Mens met verdriet heeft meer kans op ziekten VVV Warmond welgemoed ondanks plundering kas Van theebladhanger tot knuffelvarken REIDEN In onze wes- prse wereld is verdriet its waar niet graag over Irordt gesproken. Verdriet t iets persoonlijks en gaat [iemand wat aan, wordt laak gedacht. Op het ui- £n van verdriet rust een Bboe en dit taboe gedijt jrima in een jachtige we- mskid, waar men geen tijd al. peer heeft voor anderen. foch draagt deze mentali- eit ertoe bij dat mensen |iet verdriet eerder ster- len of ziekten krijgen. Zo k uit onderzoekingen ko pen vast te staan dat pannen de eerste zes paanden, na het overlij- len van hun echtgenote, !en groot risico lopen om lok te overlijden. ^"{>e Leidse hoogleraar in de hppuisartsengeneeskunde, prof. ,jeJr. K. Gill wil meer aandacht dat'oor deze lacune in de gezond heidszorg. Al sinds de aan vaarding van zijn ambt van en:lewoon hoogleraar aan de jnJ-eidse universiteit in decem- 3Q»er 1983, ijvert hij voor meer jegrip voor „verdriet". In zijn 7er!>ratie „Er is een weten van jg.verdriet" stelde hij dat ver- ie(driet in de geneeskunde een verwaarloosd begrip is. En dat prwijl men er juist op dit ge ren bied erg veel mee te maken heeft. Mede door de inzet van Gill is er echter de laatste ja ren meer aandacht voor ver driet gekomen. Een ontwikke ling die zich nog steeds voort zet. „Verdriet heeft de laatste tijd meer aandacht gekregen in de geneeskunde. Een onderzoek dat in Amerika werd gehou den heeft daar zeker toe bijge dragen. Uit dat onderzoek is gebleken dat mannen, van wie de vrouw aan borstkanker was overleden, een sterk vermin derde weerstand kregen. On derzoekingen wezen uit dat de samenstelling van hun bloed veranderde en dat de natuur lijke afweermechanismen wer den aangetast. Hierdoor had den die mannen natuurlijk ook een grotere kans op ziek ten. Uit een ander onderzoek in Engeland was al gebleken dat veel weduwnaars in de eerste zes maanden na het overlijden van hun echtgeno tes, overleden. Hun sterftecij fer lag veertig procent hoger dan dat van gehuwde leeftijds genoten. Het is duidelijk dat we door deze onderzoeken meer inzicht hebben gekregen in de lichamelijk gevolgen van verdriet. Het aspect verdriet heeft daardoor een nieuwe di mensie gekregen", aldus Gill. Naar aanleiding van deze nieuwe gegevens voelde pro fessor Gill zich meer gesteund in zijn strijd voor meer begrip voor verdriet en stelde zich de vraag wat te doen om mensen met verdriet te steunen. Vol gens Gill houdt het verhaal „Verdriet" van de Russische schrijver Tsjechow een aantal lessen in voor dokters: tijd ne men voor de ander en vooral luisteren. Troost „Troosten, mensen begeleiden, naast hen gaan staan, is een moeilijke zaak. Het is iets waar veel mensen niet mee om weten te gaan. Goed troos ten is niet makkelijk. Het be langrijkste is waarschijnlijk om goed te luisteren, maar mensen die kunnen luisteren zijn een schaars artikel gewor den in deze jachtige maat schappij", zegt prof. Gill. heeft genomen om verdriet en het begrip troosten nader te onderzoeken met behulp van de zogenaamde bibliotherapie. „Tientallen jaren geleden is het initiatief voor een dergelij ke therapie in Amerika-geno men, maar het is nooit uitge werkt en al snel was de aan dacht ervoor dan ook totaal verdwenen. We hebben de draad" hier nu weer opgeno men". Veel wil de professor nog niet kwijt over de therapie maar in Professor K. Gill: „Goed troosten is niet makkelijk. Het belangrijkste is waarschijnlijk om goed te luisteren." grove lijnen komt het erop neer dat mensen in het ge schrevene troost kunnen vin den. „Gelovigen vinden troost in de bijbel of koran, maar ook in gedichten of goede verhalen zijn veel troostende woorden te vinden. Van teksten over verdriet gaat herkenning uit en dat schenkt troost", aldus de hoogleraar. Aandacht voor verdriet is er ook op internationaal niveau steeds meer. Vorig jaar werd er bijvoorbeeld in