ÊeidócSouAcmt Voorschoterweg smaller 4 STAD OMGEVING STAAT EIST VIJF MILJOEN VAN FASSON Handig 'miniburo' Piekperiode voor bureau inschrijvingen universiteit Officiële opening nieuwe basisschool MEER RUIMTE VOOR BUSSEN IN LEIDEN ZUID—WEST VEERTIG JAAR ILEIDEN OXFORD Leidse sporters slaan toe CcicLcSomont DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 ,EIDEN De nieuwe openbare basisschool „De Ge- uksvogel", wordt zaterdagmorgen om 11 uur officieel |eopend. De 25 leerlingen zullen dit jaar worden onder gebracht in de dependance van de Mytylschool aan de Nauwe Vogelweg. Na dat iaar moet er een andere loka- ie voor de school zijn. Of de school dan in een nieuw gebouw of in bestaande lokalen wordt gehuisvest, is log niet bekend. De school begint met groep een, twee »n drie. Er is een full-time-leerkracht aangetrokken iroor de kleuters. Een part-timer geeft 24 uur les aan de legen leerlingen van groep drie. Tijdens de uren dat lie leerkracht niet aanwezig is, werken de leerlingen ran groep drie zelfstandig. De nieuwe basisschool is een mderdeel van de Lorentzschool aan de Lorentzkade, naar staat voor een groot deel op eigen benen. De chool is er gekomen op aandringen van ouders, die vonen aan de Rijnsburgerweg en omgeving, en hun ünderen naar een openbare basisschool wilden sturen. Jongetje gewond LEIDEN Een 10-jarig jongetje uit Leiden is gis teravond met stevige pijn in de borst voor onderzoek overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De jongen werd omstreeks zes uur aangereden door een 19-jarige automobiliste uit Amsterdam op de krui sing Korevaarstraat- /Steenschuur. De vrouw kwam van de Breestraat en sloeg rechtsaf het Steenschuur op. Daarbij zag ze het fietstertje, dat rechtdoor wilde gaan, over het hoofd. De jongen kwam tegen de rechter kant van de auto en viel. Aanrijding op Kort Rapenburg LEIDEN Bij een aanrijding op het Kort Rapenburg is een 25-jarige Leidse licht gewond geraakt. De vrouw reed gistermiddag rond twee uur met haar bromfiets op het Kort Rapenburg en wilde linksaf Ze ging rijden op de betreffende rijstrook, op het midden van de weg. Naast haar reed een bestelau to, die werd bestuurd door een 38- jarige man uit Leiden. Hij wilde rechtsaf. Op het moment dat de au tomobilist de vrouw passeerde, slin gerde 2ij zo, dat ze de bestelauto raakte en ten val kwam. De vrouw is met lestsel aan de elleboog over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Oud-Hollandse markt in ijshal LEIDEN In de ijshal aan de Vondellaan wordt begin sep tember een Oud-Hollandse markt gehouden. Dit evene ment wordt georganiseerd door de Gehandicapten sport vereniging De Sleutels in sa menwerking met Sport-Inn Evenementen. De opbrengst van de markt is bestemd voor een eigen sporthal voor gehan dicapten in Leiden. Op 5 en 6 september zal de ijshal het de cor zijn van onder meer pot tenbakkers, glasblazers, klom penmakers en kunstschilders. Verder is er ruimte voor ver zamelaars. Voor inlichtingen tel. 071-766220 of 313458. BRINKMAN OPENT LEIDSE UITMARKT LEIDEN Minister L.C. Brinkman (WVC) opent zaterdag 13 september de derde versie van de Leidse Uitmarkt. De markt wordt ook nu weer in de Pieters kerk gehouden. Tijdens dit evenement wordt de bezoeker een overzicht geboden van alles dat in Leiden leeft op het gebied van kunst en cultuur. Op het programma staan zo'n vijftig optredens van onder meer koren, orkesten, theatergroepen, balletgezelschappen en majoretten. Deze groepen presenteren zich verder in een groot aantal marktkramen, waar ook or ganisaties staan die actief zijn op het ge bied van fotografie, filatelie en geschiede nis. De markt gaat om half elf open en wordt tegen middernacht besloten met een optreden van de Dutch Swing College Band. rda( LEIDEN/VOORSCHO TEN De Voorschoter weg wordt versmald. Het gedeelte tussen de Brahmslaan en de Leid- seweg in Voorschoten- weg wordt teruggebracht