Indonesië heeft behoefte aan ervaren onderzoekers Plan voor verbeterde Shuttle in VS Vondst schedel geeft evolutie nieuw aanzien Haakmat alleen naar Suriname op een officiële uitnodiging Uitgaansverbod in deel Zuid-Afrika opgeheven ^BUITENLAND £aldóc.Qowumt VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 3 Bestaan bewezen van vernietigingskamp in centrum Warschau ^WARSCHAU De Poolse commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden j heeft verklaard bewijzen en getuigen- 4 verklaringen te hebben dat er tijdens Jde Tweede Wereldoorlog in het cen- trum van Warschau, op de ruïnes van fhet joodse getto, een vernietigings- 'okamp van de Duitsers heeft bestaan. ■2 De commissie beschikt over foto's en Jde namen van een aantal functiona- rissen uit het kamp. Getuigen hebben verklaard dat er ten minste 25.000 Po- Alen zijn gefusilleerd. Het kamp was in 5 gebruik van maart 1943 tot 9 augustus J1944. Protestanten dreigen met vergelding IRA BELFAST De Ulster Freedom Figh ters, een verboden protestantse guerril la-organisatie in Noord-Ierland, heeft gisteren gedreigd iedere katholiek te zullen doden die betrekkingen onder houdt met het Ierse Republikeinse Le ger. De verklaring van de protestantse groep werd in de vorm van een video filmpje naar TV-stations gestuurd. Het IRA dreigde dinsdag elke burger te do den die voor leger of politie werkt, van bouwers van gevangenissen tot melk boeren en kruideniers die leveren aan leger- en politiebases. De Britse minister voor Noord-Ierland, Tom King, veroor deelde de dreigementen uit beide kam pen als een campagne van haat en angst. Prins fors beboet voor uitvoer valken WASHINGTON Een hoogge- plaatste Saudi-Arabische prins heeft erin toegestemd de Ameri kaanse regering met 150.000 dol lar schadeloos te stellen voor het in strijd met de wet uitvoeren van zeldzame Noordamerikaanse valken. Dit heeft het ministerie van justitie in Washington giste ren meegedeeld. De prins, wiens naam niet is bekendgemaakt, er kende dat hij bij drie gelegenhe den in 1983 en 1984 de dure val ken in de Verenigde Staten had besteld en gekregen om mee op jacht te gaan. Hij zou hebben ge handeld uit onbekendheid met de Amerikaanse bepalingen terzake. Reagan en Bush ondergaan drugstest WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten, vice-president Bush en een kleine 80 leden van de staf van het Witte Huis onderwerpen zich maandag aan een vrijwillige drugstest. Reagan wil op die manier het goe de voorbeeld geven voor alle rijks ambtenaren en Amerikanen in het particuliere bedrijfsleven. De presi dent heeft opgeroepen tot een „na tionale kruistocht tegen de drugs". Met de proeven die maandag geno men worden kan het eventuele ge bruik van heroïne, cocaïne, mari huana, het hallucinogene middel PCP en opwekkingsmiddelen be wezen kan worden. „Aap op Java reïncarnatie schoolmeisje" JAKARTA Een vrouwelij ke aap die een gouden halsket ting en oorringen draagt en door een stad op West-Java zwerft, is volgens inwoners de reïncarnatie van een 16-jarig schoolmeisje. De Jakarta Post berichtte gisteren dat de ou ders van het meisje een hoge beloning hebben toegezegd aan eenieder die de aap weet te vangen en weer te verande ren in hun dochter. Inwoners van Sukabumi verklaarden dat niemand in staat leek het dier te vangen. Tolentino belooft steun aan Aquino MANILA De leiders van een mislukte opstand ten gunste van de verdreven president