Ajax heeft geen middenveld meer Ontluisterend verlies voor Manon Bollegraf Snelle en dure circus doet Hongarije aan Homburg start met nederlaag Tips voor Duindigt Sportwereld ^sportuitslagen -TORT CeidaeSotwant ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 7. Sport op tv VANDAAG Nederland 1,18.25 uur Veronica Nederland 1, 21.15 uur Voetbal ler van het jaar. Belgiö Nederlands, 22£0 uur Sport op zaterdag. Duitsland 1, 18.05 uur: Sport- schau. Duitsland 2, 22.00 uur Das Ak- tuelle Sport-Studio. Duitsland 3, 19.00 uur Sport lm Westen. BBC 1, 11.55 uur Grandstand. BBC 1, 23.50 uur. Golf. BBC 2, 17.40 en 00.10 uur Cric ket. BBC 2, 19.10 uur. Schaken. ITV, 13.05 uur: Worstelen. Sky Channel, 14.50 uur: Basket bal. Sky Channel, 15.50 uur Motor sport. Sky Channel, 21.00 uur Worste len. Sky Channel, 22.00 uur Golf. Europa TV, 22.00 uur: Honkbal. MORGEN Nederland 1, 22.25 uur Voetbal: Amsterdam 711. Nederland 2, 17.00 uur Scha ken: Karpov-Kasparov. Nederland 2, 19.00 uur Studio Sport. België Nederlands, 14.10 uur Autosport: GP Hongarije. België Nederlands, 20.05 uur Sportweekend. België Frans, 13.40 en 14.20 uur Autosport. België Frans, 19.00 uur Sport. TV 5, 18.20 uur. Golf. Duitsland 1, 18.10 uur Sport- Duitsland 1, 19.50 uur Sport- schau-Telegramm. Duitsland 1, 23.35 uur. Paarde- sport: WK dressuur. Duitsland 2, 17.00 uur Die Sport-Reportage. Duitsland 3, 16.30 uur Schaken. Duitsland 3, 19.00 uur Sport im Westen. BBC 1, 00.20 uur: Golf. BBC 2, 14.55 uur: Sunday grand- BBC 2, 00.35 uur Autosport. Sky Channel, 14.35 uur Ameri can football. Sky Channel, 16.00 uur Tennis: Davis Cup. Sky Channel, 20.30 uur Austra lisch voetbal. Sky Channel, 21.30 uur Golf. Europa TV, 21.00 uur Gemene- bestspelen. Basketbalheren Voorburg blijven in promotiedivisie VOORBURG De basketbal- heren van BV Voorburg spe len komend seizoen toch in de promotiedivisie. Hoewel de ploeg aan het einde van de af gelopen competitie naar de eerste divisie was gedegra deerd, hielden een aantal ver schuivingen Voorburg alsnog dp het oude niveau. Door het Verdwijen van een drietal ver enigingen uit de eredivisie, promoveerde Zaandam naar de hoogste klasse en kon Voorburg weer de in de pro motiedivisie vrijgekomen itlaats innemen. Voor Voor- Ifcurg begint de competitie op [13 september met een uitwed strijd tegen CAB Holland in kïorinchem. Nederlandse successen bij WK i gehandicapten GOTHENBURG Bij de ttrijd om de wereldtitels voor gehandicapten in Gothenburg hebben de Nederlandse deel nemers opnieuw een aantal (nedailles behaald. Vera Kroes (Deventer) won het hoogsprin gen voor blinden met de nieu- Ive wereldrecordhoogte van 1,45 meter. Het nummer ein- jdigde in een dubbele Neder- I landse overwinning. De Arn- jiemse Joke van Rijswijk werd tweede met 1,37 meter. Rudy Sybes (Enschede) werd derde bij het kogelstoten met 8,74 meter. Bij de zwemwedstrijden Heroverde Marcel Poulissen IBrunssum) goud op de 400 peter vrije slag met een tijd Han 5.06,57. Johan Mosterd |Deurningen) behaalde zilver fn brons op respectievelijk de 100 meter schoolslag (1.23,28) len de 100 meter rugslag ,1.12,09). Zilver was er verder Hoor Sandy van de Berg (De venter) op de 100 meter rug- |lag (1.30,50) en Sjerstin Ver peulen (Est) op hetzelfde lummer in de klasse „les au- res" met 1.25.19. De Sleutels Ontvangt ?C Den Haag LEIDEN FC Den Haag speelt vanavond een oefenduel s lij De Sleutels. Op het sport- tark De Vliet is de Leidse club r anaf 19.00 uur gastheer. FC )en Haag sluit de oefencam- 1 tagne aanstaande dinsdag 20.00 uur) met de wedstrijd in tiet Zuiderpark tegen Wet lam United. 