Christelijke popmuziek op professioneel niveau ^3 Hl CckUe Qowicunt Over God Protest tegen verbod Israël van PLO-contacten spreken kerk wereld beroepingen aan tafel Zwakke leerlingen g lezers ACHTERGROND CeidaeComtuil ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 1 g Het is een zondag in de zomer maand. Veel mensen zijn op va kantie. In de kerk waar ik ben als voorganger die ochtend zit ten hier en daar wat mensen. Mensen alleen. Met zijn tweeen en enkelen wat dichter bij elkaar. Een gezin misschien. Twee jonge ren zorgen voor muzikale opluis tering in een klein combo. We lezen het verhaal van de barmhartige Samaritaan. Een ontroerend verhaal van een mens die tot in zijn hart geraakt wordt door een ander mens. De gewon de mens. Een verhaal waarin het om liefde tussen mensen gaat en die liefde vertelt van God. Zo'n verhaal vraagt er eigenlijk om dat we anders bij elkaar gaan zitten. Meer samen en minder ieder voor zich. Het is niet gemakkelijk om zo een goede sfeer van luisteren en van verbondenheid te schep pen. Een uur later diezelfde zondag ben ik in het verpleeghuis, leder een verzamelt zich rond de al taartafel. In een halve cirkel. Het is extra druk en we zitten dicht naast elkaar. Er wordt een kind gedoopt. Ook een kind is het ver haal van liefde. Liefde tussen twee mensen. Deze ouders zien in die liefde ook meer. We duiden het aan met God. Er is een war me en hartelijke sfeer. Het doet me iets. Ik had de avond ervoor gekeken naar het NCRV-Lost Vast Spekta kel. Met de beelden van die over volle kuip was ik wakker gewor den. Ik had er wel bij willen zijn. Vanwege de sfeer. De verbonden heid. Dat mensen ook zo samen kunnen zijn in deze verharde tijd. De sfeer en de muziek zijn be langrijker dan de inhoud van de liederen. Die zijn bijna allemaal gelijk. In de middag van deze zomermid dag lees ik het boek van Bert Ba- rends. Iemand had het me aanbe volen. Het gaat over het onver mogen om God ter sprake te brengen. God is heel snel min of meer verdwenen. Althans voor zeer velen. Het is moeilijk gewor den om God ter sprake te bren gen. Dat heeft te maken met het sterke levensdoel: „Ik ben de baas en er is niemand boven me". De mens is mondig gewor den. Geloof kan niet meer opge legd worden. De theologie, het denken over God, heeft veel gedaan om God opnieuw ter sprake te brengen. Dit denken over God is in nauw verband gebracht met heden daagse vragen, zoals hoop en wanhoop, vrijheid en onvrijheid, onderdrukking en emancipatie. Dit denken heeft zijn verdiensten, maar de kerken zijn er niet voller door geworden. Het onvermogen om over God te spreken, de grote verlegenheid, is gebleven. De schrijver zoekt nu naar nieuwe wegen. Niet dat dat al heel duide lijk is, maar hij doet een poging. Hij vertelt van de ervaring in Tai- zè. Dat kleine Franse plaatsje waar jaarlijks zoveel jongeren naar toe trekken. Muziek, stilte, licht en donker en enkele grond woorden uit het evangelie spelen er een grote rol. Ze raken kenne lijk iets. Ze roepen een religieuze emotie op. Ze scheppen een voorwaarde om God weer ter sprake te brengen. In onze moderne samenleving zijn religieuze vragen niet verdwenen. Ze zijn op allerlei manieren aan wezig. Ze kunnen bewerkt wor den zoals Billy Graham dat doet. Dan wordt slechts ingespeeld op heimwee en de mens is opnieuw onmondig. Er zijn ook nieuwe mogelijkheden, zoals Taizè. De mens wordt er erkend als een mondig mens. Als een mens in een gesaeculariseerde wereld. Met zo'n wereld hebben we nog maar kort ervaring. De schrijver heeft veel vertrouwen in die erva ringen die God ter sprake bren gen als liefde of beter gezegd: die God als liefde doen ervaren. Dat kan niet zomaar. Daar zijn voor waarden voor nodig. „Zingen en samen stil zijn, zijn oerelementen die de vonk kunnen doen over springen". We hebben een Kerk nodig waar in de