Ferdinand Marcos hebben toegezegd de nieuwe regering van de Filipijnen officieel te erkennen, zo heeft de Filipijnse minister van justitie, Neptali Gonza les, gisteren bekendgemaakt. Arturo Tolentino, de leider van de opstand en de bezet ting van het Manilahotel in het weekeinde van 6 juli, zal samen met andere leiders een erkenningsbelofte afleg gen. De opstandelingen belo ven voorts af te zien van on dermijnende acties. Binnen vijf jaar tien keer zoveel aids-patiënten TORONTO Deskundigen voor-, spellen dat in de Verenigde Staten binnen vijf jaar 54.000 mensen per jaar zullen overlijden aan aids. Deze nog ongeneeslijke ziekte tast het menselijke afweersysteem aan. De voorspellingen werden gedaan op de jaarvergadering van de Ameri kaanse Vereniging van Ziekenhui zen. Linda Brooks, aids-coördinatri- ce van de vereniging, zei dat het aantal aids-gevallen de komende vijf jaar meer dan vertienvoudigd zal worden. Nu zijn dat er 23.000, en geschat wordt dat over die periode 270.000 mensen besmet zullen raken waarvan er 179.000 zullen overlij den. 'jjjVS: Keerpunt in «iwapenoverleg Smet Russen «ij mi C.ENÈVE/HONG KONG 156,s De wapenonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn op een 49j keerpunt aangekomen. De 90j grootmachten zouden op weg kunnen zijn naar een akkoord 8N( over sterke vermindering van strategische raketten en af- J schaffing van middellange-af- standsraketten, terwijl toch 75.71 veel SDI-onderzoek zou zijn toegestaan. |j| Het jongste Sovjet-verzoek voor een bezoek van een dele gatie Amerikaanse wapenon- 55A) derhandelaars aan Moskou I4S.0 volgende week is een bemoe- digend teken, zo heeft het hoofd van het Amerikaanse 42.S bureau voor wapenbeheersing 59,a en ontwapening ACDA, Ken- 9ljj neth Adelman, gisteren in 51-3 Hongkong verklaard. 0N{ Zoiets is ongebruikelijk tussen 96.5 de ronden van het officiële i73,wapenoverleg in Genève. „Wij zien dit als een keerpunt....er gloort hoop aan de horizon". 9^5 Adelman reageerde hiermee 23.5 op de mededeling door het 31.9 Sovjet-persbureau Tass van woensdag dat Amerikaanse en Sovjet-wapenexperts op 11 en 62A( 12 augustus in Moskou bijeen- 3451 komen om over kern- en 62.8 ruimtewapens te spreken ter 3?-? voorbereiding van het gesprek tussen de ministers van bui- 0NC tenlandse zaken Shultz en Sje- - vardnadze op 19 en 20 septem- - ber in Washington. Adelman zei dit jaar een nieu- 7095 we Amerikaans-Russische top 25JX te verwachten, ongeacht wat 22-3 er in de Geneefse onderhande- 2 lingen gebeurt. Met deze laat- (Jj ste uitspraak gaat hij voorbij 58.50 aan de herhaalde verklaringen I3A0 door Sovjet-leider Michaïl |2.50 Gorbatsjov dat de VS niet op een nieuwe top hoeven te re- gjjj kenen, als er niet zeker resul- n.tt taten op het gebied van wa- penvermindering te verwach- ten zijn. 0 Adelman zei dat de Russen met „een aantal nieuwe ideeën zijn gekomen die interessant zijn". Naar zijn oordeel zal de jongste brief van president Reagan, waarin deze zijn te genbod formuleerde op de wa- penvoorstellen door Gorbats- Ül jov van juni, „in Moskou als §{j positief worden beschouwd". GEPENSIONEERDE PROFESSOR AAN HET WERK OP JAVA: DELFT Prof.dr.ir. J. Smidt, voormalig hoogle raar natuurkunde aan de TH in Delft, gaat binnen kort naar Indonesië waar hij onbezoldigd zijn ken nis zal aanbieden aan het Instituut Teknologie te Bandung (ITB) op het eiland Java. Het is de be doeling dat hij daar zeker twee jaar