Reagan stapelt succes op succes HP uit de weekbladen Htf QeidóaQowuvtit President boekt winst in strijd tegen protectionisehe wet Bouterse „beschaamd" over optreden leger Bijna-ongeluk met ruimteveer Columbia Overstromingen teisteren Azië Lange rijen vrachtwagens bij grenzen Zuid-Afrika Franse oud- minister bij miljoenen fraude betrokken Doorbraak in grensgeschil China/Sovjet-Unie in zicht Kamer heeft gewonnen aan theater en poëzie d(0ENE nns.xlnm DE TIJD 1 "BUITENLAND DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 Vijftig doden bij treinongeluk India NEW DELHI Reddingswer- kers hebben gisteren in de stromende regen geprobeerd 150 reizigers te bevrijden die opgesloten zaten in het wrak van een trein in een onder wa ter gelopen ravijn. Minstens vijftig passagiers zijn om het leven gekomen toen de reizigerstrein op een brug bo ven het ravijn inreed op enke le wagons die in de nacht wa ren losgeraakt van een goede rentrein zonder dat de be stuurder er erg in had. De lo comotief en twee rijtuigen stortten omlaag. Rapport moord Gandhi geheim NEW DELHI Het Indiase par lement heeft gisterern besloten dat het officiële rapport over de moord op premier Indira Gandhi geheim moet blijven, omdat open baarmaking ervan de nationale veiligheid in gevaar zou kunnen brengen. Leden van de oppositie stormden woedend de vergader zaal uit en riepen dat het volk van de „grootste democratie ter we reld" recht heeft te weten wat de inhoud van het rapport is. Het ho- gerhuis nam een algemene wet aan die stelde dat de regering het recht heeft ieder onderzoeksrap- Eort geheim te houden als dat m et algemeen belang zou zijn. Albanië maakt internationale spoorverbinding HANI I HOTIT Albanië, het meest geïso leerd levende land van Europa, heeft sinds gisteren een internationale spoorwegverbin ding. De spoorlijn gaat bij Hani i Hotit de grens met Joegoslavië over. Er zullen voor lopig geen passagierstreinen de grens over steken. De spoorlijn zal alleen worden ge bruikt voor vrachtvervoer. Sinds 1948 heeft het nog fel Stalinistische Albanië gebroken met Joegoslavië, Moskou en Peking en leeft het voort als bolwerk van ware gelovigen temidden van een met principes marchan derende wereld. Na de dood van partijleider Hoxha in 1985 is het land zich voorzichtig tot het buitenland gaan richten. China onthult ongeluk in kernreactor PEKING Een „ernstig on geluk" heeft zich in 1969 voor gedaan in een reactor van een kerncentrale in het noordwes ten van China, zo heeft het Chinese maandblad „China in opbouw" onthuld. Vermeld wordt dat „een tiental arbei ders", dat na het ongeluk her stelwerkzaamheden verrichtte, „heeft bloot gestaan aan een meer dan normale stralingsdo sis". Sommigen hadden brand wonden aan hun handen opge lopen als gevolg van de radio actieve straling. Er zouden geen doden zijn gevallen. Twijfel echtheid dreigbrief ETA MADRID Politiedeskundigen en radicale Basken hebben gisteren verklaard sterk te twijfelen aan de echtheid van een dreigbrief van de ETA aan de ambassades van België, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Britannië. Italië en Japan. In de brief werden diploma ten, bedrijven en burgers van deze landen in Spanje bedreigd met aanslagen als vergelding voor de steun van die landen aan de Spaanse regering in de strijd tegen het Baskische ter rorisme. Politiedeskundigen geloven dat de brief een vervalsing is omdat het woord „Spanje" erin voorkomt, een woord dat de ETA nooit zou gebruiken. Baskische zegslie den verklaarden dat de dreigementen onlo gisch zijn omdat de beweging er geen baat bij heeft andere landen tegen zich in het harnas te jagen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON ïn wat het moeilijkste jaar van zijn presidentschap had moeten worden, stapelt de Amerikaanse president Ronald Reagan het ene politieke succes op het an dere. Gisteren kon Reagan weer een belang rijke overwinning op zijn conto schrijven: het Huis van Afgevaardigden deed een vergeefse poging het veto dat Reagan uitsprak over een wet die de im