dagjes mens Bejaarde overwinteraars gaan eenzaamheid te lijf Fokker kocht generaal om in Ecuador Vooral jongeren verlaten FNV Wind belet rechttrekken gifschip Dagboek van een .BINNENLAND ftwdacSowow! VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 jSchrijver spreekt Van „De "Corruptie Partij" '(Vervolg van de voorpagina) Hugo Brandt Corstius, die vanwege eerdere scheldpartij en tegen politici (hij vergeleek it onder anderen Ruding met de P.C. Hooft-prijs j. piet kreeg van minister Brink- jnan, analyseert deze week in de Haagse Post de regerings- verklaring van het tweede ka- jbinet-Lubbers en het debat f. daarover in de Tweede Ka- is mer. Hij doet dit onder de kop „De Corruptie Partii". De schrijver behandelt ook de aanval van PvdA-fractieleider ï-wim Kok op de benoeming de VVD er Van Eekelen tot minister van defensie en (het weerwoord van de pre- jmier. „Lubbers antwoordde n ten eerste dat de minister door ervaring gelouterd was. ï- Dat past in het stelsel van de [Corruptie-Partij waarbij mis lukte partijleiders en staatsse cretarissen tot minister bevor derd worden en de enige man n jdie er iets van maakt de straat n op wordt gegooid". („Het tweede argument van ■Lubbers was echter onweer- e spreekbaar. Had hij, Lubbers, n niet zelf in het verleden ook e jfouten gemaakt? Inderdaad, »t jen daarom was het zo dwaas js ivan Kok om aan Lubbers te u i vragen de integriteit van één zijn ministers te verdedigen. r Denkt u dat de Duitse socialis ten in het voorjaar van 1933 aan kanselier Hitier, ook via democratische weg aan de j macht gekomen, vroegen of 1 Goring niet een rare keus was als minister van politie?". !- Brandt Corstius voegt daaraan e toe dat veel lezers niet van dit soort vergelijkingen houden. „Hij gaat ook niet op," zegt hij. Maar onmiddellijk daaropvol- gend schrijft hij: „Hitier heeft bij mijn weten nooit een zelf- I gemaakte maas in een zelfge- q maakte wet gebruikt om zich- zelf geldelijk voordeel te ver schaffen. Toen hij zijn land tot een puinhoop had gemaakt, r pleegde hij zelfmoord. Lubbers zit dan met zijn miljoenen in i Florida". Meer reclame voor alcohol j UTRECHT Er wordt steeds j meer reclame gemaakt voor alcohol, zo constateert ANDO, de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie: in 1985 voor 55,8 miljoen gul- j den tegen 50,8 miljoen in 1984. j Een stijging derhalve van tien i procent. Van hun mediabudget besteedden de alcoholadver teerders 44 procent via de STER. Jonge tasjesrovers naar tuchthuis GRONINGEN Justitie in Groningen gaat in het vervolg onvoorwaardelijke vrijheidsstraffen eisen tegen jeugdigen die zich schuldig hebben gemaakt aan tasjesroof. Het gaat daarbij om een tot twee maanden tuchthuis. Dit heeft de Groningse officier van justitie mr. M.H. Severein bekend gemaakt. Volgens Se- verein is tot nu toe slechts zelden een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf geëist tegen dit soort verdachten onder de achttien. Maar omdat in Groningen het aantal tasjes-berovingen van vooral hoogbejaarde dames toeneemt vindt justitie dat tegen de daders streng moet worden opgetreden. Mocht de kinder rechter een mildere straf opleggen dan zal justitie daartegen in beroep gaan. Poppe (PvdA) verlaat Kamer DEN HAAG Drs. Stan Poppe (PvdA) vertrekt per 1 september uit de Tweede Kamer. Hii vindt het par lementaire werk moeilijk te combine ren met het (tijdelijk) voorzitterschap van zijn partij. In de Kamer wordt hij opgevolgd door drs. J.G. van Otter- loo, nu nog voorzitter van het gewest Den Haag van de Partij van de Ar beid. Poppe werd