Politici hekelen Berli jnse Muur „Geen vrijheid zonder gelijkheid voor vrouwen Christelijke rebellen grijpen macht Beiroet Kaunda: „Geen leger op Zuid-Afrika afsturen" RADHAKISHUN: HAAKMAT KAN IN SURINAME WERKEN Staking na aanslag sikhs op generaal Hartklachten bij koningin Elizabeth LONDEN Het Brit- se hof heeft bevestigd dat de 60-jarige konin gin Elizabeth vorige week in het geheim een bezoek heeft ge bracht aan het Natio nale Hartziekenhuis in Londen. Officieel werd gezegd dat er sprake was van een routine-onderzoek, maar volgens het dagblad Sun day Mirror ging het om een specialistisch onder zoek, omdat Buckingham ^alace eigen apparatuur heeft voor het meten van de bloeddruk en het ma ken van een elektrocar diogram. Over het resul taat van het onderzoek is niets bekendgemaakt. DEN HAAG/PARAMA RIBO Suriname heeft er geen bezwaar tegen de Amsterdamse advocaat en verzetsleider Haakmat toe te laten als hij met goede;> bedoelingen komt, bij voorbeeld om te werken. Dit heeft de Surinaamse premier Radhakishun ver klaard. De premier zei te betwijfelen of Haakmat in staat is de rebellerende ex-militair Ronnie Bruns- wijk tot staan te brengen. Opstandelingen onder leiding van Brunswijk dgden drie we ken geleden een aanval op mi litaire posten. Sindsdien hou den zij twaalf militairen in gij zeling, vermoedelijk in het oerwoud in het oosten van het land. Vorige week zei Haak mat te geloven dat hij via on derhandelingen is staat zou zijn Brunswijk van verdere ac ties te laten afzien. „Ik geloof niet dat hij die macht heeft, maar iemand die iets zou kun nen doen om de gijzelingsactie te beëindigen mag niet werk loos toezien". Haakmat verklaarde vorige week alleen naar Suriname te willen gaan op een officiële uitnodiging van Paramaribo. Daarbij moet dan wel zicht zijn op een politieke dialoog en stelt hij de voorwaarde dat de legeracties in het oosten wor den stopgezet. Ook eiste hij veiligheidsgaranties. De pre mier zei dat Haakmat beslist een visum krijgt als hij met goede bedoelingen komt. Uit mededelingen van de pre mier bleek dat terdege reke ning wordt gehouden met ge wapende acties elders in Suri name. De autoriteiten maak ten bekend dat het leger zijn acties in het oosten heeft ver scherpt. Opperhoofden en kapiteins uit het Surinaamse binnenland hebben zich gedistantieerd van de acties van de Bruns wijk. Na beraad met minister van binnenlandse zaken Wij.- denbosch zegden zij de rege ring toe te zullen meewerken om de gijzelingsaffaire op te lossen. Waarnemers wijzen er echter op dat de sympathie die de op standelingen van Brunswijk onder de boslandcreolen (bos negers) geniet zeer groot is. Zelfs legerleider Bouterse gaf onlangs toe dat de bosnegerbe volking weinig medewerking verleent bij de zoekacties van het leger. JOERTSJENKO: CIA wilde mij in pausproces gebruiken MOSKOU Vitali Joertsjën- ko. de man die vorig jaar naai Moskou terugkeerde na eersl^ te zijn overgelopen naar d« 1 VS, heeft het werk voor de Russische inlichtingendiensl hervat. Dit schreef zaterdag het bla< Moskovskaya Pravda. In he Westen werd veronderstel! jj dat hij terechtgesteld zou zijn w/ In een interview, waarbij ove rigens geen foto staat, maakl hij zich vrolijk over die wes terse speculaties. „Zoals je ziet ben ik in leven en gezondheid en komen hun berichten niel met de werkelijkheid over- - een". Volgens Joerstjenko zou de CIA geprobeerd hebben hem te laten getuigen dat Mos kou en Bulgarije in 1981 ach ter de moordaanslag op de paus zaten. PUNE In de Indiase stad Pune heeft vandaag een al gemene staking plaatsgevon den uit protest tegen de moord op de vroegere leger stafschef generaal Vaidya. De generaal was bevelhebber ten tijde van de bestorming van de Gouden Tempel in Amritsar. Sinds die bestor ming was Vaidya meerdere keren met de dood bedreigd door radicale sikhs. Vaidya werd gisteren drie maal door het hoofd geschoten; zijn echt genote raakte zwaar gewond. De generaal, die in januari met pensioen was gegaan, was zeer geliefd bij grote delen van de bevolking. De regering had voor vandaag een dag van na tionale rouw afgekondigd. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door een sikh, die strijdt voor een onaf hankelijk sikh-staat, genaamd Kalistan. Indiase veiligheidstroepen hadden zaterdag een aantal vooraanstaande sikhleiders aangehouden, onder wie de meest gezochte terrorist Cha- heru. De man is commandant van de Kalistaanse Commando Eenheid, een ondergrondse guerrilla-organsiatie die hon derden moorden op haar ge weten zou hebben. De Com mando Eenheid werd opge richt na de bestorming van de Gouden Tempel, het heilig dom van de sikhs. Met de ar restaties slaat de Indiase poli tie opnieuw een grote slag te gen de sikhterreur. De arresta ties hebben inmiddels geleid tot protesten van zowel gema tigde als radicale sikhs. Meer dan driehonderd sympatisan- ten verzamelden zich in New Delhi en skandeerden leuzen tegen de regering. Familieleden dragen een kind ten grave dat afgelopen vrijdag om het leven kwam bij een bomaan slag in Beiroet BEIROET Rebellen van de grootste christelij ke militie in Libanon, de Libanese Strijdkrachten, hebben gisteren de macht overgenomen in Oost-Bei- roet in een poging hun anti-Syrische leider Samir Geagea af te zetten. Volgens zegslieden zijn zeker twintig mensen gewond ge raakt in de vuurgevechten, die Geagea dwongen per boot de vlucht te nemen naar zijn bolwerk in de noordelij ke plaats Byblos. Geagea. die tijdens de Israëlische invasie van Libanon in 1982 openlijk met het Israëlische leger sa menwerkte, heeft een grote basis in Byblos, dat dertig ki lometer ten noorden van Beiroet ligt. In de loop van de gevechten kregen de rebellen steun van miliciens van de christelijke Falange van president Ge- mayel. Publiekelijk neemt de Falange echter een neutraal standpunt in. Tegen het val len van de avond hielden de beschietingen op. Mashala- ni's volgelingen, gewapend met zware mitrailleurs en granaten, slaagden erin de uitgestrekte wijk Ashrafieh en enkele kleinere wijken te bezetten. Volgens de zegslie den bezetten ze ook de twee belangrijkste christelijke radiostations en het televi siestation van de Libanese Strijdkrachten in de haven plaats Jounieh, twintig kilo meter ten noorden van Bei roet. Israëlische bommenwerpers hebben gistermiddag een aanval uitgevoerd op drie Palestijnese guerrillabases en twee vluchtelingenkampen nabij de Libanese havenstad Sidon. Zeker zes burgers raakten gewond. Het was de zesde maal dat Israël een luchtaanval uitvoerde op Li banon. Reagan het Oostblok opgeroe pen De Muur af te breken. „Dat zou een belangrijke bij drage zijn tot verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West". De Sovjet-Unie en Oost-Duits- land hebben er bij de bouw van de Muur rekening mee gehouden dat de westerse lan den zouden ingrijpen en daar om gekozen voor het verras singseffect. Er waren militaire voorzorgsmaatregelen getrof fen. Naast de twee veiligheid seenheden van de DDR be stond er ook een derde veilig heidseenheid van het Sovjet- leger. De Sovjet-Unie was vastbesloten om in actie te ko men, mocht de NAVO tot in grijpen besluiten, aldus een DDR-functionaris. zaterdag een menselijke keten gevormd uit protest tegen de DERTIGSTE ZUID AFRIKAANSE VROUWENDAG: DEN HAAG Honder den vrouwen en een paar mannen hebben zaterdag in Amsterdam gedemon streerd tegen apartheid en tegen het regime in Preto ria, De manifestatie op de Dam en in het Oosterpark werd gehouden in het ka der van de dertigste Zuid- af rikaanse Vrouwendag. Deze