van twee rijstroken naar één. De vrijkomende rij baan in de richting Voorschoten wordt ver anderd in een aparte rij strook voor het openbaar vervoer. De Voorschoter weg in de richting Lei den wordt niet versmald. Verder komen op de krui sing van de Voorschoter weg en de Leidseweg in Voorschoten (bij de voor malige zilverfabriek) ver keerslichten. De installatie wordt zodanig aangelegd dat de bussen voorrang krijgen. Provinciale water staat is inmiddels begonnen met de eerste voorbereiden de werkzaamheden. Als al les volgens plan verloopt, is men voor kerstmis klaar. De provincie maakt van de gelegenheid gebruik om ook de Hooghkamerbrug de brug in de Voorschoter weg over de Korte Vliet te vernieuwen. De twee klappen van de brug zijn nu nog gedeeltelijke van hout en die constructie wordt niet meer van deze tijd geacht. Het intensieve gebruik van de brug door het autoverkeer heeft de brug versleten. De twee klappen van de brug wor den verwijderd en vervan gen door twee stalen. De werkzaamheden aan de belangrijke verbinding tus sen Leiden en Voorschoten zijn een gevolg van de plan nen uit de jaren zeventig de zogeheten Leidse Baan aan Het gedeelte van de Voorschoterweg tussen de Brahmslaan In Leiden en de Leidseweg in Voorschoten wordt versmald. Er wordt een aparte busbaan aangelegd. Verder krijgt de Hoogkamerbrug een grondige opknapbeurt. te leggen. Dit moest naast de Rijksstraatweg en de Voorschoterweg een nieu we verbinding tussen Lei den en Den Haag worden. Uiteindelijk werd besloten van dit pla'n af te zien, om dat er volgens de tegenstan ders veel natuurschoon ver loren zou gaan. Wel was in middels een viaduct over de Papelaan in Voorschoten gebouwd en dat viaduct ligt er overigens nog steeds. Bij het besluit de Leidse Baan niet aan te leggen, werd wel bepaald dat het open baar vervoer meer ruimte moest krijgen in Leiden en in de omgeving van Leiden. Zo kwamen busbanen op de Hoge Rijndijk, de Rijnsbur gerweg en de Lammen- schansweg tot stand. Ook de aanleg van een busbaan op de Voorschoterweg komt voort uit het besluit de Leidse baan niet aan te leg gen. Met de versmalling van de Voorschoterweg en het in stalleren van verkeerslich ten bij de zilverfabriek komt provinciale waterstaat tevens tegemoet aan een wens van de gemeente Voorschoten. De verwach ting is dat de snelheid van het verkeer uit de richting Leidenbelangrijk lager wordt en dat moet de ver keersveiligheid in die ge meente ten goede komen. „Nu dendert alles zonder gas terug te nemen Voor schoten in. Dat zal eind dit' jaar achter de rug zijn", al dus een woordvoerder van de provincie. Voorschoten denkt dat door het opont houd dat de aan te leggen verkeerslichten zullen ver oorzaken ook de files in de bebouwde kom van de ge meente minder zullen wor den. De reconstructie van het kruispunt is geen gevolg van het aantal ongevallen op de kruising. Dat is vol gens de provincie niet op vallend hoog. De werkzaamheden aan de Voorschoterweg en de Hooghkamerbrug zullen tot gevolg hebben dat het ver keer tijdelijk in twee rich tingen over één rijbaan zal worden geleid. PROVINCIE: EUROPAWEG VERBREDEN LEIDEN Provinciale Wa terstaat is van mening dat de Europaweg twee maal zo breed moet worden. Het aantal rijbanen van twee op vier brengen, is volgens de provincie de enige manier om aan de files rond het Lammenschansplein een einde te maken. Vooral tijdens spitsuren ont staan soms files op met name de Voorschoterweg en de Europaweg. Volgens de provincie wordt dat veroor zaakt door alle verkeer dat via de Europaweg naar de A4 de snelweg Den Haag- Amsterdam wil. Ook in omgekeerde richting onstaat vaak vertraging. „Boven dien wordt de Europaweg veel gebruikt om via Zoeter- woude en Zoetermeer rich ting Utrecht te rijden. De re constructie van het Lam menschansplein heeft daar uiteraard niets aan veran derd". aldus een woordvoer der van provinciale water staat. Verbreding