Jeruzalem een eerste internationaal con gres over verdriet gehouden. Op dit congres, dat een week duurde en waaraan zo'n 500 mensen uit zeventien landen meededen, was Nederland met een grote delegatie vertegen woordigd. Professor Gill hield op dat congres ook een voor dacht. Boerhaavecursus Om de huidige belangstelling voor verdriet niet te laten ver slappen, wordt door de hoogle raar een Boerhaavecursus voorbereid, die volgend jaar juni in Leiden zal plaatsvin den. Deze cursus voor post academisch onderwijs, is be halve voor medici ook voor al lerlei andere disciplines toe gankelijk. „Verschillende hoogleraren van de faculteit hebben meegedacht over de cursus. Tenslotte, niet alleen huisartsen hebben met ver driet te maken. Ook psychia ters, gynaecologen, pastores, welzijnwerkers en wellicht ju risten, komen verdriet vaak in hun werk tegen. Als we pra ten over kwaliteit van het le ven en we steeds meer uitgaan van héél de mens, dan moet ook het verdriet opgepakt worden. En met het geven van een pilletje kom je er niet. Er moet meer gebeuren. Als je uit onderzoek weet, dat de groep mensen met verdriet extra kwetsbaar is, dan moet je daar iets aan doen. Tevens is het een intensivering van je taak, die haar daardoor waardevol ler maakt", aldus prof. dr. K. Gill. SYLVIA. VAN LEEUWEN Bijdragen: Frank Buurman en Jeannette Schreuder Foto's: Henk van de Ende Tips: 071-122244, toestel 23 Voor informatie en opgave kunnen belangstellenden te recht bij het Nieuwkoopse zwembad, 01725-1820, of me vrouw F. van Wijk-Groen, 01725-3781. Gondelvaart De jaarlijkse gondelvaart rond Kaageiland wordt za terdagavond vanaf negen uur gehouden. De route van de versierde en verlichte sche- lafeltennistoemooi pen voert vanaf de Balgerij door de Ringvaart richting De tafeltennisvereniging Kaagpont en daarna rond het TOV uit Noordwijk houdt eiland richting Eymenspoel. zaterdag en zondag het tradi- Daar wordt gekeerd en de- tionele tafeltennistoernooi zelfde route teruggevaren, voor badgasten. Op zaterdag De prijsuitreiking is om on- binden de veteranen de strijd geveer half twaalf bij Hotel aan, zondag is bestemd voor Kaagzicht. de badgasten die deze status nog niet hebben bereikt. De J\33gpon t CO lieert wedstrijden worden gespeeld Het inmlddels traditionele in het clubgebouw aan de Kaagpontconcert wordt dit Nieuwe Zeeweg 73 in Noord- jaar op zaterdagavond 9 au- wijk aan Zee. Het inschrijf- gustus gehouden. Het concert geld bedraagt vijf gulden per op ge veerpont op de Buiten- toernooi. Op zaterdag wordt kaag voor hotel-restaurant om vijf uur 's middags ge- Kaagzicht bestaat uit een pia- start, op zondag om tien uur norecital door Ruud Hansen, s ochtends. Inschrijven kan winnaar van het wereldor- bij de VVV (01719-19321), gelconcours, een show door TOV (01719-14820) en Dolfijn een swingend orkest een de- (01719-13553). monstra tie op het allernieuw- Cl jj ste digitale multikeyboard. Dlotmiaaag Bovendien zullen Hans Sic- Ter afsluiting van de vakan- king en Jan Surf van de tiespelen treedt Dick de Wit- Kaag proberen een pianore- te zaterdagmiddag met zijn cital te geven op een surf- jeugdshow op. Het program- plank. De twee heren gaan ma vermeldt een clownerie, trachten een 250 kilo zware goocheltrucs, sneltekenen, piano op de zeilplank te hij- muziek, zang en een quiz. De sen. Toeschouwers wordt voorstelling begint om twee aangeraden voor acht uur uur en duurt tot vier uur. De aanwezig te zijn, want om kosten bedragen een gulden precies acht uur sluit de poli per persoon. Plaats van han- tie de Huigsloterdijk af. deling is de veiling EMM aan de Sotaweg in Roelofarends- Wanted veen- De groep Wanted treedt za- 4 M terdagavond op in het Lido AutO te water theater in Noordwijk. Het Veilig Verkeer Nederland repertoire van deze Country houdt op de zaterdagen 9 en Western band bestaat uit 30 augustus weer een cursus songs van onder anderen Auto te water in het zwem- Linda Ronstadt, The Eagles, bad van Nieuwkoop. Bij Steve Warmer, The Judds, deze ééndaagse cursus leren Alabama, Ricky Skaggs, Vin- de deelnemers hoe zij in de ce Gill en Dan Seals. Wanted' praktijk hun auto kunnen is winnaar van de Tros Zil- verlaten wanneer zij daar- veren Gitaar. De zaal gaat mee in het water belanden, om negen uur open. „Arbeid Adelt" met een rijke keur aan badborstels, theeblad hangers en gebloemde aanvatters. 