Toots Thielemans meester op drie jazz- fronten keintes 071-122244 DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJ U THUIS. Is er nog fiducie infusie? :unst Rotterdams zilver op tunst- en antiekbeurs „Ik hou van het gebied tussen glimlach en tranen 99 Dansstudio Chris v. Weerden £etdóe (Sou/unit ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 „Thomas en senior" krijgt prijs in Italië NIEUWEGEIN De Nederlandse jeugdfilm „Thomas en senior op het spoor van brute Berend" van Karst van der Meulen is op het zestiende in ternationale festival van kinder- en jeugdfilms in iet Italiaanse Giffoni bekroond met twee hoofd prijzenDe ene prijs, beschikbaar gesteld door het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken, was die voor de beste film. De andere hoofdprijs, voor de beste acteur, ging naar Ragnar Koot. voor zijn spel in 'deze film. Volgens Gofilex Film BV in Nieuwegein. de producent van de film, is het festi val van kinder- en jeugdfilms in Giffoni één van |de meest toonaangevende van Europa. Het festival wordt beschouwd als de tegenhanger van het film festival van Venetië, op het gebied van kinder films. ..Thomas en senior op het spoor van brute Berend" heeft met kerst met veel succes in een groot aantal Nederlandse theaters gelopen. Circusartiesten lopen over naar VS MIAMI Een koorddansersechtpaar, ver bonden aan het Russische staatscircus, is tij dens een toernee in Argentinië overgelopen naar de Verenigde Staten, zo is in Buenos Aires bekendgemaakt door Amerikaanse functionarissen die anoniem wensten te blij ven. Nikolai Nikolasi en Bertalina Kazkova arriveerden donderdag vanuit Buenos Aires in de Amerikaanse stad Miami. Het echt paar heeft 10 jaar lang voor het staatscircus gewerkt. De beide artiesten liepen al lang met het plan rond naar het westen over te lopen, aldus de bronnen. Zover kwam het echter niet, omdat zij niet eerder buiten het Oostblok konden optreden. Tijdens de jaar lijkse toernee van het circus naar Argenti nië namen de beide artiesten hun kans Regisseur Emilio Fernandez overleden MEXICO STAD Emilio ('El Indio') Fernandez, een van de belangrijkste figuren uit de Mexicaanse filmindustrie, is woens dag, na maanden ziek te zijn geweest, in zijn woning in Mexico Stad overleden aan een hartaanval. Hij is 82 jaar geworden. 'El Indio' (de Indiaan) had als kind deelgenomen aan de strijd in de Mexicaanse revolutie. In 1923 kreeg hij 20 jaar gevangenisstraf wegens opstand tegen de regering. Hij slaagde er na drie jaar in te vluchten naar de Verenigde Staten. Fernandez begon zijn filmcarrière in Hollywood, maar werd pas als regisseur bekend in de jaren veertig en vijftig, de bloeiperiode van de Mexicaanse film. Voor 16 van zijn 42 films werd hij onderscheiden. Verder acteerde hij in tientallen rolprenten, waaronder John Hustons „Under the Volcano", waarin hij de rol van barkeeper vervulde. Ook in rolprenten van Sam Peckinpah, onder andere „Bring Me the Head of Alfredo Garcia", was Fernandez in een acteursrol te zien. Zijn „Maria Candelaria" kreeg in 1946 in Cannes de eerste prijs voor de beste film. Andere onderscheiden films waren „Rio Escondido" (Verborgen rivier) en „Enamorada" (Verliefd). Ver der regisseerde hij de verfilming van John Steinbecks roman „The Pearl". Gestolen Picasso teruggevonden OLDENBURG Het schil- derij „Jacqueline" van Picas so en werk van Horst Jans sen en Max Beckmann, die vorige week vrijdag waren gestolen van een kunsthan delaar in Oldenburg in de Bondsrepubliek, zijn terugge vonden. De kunstwerken la gen in een kelder van het ge bouw waar ze van een bo venverdieping waren ont vreemd. De verzekering heeft een beloning van 400.000 mark betaald aan de informant die haar de schuil plaats aanwees, aldus de poli tie. ROTTERDAM Na 22 aar exposeert het Rotter- iams Historisch