Somont ENFB: Trolleybussen oplossing voor Leiden =£1 U houdt STAD OMGEVING Wieken van De Valk draaien voor prins Woonschepen krijgen aansluiting op riool Eis 15 maanden tegen verkrachter VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986PAGINA9 Wto-inbreker jangehouden In KLEIDEN De Leidse poli- |e heeft vanmorgen om een 30-jarige Lei- maar aangehouden die rie kwartier daarvoor in in aan het Looiersplein geparkeerde auto wilde in- eken. Getuigen zagen jaaiem rondscharrelen in de luurt van de auto, die het gendom is van een Belg. ij waarschuwden de poli- e. De man werd gestoord ans het moment dat hij het 'the >rtier had opengebroken, nun ij verstopte zich in de bos- s, waar agenten hem ont- j ?kten. Leiden mogelijk stortplaats slib LEIDEN/DEN HAAG De Oostvlietpol- der in Leiden is één van de acht lokaties in de provincie Zuid-Holland waar mogelijk baggerspecie en slib uit zuiveringsinstalla ties gestort zal worden. Het gaat in beide gevallen om verontreinigd slib. Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen begin vol gend jaar een definitieve keuze maken. Hoeveel lokaties aangewezen zullen wor den, staat nog niet vast. Wat Leiden betreft, gaat het om een gebied van tien a vijftien hectare in het zuidwesten van de Oostvlietpolder. De andere zeven lo katies zijn: tien hectare in de Drooggemaak te Veender- en Lijkerpolder in Alkemade, tien hectare in de Alphenpolder in Alphen aan den Rijn en verder Alblasserdam, Bin nenmaas, Cromstrijen, Moordrecht en Noot dorp. Volgens Gedeputeerde Staten moet er in Zuid-Holland in het jaar 2.000 650.000 kubieke meter stortruimte aanwezig zijn. Totaal komt dat neer op een terrein van 65 hectare waarop vijf meter slib zou liggen. Wanneer een stortplaats vol is, moet hij worden afgedekt met een laag grond en wordt hij geschikt gemaakt voor recreatie. Gedeputeerde Staten zeggen het slib uit zui veringsinstallaties en de baggerspecie liever bij de bron te reinigen, maar zolang dat niet mogelijk is, is de enige oplossing storten. Een woordvoerder van de gemeente Leiden zegt in een eerste reactie op de plannen van de provincie, dat Leiden op het desbetref fende terrein een caravanterrein zou willen aanleggen. Verder is het plan van de pro vincie in strijd met het huidige bestem mingsplan, dat de grond een agrarische be stemming geeft. Diefstal uit kelderbox LEIDEN Inbre kers hebben een speelautomaat, een grote houten kast, een dames- en kin derfiets en een ge reedschapskist ont vreemd uit een kel derbox onder een flat aan de Arends horst. Ze kwamen de kelder in de nacht van maandag op dinsdag binnen door de toegangs deur open te bre ken. De eigenaar van de spullen deed gisteren aangifte bij de politie. Fietsklemmem terecht LEIDEN Honderd fietsklemmen waar van werd gedacht dat ze waren gestolen zijn terecht. De rugbyclub DIOK had bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van de klemmen, die stonden bij het rugbyveld aan de Smaragdlaan. De klemmen blijken ech ter niet gestolen maart geleend door de gemeentelijke di rectie sport en recrea tie, die ze nodig had bij een ander sporte venement. ELEKTRISCHE BUSSEN MOETEN BINNENSTAD LEEFBAARDER MAKEN LEIDEN Er moeten trolleybussen in Leiden gaan rijden. Dat is één van de voorstellen die de fietsersbond ENFB doet in zijn reactie op het nieuwe gemeentelijke verkeerscirculatieplan (VCP). Volgens de ENFB is het invoeren van der gelijke bussen, die op elektriciteit rijden, met name een goede zaak omdat het de luchtver vuiling tegen gaat. De huidige dieselbussen ma ken de binnenstad door het lawaai en uitlaatstof- fen volgens de ENFB