zal blijven. Smidt peinst op het terras van zijn woning in Delft langdurig over het antwoord op de vraag waarom hij die keuze heeft ge maakt. „Onze Indonesische collega's verkeren in mate riële omstandigheden die schril afsteken bij de onze En als wij dan nog geld zouden verdienen wanneer wij hen onze hulp aanbieden... dan zou ik me zeer generen". Smidt nam onlangs afscheid als hoogleraar Theoretische en Toegepaste Natuurkunde op de Technische Hogeschool in Delft; het vertrek naar Indo nesië staat op stapel. Het instituut ITB houdt zich onder meer bezig met bouwfy sica, optische geleidingen, meet- en regeltechniek en doet onderzoek naar het gebruik van computers. Het is de be doeling dat Smidt gaat mee denken over de richting van de ITB-afdeling Technische Natuurkunde. Deze afdeling is nog betrekkelijk nieuw en het is noodzakelijk een plan te maken voor toekomstige on derzoeken afgestemd op Indo nesische behoeften. Dat wil zeggen afgestemd op een nog niet sterk geïndustrialiseerd land met een bedrijfsleven dat nog niet is ingevoerd met zeer hoogwaardig technologische apparatuur. Cultuurpatroon „Maar ik geef nu echt nog geen mening over wat er moet gebeuren: ik ga eerst maan denlang kijken, luisteren en meelopen. Er is een gezegde: „Eet eerst een pikulan (vgl. een mud) rijst voor je spreekt". Bovendien zit het toch nog al tijd in de cultuur eerbied te hebben voor de ouderen, dus wees voorzichtig in wat je zegt". De Delftenaar zeer benauwd om betweterig over te komen meent dat die houding in sommige gevallen wetenschappelijk onderzoek kan belemmeren. Dat geldt De heer en mevrouw Smidt: „Wel gepensio neerd, maar nog geen zin om niets te doen". ook voor de terughoudendheid in het experimenteren door Indonesiërs. Proefnemingen kunnen immers een ingrijpen in de natuur betekenen en dat zou het evenwicht kunnen verstoren. Maar waarom zou Smidt überhaupt naar Indone sië gaan. Is bijna veertig jaar onafhankelijkheid niet vol doende om zelf een potentiëel aan natuurkundigen op te bou wen? Studieboeken „Jaha klinkt het wat aar zelend „Er is enorm veel ver beterd sinds mijn vrouw en ik tussen 1947 en 1951 in Band ung werkten. Maar er is toch geen eeuwenlange (en interna tionale) ervaring zoals in Ne derland. Het research werk voor industrieën als DSM, Akzo, Philips en Shell is niet zo een, twee, drie ingehaald. Bovendien drukt het grote ge brek aan middelen, zowel fi nancieel als materieel, het on- derwijspeil". Bijna verlegen legt Smidt ver der uit waarom hij huis en haard verlaat om zich in Indo nesië in een kleine woning te midden van het universitaire stafpersoneel te vestigen: „Wij, mijn vrouw en ik, leven in het sterke besef dat wij een taak hebben ten aanzien van de Derde Wereld. In die richting hebben wij ook onze kinderen opgevoed", waarop mevrouw Smidt vervolgt: „En onze twee jongens werken nu met hun echtgenotes op de Filipijnen en in Mozambique. Voor hen noch voor de kleinkinderen hoeven wij hier te blijven. We zijn blijkbaar nog niet zo sterk aan onze rust toe. Mijn man wil nog een beetje werken, het ITB heeft uit eigener bewe ging meermalen gevraagd of hij wilde komen, nou dan gaan we toch Woede over muur De 65-jarige Amerikaan John Runnings (r) heeft gisteren met en hamer geprobeerd de Berlijnse Muur kapot te maken. Toen dit niet lukte wandelde hij over de muur naar Checkpoint Charlie, waar hij de Oostduitse soldaten een protestbrief overhandigde. De