Radiopiraat zendt ongestoord vanuit Haarlemmerstraat De Leidse Courant is een krant met een oog voort nabije STAD OMGEVING Leiden vecht uitbreiding van Winkelhof aan Handelscentrum voor onderwijs op Schuttersveld Garagebedrijfje uitgebrand WEEK EINDE ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 entoonstelling Leidse lunstenaars in De Waag EIDEN Wethouder F. Kuijers van Jtuur heeft gistermiddag de expositie iomertentoonstelling" in de Waag aan Aalmarkt geopend. Het betreft een positie van werk van zo'n vijftig instenaars uit Leiden en omgeving. In Waag zijn foto's, prenten, schilderij tekeningen en beelden bij elkaar ge- racht. Het betreft een selectie uit het erk van kunstenaars die door de ge- eente Leiden zijn aangeschreven met tt verzoek aan de expositie mee te «rken. De tentoonstelling duurt nog en met 27 augustus en is dagelijks pend van twaalf tot vijf uur. Op za- lag gaat de Waag al om tien uur LEIDEN/LEIDERDORP De gemeente Leiden gaat proberen de uitbreiding van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp tegen te houden. Het college van B en W van Leiden heeft beslo ten tegen de uitbreiding een bezwaarschrift op te stellen. De eige naar van Winkelhof, de verzekeringsmaatschappij Nationale Ne derlanden, wil Winkelhof met 3.000 vierkante meter uitbreiden. Winkelhof is zes oud jaar oud, beslaat nu 15.000 vierkante meter en telt 56 winkels. Momenteel wordt een onderzoek gedaan naar de zinvolheid van de uitbreiding van het centrum. Mocht de uit breiding doorgaan dan zal Leiden het bezwaarschrift ook daad werkelijk indienen. Op welke gronden Leiden bezwaar maakt is nog onduidelijk, maar waarschijnlijk zal onder meer worden ge steld dat de plannen met Winkelhof opnieuw de positie van de Leidse binnenstad zullen aantasten. Of Leiden veel kans maakt met bezwaarschrift is de vraag: volgens het desbetreffende be stemmingsplan is uitbreiding van Winkelhof toegestaan. Rommelmarkt verenigingen op Hooglandse Kerkgracht LEIDEN Op de Hooglandse Kerk gracht kunnen verenigingen voortaan een standplaats op een rommelmarkt krijgen. Het college van B en W heeft besloten de Hooglandse Kerkgracht te gaan gebruiken als lokatie voor een markt van tweede hands boeken, curio sa, kleding en stoffen. Ook verenigin gen die daar belangstelling voor hebben, kunnen een kraam krijgen om hun clubkas wat te spekken. De verenigin gen zullen niet aan de eisen hoeven te voldoen, die aan marktkooplui worden gesteld. Verenigingen die belangstelling hebben voor een plaats op de markt kunnen zich aanmelden bij de directie reiniging, havens en warenmarkten. Drankmisbruik toch ontdekt LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 26-jarige en een 27-jarige Leidenaar aan gehouden die onder invloed in een auto aan verkeer deelnamen. Het tweetal raakte op de Ples- manlaan te water met de auto en sloeg, bang voor ontdekking, op de vlucht. Zij werden echter toch achterhaald. De agenten troffen het duo kletsnat aan in de Coorn- hertstraat, waar een blaastest een forse overschrijding van het toe gestane promillage alcohol uit wees. Er is proces-verbaal opge maakt. De auto is uit het water getakeld. LEIDEN Op het Schutters veld komt een handelscen trum voor het onderwijs. Het complex zal in fasen worden gebouwd en met de werk zaamheden wordt in oktober begonnen. Uiteindelijk moet van de mate van succes van de eerste fase. De bouw van het gehele complex, dat 34 miljoen gulden kost en Educa Center zal heten, zal zo'n vijf jaar du ren. Verder wordt een par keergarage met 300 plaatsen er zo'n 13.000 vierkante meter op het Schuttersveld gebouwd. kantoorruimte staan, maar of dat zover zal komen, hangt af POLITIE LAAT ZENDER OP BRADERIE LANG MET RUST A LEIDEN De Leidse radio-piraat Freewave is gistermiddag uiteindelijk toch uit de lucht gehaald door de Leidse politie en de Radio Controle Dienst. Freewave kon echter lange tijd zijn gang gaan, zonder