(SoWUMït Forse bezuinigingen op sociaal-cultureel werk Bon: ^Zoeloeleider haalt ïel uit naar Pretoria Dimensie A .Afgevaardigden iwillen stop op ernproeven VS Leven procent goedkoper in juli Woody Allen Sinds mei 110 mensen in voorarrest in slechte politiecel Wanhoop en ontreddering PfyV-4 mm+m GROOTSTE SMOKKEL IN COCAïNE ONTDEKT Ceidóc (Bowuvnt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244 Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10, Zaterdag 9 augustus 1986" 77e jaargang no. 23573 DAGBLA VOOR ZUID-HO HET WEER Perioden met zon en droog weer. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Matige wind, in hoofdzaak westelijk. Morgen zonnig en vrij warm; middagtemperatuur rond 23 graden. Zon op: 06.14; onder: 21.14. Schev. hoog water: 6.46 en 19.13; Schev. laag water: 2.40 en 14.47. DEN HAAG Zeker 110 mensen, onder wie 26 minderjarigen, hebben de afgelopen twee maanden (een deel van) de voorlopige hechtenis door gebracht in politiecellen die daar absoluut ongeschikt voor waren. Dit blijkt uit de meldingen die zijn binnengekomen bij het bureau van de Orde van Advocaten in Den Haag. In mei besloot de Orde een „centrale meldkamer" in te stellen teneinde een overzicht te krijgen van ontoelaat bare gevallen van hechtenis op het politiebureau. Uit de binnengekomen mededelingen blijkt dat het luchten, de sanitaire voorzieningen en de voedselverstrekking te wensen overlaten. Het kwam voor dat de verwar ming niet kon worden afgezet. Enkele verdachten kregen dagen lang niets anders te eten dan patates frites en bij enkele minderjarige verdach ten was het voorgekomen dat ze hun ouders maar eenmaal in de week konden zien. In enkele gevallen waren advocaten gedwongen langer dan nodig was in de cel te verblijven omdat het politiepersoneel de celdeur niet meteen had geopend toen daarom werd gevraagd. Pag. 3: Te lang voorrarrest vooral buiten de Randstad. Lawine bijna fataal voor boeken wurm SAN DIEGO Anthony Cima, een 87- jarige inwoner van de Amerikaanse stad San Diego, heeft verklaard dat hij nog steeds grote waarde hecht aan lite ratuur, maar dat hij zijn boekencollec tie graag wil verkopen. Ruim drie we ken geleden werd de liefde voor boe ken hem bijna fataal, toen na een aard verschuiving een lawine van duizen den boeken over hem heen kwam. Cima woonde in een hotelkamer waar de boeken van de vloer tot het plafond opgestapeld lagen. Brandweerlieden konden de onfortuinlijke boekenwurm pas bevrijden nadat zij duizenden kilo's aan boeken hadden verplaatst, waaron der de man meer dan twaalf uur lag bedolven. genten van het isterdamse poli tbureau War- iziJioesstraat hebben istermiddag de tatste eer bewezen hun collega Pe- Lugten, de •fdagent die af lopen dinsdag op Amsterdamse dijk met mees- Teken om het leven ird gebracht door verslaafde aan d drugs, crematie werd ijgewoond door tweeduizend msen, onder wie Ie vertegenwoor- igers van politie- trpsen, burge- lester Van Thljn Amsterdam en Amsterdamse •fdofficier van ititie mr. C. van tnderen. Velen testen buiten de ila de plechtigheid lag {ia luidsprekers vol- n. de afgelopen da- )en hebben zeer rele politiemensen in burgers in tele- pontjes, brieven of persoonlijk bij de Amsterdamse poli tie hun deelneming Petuigd. Bij het bu- s'efceau Warmoesstraat ndewerden zoveel bloe- 5pr'h\en gebracht, dat !