0 LEIDEN OMGEVING Êcidócöoaxmit DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Voordwijk stelt parkeerfonds in i jOORDWIJK De gemeente Noord- - jijk wil een parkeerfonds gaan instel- c in. In dat parkeerfonds storten bedrij- 1 (en die willen uitbreiden of een nieuw s pbouw neerzetten een bepaald bedrag, 2 js ze niet voor de benodigde extra par- - herplaatsen kunnen zorgen. Dat staat t fi een voorstel van Ben W van Noord- 2 lijk aan de raad. lij uitbreiding of nieuwbouw kan de jjgenaar van het pand vaak niet vol- joen aan de eis om voor „passende" arkeergelegenheid te zorgen. Vaak tndat de ruimte voor extra parkeer plaatsen op het terrein er niet is. Meest- 1 krijgt de eigenaar vrijstelling van die -Ss. De gemeente vindt het echter niet eerlijk dat zo'n bedrijf dan niets hoeft te betalen, terwijl een bedrijf dat wel parkeerplaatsen aanlegt wél voor de kosten moet opdraaien. Een bouwer die niet aan de parkeereis voldoet, moet nu het bedrag in het par keerfonds storten dat hij anders aan een serie parkeerplaatsen had uitgege ven. De gemeente zal dan van dat be drag in de omgeving van het bedrijf parkeerplaatsen aanleggen. Als de ge meente daar niet aan voldoet of in elk geval niet snel genoeg, dan wordt het geld terug gestort. B en W zeggen het parkeerfonds wel als noodoplossing te zien. In eerste instantie moet er naar gestreefd worden, dat het bouwplan in voldoende parkeergelegenheid voor ziet. Sprietlopen in Rijpwetering RIJPWETERING De Nederlandse kampioenschappen spriet lopen (over circa 17 meter) hebben zondagmiddag plaats op de Akkersloot nabij de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering. Elke deelnemer ontvangt een leuke herinnering en maakt bo vendien kans op het winnen van de wisselbeker, een standaard of een van de vele vleesprijzen. De Veense blaaskapel „Die Blumenlönder Musikanten" (beter bekend als „De Sprotbuiken") staan garant voor een gezellige muzikale omlijsting. Bovendien is er een consumptietent en een haringkar aanwezig voor de versterking van de inwendige mens. De eventuele baten van het sprietloopkampioenschap zijn zoals gebruikelijk voor de Stichting „Geestelijk Gehandicapt Kind" (G.G.K.). De aanvang van het evenement is twaalf uur 's middags. Dan zijn eerst jongens en meisjes van zes tot en met dertien jaar aaa de beurt om via de spriet naar de overzijde van de Akkersloot te balanceren. Voor hen bedragen de kosten van deelname een rijksdaalder. Om 13.30 uur begint het sprietloop kampioenschap voor de dames en heren ouder dan veertien jaar. De kosten van deelname bedragen voor hen vijf gulden. Werkzaamheden Van Effendreef LEIDERDORP De Van Effendreef in Leiderdorp wordt opgehoogd en op nieuw bestraat. De werkzaamheden be ginnen rond 13 augustus en zullen on geveer. een maand in beslag nemen. Het wegdek van deze straat is in de af gelopen jaren ernstig verzakt. De opho ging is nodig om de leidingen van de nutsbedrijven de nodige grond-dekking te geven en om in de winter vorstscha- de aan het wegdek te beperken. Van tevoren worden door het Energiebe drijf Rijnland de elektriciteitskabels op gehaald. Die kabels zouden anders te diep komen te liggen na de ophoging. Voor informatie kan men terecht bij de heer L.J. Teunissen, tel. 411365 of de heer H.J.M. Vorst, tel. 899205. Verkiezing Miss Voorhout VOORHOUT De tweede editie van de verkiezing van-Miss Voorhout heeft plaats op 6 september. Dit evenement dat vorig jaar een uitverkochte zaal trok, wordt georgani seerd