Museum veel van het Rotterdams zilver uit zijn bezit. Het zilver is te zien op de der tiende Kunst- en Antiek beurs die van 23 tot en met 31 augustus in De Doelen in Rotterdam wordt gehouden. Voor de beurs wordt voor het eerst samengewerkt met het Nederlands Antiquairs Genootschap. Aan de beurs nemen bijna zestig handelaren deel. De zilvertentoonstelling uit het museumbezit wordt in drie delen opgesteld, een rangschikking die aangehou den wordt in het nieuwe on derkomen van het museum, het Schielandshuis. Het eer ste deel omvat zilverkunst met topstukken uit de zeven tiende eeuw en een overzicht van Rotterdams meest be kende zilversmid Rudolph Sondagh. Daarnaast komen het ceremoniële zilver van de gilden en de kerkelijke voorwerpen aan bod. Een af zonderlijke vitrine is inge richt met gebruikszilver uit de verschillende perioden. Getoond worden werken uit de zeventiende tot en met de negentiende eeuw. De pro- óuktie van mooi en bijzonder zilver was in Rotterdam niet froot in vergelijking met die uit centra als Amsterdam, Den Haag. Friesland, Zee land, Londen, Parijs en Augsburg. Niveau en kwali teit van het sober uitgevoer de Rotterdamse zilver is hoog en zeker vergelijkbaar met dat van genoemde cen tra. Conservatrice N. Scha- dee van het museum zegt van de Rotterdamse zilver smeden dat hun werk niet uitblinkt door originaliteit en dat de stijl zich nu eens op Den Haag, dan weer op Am sterdam oriënteert, maar dat de uitvoering altijd vakkun dig is, vaak zelfs verfijnd, en zelden extravagant. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NEW YORK De mu ziek die hij maakt is in jazzkringen even uniek als de man zelf. Jean „Toots" Thielemans, waaraan Sky Channel maandag 7 september om 23.00 uur een speciaal programma wijdt, be hoort dan ook tot een zeldzaam soort. De goedaardige, bebrilde en in België geboren musicus verwierf ..aanzien voor twee van de onmogelijkste gelui den in de jazzwereld - de stemming bepalende, soms klaaglijke toon van de mond harmonica en het rijke, vloeiende legato van zijn ei gen fluiten. Maar de multi- getalenteerde jazzmusicus raakt zelf steeds meer over tuigd van zijn prestaties op zijn andere instrument: „Ik ben nu veel zekerder van mijn gitaarspel", aldus Thie lemans in zijn appartement in New York. „Ik vind het echt mooi zoals mijn gitaar nu begint te klinken. Er zijn misschien wel drieduizend jongens die meer notgn kun nen spelen dan ik. Maar ik weet één rake .noot te zetten waar anderen er twee spelen. Verhalen vertellen en ti ming. Dat zijn mijn 'sterke punten, gewoon de noot pre cies neerleggen waar die hoort. Ik houd van het ge bied tussen glimlach en tra nen. Dat is de blues, mijn kli maat". Thielemans, die nog regelma tig in clubs speelt en onlangs nog te vinden was op het jazzfestival van Montreux, achter de rug had, deelt zijn optredens in drieën, met spel op de harmonica en de gitaar en met fluiten. Maar zijn gi taarspel, dat hem in de pu blieke belangstelling bracht tijdens zijn zesjarige verbin tenis met het George Shea ring-quintet in de jaren vijf tig, wordt vaak overscha duwd door zijn ongeëvenaar de virtuositeit op de chroma tische harmonica. Hij is een van de weinige musici, en waarschijnlijk de enige, die zich met dit zak-instrument Jean „Toots" Thielemans: „Waar anderen twee noten spelen speel ik er een" heeft gevestigd in de hoogste kringen van de jazzwereld, waar hij heeft gespeeld met een aantal van de beroemd ste leden van de muziekwe reld. In tegenstelling tot de fellere populaire blues-harmonica, die in eén toonsoort staat, kan men met de chromati sche harmonica elke noot spelen in elke toonsoort, over een bereik van drie of vier octaven. Ondanks deze voor delen, meent Thielemans dat er een duidelijke reden is waarom er zo'n gebrek is aan top jazz-harmonicaspelers. „De