£eidóe Qowuvnt Ministe^Van^ijk alleenheerser9 Bon: Diefstal f Miljoenenstrop dreigt voor Muziektheater Toch hogere accijns ondanks duurdere olie elk £cidóe (Sowuvnt Kwartaalresultaat Shell zestien procent lag er Consument niet altijd goedkoper uit in belastingvrije winkel Tegen-maatregelen van Zuid-Afrika betreurd door VS Donderdag 7 augustus 1986' 77e jaargang no. 23571 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpen;, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas.Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losser HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Vannacht omstreeks 14 graden en morgen ongeveer 20 graden. Westenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, en eerst nog mogelijk hard, 7. Zon op: 06.11; onder: 21.18. Schev. hoog water. 5.37 en 18.05; laag water: 1.19 en 13.34 uur. DEN HAAG De resultaten van de Kon. Shell Groep zijn zowel in het tweede kartaal als in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk beïnvloed door de ineenstorting van de prij zen voor ruwe olie in de wereld. 'Het nettoresultaat daalde in het tweede kwar taal ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van 1985 met 16 procent van 646 miljoen jtot 545 miljoen pond. De eerste zes maanden jgaven een daling te zien van 27 procent van |1730 miljoen tot 1263 miljoen pond. Stien tapt door De 87-jarige Christina Grond-Smeets uit Heerlen her denkt komende zondag een uniek jubileum: 75 jaar kasteleinse van het oudste café in de buurtschap Heer- lerheide. „Stien" heeft sinds 1911 minstens zes miljoen piljes getapt. Traag groeiend gras gekweekt EDMONTON In een laborato rium in het Canadese Edmonton kweekt men gras dat zo traag groeit dat de grasmaaier van het gezin overbodig kan worden. Dr. Jan Weijer van de universiteit van Alberta zegt dat het gras het einde zou kunnen betekenen van snoeien, water geven en wieden van grasperken. Weijer heeft va riëteiten gekweekt die maar één keer per jaar gemaaid behoeven te worden, die bestand zijn tegen droogte en tegen ziekte en die geen kunstmest nodig hebben. De nieuwe variëteiten scheiden bo vendien een verdelgingsmiddel af dat onkruid doodt. Zoetermeerders maken amok in vakantiebus DORDRECHT De politie van Dor drecht heeft gisteravond een bus met Haagse en Zoetermeerse vakantiegan gers van de weg gehaald. Ze waren op de terugweg uit Spanje. Negen jongeren uit Zoetermeer tussen de 19 en 21 jaar hadden op het laatste gedeelte de chauffeur bedreigd en lastig gevallen. Deze vroeg daarop assistentie van de politie. Die begeleidde de bus naar het bureau, waar alle inzittenden werden gefouilleerd. De negen jongeren wer den opgepakt en later met bagage op het station afgezet. Zij moesten de reis op eigen kosten afmaken. De overige passagiers konden daarna zonder pro blemen hun eindbestemming bereiken. Duizenden toeristen gestrand in Lloret de Mar LLORET DE MAR Enkele duizenden toeristen die bevestigde hotelbesprekin gen op zak hadden zijn het afgelopen weekeinde gestrand in Lloret de Mar, omdat alle hotelkamers vol zaten. Het Madrileense dagblad El Pais citeert de plaatselijke directeur van toerisme Arse- ni Gibert, volgens wie zeker 3700 toeris ten (onder wie ook,Nederlanders) geen dak boven het hoofd hadden. Velen van hen moesten de nacht doorbrengen in bussen en op het strand. Er zijn intussen verschillende klachten ingediend tegen de hotels Niza, Felipe III en Don Quijote. Pagina 3: Meer bevoegdheden leiden totsnellere afwikkeling reisklachten iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Explosie gevaar bij „friswijn" jversDEN HAAG ^Een nieuw wijn drankje, een com- 3binatie van wijn en koolzuurhou dende frisdrank, rayeJ wordt kort na zijn introduktie alweer uit de handel ge- Hnomen. ^flDe Kampense im- ^Hporteur Siebrand ^■bv heeft besloten een partij van een 'paarduizend fles- sen „Kico Cooler" terug te nemen, na klachten over spontane explosies. IEen onbekende hoeveelheid drank blijkt vóór het bot telen niet goed ge pasteuriseerd te zijn, waardoor de wijn kan gaan gis ten en de druk in \^de fles te hoog op- 7? loopt. Het ministe- //iJrie van WVC heeft mensen die „Kico \r Cooler" thuis heb- ly ben staan aangera- den om de flessen voorzichtig met een dikke laag kranten of textiel te omwikkelen en vervolgens de keu ringsdienst van waren in te scha kelen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog geen drie weken na zijn be noeming regeert de nieuwbakken minister Kees van Dijk (binnen landse zaken) in zijn een tje het land. Alle dertien andere ministers zijn met vakantie. Van Dijk neemt voor hen waar als het gaat om spoedzaken, aldus mr. Hans van der Voet, hoofddirecteur de Rijksvoorlichtingsdient. Van der Voet legt uit dat Van Dijk liever niet met va kantie ging, omdat hij zich in deze stille periode wilde in werken in de problematiek van Binnenlandse Zaken. Dit departement is grotendeels Minister Van Dijk neemt zijn dertien collega-ministers waar. nieuw voor hem. Als (CDA)- kamerlid was Van Dijk fi nancieel specialist en fun geerde hij lange tijd als voor zitter van de RSV-enquête- commissie. Wel was hij al eens eerder minister, in het tweede en derde kabinet-Van Agt (1981-1982), maar dan van Ontwikkelingssamen werking. De huidige alleenheerschap pij van Van Dijk bestaat voornamelijk uit het teke nen, als „minister ad inte rim", van stukken van ande re departementen die al ge heel zijn voorbereid. „Het is natuurlijk niet zo dat een ambtenaar van Verkeer en Waterstaat aan Van Dijk zal voorstellen of hij even de aanleg van een vaste oever verbinding over de Ooster- schelde wil goedkeuren", al dus RVD-directeur Van der Voet. Volgende week moet Van Dijk de heerschappij over dragen, aan zijn partijgenoot Jan de Koning (59), minister van sociale zaken en werkge legenheid. Deze is dan de oudste minister en als zoda nig, bij afwezigheid van pre mier en vice-premier, auto matisch voorzitter van de mi nisterraad. De week daarna zijn de meeste ministers weer terug op hun post. Ter dood veroordeeld Een deel van de Koerdische verdachten in een monsterproces in de Turkse stad Adana luistert naar het vonnis van de rechtbank: 25 Koerden werden ter dood veroordeeld en 25 anderen kregen levenslange celstraf. De Koerden zijn schuldig bevonden aan de dood van 168 mensen. De veroor deelden behoren tot de Koerdische Arbeiders Partij die streeft naar een onafhankelijke staat in het zuidoosten van Turkije. BRUSSEL De consument wordt in de belastingvrije win kels op de Europese luchtha vens ten onrechte de indruk gegeven dat er altijd koopjes te halen zijn. In het algemeen zijn de prijzen in de luchtha vens wel lager dan in de bete den en hun luchthavens. Volgens de BEUC kost een li terfles Schotse whisky van het merk Chivas Regal op de Pa- rijse luchthavens omgerekend 48,90 gulden, terwijl een fles van 75 centiliter in de super markt te koop is voor 34,50 winkels in de stad, maar als gulden, hetgeen neerkomt op het gaat om parfums en alco- 45,90 gulden per liter. Op het hol, doet de consument er ver standig aan eerst eens een prijsvergelijking te maken. Dit stelt het samenwerkingsver- vliegveld van Lissabon is par fum van het merk Chanel No 5 zeven procent duurder dan in de stad, en op de luchtha- band van Europese consumen- ven Heathrow moet voor films tenorganisaties BEUC in een twee procent meer worden be- gisteren gepubliceerd onder- taald dan in het centrum van zoek in veertien Europese ste- Londen. Anderzijds is alcohol op het vliegveld van Kopen hagen zeventig procent goed koper dan in de stad en par fum op Schiphol 35 procent