van de Eu ropaweg zou onder meer be tekenen dat het viaduct over de A4 breder moet worden. Voorlopig ziet Hfct er echter niet naar uit dat provinciale waterstaat zijn zin krijgt. Op politiek niveau wordt een verbreding van de Europa weg voorlopig niet nodig ge acht. Bovendien speelt rijks weg 11 een rol. Als die een maal is aangelegd, wordt de verbinding Leiden-Utrecht een stuk beter, zo wordt ver wacht en dat zou de Europa weg ontlasten. Bij provincia le waterstaat heeft men daar echter de nodige twijfels over. „Als die verbreding van de Europaweg er ooit komt, zal het nog wel een jaar of tien duren", aldus de woordvoerder. De provincie hoopt de problemen rond af slag van de A4 iets te ver minderen door het aantal rijbanen voor de verkeers lichten te vergroten. Dat moet het verkeer sneller doen doorstromen. Met dat karwei wordt nog dit jaar begonnen. Iwan van Breemen komt dichterbij WAALWIJK De 16-iarige Iwan van Breemen uit Beesd, de jongste deelnemer aan de Bloemenmarathon is na zijn winst in het criterium in Waalwijk gisteren zeer dicht bij de tweede plaats gekomen in de A-groep. Bij het criteri um rond het stadhuis werd Kees van Breukelen uit Utrecht tweede, waardoor hij in de gele trui bleef. Huub Ne- lisse uit Vlaardingen, die nu de hete adem van Iwan van Breemen in zijn nek voelt aan gezien het verschil in het alge meen klassement nog maar vijf seconden bedraagt be houdt de groene trui. Hij werd derde in het criterium. Iwan van Breemen draagt ook van daag weer de bolletjestrui als beste klimmer. Ook in de B- groep was er sprake van een inhaalrace. Frans van Niekerk uit Warmond deed goede za ken met zijn tweede plaats in het criterium, waardoor hij nu op 42 seconden staat van Am sterdammer Frans Gort, nog steeds eerste in het algemeen klassement, die gisteren derde werd. Winnaar in de B-groep werd Theo Duijvestein uit Poeldijk. Cees van Zaal uit Ter Aar deed het goed met een ze vende plaats en staat ook ze vende in het algemeen klasse ment van de B-groep, waarin Willem van de Bosch uit Hille- |om nu veertiende staat. De lloemenmarathon voerde de deelnemers gisteren over 39 kilometer van Oirschot naar Waalwijk. De weersomstan digheden waren uitstekend. In het begin waren er even pro blemen toen één van de bus sen niet wilde starten, maar dankzij de hulp van de nabij gelegen DAF-fabriek, die zorgde voor nieuwe accu's en koplampen kon het program ma volgens plan worden afge werkt. Vandaag rijden de deelnemers in Zuid-Holland, van Schiedam naar Vlaardin gen. In Vlaardingen en later op de dag in 's-Gravenzande worden criteriums afpewerkt. „LEIDEN HEEFT NOG STEEDS GOEDE NAAM' LEIDEN Er lopen in Leiden zo'n. 19.000 studen ten rond. En allemaal moeten ze zich laten regis treren bij het Bureau In schrijvingen van de Rijks universiteit. De heer W. van Hees, een echte Lei- denaar, is het hoofd van deze afdeling, die ressor teert onder de Dienst Stu dentenzaken. Hij en zijn medewerkers verwerken de gegevens van iedereen, die een studie volgt aan de Leidse Universiteit. „De piekperiode loopt voor ons van mei tot begin decem ber", vertelt Van Hees. „Dan worden ook tijdelijke mede werkers aangesteld om de vijf vaste krachten te assiste ren". Iedereen die in Leiden studeert of gaat studeren moet zich laten inschrijven. „Studenten, die van de mid delbare school komen, moe ten zich eerst aanmelden bij het Centraal Bureau Aan melding en Plaatsing (CBA- P)in Groningen", legt Van Hees uit. „Ze kunnen hun voorkeur voor een bepaalde universi teit opgeven, behalve als ze geneeskunde, gezondheids wetenschappen, Engels, in formatica. Snaans, Chinec of Japans willen gaan stude ren. Voor die studierichtin gen kan maar een beperkt aantal mensen worden ge plaatst". De Rijksuniversiteit Leiden valt in de smaak, weet het hoofd van het Bureau In schrijvingen. „De Leidse Universiteit heeft nog steeds een goede naam. Men zegt, dat in