Vrouwendag werd voor het eerst gehouden op 9 augus tus 1956 toen zo'n 20.000 vrou wen een pakket van duizen den petities tegen de pasjes- wetten aanboden aan de toen malige premier Strijdom. In het kader van de Vrouwen dag waren er in Zuid-Afrika zelf kerkdiensten en culturele bijeenkomsten, een graffiti-ac tie alle muren moesten vol met; „Women Unit for People Power" („Vrouwen verenigt u voor de macht van het volk" en 's avonds gingen de lich ten uit en de kaarsen aan. De zwarte vrouwenorganisaties hielden hun bijeenkomsten onder de vlag van een blank/ liberale vrouwenbeweging, omdat hun eigen organisaties verboden zijn. De zwarte vrouwenbeweging heeft allelei politieke- en be wustwordingscursussen op het programma staan en onderzoe ken naar de werkloosheid en de arbeidsomstandigheden on der vrouwen; de kinderopvang vordt geregeld; er wordt ge streden voor lagere huren en voor meer waterkranen in de krottenwijken. Maar er wordt bijvoorbeeld ook veel belang gehecht aan cursussen eerste hulp. In Zuid-Afrika is dat noodza kelijk: wanneer bijvoorbeeld leerlingen en studenten op straat in botsing zijn gekomen met politie en leger, kunnen zij verwondingen niet in het ziekenhuis laten behandelen. Daar immers wordt hun naam genoteerd en lopen zij het risi co alsnog te worden opgepakt. De vrouwen in de zwarte woonwijken moeten in staat zijn de kwetsuren van zowel kogels als zwepen en wapen stokken van hun eigen kinde ren en mannen te verzorgen. Overleven is een dagelijkse strijd voor de zwarte vrouwen De Zuidafrikaanse autoriteitei vervolgen de leiders van ver zetbewegingen en dus ook d vrouwen. Verder leven d( vrouwen onder de voortdu rend dreiging van aanvallei door leden van zwarte knok ploegen, die door blanket worden betaald voor het ple gen van aanslagen en het ver oorzaken van rellen. LUSAKA President Kaunda van Zambia heeft gisteren het denkbeeld verworpen dat een Pan- afrikaanse legermacht samengesteld uit verschil lende staten zou moe ten optrekken naar Zuid- Afrika om het regime om ver te werpen. Volgens Kaunda is het idee onpraktisch, omdat op korte termijn de bevoorrading en de training van een defensie macht niet is te realiseren. Bo vendien maken veel Afrikaan se staten momenteel een eco nomische crisis door en zou den deze landen, volgens Kaunda. niet meer dan een symbolische bijdrage kunnen leveren aan het leger. Het idee was van de Ethiopische leider Mengistu. Bij een begrafenis van drie jonge zwarten in de woonwijk Soweto bij Johannesburg zijn zaterdag duizenden mensen weggestuurd, omdat de nood toestand in het land massale begrafenissen verbiedt. De drie activisten zijn vorige week vermoedelijk door ex treem radicale zwarten ge dood. Scholieren uit de verre omtrek waren per bus, vracht wagen of personenauto naar Soweto gekomen in groepen van twintig tot honderd. De mensen die niet meer toegela ten werden zwierven door di straten rond de school. Hoewe de sfeer in Soweto gespannei was, is het niet tot een uitbar sting gekomen. In drie andere zwarte wooi .wijken ten zuiden van Johan nesburg zijn zaterdag honder den inwoners uit hun wonin gen gezet, omdat zij bijna twe< El jaar Tang geen huur meer hebfr ben betaald uit protest tegen10 huurverhogingen. De zwart!ll! woonwijken zijn voor hun in komsten aangewezen op d< huuropbrengsten. De townsln hips zijn ernstig overbevolk ,r en er zijn lange wachtlijsten van woningzoekenden, die ni nog in garages en schuurtje^,1 wonen. BUITENLAND ÊeidócSomout MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 PAGINA 4 Sovjets: Brief Reagan biedt geen perspectief MOSKOU De jongste brief van presi dent Reagan aan partijleider Gorbatsjov over wapenbeheersing bevat geen per spectieven voor een opbouwende politie ke dialoog, aldus