goedkoper dan in Amsterdam. Volgens woordvoerder De Wijn van Schiphol zijn de be lastingvrije winkels daar het goedkoopste van alle Europese luchthavens. Alleen in enkele gevallen kan het zijn dat een produkt op een andere lucht haven goedkoper is, aldus De Wijn. BOUWSTOP NIET UITGESLOTEN Decs wil minder nieuwe ziekenhuizen GORINCHEM De laat ste jaren zijn er te veel al gemene ziekenhuizen ge bouwd. Dat is ten koste gegaan van psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinni geninrichtingen en ver pleegtehuizen. Het geld voor nieuwbouw in deze sector dient daarom de komende kabinetsperiode beter te worden verdeeld. Dat zei gisteren namens de nieuwe staatsecretaris Dees (Volksgezondheid) topambtenaar J. de Beer in Gorinchem. Voor nieuwbouw is dit jaar maximaal 580 miljoen gulden beschikbaar. Algemene zie kenhuizen slorpen daarvan niet alleen een te groot deel op, ze kunnen bovendien ge bruik maken van een aparte regeling. Die geldt voor initia tieven die de exploitatiekosten verlagen. Tot 1990 zit er twee miljard gulden in dit extra potje. Ziekenhuizen kunnen hun ex ploitatiekosten ondermeer ver lagen door het aantal bedden te verminderen. Doen ze dat, dan kunnen ze van de aparte regeling profiteren. Hoewel er in ziekenhuizen nog altijd te veel bedden zijn, hebben de andere inrichtingen er juist te weinig. De psychiatrisache- en zwakzinnigenzorg kan derhal ve niet inkrimpen, zodat ze geen aanspraak kunnen ma ken op het extra geld. Topambtenaar De Beer zei zich heel goed te kunnen voor stellen dat men in deze secto ren vol afgunst kijkt naar de uitvoering van de extra rege ling. Een bouwstop voor de al gemene ziekenhuizen noemde hij daarom geenszins uitgeslo ten. Voor een algehele bouw stop, die grote besparingen zou opleveren, voelt staatssecreta ris Dees niet veel. Onder meer omdat die érnstige gevolgen zou hebben voor de werkgele genheid in de bouw. WASHINGTON De re gering van de Verenigde Staten is zowel gekant te gen de sancties die zes Ge- menebestlanden hebben afgekondigd tegen Zuid- Afrika, als tegen het Zuid- afrikaanse antwoord hier op, zo heeft Witte Huis woordvoerder Larry Spe- akes gisteren gezegd. „Wij houden niet van sancties, waar zij ook vandaan ko men", aldus Speakes. Hij zei dat sancties volgens meestal een averechtse uitwerking hadden en po lariserend werkten. De commissie van buitenland se zaken van het Huis van Af gevaardigden wil dat president Reagan er bij de Zuidafrikaan- se regering op aandringt on derhandelingen te beginnen met het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) als wetmatige vertegenwoordiger van de zwarte meerderheid in dat land. In een resolutie, die mo gelijk nog voor het reces me dio augustus in stemming wordt gebracht, wordt tevens aangedrongen op vrijlating van de ANC-lèider Nelson Mandela en andere politieke gevangenen. Zuid-Afrika is gisteren begon nen met tijdrovende controles van vrachtladingen die bij de grenzen in het noorden en zui den van het land aankomen. De Zuidafrikaanse minister Botha van buitenlandse zaken waarschuwde dat de taktiek van strenge grenscontroles, in januari de regering van Leso tho ten val bracht. Botha sug gereert daarmee dat er wel eens volksopstanden in met name Zambia en Zimbabwe kunnen ontstaan door gebrek aan voedingsprodukten en an dere dagelijkse levensbehoef ten. Pag 5: Lange rijen vrachtwa gens bij grenzen Zuid-Afri- DEN HAAG Het Residentie Orkest en het Nederlands Danstheater lopen het risico miljoenen guldens rijksgeld mis te lopen voor de bouw van een muziek- en danstheater in het Haagse Spuikwartier. Bij de bouwwerkzaamheden zijn veel minder werkloze bouwvakkers ingeschakeld dan het Rijk als voorwaarde stelt om voor de bijdrage in aanmerking te komen. Het financiële gat van maximaal acht miljoen