porten van textiel en schoeisel aan banden moest leggen weg te stem men. Het Huis slaagde er niet in de noodzakelijke tweederde meerderheid te krijgen. Gevolg: de wet is nu van de baan. Andermaal bleek dat Reagans taktiek van het lobbyen, het persoonlijk benaderen van Congresleden, het uitoefenen van druk en het houden van openbare toespraken waarin hij het ongelijk van de afge vaardigden met alle retorische middelen tracht te bewijzen, een doorslaand succes te zijn. Op dezelfde manier haalde Reagan de 100 milioen dollar voor hulp voor de Nicara guaanse Contra's binnen. En op dezelfde manier slaagde hij erin de omstreden wapenver kopen aan Saoedie-Arabië overeind te houden. Reagan moet nu nog proberen de begroting voor het iaar 1987 zo goed en zo kwaad als het kan intact te houden. Slaagt hij daarin, dan zal er niet of zo weinig mogelijk op de fensie worden bezuinigd en dat betekent een nieuwe poli tieke overwinning voor de president. Dat betekent echter wel dat het begrotingstekort in het lo pende belastingjaar zal uitko men op een recordbedrag van 230,2 miljard dollar. De rege ring heeft gisteren ook erkend dat de economische groei dit jaar is tegengevallen. Reagan is nu druk doende voor SDI te lobbyen. De presi dent heeft gisteren al laten weten dat met hem niet over het plan te praten valt. En hij voegde daar, tot veler verras sing, aan toe dat SDI geen on derwerp van onderhandelin gen met de Sovjets zal zijn, zo als werd aangenomen. De winst die Reagan gisteren op het front van het protectio nisme haalde, kwam onver wacht. Vorig jaar nam het Congres een wet aan die voor zag in importbeperkingen voor textiel en schoeisel uit andere landen. Reagan, die iedere vorm van protectionisme te vuur en te zwaard bestrijdt, sprak zijn veto uit over de wet Daarop draaiden de vakbon den en de mensen die in de textiel en de lederwarenindus- trie hun baan hebben verloren dat ziin er volgens de bon den 400.000 de Senatoren en afgevaardigden de duim schroeven aan. Ogenschijnlijk leek het erop dat de beide hui zen van het Congres Reagans veto makkelijk zouden weg stemmen. De meeste Congresleden voel den weliswaar niet veel voor het in leven houden van de wet, maar ze stonden onder zeer grote druk van hun poli tieke achterban. En velen van hen leken bereid Reagans veto weg te stemmen. De vakbon den kondigden op de dag van de stemming in het Huis al een zeker lijkende overwin ning aan. Maar Reagans poli tieke vaardigheden bleken groter dan die van de vakbon den. 00 PARAMARIBO De Su- 5 rinaamse legerleider Desi oo Bouterse heeft eind vorige maand felle kritiek gele- 50 verd op de handelwijze oo van de militairen bij zoe- kacties naar de groep- jq Brunswijk in Oost-Surina- me. In een toespraak voor so ihet militaire kader zei de oo J bevelhebber zich „diep te J schamen voor de wijze waarop wij daar hebben opgetreden". Volgens hem heeft het leger tijdens zoe kacties „op een niet te verkopen wijze huisge- houden". Een soldaat die tijdens de toespraak van Bouterse be grip vroeg voor het militaire optreden, kreeg luid applaus van de aanwezigen in de zaal. Bouterse uitte zijn kri tiek voor het militair kader op 25 juli. Dit is dus vóór het vuurgevecht van vorige week vrijdag in het bosne gerdorp Morakondre, waarbij een drie-jarig jongetje om het leven kwam. Inmiddels is de Technische Opsporings- en Herkenningsdienst van de Surinaamse politie begonnen aan een onderzoek naar de beschieting in het dorp Ma- kondre waarbij het jongetje werd gedood, volgens eerde re verklaringen van de auto riteiten werd het kind per ongeluk getroffen toen zoe kende militairen door de groep-Brunswijk in een hin derlaag werden gelokt; vol gens ex-premier a Haakmat werd het kind bewust ver moord door de militairen. Surinaamse militairen heb ben dinsdag drie Belgen ge arresteerd in het oosten van Suriname. De Belg Ramon, die werkzaam is bij het hout- verwerkingsbedrijf Bruyn- zeel in Paramaribo, werd sa men met twee gasten uit Bel gië aangehouden in het ge bied waar Bruynzeel hout wint. In