dat de politie ingreep. Donder dag en gisteren werden radio-uitzendingen vanaf de braderie in de Haar lemmerstraat verzorgd. De uitzendingen werden gemaakt in een voor de gelegenheid gehuurde vrachtwagen en waren live op de FM-band te ontvangen. Vanuit de wagen liep een ka bel naar het dak van één van de panden in de Haarlem merstraat en daar stond een kleine zender opgesteld. Die zender zorgde ervoor dat het radiosignaal richting Meren- wijk ging waar een grote zender stond opgesteld. Dit tweede apparaat zond het sig naal uit dat in grote delen van Leiden ongestoord was te ontvangen. Medewerkers van Freewave zeggen dat het hen wel leuk leek vanuit de braderie in het hartje van de binnenstad een uitzendingen te maken. „Het is natuurlijk een risico, maar we zijn al zo vaak uit de lucht gehaald, dat één keer meer of minder niet uitmaakt", zei één van de medewerkers gistermiddag. De politie greep gisteren rond vijf uur dan toch in. Eerst werd de apparatuur op de Haarlemmerstraat in be slag genomen, vervolgens werd de grote zender aan de Condorhorst in de Merenwijk aangepakt. Ook hier werd alle apparatuur in beslag ge nomen. De totale waarde, van apparatuur, langspeel platen en dergelijke loopt te gen de 10.000 gulden. Op de Haarlemmerstraat werden twee Leidenaars en één in woner van Noordwijkerhout aangehouden, allen 21 jaar oud. Volgens een woordvoerder van de politie werd aanvan kelijk niet opgetreden omdat Freewave niet daadwerkelijk zou uitzenden vanaf de Haar lemmerstraat, maar alleen ter plekke reclame voor zich zelf zou maken. „En de Tele graaf- en Telefoonwet wordt niet overtreden als je ergens gaat staan en alleen maar plaatjes draait", verklaart de politiewoordvoerder. Daarbij had de politie het overigens volstrekt bij het verkeerde eind, want de interviews vanaf de Haarlemmerstraat waren voor eenieder die de radio aanzette luid en duide lijk via de FM te beluisteren. De piraat maakte het zelfs zo bont, dat mensen gelegenheid werd geboden via de zender in de Haarlemmerstraat de groeten te doen aan familie, vrienden en bekenden. Daar van werd druk gebruik ge maakt. Freewave is één van de be kendste radiopiraten. Hij wordt door veel middenstan ders gebruikt om te adverte ren. De zender is de politie en de Radio Controle Dienst echter een doorn in het oog, want Freewave werd volgens de politie al 24 maal opge spoord en tot zwijgen ge bracht. Even zovele malen werd apparatuur in beslag genomen. Blijkbaar beschikt Freewave over een dusdanig kapitaal en steun dat steeds weer nieuwe zenders aange schaft kunnen worden, want elke keer nadat de zender uit de lucht is gehaald, keert Freewave weer terug in de ether. Vaak enkele uren later op dezelfde dag zijn de uit zendingen al weer te beluis teren. De brandweer had veel werk aan de uitslaande brand in de garage. Het slachtoffer van de raakte gewond aan zijn c armen. Een garagebedrijfje aan de Korte Hansenstraat in Leiden is gis termiddag omstreeks half één nagenoeg uitgebrand. Bij de brand is de gehele inventaris verloren gegaan. De in de garage aanwe zige auto is eveneens totaal vernield. De brand ontstond bij las- werkzaamheden aan een uitlaatpijp, waarbij de vlam een benzi neleiding raakte. De 39-jarige monteur uit Rijnsaterwoude, die de werkzaamheden verrichtte, raakte gewond aan beide han den. De brandweer is tot half twee bezig geweest om het vuur helemaal te doven. Ternauwernood kon worden voorkomen dat een gasfles ontplofte. De woning boven de garage liep geen schade op. Het was overigens voor de tweede keer binnen een jaar dat er brand uitbrak in de garage, die midden in een woon buurt staat. De hinderwetvergunning van het bedrijfje zal naar aanleiding van de brand nog eens nader worden bekeken. Enkele minuten voor de brandmelding in de Korte Hansen straat was er ook nog een brandje in een woning aan de Vest- wal. Daar brandde een kast en een deel van een