emotie de kans krijgt meer dan het woord, dat de emotie wegdrukt. De schrijver ziet hier werk voor kunstenaars. Sommige liederen van Oosterhuis en de hier nog te onbekende liederen van Taizè ziet hij als antwoord op zijn vermoeden hoe het weer mo gelijk wordt God ter sprake te brengen. Ik heb genoten van dit boek van Bert Barends. „Op zoek naar woorden". Uitgegeven bij Ten Have in Baarn. Hij ondersteunt mijn vermoeden dat we op weg moeten naar een meer hartelijke wijze van geloven, waardoor je in nerlijk geraakt wordt. We zitten letterlijk en figuurlijk teveel als eenlingen in die grote ruimtes. Misschien kunnen we al beginnen met dichter bij elkaar te gaan zit ten. MARINUS VAN DEN BERG Pax Christi en IKV hebben bij de Israëlische ambassa deur, Zeev Sufot, schriftelijk geprotesteerd tegen het be sluit van het Israëlisch parle ment contacten van Israëli sche staatsburgers met „ter roristische organisaties" (waaronder de PLO) straf baar te stellen. Dit besluit is in strijd met de principes van het internationaal recht en met de normale democrati sche praktijk, aldus de brief, die is ondertekend door se cretaris Jan ter Laak van Pax Christi en secretaris Mient-Jan Faber van het IKV. „Als vredesbewegingen zijn wij ervan overtuigd dat een dialoog van beide volke ren, zowel op het gebied van menselijke contacten als op politiek terrein, een voor- De organisaties wijzen er op dat ze sinds enkele jaren be trokken zijn bij de pogingen tot een dialoog in het Mid den-Oosten. „In het licht hiervan is het voor ons van zelfsprekend dat de PLO aan deze dialoog moet moedoen." Als u anderen hun fouten vergeeft, zal uw hemelse Vader ook u Mattheüs 6 14 INTERNATIONAAL CONGRES IN DALFSEN: 1600 DEELNEMERS WW, 'Iffr 71 De „christelijke popmu ziek" is volwassen ge worden. Het niveau van veel christelijke muziek groepen doet niet onder voor dat van „wereldlij ke" groepen die vieren twintig uur per dag op de radio zijn te horen. Tenminste dat is de me ning van Rita Hulsman, staflid van „Christians Europe Artists", die deze week een gigantisch mu- ziek-seminar houdt in „De Bron" in het Over ijsselse Dalfsen. Zestienhonderd vooral jonge mensen houden zich bezig met vrijwel alle vormen van popmu ziek. In ruim driehon derd workshops worden ongeveer alle facetten van christelijke muziek beoefend en besproken. Dagelijks zijn er concer ten en er is vooral de ontmoeting tussen de deelnemers uit bijna alle delen van de wereld. „Muzikaal gezien is er geen verschil meer tussen wat wij hier doen en wat de seculiere groepen laten horen. Een en kele stijl, bijvoorbeeld acid rock of occult rock zul je hier niet horen, maar verder alles. Van punk-rock tot country- music. Dat is wel eens anders geweest. Het heeft toch wat jaren geduurd voordat chris ten-jongeren in ons land de hedendaagse muzikale stijlen en vormen konden zien als een uitdrukkingsmiddel voor hun geloofs- en levenssfeer. En een deel van de oudere generatie heeft er nóg veel moeite mee. In Amerika be gon het allemaal wat eerder. Aan het eind van de jaren zestig kreeg je daar de „Je- sus-rock". Jongeren ontdek ten toen dat zij ook als chris ten in die muziek uiting kon den geven aan hun geloof en gevoelens. De traditionele muziek in de kerken kon niet of maar gedeeltelijk functioneren in hun bele vingswereld. Vanuit de Vere nigde Staten is dat besef overgewaaid naar Europa. Bijbelproject Programmamaker Laszló Bozó van Radio Budapest is bezig met een bijbelproject. Vijf acteurs zullen de vijf boeken van Mozes uit het Oude Testament gaan voor dragen in de protestantse vertaling van Góspar Karoli uit de zestiende eeuw. Het gaat dus niet om gedramati seerde episodes uit de bijbel, maar om de integrale tekst. Bozó vindt deze vertaling een monument van taalkunst, waardoor de Hongaarse taal zozeer is beïnvloed dat ieder er kennis van moet