de tijd dat Herman Boerhaave hier hoogleraar was, op enveloppen uit het buitenland „Boerhaave Eu ropa", stond. De post kwam dan zonder problemen op de Leidse Universiteit terecht". De Rijksuniversiteit, een be grip voor veel vaders, moe ders en grootouders, die in vroeger tijden zelf in de col legebanken zaten, en nu graag zien dat hun zoon of dochter ook in Leiden gaat studeren. Hoe groot het aan tal eerstejaars precies is, durft Van Hees nog niet te zeggen. „Maar gezien het aantal aanmeldingen bij het CBAP, denk ik dat het aan tal stabiel blijft". Dat bete kent dat ruim 3000 nieuw bakken studenten in septem ber welkom kunnen worden geheten. Van Hees zegt er geen idee van te hebben, hoe groot de toeloop van HBO-studenten zal zijn. Zij mogen na 1 sep tember r>r> d« De heer Van Hees achter zijn bureau. Hij heeft alle mogelijke handboeken binnen zijn bereik om studenten èn medewerkers met vragen verder te helpen. universiteiten worden toege laten, ook al moeten ze daar voor soms eerst aanvullende tentamens afleggen. Iedereen die staat geregi streerd krijgt inschrijfformu lieren thuis, die ingevuld moeten worden teruggezon den naar Leiden. En daarbij gaat nogal eens iets fout. Dan wordt de envelop terugge stuurd, met het vriendelijke verzoek of de onjuist- of on volkomenheid kan worden aangepast. Studenten komen zelf ook met vragen. Als de mensen achter de informa tiebalie op de begane grond van het gebouw aan het Sta tionsplein („de zeef") hen niet kunnen helpen, worden ze doorverwezen naar kamer T>R ork® van Bureau Inschrijvingen zetelen. Zij beantwoorden al lerlei vragen. Over het colle gegeld, bijvoorbeeld. „Hoog, hoor", vindt Van Hees. „Vo rig jaar was het nog 1250 gul den, dit jaar moet 1604 wor den betaald". Honderden studenten blijken in december nog geen cent van dat geld te hebben ge stort op de rekening van de universiteit. „Mensen met een beurs kregen het college geld in september, en maak ten het bedrag meestal met een over, maar bij studenten, die thuis hun hand op moes ten houden liep het nogal eens mis. Dan dacht pa dat dochter of zoon al had be taald, en de student dacht dat rlo pii/^r>T-g tv h hoHrpc* F»l had- den overgemaakt. Vanaf 1 september krijgt iedereen een basisbeurs, hoe het dan zal gaan, dat weet ik niet", zegt Van Hees. Om de studenten in elk ge val een beetje tegemoet te komen, kent de Leidse Uni versiteit sinds vorig jaar een regeling, die inhoudt, dat de studenten het collegegeld in termijnen kunnen betalen. Het is de bedoeling dat de helft van het geld bij de aan vang van net studiejaar wordt betaald, en dat voor het resterende bedrag voor 1 oktober girobetaalkaarten of cheques worden ingeleverd, die de universiteit in decem ber verzilvert. Wegens veron treiniging grond met afvalstoffen LEIDEN/DEN HAAG De Staat heeft de kleefs- toffenfabrikant Fasson Nederland BV uit Leiden aansprakelijk gesteld voor de verontreiniging van de grond op de Goudsberg in Lunter^n. De onderne ming zal zich voor de rechtbank in Den Haag moeten verantwoorden. De overheid eist terugbe taling van de vijf miljoen gulden, die zij heeft uitge geven voor het schoonma ken van de vervuilde grond. De landsadvocaat heeft tevens de voormalig beheerder van de Gouds- berg en de eigenaar van een transportbedrijf uit Opheusden gedagvaard. Zij worden mede verant woordelijk gesteld voor de bodemvervuiling. Het terrein op de Goudsberg blijkt verontreinigd te zijn met onder meer olie, verf, lijmres- ten en aceton. De beheerder van de Goudsberg zou aan het transportbedrijf zonder over een vergunning te beschikken toestemming hebben gegeven in 1972 en 1973 vaten met lij- mafval in een zandafgraving te storten. De kleefstoffenfa- brikant met het hoofdkantoor in Leiden en een produktie- plaats in Hazerswoude heeft volgens het ministerie van mi lieubeheer niet gewezen op de gevaren die verbonden zijn aan het storten van dergelijk