1 Wereldtitel Vaurien Han der Meulen/ Pisser 'j HEL De Nederlandse Vau- ien-zeilers Van der Meulen- Visser zijn gisteren in Biel Wereldkampioen geworden. )mdat de vijfde race wegens j ebrek aan wind niet door- jng, gold het klassement na 'ier wedstrijden. Dat werd i langevoerd door de twee Ne- ierlanders. Gari Kasparov neemt rustdag LONDEN Na zijn verlies in de vijfde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken heeft titelhouder Garry Kasparov als eerste een extra rustdag genomen. De zesde partij tussen de wereldkampioen en uitda ger Anatoli Karpov is op verzoek van Kasparov verschoven naar maandag. Het is de eerste keer sinds de start van de tweekamp, een week geleden in Londen, dat één van de spelers uitstel vraagt. Kasparov en Karpov hebben tijdens de tweekamp recht op drie extra rustdagen. De stand na vijf partijen is 2,5-2,5. Beide schakers wonnen één keer. AZ opent vraag- en kraaklijn ALKMAAR Om de binding met het publiek in Alkmaar te vergro ten, kunnen voetbalfans van AZ vanaf 18 augus tus via de telefonische „vraag- en kraaklijn" trainer Han Berger en twee spelers vragen stellen, bekritiseren of complimenteren. Op de maandag na elke thuis wedstrijd staat het trio vanaf 18.00 uur zestig minuten ter beschik king. Jeroen Piket in de achtervolging GAUSDAL Na vijf ronden neemt Jeroen Piket in het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor junioren de gedeelde derde plaats in met vier punten. De 17-jarige Leide- naar kwam gisteren in het Noorse Gausdal in de vijfde ronde remise overeen met de Indiër Anand. Aan de leiding gaan de Noorse grootmeester Simen Agdestein en de Tsjechslowaak Blatny met 4,5 punt. Negen spelers volgen op een half punt, onder wie Jeroen Piket. Het toernooi duurt der tien ronden. Er wordt gespeeld vol gens het Zwitserse systeem. Piket wordt in Gausdal gesecondeerd door stadgenoot John van der Wiel. Broers Marcussen vooraan in Deense ronde KOLDING De vierde etappe in de Ronde van De nemarken is gisteren gewon nen door de Deen Jörgen Marcussen. Hij legde de 143 kilometer tussen Aarhus en Kolding af in 3 uur, 56 mi nuten en 29 seconden en had 14 seconden voorsprong op zijn broer Michael. Het pelo ton volgde op 24 seconden. In het algemeen klassement veranderde er nauwelijks iets. De Deen Sörensen bleef leider met Jelle Nijdam op vier seconden als tweede. Becker moeizaam STRATTON MOUNTAIN Boris Bec ker heeft zich moeizaam geplaatst voor de kwartfinales van het Grand-Prix-tennis- toernooi in Stratton Mountain. De twee voudige Wimbledon-winnaar zegevierde in drie sets over de Amerikaan Kevin Curren. Ook John McEnroe kwam een ronde verder. De teruggekeerde Ameri kaan bedwong zijn vroegere dubbelspel partner Peter Fleming in 64 minuten. Het toernooi in Stratton Mountain in de Ame rikaanse staat Vermont is gedoteerd met een prijzenbedrag van 315.000 dollar (700.000 gulden). In het toernooi in het Oostenrijkse Kitz- bühel bereikten Joakim Nyström (Zwe), Andres Gomez (Ecu), Emilio Sanchez (Spa) en Miloslav Mecir (Tsj) de laatste vier. Elly van Hulst verbetert record LONDEN Elly van Hulst heeft gis teravond in Londen het Nederlands re cord op de mijl verbeterd en gebracht op 4 minuten en 27,23 seconden. Het oude record stond met 4.28,24 reeds op naam van de Rotterdamse atlete, die deze