Wondere wereld in drie dimensies Computer gestuurd boeren PROJECT Driedimensionaal fotograferen. De droom van iedere amateur en eindelijk schijnt het ervan te komen. Voor een betaalbare prijs en zonder dat tafels ervoor tot zesduizend kilo verzwaard hoeven te worden. Maar wat er óók komt, dat is de holografische televisie. „Hetgeen zal leiden tot een vredelievender wereld", zegt Roel Voerman, de man achter de Nederlandse primeur van de handzame holografie. Immers: „De holografische informatie bezit een ongekende indringingskracht en hoe indringender de informatie, hoe meer kans op onderling begrip tussen de mensen". Roel Voerman, directeur van Vision Products met het hologram van een trombone, waarbij men zich moet voorstellen dat het beeld van het instrument zowel aan de voor- als achterkant van de glazen plaat (het eigenlijke hologram) anderhalve meter uitsteekt. DEN BOSCH - Trouwe bioscoopgan- gers zullen zich de korte periode herin neren waarin ze bij de kassa een brilletje kregen toegestopt met een groen en een rood glas. Wanneer ze, daarmee uitge monsterd, naar een film keken, kwamen ze in de waan dat ze driedimensionale beelden zagen. Ze ervoeren diepte. Ze kregen het gevoel dat ze zo het projectie scherm zouden kunnen binnenstappen om aan de daar vertoonde actie deel te nemen. Deze cinematografische eendags vlieg was dus geen holografie, maar nep. Wel bestond er ook een duur woord voor: stereografie. Het kwam erop neer dat de twee verschillende glaasjes via de ogen twee verschillende beeldjes aan de hersenen doorgaven die daar als het ware tot een driedimensionaal beeld in elkaar geschoven werden. Maar het ble ven tweedimensionale beelden. Holografie is geen nep. Deze techniek van het fotograferen met laserlicht, zon der gebruikmaking van lenzen, levert beelden op die werkelijk diepte hebben, ruimte, de derde dimensie. Bij een holo-, grafische foto van iemand die zijn tong uitsteekt, lijkt dit lichaamsdeel metter daad pesterig buiten de lijst te hangen. De holografische opname van een rups die half verscholen zit achter het blad van een plant, toont niet alleen het zichtbare stuk van het beest, maar - als de toeschouwer zijn blikveld ver schuift - ook het verborgen deel. De toeschouwer kijkt niet naar de plant: hij kijkt in de plant. Tot dusver heeft de holografie voorna melijk toepassing gevonden op gespecia liseerde vakgebieden. De auto- en vlieg tuigindustrie bezigen de nog piepjonge techniek voor het beproeven van de ma- teriaalveiligheid. In de medische wereld worden holografische röntgenfoto's ge bruikt om een ziek orgaan beter - van alle kanten - te kunnen bestuderen. Het beveiligingswezen heeft dé holografie ontdekt, want een identiteitskaart, be- taalpas of creditcard die voorzien is van een hologram, valt nauwelijks te verval sen. Daarnaast zijn kunstenaars zich op de holografie gaan werpen, al doende de verbeelding pas echt aan de macht hel pend. En de reclame is aan het inzien dat dc holografie een slim werktuig kan vor men om de boodschap er nog dieper in te hameren. Tot dusver, maar die tijd lijkt voorbij. Behalve binnen gespeciali seerde vakgebieden is de holografie ook een opmars begonnen in het domein van de amateurfotografie. Hij bestaat inmid dels, de Holocam 54 waarmee iedereen, ook zonder enige theoretische of techni sche kennis, zijn eigen hologrammen kan maken. Geraamte Een leuk Sinterklaasidee voor zo met een? Dat nu ook weer niet. Deze eerste holografische camera in Nederland - een Engelse vinding overigens - blijkt 2CT000 gulden te kosten, waarbij dan nog eens een 18.000 gulden dure ontwikkei- machine komt. Opgeteld de prijs van een knappe auto. Maar dat gaat snel ver anderen, voorziet Roel Voerman, direc teur van het bedrijf Vision Products te 's Hertogenbosch dat de primeur op de markt brengt. Hij denkt begin volgend jaar met een volledig pakket voor holo grafisch fotograferen te kunnen komen dat nog geen vijfduizend gulden kost - een investering waar menige geharde amateur de hand niet voor omdraait. Dat zal de ontwikkeling beduidend aan jagen, voorspelt hij. Let wel: het geintje van de uitgestoken tong aan de muur blijft voor de amateurfotograaf voorlo pig onbereikbaar en ook die rups achter het blad zal hem ontglippen (over de re den daarvan straks meer). Holografische stillevens echter van eigen