^"deen bus moest wor gden ingezet om deze naar West- gaarde over te 1 brengen. DEN HAAG Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur wil volgend jaar 125,8 miljoen gulden be zuinigen op de rijksbijdra geregeling sociaal-cultu reel werk, waaruit ge meenten en provincies een groot deel van hun club- en buurthuiswerk bekostigen. Dat betekent dat deze voorzie ning nagenoeg wordt gehal veerd: dit jaar ontvangen de gemeenten in Nederland in to taal nog 279 miljoen gulden in het kader van die regeling. Brinkman heeft de voorgeno men bezuinigingen, die overi gens nog door de Tweede Ka mer moeten worden goedge keurd, gisteren per brief aan de 800 Nederlandse gemeenten meegedeeld. Volgens de Nationale Raad voor het Maatschappelijk Wel zijn zullen de klappen in het WVC stopt subsidie voor 22 kinderdagverblijven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal kinderdagver blijven heeft welzeker een brief van WVC gekregen waarin werd meegedeeld dat zij per 1 januari aanstaande geen subsidie meer zullen ontvangen van de rijksoverheid. Mi nister Brinkman ontkende vorige week tij dens het debat over de regeringsverklaring het bestaan van deze brief hoewel PvdA- fractieleider zei te beschikken over een der gelijke brief van een WVC-ambtenaar. De brief blijkt inderdaad te zijn geschreven en wel medio vorig jaar aan 22 kinderdagver blijven die vallen onder de zogeheten EAJ- projecten (Experimentele Arbeidsprojecten Jeugdige Werklozen). Deze zijn vorig jaar van het ministerie van sociale zaken zijn overgeheveld naar WVC. Het departement maakte toen eenmalig een bedrag vrij van 18 miljoen gulden en liet destijds de projec ten al weten dat per 1 januari 1987 de subsi die zou worden stopgezet. Volgens een woordvoerster van WVC is in de begroting voor 1987 geen bedrag vrijgemaakt voor voortzetting van subsidie aan de 22 kinder dagverblijven. Het is dan ook nagenoeg ze ker dat de subsidie aan de projecten wordt stopgezet. „Het potje van achttien miljoen is leeg en er is geen structureel bedrag in de begroting voor opgenomen", aldus de woordvoerster. sociaal-cultureel werk in de praktijk nog veel harder aan komen dan uit de brief van minister Brinkman blijkt. Zo wordt bijvoorbeeld ook de post „volwasseneneducatie" van 35 miljoen gulden geschrapt. „WVC rekent dat bedrag niet mee, omdat deze post wordt overgeheveld naar de begro ting van onderwijs en weten schappen", zegt K. Feringa, al gemeen secretaris van de NRMW. „Maar dat is waar schijnlijk niet helemaal te recht. Nu gaan die 35 miljoen vooral naar onderwijs aan bij voorbeeld buitenlandse vrou wen, en het is best mogelijk dat het bij onderwijs voor an dere doeleinden zal worden gebruikt". Volgens de NRMW is er bo vendien een bezuiniging van 20 miljoen op til op de TSMD (tijdelijke subsidieregeling maatschappelijke dienstverle ning). Daaruit wordt vooral de opvang van jongeren en vrou wen bekostigd, zoals sociale units, blijf-van-m'n-lijfhuizen, JAC's en dergelijke. „Nee", zegt Feringa desge vraagd, „we vinden het niet leuk. Sinds Lubbers zijn kar wei is begonnen is er in totaal twee derde van het sociaal- cultureel werk wegbezuinigd. De korting op het club- en buurthuiswerk waar het nu om gaat treft een conglome raat van voorzieningen: crea tieve centra, speeltuinwerk, peuterspeelzalen, randgroep- jongerenwerk, vormings- en ontwikkelingswerk, hulp aan achterstandsgroepen, noem maar op. Maar waar je het geld dan wel met goed fatsoen kunt weghalen, zou ik ook niet weten. De maatregelen zijn in feite een consequentie van de verkiezingsuitslag, waaruit dit