedrijf van de wereld met een jaarlijks net- bijstand. De maffiosi zelf ontvangen grote geld- to-inkomen dat door de Amerikaanse inlichtin- premies en promotie als ze uit de cel komen. Ze gendienst FBI op tien tot twaalf miljard dollar krijgen de beste advocaten. Het rendement van wordt geschat. De jaarlijkse winst van de maf- die personeelspolitiek is een enorme trouw van fia is groter dan de gemeenschappelijke winst de leden ten opzichte van de organisatie. Die van General Motors, Exxon, Ford, General trouw is een van de steunpilaren van de kracht van de maffia. Trouw en respect zijn veel be vraag hoe het personeel beter gemotiveerd kan van het meest pure kapitalistische model", worden. Het werk komt voor veel mensen al Behalve een zeer directe gezagsstructuur en een lang niet meer op de eerste plaats. Dat gaat ten grote betrokkenheid van het personeel, bezit de koste van de betrokkenheid. In de Japanse on- maffia nog andere kenmerken die als voor derneming en ook bij de maffia heeft die be- beeld kunnen dienen voor de directieleden van trokkenheid altijd bestaan". het moderne bedrijf. De maffia is enorm flexi- De maffia bereikt die persoonlijke band tussen bel en speelt altijd direct in op de ontwikkelin- bedriif en werknemers onder andere door een gen op de markt. geweldig goede personeelspolitiek. „Er is geen Toen bijvoorbeeld in de Verenigde Staten de enkele organisatie die zo goed voor haar perso- „drooglegging" werd opgeheven, verruilde de neel zorgt als de maffia", zo verzekert Esade-le- maffia de clandestiene alcoholhandel onmiddel- raar Husenman. lijk voor andere lucratieve zaakies zoals de ver boden kansspelen en het illegale geldlenen te gen woekerwinsten. En als een verstandig, mo dern bedrijf spreidt ook de maffia haar risico's ten van de maffiabazen: „In de leiding van de georganiseerde misdaad bestaat een uitgebreide praktische kennis van onze instituties, een zeer scherp inzicht wat betreft menselijk gedrag, een enorme leidinggevende capaciteit en een geweldige ervaring op financieel en politiek ge bied. Ieder facet van het bedrijf vereist de juiste man op de juiste plaats; de supervisie van het totale systeem veronderstelt geniale talenten". „De manier waarop de maffia haar bazen kiest is volstrekt uniek en kan een voorbeeld zijn voor menig modern bedrijf", zo voegt Husen man eraan toe. „In veel gevallen in het norma le bedrijfsleven geldt het „Peter-principle", dat wil zeggen: in een normaal bedrijf maakt ie- en maakt zich nooit afhankelijk van een enkele mand carrière totdat hij op het niveau eindigt zaak of van een cliënt: een zichzelf respecteren de familie heeft verschillende departementen voor kansspelen, geld lenen, drugs, prostitutie, chantage en gewapende overvallen. waarvoor hij eigenlijk incapabel is. Bij de maffia is dat onmogelijk. Daar spelen privileges, vriendjespolitiek of verwantschap pen geen enkele rol. Als iemand het respect Electric en US Steel. „De organisatiestructuur van de maffia is in langrijker voor het saamhorigheidsgevoel van sommige opzichten briljant", zo verzekert de de organisatie dan angst. De doodstraf voor het marktketens op Long Island. de vraag hoe het enorme doorbreken van de zwijgplicht speelt in feite jia kan worden verklaard, maar een ondergeschikte rol". „Een van de geheimen is de hiërarchische De maffia bereikt volgens Husenman ook nog structuur waardoor bevelen en informatie snel op andere manieren de volledige betrokken en zonder vergissingen kunnen worden doorge- heid van het personeel. Om te beginnen liggen De maffiosi zijn