£eidóe Qowtwni Berging Olaf tot het laatst een zware klus Koffie goedkoper Jeugdbrieven Multa Goud waard Schiphol vaker einddoel handel in asielzoekers irover een uiterst Dinsdag 12 augustus 1986 77e jaargang no. 23575 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Droog weer met zonnige pe rioden. Minimumtemperatuur omstreeks 12 en middagtempe- ratuur ongeveer 24 graden. In de nacht weinig wind, overdag matige noordoostenwind, windkracht 3. Zon op: 06.19, onder: 21.08; hoog water Scheveningen: 09.02 en 21.26; laah water: 04.42 en 17.00. Benzine weer duurder ROTTERDAM De prijzen voor super- en norma le benzine gaan morgen andermaal omhoog. Super- benzine wordt drie cent per liter duurder en nor maal (loodvrij) twee cent per liter. Bij de zelftank- Stations komen de meestvoorkomende prijzen dan op respectievelijk 1,46 gulden voor super en 1,39 Ïulden voor normaal. Sinds de Opec vorige week esloten heeft de olieproduktie te beperken, is su- perbenzine acht cent per liter in prijs gestegen en normale benzine vijf cent. Die stijging was goed deels te danken aan de oplopende noteringen op de produktenmarkten na de bijeenkomst van de Opec- ólieministers. De verhoging die morgen ingaat, heeft volgens de oliemaatschappijen echter even eens te maken met het feit dat zij 1 augustus zijn begonnen met de bevoorrading van de pompen met loodarme (de zogeheten punt 15) superbenzine. Pag.4: Twijfel over „doorspoel-verhaal" olie maatschappijen. Conservatieven: lijfstraf voor voetbalvandalen LONDEN Conservatieve Britse parle mentsleden hebben gisteren opgeroepen tot permanente inbeslagneming van paspoorten en herinvoering van lijfstraffen voor voetbal fans die zich schuldig maken aan vernielin gen en geweldpleging tegen mensen. De op roepen werden gedaan naar aanleiding van de jongste golf van geweld waarbij Britse voetbalfans betrokken zijn. Vorige week moest een veerboot over het Engelse Kanaal die onderweg was naar Hoek van Holland te rugkeren nadat gevechten waren uitgebro ken tussen supporters van verschillende clubs. Zaterdag gingen in Plymouth honder den fans elkaar te lijf na een wedstrijd. En gistermorgen gingen aanhangers van Man chester United in de binnenstad van Amster dam tekeer. Prijzen goud en platina stijgen uit angst voor exportbeperking Pretoria LONDEN De prijzen van goud en platina zijn giste ren sterk gestegen na speculaties over een mogelijke exportbeperking waartoe Zuid-Afrika, een belangrijke producent van deze edelmetalen, kan besluiten als ver gelding voor dreigende internationale sancties tegen het land. Hoewel de prijzen aan het eind van de dag weer wat daalden, werd gisteren een flinke winst geboekt. In Londen werd de goudprijs vastgesteld op 394,50 dollar per ounce (31,1 gram), bijna 28 dollar hoger dan vrijdag en daarmee het hoogste niveau sinds maart 1984. Ook op de beurs van Zürich was sprake van sterke prijsstij gingen. Handelaren wijten de grote vraag naar de edelmetalen aan bezorgdheid over de situatie in Zuid-Afrika, dat goed is voor de helft van het goud- en bijna tachtig pro cent van het platina-aanbod in het Westen. Pag.5: Rechtbank verwerpt bepalingen Pretoria. Paul Vlaanderen terug bij AVRO HILVERSUM De AVRO herhaalt van af 20 augustus een hoorspelserie uit de reeks 'Paul Vlaanderen', de detective die samen met zijn vrouw Ina menige mis daad ontraadselde. Na een oproep in het hoorspelblad Synopsis en in AVRO's hoorspelmagazine 'Zeg, luister 's' kwa men veel verzoeken binnen voor herha lingen van hoorspelen. De aanvragen voor Paul Vlaanderen waren verreweg in de meerderheid. Op 20 augustus gaat nu de zesdelige serie 'Paul Vlaanderen en het Milbourne-mysterie' van start, steeds op woensdagavond op radio 4 tussen elf en twaalf uur. Voorafgaand aan de eerste aflevering is er een gesprek met Eva Janssen, die de rol vervulde van Ina, Pauls vrouw. Jan van Ees speelde Paul. Lijk in kleed AMSTERDAM Voorbijgangers hebben vanmor gen naast de wal- lekant aan de Nieuwe Teertui nen in Amsterdam het lijk van een man gevonden. Het stoffelijk over schot was gewik keld in een kleed. Het is vrijwel ze ker dat de man het slachtoffer is ge worden van een misdrijf. Bromfietser onder trein ALPHEN AAN DEN RIJN De 16-jarige Johannes Sassen uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag onder een trein terecht gekomen en later aan zijn verwondin gen overleden. De jongeman negeerde de knipperlichten bij het Rietveldspad. Volgens de politie was de knipper lichtinstallatie wel in wer king. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den, waar hij vannacht over leed. Onderzoekers kritiseren ouderenbeleid 1 $>EN HAAG 'wee onderzoeksin stellingen, het ITS jit Nijmegen en het JVA in Tilburg, die in opdracht van het ministerie van el£WVC het ouderen- Beleid hebben on- ste derzocht vellen Jfik Verwijten de over run heid er een „nostal- K' èische en moralise- ïende" kijk op na te r> di houden die realisti sche opvattingen iver familiezorg en |°rt Vrijwilligerswerk in k de weg staat. Uit |iet onderzoek blijkt £n, flat ouderen lang Ms niet zo vaak een be- 'of'} roep doen op de neiiverheid als zij zelf tienkt. Het zijn Vooral buren, fami- ie, kennissen en 'rienden die om ïulp worden ge- "st raagd. Het over- leidsbeleid, dat on- a Ier meer door een i&antasting van de loopkracht en het «zuinigen op tal ye /an voorzieningen puderen steeds min- ler in staat stelt zelfstandig te blij- vJ ven wonen, ver bal* sterkt de behoefte aan bejaardenwo- «I ningen en -tehui- i ten. (Van onze speciale verslaggever Aijen van der Sar) NOORDZEE, AAN BOORD VAN DE VO- LANS Ondanks grote vertragingen hebben de bergers van Smit-Tak goede hoop nog vandaag het gifschip Olaf te kun nen lichten. De kustvaar der ligt tachtig kilometer uit de kust van Den Hel der met een gevaarlijke lading op de zeebodem. Het gekapseisde schip is eind vorige week rechtge zet. Oorspronkelijk zou de Olaf vanmorgen om zeven uur zijn gelicht. Duikers constateerden echter dat de laatste van de 28 dikke staaldraden onder het schip nog niet goed vast zat. Bovendien was de wind met kracht 4 sterker toegenomen dan verwacht. Koste wat het kost moet, zo luidt de opdracht van Rijkswa terstaat, worden voorkomen dat van de uiterst giftige la ding nog meer wegstroomt dan de één procent die tijdens het zinken verdween. Daarom na men de bergers van Smit-Tak vandaag geen enkel risico. Een enkele kabel hoefde maar de verkeerde spanning te hebben of het schip zou in tweeën zijn gebroken. Men wachtte daar om liever voor de zoveelste keer weer een aantal uren. In tussen inspecteerden duikers de stroppen onder het schip. De immense kranen van de Tak-lift 4, de Hebe 2 en de Hebe 3 dobberden werkloos op de voor scheepvaartbegrippen kalme Noordzee. TT Vaderen dochter Het valt te be twijfelen of Bart de zeeleeuw, snurkend aan de rand van zijn ri ante zwembad, wel echt door heeft dat doch ter Yvonne zich op zijn door spekte rug heeft genesteld. Yvon ne is één van de vele jonge zeel eeuwtjes in het Dolfinarium te Harderwijk, waar sinds eind mei een ware ge- - boortegolf heeft plaatsgevonden. irti AMSTERDAM Koffie rdran bekende merken en 11 ïuismerken gaat met in- van morgen in de /girinkel dertig tot veertig Lie lent per pak van 250 gram ninder kosten. Douwe Igberts maakte de prijs verlaging gisteren be tend. Woordvoerders van ten Nelle "en van Drie lollen (voorheen Nie- ïieyer) zeiden tot eenzelf- de prijsverlaging over te gaan. Douwe Egberts Aroma rood wordt 40 cent goedkoper en de overige soorten dertig tot veertig cent. De prijsverla ging houdt verband met de prijsontwikkeling van de grondstoffen en met de ge daalde dollarkoers. In het verleden maakten de koffie- branders prijsschommelingen bekend via hun vereniging, maar de merken beconcurre ren elkaar nu feller als ge volg van de opkomst van de eigen merken en witte mer ken in supermarkten. Bij Al- bert Heijn wordt elk pak koffie morgen in de winkel dertig tot veertig cent goed koper. Ook een woordvoer der van de Jac Hermans su permarkten bevestigde de prijsverlaging. Ook deze su permarkt-keten houdt zich echter aan de afspraak over bodemprijzen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gewapend naar les Een Israëlische leraar loopt gewapend met een achter zijn klas aan. De vrees voor terroristische aanslagen is in Israël zo groot geworden dat de leerlingen onder gewapende worden SCHIPHOL De Ko ninklijke Marechaussee heeft de overtuiging dat de reizen van asielzoeken- de