Aleksandr Bovin, poli tiek commentator van Izvestia, spreek buis van het Kremlin, op de Russische televisie. Bovin, die erop wees dat hij zijn persoonlijke commentaar gaf op persberichten over de inhoud van de brief, zei dat opzettelijke lekken de in druk moesten wekken dat de VS de Rus sische wensen die de deur naar een top conferentie openzetten halverwege tege moet kwamen. „Maar in feite bevat de brief geen aanwijzingen die op nieuwe vooruitgang duiden en de kwestie van een top later in het jaar tussen Gorbats jov en Reagan blijft openstaan". PASTA-CONFLICT EG/VS OPGELOST BRUSSEL De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap heb ben gisteren overeenstemming be reikt om het conflict over de export van citrus en pasta te beëindigen. In een verklaring werd bekendge maakt dat beide partijen onmiddel lijk na de goedkeuring door de Amerikaanse regering en de EG- ministerraad de handelsbelemme ringen voor pasta, limoenen en walnoten zullen wegnemen. In af wachting van deze goedkeuring werden nog geen bijzonderheden over de overeenkomst vrijgegeven. Het conflict onststond zestien jaar geleden, maar verscherpte vorig jaar na verhogingen van de invoer rechten op pasta door de VS Resten gevonden van „seismosaurus" ■ALBUQUERQUE In de bedding van een rivier in het noordwesten van Albuquerque in -de Ameri kaanse staat New Mexico zijn de fossiele beenderen gevonden van een reuzendinosaurus die „seismo saurus" is gedoopt. Het dier moet tussen dq 30 en 40 meter lang zijn geweest en tussen de 80 en 100 ton hebben gewogen, dat wil zeggen het gewicht van tien olifanten of een walvis. De vondst werd gedaan door een muziekleraar, Arthur Loy, die aan het wandelen was. De seismosaurus overtreft een andere reuzendinosaurus waarvan onlangs resten zijn ontdekt, „supersaurus en schijnt dicht in de buurt te ko men van de „diplodocus". Rellen-weekeinde in Noord-Ierland BELFAST Naar schatting 2.500 aanhangers van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gis teren onder strenge politiebewaking een mars gehou den door de Noordierse hoofdstad Belfast. Op een ge geven moment deden de demonstranten een uitval naar de politie, maar na een oproep tot kalmte van de voorzitter van de Sinn Fein, Gerry Adams, verliep de betoging zonder verdere incidenten. De jaarlijkse de monstratie, waarmee herdacht wordt dat 15 jaar gele den de internering zonder vorm van proces werd inge voerd, volgde na een week waarin de spanningen tus sen protestanten £n katholieken weer hoog waren op gelopen. De twee avonden en nachten ervoor hadden zich zowel in katholieke als protestantste buurten al ernstige onlusten voorgedaan. In Londonderry vielen volgens de politie geen gewonden, maar de Sinn Fein, de politieke arm van het IRA verklaarde dat twintig mensen verwondingen hadden opgelopen. In het ka tholieke West-Belfast raakten elf politiemannen ge wond en werden zestig arrestaties verricht. Finse politie geeft fouten toe na drama HELSINKI Een overval op een bank in de Finse hoofdstad is zaterdag in een bloedbad geëindigd. Na een klopjacht van meer dan 200 kilometer door het zuiden van Finland blies de bankovervaller zijn vluchtauto op. Met een gijzelaar kwam hij daarbij om het leven. Elf mensen werden gewond, van wie vier ernstig. Twee vrou welijke gijzelaars slaagden erin uit de vluchtauto te ontsnappen, luttele seconden voor die ontplofte. De Finse pers bekriti seerde de manier waarop de politie de ont voering had aangepakt. Maar de minister van binnenlandse zaken. Raatikainen. nam de politie in bescherming. De hoogste politiechef. Olli Urponen, erkende echter dat „de politie niet op de best mogelijke manier heeft gehandeld". Er wordt een onderzoek ingesteld. Bestand met rebellen op de Filippijnen MANILA Communistische