partijvoorzitter toen Max van den Berg die functie voortijdig neerlegde, omdat hij een baan had geaccepteerd bij de NOVIB. In april 1987 kiezen de sociaal-demo craten een nieuwe voorzitter. Tot die tijd neemt Poppe de functie waar. Constant Poppe (63) werd in 1972 lid van de Tweede Kamer. Meisje nog steeds vermist VELSEN Twee dagen zoeken naar de vermiste 7-jarige Cheryl Morrien heeft geen enkel resultaat opgele verd. Dat heeft een woordvoerder van het Velsense politiekorps gister avond meegedeeld. Het meisje uit IJ- muiden wordt sinds dinsdagmorgen vermist. Geholpen door een sectie mobiele eenheid, hondengeleiders en een helikopter werd een stuk duin- terrein uitgekamd. Ook werd er een uitgebreid buurtonderzoek op touw gezet, waarbij zo'n vijfhonderd wo ningen zijn bezocht. Ómdat resulta ten uitbleven en de politie een mis drijf niet uitsluit is donderdagmorgen de hulp ingeroepen van een recher che-bijstandsteam. Vierhonderd koeien afgemaakt WITTEM In het uiterste zuiden van Zuid-Limburg zijn de afgelopen maan den vierhonderd koeien en kalveren af gemaakt omdat ze waren besmet met het virus abortusbang. Die ziekte tast de vruchtbaarheid van koeien aan en wekt te vroege geboortes op. De provinciale gezondheidsdienst voor dieren zal de komdende drie maanden dagen alle 10.000 koeien en kalveren. Het risico-ge bied ligt tussen de autoweg Maastricht- Vaal en de Belgische grens. Abortusbang is al heel lang niet in Nederland voorge komen en vermoedelijk komen over waaien uit België, waar momenteel een epidemie heerst. Het vlees van de ge slachte dieren is overigens geschikt voor menselijke consumptie. VOORBURG „Neder- landse Senioren In Span je Overwinteren" (NeSI- SO) is de naam van de stichting die zich vanaf het komend seizoen vooral wil inzetten voor goede medische en socia le omstandigheden voor ouderen die weken of maanden in dit vakantie land verblijven. Het be treft een experiment, waarbij de stichting in zes maanden 1200 over winteraars aan de Costa Blanca gaat begeleiden. De stichting, waarvan het secretariaat in Voor burg is, staat open voor mensen ouder dan 55 jaar (een van beide part ners). Het aantal mensen dat naar zonniger streken trekt be draagt inmiddels 350.000 tot 400.000. Maar volgens stich tingsvoorzitter M. Creemers (59) voelen ook steeds meer van deze reizigers zich wat verlaten en weten ze niet al tijd even goed hoe ze hun da gen moeten doorbrengen. „En als daar in dat vreemde land ook nog eens een ziekte bijkomt is voor velen de lol er snel af. Hulpverleners als de ANWB kunnen daarover meepraten", aldus Creemers. „Wij hebben bij de oprichting van de stichting de steun ge kregen van een aantal verte genwoordigers van landelijke en regionale overheden in Spanje, die ook zitting heb ben genomen in het stich tingsbestuur. Ook worden we met raad en daad bijgestaan door de directeur-generaal voor het toerisme van de provincie Valencia". „We hebben in de plaatsen Benidorm en Calpe vaste af spraken gemaakt met Spaan se ziekenhuisartsen, huisart sen, en tandartsen die Neder lands spreken. Ook wordt De stichting „Nederlandse m Senioren In Spanje m Overwinteren" jg (NeSlSO) wil zich inzetten voor goede medische en sociale omstandig heden voor ouderen die weken of maanden in dit vakantieland verblijven. een telefooncirkel in het le ven geroepen. In strijd met de vereenzaming worden toeristische trips, Spaanse lessen, kaartavondjes en der gelijke georganiseerd. In de toekomst willen we verder via de Spaanse overheid betere voorzieningen voor de gehandicapte reiziger schep pen". 