Paramaribo sluit men niet uit dat de arresta ties verband houden met de zoekacties van het leger naar de groep opstandelingen van Ronnie Brunswijk. WASHINGTON Met nog maar 31 seconden te gaan, is de.lan- cering van het ruimteveer Columbia op 6 januari van dit jaar stopgezet, omdat een deel van de brandstof was weggevloeid. Geoleken is dat de oorzaak van de fout lag bij de oververmoeid heid van het grondpersoneel dat al enkele dagen twaalf uur of meer per dag werkte. Dat is gisteren bekend gemaakt door de de presidentiële commissie die een onderzoek instelt naar de ramp met het ruimteveer Challenger. Na een bedieningsfout stroomde vijf minuten voor de lancering een hoeveelheid vloeibare zuurstof weg; daardoor daalde de temperatuur in de motor tot een onaanvaardbaar niveau waarop de aftelling werd stilgezet. Pas na afloop van de procedure ont dekte het personeel de oorzaak. Was het ruimteveer toch gelan ceerd dan zou de Columbia niet haar juiste baan om de aarde kunnen vinden wat een gevaar zou hebben opgeleverd voor de bemanning. Het ruimteveer werd uiteindelijk 22 januari, na nog enkele uitstellingen, gelanceerd; dat was drie weken voor de dramatische lancering van de Challenger. Een bewoner van Bankstown, een dorpje tien kilometer van Sydney bekijkt vanuit een kano zijn bestelauto, die geparkeerd staat onder zijn huls. Het zuiden van Australië is zwaar getroffen door over stromingen na overvloedige regenval. DHAKA Ongeveer veertig- Ook elders in Azië en in Au- een spoor van vernielingen duizend inwoners van Bangla- stralië eisen zware regens hun aangericht waarbij zeventien desh zijn door zware moesson- slachtoffers. Bij overstromin- doden zijn gevallen en duizen- regens afgesloten van de be- gen in China zijn zeker dertig den mensen moesten vluchten woonde wereld. De overstro- mensen om het leven geko- voor overstromingen, mingen hebben tot nu toe aan men. De typhoon Sarah heeft acht mensen het leven gekost in noord- en midden-Japan PRETORIA Vrachtwagens met goederen voor en vanuit Zambia en Zimbabwe hebben gisteren bij Zuidafrikaanse grensposten aanzienlijke ver traging opgelopen door ver scherpte controlemaatregelen van de Zuidafrikaanse#douane. Hele rijen vrachtwagens vormden zich aan de noorde lijke grens met Zimbabwe na dat Zuidafrikaanse douaniers de controle voor goederen in de richting Zambia en vracht vanuit Zimbabwe en Zambia strikter uitvoerden. Deze controles komen als tegenmaatregel tegen de buur landen van Zuid-Afrika die zich voor sancties tegen het bewind in Pretoria hebben uit gesproken. Volgens vrachta- fenten in Zuid-Afrika en Zim- abwe veroorzaken de contro les enorme vertragingen bij de grensovergang Beit Bridge, waar alle vrachtwagens met lading uit Zimbabwe, Zaire en Zambia door de controleurs werden uitgeladen. Deze drie landen zijn voor wat betreft hun export alle sterk afhanke lijk van Zuidafrikaanse ha vens. Ook bij de zuidelijke grens met Botswana werden dergelijke controles uitge voerd. Minister van buiten landse zaken Botha waar schuwde dat Pretoria voortaan accijns legt op importen die worden doorgevoerd naar de zwarte buurstaten. Aan de grenzen wordt gecontroleerd of er borg is betaald voor de produkten die via Zuid-Afrika naar de frontlijnstaten worden getransporteerd. President Reagans poging een zwarte Amerikaanse ambassa deur voor Zuid-Afrika te vin den lijkt opnieuw problemen op te leveren. Gisteravond cir culeerden er berichten dat de tweede kandidaat, de ambassa deur in Denemarken Todman onder druk van zijn familie had verzocht niet in aanmer king te willen komen voor de post. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 15) De erkende boskabouter duwde Kareltje Knetter het pas omgehakte denneboompje in de hand en wandelde er toen met bijltje en lan taarntje opgewekt vandoor. Hii zong er een vro lijk liedje bij en hij was kennelijk héél tevreden met de goede daad, die hij zojuist verricht had. Schor galmde zijn gebarsten oude-mannetje- stem door het woud en ondanks de dikke sneeuwlaag kon Kareltje Knetter duidelijk horen dat de tekst van het liedje over drie soorten boskabouters ging: „Een boskabouter zonder sik, da's geen erkende zoals ik, Een boskabou ter zonder knevelt. Die is constant door drank beneveld. Maar een boskabouter met een baard. Die is wel duizend anderen waard!" Ka reltje Knetter kon deze hoogstaande rijmelarij woord voor woord verstaan en hij vond het zo mooi, dat het betreffende liedje in zijn ogen wel een plaatsje waard was in de verheffende zang programmaatjes van de radio. Kareltje besloot de kleine Ko Boltje te volgen. Deze zou immers wel in staat zijn hem de weg te wijzen nar het dorp Rijkhuyzen. Moeizaam zijn mooi denne boompje torsend liep Kareltje achter de kleine Ko aan en het duurde niet lang of hij had hem bijna, ingehaald. Juist op dét ogenblik ver dween Boltje in de eeuwenoude holle boom, die hem tot woning diende Langstlevende Amerikaan met kunsthart dood LOUISVILLE William Schroeder, de Amerikaan die het ongekende aantal van 620 dagen leefde met een mecha nische hartpomp in plaats van zijn zieke echte hart, is giste ren op 54-jarige leeftijd overle den. Dit is meegedeeld door het Humana-ziekenhuis in Louisville in Kentucky. Schroeder was de laatste over levende van vijf mannen die sinds 1982 permanente kunst harten hadden gekregen. De doodsoorzaak is niet bekend gemaakt PARIJS Een proces dreigt voor Christian Nucci, Frank- rijks socialistische oud-minis ter van ontwikkelingssamen-' werking. Op verdenking van fraude zal hij binnenkort worden gehoord door een onderzoeksrechter, waarna als wordt besloten tot op heffing van zijn parlementai re onschendbaarheid de officiële beschuldiging kan volgen. Met zijn inmiddels naar Para guay uitgeweken oud-kabinet schef Yves Chalier geldt Nucci als hoofdbeschuldigde in het corruptieschandaal „Carrefour du developpement" (Kruis punt van ontwikkeling). Daar is twintig miljoen franc over heidsgeld verdwenen. Chalier liet de Franse belas tingbetaler opdraaien voor avonturen met dure vriendin nen en de aankoop van een kasteel, terwijl Nucci zo een deel van zijn verkiezingscam pagne financierde alsmede contributies aan de socialisti sche partij. Net als Charles Hernu ten tij de van de Greenpeace-affaire telt Christian Nucci vandaag de dag nog maar weinig vrien den onder zijn mede-socialis ten in het parlement. Hij is dermate gecompromiteerd dat zelfs partijgenoten publiekelijk vragen om „een snel ingrijpen van justitie". IRA vergroot dodenlijst BELFAST Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) heeft de lijst van „legitieme doelwit ten" in Noord-Ierland ver groot met eenieder die zaken doet met leger en politie. Het IRA, dat vecht voor dë onaf hankelijkheid van Noord-Ier land van Groot-Brittannië, heeft inmiddels vier aanne mers gedood, die herstelwerk zaamheden verrichtten aan di verse politiebureau's. Ook le veranciers van brood en melk aan kazernes zijn met de dood bedreigd. MOSKOU De Sovjet- Unie is bereid het Chinese standpunt in het geschil over de grenslijn tussen de twee landen langs twee rivieren in Noordoost Azië in overweging te nemen. Dit heeft onderminister van buitenlandse zaken Kapitsa verklaard. Kapitsa stelde dat Moskou bereid is te erkennen dat de grenslijn wordt gevormd door de hoofdader van de ri vieren Amoer en Oessoeri en niet door de Chinese oever van de twee rivieren, zoals in omstreden verdragen uit de vorige eeuw is vastge steld. Die grenslijn wordt niet door China erkend. Dit betekent dat sommige ei landen, die in de verdragen worden beschouwd als deel van het Russische grondge bied, nu Chinees worden om dat zij onder de hoofdader. van de rivieren gelegen zijn, aldus Kapitsa. Hij zei niets over het eiland Chenbao. Dit ligt aan de Chi nese zijde van de Oessoeri en is in Chinese handen sinds het in 1969 het toneel was van het ernstigste grenscon flict in de geschiedenis van de twee landen. Tijdens de vuurgevechten zouden zeker 240 Sovjet-sol daten en 800 Chinezen om het leven zijn gekomen. Azi atische diplomaten interpre teerden Kapitsa's