Brinkman: geen strafbaar feit bij abortus drie embryo's mens dagjes Thuisbevalling opnieuw in discussie door sterftecijfers Bloedbad en ravage op veerboot Koningin Beatrix Te lang voorarrest in politie-cel vooral buiten de Randstad Omzet winkels licht gestegen Dagboek van een ^BINNENLAND CeidócSomxmt ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986PAGINA3 Ministerie: verzakking dijken i Flevoland geen probleem DEN HAAG Bij de aanleg van de dij ken rondom Flevoland is tevoren reke ning gehouden met het feit dat zich ver zakkingen zouden voordoen. Met het oog daarop zijn de dijken tachtig centimeter hoger gemaakt dan strikt nodig was. De verzakking van vijftig centimeter die nu is geconstateerd levert dan ook geen en kel gevaar op. Dat schrijft het ministerie van verkeer en waterstaat in een reactie op de publikaties van de afgelopen da gen waarin melding is gemaakt van !,,ernstige verzakkingen" van de dijken rondom de nieuwe provincie, op sommi ge plaatsen oplopend tot vijftig centime ter. Ook de provincie Flevoland liet gis termiddag weten dat er van een onveili ge situatie geen sprake is. Amfibiefiets Een tekening van de amfibiefiets, zoals de Stichting ter On dersteuning van de Poliobestrijding wil laten bouwen. Het voertuig moet wor den aangedreven door 36 personen en kan zich zowel via land als water voortbewegen. Vol gend jaar zomer wil men met de amfi biefiets het Kanaal oversteken van Do ver naar Calais en van daaruit via land naar Heemstede. Veel animo voor reünie 7 December Divisie SCHAARSBERGEN Al bijna driedui zend (oud)-leden van de Divisie „7 Decem ber" hebben zich aangemeld om de reünie bij te wonen ter gelegenheid van het veer tigjarige bestaan van de divisie. Volgens een woordvoerder van het Eerste Leger korps in Apeldoorn een ongebruikelijk hoog aantal, temeer omdat de inschrijving nog niet gesloten is. De reünie zal zaterdag 30 augustus in de Oranjekazerne te Schaarsbergen plaatshebben en worden bij gewoond door prins Bernhard. De prins zal het eerste exemplaar van het jubileumboek aangeboden krijgen. Dit boek bevat een ge schiedschrijving vanaf 1946 tot heden van de enige Nederlandse divisie met een eigen naam. Reeds 2500 exemplaren zijn van het boek besteld. z Bergers trekken „Olaf' weer recht ste DEN HELDER Bergers van I Smit Internationale hebben rei gisteravond de met giftige af- gej valstoffen geladen Britse coas- /ai,ter Olaf rechtop getrokken. De •j.'operatie, die eerder enkele malen werd uitgesteld vanwe- fge de harde wind, verliep ge- i heel volgens plan. Een mast en enkele antennes van de Olaf steken nu boven water uit, al- dus Rijkswaterstaat. Het rechttrekken van het op kei de bakboordzijde gezonken Jet schip was nodig om extra ^stroppen rond het schip aan te sjs brengen. Volgens Rijkswater staat zou dat vandaag gepoogd worden opdat het schip maan- endag gelicht kan worden. De itif weersverwachting zou zeer aai gunstig zijn. d( Kantoor Haakmat SIS» b* korte tijd bezet °f gj, AMSTERDAM Een aantal or Bouterse-gezinde Surinamers J heeft gistermiddag het kantoor !el' in Amsterdam van André )0I Haakmat, oud vice-premier lall van Suriname, korte tijd bezet. Van de vijf mensen die het kantoor binnendrongen gin gen vier al vrij snel weg. Met Mij de aanhouding van een 31-ja- rige actievoerder kwam de be- on; zetting na ongeveer een half j, uur tot zijn eind, aldus de poli tie. De arrestant wordt be- schuldig van huisvredebreuk. er In een verklaring aan het Ier ANP zeggen de bezetters dat :lo zij representanten zijn van Su- d^rinaamse organisaties in Ne derland, gebundeld in het Anti Interventie Comité, afdeling Nederland. Met hun actie wil- orr len ze met klem protesteren en tegen „alle plannen die vanuit •nj Nederland worden beraamd om het wettig gezag in Surina- me omver te werpen". Brinkman vindt bezuinigen I op welzijn 3 zeer moeilijk aan de Tweede Kamer schrijft m Brinkman dat voor een groot 2( aantal posten op het terrein ra. van welzijn vermindering van uitgaven bijzonder moeilijk is. Zo is er een bedrag van 1 mil- ec jard gulden dat wordt uitgege- q. ven aan verzetsdeelnemers en lut vervolgden. Het terrein van n(j, cultuur beslaat circa anderhalf lcj, miljard. Bovendien betreft een |ei[ zeer groot deel van de begro- se, ting, 3,5 miljard, voorzienin gen voor ouderen, die gelet de iei toenemende vergrijzing al )nl sterk onder druk staan. 