dragen. De serie wordt in de eerste plaats op de jeugd gericht, „omdat de bijbel in hun le ven geen rol meer speelt ter wijl we toch met een inte graal onderdeel van de we reldliteratuur van doen heb ben", aldus de programma maker. Hij treedt hiermee in een reeds gevormde traditie bij de Hongaarse staatsradio, die al programma's heeft uitge zonden met titels als „Ge sprekken rond de bijbel" en „De grote wereldgodsdien sten". De Continental Singers heb ben daarbij een grote rol ge speeld. In Nederland sloeg de nieuwe christelijke muziek naar verhouding snel aan. In vergelijking met bijvoorbeeld Italië, Griekenland en Frankrijk, gebeurde het hier allemaal wat eerder". „Christelijke muziek" wordt nog weieens „zoetelijk" ge noemd, maar dat geldt allang niet meer, zo blijkt in Dalfs en. „Er is een duidelijke ont wikkeling. Je merkt dat aan bijvoorbeeld Elly en Rikkert. De platen die ze nu uitbren gen geven al veel „hardere" muziek dan die van vroeger. Ik denk de congressen die wij houden, een factor van betekenis zijn voor die ont wikkeling". kaar te komen en van elkaar en van proffessionals, te le ren is in Amerika ontstaan. En net als daar, zijn ze ook in Europa een groot succes. Dit jaar is het al de zesde keer dat we bijelkaar komen. De belangstelling is enorm; het aantal deelnemers groeit ex plosief; „De Bron" barst uit z'n voegen", aldus Rita Huls man, een van de zeven vaste krachten van „Continental Sound" in Rotterdam, waar van de „Christians Europe Artists" een dochter-maat schappij is. Onder: Rita Hulsman: „Zo goed mogelijk muziek maken" Teksten Muzikaal moge er dan in het algemeen geen verschil meer zijn met de seculiere pop, de teksten van de liederen die in en rond „De Bron" klin ken, onderscheiden zich zeer nadrukkelijk. „Onze liederen zijn positief. We willen iets meedelen van ons geloof, onze rijkdom daarin. En dat is een groot verschil met wat je meestal hoort". Juist die teksten zijn er vol gens Rita Hulsman mede de oorzaak van dat christelijke pop niet meedraait in het in ternationale wereldje van tv en radio. „Het is nu eenmaal zo dat je van alles in de tekst mag stoppen, als het maar niet de naam van Jezus is. Boeddha of Mohammed, dat gaat best, maar disc-jockeys schijnen geen popmuziek met een duidelijke christelijke boodschap te willen draaien. (Met in Nederland als uitzon deringen de NCRV en de EO, die een speciaal programma hiervoor hebben). Dat zou een reden kunnen zijn dat platen van groepen die hier optreden eigenlijk nooit de top-tien halen. Ook kan het er aan liggen dat de christe lijke platenmaatschappijen, naar ik vermoed, niet mee draaien in het commerciële circuit van plugging e.d.. Maar toch blijft het een raad sel waarom andere artiesten, die ook met positieve teksten komen, maar niet met speci fiek christelijke, het wel ha len". „Het gebeurt maar heel zel den dat een christen-muzi kant de hitlijst haalt. Vaker Enthousiasme bij het publiek lukt dat muzikanten die tij dens hun carrière tot geloof kwamen: Donna Summer, Bob Dylan en Cliff Richard". De deelnemers in Dalfsen komen uit verschillende ker kelijke achtergronden. Jon geren uit behoudend rechtse groeperingen zijn gering in aantal. Opvallend is de toe name van katholieke jonge ren uit landen als Spanje en Italië. De organisatoren heb ben de deelnemers vorig jaar nadrukkelijk verzocht om te proberen pastors te bewegen ook naar Dalfsen te komen. Lang niet iedereen in de ker ken weet om te gaan met de muzikale uitingen van de jeugd. „Er zijn toch fiog heel wat mensen die vinden dat muziek slecht is. Ze be seffen niet dat de muziek waarmee wij bezig zijn, ge wone muzikale vormen zijn waar je een goede en een slechte kant mee uit kunt. Dit congres laat zien dat je er een heel goede kant mee op kunt. Wat dat betreft is het barrièredoorbrekend wat hier gebeurt". Contacten Tot de