compositie zijn zonder meer te maken en die kun nen al fascinerend genoeg zijn. Een tip: ergens in de bedrijfsruimte van Vision Products staat een menselijk geraamte. Wat kan een fantasierijke amateur daar niet allemaal mee doen? De holografie is een techniek waarvan de ontwikkeling nog maar net is begon nen. Te vergelijken met de fotografie aan het begin van deze eeuw of met dc televisie in de jaren vijftig, zeggen som migen. Roel Voerman gaat verder en trekt daarbij zevenmijlslaarzen aan. „Ik denk dat de holografie in het hele we reldgebeuren een totaal nieuw denkpa troon zal binnenbrengen. Een denkpa troon dat de mensheid vredelievender zal stemmen, dat meer onderling begrip tussen de mensen en zelfs de volkeren onderling zal scheppen. Want naar welk hologram je ook kijkt, het geeft je de in druk dat je door de dingen heen schouwt. Dat je het diepere ziet, de kern, het wezen. Het zal een mentaliteitsver andering bewerkstelligen omdat de men sen voor het eerst werkelijk informatieve beelden krijgen van de hun omringende wereld en zijn bewoners. En op grote schaal, want de holografische televisie, die komt er zonder meer. Die is er bin nen tien jaar. Dan zullen we de mens pas werkelijk bezig zien. Waarom leven ze in het Andesgebergte anders dan wij? Waarom groeit een bepaalde plant hier wel en ginds niet? Je kunt het allemaal in beeld brengen alsof je er zelf bent. De holografische informatie bezit een onge kende indringingskracht en hoe indrin gender de informatie, hoe meer kans op ijsblokjes De techniek waaraan Voerman zoveel toverkracht toeschrijft is in 1947 uitge dacht door de Nobelprijswinnaar van Hongaarse afkomst Dennis Gabor, toen die zich bezighield met het bestuderen van bacteriën. Hij bediende zich van een elektronenmicroscoop, maar was verre van tevreden over het resultaat. Zijn probleem: hoe houd ik een micro-orga nisme dusdanig onbeweeglijk op zijn plaats dat ik het in alle rust en vanuit allerlei gezichtshoeken kan bekijken? In vriezen in ijsblokjes, dat ging, maar het bleef akelig behelpen. Zo kwam hij op de gedachte de bacteriën driedimensio naal te fotograferen en ontwikkelde hij de theoretische grondslagen die dat mo gelijk moesten maken. Alleen: het bleef theorie. Slechts licht van één enkele golf lengte is geschikt voor het maken van een hologram en dat type licht bestond in de jaren veertig en vijftig nog niet. De doorbraak in de praktijk moest wachten totdat in 1960 de laser werd uitgevon den, want louter die bron bleek het ge wenste licht te kunnen leveren. Dezelfde laser die zo'n dodelijke rol speelt in de plannen van de Amerikaanse president Reagan voor zijn Star Wars, is de kracht achter de holografie waarvan Voerman zulke vredevolle verwachtingen heeft. Het zou te ver voeren hier uit te leggen hoe de holografie precies werkt. Geïnte resseerden worden binnenkort elders op hun wenken bediend. Dan verschijnt het boek „Holografie, toveren met licht", dat geschreven is door de natuurkundige Bruno Ernst en dat - voor het eerst in oorspronkelijk Nederlands - de grond beginselen van de driedimensionale fo tografie uitlegt. Bij wijze van voorproef echter zet Roel Voerman in zijn werkka mer, die behangen lijkt met de myste rieuze twinkeling van hologrammen, het volgende uiteen. „Als ik een definitie van de holografie zou moeten geven zou ik zeggen: het is het vastleggen van een voorwerp of een persoon met het geheel van zijn lichteigenschappen. Dit op zich verklaart nog met veel, maar wat je eruit leert, is dat licht de essentiële factor is bij het reproduceren van een driedimen sionaal beeld. Het gaat daarbij om bun dels laserlicht en hoe door middel van deze lichtbundels een hologram tot stand komt, kan ik het best zo beschrij ven. Wanneer je een vergrootglas in de zon houdt, wordt het licht dat er door heen valt, gebundeld tot één sterk punt. Zet je duizenden vergrootglazen naast en achter elkaar en laat je er licht door schijnen, dan ontstaat in de ruimte daar achter een patroon van duizenden licht puntjes die allemaal bij elkaar een in druk van tastbaarheid en diepte geven. Dit patroon wordt vastgelegd op glas, fo lie of film en het resultaat is een holo gram". Trillingen Een kind kan de was doen, maar zo een voudig is het niet. Het totale proces van de opname verdraagt geen enkele trilling of instabiliteit. Een