1U) Brinkman wil bovendien nog njl vijf miljoen bezuinigen door de subsidie aan een aantal lan- ■hl delijke organisaties stop te zet je, ten. c.q. te verminderen. Zo hebben de Commissie oriënte- 3} ringsdagen, Gamma (landelij ke organisatie voor sociaal-cul tureel werk), de Stichting Kontakt, het Algemeen Ne derlands Verbond en het Na tionaal Overleg voor gewester lijke Cultuur inmiddels bericht ontvangen dat zij volgend jaar niet meer voor subsidie in aan- ■merking zullen komen. Ook het Nederlands instituut voor maatschappelijke opbouw en de Nederlandse federatie voor jeugd en jongerenwerk krijgen volgend jaar minder subsidie. DEN HAAG Minister Brinkman van WVC is van mening dat er geen strafbaar feit is gepleegd bij het aborteren van drie embryo's van een vijfling in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Brink man heeft dit gisteren ge antwoord, mede namens zijn collega van justitie, op vragen van het Tweede- Kamerlid Leerling (RPF). Volgens de bewindsman is voldaan aan de eisen van zorg vuldigheid zoals die zijn ge steld in de Wet afbreking zwangerschap. Alle mogelijk heden voor deze noodsituatie om tot een andere oplossing te komen zouden goed zijn over wogen en de ingreep gebeurde in het eerste trimester van de zwangerschap, aldus de be windsman. Hij ziet daarom geen aanleiding voor een strafvervolging. De abortus werd verricht toen bleek dat een vrouw die een hormonale vruchtbaarheidsbe handeling had ondergaan, in verwachting was geraakt van een vijfling. Zoveel kinderen wilden de vrouw en haar echt genoot echter niet. De minister wil geen strengere eisen stellen aan het toestaan van een dergelijke vruchtbaar heidsbehandeling. Deze kan aan de professionele verant woordelijkheid van medici worden overgelaten, zo schrijft hij. De bewindsman laat Leerling verder weten niet bereid te zijn een nader onderzoek in te stellen en de Kamer daarover te rapporteren. „De genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid is naar beho ren geïnformeerd en daaruit is de noodzaak tot een nader on derzoek niet gebleken", aldus Brinkman. Supporters gooiden met alles wat los en vast zat HOEK VAN HOLLAND De massale vechtpartij van 150 Engelse voetbalsupporters donderdagnacht op twee dekken van de veerboot Koningin Beatrix, heeft voor een ware ra vage op het schip gezorgd. „Ze gooiden met alles wat los en vast zat. Brandblussers, sta len pijpen, bierglazen en flessen. Een vitrine met juwelen werd leeggeroofd. Het duurde bijna een uur voordat het wat rustiger werd", aldus Aad Heyboer, algemeen passagiersbe- diende op het schip. Volgens Ewald Beers (24) uit Egmond, die als lid van een motorclub met vrienden op een lager dek vertoefde, was het een ware hel. Hij en zijn kornuiten hadden nog overwogen naar boven te gaan om de boel te sussen, maar durfden dat niet, gezien het grote gevaar ernstig letsel op te lopen. Beers vertelt dat op de terugweg verscheidene vechtersba zen zich haastten zich te verkleden. Overigens meende hij dat de politie niet goed heeft opgelet, want bij de afvaart, donderdagavond in Harwich, waren tal van passagiers on der andere door hun dassen herkenbaar als supporters van verschillende Engelse voetbalclubs. Nadat het schip gistermiddag in Hoek van Holland was af gemeerd, was op de gezichten van passagiers en beman ningsleden nog te lezen hoe geschokt ze waren door de mas sale vechtpartij. De bemanning verliet als eerste de boot en stelde zich bij de douane op in gezelschap van twaalf Engel se bobbies en hun Rotterdamse collega's teneinde de vech tersbazen uit de stroom passagiers te pikken. Dat verliep overigens niet geheel vlekkeloos. Twee Engelse vrienden werden in de kraag gegrepen die hadden