grote beperking is dat er een fysieke breuk nodig is tussen de noten die je blaast en de noten die je inhaleert", zegt hij, en speelt een toon ladder op zijn Chrometa_12 Hohner-harmonica. Die noodzakelijke breuk tussen bepaalde noten, zegt Thiele mans, betekent dat de gelijk matige, vloeiënde frasering van zijn collega's op trompet, sax en piano eenvoudigweg niet mogelijk is op de harmo nica. „Je blaast je „C" en in haleert de „D'-noot - anders gaat niet", zegt hij. „De melodieën die ik speel zijn moeilijk te verzinnen en makkelijk uit te voeren", zegt Toots en speelt een paar maten van „Bluesette", zijn beroemdste compositie en een jazz-klassieker. „Blueset te is mijn liedje, maar het is in ieders dagelijks leven - in de lift, in het toilet, in de su permarkt", zei hij eens, ver wijzend naar het veelvoud arrangementen dat ervan is gemaakt. Toen Thielemans „Blueset te", dat hij omschrijft als „een voorbeeld van positieve melancholie", in 1962 schreef, besloot hij zijn sono re gitaargeluid te begeleiden met het fluiten van de melo die. „Het was een nieuw ge luid. Fluiten en gitaarspelen tegelijk". Het fluiten trok de aandacht van de producent van een populaire after-sha- ve, en kort daarna floot Toots een reclame-liedje dat een van de populairste televisie- advertenties werd. „Elke keer dat het werd uitgezon den kreeg ik 50 dollar", her innert hij zich. „Dat was een hele verleiding". Thielemans kreeg zijn muzi kale opleiding van zijn ou ders en speelde vanaf zijn derdejaar accordeon. In 1948 trok hij voor het eerst naar Amerika als 26-jarige nieu weling op de gitaar. „Benny Goodman was de eerste die belangstelling voor me toon de", aldus Thielemans, die de aandacht van de befaamde bandleider op zich vestigde via Ray Nance, een lid van het orkest van Duke Elling ton. „Ik besloot te proberen in Amerika te blijven en jazzmusicus te worden. Maar ik onderstreep „proberen". Die wereld zit niet op je te wachten. Ik speelde bij Bar Mitzwahs, deed dans-schnab- bels in het Waldorf-hotel, in Italiaanse restaurants, voor 20 dollar". Thielemans hoef de niet lang te wachten. Hij belandde in 1951 bij het George Shearing-quintet, in de hoogtijdagen van de be bop. „In die tijd, begin jaren vijftig, waren er maar twee interessante banen voor gita risten; bij Duke Ellington en bij George Shearing. In ande re groepen was de gitaar een strikt ritmisch instrument". Shearing en zijn mannen reisden het circuit van de music-houses af. Ze speelden 45 minuten tussen films in. „We toerden met de besten", mijmert Toots. „In de bus van Kansas City naar St. Louis zat ik naast Lester Young. Van onschatbare waarde, dat contact met de musici. Charlie Parker had altijd een goed woord voor me. Als iemand me te na kwam, zei-ie; „laat mijn jon gen met rust". Begin jaren zestig ging Thie lemans meer in studio's wer ken en begon hij zijn langdu rige samenwerking met mu sicus en componist Quincy Jones. Nadat hij in 1981 werd getroffen door een hartaan val, deed Toots het wat rusti ger aan, maar nu gaat hij er weer duchtig tegenaan. Hij leidt twee groepen. Een in België, waar hij nog steeds een deel van het jaar woont. Die noemt hij een populair der soort band, met een bas gitaar. Zijn tweede groep, in New York, is een zuiver akoestisch kwartet. LEIDSE COURANT LESSEN EN CLUBS IMO - Middenstands - AvondschoolLeiden Eén- en tweejarige Middenstandsopleiding. De school heeft rijkssubsidie; lesgeld slechts 395,- per cursus jaar! Inlichtingen en inschrijvingen (ook in de vakantietijdl): maandag t m vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur bij de directeur van de school: M. van der Horst. Herengracht 4, Leiden. Voor beter voetenwerk nü inschrijven bij Dansschool Nieuwenhuizen Hogewoerd 87 - Leiden. Telefoon 071-143705. Onderwijs-lnstituut MEAB