beweging van een honderdduizendste millimeter kan al ge noeg zijn om roet in het eten te gooien. Voerman: „Een hologram lukt helemaal of mislukt helemaal-, er bestaat geen tus senweg". Hierin ligt de verklaring voor het feit dat er met de Holocam 54 of met de veel goedkopere apparatuur van volgend jaar geen driedimensionale por tretten kunnen worden gemaakt; een tril- linkje van een neusvleugel en alle moei te is voor niets. Hetzelfde geldt voor al les waar beweging in zit. Wie daarmee aan de gang wil, komt terecht bij de ho geschool van de holografie en zal een puls-laser van node hebben. Die kent een uiterst korte belichtingstijd - 25 miljoenste seconde, met geen bloot oog meer waar te nemen - en dat ultra-korte belichten maakt het mogelijk personen, dieren of een wuivend korenveld als ho logramobject te portretteren. Ter af schrikking van de gretige amateur: voor de koeling van het aggregaat dat de ener gie van de puls-laser opwekt, is maar liefst vijftien atmosfeer druk nodig. Een puls-laser kost dan ook bijna driekwart miljoen gulden. Omdat er absoluut niets mag trillen, ple gen makers van hologrammen te werken met speciale lasertafels („opstellingen", zeggen ze zelf) die verzwaard zijn. Een beetje tafel weegt al gauw vier- tot zes duizend kilo. Ook niet iets wat een ama teur een-tweé-drie in zijn hobbykamer neer zal zetten, zeker niet als die op zol der is ondergebracht. Nieuw van de Ho locam 54 is daarom zijn constructie. Hij is zo gebouwd dat trillingen uit de omge ving niet op het systeem worden overge dragen, ook al staat het apparaat op een gewone tafel. Veel verder dan die tafel zal men er overigens niet mee komen. Aan het begin van het gesprek had Voer man nog gezegd dat de camera in een schoudertas paste, maar bij nadere be schouwing blijken de maten dertig bij zestig bij tachtig centimeter te bedragen, hetgeen een gewicht van vijfentwintig kilo oplevert. Dat vereist dus nogal wat schoudertas, om van de schouder zelf maar te zwijgen. En nog een bijkomstig heid dient eerlijkheidshalve vermeld te worden. De camera fotografeert slechts in de schaal van een op een; de afbeel ding wordt precies even groot als het ge fotografeerde object zelf. In de praktijk komt het erop neer dat de apparatuur die voor de amateur de toverwereld van de holografie ontsluit, zich slechts laat gebruiken voor het driedimensionaal vastleggen van objecten binnen de be scheiden maat van twintig bij vijfen twintig centimeter, het formaat van een wekkerradio. „Maar wel met een diepte werking van twintig centimeter", haast Voerman zich hieraan toe te voegen. En om het wonder van die dieptewer king gaat het. Vision Products is volgens hem de eerste ter wereld die de leek in staat stelt zo'n wonder te wrochten. Een sprong van belang vooruit wanneer deze bewering van hem waar is: „Een brede toepassing van de holografie zal het toe komstperspectief van de mensheid ver anderen; de schellen van de tweedimen sionale informatie vallen ons van de ogen; we zullen een diepere werkelijk heid leren zien en we zullen ons er naar gaan gedragen". PIET SNOEREN FOTO CEES VERKERK Eureka, het technologie-programma van Europese industrieën en wetenschappelijke instituten, moet leiden tot geavanceerde technologische produkten waarmee Europa de felle internationale concurrentie kan weerstaan. De meeste projecten staan nog slechts op papier, maar van sommige staat al vast dat vrijwel iedereen ermee te maken zal krijgen. Vorige week haalden we het televisietoestel van de jaren negentig voor het voetlicht, vandaag het computergestuurde teeltsysteem voor de akkerbouw. NIEUW-VENNEP - Het is voorjaar. Een boer loopt over zijn tarweakker en verwondert zich over de ongewoon gele kleur van het gewas. Thuisgekomen raadpleegt hij zijn computer: „Wat bete kent die gele kleur?". De computer zet de bevindingen van de boer, historische gegevens en actuele in formatie over de weersgesteldheid op een rij. Dan verschijnt op het beeld scherm: „Er is i en langdurige en koude regenperiode geweest in de eerste maan den van het jaar. U hebt de tarwe vrij laat gezaaid en een minimale hoeveel heid stikstof per hectare ingebracht. Conclusie: Er is een bemestingspro bleem. Snel kilogram per hectare overbemesting toepassen". Toekomstmuziek? Volgens Vicon, land bouwwerktuigenindustrie in Nieuw-Ven- nep, is