geprobeerd de vechtpartij te sussen en een gezin met kleine kinderen in bescherming hadden genomen. Uiteindelijk arresteerde de politie 25 personen in afzonder lijke vertrekken voor verhoor waren opgesloten. De eigenaar van de veerboot heeft naderhand verklaard dat het een ernstig probleem is dat de supporters uit Engeland tegenwoordig niet meer in grote groepen reizen. „Ze zijn ontzettend moeilijk te herkennen. Ze dragen geen teamkleu- ren meer en gaan in groepjes van twee of drie een schip op". Overigens was er aanvankelijk sprake van supporters van de clubs Manchester United, Liverpool en Everton, maar la ter bleken het aanhangers van West Ham United en Man chester United te zijn geweest. Zeventien aangehouden Engelse supporters werden onder begeleiding teruggebracht naar het schip voor een directe retourreis naar Engeland. Jaarlijks foto-uurtje In en bij paleis Huis ten Bosch is gis termorgen tra ditiegetrouw het jaarlijkse foto-uurtje ge houden van de koninklijke fa milie. Op de foto koningin Beatrix met prins Claus en kinderen Jo- han Friso (I), Constantijn (middenach ter) en Willem- Alexander. UTRECHT Het aantal doodgeborenen en van sterfte binnen een week na de beval ling neemt in Nederland al sinds 1982 niet verder af, hoe wel dat in vergelijkbare lan den wel het geval is. Deze stagnatie zou veroorzaakt kun nen worden door het feit dat steeds meer vrouwen de voor keur geven aan thuis bevallen in plaats van het ziekenhuis. Dit stelt dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatie centrum Gezondheidszorg. De sterftecijfers geven hem aan leiding om in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde voor te stellen de discussie over de plaats van de beval ling te heropenen. Hoogendoorn stelt dat tot het eind van de jaren zeventig steeds minder zwangeren de voorkeur gaven aan thuis be vallen en dat juist in die perio de het aantal sterfgevallen in een week na de geboorte de zogenaamde perinatale sterfte sterk afnam. Sinds 1940 daalde de perinatale sterfte in Nederland van veertig per duizend geboorten naar tien per duizend in 1982. Een aantal jaren voor 1982 is het aantal thuisbevallingen niet verder afgenomen en het percentage ziekenhuisbeval- lingen niet meer gestegen volgens Hoogendoorn waar schijnlijk als gevolg van de propaganda in Nederland voor het thuisbevallen. Volgens hem kan dat ertoe hebben ge leid dat het aantal gevallen van de perinatale sterfte niet verder is gedaald, terwijl dat in andere landen wel gebeur de. In veel andere landen was de daling vanaf het begin van de jaren zeventig nog sterker, waardoor verschillende met name Scandinavische landen die op de „ranglijst" een on gunstiger plaats innamen, Ne derland zijn voorbijgestreefd of dat binnenkort lijken te gaan doen. Hoogendoorn becij fert dat het aantal doodgebore nen en het aantal kinderen dat in de eerste week na de ge boorte overleed in 1984 in Ne derland 475 lager zou zijn ge weest, als hier het peil van de sterfte in Zweden was bereikt. Het thuis of in het ziekenhuis bevallen is in Nederland al ja ren een onderwerp van soms heftige discussie waar bij het vaak moeilijk blijkt een genuanceerd standpunt te be houden. Drie jaar geleden trok een congres over alternatieve vormen van bevallen en thuis bevallen in verschillende plaatsen in Nederland duizen den bezoekers. Met name weerzinwekkende filmbeelden van zogeheten bevallingsfa- brieken in West-Duitsland, alsmede prachtige films over thuis bevallen, wisten heel wat bezoekers van de ongetwijfeld grote voordelen van het thuis bevallen te overtuigen. Over de risico's van het thuisbeval len werd echter met geen woord gerept. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Dat verdachten als gevolg van gebrek aan ruim te in Huizen van Bewaring hun voorarrest in een politiecel moe- ten doorbrengen, komt vooral veel voor buiten de Randstad. Op een aantal buiten de Randstad gelegen arrondissementen. In Maastricht, Almelo, Leeuwarden en Den Bosch blijkt het her haaldelijk voor te komen dat verdachten na de inverzekerings telling (die maximaal vier dagen mag duren) nog eens meer dan twintig dagen op een politiebureau moeten doorbrengen. Het aantal gevallen waarin dat gebeurt is volgens de Orde van Advocaten „ongetwijfeld in feite aanzienlijk groter". Daarom blijft de centrale meldkamer nog bestaan. Volgende week zal een delegatie van de Orde van Advocaten het probleem aan de orde stellen in een gesprek op het ministerie van Justitie. Mensen die verdacht worden van een strafbaar feit zijn volgens de advocaten wel heel erg afhankelijk van de houding van de politie. In de wet staat dat de procureur-generaal gaat over de plaatsen waar voorlopige hechtenis wordt uitgezeten, maar dat gaat niet op als die plaats een politiecel is. Daar is de politie ver antwoordelijk. Controle van buiten is dan niet mogelijk. De in vloed van de politie doet zich volgens de advocaten ook teveel gelden bij verhoor van de verdachte door de politie zonder dat daar een advocaat bij is. FRIEMELS 7Ï|C ÊEGRilp Nier WAAROM IK COIT ARLHEOLECC I wilde vöuew. vat wouOTHeriw? neroe yrcooibiE moeite cfzt&eN WATMEM ueeeae Vtier Het gApctste gfe>p)c wgcopipg. DEN HAAG Winkeliers, warenhuizen en andere detail handelaren hebben in de eer ste helft van dit jaar 1,4 pro cent meer omzet geboekt dan in de overeenkomstige periode in 1985. De levensmiddelen sector binnen de detailhandel zag de omzet gelijkblijven, alle andere ondernemers verkoch ten meer. Het ministerie van economische .zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Vooral de warenhuizen en de grote winkelketens deden goe de zaken met een omzetstij ging van 8,4 procent. Bij de kleinere winkels kwam de omzetverhoging gemiddeld niet boven de 3 procent uit. Opticiens, kledingzaken en drogisterijen draaiden nog het best. In de sector levensmiddelen ging het alleen de supermarkt ketens beter met een gemid deld 2,3 procent hogere omzet. Kleine winkeliers en onderne mers met enkele zaken zagen hun omzet lager worden (res pectievelijk 1,6 en 0,9 procent minder). Alleen de visboeren, de slijters en de kleine kruide niers verkochten meer. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Marga Rijerse dat er op het Haagse Binnenhof méér valt te beleven dan alleen maar politieke debatten. Naar het Binnenhof voor een glimp van Lubbers Het hele jaar door zijn er dagjesmensen te vinden in en rond de Nederlandse par lementsgebouwen. Een be zoek aan Den Haag vraagt nu eenmaal om een bezoek aan het Binnenhof, ons his torisch erfgoed en zetel van de Nederlandse politiek. Niet altijd is op deze plek politiek bedreven. De Rid derzaal, bekend van Prins jesdag, is een van oudsher in de middeleeuwen gebouwd jachtslot, terwijl in de gebou wen rondom mensen door de eeuwen heen gevangen hebben gezeten, zijn gemar teld, woonden, dansten en plezier maakten. Wie herin nert zich niet uit de school boekjes dat het op deze plek was dat Johan van Olden- barnevelt werd gearresteerd. Ook moeten de gebroeders De Wit op het Binnenhof hebben uitgekeken alvorens zij onthoofd werden. Tegen woordig kunnen er gelukkig alleen nog maar politieke hoofden rollen, figuurlijk gesproken dan. Vanaf één van de bankjes bij de fontein op de binnen plaats heb je een mooi zicht op al dat monumentale schoon. De meeste gebou wen .zijn voor het publiek open gesteld. Voor een histo rische rondtoer kan men te recht in de Ridderzaal. Rondleidingen in de gebou wen van de Tweede Kamer geven een goed beeld van het reilen en zeilen van onze volksvertegen woordiging. En voor de belangstellende is er de mogelijkheid om vanaf de publieke tribune in de vergaderzaal een debat bij te wonen. De huidige vergaderzaal, tussen 1777 en 1793 gebouwd in opdracht prins Willem V, is in de loop der eeuwen voor heel wat doeleinden ge bruikt. Waar nu wordt ver gaderd werd toen gedanst. De ministerskamer was het boudoir van prinses Wille- mijntje, echtgenote van stad houder Willem V. Als Wil len V in 1795 voor opruk kende Franse troepen is ge vlucht, nemen de Fransen de gebouwen in gebruik. Aanvankelijk