'IN ZEVEN JAAR 75.000 MINDER (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De FNV verliest de laatste jaren vooral jonge re leden. Stonden er in 1979 nog 148.000 mensen onder de 25 jaar ingeschreven bij de aangesloten bonden, in 1985 bleken dat er nog slechts nog 73.000 te ziin. Het aantal in de FNV georgani seerde jongeren daalde daardoor in die periode van een kwart naar dertien procent. Dit staat in het nog altijd niet gepubliceerde rapport van een zware projectgroep van de FNV, waarvan eerder deze week al i gedeelten uitlekten. Over de weggelopen jongeren zegt het rap- port: ,Hun binding aan de vakbeweging lijkt zwak en meer ge stoeld op een kosten-baten-afweging dan op een ideologisch-tra- ditionele binding die we vaker bij ouderen aantreffen". De werkgroep, die bestaat uit bondsvoorzitters en andere topbe- stuurders, meent dat de FNV de aansluiting met de jongere ge neratie dreigt te verliezen. Zij stelt voor dat de bonden gaan af- j wijken van het principe dat er geen diensten verleend worden i aan ongeorganiseerden. „Elke jongere moet altijd voor advies bij j de vakbeweging terecht kunnen". Volgens de werkgroep vormt de opbouw van het ledenbestand een afspiegeling van de be roepsbevolking uit de jaren vijftig: alleenverdienende, full-time werkende, oudere en matig opgeleide mannen. i Het is overigens niet alleen de FNV die leden verliest. De ande re vakcentrales, CNV en MHP, vergaat het net zo. In de jaren I tachtig is het percentage georganiseerden onder de beroepsbe- I volking gedaald van 39 naar 29 procent. Touroperators annuleren reizen vaak zeer laat DEN HAAG Bij de Consu mentenbond komt de laatste tijd een opvallend groot aantal klachten binnen over tour operators die op het allerlaat ste moment de reis annuleren. Telefonisch wordt de reiziger meestal een alternatief gebo den dat niet aantrekkelijk is. Als dé reiziger daar niet op in gaat wordt het geld dat reeds voor de reis is betaald terugge stort, vermeerderd met 10 pro cent van de reissom met een maximum van honderd gul den per persoon. Volgens de Consumentenbond zijn deze annuleringen voor namelijk het gevolg van dub bele boekingen. De touropera tors zouden het in deze geval len beter vinden de zaak nog voor vertrek af te blazen, in plaats van te zoeken naar an dere accommodatie na aan komst in het vakantieland, wat tot aantasting van de re putatie leidt. Desondanks zijn er dit jaar in vergelijking met vorig jaar bij de Consumentenbond aanmer kelijk meer klachten binnen gekomen van reizigers die op hun vakantiebestemming te horen krijgen dat hun hotel bed reeds door een ander is bezet. Volgens Vara's consu mentenman Frits Bom zijn sommige touroperators reeds maanden van tevoren op de hoogte van dubbele boekingen. Het komt voor dat mensen pas in de bus op weg naar Spanje horen dat ze in een ander ho tel ondergebracht worden dan waarvoor ze geboekt hebben. Onder deze druk worden ze zijns inziens gedwongen een slechter alternatief te accepte- Illegale pers In het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon is gistermiddag een expositie geopend over de illegale pers in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Frans Hofker, de Amsterdamse PTT-ambtenaar die Vrij Ne derland oprichtte, Cees Troost (midden), de eerste hoofdredacteur van het on dergrondse blad, en voorma lig VN-drukker Obma (links) verrichtten de openingscere monie door het in werking stellen van een drukpers waarop in de bezettingsjaren veel ondergrondse bladen met de hand zijn gedrukt. De expositie in Overloon is tot en met het eind van dit jaar