on leefbaar. De bond erkent dat dergelij ke bussen duurder zijn dan de huidige, maar daar staat onder meer tegenover dat ze zuiniger met energie zijn. Door de trolleybussen gelei delijk in te voeren, zouden de huidige bussen vervangen kunnen worden. De NZH koopt nu jaarlijks 40 bussen terwijl Leiden door 80 bussen wordt aangedaan, aldus de bond. Een ander nadeel van trolleybussen is het aanleg gen van de bovenleiding. De bond betoogt verder dat de rijksoverheid bereid is subsi die te verstrekken voor der gelijke projecten, maar dat het rijk wacht op initiatieven van de desbetreffende ge meente. Ten aanzien van het open baar vervoer pleit de ENFB verder voor het aanleggen van een sneltramverbinding met Katwijk. Katwijk is één van de grootste plaatsen in Nederland die geen railver binding heeft, merkt de ENFB op. Over de binnenstad wordt in de reactie op het VCP verder gezegd dat een groot aantal parkeerplaatsen moet ver dwijnen. Het parkeren moet geconcentreed worden (in parkeergarages eventueel) en dat bereik je .het beste door evenveel plaatsen op te hef fen als je er in een garage bij maakt, luidt de redenering van de bond. Volgens de ENFB moeten in de binnen- r Als het aan de ENFB ligt, komen er trolleybussen in Leiden. In Arnhem rijden ze al jaren. stad 370 plaatsen verdwijnen. Voorgesteld wordt daarbij het opheffen van alle par keerplaatsen op de Markten- route en op de Beestenmarkt. De Marktenroute zou een route speciaal voor fietsers moeten worden en de Bees tenmarkt moet een echt plein worden. Ook alle parkeer plaatsen in de Breestraat moeten volgens de bond ver dwijnen om het autoverkeer zo veel mogelijk uit de bin nenstad te weren. In de Breestraat zou wel veel meer gelegenheid voor laden en lossen moeten komen dan er nu is. Een parkeergarage in de Breestraat acht de bond onaanvaardbaar. De ENFB is verder van me ning dat de Herenstraat doodlopend moet worden om het doorgaand autoverkeer in die winkelstraat te ver minderen. De gemeente zou moeten onderzoeken of in sa menwerking met een aantal ondernemers een bezorgings ysteem op poten gezet kan worden, zodat het winkelend publiek eerder geneigd zou zijn met het openbaar ver voer naar de binnenstad te komen. De bond doet verder een groot aantal suggesties om de verkeersveiligheid voor fiet sers te verbeteren. Vieuwe studie richting aan "Noorderwiek EIDEN Staatssecretaris N. Jinjaar-Maas van onderwijs leeft positief gereageerd op iet verzoek van het bestuur 'an de Noorderwiek om aan Ie Leidse school een opleiding 'oor consumptieve en civiel- echnische diensten te verbin- len. Als ook de Tweede Ka- ner de aanvraag goedkeurt, cunnen met ingang van au- justus volgend jaar leerlingen an de school worden opgeleid 'oor een baan in de groothuis- ïouding van ziekenhuizen en >ejaardencentra, in bedrijfs- cantines of bijvoorbeeld bij Een voorlichtingsbureau over 2 roeding. )e rooms-katholieke school 'oor middelbaar dienstverle- ïings- en gezondheidszorg on- lerwijs (MDGO) wordt een 'an de veertien instituten in Jederland waar deze oplei- ling kan worden gevolgd. De ipleiding duurt drie jaar. Ad- unct-directeur W. van der loeven vertelt dat de Noor- lerwiek al beschikt over twee iraktijklokalen waar grond-, 'oorzieningen zijn aange bracht. „Zoals vetputten en lectriciteitsaansluitingen. /roeger leidden wij op voor etaressen in de huishoudkun- le, vandaar. Wat we verder ïodig hebben krijgen we van- iet ministerie van onderwijs". Van der Hoeven denkt dat het ninisterie twee a drie ton re- ierveert voor de Leidse dDGO-school. Verwacht wordt dat per stu- ,lt liejaar zo'n vijftig