opstandejl lingen op de Filippijnen hebben ingeti stemd met een bestand in één provincie!) op het zuidelijke eiland Mindanao, maarl gedreigd met nieuwe acties als het legerfl het aanbod niet binnen een week aan-| neemt. De regionale legerbevelhebbers waren akkoord gegaan met stopzetting! van de militaire operaties zolang met de[. guerrillastrijders wordt onderhandelde Maar de bevelhebbers moeten nog metL hun superieuren in Manila overleggenl of zij met het bestand mee zullen gaan.L Brigade-generaal Mariano Adalem had[ op het aanbod van de rebellen gerea f geerd door het bevel te geven om aller operaties tegen de opstandelingen directs' te staken in alle zes provincies onderr zijn commando. DDR: DEMONSTRATIES „MISLUKT" SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 18) Toch dacht de kleine Boltje ernstig na over alles wat met Kareltje Knetter was gebeurd. „Je mocht een wens doen, heeft ze gezegd, hè?" vroeg hij met een slim knipoogje. „Nou.... laat me je dan zeggen, mensenkind..., dóér zit hem de kneep! Begrijp je? Zodoende!" „Wat voor kneep?" wilde Kareltje weten. „Doe die wens niet, mijn jongen," vervolgde Boltje ernstig. „Leer mij niks van heksen, zie je. Ik ga er al zo'n dikke vierhonderd jaar mee om. Ze zijn nóóit te vertrouwen. Leer dat van mij. Daarom heb ik je ook de raad gegeven haar maar rustig in de klem van Simon de Stroper te laten zitten. Begrijp je? Zodoende." Toen stond Boltje op en hij begon te rommelen in een muurkastje. „Je bent een héél goed jonk," zei hij. „Je bent zui ver, rein, onbedorven en dus op het belachelijke af behulpzaam. Ik voel me gedwongen je te hel pen en daarom zal ik je een toverbubbel geven. Steek die in je zak en denk er om: gebruik hem alléén, als je werkelijk in nood zit! Je krijgt er maar één en daar moet je het mee doen. Wees er dus zuinig op. Begrijp je? Zodoende!" Bol tje kwam weer toegelopen en hield op zijn uit gestrekte handje een klein voorwerpje vast, dat in papier verpakt was. „Ik meen het in alle ernst, mensenkind," zei hij nog eens met extra nadruk. „Je zult nog eens in moeilijkheden ko men en misschien zul je dat dan wel te wijten hebben aan Ouwe Sybil. Of aan je eigen stom miteit natuurlijk, want het ene is al haast niet denkbaar zonder het andere. Wees daarom zui nig op de toverbubbel." En Kareltje Knetter nam het kleine pakje aan, doch dacht in zich zelf: „Wat kan er nou met mij gebeuren? Ik héb toch helemaal geen wens gedaan?" dat de muur in allerijl door soldaten van de DDR werd op getrokken. De muur werd als symbool van onmenselijkheid en on vrijheid gehekeld door de bur gemeester van Berlijn. Diep- gen, de Amerikaanse ambassa deur in Bonn, Richard Burt, en de parlementaire staatsse cretaris bij de bondskanselarij, Peter Lorenz. Ze verklaarden dat de muur en de tweedeling van Duitsland niet geaccep teerd mogen worden. Het DDR-persagentschap ADN heeft het protest tegen De Muur gisteren „een mis lukking" genoemd, omdat er 4000 mensen kwamen, terwijl er; zo'n 12.000 waren verwacht. In een interview met het dag blad Bild heeft president Tijdens een demonstratie tegen het 25-jarig bestaan van de Ber- lijnse Muur nemen twee betogers een kijkje in Oost-Berlijn. BERLIJN In West-Ber- lijn hebben zo'n 4000 mensen zaterdag tegen de Muur geprotesteerd met een demonstratieve op tocht door het centrum van de stad. Zo'n 150 tot 200 betogers staken zater dag bij „Checkpoint Char lie" de scheidingslijn tus sen Oost en West over. Demonstranten hadden Ber- lijnse of Amerikaanse vlagge tjes en anderen droegen zwar te spandoeken met de namen van enkele van de zeker 73 mensen die bij een vluchtpo ging over de muur om het le ven zijn gekomen. Op 13 au gustus is het 25 jaar geleden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4