kamer van een student uit. De oorzaak was hier vermoedelijk een brandende peuk in een vuilniszak. Het Educa Center is niet zo zeer bestemd voor de particu lier maar onder meer voor di recties van scholen of instel lingen, die moeten beslissen wat voor materiaal in het on derwijs gebruikt zal worden. Het Center moet het onderwijs verder de mogelijkheid bieden zo goed mogelijk op de hoogte te blijven van de laatste ont wikkelingen op het eigen vak gebied. Daartoe komt er onder meer een permanente tentoon stelling van alles wat in het onderwijs wordt gebruikt. Er zal ook voorlichting worden gegeven over zaken als leer plannen. Verder wordt ook de Stichting School in Bedrijf in het complex ondergebracht. Deze stichting doet aan des kundigheidsbevordering door het geven van voorlichting en het houden van congressen. Volgens de initiatiefnemers is het Educa Center te vergelij ken met organisaties als het World Flower Center aan de Plesmanlaan in Leiden of het World Trade Center in Am sterdam. In het Educa Center worden leveranciers ondergebracht van leermiddelen zoals boe ken, computers en allerlei an dere schoolbenodigdheden. Ook het ministerie van onder wijs krijgt waarschijnlijk een plaats in het complex. Voordat besloten werd het Educa Center in Leiden te bouwen, werd een uitgebreid onderzoek verricht door het bureau Twijnstra en Gudde. Volgens het onderzoeksbureau is er een goede markt voor een dergelijke handelscentrum. Vooral het bij elkaar brengen van alle mogelijke organisa ties, bedrijven en instellingen op dit gebied zou aanspreken. Om het complex te financie ren is een aparte maatschappij opgericht: „Beleggingsfonds Kantorencomplex Schutters veld Leiden". Dit fonds zal de eigenaar van het complex zijn. Het handelscentrum wordt ontwikkeld door Erica Beheer uit Den Haag en De Raad Be heer in Noordwijk. De archi tect A. Ganev uit Cappelle aan den IJssel is de oi\twerper van het gebouw. Met bijdragen van Willem Buijteweg en Frank Buurman. Foto: Wim van Noort. Vorstelijk (1) Over ruim een maand viert de Leidse 3 October Vereeni- ging haar eeuwfeest. Met een scala aan activiteiten rond het absolute hoogtepunt: de Post koetsenrace. De geschiedenis leert, dat de band tussen Leiden en het vorstenhuis altijd heel innig is geweest. En dan hebben we het niet alleen over Leidens Ontzet in 1574 en postduiven die heen en weer vlogen tus sen burgemeester Van der Werff en de Prins van Oran je. Maar ook over de recente re geschiedenis. Het Oranje huis heeft tijdens de jubilea van de 3 October Vereeniging nimmer op de festiviteiten ontbroken. Dat Beatrix en Ju liana als student het feest best wel eens hebben meegevierd, moeten we daarbij als niet-of- ficiele gebeurtenissen maar terzijde schuiven. De koningin is de laatste ja ren vele malen officieel in Leiden geweest. Bij de ope ning van de bibliotheek en de nieuwbouw van de universi teit aan de Witte Singel bij voorbeeld of de vele bezoeken tijdens uiteenlopende activi teiten in de Pieterskerk. Maar het heeft er alle schijn van, dat het thans naderende eeuwfeest van de 3 October Vereeniging het zonder ko ninklijk bezoek moet doen. In de wandelgangen wordt daar in elk geval hardop .rekening mee gehouden. Vorstelijk (2) Daarbij schijnt het niet zo te zijn, dat het bestuur van de Leidse vereniging heeft ver geten om tijdig een uitnodi ging te sturen. Ook is het niet zo, dat de vorstin heeft laten weten geen zin te hebben in een dagje Leiden. Nee, niets is minder waar. Het zou een kwestie van geld te zijn. Wil de koningin naar het eeuw feest komen, dan verlangt de haar begeleidende veilig heidsdienst een enorme hoe veelheid maatregelen. Haast net zoveel als de Paus tijdens zijn recente bezoek aan ons land. De maatregelen beho ren, voor zover het de veilig heid betreft, betaald te wor den door gemeente en des noods provincie. Maar ook de organiserende vereniging zou dit keer een aanzienlijk