Economische zelfmoord wacht frontlijnstaten a 13 Israël tegen vredesconferentie Midden-Oosten lifój- 'l ■raUH YOORD-IERLAND BEEFT VOOR DE DAG VAN MORGEN Een bijdetijds geschenk -óSA-1 £eidóC@otMont Israëliërs blijven weg uit Oostenrijk Joeri Breznjev met „pensioen'' SANCTIES TEGEN ZUID-AFRIKA: MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL? rm Curacao onderzoekt corruptie Sovjet-media: CIA- agenten zijn knoeiers Ccidóe SouAcmt UITENLAND ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 eneraal beboet zitblokkade NN Oud-generaal Gert itian, Bondsdaglid voor de itse Groenen, is deze week oordeeld tot een boete van ia 34.000 gulden. De recht- ik in Bitburg legde hem e straf op omdat hij op 3 tember 1983 had deelgeno- n aan een vreedzaam verlo- zitblokkade voor het lerikaanse luchtmacht- unpunt in Bitburg. De htbank beschouwde die ac- als een „verwerpelijke aan- jnding van geweld". De ge- raal b.d. gaat in hoger be- P- Reagan in ziekenhuis WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan ondergaat vandaag een urologisch on derzoek in het Be- thesda marinehos pitaal, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Het on derzoek houdt ver band met een blaas ontsteking en niet met de operatie we gens darmkanker, die de president ruim een jaar gele den onderging. BONN De Oostenrijkse reisbureaus en reisorganisatoren worden de laat ste weken geconfronteerd met een grote golf afzeggingen van reizen die Israëlische burgers naar dit land had den geboekt. Volgens het vakblad „Tourist Austria" komt dit jaar slechts de helft van de 90.000 Israëliërs die in 1985 hun vakantie in Oostenrijk door brachten. Reden voor de afzeggingen is voornamelijk de verkiezing van Waldheim tot president. Waldheim is ervan beschuldigd actief lid van de SS te zijn geweest tijdens de Tweede We reldoorlog. PIPMlM SOïS» .♦•T-TO'wl V -■ - V. .- SST* 1 Een Finse agent tuurt vanaf het dak naar het bankgebouw, van waaruit even later de bankrover met drie gijzelaars zou vertrekken. Finse bankrover blaast zichzelf en gijzelaar op HELSINKI De Finse bankrover die gisteravond met drie gijzelaars en een som geld was gevlucht, heeft vanochtend vroeg zijn vluchtauto opgeblazen. Daarbij is de man zelf en een van de drie gij zelaars om het leven gekomen. Verscheidene politiemensen zijn gewond geraakt. Twee vrouwelijke gijzelaars bleven ongedeerd. De auto, die door de politie beschik baar was gesteld, werd opgeblazen in een stad ten noordoosten van Helsinki. De bankrover is waar schijnlijk wanhopig geraakt toen hij de politie niet kon afschudden. •MOSKOU Joeri Brezjnev, de 53- jarige zoon van de overleden partij leider Leonid Brezjnev, heeft zijn functie als vice-minister van bui tenlandse handel verloren. Volgens een gisteren bekendgemaakte ver^. klaring is dat gebeurd na „pensio nering om gezondheidsredenen". Brezjnev jr. werd in 1979 benoemd tot vice-minister van buitenlandse handel en trad in 1981 toe tot het Cehtraal Comité van de Partij. Joe ri Breznjev was al enkele jaren om streden omdat hij niet het „goede voorbeeld" zou geven van een lid van het Centraal Comité. )EN HAAG De dis- ussie over apartheid leeft zich de laatste we ien, mede door de een- uur op de berichtgeving n Zuid-Afrika, op sanc- ies gericht; strafmaatre- elen die de Zuidafri- ;aanse regering moeten Iwingen een einde te naken aan de economi- che, sociale en politieke rerschillen tussen zwart >n blank. De gevolgen /an sancties zijn echter >ij lange na niet te over- ien. Het lijkt er echter vel op dat de bevolking /an met name Zambia sn Zimbabwe als gevolg /an sancties niet langer gewoon" honger hoeft e lijden; het ziet er naar lit dat de mensen in ieze landen een periode tegemoet gaan waarin ?rg veel honger wordt ;eleden. !r zijn sancties, die weinig lijn doen, zoals een verbod ip invoer van Kruggerands of een advies aan reisbureaus om maar liever geen tochtjes naar Zuid-Afrika aan te bie- ;n. Daar staan tegenover de rde sancties die zowel iid-Afrika als ook het land dat de sancties neemt miljoe nen guldens en talloze banen gaan kosten. Sancties die complete ondernemingen in gevaar brengen, zullen dan ook niet worden genomen. Mineralen als mangaan, van adium, platina, chroom en goud worden niet genoemd in sanctiepakketten, omdat bij een volledige invoerstop het grootste deel van de glas- vezel-, elektronica-, voe- dings- en wapenindustrie in Europa en de VS komt stil te liggen. Alternatieven zijn er voor deze grondstoffen (nog) niet en het Westen zou ge dwongen zijn aan te kloppen bij de Sovjet-Unie, het enig andere land dat in ruime mate over deze mineraalsoor ten beschikt. Het ligt even wel niet voor de hand dat het Westen een dergelijke afhan kelijkheid van de communis tisch supermacht zal slikken. Premier R. Mugabe van Zim babwe Kruggerrands Zo ligt het evenmin voor de hand dat ae Europese Ge meenschap bijvoorbeeld zal besluiten een luchtvaartver bod op Zuid-Afrika in te stel len. Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse hotelwe zen zei deze week te vrezen dat een verbreking van de luchtverbindingen met Zuid- Afrika een rampzalige klap zal toebrengen aan de hote lindustrie, autoverhuurbe drijven en reisbureaus. Maar premier Thatcher heeft het idee dat zij al erg ver is gegaan door in te stemmen met beperkte sancties en zal zich er natuurlijk niet mee verenigen dat het staatsbe drijf Britisch Airways niet langer op Zuidafrikaanse ste den vliegt; dat kost namelijk 3,5 miljoen gulden per week. Nog afgezien van de grote kans dat die markt even snel wordt opgevuld door vlieg maatschappijen zoals Swis sair in Zwitserland, een land dat niet is aangesloten bij de EG en zich derhalve niet aan allerlei sanctiemaatregelen hoeft te houden. Het ligt meer in de verwach ting dat met name de EG, Ja pan en misschien ook de Verenigde Staten na veel gekissebis een beperkt pakket maatregelen aanne men. Bedrijven zullen wor den geadviseerd niet te in vesteren in Zuid-Afrika en het ook niet als vakantieland te bestemmen. Verder komt er waarschijnlijk een verbod op invoer van groente en fruit, van kolen, staal en ijzer en van Kruggerands. De EG kan die produkten vrij eenvoudig uit andere landen betrekken en Zuid- Afrika kan op haar beurt deze produkten (als steen kool) eenvoudig aan andere landen slijten, bijvoorbeeld aan Israël, het Midden-Oos ten en Zuid-Amerika. Trou wens wanneer bijvoorbeeld in het marxistische Mozambi que, dat met handen en voe ten aan Zuid-Afrika is ge bonden, een nieuw etiket wordt geplakt op een kist Zuidafrikaans fruit, heeft geen Nederlandse importeur dat in de gaten. Vernietiging De meeste Gemenebestlan- den voelen daarentegen wel voor harde maatregelen. Maar ook het Gemenebest vormt geen eenheid; dat moge al duidelijk zijn gewor den uit de stellingname van Groot-Brittannië, maar neem het Zuidafrikaanse buurland Botswana. De regering heeft laten weten „andere landen niet te kunnen verbieden sancties te nemen, maar is buitengewoon bezorgd over de economische gevolgen in het eigen land. Het mini-ko ninkrijk Swaziland heeft verklaard „nog liever uit het Gemenebest te stappen dan economische zelfmoord te plegen". Economische zelfmoord, is dat waartoe Zambia en Zim- bawe zich nu bereid hebben verklaard? De respectievelij ke leiders president Kaunda en premier Mugabe hebben zich opgesteld als fervente voorstanders van strafmaat regelen. De economie van zo wel Zambia als Zimbabwe is sterk verweven met de Zuid afrikaanse, met dit verschil dat de Zuidafrikaanse econo mie zich ondanks een tanen de gezondheid nog veel kan permitteren, terwijl Zambia en Zimbabwe zich niets meer kunnen veroorloven. De Zuidafrikaanse produkten die volop in Zambiaanse en Zimbabwaanse winkels te koop zijn, zoals zuivel, medi cijnen zeep, waspoeder, groentes en fruit, moeten duur worden betaald, gezien de forse verhogingen van ac cijnzen van vier tot honderd procent, die Pretoria op de produkten legt. Zambia is er al slecht aan toe wegens de scherpe daling van de we- reldprijzen van koper, dat het land voor meer dan ne gentig procent van zijn bui tenlandse valuta voorziet. Het land is zwaar afhankelijk van Zuid-Afrika vanwege de invoer van machines voor de kopermijnen, van het Zuida frikaanse spoorwegnet en de havens voor de uitvoer van koper. Zambia loopt bovendien het risico binnen enkele weken een ernstig tekort hebben aan onder meer olie, graan en kunstmest, omdat Zuid- Afrika waarborgsommen van 125 procent vraagt op die doorvoerprodukten. De doua ne geeft de produkten pas vrij als die borg is betaald; het geld wordt terugbetaald als Zambia bewijst dat de produkten in Zambia zijn aangekomen. Het land heeft voor deze maatregel waar schijnlijk meer buitenlandse