prestatie op 27 juli van het vorig jaar in Oslo leverde. Van Hulst finishte in Londen als derde achter de Roe meense Doina Melinte (4.24,85) en de Canadese Lynn Williams (4.26,61). Rob Druppers behaalde ook een derde plaats. De Utrechter liep de 800 meter in 1.45,80. De race werd in 1.45,53 ge wonnen door de Engelsman Peter Elliot voor de Amerikaan Johnny Gray, die eenhonderdste seconde later finishte. >r AMSTERDAM De eer ste dag van het twaalfde' Amsterdam-toernooi heeft veel strafschoppen en weinig opmerkelijk voet bal gebracht. Beide wed strijden moesten van de elf-meterstip een winnaar krijgen, na vlakke duels die op 1-1 eindigden. Manchester United nam de strafschoppen veel be ter dan Dynamo Kiev, Bo- tafogo iets beter dan Ajax. Daardoor worden morgen de wedstrijden Manches ter United-Ajax en Bota- fogo-Dynamo Kiev ge speeld. Ajax heeft geluk dat de eerste competitieduels zijn uitgesteld. De ploeg is gewoonweg nog niet klaar voor de competitie. Legde het elftal van Cruijff vorig jaar bij het Amsterdam- toernooi voetbalfiguren op het veld die veel voor de toekomst deden verwachten, dit keer zijn de vooruitzichten aanzien lijk minder zonnig. Wanneer ten minste toernooi-voetbal een maatstaf is voor het pres teren, indien er werkelijk om de punten wordt gespeeld. Te gen Botafogo bleek dat de flankverdedigers Ophof en Boeve snelheid te kort kwa men. In Nederland zijn echter buitenspelers met de vaardig heid en de snelheid van Helin- ho en Antonio Carlos onge kend. Wat voor Ajax pijnlijker was, is dat de Amsterdamse ploeg geen middenveld meer heeft. Blind en Wouters brengen slechts kleine ideetjes in, Müh- ren gevangen tussen Dick (weinig initiatief) en Boeve (weinig inzicht) kon de lijnen ook niet uitzetten. Daardoor verviel Ajax tot toevalsvoet- bal, waarmee Botafogo speels, zij het soms wat chaotisch en nog net via de strafschoppen afdoend afrekende. Dat het Ajax voor de rust niet goed ging, ontdekte Johanm Cruijff, natuurlijk, ook. Hij be gon de tweede helft met Rijk aard uit het hart van de verde diging naar het middenveld te halen en zette Wouters terug naar de directe omgeving van Spelbos. Een noodzakelijke in greep. Rijkaard slaagde erin gestalte te geven aan de goede wil van Dick, Blind en Van 't Schip. Van Basten stond in de tweede helft niet langer verlo ren in de spits. Daarmee waren de middelen voorhanden om de al vroeg opgelopen achterstand (Silvin- ho, na eerst hands te hebben gemaakt wat de Oostduitse scheidsrechter Prokop over het hoofd zag) weg te werken. Het lukte Van Basten vrij kort na de rust tijdens een storm achtig offensief. Prokop liet de Amsterdammer doorgaan na een slordigheidje van Leiz en een overtreding van Van Bas ten. Dat soort kansen is be steed aan de topscorer uit de eredivisie: 1-1. Ajax heeft daarna ook nog een serie mogelijkheden gehad om aan de strafschoppen te ontko men. Door uitstekend werk van doelman Luis Carlos en doordat Rijkaard en Van Bas ten leuke kansen lieten voorbij gaan, kwam het niet zo ver. In de strafschoppenserie kreeg Ajax geen beloning voor zijn werkvoetbal, Botafogo een rij ke voor wat weinig meer was dan een touristisch optreden, dat feitelijk nog tot één speel- helft beperkt bleef. De aanleiding tot de strafschop van Dynamo Kiev. Alexander Za- varov wordt neergelegd door een verdediger van Manchester United. Igor Beljanov zou vanaf elf meter echter missen. Ajax-Botafogo 1-1 (0-1). Botafogo wint na strafschoppen (5-4): 7. Silvin- ho 0-1, 54. Van Basten 1-1. Scheids rechter. Prokop. Toeschouwers: Grnninfrpn 29.000. Gele kaart Leiz. Vyruiiingen Opstelling Ajax: Menzo; Ophof, Rijk aard, Spelbos, Boeve; Blind (Schol ten), Wouters, Milhren; Van 't Schip, Van Basten, Dick (Rijnink). maakte, toonden de Britten zich bij het nemen van de strafschoppen aanzienlijk ze kerder. Dynamo Kiev heeft gister avond in het Olympisch Sta dion iets laten zien van het ge weldige voetbal dat de ploeg van de Sovjet Unie in Mexico heeft gespeeld. Geen wonder, Valeri Lobanovski had in zijn groep van vijftien tien spelers die in Mexico actief waren. Slechts de verdedigers Karate- jev en Jesejev waren twee maanden geleden geen inter national bij de Mundial. Maar het was niet voldoende. Spits Beljanov, die onder meer een strafschop miste, wist van de vele kansen er slechts eentje te benutten. Nadat Manchester zich na een matte start in de tweede helft hersteld had en via invaller Blackmore met een fraai afstandsschot gelijk Voor het teleurstellende aantal van 5200 toeschouwers heeft FC Groningen zich een week voor de competitie slecht ge presenteerd. Het verloor in het eigen toernooi de confrontatie met KV Mechelen: 2-1. Door die verrassing ontmoeten de Belgen morgen in de finale West Ham United, dat met de zelfde cijfers Dynamo Dresden versloeg. Tegen het zeer aanvallend in gestelde KV Mechelen kwam de thuisclub er nauwelijks aan te pas. De Belgen, onder lei ding van trainer Aad de Mos, beheersten het duel. FC Groningen-KV Mechelen 1-2 (0-1): 32. De Wolf 0-1 (ei gen doel), 50. De Koek 1-1, 55. Koeman 1-2. West Ham United (Eng)-Dy- namo Dresden (Odl) 2-1 (1-0): Cottee 1-0, Trautmann 1-1, McAvennie 2-1. Limburg De strijd om de Limburg-be ker is nog volledig open. Beide duels eindigden gisteravond in Kerkrade in 1-1. Roda JC hield Everton in bedwang en Fortuna Sittard kwam heel goed weg tegen een sterk spe lend VVV. 0-1, 67. Wildschut 1-1. Fortuna S-VVV 1-1 (0-1): 32. Berg huis 0-1, 64, Holverda 1-1. De karakteristieken van de overige gisteravond door profclubs gespeelde oefenwedstrijden zijn: Sparta '18-SVV 0-4 (0-1): Sonneville 0-1, Rietveld 0-2, Van Buuren 0-3, Oosterlee 0-4. Haarlemmermeer-Excelsior 1-3 (0-2): Klumper 0-1, Snoei 0-2, De Kort 1-2, Latuheru 1-3. Altena-DS '79 0-4 (0-3): Koudstaal 0- 1, De Graaf (eigen doel) 0-2, Koud staal 0-3, Van der Weel 0-4. Almere Sport '80-Helmond Sport 2-4 (1-3): Van de Kerkhof 0-1, Van Til burg 0-2, Staats 1-2, Van Tilburg 1-3, Markus 2-3, Van Breemen 2-4. DWZ-SC Veendam 0-14 (0-8). Doel- Sunten: Klompstra (4), Steenge (4), leertens (3), Veldmate, Huistra, Hui- Langeveen-Telstar 1-3 (0-2): De Jong 0-1, Van der Linden 0-2, Meijer 0-3, Hesslink 1-3. SCHEVENINGEN Met sen sationele partijen tegelijkertijd op de naast elkaar gelegen Scheveningse Mets-banen, kwamen de naar schatting 500 tennisliefhebbers bij de Neder landse kampioenschappen'gis teren ogen te kort. In de kwartfinale van het herenen kelspel ontsnapte de als twee de geplaatste Hagenaar Huub van Boeckel ternauwernood aan uitschakeling, terwijl naast hem Jan-Willem Lodder en Chris Vermeeren een tita nengevecht uitknokten. In de langste partij van zijn leven trok outsider Vermeeren na ruim viereneenhalf uur aan het langste eind. In schril con trast daarmee stond de ontluis terend rappe nederlaag van de bij de dames als eerste geplaat ste Manon Bollegraf. In de halve eindstrijd werd zij door indoor-kampioene