regeerakkoord is voortgeko men. Je zou kunnen zeggen dat de kiezers het zo hebben gewild". Pag. 3: Brinkman vindt be zuinigen op welzijn zeer moeilijk. VASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren ingestemd met een tijdelijke stop op het uitvoeren van kernproeven van meer dan pen kiloton (1000 ton TNT). Iet moratorium zou 1 januari moeten ingaan voor de duur van ïn jaar op voorwaarde dat ook Moskou geen kernproeven leemt en dat de Amerikanen in de Sovjet-Unie zelf mogen con doleren of de Russen zich daaraan houden. Het voorstel moet >g door de Senaat, waar het aanzienlijk minder kans maakt, ndat de Republikeinen daar de meerderheid hebben. regering Reagan heeft tot nu toe alle voorstellen voor een Oe4rerbod op kernproeven afgewezen en heeft dit jaar al meerdere lucleaire tests uitgevoerd. Volgens Washington zijn de proeven p, lodig voor het moderniseren van de kernwapens. Ook zou een m i 'erbod niet te controleren zijn. De Sovjet-Unie houdt zich daar- jtiii integen sinds augustus vorig jaar aan een eenzijdig moratorium 3n" n heeft Washington enkele malen opgeroepen zich daarbij aan e Sluiten. :ha ïisteren verwierp de Amerikaanse regering een voorstel van de ter ogeheten „Groep van Zes" om gedurende een jaar te stoppen ve het alle kernproeven. Dit voorstel van de leiders van Mexico, ^Argentinië, Griekenland, India, Zweden en Tanzania omvat e e izou de stabiliteit niet bevorderen noch het oorlogsgevaar ver se hinderen". :ic 1 JOHANNESBURG Chief Gatsha Buthelezi, de machtige leider van de jrzes miljoen zoeloes in ;Zuid-Afrika heeft gisteren -fel uitgehaald naar presi dent Pieter Botha. 'Buthelezi is een van de weini- i^ge zwarte leiders die tot nu toe ,rde bereidheid heeft getoond 'tot onderhandelingen met de (Zuidafrikaanse regering. „Er |töoet een tijd komen dat ik zeg |nu is het genoeg. Er moet een tijd komen dat het optreden en "de houding van de Zuidafri- i kaanse regering ertoe leidt dat ik mijn opstelling herzie, voor ik een afgedane, achterhaalde j politicus word". Vanwege zijn bereidheid tot samenwerking met de Zuida frikaanse autoriteiten is Bu thelezi door radicalere zwar ten gebrandmerkt als een col laborateur, een marionet van Pretoria. Buthelezi herhaalde dat hij alleen zitting wil ne men in een nationale raad als eerst ANC-leider Nelson Man dela en andere politieke ge vangenen worden vrijgelaten. Die raad, die in de loop van dit jaar geinstalleerd zou moeten worden, moet zich bezig gaan houden met hervormingen. Annica van Gylswyk, een Zweedse vrouw die al dertig jaar in Zuid-Afrika woonde, heeft het land gisteravond moeten verlaten. Zij is gehuwd met een Zuidafrikaanse za kenman en voorzitster van de afdeling Pretoria van Black Sash, een organisatie van vrouwelijke vrijwilligers die advies en hulp geeft aan zwar ten en kleurlingen die in moeilijkheden zijn geraakt door de apartheids wetten. Een gewonde vrouw keert ontredderd de rug toe aan talloze brandende auto's in het centrum van de Liba nese hoofdstad Beiroet. Bij de bomaanslag die giste ren plaatsvond vielen ze ventien doden en raakten zeker 84 personen ge wond. De schade in de drukke zakenwijk was enorm. De bom, bestaan de uit vijftig kilo explosie ven, bleek verstopt in een geparkeerde auto. (ADVERTENTIE) A.s. zondag 10 augustus VERONICA LONDON CITY DRIVE-IN SHOW HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur. DEN HAAG Tussen half juni en half juli is het leven een procent goedkoper