Muur bestaat al bijna 25 jaar. (Vervolg van de voorpagina) NAIROBI De schedel, waarvan de ontdekking mogelijk leidt tot het herschrijven van evolu tietheorie, heeft toebe hoord aan een volwassen jongeman die 2,5 miljoen jaar geleden leefde aan de westkust van het Tur- kana-meer in het noor den van Kenia. De expe ditie naar dit gebied, dat rijk is aan fossielen, werd geleid door de de paleon toloog Walker. De tocht werd gefinancierd door de National Geographic Society in Washington en het nationale museum van Kenia. De vondst vormt het oudste exemplaar van het primitie ve type mens dat Australopi thecus Boisei heet. Volgens de ontdekkers heeft de sche del buitengewoon primitieve trekken met een aapachtig naar voren gericht aange zicht en een herseninhoud die de kleinste is van alle menselijke fossielen die tot nu toe zijn gevonden: minder dan een derde van de her sens van de hedendaagse mens kunnen bevatten. De deskundige Eric Delson van de universiteit van New York zegt dat deze schedel de belangrijkste ontdekking is sinds „Lucy". Volgens hem suggereert dit nieuwe type het bestaan van een ander geslacht, dan dat wat nu wordt gezien als de origine van de mens in de mysterieu ze periode van twee tot vier miljoen jaar geleden. Lucy's familie zou zich hebben ver takt in drei typen, waarvan één, twee miljoen jaar gele den de mens zou voortbren gen. I DEN HAAG De advo- I caat en voormalig vice- I premier van Suriname André Haakmat is bereid naar dat land te gaan als j hij door de autoriteiten in Paramaribo officieel J wordt uitgenodigd om te I bemiddelen bij de proble- 1 men met de in Oost-Suri- name rebellerende oud- I militair Ronnie Bruns- wijk. Haakmat meent dat er dan wel zicht moet zijn op een „po litieke dialoog" en stelt als voorwaarde dat er een eind I moet komen aan de zoekacties het leger naar de groep- j Brunswijk. I De advocaat reageerde op de I uitdaging van de Nederlandse publicist Willem Oltmans tij dens radio-uitzendingen woensdagnacht en gisteren. Oltmans, die nauwe contacten onderhoudt met legerleider Desi Bouterse, reist zaterdag naar Paramaribo en stelde Haakmat voor mee te gaan. De publicist uitte kritiek op Haakmats rol in de berichtge ving over Suriname in ver band met de affaire-Bruns- wijk. „Als Haakmat zo graag een politieke dialoog wil, waarom gaat hij zelf dan niet naar Suriname", zo vroeg Olt mans zich af, in navolging van de Surinaamse premier Rad- hakishun. Haakmat benadrukte alleen bereid te zijn naar Suriname te reizen als aan twee voorwaar den wordt voldaan. De autori teiten in Paramaribo moeten bekendmaken dat zij de gere zen problemen in Oost-Surina- me, en de problemen op poli tiek vlak, door een politieke dialoog willen oplossen". Bo vendien moet de militaire es calatie in Oost-Suriname „te niet worden gedaan". De kans dat aan zijn voor waarden wordt voldaan en dat hij officieel wordt uitgenodigd schat Haakmat echter als zeer gering in. Volgens hem wijst alles erop dat de autoriteiten het probleem in Oost-Surina me militair willen oplossen. De meeste van de veertien huurlingen die eind juli in de VS zijn gearresteerd op ver denking van samenzwering te gen de regering in Suriname, dachten als veiligheidsagenten gehuurd te zijn voor Ameri kaanse bankdirecteuren. Dit heeft Robert Bernard, de ver dediger van een van de ver dachten gisteren gezegd. De verscherpte grenscontrole heeft bij de grens tussen Zimbabwe en