Jan ter Laak van Pax Christi: ,Ik krijg de mensen wel zover QeidteOowontl SSESSg SÊum SHEafieS--*--as Aartsbisschop Lefebvre daagt paus weer uit Prof. dr. Smits tachtig jaar aan tafel kerk wereld beroepingen OPEC terug bij af OMNIVERSUM weer ACHTERGROND QeidM&owuwt VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 PAGINA 2 •BI Zeven seminaries in China geopend In het afgelopen jaar is de vrijheid om pastorale arbeid te ver richten voor de Rooms-Katholieke Kerk van China verder verruimd en konden zelfs zeven seminaries voor de opleiding van priesters worden geopend. Dat heeft de gedelegeerde voor de pastoraal in China, jezuïetenpater Ismael Zuloaga verklaard. Er konden voorts enkele ziekenhuizen die onder leiding van religieuzen staan worden geopend. Kleine groepen religieuzen kunnen, onder de beperkingen die een marxistisch regime nu eenmaal stelt, in de zielzorg arbeiden, aldus de pater. Aange zien de R.-K. Kerk van China geen banden met het Vaticaan mag hebben sinds de communistische machtsoverneming, kun nen er ook geen missionarissen worden uitgezonden. Iets meer opbrengst door Kerkbalans Dit jaar hebben 821 hervormde gemeenten meegedaan aan de actie Kerkbalans, een stijging met 5 procent. Gemiddeld is 1,51 procent aan bijdragen meer toegezegd dan in 1985. Bij de ger- formeerden bedroeg de stijging 0,7 procent. Opmerkelijk is dat veel kerkleden meer geven dan zij hebben toegezegd. Dat ge beurt vooral in de grote steden. Daar gaf 14,6 procent van de leden meer, tegen 7,4 procent in de rest van het land. Deze verschillen spelen in alle categorieën lidmaten. De Gerefor meerde Kerken die meededen en de resultaten bekendmaak ten aan de landelijke organisatie van Commissies van Beheer zorgden voor een stijging van 0,7 procent. Wie herinneringen heeft waarvan hij kan genieten, leeft tweemaal VREDESBEWEGING KOMT MET AFGHANISTAN-OFFENSIEF V' De internationale vre- opgericht en er zijn contacten desbeweging komt bin- gelegd met het verzet in het i b. rC door Russische bombarde- nenkort met^een offen- menten en beschietingen ge- sief tegen de Sovjet-inval in Afghanistan. De vre- teisterde land. Die contacten moeten tot een Afghaans desbeweging zal de Sov- Vredescomitee leiden. jet-Unie confronteren Dat zijn acties en plannen met talloze acties en waarbij de simpele veroorde- steun f?even aan het Af- linS van de inval door de steun geven aan net ai- vredesbeweging uit het ver- ghaanse verzet. Pax ]ecjen schril afsteekt. Waar- Christi gaat proberen de om nu, een kleine zeven jaar vredesbeweging te mobi- de inval, ineens zoveel ophef liseren in de strijd voor over Afghanistan? Ter Laak Afghanistan. „En dat <rekt namens pf Christi én naaf lukken ik kriio 7e de internationale vredesbe- gaat lukken, ik Krijg ze wegjng het boetekleed aan: wel zover zegt secreta- wat de rooms-katholieke ris Jan ter Laak, die vredesbeweging in Neder- twee weken in Afghanis- land nu doet, had al veel eer- tan en het buurland Pa- der kunnen gebeuren, zo kistan is geweest. geeft hij (impliciet) toe. „De vredesbeweging heeft nooit vendien wil Ter Laak sa- ff*!*' menwerking met organisaties sund:J.hpüen.. p.x c Boven: Het Af ghaanse ver zet heeft een niet ontplofte bom van de vijand met ste nen ingeperkt. Deze plek is een soort hei ligdom gewor- J den. \j' die de Afghaanse burgers kunnen helpen (zoals de No- vib en de stichting Mensen in Nood) en Nederlandse orga nisaties die al actief zijn in de strijd voor het verzet in Af ghanistan (de stichting „Help de Afghanen" en „Afghanis tan vrij"). De Pax Christi-secretaris wil demonstraties tegen de inval organiseren, gebruik maken van de contacten van de vre desbeweging in Oost-Europa om daar te protesteren, inter nationale congressen over Afghanistan organiseren en het Afghaanse verzet daar aan het woord laten en ten slotte kritische brieven schrijven aan het Peace- Commitee in Moskou. Er is een Afghanistan-werkgroep standigheden". Pax Christi was (en is nog steeds) huive rig