(Bowuvnt Fondspatiënt moet meer biidi Proef liegtuig landt op le Champs-Elysees -Twee mannen vast na aanslag op Turks theehuis WORTELTJES EN BRAADWORST Massale vechtpartij IN noordwijkerhout VOORUITBLIK OP VOETBALSEIZOEN Maandag 11 augustus 1986 77e jaargang no. 23574 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoU Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244, Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur lel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losser HET VUEER Af en toe zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden, middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. Matige noordelijke wind. Na morgen zonnig en een mid- dagtemperatuur van rond 24 graden. Vanaf vrijdag koeler. Zon op: 06.18, onder: 21.10; hoog water Scheveningen: 08.09 en 20.33, laag water: 04.01 en 16.12. V)VV, lok deze week oorgaans droog EN HAAG Al wordt lor morgen een enkele bui ■wacht bij de passering .1 een kleine depressie, bch blijft het ook deze week lornamelijk droog en zon- g. De voor de tijd van het ar normale neerslag blijft hterwege. De vakantiegan- rs doen er hun voordeel ee maar de agrariërs ko en in de problemen. In de oge streken van Brabant [Drenthe geldt al een bere- ningsverbod. Maar pas ier goed twee maanden valt berekenen hoeveel .schade landbouw en veeteelt deze rner ondervinden. Drenkelinge na kwartier weer op adem VLISSINGEN De achtjarige Dabi- ta Stigter uit Vlissingen is gistermid dag met vereende krachten naar het rijk der levenden teruggevoerd. Het meisje was tegen de wens van haar moeder toch gaan zwemmen in de Westerschelde bij Vlissingen. Twee Hoosendaalse broers zagen het meisje levenloos op haar buik in het water drijven. Ze brachten haar razendsnel naar de kant, waar een badmeester samen met een badgast het meisje be gon te reanimeren. Later nam ambu lancepersoneel deze taak over. Na vijftien minuten begon het meisje weer te ademen. Ze is opgenomen op de intensive care-afdeling van het ziekenhuis in Vlissingen. DIEFSTEELT STUKJEMAAN MEMPHIS De Amerikaan die in een straat in Memphis in Tennessee een rode bestel auto wegnam, maakte zich meester van een buit die hij moeilijk kwijt zal kunnen maar die hem wel aan het dromen kan zetten: een stuk je van de maan. Het voertuig was namelijk van de NASA en erin stond een doos van vijftien centimeter doorsnee met maanstof dat door astro nauten was meegebracht. De dief verwierf verder model len van lonten en satellieten en een astronautenpak uit 1971 dat 125.000 dollar heeft gekost. Deining rond Olaf neemt toe DEN HELDER De voor vanmiddag geplande lich ting van het Britse gif schip Olaf is opgeschort tot morgenochtend zeven uur. De bergers blijken meer tijd dan verwacht nodig te hebben voor het aanbren gen van de laatste acht hijsstroppen, terwijl die werkzaamheden enigszins worden gehinderd door toegenomen deining. Het KNMI verwacht vandaag tot krachtig toenemende wind, hetgeen de ber gingswerkzaamheden mo gelijk verder zou kunnen vertragen. Mont Blanc eist levens CHAMONIX Vier Westduitsers zijn dit weekeinde om het leven gekomen bij de beklim ming van de Mont Blanc. Het totaal aantal slachtof fers van deze berg is daar mee-deze maand tot vijf tien gestegen. Ongeveer 100.000 mensen hebben gisteren hand in hand een menselijke keten gevormd van de Franse bergplaats Chamonix naar de Zwit serse stad Genève ter her denking van het feit dat de Mont Blanc tweehon derd jaar geleden voor het eerst is beklommen. Experiment: Jaar lang platliggen MOSKOU Tien vrijwilli gers liggen een jaar lang plat op hun rug in een experi ment dat Russische weten schappers het effect moet bij brengen van gebrek aan be weging tijdens een ruimte- vlucht van lange duur. De communistische jongeren krant Komsomolskaja Prav- da schreef dat de tien vrijwi- ligers in twee groepen zijn verdeeld: de een ligt te lezen en naar muziek te luisteren, terwijl de andere ook nog eens oefeningen doet om veranderingen van de hart vaten te voorkomen. i sportvliegtuigje is gisteren vlak voor de Are de Triomph in ^rijs geland. De piloot werd direct gearresteerd. ARIJS In Parijs is gisteren een sportvliegtuigje geland op de jhamps-Elysees. De piloot werd direct gearresteerd. Het vlieg- ligje was eerst