Mondelinge cursussen voor: steno, talen (conversatie en corres pondentie). boekhouden, M8A, SPD, A.A., marketing, bedrijfse conomie. ondernemersdiploma's Ijzerwaren en Parfumerie, mid denstand. beroepsgoederenvervoer. basiscursussen informatica en computerboekhouden. MEAB's studiewijzer ligt voor u klaar! Vraag 'm vrijblijvend aan: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur. MEAB, Herengracht 4, Leiden, telefoon 071-130660en de MEAB IS NIET VAN GISTEREN, maar van 19461! MEAB: EEN VERTROUWD ADRES VOOR GEDEGEN LES!! Houtlaan 40, Leiden Klassiek ballet - Jazzdance Modern dance - Aerobics Fitnesstraining voor dames Inl. 070-997896 Leer HEBREEUWS. Wij begin nen met onze cursussen in sept. ook in Den Haag. Info: Tar-boe- tressort, tel. 020-717.718 - tus- 09.00-14.00 uur. Verkeersschool Tempo 31,90 per les, div. auto's, ook automaat. Tel. 01717-4823, b.g.g. 070-457626. Ie les/3,95 Waddinxveen Kleinkade 36. woonhuis met souterrain, achtertuin op het zuiden, uitzicht op polder, bouwjaar plm. 1925, indeling souterrain: douche, toilet, hob byruimte. Verdieping: woonka mer met open keuken, afm. 6.45x3.75 m. Verdieping: 3 slaapk.. eigen grond, goed on derhouden. 103.000.- k.k. Verboom Makelaardij. Lid NVM, Julianastraat 6. Waddinx veen. Tel.: 01828-12309. PLAATS EENS EEN KLEINTJE TABBERT Barronese, 7 mtr., nwe. stoffering. Tel. 070- 977181. Te koop KNAUS 350 met ka chel, koelkast, voort 4900, 560 kg. Tel. 01719-14823. Te huur v.a. heden TOERCARA- VANS v.a. 250 p.w. Tel 01719-14823. TOURCARAVAN Bergland, 3.80 mtr. met voortent, koelk., i.pr.st. Vr.pr. 1800. Tel. 070- 998357. Te koop Travelsleeper VOUW WAGEN. moet iets opgeknapt worden. Prijs 750. Tel. 01713- 3571. UNIEK AANBOD!! TE KOOP: Silverline caravan L. 7 m. br. 3 m. Zit-eetkamer, keuken, slaapk. en toilet voor 6 pers. Water, electr., gas, pan nen, servies. Nieuwe grote voortent 4.5 - 2.5 m met 1 pers. bed. Grote schuur: V» opberg en V4 wasgelegenheid met tol let, water, electr. grasmachine en tuingereedschap. Grote B.M., nieuwe zeilen, vaargeld betaald, winterstalling. Korte afstand van Den Haag en Kaag. Lage staan- en liggelden. Vraagprijs 15.000,-. Br. no. SP 3775 v.h. blad. T.k. kampeerbus PEUGEOT J7. APK-gekeurd, 6000,-. Tel. 01751-12845. Permanente camping-, vouw wagen- en caravanshow bij Theo Stet b.v., het grootste en goedkoopste adres in Neder land. Bij ons vindt u ruim 500 nieuwe en gebruikte caravans vouwwagens in voorraad. Wij verkopen de topmerken Beljerland, Hobby, I.T., Roller, Walker, Sunrider enz. Nu al bij ons op div. nieuwe en gebruikte caravans en vouwwagens eind- seizoen kortingen. Let op! Bij ons het nieuwste model Walker vouwwagen type jubileum 3995,-, uit voorraad lever baar. Nu div. eindseizoen aan biedingen, caravanvoortenten div. merken en modellen al van af 399.-. Zonneluifels vooraar de caravan vanaf 98.-, raam- luifels op frame 38.75. In onze acc.shop vindt u 1001 artikelen tegen lage prijzen, grondzeilen 3x2.50 mtr. 29.- kl. st. per maat. dik gevulde slaapzakken 38.75; tenthamers 2.98; 6 kg gasflessen gevuld 64.95; wa terpasjes 7.90; bi-pot spoel- toilet 89.-; blokbatterijen 3.98; tentbezems 4.95 enz. enz. Bagagewagens keuze uit 50 stuks nw. en gebruikt, al van af 375.-. Inruil en financiering mogelijk permanente show da gelijks van 9 tot 6 uur, zaterdags tot 5 uur, vrijdagavond koop avond tot 21.00 uur. Steekter- weg 78, langs prov.weg Alphen- /Bodegraven Alphen a/c Rijn,01720-93845-93844; Heer- hugowaard 02207-18088. 