woorden als zou Moskou nu erkennen dat Chenbao Chinees is. Volgens de onder-minister staat de Chinese regering „positief" tegenover de jong ste voortellen van Gorbatsiov ter verbetering van de be trekkingen tussen de twee landen. China haalt met betrekking tot verbetering van de ver houding met de Sovjet-Unie altijd de bekende drie obsta kels aan, waarvan de Russi sche troepenmacht aan de grens er een is. De twee an dere obstakels worden ge vormd door de Russische aanwezigheid in Afghanistan en de Russische steun aan de bezetting van Cambodja door Vietnam. De Groene Amsterdammer stelt vast dat het parlement na de verkiezingen aan the ater, poëzie en beweging ge wonnen heeft. „Met enige goede wil kunnen Kok en Van Mierlo tot een perfecte arbeidsdeling komen. Kok brengt zijn sociaal-economi sche kennis en zijn banden met de vakbeweging in; Van Mierlo brengt leven in de discussies over buitenlandse politiek en de werking van het staatsbestel". Veel aan dacht in het blad voor de op mars van hypnose als be handelingsmethode voor al lerlei kwalen. Psychiater Louk van der Post: „In de moderne hypnotherapie heeft de klant het voor het zeggen. De taak van de the rapeut gaat niet verder dan: iemand een opening geven waar de klant zelf op door gaat. Dat is de basis waarop je mensen ertoe kunt bewe gen om terug te gaan naar zeer dramatische momen ten". Elders een uitgebreide beschouwing over de gevol gen van de toekomstige ro botmaatschappij. „Er moet een halt worden toegeroepen aan de ontwikkeling die de meerderheid van de bevol king voor haar levensonder houd afhankelijk maakt van de arbeidsmarkt". Een hoop volle reportage ten slotte uit Chili. „De democratische traditie en ervaring zijn nog zo sterk dat de Chilenen de druk van het militarisme en economisch-liberalisme weerstaan en hun oude or ganisatiecultuur oppakken". In Elsevier aandacht voor het PvdA-offensief tegen mensen die van zichzelf zeg- minister Van Eekelen van gen dat ze ten minste acht defensie. Bram Stemerdink: glazen per dag drinken. „Wil hij zijn imago herstel- Wanneer deze 800.000 blij- len, dan zal hij zijn uiterste ven doordrinken (en er is best moeten doen het parle- geen enkele reden aan te ne- ment te informeren. Brengt men dat ze hun gebruik zul- hij die openheid pas op aan len matigen) zijn ze over het eind van zijn ambtspe- tien jaar zowel medisch als hij_ voor die sociaal naar de knoppen". In een artikel over reageerbuis baby's zegt de Rotterdamse Evers uit Leidschendam, die embryoloog dr. Cohen: „Het een actie voert tegen sex tus- kan nog gemakkelijker en zoeksofficier Van Duyne van het ministerie van justi tie: „Het is moeilijk voor te stellen hoe er van een frau- debeleid sprake kan zijn, in dien de beleidsmakers niet op de hoogte zijn van het criminele voorveld. Zonder die kennis heeft het doen van beleidskeuzen veel weg van het Golden Ten spel. waarbij het onzeker is of het nu om inzicht en behendig heid gaat dan wel om toe val". Voorts een vraagge sprek met de voorzitter van de wereldschaakbond Cam- pomanes. „Bobby Fischer wilde intertijd wel degelijk tegen Karpov spelen. Hij wil nog steeds spelen. Maar al leen op zijn voorwaarden, namelijk zonder limiet, tot dat één van de spelers tien overwinningen heeft be reikt". De wiskundige prof. Van Wijngaarden praat over het zojuist vermoorde reken wonder Willy „Wortel" Klein. „Wiskundigen kon den niets van hem leren. Hij was ook geen wiskundige. Hij was knap, maar het wa ren trucjes". Een interview 'ook met de definitief door gebroken schrijver Ton van Reen. Over zijn geboorte streek Limburg: „Als Hitier de oorlog had gewonnen, zouden veel mensen in Lim burg het niet gemerkt heb ben. In hun uniformenziekte en drinkgedrag staan ze nog steeds dicht bij de Duitsers. In jongerencentra moeten kinderen zich te pletter zui pen. Wie niet meezuipt, wordt uitgestoten. Dat vind ik fascistoïde gedrag". Het omslagartikel van De Tijd constateert dat Neder land verzuipt en wel in de alcohol. „Er zijn 800.000 riode, dan kan tijd nooit optimaal