te bezichtigen. DIJKEN FLEVOLAND ERNSTIG VERZAKT LELYSTAD De diiken rond de provincie Flevoland zijn dusdanig aan het verzak ken, dat ze op diverse plaatsen niet meer voldoen aan de vei ligheidsnormen. Het onder- moet voor vele miljoenen gul- een totaalbedrag van 150 mil- Vooral de kanalen, vaarten en dens aan hersteld worden. Dit joen gulden nodig maken. Vol- tochten in de jongste provincie zegt J.W. de Visser, manager gens De Visser moet er echter verkeren in een zeer slechte van het projectbureau Water- eerst voor vele tientallen mil- staat als gevolg van zeer slecht schappen van de provincie joenen guldens opgeknapt onderhoud. Flevoland. Aanpassing van de worden aan de waterstaatkun- houd is slecht geweest en er normen zou dijkverhoging tot dige werken in Flevoland. PARLEMENTSLID BESCHULDIGT BEDRUF: !>T> QUITO/AMSTERDAM De vliegtuigfabriek Fok- I ker in Amsterdam wordt ervan beschuldigd eind vorig jaar steekpenningen betaald te hebben aan een generaal in het Zuidame- rikaanse land Ecuador. De generaal zou van Fokker een kwart miljoen dollar (600.000 gulden) hebben ontvangen in ruil waar voor Ecuador een F-28- vliegtuig kocht voor een bedrag dat 9,3 miljoen dollar (21,3 miljoen gul den) boven de normale prijs lag. Dit zegt het parlementslid An- drés Vallejo in een interview met dagblad Het Vrije Volk. Vallejo maakte deel uit van de parlementscommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de affaire rond de F-28. De cheque ter waarde van een k^yart miljoen dollar werd uit geschreven door de firma Co- neisa, die Fokker in Ecuador vertegenwoordigt. Tegen de directeur van dit bedrijf, die het land is uitgevlucht, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Vallejo zegt zich echter niet te kunnen voorstellen dat Fok ker „niet wist wat er gaande was". Hij wijst erop dat bij de onderhandelingen en bij de te kening van het contract een delegatie van Fokker-Amster dam aanwezig was. Een woordvoerder van Fok ker verklaart echter dat Co- neisa „niet in opdracht van ons handelde toen hij de- cheque uitschreef". Hij voegt eraan toe dat de beschuldigin gen aan het adres van Fokker al eerder gedaan zijn. „Het is nou alweer een paar maanden geleden dat die generaal met zijn aantijgingen kwam. Bo vendien ligt er een heel grote zee tussen Nederland en Ecua dor, waarin veel visjes zwem- De generaal die de Fokker man bedoelt is luitenant-gene raal Frank Vargas Pazzo van de luchtmacht van Ecuador. Na twee mislukte pogingen tot opstand wacht Vargas nu in de gevangenis op berechting. De cheque die hij van Coneisa kreeg is door president Febres Cordero in een televisie-uit zending aan de bevolking van Ecuador getoond. Vargas zegt echter dat hij door zijn minis ter van defensie onder druk is gezet. Zijn beschuldigingen leidden ertoe dat het parle ment een onderzoekscommis sie instelde. Volgens commissielid Vallejo is daarbij niet alleen geconsta teerd' dat de betreffende F-28 veel te duur was maar ook dat hij niet geschikt is voor zijn huidige taak: het vliegen van een traject over nogal hoge bergen. Vallejo zegt dat het al leen ingezet kan worden met een benutting van slechts zes tig procent van de stoelen (50 van de 85). Daarmee zouden de kosten per stoel hoger uit komen dan die van de andere vijf toestellen, waaruit Ecua dor kon kiezen. FRIEMELS HET is wPAfk ZcNi HlOtiOL KUM OOK UX H&6Ö3L 7 haar. oe mnizz vwtwp f (HET2esTcecfT HCTALAAK/- HET is frgg. DEN HELDER Storm achtige wind heeft ver hinderd dat het gischip Olaf gisteren is rechtge trokken. De bergers ver wachten op z'n vroegst vanmiddag