be drag in de kosten moeten bij dragen. Twee kanttekeningen zijn hierbij te plaatsen. Ten eerste de vraag of de 3 October Ver eeniging niet een verkeerde keus heeft gemaakt met het zoeken naar sponsors voor de Postkoetsenrace. Hadden ze niet beter sponsors kunnen werven voor het koninklijk bezoek? Maar je kan je na tuurlijk ook afvragen waarom een organiserend comité moet bijdragen in de kosten voor zoiets als het bezoek van het eigen staatshoofd. Struikelblok Bouwer Noorlander is er na maandenlang getreuzel in ge slaagd de Sandersparkeerga- rag'e in Leiden op te leveren. Op een oortje na dan, want helemaal af. is het gevaarte nog niet. Auto's kunnen er in middels parkeren. Hoewel? de Kaardesteeg. En daar ligt nog geen wegdek. Gemeente lijke straatmakers zijn dezer dagen begonnen met hun werk. Maar niet van het weg dek, maar van de trottoirs. Via de stalen platen en het zand konden auto's vorige week nog de garage in. Dat lukt nu ook niet meer, want inmiddels is een keurig hek geplaatst dat de toegangsweg afsluit. van zaken, ziets al niet eens eerder ge zien? Jawel hoor, dat was toen Dirk van der Broek zijn supermarkt en parkeergarage aan de Langegracht verwe zenlijkte. De gemeente intro duceerde toen zelfs een lokaal wetje tegen de bewegingsvrij heid van boodschappenkarre- tjes. Je zou haast vermoeden dat de obstructie in de Kaarden- steeg te maken heeft met stroef verlopende besprekin gen tussen gemeente en bou wer over de mogelijkheid om wonenden parkeerfaciliteiten te gunnen. Maar dat is na tuurlijk slechts een boos ver moeden... Kletsmaratbons (1) Efficiënt vergaderen is een kunst die gemeentebesturen vaak niet beheersen. Commis sie- en raadsvergaderingen lo pen daardoor in sommige ge meenten uit op kletsmara- thons, waarbij het raadsleden er alleen maar om lijkt te gaan wie op een avond zo lang mogelijk het woord kan voeren. Met name de vertegenwoordi gers van kleine progressieve partijen, die vaak tegen een grote meerderheid moeten op boksen, lijken dat door middel van een spraakwaterval te willen compenseren. Maar ook de leden van grote partij en gaan zich nog wel eens te buiten, vooral als ze een on derlinge discussie aangaan met een ander raadslid. De voorzitter van de vergade ring, wethouder of burge meester, heeft natuurlijk mede schuld aan dergelijke ontsporingen. Het is aan een voorzitter om de discussie in goede banen te leiden en oe verloos gepraat af te kappen. Ze zijn daar vaak niet voor opgeleid, en het is natuurlijk niet altijd even prettig om een gekozen volksvertegenwoor diger het woord te ontnemen, maar ook een voorzitter moet toch eens genoeg krijgen van het eindeloze en uitzichtloze geteut over hetzelfde onder werp. Kletsmarathons (2) Zakelijk vergaderen is een deugd die bijvoorbeeld het Al- kemadese gemeentebestuur in elk geval ontbeert. De verga deringen lijken er langer en langer te duren. Ex-burgemeester Wagenaar is daar waarschijnlijk in belang rijke mate schuldig aan, om dat hij ooit als uitgangspunt nam ieder raadslid zoveel mo gelijk in zijn waarde te laten. Een loffelijk streven, dat ech ter niet tot in extenso zou moeten worden doorgevoerd, omdat veel raadsleden ge neigd zijn misbruik te gaan maken van al die verbale vrijheid. Wethouder Luuc Beelen schijnt er over te heb ben geklaagd dat hij altijd zo laat thuis is. Toch laat hij on gestraft toe dat in tweede, derde en zoveelste discussie ronde steeds maar weer de zelfde argumenten naar voren worden gebracht en raadsle den met elkaar gaan zitten praten alsof ze in een café zit ten. Maar gezelligheid kent geen tijd in Alkemade. De raadsleden willen lekker langdurig met elkaar keuve len, en het gaat zelfs al zover, dat het aanvangstijdstip van de vergadering een half uur wordt verlaat om van te vo ren nog even uitgebreid kof fie te kunnen drinken. En zo wordt het alsmaar later en la ter en gaat er veel tijd verlo ren die door