doelstellingen van het congres behoren de professio nalisering van de groepen en het bevorderen van het in ternationale contact tussen christen-jongeren. Voor de broers Thomsen uit Odense in Denemarken, voldoet het congres aan beide bedoelin gen. Jan en Hans-Pieter die een duo vormen, hebben veel gehad aan de critische evalu atie van hun optreden deze week. Ook leren ze veel door naar de honderden collega muzikanten te luisteren. De sfeer in Dalfsen is precies wat ze nodig hadden: „In De nemarken zijn er maar een handjevol christelijke mu ziekgroepen. Dus je kunt ook met niet zoveel mensen over je muziek praten. Ook niet over wat ons bezielt om deze muziek te maken. Voor ons is het heel vanzelfsprekend dat ie als christen je dat ook wilt laten horen in je muziek". Het congres heeft niet na drukkelijk de bedoeling de deelnemers te trainen in het verkondigen van het geloof aan anderen, zegt Rita. „Het gaat ons er vooral om zo goed mogelijke muziek te maken, met alles wat daarbij komt kijken. Van compostie- en opnametechniek tot stemvor- ming en de voorbereidingen van een concert.Maar de praktijk is dat door de onder linge contacten de mensen allerlei ideeën opdoen hoe je door middel van de muziek mensen kunt laten delen in de vreugde van het geloof". LÜTSEN KOOISTRA Kritiek op protest van Tomasek tegen abortuswet Het weekblad van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije, „Tri- buna", heeft scherpe kri tiek geleverd op de brief, waarin kardinaal Toma sek vorige week protes teerde tegen verruiming van de abortuswetge ving. Pogingen eenzijdi ge argumenten tegen de socialistische maatschap pij te gebruiken, zijn hoe versluierd ook een schending van de pricipes van de mense lijkheid en de democra tie, zo schrijft „Tribuna". Bepaalde media in het Wes ten hebben het negatieve oordeel van een priester over een wetsontwerp aangegre pen om Tsjecho-Slowakije aan te vallen. „Als de mening van een burger over abortus gebaseerd is op een godsdien stige overtuiging, dan heeft hij daartoe het recht. Maar hij heeft niet het recht zijn overtuiging aan anderen op te dwingen." Het weekblad noemt kardi naal Tomasek niet bij name. Ook maakt het geen melding van een door enkele duizen den Rooms-Katholieken on dertekende petitie waarin eveneens tegen het wetsont werp wordt geprotesteerd. Ds. M.L.W. Schoch 75 jaar Woensdag 13 augustus hoopt ds. M.L.W. Schoch, emiritus predikant te Arhem, 75 jaar te worden. Ds. Schoch heeft grote bekendheid gekregen door zijn medewerking aan veel radio- en televisiepro- grammaé. Hij werd 13 augus tus 1911 geboren te Tomohon op Celebes, het voormalige Nederlands Oost-Indië. Op 26 i'anuari 1941 werd hij predi cant van de hervormde ge meente van Veere. In 1944 ging hij naar Vlissingen, in 1947 werd hij jeugdpredikant van de hervormde gemeente van Rotterdam. In 1961 ging de predikant naar Heemstede en van 7 april 1968 tot aan zijn emeritaat op 13 augustus 1976 was hij predikant van de Kloosterkerkgemeente in Den Haag. Ds. Schoch, die voorzitter is geweest van de IKON, heeft ook vele malen de dagsluiting van de NCRV- televisie verzorgd. Van zijn hand verschenen drie pre kenbundels. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde K.A. Bakker te Hoogeveen. Beroepen te Emmer-Compascuum H. Nobbe, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Gevulde tomaat varkensfilet met roomsaus, broccoli en aardappelen gevulde meloen Voor twee2 stevige tomaten, zout, peper, 2 lepels Hüt- tenkase, bieslook, peterselie, dille, lavas, 1 augurk; 400 g varkensfilet voor 2 dagen), zout, peper, mosterd, bloem, 40 g boter, 15 g bloem, 3 dl. water, half bouillonta blet, 0,5 dl slagroom; 0,5 kg broccoli, zout, zachte boter, 3 lepels geraspte kaas; 0,5 -1 kg aardapelen; 1 kleine meloen, 3 aardbeien, 1 perzik, halve banaan, 1 lepel citroensap, basterdsuiker