20.000 m2 verkoopruimte, gra tis koffiebar. Kom vrijbl. eens kijken. Aangeboden CARAVANSTALLING voor vouwwagens en kleine caravans. Prijzen vanaf 150,-. Caravanstalling Rob Klein, Zuid einde 90 te Roelofarendsveen. Tel. 01713-3571. Vakantie voorbij?? Welnee!!! de laatste showmodellen en nieuwe caravans uit de verhuur met vele DUIZENDEN GULDENS KORTING. Onze merken zijn: Gruau Dethleffs Munsterland en vele sta-caravans: H.C.C. voor al uw rekreatiebenodigdheden H.C.C. voor reparatie onder Bovag-garantie H.C.C. voor caravanonderhoud met Bovag-rapport H.C.C. voor alle caravanaccessoires H.C.C. voor financieringen en verzekeringen HAAGSE CARAVAN CENTRALE RIJKSSTRAATWEG 179 WASSENAAR 01751-12561-17792 De kernreactor in Tsjeroobyl is volgestort, ondergra ven en ingekapseld, als een Egyptisch grafmonu ment. De jodiumwolk, die miljoenen mensen op het westelijk halfrond de angst in de benen joeg, is neer geslagen, opgelost, overgewaaid. Hoe nu verder? In deze laatste aflevering uit een serie van vijf wordt een veelbelovend maar moeilijk bereikbaar alterna tief voor kernenergie tegen het licht gehouden: kern fusie. Eerdere afleveringen verschenen zaterdag 2 au gustus, op dinsdag 5- en woensdag 6 augustus en gis teren. NIEUWEGEIN Het lijkt te mooi opa waar te zijn. Als we er op aarde in slagen de zon na te bootsen, is ons» energieprobleem voorgoed opgelost. Door net als op de zon waterstofatomen te laten samensmelten, komt immers een onvoorstelbare hoeveel heid energie vrij: per gram fusiemateriaal evenveel als bij de verbranding van tien duizend liter benzine. En het aardige is dat de brandstof in schier onbeperkte hoe veelheden en erg goedkoop in vrijwel alle landen van de wereld voorhanden is. Geen wonder dat de laatste vijfen twintig jaar wereldwijd bij benadering liefst vijftig mil jard gulden is geïnvesteerd in het onderzoek naar kern fusie. Europa, de VS, Japan en de Sovjet-Unie zijn ver wikkeld in een race om de „zon op aarde te brengen" nog vóórdat de fossiele brandstoffen zijn uitgeput. Nu moeten bij dit zonnige perspectief wel de nodige kanttekeningen worden ge plaatst. Die vijftig miljard gulden heeft tot dusverre nog geen milliampère aan elektriciteit opgeleverd, zelfs niet genoeg om een fiets- lampje te laten branden. Bij het wetenschappelijk onder zoek zijn weliswaar grote vorderingen gemaakt, maar of de mensheid er ooit in zal slagen de temperatuur van ruwweg honderd miljoen graden te beheersen die no dig is voor fusie-energie op aarde, moet nog bewezen worden. En wie denkt dat kernfusie een goedkope, vei lige en vooral schone ener giebron is, zal bedrogen uit komen. „Toen we ermee begonnen dachten we dat het sneller zou gaan, maar met kernfu sie staan we nu eigenlijk op hetzelfde punt als begin deze eeuw ten aanzien van de be mande ruimtevluchten", verzucht professor Braams. Als directeur van het FOM- instituut voor de plasmafysi ca en voorzitter van de we tenschappelijke raad voor het Europese JET-fusiepro- ject is hij min of meer dé fu siespecialist in Nederland. „In de jaren dertig wisten we ook wel dat het in theo rie mogelijk zou zijn om met een bepaalde hoeveelheid brandstof en stuwkracht in een baan om de aarde te ko men. Maar het duurde nog zeker dertig jaar voor het zo ver was. Ook bij kernfusie weten we dat het kan de zon bewijst dat dagelijks en hebben we nog een zeer lange en moeilijke weg te gaan". Niettemin is in dit prille sta dium al het een en ander te zeggen over de risico's die eventueel aan de grootscha lige opwekking van elektri citeit met kernfusie kleven. Een niet onbelangrijke vraag, aangezien kernfusie algemeen wordt gezien als hét energie-alternatief voor de toekomst. Vermoedelijk nog deze zomer zal de Euro pese Commissie een rapport publiceren waarin de scha duwzijden van kernfusie voor zover bekend op een rijtje worden gezet. Braams, vooruitlopend op dat rapport: „Om te begin nen zitten we met kernfusie met een afvalprobleem. De mantel van de fusiereactor' wordt door voortdurende neutronenstraling hoog-ra- dioactief en moet regelmatig vervangen worden. Afhan kelijk van de materiaalkeuze zal dat afval toch