als kantoor, maar in 1796 wordt er voor het eerst ook politiek bedre ven. De Nationale Vergade ring, de volksvertegenwoor diging in de Bataafse repu bliek, komt in de oude Bal zaal bijeen. Van 1806 tot 1808 is het gebouw de resi dentie van Lode wijk Napo leon. Later, tot 1815, doet het gebouw dienst als respectie velijk militair opleidingsin stituut en militair hospitaal. In 1815 opent Koning Wil lem I de zitting van beide Kamers der Staten Generaal in de voormalige balzaal. Sindsdien is deze de verga derzaal van de Tweede Ka mer en werkterrein van po litici, ambtenaren én journa listen. De huidige parlementaire verslaggever, die dagelijks voor zijn werk op en rond het Binnenhof te vinden is, heeft nauwelijks nog oog voor de schoonheid en histo rische waarde van dit stukje Den Haag. Voor hem zijn de parlementsgebouwen dool hoven waar de gangen soms zo smal zijn dat hij zich plat tegen de muur moet druk ken om een tegenligger te laten passeren. Het kost hem jaren van zijn leven én versleten schoenen voordat hij alle hoekjes en kamertjes van de gebouwen blindelings weet te vinden. Kroonluchters, schilderijen, pluche en schilderachtige binnenplaatsjes, hij ziet ze niet wanneer hij zich haast naar het zoveelste kamerde bat. Op de perstribune maant hij de hordes toeris ten die achter hem op de pu blieke tribune giechelend naar een gapend kamerlid wijzen, tot stilte. „Ik moet werken zegt hij gewichtig. „Politici kijken" is een veel- bedreven bezigheid van de dagjesmens. Kabinetsforma ties zijn dan ook hoogtijda gen. Terwijl journalisten urenlang verveeld voor de uitgang van de Eerste Ka mer hangen, wachtend tot de bij de formatie betrokken politici naar buiten komen, doet het dagjesmens hetzelf de, echter met aanzienlijk meer plezier. Gewapend met fototoestellen, klapstoeltjes en lunchpaketten wacht men geduldig op een glimp van Lubbers. Als Ed Nijpels verschijnt hoor je een vrouw in onvervalst Amsterdams roepen: „Jan, kijk eens. Maar goed dat je je dat jasje niet bij C&A hebt gekocht want Nijpels loopt er ook in Maar er zijn meer anecdotes te vertellen. Bijvoorbeeld over de man die op een avond bij de verzamelde pers staat met een draadloze microfoon in de hand. Bij nadere beschouwing blijkt het ingenieuze ding uit niet meer dan een closetrol en een tennisbal te bestaan. Eén van de collega's vraagt de man of hij van plan is ie mand te interviewen. Dat durft hij niet. „Kom op", dringen we aan, „als straks De Korte naar buitenkomt dan hou je hem gewoon je microfoon onder zijn neus en vraagt hem: hoe ging het meneer De Korte?" En ja hoor, als de nieuwe politiek leider van de VVD even la ter verschijnt en de fake-re porter hem de vraag voor legt komt keurig netjes een antwoord. Even lijkt De Korte zijn wenkbrauwen te fronsen bij het zien van de microfoon, maar het weer houdt hem er niet van zijn riedel ten beste te geven. De hilariteit rond hem hoort hij niet eens. Ook vorige week tijdens het afleggen van de regerings verklaring stonden weer tientallen dagjesmensen zich urenlang te vergapen aan voorbijrijdende bewindslie den. Voorlopig echter zal de toerist weinig politici tegen komen op het Binnenhof. Het reces is begonnen en mi nisters en kamerleden ge nieten tot eind augustus van een welverdiende vakantie. Op de derde dinsdag van september, een van de hoog tepunten voor de dagjesmens in Den Haag, staat het Bin nenhof in het teken van de pracht en praal van Prins jesdag. Maar tot dan is het stil in de gebouwen. Een periode die jaarlijks wordt benut om de gangen en kamers van een nieuw laagje verf te voor zien. Dit jaar is het de beurt aan de rode lopers op de trappen en in de gangen om vervangen te worden. Het is een van die kleine geneug ten des levens om met zach te verende tred door de gan gen te zwerven op het nieu we hoogpolig rode tapijt. De kroonluchters worden opge poetst en de kamerbankjes in de teakolie gezet. Het Bin nenhof maakt zich gereed op het komende politieke jaar. MARGA RIJERSE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3