Zuid-Afrika geleid tot kilometerslange rijen vrachtwagens. KAAPSTAD In verscheidene delen van de oostelij ke Kaapprovincie zijn gisteren het uitgaansverbod en een aantal andere beperkende maatregelen opgeheven. In de provincie is het verzet tegen het apartheidsys teem zeer hevig. De beperkingen voor het bijwonen van begrafenissen zijn ongedaan gemaakt alsook het verbod op politieke bijeenkomsten, op het verkeer van niet-inwoners naar zwarte woonsteden en andere „sub versieve daden" zoals het dragen van T-shirts met poli tieke leuzen. De Anti-Apartheidsbeweging Nederland, de werkgroep Kairos en het comité Zuidelijk Afrika hebben naar aanleiding van maatregelen dié Zuid-Afrika tegen de frontlijnstaten heeft geno men, de Europese Commissie opgeroepen datzelfde te doen. Zuid-Afrika heeft deze week een licentie-systeem ingesteld, zo dat hoge borgsommen en accijnzen moeten worden betaald. De Europese Commissie zou volgens de anti-apartheidsbewegingen hetzelfde moeten doen met produkten uit Zuid-Afrika. Dat zou de import in de EG beperken. De zwarte Amerikaanse ambassadeur in Denemarken, Terence A. Todman, heeft gisteren verklaard dat er geen nieuwe Ameri kaanse gezant in Zuid-Afrika kan worden aangesteld, zolang de VS niet met een geloofwaardiger actieprogramma tegen apart heid komen. Todman, die aanmerking konjt voor het ambassa deurschap in Zuid-Afrika, ontkende- eerdere berichten als zou hij die post weigeren, als hem dat wordt aangeboden. SMIDJE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL GENOEMD NAAR VERONGELUKTE CHALLENGER-ASTRONAUT 16) „Meneer Boltje!" riep Kareltje Knetter en hij ,t liep snel op het alweer gesloten deurtje van de oude boom af. Hij zette zijn eigen sparretje te gen de stam van de boomwoning en begon met zijn knuistjes een stevige roffel op het houtwerk van de toegang te slaan. „Meneer Boltje. doe 'es open! Ik heb u nodig!" riep hij uit. Onder een pijnlijk geknars van roestige scharnieren vloog toen het venstertje open en de kleine Ko Boltje stak zijn gebaarde snuitwerkje naar bui ten. „Wat nou?" riep hij verbaasd uit. „Daar hebben we dat mensenkind alwéér! Niet tevre den met die mooie kerstboom? Moeten er soms nog kaarsjes in óók?" „Ik ben met de boom e' héél tevreden, meneer Boltje," antwoordde Ka- slf reltje. „Maar er is iets anders. Ik ben de weg VJ kwijt. Het is zo donker, ziet u. Kunt u mij mis- eej' schien vertellen hoe ik weer in het dorp Rijkhuy- zen kom?" Boltje, de erkende boskabouter liet het licht van zijn kaarsje eens goed over Ka reltje heenspelen en zei toen: „Zeg, mensen kind, dat was jij toch, hè, die een uur geleden op dat droevige gehinnik van de ouwe Sybil af ging? Je weet wel, van ouwe Sybil, die met haar ene ongewassen hoef ik een klem van Simon de Stroper zat." „Ja,- dat ben ik," antwoordde Kareltje. „Daar sta ik nou paf van," riep Bol tje uit en hij schudde verwonderd met zijn hoofdje. „Heb je haar werkelijk uit de klem be vrijd? öndanks dat ik je hardnekkig heb aange raden haar maar rustig daar te laten zitten? Dat had je werkelijk moeten doen, ventje! O, o, o, wat zou Simon de Stroper opgekeken hebben, als-ie die taaie buit in zijn klemmetje aangetrof fen had? Hahaha, ik lach me nou al tranen bij het idee! Hahaha, een uitgehongerde winterhaas brengt nog méér op dan die taaie ouwe Sybil! Hahaha!" LOS ANGELES De Amerikaanse lucht- en ruimtevaartconcerns Hug hes en Boeing hebben de Amerikaanse luchtmacht