om, door fel tegen de in val te ageren, in de anti-Sov jet hoek terecht te komen. In de hoek van mensen en orga nisaties („zoals het Oud Strij ders Legioen") die meer te gen de Russen zijn dan voor de Afghanen. Verder heeft de verzetsbeweging zich erg beziggehouden met de strijd tegen de kruisraketten. Nu die strijd definitief verloren is, heeft de organisatie Zuid- Afrika, het Midden-Oosten, Midden-Amerika, én Afgha nistan als voornaamste „to pics". Wereldopinie met Afghanistan op de prop pen komt. „Ik zie veel meer mogelijkheden om de Sovjets te beïnvloeden", legt de se cretaris uit. „Sovjet-leider Gorbatsjov blijkt gevoelig te zijn voor de wereldopinie, in tegenstelling tot de oude Sov jet-leiders die het besluit na men om Afghanistan binnen te vallen. Dat hij gevoelig is voor de wereldopinie blijkt bijvoorbeeld uit de vele ont wapeningsvoorstellen en uit de aankondiging dat er troe pen uit Afghanistan worden teruggetrokken. En in het beïnvloeden van de wèreldo- pinie ligt onze kracht". Het is zonneklaar dat Afgha nistan voor Gorbatsjov een zwerende vinger is, zegt Ter Laak. „De Sovjet-Unie staat er na de inval en de wreed heden die de Russen tegen het verzet begaan, bij de Der de Wereldlanden (zwart) ge kleurd op. Gorbatsjov wil er van af, maar terugtrekking zondermeer zou een enorm gezichtsverlies betekenen en zou bovendien de communis tische regering in Kaboel aan zijn lot overlaten". Jan ter Laak heeft in Afgha nistan en Pakistan de kracht van de verzetsstrijders (de Mudjahedien) leren kennen. Ondanks een veel betere be wapening zijn de Russen er niet in geslaagd het verzet, dat gedreven wordt door de islam, hun sterkste wapen, te breken. „Bevrijding van het land van het goddeloze com munisme is voor hen een hei lige plicht", aldus Ter Laak. Hij heeft in Pakistan en Af ghanistan gesprekken ge- Onder: De se cretaris van Pax Christi. Jan Ter Laak, heeft ook ge sproken met Tajwar Kakar, lid van het Af ghaanse Vre- descomité. voerd met belangrijke poli tieke en religieuze verzetslei ders van Afghanistan en zegt de Afghanen een hart onder de riem te hebben gestoken. De Afghanen vinden dat ze onvoldoende steun krijgen in de wereld. De oorlóg in Af ghanistan wordt daarom ook wel „De Vergeten Oorlog" genoemd. Ter Laak heeft het verzet in ieder geval zijn steun toegezegd. De secretaris van Pax Christi heeft met eigen ogen kunnen aanschouwen wat de Sovjet- bombardementen en beschie tingen hebben aangericht en wat de burgers is aangedaan. Want van de half miljoen Af ghaanse slachtoffers is het grootste deel burger. Boven dien zijn er miljoenen vluch telingen. Pakistan herbergt zo'n 3,4 miljoen Afghaanse vluchtelingen, in Iran zijn ook zo'n miljoen vluchtelin gen, terwijl in Afghanistan zelf nog eens een half mil joen mensen op de vlucht is. Onderhandelingen Pax Christi is niet pacifis tisch, militaire acties van de verzetsstrijders worden niet (zondermeer) afgewezen, zo heeft Ter Laak het verzet ge meld. Alleen stelt hij dat de militaire confrontatie tot een soort patstelling heeft geleid. De verzetsstrijders hebben het platte land in handen, de Russen de steden. „Omdat beide partijen elkaar schaak houden, moeten er onder handelingen komen". Overigens zijn er nu al on derhandelingen aan de gang, maar die worden gevoerd door Pakistan en het pro- Sovjet bewind in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. Deze onderhandelingen vlot ten niet erg, bovendien zitten volgens Ter Laak de ver keerde partijen te praten. „Het verzet in Afghanistan en de Sovjets moeten aan ta fel". Of het ooit zover komt is de vraag en als het zover komt is het de vraag of het wat op levert. In elk geval is er on dertussen nog veel te doen voor de Afghanen, vindt Ter Laak. Hij wijst dan bijvoor beeld op een „foute" verkla ring van de Raad van Ker ken over Afghanistan. Deze verklaring spoort, althans volgens de Pax-Christi-secre- taris, met de Sovjet-politiek, als gevolg van de invloed van de Russisch-orthodoxe