leerlingen le nieuwe opleiding zullen 'olgen. Ongeveer 450 leerlin- [en volgen momenteel de drie lestaande studierichtingen: igogisch werk, mode en kle iing en intas. De Noorderwiek ■elt 450 leerlingen en ongeveer vijftig docenten. Als de nieuwe I, opleiding van start gaat, zullen waarschijnlijk de huidige part timers wat meer uren gaan iraaien. Het is de bedoeling iat mensen uit het bedrijfs- even ook les gaan geven. Van der Hoeven: „Zij worden dan na een jaar bevoegd verklaard door de inspectie". De heer Wiersma van de voedings- dienst van het Academisch Ziekenhuis, is aangetrokken bestuurslid van de school. DEN HAAG/LEIDEN Ver krachting met geweld en over treding van de vuurwapenwet. Voor deze twee delicten stond een 52-jarige Leidenaar gister middag bij de Haagse recht bank terecht. Hij werd ervan verdacht op 25 april van dit jaar in Noordwijk een vrouw achterop de fiets meegenomen te hebben om haar op een stil plekje te verkrachten. Verder trof de politie op 29 april een geweer bij de man thuis aan met ongeveer duizend op scherp staande patronen, ter wijl hij daarvoor geen vergun ning had. De verdachte geeft toe het vuurwapen illegaal in zijn be zit te hebben gehad, alhoewel hij het overdreven vindt te zeggen dat de patronen ge vaarlijk waren. „Het waren zulke kleine loden kogeltjes, geen halve kanonnen". Enige betrokkenheid bij de ver krachting ontkende hij echter ten stelligste. Volgens de man maakte hij op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria een praatje met een vrouw, dronken zij samen een kop thee in een theehuisje en na men zij daarna afscheid van elkaar. Het slachtoffer echter vertelt een heel ander verhaal. Volgens haar ging zij na het bezoek aan het theehuis op uitnodiging van de verdachte achterop zijn fiets mee. Dit is door een getuige gezien. Zij trokken zich terug op een stil plekje, waar de man zich on verwachts en met geweld aan haar vergreep. De officier van justitie, mevrouw I. Klopper was érvan overtuigd dat de verdachte schuldig is. „Het slachtoffer heeft nietsvermoe dend met hem gepraat en had niet de kracht zich te verzet-" ten". Zij eiste vijftien maanden cel met aftrek van voorarrest en inbeslagname van de vuur wapens. De advocaat van ver dachte achtte zowel de ge weldpleging als het feit dat er daadwerkelijk gemeenschap tussen het slachtoffer en de verdachte had plaatsgevor onvoldoende bewezen. „Het enige bewijs dat we hebben, is de verklaring van het slacht offer". Hij pleitte dan ook voor vrijspraak in de verkrach tingszaak en verzocht om on middellijke invrijheidsstelling. De rechtbank wees dit ver zoek echter af en wijst vonnis op 21 augustus. Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 „Meneer, krijgt u ook de neiging om te gaan springen", vroeg een dag of wat geleden een be zoeker van molenmu seum De Valk aan uit- zendkrach t/suppoost Alexander. „Nou, nee, hoor, ik blijf liever hier gewoon staan", ant woordde de student kunstgeschiedenis. Het gesprekje had plaats op 14 meter hoogte, boven op de molen aan de 2e Binnenvestgracht. En als we Alexander moeten geloven, zijn veel bezoe kers meer bezig met het onderdrukken van de neiging naar beneden te springen, dan met het toch wel mooie uitzicht over een gedeelte van Leiden. Ongeveer dertigduizend mensen stappen jaarlijks de molen binnen. De maanden juli en augustus zijn de top- maanden, dan verwelkomt het museum 10.000 bezoe kers. Beheerder en molenaar Hennie van der Lelie: „In de voor ons stille tijd, in de win termaanden dus, zouden we best meer publiek kunnen gebruiken. Het is voor de mensen zelf dan ook leuker, ze