Nicole Ja german in krap drie kwartier van de baan gemept: 6-0, 6-1. Voor de 23-iarige Chris Ver meeren betekent het bereiken van de halve eindstrijd van „de nationale", waarin hij het vandaag moet opnemen tegen de met een enkelblessure kampende Van Boeckel, in feite een versterking van zijn, twijfels. De (internationale) as piraties van de Bredanaar wa ren volgens eigen zeggen be hoorlijk afgenomen en hij had zich ingeschreven voor de B- cursus voor tennisleraren. „Maar ik twijfel nog steeds", aldus Vermeeren, die in de vierde set twee matchpoints onbenut liet en de als vierde geplaatste Lodder daarmee een verlenging cadeau deed. Tragiek Ook bij de kwartfinale tussen Mark Koevermans en Huub van Boeckel kwam het gister middag op een vijfde en beslis sende set aan. De 25-jarige kampioen van '82 werd door de acht iaar jongere Koever- mans behoorlijk in het nauw gebracht. „De organisatie is hier prima", aldus de Hage naar na afloop. „Maar dat er STREEP DOOR DE REKENING VAN PRIVÉ-COACH AUKE DIJKSTRA Auke Dijkstra (rechts) naast zijn pupil Manon Bollegraf. aan het begin van het toernooi om twee en nu ineens om drie gewonnen sets wordt gespeeld, vind ik niet goed. Voor de tra giek is het het beste dat voor alle partijen „best-of-five" geldt". Van Boeckel zette zijn redene ring kracht bij door te verwij zen naar de ellenlange thriller tussen Vermeeren en Lodder. Maar ook bij de dames, die zo als gebruikelijk „best-of-three" spelen, was er wel degelijk sprake van tragiek. De uit schakeling van de Ermelose favoriete Bollegraf was zelfs een regelrecht drama. „Ze was enorm gespannen", wist win nares Nicole Jagerman die morgen Nanette Schutte (winst op Der Kinderen) moet bekampen in de eindstrijd. Het verlies van Bollegraf bete kende een fikse streep door de rekening van haar privé-trai- ner Auke Dijkstra. De 41-jari- ge inwoner van Beekbergen zag een dag eerder al zijn voormalige pupil Hellas ter Riet onderuit gaan. „De mede werking met Dijkstra verloopt prima", vindt Jagerman, die in Felix Kaplan haar vaste coach heeft, maar vaak steun zoekt en krijgt bij Dijkstra. Zij deelt wat dat betreft de visie van Ter Riet en Bollegraf, die overtuigd zijn van het belang van een privé-coach. Dijkstra zelf is er een vurig pleitbezor ger van. „Hellas heeft drie jaar bij me getraind. Twee jaar geleden is ze overgestapt. Ze had te lei den onder de controverse tus sen de tennisbond en mij. We zijn in goede harmonie uiteen gegaan. Via mijn bemiddeling is ze weer in het bondsplan op genomen". De 18-jarige Apel- doornse wordt momenteel vooral begeleid door haar broer. „De verhouding tussen coach en pupil moet één op één zijn", vindt Dijkstra, ten- nisleraar bij De Manege en „praatpaal" in dienst van het district Gelderland. „Ik geloof niet in groepsaanpak. Je kan hooguit voor twee speelsters tegelijk bezig zijn. Dat is het maximum. Bij grotere groepen moet ie je aandacht teveel ver delen Geschrokken Dijkstra begeleidde de 22-jari- ge Bollegraf de afgelopen maanden op haar tennistrip door de Verenigde Staten. De successen, die ze daar boekte, leverden haar plaatsingsnum mer één bij het Nederlands kampioenschap op. „Daar is ze eigenlijk wel een beetje van geschrokken. Haar partijen hier in Scheveningen worden dan ook gekenmerkt door ner vositeit", aldus haar begelei der. „Ik probeer haar steeds te steunen en te waarschuwen voor onverwachte zaken. We trainen per dag twee uur en spelen een wedstrijd