laat weer een poging te kunnen wagen, omdat de wind dan pas voldoende zal afnemen. Het werk heeft de laatste weken veelvuldig stilgele gen. Daarin hebben de ber gers echter voldoende voor bereidingen kunnen treffen om na het rechttrekken de Olaf snel boven water te krijgen. Vandaag zal worden besloten waar de Olaf naartoe zal worden gesleept: IJmuiden of Rotterdam. Rijkswater staat heeft steeds een voor keur gehad voor IJmuiden, omdat die haven dichter bij de bergingslokatie ligt. De bergers van Smit-Tak ver kiezen echter Rotterdam om dat de Nieuwe Waterweg de bergers meer ruimte biedt om de Olaf zonodig „dwars" half drijvend, half zwe vend tussen twee bokken in de haven binnen te bréngen In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. De dagjesmens van vandaag, Frans Weerts, heeft voor één dag het randstedelijke verwisseld voor het Limburgse. Niet alleen om in zijn geboortestreek wat jeugdherinneringen op te frissen, maar tevens met het ambitieuze doel binnen één uur vier landen af te reizen. En dat alles in een streek waar stenen paaltjes en grillige knotbomen de zwijgende douaneposten vormen. Vier landen op één dag Een berg? Nou nee. Een ron de top, net een ietsje hoger dan het omringende heuvel land. De „Vaalserberg" ge zien uit de richting Epe, een van die doorgaans als pitto resk aangeduide dorpjes, ge legen in het zuidelijkste deer van Zuid-Limburg, een streek met een groen gerim peld landschap van dichte bossen en wuivende velden. De holle wegen, zo kenmer kend voor het mergelland, kronkelen zich in de meest grillige bochten, als willen ze voorkomen dat de reizi ger zich al te snel hemels breed kan verplaatsen. Tussen de vele zomerse da gen in, is op deze dag een mistig wolkendek geslopen, dat zich met sadistisch beha gen over de boomtoppen uit strekt. Slechts af en toe, maar net voldoende om de temperatuur op peil te hou den, kan een tot fletsig wit gefilterd zonnetje door de vochtige deken dringen. Maar beneden is het nog droog. Met de hoop dat dat zo blijft, wordt de automo biel aan de voet van de Vaalserberg achtergelaten. Het voornemen om de laat ste kilometers naar het hoogste punt van Nederland, het Drielandenpunt, te voet af te leggen wordt in daad omgezet. Alras blijkt het ge bied een ware kweektuin van jong fietstalent. Nauwe lijks loodbrakende motor voertuigen maar des te meer vederlichte tweewielers, voortbewogen door groepjes evident klimtalent. Zo gemakkelijk als de auto- pk's waren opgewassen te gen de vele pittige heilink jes, zo moeizaam neemt de benenwagen nu de naar schatting 8 procent stijging die per meter glimmend as falt moet worden overbrugd. Drijfveer om desondanks niet alnog te besluiten tot een riante klim per gaspe daal, is het uitzicht dat zich met elke stap voorwaarts verder uitstrekt. Zwartgrijze en zware wolken op de voorgrond, verder weg een fel wit firmament kleuren het golvend landschap als een magisch-realistisch schilderij. Een luidruchtig passerende toeristen bus doet vage jeugd herinneringen opwellen: de periode dat de mijnstad Heerlen nog de vaste woon- en verblijfplaats vormde. De jaarlijkse schoolreisjes van de lagere school, met vaste hand geregeerd door de broederorde van Onze Lieve Vrouwe, gingen steevast deze kant op. En steevast viel die dag de meeste regen van de gehele junimaand. Een bezoek aan het drielan denpunt was bijna vaste prik voor het jaarlijks school-uit stapje, waarna een korte trip over de grens naar de Belgi sche buren op het program ma stond. De minerale bron nen te Spa bijvoorbeeld, waar menig klasgenootje