zo doordrongen met zakenin- verliest van ziin ondergeschikte, dan wordt hij stinct dat zij zelf niet vies zijn voor zaken die goedschiks of kwaadschiks tot ontslag gedwon- wel het daglicht kunnen verdragen. En ook bij gen. Bij de maffia zit altijd de juiste man op de het besturen van hun legale bedrijven laten zij juiste plaats. En leeftijd speelt daarbij geen rol. zien dat zij alle moderne marketingtechnieken Een maffialid wordt niet gediscrimineerd om- volledig meester zijn. Zo verkreeg de maffia in dat hij te oud is of te jong. Joe Bonnano was 1964 de controle over een van de grote super- chef van zijn familie met nauwelijks 26 jaar. En Steven Magaddino was de onbetwiste baas van De zaken liepen gesmeerd totdat een concurre- de familie Buffalo totdat hij stierf op een leef- rend bedrijf cadeaus begon uit te delen om tijd van 82 jaar. Doorslaggevend bij de promo- klanten aan te trekken. De maffiabazen rea- tiepolitiek binnen de maffia is wat een lid tot geerden uiterst alert en begonnen onmiddellijk dan toe heeft gepresteerd", met het geven van grotere en betere cadeaus Het respect voor de persoonlijke talenten van geven aan de duizenden leden van het bedrijf, de verdiensten voor alle leden veel hoger dan dan wie dan ook. Duizenden glunderende de maffialeden uit zich ook in een ander feno- De maffia kent slechts drie verschillende ge- op een vergelijkbare post in een legaal bedrijf, cliënten verlieten de supermarkten van de meen dat_in het legale bedrijfsleven nauwelijks zagsniveaus tussen de allerhoogste bazen en de Een lid van de laagste rang een .soldaat" i- i 1LLT\:t ,ror/Jiont ol rnal 5 O nflH Pftn leden die de concrete opdraèhten uitvoeren. Dit verdient al snel 50.000 dollar per jaar. Een chef verbetert de persoonlijke relaties tussen alle van middenniveau verdient ruim tien maal zo- maffiosi en voorkomt communicatieproblemen, veel. „De maffialeden krijgen geen vast sala- Bij de maffia raakt een opdracht of een plan ris", aldus Husenman, „ze krijgen van hun baas niet verloren in een enorme papieren bureau- de vergunning om in een bepaalde stadswijk cratie. Alle plannen worden met iedereen per- een eigen zaakje te runnen, soonlijk doorgenomen zodat er geen ruimte is Dat kan van alles zijn: chantage, geld lenen of maffia met broodroosters, transistorradio's en bestaat. Een door de wol geverfd maffialid draagbare tv's die even tevoren uit de havens wordt niet met de VUT gestuurd omdat hij toe van Brooklyn waren geroofd. vallig een jaartje ouder is. „Sommige maffiafa- voor vergissingen", aldus Husenman. Een ander wezenlijk punt van het ontegenzeg- prostitutie. De werkterreinen van een maffiafa milie worden door de allerhoogste bazen be- Topmanagers lijke succes van de maffia als bedrijfsorganisa- paald. Maar binnen die algemene lijnen mag ie- tie is de directe betrokkenheid van het perso neel bij de belangen van de zaak. „Wat dit betreft", zo verzekert de Spaanse spe- der lid zelf bepalen hoe hij zijn zaakjes regelt. Hij moet natuurlijk wel een aandeel in de winst afdragen en is te allen tijde absolute gehoor- cialist in organisatiekunde, „is er een enorm zaamheid verschuldigd. Maar in feite is hij een verschil tussen veel grote bedrijven en de maf- onafhankelijk ondernemer wiens salaris af- fia. De bedrijfspsychologie in vooral West-Eu- hangt van zijn betrokkenheid. Wat dat betreft ropa breekt zich al jarenlang het hoofd over de onderschrijft de maffia volledig de principes De hoge maffiabazen tonen bij al hun zaken aan dat ze werkelijk als topmanagers van het moderne economische