bijvoorbeeld journalisten, maar ook de raadsleden zelf, heel wat be- Verven Over creatief schilderen gesproken. Deze bank werd gezien in de Pieterskerk straat in Leiden. De bank is echt niet zojuist geverfd. Mogelijk willen de bewoners niet, dat het bankje al te veelvuldig wordt gebruikt door vermoeide toeristen. Waarschijnlijker nog is er gewoon sprake van een grapje. Het wordt hoog tijd dat een cursus vergadertechniek ver plicht wordt gesteld voor ge- meentebestuurdefs- en volks vertegenwoordigers. Als dat niet helpt zou een beperkte spreektijd voor alle vergade ringen wellicht tot een effi ciënter werkende democratie kunnen leiden. Rechtertjes (1) Een politieman heeft het soms maar moeilijk. Hij voelt zich soms onmachtig op een mo ment, dat hij graag zou willen optreden maar door regeltjes is gebonden. Andersom ge beurt ook. Dan treedt hij op, terwijl hij beter zijn mond had kunnen houden. Een voorbeeld: in Alphen wil de dezer dagen een jongeman een auto kopen. Hij zag een leuke autootje bij een auto handelaar en kwam met de verkoper tot een akkoord. De koper wilde slechts één ding nog even regelen: zijn nieuwe karretje moest wel een APK- keuring ondergaan. Dat was voor de verkoper geen pro bleem als de cliënt maar met 500 gulden borgsom over de brug wilde komen. De koper betaalde, kreeg de auto mee en liet de wagen keuren bij een daartoe gerechtigde gara ge. Die liet niets van de auto heel; hij deugde niet. Van een APK-stickertje kon geen sprake zijn. Het was maar be ter om de auto naar de sloop te brengen, zo luidde het on partijdige advies. De koper reed opgelucht naar het Alphense automobielbe drijf terug. Het was immers een verstandige zet geweest, die keuring vooraf. Maar bij het automobielbedrijf kreeg de man onverwachts de kous op de kop. Hij hoefde de auto dan wel niet te kopen, maar van een borgsom wist de han delaar niets af. De politie werd ter bemiddeling te hulp geroepen. Het speet hen echt, maar toen de verkoper liet weten niet van mening te wil len veranderen, was er voor de agenten niets meer moge lijk. Ze konden niet anders dan het slachtoffer adviseren een civielrechterlijke proce dure aan te spannen. En dat advies ging vergezeld van de opmerking, dat er geen ande re oplossingen waren. Een uitweg voor de opgekropte woede van de gedupeerde zou wél optreden van de politie veroorzaken, maar dan niet tegen de verkoper... Rechtertjes (2) Anders kan natuurlijk ook. Daarvan getuigden deze week enkele uitspraken van de rijkspolitie in deze regio. El ders in Zuid-Holland zouden mensen zijn opgelicht door scharenslijpers. Die gingen huis aan huis en rekenden ab surde bedragen voor het slij pen van messen en soortgelij ke klusjes. Vooral bij ouderen, die vergeten waren vooraf gaande aan het karweitje te vragen hoe duur het zou wor den. Die scharenslijpers zouden hun werkterrein hebben ver legd naar Oegstgeest en de Bollenstreek, aldus de politie. Daarbij werd direct de reden van deze veronderstelling meegedeeld. Een groepje rondtrekkende mensen was van standplaats veranderd en nu hier zijn neergestreken. En die mensen zouden de be wuste oplichters zijn. Vandaar de waarschuwing. Nu is een waarschuwing van de politie tegen het optreden van malafide scharenslijpers best op zijn plaats. Uitstekend. Maar dan wel op een dusdani ge wijze, dat onze geünifor meerde vrienden op geen en kele wijze zelf met een ver oordelend vingertje mensen nawijzen. Het zijn immers an deren die moeten oordelen en eventueel veroordelen. De taak van de politie is een af wijkende: de oplichters in de kraag vatten. Dat vindt Rob de Roo (van de Gewestredactie) van zijn krant. Hij werkt met veel plezier binnen de Gewestredactie, die speciaal belast is met de verslaggeving over de regio. Zo weet u als lezer van de Leidse Courant ook wat er in uw directe omgeving gebeurt. Nieuws gebracht door een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9