tegen el kaar. Ik verkeer in de geluk kige omstandigheid dat ik vele speltypes kan imiteren. We analyseren pas een dag later zodat ze er zelf ook over heeft kunnen nadenken. Tijdens de echte wedstrijd neem ik er gens achter de achterlijn plaats. Zodat Manon oogcon tact met me kan hebben als ze dat wil. Maar verder kun je als coach dan niet veel meer uit richten". En dus zat Auke Dijkstra er gistermiddag op de volle tribunes van de Mets-ba nen vrij hulpeloos bij. Toch blijft hij hopen op een vaste functie als privé-coach. „Maar daarvoor is veel geld. nodig. Een speelster moet in feite een dubbel salaris verdie nen. En voor zo'n tweehon derdduizend gulden per jaar moet je toch tot de top vijftig behoren. Momenteel kan ik goed uit de voeten, dank zij mijn werk als leraar aan het CIOS in Apeldoorn. Daar werk ik twintig uur per week, maar ik krijg alle medewer king voor eventuele trips. Al denk ik dat ik binnenkort niet met haar meekan naar Athene en Oost-Azië. Manon betaalt immers alleen maar mijn reis kosten". ROB LANGEVELD HOMBURG FC Homburg heeft zijn entree in de Westduitse Bundesliga niet met een overwinning luister kunnen bijzetten. De promovendus, versterkt met onder meer de Poolse interna tionals Buncol en Wojcicki, verloor gisteravond voor 18.000 toe schouwers in eigen huis met 2-0 van Bayer Uerdingen. De tref fers werden door de gasten keurig over de twee helften ver deeld. De IJslander Edvaldsson scoorde in de achttiende minuut, Funkel zette in de laatste minuut de eindstand op het score bord. Ook de man van twee miljoen in het doel, Eike Immel, heeft VfB Stuttgart in de eerste wedstrijd van het seizoen geen zege kunnen schenken. De reserve-doelman van het nationale team was in de 79e minuut kansloos op een schot van Martin Trieb. De nieuweling bij Waldhof Mannheim bezorgde zijn ploeg daar mee een kostbare triomf van 3-2. Opvallendste man op het veld was Mannheim spits Fritz Walter, hij scoorde twee keer. De Westduitse voetbalcompetitie is nog niet begonnen of er valt al een record te melden. Werder Bremen verkocht tot nu toe ruim zesduizend seizoenkaarten (opbrengst: twee miljoen gul den). Maar niet alleen de club verdient veel. De spelers krijgen - als Werder aan het eind van het seizoen bij de eerste vier ein digt - een premie van 1250 mark (ruim 1300 gulden) per punt. De vijfde tot en met tiende plaats levert altijd nog een extraatje van 1000 mark op. WASSENAAR De Wasse- naarse renbaan Duindigt heeft morgen slechts een bescheiden programma, bestaande uit één ren en acht draverijen. Aan trekkelijk zijn de draverijen voor het W5. Immers, de W5 werd vorige zondag niet gera den zodat er nu een jackpot is van 80.000 gulden. De eerste start is om 13.00 uur en onze tips luiden: LONDENPRIJS: Antoinet Victrix, Ace Regina en Zambia Baker. LOS ANGELESPRIJS: Wenri Princess, Ypco Oostland en Volanda. PARTICLEPRIJS: Silver Bill, Hollow Dance en Cabask. HELSINKIPRIJS: Zorro P, Ygor Peterhof en Yemen II. W5-l:Zesta Rijnstroom, Yon en Zmanza Princess. W5-2:Yubina Boszorg, Young Maxi en Zimpuls P. W5-3:Zignal Frisia, Zorro Ri- cardo en Ybert Voorne. W5-4:Yoboko du Bois, Walko B en Zorg van Boko. W5-5:Alfons, Amor Supreme en Zenith of Grace. Moderne vijfkamp De Ca nadees Nick Fekete raakte tij dens de WK in het Italiaanse Montecatini gewond toen bij het schermen een afgebroken degenpunt in zijn borst terecht kwam. Na behandeling kon hij het ziekenhuis weer verlaten. ca) Dames, 100 meten 1. Issajenko (Can) 11,37, 2. Brown (Vst) 11,37. 