over de Are de Triomph gevlogen, draaide een bndje om de obelisk op de Place de la Concorde en keerde om landen. Het toestel kwam voor de Are de Triomph tot stil- iand. De 50-jarige piloot, Albert Maltret, werd door de politie bor verhoor afgevoerd. De reden voor de stunt was niet direct uidelijk. De Champs-Elysees was op het moment van de lan- jng afgesloten, omdat een filmploeg bezig was met opnames or een promotiefilm in verband met de kandidatuur van Pa- i voor de Olympische Spelen. In 1981 vloog een andere piloot let een vliegtuigje door de Are de Triomph „om aandacht te lagen voor de positie van de sportluchtvaart in Frankrijk". 'HIEDAM De Schiedamse politie heeft een 18-jari- en een 22-jarige Schiedammer aangehouden die er- n worden verdacht gistermorgen vroeg een eigenge- taakte bom tot ontploffing te hebben gebracht in het urkse theehuis Cerhat aan de Parkweg in hun woon- aats. Uit het foldermateriaal dat de twee mannen in uis hadden is volgens de politie gebleken dat zij lid jn van het extreem rechtse Schiedams Jongerenfront. et front eiste gisteren in een telefoontje aan de politie de ver- Itwoordelijkheid voor de explosie op. Vermoedelijk heeft het ingehouden tweetal het projectiel, een zogenoemde pijpbom, >or de brievenbus het theehuis ingeduwd. Door de ontploffing leuvelde de glazen gevel en werden het plafond en twee flip- rkasten gedeeltelijk vernield. De bewoners in de meeschud- inde flats boven het theehuis schrokken wakker en zagen ver ens een grote kruitwalm opstijgen. De paniek was groter het gevaar, zo bleek achteraf, et Schiedams Jongerenfront liet eerder van zich horen toen ?t in maart van dit jaar de verantwoordelijkheid opeiste voor tn brand in een ontmoetingscentrum voor buitenlanders in :hiedam. Ook het nu getroffen theehuis wordt vooral door bui- nlanders bezocht. Het front heeft tevens folders uitgedeeld in hiedam waarin tegen de aanwezigheid van buitenlanders te «r werd gegaan. DEES ZOEKT 600 MILJOEN AAN BEZUINIGINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staats secretaris Dees van WVC wil 600 miljoen gulden in de gezond heidszorg bezuinigen door bijvoorbeeld de ei gen bijdragen in de Zie kenfondswet en de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) uit te breiden. Ook denkt Dees aan de mo- i gelijkheid van het invoeren van een eigen risico of het verkleinen van het pakket l voorzieningen. De bewinds man heeft de Ziekenfonds raad hierover advies ge vraagd. De plannen staan evenwel haaks op de toezeggingen die premier Lubbers, daar toe uitgedaagd door opposi tieleider Kok, tijdens de re geringsverklaring heeft ge daan. Lubbers nodigde toen de PvdA uit alternatieven uit te werken voor de in het regeerakkoord neergelegde bezuinigingen. Deze alter natieven zouden worden meegenomen in de afwegin gen van het kabinet. Vol gens PvdA-kamerlid Mul- ler-Van Ast zullen die alter natieven pas op termijn be sparingen opleveren. Het advies van de Zieken fondsraad wordt voor 1 no vember verwacht. Het zal worden voorgelegd aan een onafhankelijke commissie die binnen een half jaar voorstellen moet doen over de structuur en de financie ring van de gezondheids zorg. De uitbreiding van de eigen bijdrage moet volgens de staatssecretaris gekoppeld worden aan een maximum, zodat het totaal van de ei gen bijdragen nooit boven een bepaald bedrag uit komt. Verder denkt Dees aan het invoeren van een eigen risico: de ziekenfonds verzekerde zal eerst zelf een bepaald bedrag moet hebben betaald voordat het Ziekenfonds overgaat tot vergoeding. Bij de voorstel len voor verkleining van het pakket van het Zieken fonds of de AWBZ zal de Ziekenfondsraad moeten aangeven of de verstrek kingen die vervallen parti culier moeten worden her verzekerd. Bij de uitwerking van de mogelijkheden zullen vol gens Dees zowel de eerste lijns voorzieningen (huisart senhulp, geneesmiddelen, taxivervoer en fysiothera pie) moeten worden betrok ken als die uit de tweede lijn (ziekenhuishulp en spe cialistische hulp). ADVERTENTIE Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Geschrapte SJJ worteltjes, /IQ zak 500 gram U Braadworst, 500 gram 548 4.48 kilo 7QQ M/.yo Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn IOORDWIJKERHOUT Op de Zeestraat in