deviezen nodig dan zij uit de schatkist kan halen. Guerrilla's Ook de Zimbabwaanse han del gaat voor viervijfde via de Zuidafrikaanse spoorwe gen, autowegen en havens. Zimbabwe denkt het grootste deel van het handelsverkeer echter te kunnen omleiden via het buurland Mozambi que. Maar de guerrillastrij ders van het door Zuid-Afri ka gesteunde Nationale Ver zet in Mozambique hebben de spoorwegen, autowegen en een olieleiding tussen Zim babwe en Mozambique al herhaaldelijk ontwricht. Het is voor Pretoria een klei ne moeite pesterijen uit te halen als het terugvorderen van locomotieven en ander rollend materieel dat zij heeft uitgeleend aan frontlijnsta ten. Zuid-Afrika kan nog veel ernstiger problemen veroorzaken bij de buurlan den door simpelweg de bu reaucratie te vergroten, waarvan de verscherpte grenscontrole nog maar een voorproefje is. Pretoria heeft in mei trouwens zelfs bewe zen er niet voor terug te deinzen militaire aanvallen uit te voeren op de buurlan den. Premier Margaret Thatcher heeft al nijdig geroepen dat de frontlijnstaten van haar geen hulp krijgen, wanneer die landen vanwege de sanc ties in grote financiële pro blemen komen. Blijkbaar voelde zij de noodkreet om hulp van premier Mugabe gisteravond al aankomen. Grote delen van de Zuidafri kaanse bevolking zijn het eens met sancties, omdat het lijden nu toch ook al on draaglijk is; omdat de mense lijke situatie nauwelijks ver der kan verslechteren. Maar hoe goed kennen Kaunda en Mugabe hun burgers om te weten of zij ook die mening zijn toegedaan? Misschien kan het idee dat Zuid-Afrika de apartheid na invoering van sancties afschaft de el lende verkleinen, maar zeker is dat allerminst. Het zou niet voor het eerst in de geschie denis zijn dat een bedreigde maatschappij zich juist krach tig manifesteert in creatieve en buitengewoon efficiënte noodoplossingen, die de eco nomie kunnen versterken. Afschaffing van apartheid blijft dan nog ver weg. JOOS PERSOON WILLEMSTAD Het Open baar Ministerie in Willemstad is de afgelopen dagen in alle stilte begonnen aan omvangrij ke onderzoeken naar corruptie en malversaties binnen de Cu- racaose douane en bij plaatse lijke politici, ambtenaren en bedrijven. Dat blijkt uit ver klaringen door justitiële auto riteiten. Volgens een douane chef wordt er gesmokkeld en gefraudeerd: containers blij ken verdwenen, zogenaamd uitgevoerde auto's rijden toch op het eiland rond en boven dien zou er op grote schaal worden gehandeld in verdo vende middelen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MOSKOU De Amerikaanse spionnen die actief zijn in de Sovjet-Unie worden in de Russische media vaak omschre ven als een stelletje knoeiers, gek op James Bond-ach tige foefjes en vermommingen. Sinds 1984, het jaar dat de over gelopen Amerikaanse Cl A-agent Edward Howard voor de Russische geheime dienst zou zijn gaan werken, hebben de kranten in de Sovjet-Unie regelmatig en met kennis van za ken gepubliceerd over de Amerikaanse operaties in Moskou. Zij schreven over de fantasierijke en soms komische wijze waarop CIA-agenten zich gedragen om hun ontmoetingen met Russische contactpersonen te verbergen: de spionnen maken omwegen, zijn opgemaakt, dragen pruiken en vrou wenkleren om de contraspionage voor de gek te houden. De partijkrant Izvestija ging met name in op het geval van Michael Sellers, een Amerikaanse politieke attaché, die eer- derjjit jaar op beschuldiging van spionage het land uit werd gezet. „Sellers had niet zonder reden de reputatie van een getalenteerd acteur binnen de CIA. Men zegt dat hij zelfs heeft geprobeerd filmster in Hollywood te worden". De krant schreef dat Sellers dialogen uit zijn hoofd leerde, een valse snor opplakte, een bril opzette, en een pruik aan zijn bontmuts bevestigde voor hij naar ontmoetingen met Russi sche contactpersonen ging die voor de CIA werkten. De Iz vestija drukte zelfs foto's af van Sellers „voor" en „na" zijn vermomming. In een vervolgartikel in juni ging de krant in op de snufjes die door de CIA worden gebruikt, zoals een scheerapparaat met ingebouwde mini-camera en middelen voor het coderen van berichten. (ADVERTENTIE) (Door onze correspondent Arno van Doorn) ELFAST Noord-Ierland at een spannende dag tege- Det. Morgen houden de ka- DÜeken hun jaarlijkse pro- stmars tegen de wet, die de gering sinds 9 augustus 1971 