kerk. Ter Laak wil nu probe ren de'Raad van Kerken te bewegen tot een resolute ver oordeling van de inval in Af ghanistan. MARTIN VOORN De door het Vaticaan ge schorste aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft weer iets uit gedacht om paus Johannes Paulus II en de Rooms-Ka tholieke Kerk dwars te zit ten. Op 5 oktober, de dag dat de paus bij zijn bezoek aan Frankrijk het bedevaartsoord Paray-le-Monial en de oecu menische gemeenschap van Taizé bezoekt, opent Lefeb vre te Flavigny daar in de buurt triomfantelijk de deu ren van een groot-seminarie voor opleiding van priesters, die met hem de Kerk van vóór het Tweede Vaticaans Concilie willen bewaren. Het seminarie krijgt een ca paciteit krijgt van 120 stu denten. De eerste 40 semina risten, afkomstig uit Frank rijk, Australië, Zuid-Afrika en Zimbabwe, komen al in september aan. Aangezien de paus zijn reis naar Frankrijk onderneemt ter gelegenheid van het feit, dat 200 jaar geleden de heili ge Pastoor van Ars werd ge boren, noemt Lefebvre zijn seminarie „St. Curé d'Ars". De 65 monniken van de Be nedictijner abdij van Flavig ny, die in 1976 Lefebvre wa ren gevolgd, zijn juist weer teruggekeerd in de moeder schoot van de R.-K. Kerk. Er is verder nog een klooster in het dorp met 35 nonnen, die niets van Vaticanum-II moe ten hebben en de latijnse mis in ere houden. Mgr. Marcel Lefebvre Amerikaanse kerken verkopen aandelen Shell De Amerikaanse Raad van Kerken heeft zijn Shell-aan- delen met een waarde van ongeveer 1 miljoen dollar (ongeveer 2,5 miljoen gulden) afgestoten. Hiermee volgt de Raad een aanbeveling van het interkerkelijk centrum, dat zich met het'bedrijfsleven bezighoudt (Interfaith Center for Corporate Responsibility te New York). Dit centrum heeft kortgele den Shell geplaatst op de lijst van bedrijven die een direkte betrokkenheid met Zuid- Afrika hebben. Hierop ko men onder meer voor de oliemaatschappijen Chevron en alsmede de IBM, Ford en General Motors. Ongeveer 60 protestantse kerken alsmede de Rooms-Katholieke Kerk ondersteunen de acties tegen deze bedrijven. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Laren (NH), als predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijke verzorging verpleeghuis de Stichtse Hof, me vrouw J.T.Vos-Mutljn te De Bilt. Maandag 18 augustus hoopt prof. dr. P. Smits, van 1965 tot 1976 gewoon hoogleraar in de sociolo gie van de godsdienst aan de RU Leiden en uit gesproken exponent van het vrijzinnig protestan tisme in Nederland, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Na zijn kandidaatsexamen in de theologie aan de RU Lei den in 1934 werd hij be noemd tot hulpprediker van de hervormde gemeente van Eindhoven. Nadien was hij predikant op verschillende plaatsen, onder meer in Den Haag, waar hij in de vijftiger jaren voorganger was van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Prof. Smits, meer dan 25 jaar lang verbonden aan het blad van de vrijzinnig hervorm den „Kerk en Wereld", kwam ten gevolge van een in 1959 verschenen artikel in conflict met de hervormde synode. Hij verklaarde het zijn eer te na te vinden, dat ■iemand (Jezus) voor zijn schuld zou moeten boeten. Hij wenste te staan voor de consequenties van zijn daden en schreef de gedenkwaar dige zin :„En geef dan wat Paulus betreft mijn portie maar aan Fikkie". De synode ontnam hem de rechten van een emeritus-predikant en prof. Smits mocht niet meer preken. In 1971 zijn rechten als emeritus (gepensioneerde predikant) terug. In 1982 bedankte hij als lid van de Nederlandse Her vormde Kerk en als lid van de WH, omdat zijn ontwik keling hem had geleid tot een religieus-humanistische levensovertuiging, die hij on verenigbaar achtte met een vrijzinnig-christelijk etiket. Hachee met tempébietjes en aardappelen yoghurt met muesli en aardbeien (vegetarisch) Als u met zijn tweeën bent dan beeft u nodig: 200 g tem pé, 1 lepel olie, zout, peper, 15 g margarine, 1 grote ui, 15 g bloem, 2,5 dl warm water, half