door sportschool Ki-Ai in samenwer king met de Oranjevereniging Voorhout. In 1985 was het de 17-jarige Yvonne Thompson die uitverkoren werd als Voorhouts mooiste en charmantste dochter. Zij won een 10- daagse reis naar de Spaanse Costa Brava. De deelneemster die dit jaar met de titel gaat Strijken, krijgt een reis aangeboden van 10 dagen naar Joegoslavië voor 2 personen. Nummer twee in de schoonheidsrace gaat 3 dagen naar Parijs. Inschrijfformulieren zijn vanaf 7 augustus verkrijgbaar bij R.P. Toor- enburg, Boerhaavestraat 56. Deelneemster moeten woonachtig zijn in Voorhout en ten minste 17 jaar oud zijn. Koelmeter gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN In brekers hebben gisteren gereed schap getolen uit een schuur aan de Frederik Hendrik straat in Alphen. Zij verbraken het slot van het ge bouwtje en namen een digitale koel meter mee. Deze heeft een waarde van ruim 1400 gulden. |LEIDSE PROFESSOR K. GILL: De eerste kennismaking met de herboren War- mondse VVV kan voor enige verwarring zorgen. Het VVV-uithangbord lokte de toerist weliswaar al van verre naar het pand Dorpsstraat 106, maar eenmaal binnen vraagt het even om een nadere oriëntatie om tus sen het speelgoed en het assortiment van kantoor boekhandel van de firma De Nie de VVV-folders te ontdekken. Toch is het juist die combinatie die de heropleving van de VVV, nog geen vier maanden geleden, in Warmond mogelijk maakte. „In een uitgesproken toeris tenplaats als Warmond moet je wel een VVV hebben", vindt Hylke Tromp, gemeen te-ambtenaar en Warmond- promotor bij uitstek, en ook nu weer bereid om een lunch pauze op te offeren om enige toelichting te geven. Tromp, de gangmaker achter schil derachtige evenementen zoals de Strontrace en de Turf race was lange tijd het enige over blijfsel van de sluimerende Warmondse VVV. Inmiddels is er weer een nieuw bestuur aan de gang gegaan waar Tromp als adviserend be stuurslid ook weer deel van uitmaakt. „Er is weer nieuw elan gekomen in het dorp en dat is heel plezierig. Het is al lemaal vrijwilligerswerk, moet je weten, mensen die zich inzetten uit enthousiasme voor Warmond". Het bestuur kwam op het idee om het informatiecentrum te combineren met een winkel en benaderde daarvoor de fir ma De Nie. Sietske de Nie was direct enthousiast en is nu, samen met Alice Mac- Kaay en Ingrid van Dijk, ge bombardeerd tot informatrice. Het geven van informatie over Warmond, het uitdelen van folders en de verkoop van duurder informatiemate riaal lopen soepel in elkaar over. „De belangstelling is groot. We worden vaak ge beld en steeds meer mensen weten de weg naar de VVV te vindenmeldt Sietske de Nie. De watersport domineert vanzelfsprekend in de ge meente, die het grootste deel van de Kagerplassen tot haar grondgebied mag rekenen. „Het water was vanuit War mond zelf lange tijd eigenlijk maar moeilijk te bereiken. Daar is door de verbinding met Koudenhoorn gelukkig verandering in gekomen vertelt Tromp. Het eiland Koudenhoorn en de voormalige zandwinplas 't Joppe blijken grote trekpleis ters te zijn geworden. „Dui zenden mensen liggen er op het strand van Koudenhoorn met de warme dagen. De sur- Een luxe geborduur de hoes voor het zon dagse bestak, een rijk versierde theeblad- hanger en gebloemde aanvatters. Het zijn enkele van de bui- tennissige handwer ken die je tegen woordig niet meer in de winkel kan krij gen, maar die in vele al dan niet deftige huishoudens nog wel degelijk prijs op wor den gesteld. De jaar lijkse zomerbazar van de Leidse, Haar lemse en Rotterdam se afdeling van de vrouwen verenging Tesselschade-Arbeid A delt biedt ui tkomst. In de chique ambian ce van Hotel Huis ter Duin in Noordwijk konden de stad-en- land-afzoekers giste ren terecht voor de meest uiteenlopende artikelen, die vroe ger steevast in elk huishouden voor kwamen. Zo prijkten er tulen badborstels op de ta fels. „Ik doe er nog elke dag mijn wasta fel