hebben meer de ruimte en kunnen beter worden voor gelicht". Want in het hoog seizoen is het dringen gebla zen. Het bezoek moet via ze ven smalle trappetjes naar boven. „Eenrichtingsverkeer is dat", zegt Van der Lelie. „Soms willen dertig mensen naar boven en veertig naar beneden. En dat gaat niet, dus men moet op elkaar wachten". Hij vertelt dat on geveer tachtig procent van de mensen de molen vluchtig bekijkt. De anderen zijn echt geïnteresseerd, vragen hon derduit en brengen toch al gauw een uur of anderhalf door in „De Valk", ,,'t Is ei genlijk maar goed, dat niet meer mensen zolang blijven. Want dan zou het hier echt dringen zijn geblazen", zegt Van der Lelie peinzend. Molenaar/beheerder Hennie van der Lelie zorgt er niet zelf voor dat de wieken tweehonderdduizend maal per jaar rond wentelen. Er zit ook geen motortje in de molen verstopt: De wieken draaien op de wind. Symbool Een blik in het gastenboek vertelt dat de bezoekers overal vandaan komen. Uit Leiden en omgeving natuur lijk, uit de rest van het land, maar ook uit het buitenland: Amerika, Polen, Denemar ken, Japan. „Een internatio naal gezelschap", merkt Van der Lelie op. „Tussen de zes tig en zeventig procent van de bezoekers komt uit het buitenland", schat hij. „Je hebt Nederland niet gezien, als je geen molen hebt gezien, hè. De Nederlanders slepen hun gasten naar een molen toe. De molen is toch het symbool van ons land. Dat is misschien niet helemaal te recht, maar voor ons is het wel prettig". De diapresentatie leert dat de eerste molens werden ge bouwd in het jaar 900 na Christus in Pakistan. Pas sinds de twaalfde eeuw staan ze in ons land. „Aan het be gin van deze eeuw stonden er nog 10.000 windmolens in Nederland. Nu zijn er nog 950", aldus Van der Lelie. Aan de uitvinding van de dieselmotor en stoommachine zijn dan wel onnoemlijk veel voordelen verbonden, een stukje cultuur is erdoor ver dwenen. De draaiende wie ken van molen De Valk, in de zomer vanaf een uur 's middags, houden de herin nering levend. Motortje Veel mensen denken dat he lemaal bovenin de molen een motortje verborgen zit, dat er voor zorgt dat de wieken rondwentelen. „Een van de misverstandenweet be heerder Van der Lelie. „De molen draait echt op de wind". Vroeger werd er ko ren gemalen in de molen, nu draaien de wieken voor de show. „Voor de prins zo heette dat vroeger", beweert de molenaar, „waar die uit drukking vandaan komt, weet ik niet". Sinds 1965 is molen De Valk een museum. Rinus Pijnna- ken is al sinds die tijd be heerder van het molenmu seum. Hennie van der Lelie solliciteerde in 1979 naar de functie van molenaar/be heerder. „Je bent veel meer", zegt hij. „Je hebt zoveel pet ten op, hier. Ik ben beheer der, molenaar, onderhouds- man, schoonmaker, voorlich ter en de educatieve dienst". In de zomermaanden worden Van der Lelie en Pijnnaken bijgestaan door een uitzend kracht en een receptionist. We hebben eigenlijk te wei nig personeel", zegt Van der Lelie. Het museum het enige molenmuseum dat zich in een molen bevindt is ei gendom van de gemeente. Geld om nieuwe dingen aan te schaffen is er niet. Het museum moet het eigenlijk hebben van schenkingen en legaten. „Maar die krijgen we helaas niet zoveel". LOZING AFVAL OP GRACHTEN VERLEDEN TIJD LEIDEN De gemeente wil zoveel mogelijk woon boten gaan aansluiten op de riolering. Met deze maatregel, die de bewo ners van de betrokken schepen niets zal kosten, wil Leiden de kwaliteit van het water in de grachten verder verbete ren. De bewoner van het schip wordt eigenaar van de installatie, zodat hij wel het onderhoud ervan moet betalen. Lang