Iraniërs en Afghanen naar ons land vanuit de landen van vertrek voor hen worden georganiseerd en voorbereid. „In vele gevallen wordt in groeps verband gereisd. Bij aan komst op Schiphol be schikken de vreemdelin gen bijna nooit over reis- en grensdocumentei). Uit hun verklaringen blijkt dat zij die vlak voor ver trek weer bij de organisa tor van de reis hebben moeten inleveren of dat zij opdracht hebben ge kregen al hun papieren tijdens de reis te vernieti gen", aldus woordvoerder Minnaert van de mare- NIJMEGEN De Nijmeegse amateur-historicus W. Bierik heeft in het archief van de je zuïeten in zijn woonplaats af schriften gevonden van twee onbekende brieven van Edu- ard Douwes Dekker, geda teerd 22 mei en 27 juli 1841. De originele brieven zijn waarschijnlijk in de Tweede Wereldoorlog verloren ge gaan. Met uitzondering van een paar regels uit 1838 is het afschrift van de brief van 22 mei de oudste die nu van Dekker bekend is. De brieven zijn gericht aan pastoor J.H. Scholten, apostolisch prefect in Nederlands-Indië. Ze wer pen enig licht op de houding van de aanvankelijk doopsge zinde, maar later atheïstische Dekker tegenover het katho licisme. In overleg met Schol ten bereidde Dekker zich voor op de rooms-katholieke doop. Daarbij speelde zijn ver liefdheid op een zekere Caro line Versteeg een rol. Haar vader stelde het als voorwaar de voor een huwelijk. De brieven weerspreken dat de doop, zoals wel eens is veron dersteld, een schijnvertoning zou zijn, door Dekker alleen vanwege Caroline op touw gezet. Bierik publiceert de volledige teksten in een "in september te verschijnen tijd schrift over Multatuli. chaussee. Hierdoor wordt het terugsturen naar het land van herkomst be moeilijkt. Op Schiphol zijn dit jaar al meer asielaanvragen gedaan dan in heel 1985. Met de komst van elf vreemdelingen het af gelopen weekeinde die op Schiphol asiel hebben ge vraagd steeg dit aantal tot 564 dit jaar, tegen 553 in 1985. In 1984 bedroeg het aantal nog maar 262. Meer dan de helft van de asielaanvragen is afkomstig van Iraniërs, die veelal via Turkije ons land binnenko men. Ook het aantal Afghanen dat op Schiphol asiel vraagt blijft sterk stijgen. Zij komen meestal via Pakistan naar ons land. Verder neemt het aantal Ghanese asielzoekers toe. In tegenstelling tot vorig jaar hebben de meeste asielzoekers Nederland als einddoel. Vorig jaar nog vroegen veel vreem delingen op Schiphol asiel aan nadat zij van het vervolg van hun reis hadden moeten afzien omdat op Schiphol aan het licht was gekomen dat zij ver valste papieren hadden. Deze vreemdelingen waren meestal op weg naar Canada of de Verenigde Staten. Landelijk gezien heeft de eer ste helft van 1986 een dalende tendens van het aantal asie laanvragers te zien gegeven. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 2257 vluchte lingen asiel gevraagd. In 1985 waren dat er totaal ruim 5600, aldus een opgave van het mi nisterie van justitie. wanneer zij op het schoolplein Onderzoek naar radio-graffiti ROME De Radicale Partij van Italië van Marco Panella biedt Romeinen sinds enkele dagen de mogelijkheid om graffiti via de radio uit te spreken. Wegens gebrek aan geld heeft Panella zijn radiostation in de steek gelaten, maar „de microfoon open laten staan". Anonieme burgers kunnen opbellen en allerhande bood schappen inspreken, die vervolgens automatisch, zonder contro le worden uitgezonden. De boodschappen variëren van fraaie gedichten en groeten aan de familie tot allerlei fascistische en seksistische verwensingen. Justitie stelt een onderzoek in na klachten van burgers en politi- Prijzen lijken een beetje op het weer. Soms zijn er standvastige perioden, nu eens van een hoge dan weer van lage druk. Maar soms kan het flink te keer gaan, schieten de temperaturen pijlsnel om hoog of dalen als de bliksem. Vandaag doen de prijzen zowel het een als het ander. De goudprijs bijvoorbeeld schiet omhoog, maar de koffieprijs daarentegen zakt omlaag. Ook de benzineprijs is in opgaande lijn. De prijs voor de Leidse Courant blijft echter staan op 1,10 gulden per exemplaar. Bij abonnement is dat zelfs slechts negentig cent. En dat terwijl die krant eigenlijk goud waard is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1