100 me ter horden: 1. Fitzgerald (Vst) 13,31. Mijl: 1. Melinte (Roe) 4.24,85. 2. Willi ams (Can) 4.26,61. 3. Van Hulst (Ned) 4.27,23 (NR). Heren, 200 meten 1. Heard (Vst) 20,77, 2. Johnson (Can) 20,94. 400 meter. 1. McKay (Vst) 44,89, 2. Arm- stead (Vst) 45,25, 3. Cameron (Tri) 45,37. 800 meten 1. Elliot (Eng) 1.45,53, 2. Gray (Vst) 1.45,54, 3. Druppers (Ned) 1.45,80. 5000 meten 1. Tracey (Ier) 13.27.76. 2. Rose (Eng) 13.30,14, 3. Pacheco (Mex) 13.32,65, 4. Lewis (Eng) 13.33,69. 110 meter horden: 1. Kingdom (Vst) 13,67, 2. McKoy (Can) 13,69, 3. Turner (Vst) 13,81. BASKETBAL WK dames Moskou Groep A: Sovjet Unie-Brazilië 103-95, Canada-Bulgarije 67-63, Cuba-Zuid- Korea 83-55. B: Hongarije-Australië 79-77, Verenigde Staten-Taiwan 105- 52. Tsjecho Slowakije-China 80-74. SCHAKEN Open NK Dieren 5e ronde: Barlov (Joe)-Nijboer 1-0, Braga (lta)-Kuljf afgebroken. Pliester- Van der Sterren 0-1, Berg (Den)-Pod- zielny (Wdl) 0,5-0,5, Johansson (Zwe>- Grooten 1-0, Westerinen (Fin>-Volman 1-0, Blees-Peek 1-0, Van der Heijden- Van de Oudeweetering 0-1, Voor- mans-Zapata (Col) 0-1, De Boer-Pie- terse 0.5-0.5, Caessens-Martinovic (Joe) 0-1. Stand aan de kop: 1. Barlov 4,5; 2. Van der Sterren 4; 3. Nijboer, Jo hansson. Berg, Podzielny, Westeri nen, Blees 3,5; 9. Kuijf, Braga 3+1 afgebroken partij. TENNIS NK Scheveningen Damesenkelspel, halve finales: Ja- german-Bollegraf 6-0, 6-1; Schutte- Der Kinderen 7-5, 6-4. Damesdubbelspel, halve finales: Driehuis/Schllder-Bollegraf/T er Riet 6-4, 6-3; Bakkum/Jagerman-M. Rool- mans/N. Rooimans 6-2, 6-2. Herenenkelspel, kwartfinales: Van Boeckel-M. Koevermans 6-4, 6-2, 4- 6, 4-6, 6-3; Vermeeren-Lodder 6-3, 2- 6, 7-5, 5-7, 6-3. Herendubbelspel, halve finales: Van Boeckel/Oostlng-Feenstra/Koopman 6-0, 7-5; Nijssen/J. Vekemans-Bitter- /Koemans 6-4, 7-6. Gemengd dubbelspel, halve finales: Schilder/Nijssen-M. Rooimans/Oos- ting 7-6, 6-4; Driehuis/Bierens-Van Wijk/De Haan 6-3, 6-0. (Vst)-Fleming (Vst) 6-1, 6-4. Achtste finales: Becker (Wdl)-Curren (Vst) 6- 2, 3-6, 7-6; Seguso (Vst)-Pernfors (Zwe) 6-3, 4-6, 6-3; Lendl (Tsj)-Srej- ber (Tsj) 6-3, 6-2; McEnroe (Vst)-Ma- sur (Aus) 6-2, 7-6; Connors (Vst}-Ar- raya (Per) 4-6, 6-4, 6-0; Becker (Wdl)- Laurendeau (Can) 7-5, 6-2. Toernooi Kitzbühel (Oos) Herenenkelspel, kwartfinales: Ny ström (Zwe)-De la Pena (Arg) 6-0, 2-6, 6-1; Gomez (Ecu>-Smid (Tsj) 6-3, 6-3; Sanchez (Spa>-Jaite (Arg) 6-4, 6-3; Mecir (Tsjj-Skoff (Óos) 7-6, 6-2. VOETBAL West-Duitsland: FC Homburg-Bayer Uerdingen 0-2, SVW Mannheim-VfB Stuttgart 3-2. Frankrijk: Nice-Rennes 1-0, Toulou- se-Monaco 2-1, Laval-Lens 1-1, Auxerre-Paris Sain Germain 1-2, Brest-Marseille 0-0, Saint Etienne- Nancy 0-0, Metz-Sochaux 5-0, RC Paris-Le Havre 2-1, Lille-Bordeaux 0- 0, Toulon-Nantes 1-1. Stand aan de kop: 1. Paris SG 2-4; 2. Marseille, Nice, Toulouse. Brest, Bordeaux, Nantes 2-3. WIELRENNEN Ronde van Denemarken 4e etappe: 1. J. Marcussen (Den) 143 km in 3.56.29, 2. M. Marcussen (Den) op 14 seconden. 3. Vermote (Bel) op 0.19, 4. Elliot (Bel) op 0.24, 5. Capiot (Bel), 6. Frison (Bel), 7. Manders (Bel), 8. Vanhaerens (Bel), 9. Sörensen (Den), 10. Riis (Den). Algemeen klassement: 1. Sörensen 21.50.22, 2. Nijdam (Ned) op 0.04, 3. Worre (Den) op 0.14, 4. J. Marcussen op 0.15, 5. J. Pedersen (Den) op 0.19, 6. Peiper (Aus) op 0.24, 7. M. Marcus sen (Den) op 0.25, 8. Oosterbosch (Ned) op 0.26, 9. Van der Hulst (Ned) op 0.27, 10. Vermote op 0.31. WK baan Zürich Finale amateurstayers: 1. Gentili (Ita) 40 kilometer in 41.08.43. 