mee", vertelt één van de organisatoren van de zomerbazar, terwijl zij de veder lichte gazen lapjes van de rose bol voor zichtig schikt. Knuf- felvarkens, knikker zakken,. doldwaze kneedknikkers, een muis waar een bril in kan en pluizige „slaapjes" zijn hebbe dingetjes waarvoor verder veel animo bestaat. Wij zijn be roemd om onze per fect gemaakte baby- en kinderkleding. Daar komen ze van heinde en verre voor naar Noordwijk", weet zij. Schattige wikkeljurkjes, mi nuscuul geborduurde slabbetjes en met smocwerk en kanten frutseltjes afgewerk te mini-kledingstuk ken vinden inder daad bij het in groten getale toegestroomde publiek veel aftrek. Morsmouwen „Dat dat nog be- stêét", roept een be zoekster verrukt uit en houdt een paar morsmouwen om hoog, die kok of kok kin moeten vrijwa ren van druppels die in de ijver van het kokkerellen langs de armen lopen. Ook bij de felblauwe poets wanten slaakt zij een enthousiaste kreet. Daar was zij nu al heel lang naar op zoek. Daar kon je het zilver zo mooi glan zend mee krijgen. Een jaar lang zijn tal van nijvere hand- werksters bezig ge weest om van de ba zar weer een groot succes te maken. De talloze geborduurde merklappen op de bazar doen waarde rend gewag van deze prestatie. „Arbeid Adelt" en „Elck syn waerom". Twee waarheden die hoog in het vaandel staan van de oudste vrouwen vereniging in ons land. „Andere vrouwen helpen op weg naar zelfstandig heid", luidt de offi ciële doelstelling. In het meer dan hon derdjarige bestaan geldt deze nog altijd, zij het dat de omstan digheden van de „hulpbehoevende" vrouwen veranderd zijn. „In de beginpe riode waren het vooral arme dienst bodes zonder betrek king die aan een op leiding en baan ge holpen moesten wor den, alsook vrouwen uit de betere kringen die van het idee af geholpen moesten worden dat werken een schande was. Te genwoordig bieden wij bijvoorbeeld bij standsmoeders de mogelijkheid tot thuis bijverdienen met het maken van allerlei handwerken. Wij verkopen die zonder winstoog merk". Van de op brengst van de ba zars kunpen jonge vrouwen een aanvul lende bijdrage in stu diekosten krijgen en worden zij daardoor in staat gesteld om tot een vak of beroep te worden opgeleid. Het is even zoeken tussen het speelgoed en de balpennen, maar dan blijkt: de VVV Warmond is herboren. fers kunnen zich uitleven op 't Joppe. Het VVV-kantoor is er op een zeer géschikt mo ment gekomen", vindt Tromp. De grotere toeloop van recreanten heeft helaas ook tot gevolg dat er minder gunstige elementen de ge meente binnentrekken. De VVV werd daar drie weken geleden het slachtoffer van, toen een dief er met de kas vandoor ging. tI, We werden afgeleid door een paar jongens die een zogenaamd een doos lego wilden kopen, en onder hand ging een handlanger naar achteren en nam onze eigen geldkist en die van de VVV mee", vertelt Sietske de Nie. De VVV leed een strop van 3400 gulden, onder meer in de vorm van geschenkbon nen die in de kist zaten. Deze tegenslag zal echter niet ten koste gaan van de toerist. De promotionele werkzaam heden worden, met een aan zienlijk beter beveiligde kas, welgemoed voortgezet. Plan nen zijn er volop. „Een één voudige informatiefolder heb ben wel al, we willen ook een wervende folder gaan maken, een plattegrond uitbrengen van Kagerplassen en dorp, een wandelroute uitstippe len", aldus Tromp. En War mond is natuurlijk meer dan water alleen, hetgeen de toe rist, bijvoorbeeld bij minder goed weer, aan het verstand gebracht zal moeten worden. „Daarbij zijn we er vanzelf sprekend ook voor de War- monders zelf. Die moeten niet het idee krijgen dat ze hier via de VVV alleen maar een hoop toeristen over zich heen krijgep". De VVV-Warmond is dage lijks, behalve zondag, van 8.30 tot 18.00 uur geopend en tele fonisch bereikbaar onder nummer 01711-10631. Daar buiten kan/men terecht bij de Leidse VVV, tel. 146846.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11