de bevoegdheid geeft mensen zonder proces vast te houden. Afgelopen nacht zijn om pre cies twaalf uur in de katholie ke wijken zogenaamde „bom fires" aangestoken die het be gin inluidden van de demon straties die altijd op de eerste zondag na 9 augustus worden gehouden. Zowel aan protestantse als aan katholieke zijde wordt open lijk gesproken over de kans, dat de verslechterende ont- wikkelingen op korte termijn zullen uitmonden in een nog bloediger burgeroorlog. De af kondiging van zogeheten do denlijsten door zowel de ka tholieke IRA als de prote stantse Freedom Fighters, hebben een golf van van angst onder dë bevolking te weeg gebracht. Enkele duizenden mensen worden in hun be staan bedreigd. Het is duidelijk dat voedselleveranciers doel wit zullen zijn, maar de vraag is of de waarschuwing ook geldt voor de telefoniste die gesprekken doorverbindt of voor de winkelier die de Brit ten een pakje sigaretten ver koopt. De onzekerheid onder de bevolking is derhalve groot: de eerste Noordieren hebben hun baan reeds opgezegd. MIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Kom maar even binnen, ventje," zei Boltje, en hij uit zijn ouwe-mannetjeslachkrampje is bijgekomen. „Ik moet je werkelijk even reken. Je moet me het hele verhaal van Ouwe 'bil maar eens vertellen. Ik ben zo nieuwsgie- I als een tamme kraai, vat je?„ „Ik kom aag even binnen meneer Boltje," zei Kareltje. ils ik in uw huisje pas tenminste." Nu, dat werkelijk wel mee. Hij paste precies in de e leunstoel, die Boltje bij de haard had staan. vond het bovendien ook erg gezellig in Bol l's boomhuisje. Dat merkte deze natuurlijk wel i daarom zei hij trots: „In een gezellig huis be ert een goede gastheer, mensenkind. Daarom I ik je eens even tonen, dat een erkende bos- bouter zijn manieren kent. Wat wil je drin- n? Een kommetje eikelcacao misschien?" Hij fchtte niet eens antwoord af en liep dadelijk Örijvig naar boven om wat eikelcacao uit zijn wintervoorraad te halen. Toen duurde het niet lang meer of hij kon een dampend kopje in schenken. „Hm...! Lekker!" zei Kareltje en hij slurpte genietend van de gloeiend hete drank. „En nu je verhaal van Ouwe Sybil," beval Boltje, die brandde van nieuwsgierigheid. Karel tje stelde zijn kleine gastheer niet langer op de proef en vertelde hem alles wat wij allemaal al weten. Boltje luisterde met stomme verbazing en schudde vragend zijn wijze hoofdje, zeggen de: „En heeft ze je niet ééns betoverd? Heeft ze je niet eens veranderd in een giftige pad? Heeft ze je niet eens opgesloten in een hok om je vet te mesten, zoals indertijd ook met een zekere Hans en Grietje is gebeurd? Jonge, jonge, jon ge, dan heb je geboft, hoor! Haast niet te gelo ven! Ik zou bijna zeggen, die heksen van tegen woordig, daar zit het ware vuur óók niet meer in! Die zijn óók niet meer wat wij, erkende bos kabouters, van oudsher heksen noemen!" Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Postcode/plat TEL AVIV De Israëli sche minister van buiten landse zaken Yitzhak Sha mir heeft gisteren gezegd dat Israël een internatio nale conferentie over het vredesproces in het Mid den-Oosten afkeurt, met of zonder deelname van de Sovjet-Unie. Shamir neemt in oktober het pre mierschap van Shimon Peres over. volk en ons gebied wil beïn vloeden, zal geen vrede bren gen", zo zei Shamii voor de Is raëlische radio. De Sovjet- Unie en Israël zullen later deze maand consulaire bespre kingen voeren in Helsinki. Daarmee hebben beide landen voor het eerst formeel contact hebben sinds de Sovjet-Unie in 1967 de banden met Israël verbrak. Het initiatief wordt in Israël beschouwd als een poging van de Sovjet-Unie om zich te mengen in eventuele onderhandelingen oVer het vredesproces in het Midden- Oosten. Premier Peres zou een aanbod van Roemenië hebben afgesla gen een bijeenkomst te organi seren met vooraanstaande PLO-leiders, onder wie Jasser Arafat. Peres zou wel contact willen zoeken met gematigde Palestijnse leiders uit de bezet te gebieden. Roemenië is het enige Oostblokland dat na de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967 de betrekkingen met Israël handhaafde, en heeft verschillende malen bemid deld bij ontmoetingen tussen Israëlische en Arabische lei ders. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:Voor Adres:— Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5