groentebouillontablet, halve lepel azijn, laurierblaadje, iets gemalen kruidna gel, ketjap; - 0,5 kg bietjes, zout, suiker, azijn, circa 1 theelepel aard appelmeel; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 4 dl yoghurt, paar lepels'muesli. Snijd de tempé in blokjes en bak die in warme olie in de braadpan bruin. Schep de stukjes tempé in een schaal en strooi er zout en peper over. Doe de margarine bij het over gebleven vet en fruit er de in smalle, dunne snippers gesne den ui goudbruin in. Leg de helft van de ui bij de tempé. Doe de bloem bij de in de pan achtergebleven ui en bak het mengsel nóg even, al omscheppende, tot de bloem lichtbruin is geworden. Voeg het water toe met het bouillontablet, de azijn, het laurierblaadje, kruidnagel en peper en laat het mengsel tien minuten zacht koken. Maak de hachee op smaak af met zout of ketjap en roer hem door de tempé met gebakken ui. Draai het blad van de bietjes en schil ze. Spoel de groente af, rasp haar en kook haar in weinig water met zout gaar in twintig minuten. Maak de kroten op smaak af met zout, sui ker en azijn. Maak een papje van aardappelmeel en weinig koud water en bind er het kooknat van de groente mee. Zet de gewassen, uitgelekte, van groene kroontjes ontdane en in vieren gesneden aardbeien weg met basterdsuiker. Meng de yoghurt met de muesli. Leg na een half uur de aardbeien met sap op de yoghurt, geef er desgewenst apart nog basterd suiker bij. JEANNE va ■Cc Pa (Ve Hug1 van\ MORGEN betaalt de automobilist aan de pomp drie centonde meer voor een liter benzine of diesel en ook de huisbrandolie Eich en petroleum worden dan duurder. Wanneer minister Ru-riet ding van financiën over enkele weken terugkeert van va-JJ13" kantie zal hij daardoor weer ingewikkelde rekensommen moeten maken. Want zoals inmiddels iedereen wel weetje hangen de gasopbrengsten van ons land van de olieprijs af. daar Het herstel van die olieprijs komt voor Nederland overigens jner op een gunstig moment. fcD® Anderhalve maand voor het indienen van de rijksbe-Win groting voor 1987 is de prijsnotering zo ongeveer terug op het van niveau, dat aanvankelijk als uitgangspunt was genomen voor jtot ons financieel beleid. Handhaving daarvan zal een extra be- zuinigingsronde, die eerst nodig leek, wellicht ten delen ten overbodig maken. Althans voorlopig, want ook na het op- deze zienbarende besluit van de OPEC-landen de produktie te be- Dat perken valt over de ontwikkeling van de olieprijzen op lan- Cori gere termijn niets met zekerheid te zeggen. rt der< UE eensgezindheid, die de OPEC-landen deze week hebben die opgebracht, kwam als een grote verrassing. Gedurende een op lange periode liepen vele vergaderingen op niets uit, onder meer omdat van die groep van olieproducerende landen twee hJJ.{ leden elkaar nu al jaren op leven en dood bestrijden: Irak en njet Iran. Beide landen hebben veel geld nodig om hun oorlog te fout betalen, wat overigens ook geldt voor Saoedie Arabië, dat het en Iraakse leger goeddeels financiert. Iran heeft altijd luidkeels van verzekerd dat het zijn olieproduktie tweemaal zo hoog zou opvoeren als Irak en zo'n uitspraak maakt een akkoord over een produktiebeperking natuurlijk niet eenvoudig. ten aan MAAR het is er toch van gekomen. Uitgerekend Iran heeft de impasse doorbroken en dat is tekenend voor de onhoud- qö1 bare situatie waarin het OPEC-oliekartel inmiddels was ge- als raakt. De politieke manoeuvre, die Saoedie Arabië jaren ge- Bra leden in gang zette, is duidelijk mislukt. Eerst is getracht de toe olieprijs kunstmatig op te voeren door uitsluiting en produk- s9?.' tiebeperking, maar die vlieger ging niet op doordat tijdens de '^a' daardoor ontstane oliecrisis overal zuiniger met olie werd gen omgesprongen, terwijl elders in de wereld tot op dat moment bij niet rendabele olievelden met succes in bedrijf werden ge- gen steld. Toen de OPEC daardoor de greep op de markt dreigde ma kwijt te raken besloten de olielanden tot een tegenoverge- stelde