voor hon derden of misschien wel dui zenden jaren opgeslagen moeten worden". Een voor deel is wel dat bij het ver brandingsproces zélf geen radioactief afval geprodu ceerd wordt. Bij de versmel ting van deuterium en triti um in een fusiereactor komt namelijk alleen niet-radioac- tief heliumgas als „bijpro- dukt" vrij. Braams: „Het lijkt alles bij elkaar haalbaar om bij kernfusie tien tot honderd maal minder afval te produceren dan bij kerns plijting". De gevolgen voor de omge ving zullen bij een groot on geluk in een fusiereactor be perkt blijven, meent Braams. „Een ramp zoals in Tsjernobyl is absoluut uitge sloten omdat de vluchtige radioactieve inventaris van een fusiereactor maar een paar kilo tritium is. Meer kan er eenvoudigweg niet uitkomen. Het is trouwens vrijwel ondenkbaar dat de veiligheidsomhulling van een fusiereactor het begeeft. Elke overdosis aan brandstof laat het fusieproces namelijk ogenblikkelijk stoppen. Radioactief tritium, een „zwaar" waterstofatoom, is overigens geen onschuldig goedje. Het verbindt zich ge makkelijk met zuurstof tot water en wordt bij consump tie in het lichaam vastge houden. Daar kan het op mi- croschaal beschadiging van organen of weefsel veroorza ken. Tritium vervalt overi gens pas na ruim twaalf jaar tot de helft van zijn activi teit. Braams: „Het is daarom wel zaak dat we de tritium- huishouding binnen de fu siereactor goed bewaken". Een fusiereactor zal waar schijnlijk wel storingsgevoe- liger zijn dan een kerncen trale, in de eerste plaats om dat de installatie gewoon veel ingewikkelder is. Su pergeleidingstechnieken, on gekend grote magneetvelden en een geraffineerde koeling en brandstofhuishouding moeten perfect hand in hand gaan om het fusiepro ces vlekkeloos te laten ver lopen. Bij een storing in een van de magneetspoelen of bij het plotseling wegvallen van de koeling kan een fusiere actor onherstelbaar bescha digd raken, aldus Braams. Fusie-energie is al met al be slist niet absoluut veilig en zeker niet schoon, hoewel een fusiereactor op beide punten goed kan wedijveren met een splijtingsreactor. Anders is het gesteld met de prijs van fusie-energie. Daarover is professor Braams veel minder optimis tisch. „Bij de proefinstallatie in Culham zijn we de laatste jaren op nieuwe problemen gestuit. Simpel gezegd komt het er op neer dat we een bepaalde grens van verhit ting van het fusiemateriaal niet kunnen overschrijden. Hoe meer energie we er in stoppen, hoe sneller het er weer uitloopt. Het oplossen van dat raadsel zal een fu siereactor waarschijnlijk nog eens vijftig procent duurder maken", erkent Braams. „De vraag is of het nog wel mogelijk is een economisch aantrekkelijke fusiereactor te bouwen. Met de technie ken die we nu in huis heb ben zou elektriciteit uit fusie ongeveer drie maal zo duur zijn als stroom uit kerncen trales. Een fusiereactor kan dus al nooit concurreren met de huidige splijtingsreacto ren". Pas over ruim honderd jaar, veronderstelt Braams, kan het „prijsplaatje" van de fu sie-energie er gunstiger uit komen te zien. De bouwkos ten moeten dan wel belang rijk zijn teruggedrongen en aan de andere kant zijn de meeste kerncentrales dan waarschijnlijk al vervangen door veel duurdere kweek reactoren, zoals in Kalkar. Braams: „We zullen de con currentieslag uiteindelijk met kweekreactoren moeten aangaan, omdat alleen fusie energie en kernsplijting in kweekreactoren een vrijwel oneindige tijdshorizon heb ben. Maar echt goedkoop zal fusie-energie in elk geval nooit worden". PAUL KOOPMAN IW «811 Het „hart" van de Europese proefinstallatie in het Engelse Culham heeft iets weg van een reusachtige doughnut. In de ringvormige vacuümkamer wordt geëxperimenteerd met hel se temperaturen en superkrachtige magneetvelden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13