een plan voorgelegd dat de ontwikkeling beoogt van een nieuwe, zware (wegwerp-)raket, die aan zienlijk zwaardere lasten in de ruimte kan brengen dan de Space Shuttle. Het 65 meter lange gevaarte wordt aangeduid als „Jar- vis-raket", ter nagedach tenis aan Hughes-astro naut Gregory Jarvis, die bij de ramp met de Chal lenger om het leven kwam. Bij de eventuele bouw van de Jarvis-raket wil men gebruik maken van de technologie van zowel de oude, beproefde maanraketten van het type Saturnus V als van de huidige Space Shuttle, en dan met name de brandstoftank van die shuttle. De niéuwe raket moet in staat moet zijn een la ding van maximaal veertig ton in een lage baan om de aarde te brengen (de Shuttle komt niet verder dan hooguit 29 ton) en een vracht van zo'n ze ven ton in een „geostationai re" baan op 36.000 kilometer boven de evenaar. De motoren werken op vloei bare brandstof en er worden geen op vaste brandstof func tionerende steunraketten bij toegepast. De leider van het Jarvis-project, Hughes' vice- -president Paul S. Visher, schat de betrouwbaarheid van het raketmonster op 98,5 pro cent. wat voor een onbemand toestel als zeer hoog wordt be schouwd. Met de ontwikkeling van de drietraps-raket zou ruim drie jaar gemoeid zijn. Als de Ame rikaanse defensie de raket zou willen gebruiken voor het in de ruimte brengen van een hele keten nieuwe navigatiesa- tellieten één van de meest urgente militaire projecten van het Pentagon zou er aanvankelijk wel een vertra ging zijn van een jaar, maar die achterstand kan met de Jarvis betrekkelijk snel wor den ingelopen. „Wij zouden namelijk in staat zijn per raket vier tot zes satellieten gelijktij dig in hun omloopbanen te brengen", zegt Visher. De Jarvis-raket zou, eventueel in aangepaste vorm, ook dienst kunnen doen voor de lance ring van grote segmenten van het ruimtestation, dat NASA in de loop van de jaren negen tig in een baan om de aarde wil construeren. Tot dusver is er steeds van uitgegaan dat voor dit doel de Space Shuttle zou worden gebruikt, maar door het verongelukken van de Challenger is ook dat al niet meer zeker, terwijl er bo vendien steeds meer verdeeld heid in de Amerikaanse ruim tevaartwereld ontstaat over de vorm van het toekomstige ruimtestation. Er blijken ern stige bezwaren te zijn tegen de huidige opzet, met name ook wat de veiligheid van de be manning betreft. Het Jar vis-voorstel van Hug hes en Boeing is gebaseerd op de toepassing van de grote Shuttle-brandstoftank voor eerste en tweede trap (door snede ruim acht meter) en op de F-l en J-2 motoren die in de Saturnus IB- en V-raketten - in de jaren 1960/'73 - vooral een belangrijke rol speelden bij de realisering van het Apollo-maanprogramma. De eerste trap zou twee F-l motoren krijgen, de tweede trap één J-2 motor en de derde trap zou kunnen worden ge vormd door een bundel lichte Marquardt-motoren. Normali ter neemt de ontwikkeling van een nieuwe raket een jaar of tien in beslag, maar door de toepassing van beproefde en betrouwbaar gebleken moto ren kan de Jarvis veel sneller worden gebouwd. Hughes zegt dat er nog zeven F-l motoren en negen J-2's beschikbaar zijn als tastbare herinneringen aan een roem rijk NASA-verleden. Die zijn weliswaar niet meteen vlieg- klaar, maar na de nodige in specties en vervanging van be paalde onderdelen zou dat toch binnen drie jaar het geval kunnen zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5