systeem kunnen worden beschouwd. „Al twintig jaar geleden", zo verze kert Husenman, „beschreef de Noord-Ameri kaan Joseph Dinnen in zijn boek „Underworld USA" vol bewondering de buitengewone talen- milies", aldus prof. Husenman, „hebben een soort adviesraad gevormd die is samengesteld uit teruggetrokken bazen van tussen de zeven tig en tachtig jaar. Die raad adviseert de jonge re leden en helpt bij het oplossen van interne meningsverschillen. Een soortgelijke advies raad zou tegenwoordig ook nuttig kunnen zijn in een legale onderneming". „Uiteraard ben ik het niet eens met de doelstel lingen en de praktijken van de maffia", zo wil Esade-professor Husenman voor het einde van het gesprek nog wel even kwijt. „Maar dat neemt niet weg, dat er wijze lessen te trekken zijn uit de manier waarop deze criminele orga nisatie intern is georganiseerd". genoeg niet tevreden met het vertoonde spel. De gerouti neerde Pardoel was niet in goede doen en ook de 14-jarige Zonderop sprak van een slech te wedstrijd, omdat zij „veel te veel onnodige fouten gemaakt had". Drie C-spelers, Marco van Trigt, Hans van Bijsterveldt en Onno van Paridon gaven gis teren een voorproefje voor de Masters-strijd, die zij allen ge haald hebben. En als zij zo goed spelen, als zij op de Leid se Hout deden, dan beloven de wedstrijden op de OLTC zeer interessant te worden. Smaak maker van het drietal was Marco van Trigt, die het tegen Marcel van Paridon een set moeilijk had, maar daarna koelbloedig de zaken naar zijn hand zette: 7-6, 6-1. Evenals Zonderop zal Van Trigt, die vanaf de achterlijn met zijn harde topspin-ballen veel druk kan geven, volgend jaar een geduchte B-tegenstander vor men voor Leidens B-top. Ter- ley spelletje, afrekende met „rommelaar" Peter van Grim bergen, speelde de niet eens in grootse vorm stekende Onno van Paridon Giovanni Sekeris naar huis: 6-3, 6-0. Nationale Veteranen Kampioenschappen Joost Rodenburg's hoop op out-door titel is door Rob Br ninga de grond ingeslagen. I Leidenaar, die al eens Nati naai indoorkampioen was I de veteranen, wist weliswaï dat Bruininga de vierde fav riet was, maar wilde zich 1J die papieren vaststelling ni neerleggen. Verbeten pak Rodenburg nog wel de eers set met 6-7 om het in het vei volg toch te moeten aflegge tegen Bruininga, die eerdi ook al Piet van Paridon ha verslagen: 1-6, 1-6. Ook vo< Piet Veentjer is het doek g vallen. De ex-A speler kwaï vooral in het derde part cond tie te kort om het de nog zet goed ter been zijnde Ben d Jel lastig te maken: 4-6, 6-3, 6. In dezelfde categorie (HE4( 44) vertoonde Evert Schneidi eveneens tekenen van ee verminderde conditie. 0 techniek wist Schneider, dij eertijds tweemaal finalist w< bij de „echte" Nationale kam pioenschappen, Rob Lissaue nog wel de eerste set te ontfut selen, maar ook aan hem vei scheen toen de man met d hamer: 7-5, 0-6, 1-6. ARNOLD VAN DER CAPE1 LEI (ADVERTENTIE) Op woensdag 3 september 1986 is iedereen, maar zeker elke werkzoekende vanaf 18 jaar, van harte wel kom op het Centrum voor Vakopleiding in Leiden. Van 14.00-18.00 uur en 19.00-21.00 uur geven wij informatie over gratis om- en bijscholing in metaal- beroepen, bouwberoepen, electromontage, cv- montage, enz. (cursusduur varieert van 2 tot 10 maanden en langer). Gezien de toenemende vraag van werkgevers naar vakbekwaam personeel is dit een reëele kans voor werkzoekenden om een vaste baan te vinden! Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen (CW) Rooseveltstraat 45, Leiden tel. 071-763400

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12