tactiek. De markt werd overstroomd met een gigan- tisch olieaanbod, teneinde door ongekend lage prijzen onder pie anderen de producenten van duurdere Noordzee-olie onder- zit uit te halen en de wereld opnieuw afhankelijk te maken van Flo de OPEC. "7 DlE tactiek is volledig mislukt. De catastrofale prijsdaling UT van ongeveer zeventig procent (van dertig tot nog geen tien i dollar per vat) bracht juist de OPEC-landen aan de rand van de financiële afgrond. De OPEC is nu terug bij af: de organi- pr; satie is teruggevallen op de eerste methode, teneinde te red- jn den wat nog te redden valt. Het aanbod gaat omlaag en de dei prijs dus weer omhoog, waarbij de olielanden hopen dat hun Eei inkomsten per saldo zullen stijgen. ^VANNEER zou blijken dat deze strategie onder de inmid- ST dels sterk gewijzigde omstandigheden niet meer werkt, de zelfdiscipline van de OPEC geen stand houdt, of de groep t* van niet-gebonden olielanden de produktie bij de gestegen prijzen verder opvoert, dan zou de macht van de OPEC wel eens definitief kunnen zijn gebroken. In de wereld van de oliebaronnen wordt op dit moment een uiterst gecompliceerd spel gespeeld, waarbij allerlei factoren onbekend zijn en de uitslag grote gevolgen kan hebben voor de wereldeconomie. (ADVERTENTIE) REIS MEE DOOR COMPUTERWONDERLAND Perioden met zon DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied bepaalt de ko mende dagen het weer bij ons. Geleidelijk komt er meer zon waarbij de temperatuur 's mid dags oploopt tot 22 a 24 gra den. Veel wind wordt er niet verwacht en ook de kans op regen is de komende dagen erg klein. De afgelopen dagen werd het weer in een groot deel van west-Europa beheerst door een depressie die van Ierland naar zuid-Scandinavië trok. Hoewel verwacht werd dat deze de pressie wel wat regen zou brengen, bleek achteraf dat deze weinig voorstelde. Ook begin volgende week is er nauwelijks kans op regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Noorwegen: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 16 graden aan de westkust tot 22 graden in het Gudbrandsdal. Denemarken en zuid-Zweden: Wisselend bewolkt en morgen plaatselijk nog een bui. Mid dagtemperatuur rond 20 gra den. Duitsland: Perioden met zon en overwegend droog. Vrij warm met temperatuur in de middag van 20 graden in Sleeswijk tot 26 in het zuiden. Benelux: Perioden met zon en overwegend droog. Middag- temperatuur rond 23 graden. Britse Eilanden: Morgen in Ierland en west-Schotland re gen. Overigens overwegend droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur van 17 graden in Schotland en Ierland tot 22 graden in zuidoost-Engeland. Frankrijk: Vrij zonnig. Mor gen droog en zondag in het zuiden en midden mogelijk onweer. Temperatuur in de middag van 20 graden in Bre- tagne tot 30 graden aan de M iddellandse-zeekust. Spanje: Vrij zonnig en warm. Inhet noorden kans op een onweersbui. Middagtempera tuur aan de Atlantische-kust rond 20 graden, aan de Mid- dellandse-zeekust tussen 25 en j 30 graden en in het binnen land 30 tot 35 graden. Portugal: Zonnig. Middagtem peratuur van 22 graden in het noorden tot 28 graden in Al- garve. Alpengebied: Perioden met zon en zondag kans op een plaatselijke onweersbui. Mid dagtemperatuur in de dalen rond 25 graden. Vorstgrens overdag 3500 meter of hoger. Italië en de kust van Joegosla vië: Zonnig en warm tot zeer warm. Temperatuur in de middag van 25 graden in het noorden tot 35 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Re je Amsterdam zw.bew. 20 14 0 De Bilt zw.bew. 21 14 0 Eelde h.bew. 22 12 0 Eindhoven zw.bew. 21 13 0 Den Helder zw.bew. 18 14 3 Rotterdam zw.bew. 20 14 0 Twente zw.bew. 22 12 Vlissingen l.bew. 19 13 0 Zd. Limburg zw.bew. Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen 'Lissabon Locarno Mallorca Malta Moskou regen 24 13 0.2 w.bewlV' 29 20 25 13 0.2 zw.bew. 21 13 h.bew. 31 11 h.bew. 31 15 onbew. 21 7 zw.bew. 29 16 30 19 12

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2