afval. Bovendien heeft de fa brikant niet gecontroleerd of het afval werd gestort op een plaats waar dat was toege staan. Omdat de vaten een ge vaar opleverden voor de volksgezondheid en het milieu moesten ze worden verwij derd. De verontreinigde grond moest worden afgegraven. Sinds de instelling van de In- terimwet Bodemsanering be schikt de overheid over de mogelijkheid de kosten van het schoonmaken van de bo dem te verhalen op de vervui lers. Inmiddels zijn al tiental len bedrijven voor een derge lijk geval aansprakelijk gesteld en gedagvaard. Philips Eind hoven was de eerste onderne ming die eind vorig jaar voor een geval van bodemveront reiniging terecht stond. De overheid eist teruggave van een bedrag van 4,5 miljoen gulden, dat nodig was voor de sanering van de grond in de gemeente Stadskanaal. De ves tiging van Philips aldaar had grote hoeveelheden cadmium geloosd. De rechtbank in Den Bosch heeft nog geen uit spraak gedaan in deze zaak. Het vonnis zal volgens het mi nisterie maatgevend zijn voor de tientallen andere gevallen waarin de overheid vele mil joenen guldens terug vraagt voor het schoonmaken van vervuilde grond. OXFORD In beide atletiekontmoetingen hebben de Leidse deelnemers aan de uitwisseling met Oxford op verrassende wijze de winst gegrepen. De wielrenners hadden in de tijdrit over 10 mijl meer succes dan zondag. Het gezamenlijke programma van woensdag werd voor alle deelnemers een succes door onder meer een bezoek aan Windsor Castle. Na het verregende programma van zondag zag de maandag er stukken beter uit. Slechts tegen het einde van de middag viel er een enkele bui. Voor de atleten slechts uitstel van een overwin ning over Benburry en White Horse Harriers. De winst was nogal opvallend doordat de atleten van AV Holland het loop werk voor hun rekening namen en de Bataven het technische deel (springen, werpen). De beide verenigingen staan „normaal" andersom bekend. Het wedstrijdprogramma van deze tweede dag was tot een half uur voor aanvang nog onbekend. Typisch Engelse gemoedelijkheid. „Gemakzucht", meende een atleet, hetgeen hij staafde door te wijzen op het gebruik van ongeschil de .jacket'aardappelen. Overigens wordt met graagte van het Engelse eten en drinken geproefd. Ook de tweede wedstrijd, verwerkt tussen de club-kampioen schappen door, leverde een Leidse overwinning op waarbij de gezamenlijke inbreng van de Leidse clubs hoopgevend is voor de fusie „thuis". De wielrenners van Swift kwamen met zeven van de negen aanwezige deelnemers aan de start voor de 10 mijl lange tijdrit. Ondanks het Engelse specialisme op dit onderdeel, weerde de Leidse ploeg zich uitstekend met een derde en een vierde plaats. De tennisploeg bracht in Woodstock een naar ei gen zeggen fantastische dag door, waarbij ook nog iets gespeeld werd. De resultaten werden ondergeschikt gemaakt aan de ge zelligheid, iets dat ook bij de buschauffeurs als belangrijkste drijfveer staat genoteerd. Een bezoek aan Londen, in een 'gewo ne' auto, en een rondrit („raggen" noemen ze het zelf) in de om geving van Oxford, versterkte de band tussen de Engelse en de Leidse mannen van het grote stuurwiel. Alle Leidse deelnemers brachten gezamenlijk een bezoek aan het Thorpe Park (een groot Duinrell), Windsor Castle en genoten van een gezamenlij ke maaltijd in een 17e eeuws eethuis. „Zoiets versterkt de onder linge band. En ook dat is van belang op zo'n trip", aldus Riet Aalders van het Leidse organisatiecomité. Iedereen is momen teel in afwachting van het grote gebeuren: de ontmoeting met de Lord Mayor met daaraan vast de door de organisatie in Ox ford verzorgde disco. GERT VELTHUIZEN Dit'miniburo'is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam:. Adres:. Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo1 aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ter I JNzl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9