de tijd nabij dat de akkerbouw en de grove tuinbouw in navolging van de veeteelt, de varkensfokkerij en de glas tuinbouw, van de automatisering gaan profiteren. Akkerbouwers moeten dagelijks vele be slissingen nemen, stelt Vicon-woord- voerder Veltman. Bijvoorbeeld: Welke bestrijdingsmiddelen pas ik toe? Zal ik onkruid weghalen of is dat nog niet no dig? Moet ik spuiten? Hoeveel regen is er gevallen en is daardoor de bemesting mislukt? Moet ik opnieuw spuiten? Veltman: „Bovendien is de akkerbouwer altijd aan het waarnemen. Hij let op de gewassituatie, de bodemgesteldheid, de weersomstandigheden, raadpleegt litera tuur, belt eens iemand, praat met colle ga's. Hij moet kortom heel wat teelttech- nische en bedrijfsspecifieke gegevens vergelijken en interpreteren. Natuurlijk kan een computer daarbij van dienst zijn". Status Vicon heeft in de afgelopen maanden de daad bij het woord gevoegd en een com puter-programma voor de akkerbouw in ontwikkeling genomen. Daarbij wordt High-tech-farming: geheel computergestuurd boeren. Vicon in Nieuw-Vennep wist er een Eureka-project uit te slepen. hulp verleend door het Proefstation voor de Akkerbouw en Tuinbouw in de Volle- grond en het Sivak, de brancheorganisa tie van akkerbouwers. Het Britse softwa re-house Comput-a-Crop verleent assis tentie en Philips levert zijn personal- computer „Yes:". Vicon speurt nu nog naar Westduitse en Franse ondernemingen en instituten die ook willen deelnemen aan het haalbaar heidsonderzoek van zo'n computersys teem voor teeltbegeleiding. Al te veel moeite zal dat niet kosten, aangezien het onderzoek eind juni tot Eureka-project is bestempeld. Volgens Vicon-woord voerder Veltman voldoet het project prima aan de gelden de Eureka-maatstaven. „Het draagt bij aan de ontwikkeling van geavanceerde micro-elektronica in Europa en boven dien wordt Europese eenheid in compu ters en programma's nagestreefd. Verder komen de resultaten en de kennis die het oplevert, ter beschikking van univer siteiten en wetenschappelijke instituten in Europa. Tenslotte krijgt Europese sa menwerking gestalte in de samenwerking tussen de buitenlandse partners". Intelligentie De totale kosten van het onderzoek zijn begroot op drie miljoen gulden, maar dank zij de Eureka-status van het project maakt Vicon kans op een subsidie van een miljoen gulden uit de Eureka-pot van het ministerie van economische za ken. Volgens de Vicon-woordvoerder.be- tekent het Eureka-stempel echter in de eerste plaats een garantie dat meerdere Europese landen belangstelling hebben voor een dergelijk systeem. En daar spint Vicon goed garen bij. Vicon is sinds 1945 groot geworden met de ontwikkeling en produktie van land bouwmachines. Omdat deze steeds min der aftrek vinden, is de onderneming zich gaan toeleggen op high-tech-produk- ten. „Van kunstmatige spierkracht naar kunstmatige intelligentie" luidt nu het motto. Volgens Veltman is de tijd nabij dat „Brussel" het opkopen van de overpro- duktie van de Europese boeren zal stop pen, teneinde de geldverslindende Euro pese landbouwoverschotten definitief de wereld uit te helpen. Het zal de akker en tuinbouwers dwingen tot een kleinere produktie van een hogere kwaliteit. Bo vendien moeten ze sneller gaan reagaren op veranderingen in vraag en aanbod. Die andere werkwijze zal velen aanlei ding geven de hulp in te roepen van de kosten- en tijdbesparende micro-elektro nica en daar wil Vicon hen maar wat graag een handje bij helpen. Melkrobot Omdat gedurende het haalbaarheidson derzoek ook nog brood verdiend moet worden, zoals Veltman het omschrijft, heeft Vicon een onderdeel van het teelt begeleidingssysteem al in de handel ge bracht. Het gaat om het in eigen beheer ontwikkelde, computergestuurde, weer station dat elk boer op zijn perceel kan plaatsen en dat informatie opslaat over temperatuur, wind, vochtigheid en neer slag. Voor de veehouder ontwikkelt Vicon momenteel de arbeid-, tijd- en energie besparende „stal van de toekomst": high-tech-farming, geheel computerge stuurd, zoals de melkrobot en de kracht- voerautomaat (ook de koe gaat „eten uit de muur"). Veltman: „De melkrobot is bijna gereed, alleen voor de feilloze au tomatische aansluiting van de machine op de tepels, zoeken we nog een oplos sing". HENK ENGELENBURG CeidöcSouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19