geworden. Sinds juli 1985 zijn de kosten voor levensonderhoud met 0,7 procent gedaald. Het is voor het eerst in een kwart eeuw dat het leven goedkoper is dan een jaar eer der. In april 1961 lagen de kosten ook lager dan in april 1960, maar dat was wel voor het laatst. In juni/juli werden alleen de postzegels en de huur duurder. Maar door de prijsdalingen van elektriciteit, aardgas en kle ding werden die prijsstijgingen teniet gedaan en zelfs omge zet in een daling van de totale kosten voor het huishouden. Ten opzichte van een jaar geleden zijn vooral het vervoer en het wonen goedkoper geworden, constateert Economische Zaken. Bij het vervoer zit de daling verscholen in de lagere kosten voor onderhoud en gebruik van auto's (lagere benzi neprijs, minder beurten). Dat wonen goedkoper is geworden, komt door lagere GEB-rekeningen en dergelijke bijkomende woonlasten. Een stuntel, schlemiel, flateraar, de eeuwige minkukel die het leven steeds weer uit zijn handen laat vallen: Woody Allen. Inmiddels is hij voor de meer intelectuele filmkijker uitge groeid tot wat Spielberg is voor de massa. In Nederland ver scheen kortelings het boek „Woody Allen en zijn films" van Douglas Brode dat een tussenbalans opmaakt. Naar aanlei ding daarvan op de voorpagina van Finale een reportage over de man die van zijn filmmaatschappij de films mag maken die hij wil. Waarmee Amerika dolblij mag zijn. DEZE KRANT INKLEUR VERDER IN FINALE Ook voor amateurs bin nen handbereik: de won dere wereld van het ho logram, de driedimensio nale foto. Feest in Oost-Duitsland, verdriet en woede in de Bondsrepubliek: de Ber- lijnse Muur bestaat een kwart eeuw. Op een zeer onherbergza me plek in de Zwitserse Alpen eindigt de bouw van een uniek horeca- complex zijn voltooiing. Een man uit de lage landen had er de leiding: Dick Versteeg, een hts'er uit Arnhem, i Lisanne Lejeune speelt deze maand haar eerste wereldkam pioenschap hockey. Een voorspelling: „Wij worden wereld kampioen". Na de wereldkampioenschappen volgende week in Madrid houdt Annemarie Verstappen ermee op. Maar niet zonder de nodige kritiek op de zwembond. i Haartransplantatie is een van de nieuwste methoden om een jeugdig uiterlijk te kopen. Maar wel een dure die trou wens niet altijd succesvol is. i Vrachtwagenchauffeur. Een zwaar beroep maar de chauf feurs zelf zouden niets anders willen doen. WASHINGTON De Amerikaanse politie heeft de grootste co caïnesmokkel in de geschiedenis van het land ontdekt. Met een vliegtuig was meer dan 7500 kilo van het verdovende middel uit Colombia naar de VS vervoerd. Twaalf personen, onder wie acht Colombianen, worden ervan beschuldigd de cocaïne naar Pennsylvania te hebben vervoerd met een vliegtuig van de chartermaatschappij Air America. Met hetzelfde toestel werd la ter de 60 triljoen gulden winst overgebracht naar Colombia. Holografie. Geen nep, zoals bij stereografie, maar fotograferen met laserlicht, zonder gebruikmaking van lenzen. Dergelijke foto's hebben werkelijk diepte, ruimte, een derde dimensie. Driedimensio naal fotograferen: het schijnt ook voor de amateur voor de deur te staan. Z«lfs komt er holografische televisie. Piet Snoeren gunt u vandaag een blik in de wondere wereld van de holografie in de „Fina le", de wekelijkse bijlage van de Leidse Courant. De krant die een extra dimensie aan uw leven toe voegt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters. Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1