niet alle woonboten in de Leidse grachten krijgen een aansluiting op de rio lering. Volgens een woordvoerder van de ge meente blijft het voorlo pig bij de helft. In Leiden liggen 188 woonbo ten. De meeste eigenaren heb ben geen aansluiting op het ri ool en lozen daarom op het water. De laatste jaren zijn vele miljoenen besteed aan het aansluiten van woningen op de riolering maar aan woon schepen kwam Leiden niet toe, omdat het rijk daarvoor geen subsidie gaf. Sinds vorig jaar bestaat die mogelijkheid echter wel en dat heeft geleid tot een plan zoveel mogelijk schepen op het riool aan te sluiten. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal het zeker niet lukken alle schepen een aansluiting op het riool te ge ven. De subsidieregeling van het rijk, waar de gemeente nu gebruik van maakt, loopt maar tot 1 janauri 1988. „De schepen die op die datum nog niet zijn aangesloten, blijven voorlopig verstoken van een dergelijke voorziening. De gemeente heeft zelf geen geld om het wegvallen van die rijkssubsi die op te vangen". Bovendien krijgt niet elk schip een aan sluiting omdat sommige sche pen op een plek liggen, waar in de toekomst geen woonbo ten meer mogen liggen. Ver der zijn er enkele boten die in water liggen dat een dusdani ge stroming kent, dat de ge meente lozing voorlopig nog wel acceptabel acht. Van de 188 woonboten in Lei den hebben er nu 24 een aan sluiting op het riool. Die sche pen hebben bij wijze van proef een aansluiting gekregen. Het gaat om schepen in Zijlsingel en de Morskade. In september begint de gemeente met het aansluiten van schepen aan de Andries Schotkade en de Schelpenkade. Daar wordt te gelijkertijd een nieuw riole ring in het weg gelegd. Verder komen nog dit jaar de schepen in de Haarlemmertrekvaart bij het woonwagenkamp aan de beurt. Begin volgend jaar staan de schepen in de Heren singel op het programma. In de schepen wordt een pompje geïnstalleerd om het afvalwater weg te pompen. De aansluiting wordt zo gemaakt, dat de schepen nog wel kun nen worden verplaatst al komt dat in de praktijk zelden voor. Volgens de woordvoerder van de gemeente werken de bewo ners van de schepen goed mee aan de rioolplannen van de ge meente. Hij wijst erop dat ei genaren van woonboten moge lijk op langere termijn ver plicht worden mee te werken aan een aansluiting. De kans bestaat dat het rijk tot die ver plichting overgaat zonder dat daar nog een financiële ver goeding tegenover staat. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca- I deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: A dres: Postcode/plaats: Goekoop opnieuw beëdigd Burgemeester C. Goekoop is gisteren officieel begonnen aan een nieuwe ambtstermijn van zes jaar. In het provinciehuis in Den Haag nam commissaris van de koningin S. Patijn Goekoop de belofte af. Op de foto wordt het echtpaar Goekoop gelukgewenst door commissaris Patijn (rechts). De formele bijeenkomst was noodzakelijk omdat Goekoop nu zes jaar burgemeester van Lei den is. Na zes jaar moet een burgemeester opnieuw benoemd worden. Of de Leidse burgervader de tweede periode van zes jaar vol zal maken, is de vraag. Een aantal maal heeft hij al laten weten niet tevreden te zijn met zijn baan in Leiden en op zoek te zijn naar iets anders. Tijdens het aantreden van het nieuwe colle ge van B en W dit voorjaar benadrukte Goekoop nog eens dat hij van mening is dat de Leidse gemeenteraad hem een te veel te beperkte portefeuille gunt. Telefoon/voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -Ö&' ter CeicLcSouiant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9