Noordwijker- out is vrijdagnacht een vechtpartij uitgebroken tussen [oordwijkerhouters en Engelse campinggasten. De aanlei- ing voor de vechtpartij, die uitbrak toen alle kroegen leeg iepen, is onbekend. Er waren zo'n 20 man bij betrokken. De tlitie heeft niemand aangehouden, er is geen aangifte ge- (an en het is niet duidelijk of er gewonden gevallen zijn. Vakantie voorbij De schoolvakantie in het westen van het land deze keer bijzonder vroeg als gevolg van de spreiding zit er weer op. En dat is niet alleen op alle scholen, maar duidelijk ook op de we gen te merken. Want niet alleen de kinderen, maar ook hun ouders moesten weer aan de slag. Voor veel kinderen was het vandaag boven dien voor het eerst dat ze naar school gingen. Op de foto leerlingen van een basisschool ze zitten in de derde groep, de vroegere eer ste klas klaar om zich in de leerstof te verdie pen. Brand in Chin66S De keuken van Chinees restaurant Chinese muur aan de Van Hogendorpstraat is gis teren uitgebrand. De brand ontstond doordat de vlam in een pan sloeg. De rest van restaurant het bedrijf liep rook- en waterschade op. De politie kon vanochtend nog geen mede delingen doen gmtrent de omvang van de schade. Flui tconcerten voor spel PSV DEN HAAG Met de blik op de, komend weekeinde beginnende voetbalcompeti tie heeft het toptrio in de eredivisie, PSV, Ajax en Feyenoord afgelopen week einde opnieuw in toernooi- vorm getest hoe de vlag er voor staat. PSV speelde in het .eigen toernooi, maar oogstte voor zijn prestaties striemende fluitconcerten. De Eindhovense miljoenen club verloor in de wedstrijd om de derde plaats met 2-1 van Anderlecht. Ajax werd tweede in het Amsterdam- toernooi. De Amsterdam mers zegevierden gisteren met 1-0 over Manchester United in het toernooi, dat werd gewonnen door Dyna mo Kiev. Gisteravond maakten onge veer 60 Britse voetbalsup porters opnieuw herrie in de Amsterdamse binnenstad, vooral in de omgeving van de Warmoesstraat. Volgens een politiewoordvoerder ging het om een groep die na de voetbalwedstrijden in het stadion al dan niet per onge luk de bus naar Hoek van Holland had gemist. Twee Britten zijn in de loop van de avond aangehouden: één wegens openlijke geweldple ging en een ander voor het aanrichten van vernielin gen. Feyenoord werd in Luik tweede na te hebben gelijk gespeeld (2-2) tegen Stan dard Luik, dat vervolgens de strafschoppen beter nam. In de tenniswereld zorgde de privé-trainer van de nieuwe nationale kampioene Nicole Jagerman, Felix Ka- plan, voor de nodige op schudding. Kaplan en de va der van Jagerman kondig den een boycot aan van de nieuwe, per 1 oktober in dienst tredende directeur- sportif Stanley Franker. Bij de heren werd Christian Feenstra de nieuwe nationa le kampioen door in de fina le Hagenaar Huub van Boec- kel in vijf sets terug te wij zen. Verder onder meer in Sporttribune: Honkballer in ziekenhuis Wereldtitel verder weg voor Streuer en Schnieders Jan Siemerink onherkenbaar Rinus Israel jaloers op Hans Kraay Bundesliga start veelbelovend Eredivisie in teken van nacompetities In de maandagse bijlage Sporttribune publiceert onze krant vandaag een drietal extra pagina's over de komend weekeinde beginnende betaald-voetbalcompetitie. Op pagina 12 staat een overzicht van een groot aantal eredivisieclubs, op pagina 11 interviews met Rinus Israël, Marco van Basten en Guus Hiddink en op pagina 10 het programma van de eredivisie en de eerste divisie. Weet u, dat de aubergines op het ogenblik spot goedkoop zijn? Een gulden tien per pond. We lezen het vandaag in onze wekelijkse „Groente- en fruit- tips voor de consument". Er wordt zelfs in uitgere kend, dat een dergelijke prijs neer komt op onge veer zestig cent per vrucht. In combinatie met ge hakt en rijst kan met aubergines overigens een heerlijke ovenschotel worden bereid. Maar dat komt misschien nog wel eens aan de orde in de ru briek „Aan tafel" van onze Jeanne op pagina 2* die de Leidse Courant dagelijks te bieden heeft. Evenéens voor een gulden tien per krant. Of, als u het voordeliger wilt, kan dat via een abonnement. In beide gevallen is een proef nooit weg. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- Celclóc (SouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1