gul den dat hierdoor dreigt te ontstaan, zou door de opdrachtge vers zelf (RO en NDT), moeten worden gedicht. Een vrijwel onmogelijke opgave, omdat beide gezelschappen al de groot ste moeite hebben hun eigen aandeel in de bouwkosten bij een te brengen. mm „Nooit meer Hiroshima" Zevenhonderd Griekse kinderen hebben gisteren het Parthenon in de hoofdstad Athene omsin geld ter herdenking van het feit dat het 41 jaar geleden was dat de Ja panse steden Hiroshima en Nagasaki werden ver nietigd door atoombom men. De kinderen droegen op schriften met zich mee waarop stond: „Nooit meer Hiroshima". OLIEPRIJZEN NU STABIEL DEN HAAG/ROTTER DAM Een forse stijging van de olieprijzen zal niet leiden tot het verlagen van de aangekondigde ac cijnsverhogingen vnnr olieprodukten en Coca-Cola zal Pepper niet kopen NEW YORK Coca Cola heeft het bod van 470 miljoen dollar op de frisdrankenfabri kant Dr. Pepper ingetrokken. Het besluit volgt op de uit spraak van een Amerikaanse federale rechter vorige week dat overneming van Dr. Pep per door Coca-Cola de concur rentie op de frisdrankenmarkt te sterk zou beperken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (voor benzine negen cent per liter per 1 november). Volgens een zegsman in Den Haag zal in het kabi net eind augustus nog wel worden gesproken over de sterk gestegen olieprijs die via de koppeling van de aardgasprijs met die van stookolie leidt tot be perking van de aardgaste genvallers. In plaats van accijnsaanpassin gen wordt binnen het kabinet vooralsnog veel eerder ge dacht aan verlaging van het hoge btw-tarief of maatregelen in de sfeer van loon- en in komstenbelasting. Op de Rotterdamse oliemarkt wordt er rekening mee gehou den dat de prijzen van oliepro dukten zoals benzine, diesel en lpg, de komende dagen verder gaan stijgen aangezien de no teringen voor olieprodukten zich gisteren op een hoog ni veau hebben gehandhaafd. Noordzee-olie (brent) noteerde aan het eind van de middag ongeveer 13,50 dollar per vat, nadat deze oliesoort dinsdag 15,25 dollar had gedaan. De prijs van gasolie zakte met vijf dollar per ton en de benzine bleef stabiel. Pag. 4: Wildwest rond olie prijs heeft nog geen gevol gen voor de schatkist. Gifschip wordt vandaag rechtgetrokken DEN HELDER De bergers van Smit Internationale zijn van daag begonnen het bij Den Helder gezonken gifschip Olaf rech top te zetten. Gisteren werden daarvoor de laatste voorbereidin gen getroffen. De berging van het schip is dagenlang opgehou den door de harde wind; de duikers hebben negentig uur niet kunnen werken. Bij het kantelen is hooguit windkracht vier toelaatbaar. Bij grotere windsnelheden kunnen de twee deinen de bokken te grote spanningen op de kwanteltrossen brengen, waardoor deze kunnen knappen of de Olaf ernstig kunnen be schadigen. Als het weer verder geen roet in het eten gooit, zou de Olaf komende zondag kunnen worden gelicht. Er wordt in Nederland heel wat afgestolen. We le zen het elke dag weer in de krant: hier een dief stal, daar een inbraak. En vooral ook bouwterrei nen worden door de heren inbrekers „bezocht". Al leen al in deze bedrijfstak verwisselt jaarlijks in ons land voor wel twintig miljoen gulden aan mate rialen op onwettige manier van eigenaar. Het is - zo blijkt uit een bericht van vandaag - zelfs sprake van 's nachts „winkelen", waarbij de voorkeur van de „geachte clientèle" uitgaat naar breekijzers, sloophamers, betonscharen, porto- en mobilofoons. Een vooral voor aannemers dus hoogst verontrus tende tendens. En al weten wij nu wel, dat de Leidse Courant een krant is om te stelen, toch hebben .we maar liever dat er gewoon één gulden tien voor wordt neergelegd of (wat nog beter en voordeliger is) dat men zich (proef-)abonneert. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1