functio neren". Elders zégt Maria goedkoper, maar qua resul taat zitten we aan het pla- sen leraren en leerlingen: „Een leraar mag nooit op avances ingaan. Zelfs al o gooien de leerlingen alles geslaagde zwangerschappen bloot. Daar moet hij mee benaderen we zo'n beetje de kunnen omgaan. Anders natuur". Elders aandacht hoort hij in het onderwijs voor de noden in de akker- niet thuis". Met de Utrechtse bouw. „De telers van fa- hoogleraar Verheijen wordt brieksaardappelen krijgen gepraat over de vraag of die- weinig voor hun produkten ren pijn voelen. „Een karper en hopen met suikerbieten die aan de haak wordt gesla- de geleden verliezen te com- gen en tracht te ontsnappen, vertoont gedragingen die zeer goed passen in een mo derne biologische theorie over de aard van en de wis selwerking tussen pijn en angst. Ik acht het op grond daarvan bewezen dat de vis zowel pijn als angst ervaart". penseren. Dus beginnen de boeren uit de Veenkoloniën ook met suikerbieten. Drie keer raden waar dat toe leidt". Een reportage uit Joegoslavië signaleert dat de paar miljoen katholieken in het land tweederangsburgers zijn. „Ze mogen geen officier Het omslagartikel gaat over of politieagent worden, krij- de Nederlandse filmcultuur. Regisseur Jos Stelling: „De televisie werkt flink mee aan het gegeven dat bij film vaak platheid troef is. Met al die series. Dat heeft te veel gewicht De ontwikkeling van de Nederlandse film wordt in Hilversum nog steeds te veel ontkend". gen nimmer toegang tot hoge ambtelijke of politieke functies en hun kinderen worden op school vaak ge pest". In de Haagse Post spuugt Hans Gruijters zijn gal uit over de Nederlandse poli tiek. „Het partijwezen krijgt gaandeweg Zuidamerikaanse trekjes. De partijcultuur komt gewoon neer op poli tieke incest. Men is voortdu rend met elkaar bezig, maar het heeft 'geen enkele bete kenis". Voorts een groot in terview met de beroemde filmacteur Jack Nicholson. „Je hebt die voorgekauwde beelden, die voorgekookte opvattingen over hoe dingen zijn. Ik geloof dat ik nog steeds sta te schreeuwen te gen de mensen om te probe ren de directe feiten met verstand onder ogen te zien". Ook een gesprek met Karin Loomans, die het sce nario voor de film Op Hoop van Zegen heeft geschreven. „Voor Ciske de Rat had Her man van Veen een liedje ge maakt, maar hij kreeg de tekst niet rond en dus werd het aan mij gevraagd. Het was een druilerige dag; ik was in een opstandige bui. De hele Nederlandse film wereld hing me de keel uit. En zo is die hitsingle ont staan: Krijg toch allemaal de koleere". Hervormd Nederland praat met Eimert van Herwijnen, een voormalige topman bij Shell die zich bekeerd heeft tot het alternatieve leven. „Ik ben dankbaar voor de verruiming en verrijking van mijn leven. Als manager leidde ik een beperkt be staan. Het was als een dunne schil, een eenzijdig laagje. Het leven heeft, merk ik nu, veel meer te bieden". In een ander artikel vertellen Chi nezen openhartig over hun Volksrepubliek. „Ik stel me het leven in het Westen voor als het beste ter wereld. In het Westen mag alles, dat zie je ook aan de zelfverze kerdheid van Westerlingen. Ze wonen in mooie huizen, gaan dansen en luisteren naar discomuziek wanneer ze willen". Ook jongeren uit Oost-Berlijn lucnten in het blad hun hart. „Iedereen weet hoe het systeem in el kaar zit. Maar het is moeilijk er iets aan te doen. De oude re mensen hebben in de loop van de jaren al genoeg mee gemaakt en houden zich lie ver rustig. En de jongeren weten niet goed waar ze moeten beginnen. De Wes terse cultuur, de muziek, is voor hen een soort vlucht". Voorts een gesprek met Ad Gijselhart, die onderzoek heeft verricht naar het ver schijnsel van de columnist. „Heel curieus: je weet altijd waar een columnist tegen is, maar nooit waar hij voor is. Het zijn vrijdenkers. Zo denk ik dat de PvdA geen goede columnist kan opleve ren, om van de CPN nog maar te zwijgen, want die fraudebestrijding. Onder- zitten ideologisch te vast".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5