2. Bielli (ita) op 250 meter, 3. Königshofer (Oos) op 300 meter. 4. Steiger (Zwi) op 1 ronde, 5. Colamartlno (Ita) op 1 ron de, 6. Dotti (Ita) op 1 ronde, 7. Renn (Wdl) op 2 ronden, 8. Kortekaas (Ned) op 2 ronde, 9. Vroom (Ned) op 7 ron den. Opgegeven: Do. Nijs (Ned). Profronde Deurne: 1. Lubberding (Voorst) 100 kilometer In 2.01,29, 2. E. Vanderaerden (Bel) op 2 seconden, 3. Solleveld (De Lier), 4. Nevels (Thorn), 5. Lleckens (Bel), 6. Habets (Sint Geertruid), 7. Broers (Maartens dijk) op 0.20, 8. Steevenhagen (Haar lem), 9. Appeldoorn (Zegge), 10. F. van Katwijk (Oploo). ZEILEN Open EK Dart Catamaran Katwijk Eindklassement: 1. Owen (Gbr); 2. Smith (Gbr); 3. Vogl (Oos); 4. Barlett (Gbr); 5. Furniss (Gbr); 6. Pruim (Ned); 7. Fletcher (Gbr); 8. Jonker (Ned); 9. Boll (Wdl); 10. Lucas (Fra). BOEDAPEST Honga rije kan zich morgen ver gapen aan het snelle en dure circus, dat de auto sport nu eenmaal is. Het Grand-Prixcircuit voor formule-1 wagens doet dan namelijk de omgeving van Boedapest aan. Voor het eerst in de 36-jarige geschiedenis van de strijd om het wereldkampioen schap vindt een race in een Oostblokland plaats. Het in korte tijd uit de grond gestampte, ruim 4000 meter lange parkoers op de Hungaroring, twin tig kilometer ten noorden van de hoofdstad, ligt klaar voor de coureurs van directeur Bernie Ec- clestone, die eindelijk zijn zin krijgt. Ecclestone had immers jaren geleden al het plan Oost-Euro pa, met name Moskou, aan te doen. Dat idee kreeg weinig bijval, al zou de toenmalige partijleider Breznjev voorstan der zijn geweest. De invloed rijke autosportchef zocht en vond evenwel zijn weg in een lobby, die in de Hongaarse ambassade in Rio de Janeiro begon. Hij praatte in op de in Hongarije geboren Tamas Ro- honyi, organisator van de Bra ziliaanse Grand Prix, die ver volgens een goed woordje deed in diplomatieke kringen. Dat doorspekte hij met vele argumenten, niet in de laatste plaats van financiële aard. Het voornemen de race op een cir cuit in de buurt van een park van Boedapest te houden le verde evenwel veel kritiek op van het stadsbestuur, dat aan tasting van het milieu vreesde. Twee jaar later, in februari 1985, gaf de Hongaarse minis ter van verkeer, Lajos Urban, toestemming voor het spekta kel. De verbouwing begon in oktober vorig jaar. Acht maan den later werden op het nieu we circuit bij het 3000 zielen tellende plaatsje Mogyorod de eerste proefwedstrijden gehou den. De formule 1-race levert Hon garije naar schatting een netto opbrengst van ten minste tien miljoen dollar (ongeveer 24 miljoen gulden) op. Dat bedrag komt dan wel op de lange ter mijn de staatskas te spekken. Het contract met Ecclestone is vijf jaar geldig. Uit het evene ment ontvangt de staat direct „slechts" de opbrengst van de toegangskaarten voor de 150.000 toeschouwers. De reclamegelden en betaling voor uitzendrechten gaan naar Ecclestone voor diens organi satie FOCA. Eerst diende Hongarije 400 miljoen forint (23 miljoen gulden), waarvan ééntiende naar de FOCA ging, te investeren voor het organi seren van de race. De Hon gaarse automobielclub, enkele reisbureaus en de staat hebben dat bedrag opgehoest onder het motto reclame te willen maken voor het land, met als gevolg een sterke groei van toerisme en investeringen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7