net bekomen van de wagenziek te na een overdosis van de zoete Spa-varianten opnieuw werd bevangen door onpas selijkheid. Of de ijzig tochti ge grotten te Remouchamps, waar in de warme juni maand steevast een collectie ve verkoudheid werd opge lopen. Hoe dan ook, het ge vierde drielandenpunt stond vrijwel altijd als eerste op het programma, waarna Bel gië elk jaar iets dieper werd gepenetreerd. Totdat in de hoogste klas met een bezoek aan Brussel de climax was bereikt. Witte aanwijsborden helpen ons verder bergopwaarts de weg vinden naar de plek die vroeger zo vaak is aange daan, maar waarvan de vi suele herinneringen totaal zijn verdwenen. Aan de klim komt een einde als het topje van de uitkijktoren, nog net boven de sparren uitpriemend, in zicht is ge komen. Een warme, bijna tropische regen daalt neer op de toch nog flink gevulde parkeerplaatsen die op dit laatste stukje Nederland ver scholen tussen de bomen zijn Met doorweekt shirt berei ken we de plaats, waar op een pleintje tussen de bomen de drie landsgrenzen een eeuw lang zelfs vier) elkaar ontmoeten in één punt. De „punt" blijkt een ijzeren paaltje van maar net één meter hoog, geflankeerd door twee natuurstenen obe lisken in dezelfde orde van grootte. Hangend, leunend, dan wel steunend dient het telkens weer nieuwe groep jes toeristen tot verregend decor voor hun fotografisch bewijsmateriaal. Het pleintje is voor even geheel onbe volkt als iedereen het einde van een nieuwe regenbui onder het waterdicht ge boomte afwacht. Het café- restaurant aan Belgische zij de stroomt vol en aan Ne derlandse kant zijn het de overhuifde souvenirshop en snackbar die voor even overmatige belangstelling genieten. Toch al geheel doorweekt besluiten we dat deze regen bui ook maar spontaan over ons heen zal komen. De wandeling wordt voortgezet richting Duitsland, waar de Aachenerwald herfstig aan doet met een tapijt van bronskleurig gebladerte. Van deze kant geen enkele toeristische presentatie, of het moeten de knotbomen zijn, die aan deze zijde als onverzettelijke grenswach ten zijn geposteerd. Met een omtrekkende bewe ging ontwijken we de van de uitkijktoren afdruipende toeristen. Langs smalle pa den bereiken we een gebied, dat een nogal curieus histo risch verleden kent. Want nog maar 170 jaar geleden werd gedurende de periode van ruim een eeuw een wig gedreven tussen de Duitse en Belgische grens: het fel betwiste en begeerde mini staatje Moresnet, dat tijdens het Ancien Régime nog on derdeel was van het hertog dom Limburg. In 1816 werd het verdeeld in drie ge meenten: Neu-Moresnet werd Pruisisch, Moresnet werd Nederlands. Het derde part werd Neutraal-Mores net, waarover wegens een ruzie omtrent de loop van de grens tussen Nederland en Pruisen niet kon worden be slist In 1830 kwam het neu trale staatje weliswaar onder Belgisch beheer, maar het duurde nog tot 1919 alvorens het gebied in België opging. Een afsluitende klim in de uitkijktoren valt in het wa ter, omdat de één gulden vijftig entree in geen der broekzakken wordt aange troffen. Terugdalend naar de achtergelaten de auto waarin voldoende con tan ten voor twintig uitkijkto ren-visites liggen) besluit het tweetal danig vermoeide on derdanen unaniem, dat niet meer zal worden terugkeerd naar de nationale top ten be hoeve van het panorama. Vier landen op een dag is tenslotte niet niks voor een FRANS WEERTS De „punt" blijkt een ijzeren paaltje van maar net één meter hoog, geflankeerd door twee natuurstenen obelisken in de zelfde orde van grootte.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3