naar smaak, (kirsch of marasquin). Snijd van de gewassen tomaten aan de kroontjeskant een plak af. Hol de vruchten uit en strooi er zout en peper in. Meng de Hilttenküse met fijngeknipte kruiden, kleingesne den augurk, zout en peper en vul er de tomaten mee. Bestrooi de varkensfilet met zout en peper, bestrijk het vlees met mosterd en haal het door bloem. Braad het vlees in een half uur gaar en bruin. Haal het uit de pan en bak in het overgebleven vet de bloem lichtbruin. Voeg water en bouil lontablet toe en laat de saus vijf minuten koken. Doe er de room bij. Snijd de broccoli in stukken, schil de grofste stengels en kook de groente in weinig water met zout in tien a vijftien minuten gaar. Leg de uitgelekte broccoli in een ingevette ovenschaal, strooi er de kaas over en laat die onder een hete grill smelten. Snijd een royale kap van de meloen. Schep pitten en vrucht vlees uit de vrucht. Maak van het kleiner gesneden vrucht vlees, de overige vruchten, citroensap, basterdsuiker en des gewenst likeur een geurige salade. Vul de meloen met de sa lade en zet er de kap schuin op. Garneer dit feestelijke des sert met wingerdblad of Oostindische-kersbloemen. JEANNE VAN de onderwijsparagraaf in de regeringsverklaring heef hoj de alinea over de wijziging van de toelatingsvoorwaarde^ vei van leerlingen op de basisschool veel aandacht getrokken is f Vieijarigen worden voortaan alleen toegelaten aan het begij van een schooljaar. Dat is lastig voor ouders die beiden wen val ken. De mogelijkheden in de peuteropvang zijn niet groo. g£r voor deze „oude" kinderen en als die opvang er al is, kost dii ier de ouders geld. De voorgenomen maatregel is geboren uit be ror zuinigingsoverwegingen. Onderwijsorganisaties berekende! ge dat tussen de 3000 en 3500 leerkrachten hun betrekkin»ter kwijtraken. EeN andere alinea in de onderwijsparagraaf is minstens z belangrijk. Dat is die waarin de regering aankondigt dat zi J3 een einde wenst te maken aan de enorme groei van het spe ciaal onderwijs (vroeger: buitengewoon onderwijs, bijvoor! j beeld een LOM-school). Deze wens ook vooral ingegevet door bezuinigingsoverwegingen is niet nieuw. Ministei Van Kemenade kwam er jaren geleden al mee. Die had ei Srr toen ook nog een niet-materieel argument voor: Kinderergis die het toenmalige buitengewoon onderwijs volgden, kregei val een stempel opgedrukt, waarvan ze veel last hadden. Varter Kemenade vond dat de gewone lagere school zulk onder wit moet geven dat ook de kinderen die bijzondere zorg nodi[ge hebben, dat in die gewone school kunnen krijgen. he' en VAN die plannen is niets terecht gekomen. Integendeel, he speciaal onderwijs is alleen maar gegroeid. Hoe dat is geko men, is niet gemakkelijk te zeggen. Eén factor heeft zekeide meegespeeld: De toegenomen last voor onderwijsgevende^ scl en leerlingen in de basisschool. Onder soms bijzonder slecht!str omstandigheden moesten lagere en kleuterscholen basis school worden, de klassen werden groter en er is de steediwc maar groter wordende leertaak. Bovendien onderkent iederj da onderwijsgevende slechter wordende motivatie, concentratie we en leerhouding bij de kinderen van de basisschool. Vandaafgu vele verwijzingen naar het speciaal onderwijs. ENKELE maanden geleden bleek uit een enquête van dK Katholieke Onderwijsvakorganisatie (KOV) dat veel basis scholen niet in staat zijn te voldoen aan criteria van het be oogde goede onderwijs. Daarbij moet worden bedacht dat of dit ogenblik de zwakke leerlingen, kinderen met gedrag* Al stoornissen en/of leerproblemen, vrij massaal worden dooi, verwezen naar het speciaal onderwijs. De hasisschool heefi jn de „moeilijke kinderen" afgestoten. De conclusie is dan ooi dat aan de voorwaarden voor goed onderwijs aan „gemiddel' va de" leerlingen in veel gevallen niet kan worden voldaan. V« HeT vervolg is duidelijk: Arts de overheid het speciaal on de derwijs wil inkrimpen op zichzelf genomen waardevol - rij dan zal er heel wat in die basisschool moeten gebeuren ore ze verantwoord onderwijs aan juist die „moeilijke kinderen" tl geven. De regering wil ook komen met maatregelen die „et op zijn gericht dat meer leerlingen in het regulier basis- er jn voortgezet onderwijs kunnen blijven". Onderwijsgevender Al zullen niet veel verwachten van dit voornemen. De afgelo- zij pen jaren hebben ze immers ervaren dat voor hun problef men weinig gehoor werd gevonden. de De bewindslieden op onderwijs zullen veel moeten doen ore lei het vertrouwen van de werkers voor de klas (en van ouden die beseffen wat er zich in de scholen afspeelt) terug te win- nen. En wat meer is: Op hen ligt de zware morele verant- n woordelijkheid om te voorkomen dat de zwakke leerling d komende jaren de dupe wordt van hun onderwijsbeleid, d< de afgelopen vier jaar vrijwel uitsluitend bezuinigingsbeleid j- is geweest. L Perioden met zon en warmer DE BILT Vandaag perio den met zon en droog weer. Vooral aan de kust is er vrij veel zon. Landinwaarts gaan zich stapelwolken vormen, maar deze bereiken niet het buienstadium. De middagtem- peratuur wordt ongeveer- 22 graden, vlak aan zee wordt het 20 graden. De wind waait van daag uit zuidwest tot west en neemt toe tot matig, ongeveer windkracht 3, in het Wadden gebied is de wind eerst nog matig tot vrij krachtig, 4 of 5. Vanavond valt de wind vrij wel geheel weg. In de aanko mende nacht is het helder en fris. Morgen is het rustig en zonnig weer met temperaturen van 22 tot 25 graden; dit weer type houdt tot woensdag aan. Weersvooruitzichten voof di verse europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavie: perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Duitsland: droog en zonnig. Vrij warm met middagtempe- raturen van 21 graden in het noorden tot 26 graden in het zuiden. Benelux: zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Britse Eilanden: droog en vn r zonnig. Middagtemperatuui van 17 graden in Schotland er Ierland tot 22 graden in zuidl oost Engeland. Frankrijk: vrij zonnig. In het a zuiden kans op onweer. Tem peratuur in de middag van 2( a graden in Bretagne tot 30 gra v den aan de Middellandse zeek; J: ust. Spanje en Portugal: zonnig er J' warm. In het noorden kans op onweer. Middagtemperatuui x aan de Atlantische kust ron! c 21 graden, aan de Middelland'-r se zeekust van 25 tot^30 grader. 1 en in het binnenland plaatse lijk 34 graden. Alpengebied: perioden mei 1 zon en kans op een lokale on- a weersbui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Nulgraden ni x veau 3500 meter of hoger c Italië en de Joegoslavisch*c kust: zonnig en warm. Tempe ratuur in de middag van 2i 1 graden in het noorden tot graden in het zuiden. Weerrapporten 8 augustus 20 ui Weer Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Klagenfurt Neer- 3 0.2 Parijs Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Afghanistan Jan ter Laak van de R.K. vrt desbeweging Pax Christi heel eindelijk de al bijna zeven jat durende oorlog in Afghanista „ontdekt". Hij heeft Afghaan! vluchtelingenkampen bezocl en met leiders van het A-, ghaanse verzet gesproken er gaat zich nu met zijn organist tie inzetten tegen de Sovje? Unie. Is Ter Laak nu werke, lijk ineens zo begaan met he' gruwelijk lot van het Aft f;haanse volk, waarover hij dj- aatste jaren via alle serieu: westerse media genoeg had kunnen vernemen, evenals ui| de mond van Afghaanse vet zetsleiders die vele malen Nederland hebben getracht publieke opinie voor hun strij tegen de Russische bezetters mobiliseren? Of moest er e nieuw spectaculair actie-di worden gevonden nu er ge eer meer valt te behalen in h< kruisraketten-debat? E. Bruggeman-Tersteeg, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2