£eidóe (Bomo/rit Benzine en gasolie fors duurder na Opec-akkoord Militaire actie lijkt op komst in Oost-Suriname 51 Politiebond noemt risico's onaanvaardbaar OLIEHANDEL: Dom-lift blijft steken Reorganisatie marechaussee op komst Tamilpredikers spoorloos na conferentie £eidóe 0ouAa/nt Woensdag 6 augustus 1986 77e jaargang no. 23570 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersaijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Wisselend bewolkt en enkele buien, in de 'avond mogelijk met onweer. Vannacht rond 15 graden, morgen omstreeks 21 graden. Wind draaiend van zuid naar zuidwest, matig, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 06.10, onder: 21.20. Schev. hoog water: 5.05 en 17.32; laag water: 13.05 uur. Politie vindt lijk in huis Boy George LONDEN De Londense politie heeft vandaag het stoffelijk overschot van een 27-jarige man gevonden in een huis, dat ei gendom is van de popzanger Boy George. Scotland Yard deelde mee dat de identiteit van de man nog niet was vastgesteld, maar dat het vermoedelijk een vriend van Boy George betrof. Volgens Jordan was er geen sprake van verdachte doodsomstandighe- den, ofschoon een overdosis verdovende middelen niet wordt uitgesloten. Boy Geor ge zelf, die bekend staat om zijn extrava gante kleding en overvloedige make up, heeft de heroïne onlangs afgezworen en is nadien een campagne gestart tegen drugs gebruik. Eis: boete en maand voorwaardelijk voor topambtenaar V. AMSTERDAM De rechtszaak over de ontrui mingsactie van een woning in de 2e Jan Steen straat in Amsterdam, waarbij in februari o.a. de 44-jarige topambtenaar Rens V. van het ministe rie van sociale zaken werd gearresteerd, is van morgen behandeld in afwezigheid van deze be langrijkste verdachte. V. had in een brief aan de Amsterdamse rechtbank meegedeeld niet te zul len verschijnen. De officier van justitie eiste voor het aandeel van topambtenaar V. een boete van duizend gulden plus een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand. Tegen V.'s vrouw Dini (35) en hun kennis Tarique (29) eiste de of ficier tweeduizend gulden boete en een maand voorwaardelijk. Akzo: iets lagere winst ARNHEM De nettowinst van het zout- en chemieconcern Akzo is de eerste zes maanden van 1986 iets teruggegleden in verge lijking met dezelfde periode vo rig jaar. Op een twaalf procent lagere omzet van 8,09 miljard gulden werd 459 miljoen ver diend, ruim vijf procent minder dan in 1985. Volgens het halfjaar bericht van Akzo is de omzetda ling vooral toe te schrijven aan valuta-invloeden en afstoting van dochtermaatschappijen. Het be drijfsresultaat van 728 miljoen was twee procent lager dan in het eerste halfjaar 1985. Bejaarde gedood door stier TER AAR De 70-jarige T.J. Elstgeest uit Ter Aar is gistermiddag overleden aan de verwondingen die hij opliep na een aanval van een stier. De man was bezig een aantal pinken en de pinkstier over te brengen naar een ander weiland, toen de stier hem bij de Oostkanaalweg op de ho rens nam. De politie vermoedt dat de man een onverwachte beweging heeft ge maakt, waardoor de stier is geschrokken. De zwaargewonde Ter Aarder werd ge vonden door een voorbijganger die politie en een ziekenwagen waarschuwde. In het Alphense ziekenhuis Rijnoord overleed de man later aan zijn verwondingen. De stier is door de politie met een karabijn afge schoten. Door de stijgende olieprijs van de laatste dagen zullen de telwerken van de super- en dieselpompen morgen twee cent hoger worden afgesteld. Verwacht wordt dat de benzineprijs na het weekeinde verder zal stijgen. ROTTERDAM In de Rotterdamse olie- en pro- duktenhandel wordt er rekening mee gehouden dat het maandagavond bereikte akkoord tussen de Opec-landen over een drastische produktiever- mindering op korte ter mijn zal leiden tot sterke prijsstijgingen van tal van olieprodukten. Een han delaar in Rotterdam zei gisteren het niet uitgeslo ten te achten dat de prijs van een liter benzine bin nen- de korste keren van 134 cent per liter gaat op lopen tot boven de ander halve gulden. Ook diesel (ongeveer 70 cent per li ter) kan flink in prijs stij gen. Als gevolg van de hogere note ringen worden benzine en die selolie morgen al twee cent per liter duurder. De meest voorkomende prijzen voor benzine en diesel Dij de zelf- tankpomp zijn momenteel resp. 1,40 gulden en 72,4 cent per liter. De prijsexplosie die zich gisteren op de oliemark- ten heeft voorgedaan, is nog niet doorberekend, zodat nieu we prijsstijgingen deze week kunnen volgen. De internationale oliehandel heeft met name gisteren zeer nerveus gereageerd op het to taal onverwachte akkoord van de Opec-landen. Begin deze maand noteerde ruwe Brent, de meest verhandelde Noord- zee-olie, voor levering in sep tember nog 9,70 dollar per vat, maar gisteren was dat al tegen de 15 dollar per vat, een stij ging van ongeveer vijftig pro cent. In New York steeg de prijs voor een vat West Texas Intermediate gisterochtend tot 16,50 dollar. Ook de prijzen voor stookolie en aandelen in oliemaatschappijen stegen scherp. Vanmorgen was de handel nog zeer nerveus, al werd niet duidelijk in welke richting de prijzen zich bewo gen. In de internationale olie handel bestaat namelijk grote onzekerheid over de uiteinde lijke effecten van het Opec-be- sluit. Pag. 4: Twijfels over hard heid O pee-akkoord. Eén van de kinderen wordt door een brandweerman uit haar benarde positie gered. bracht weigerde dienst, zodat de lift geen kant meer op kon. De brandweer moest de geveltoeristen met ladders uit hun benarde positie redden. Allen kwa men met de schrik vrij, mede dank zij de 22-jarige liftbediende die met zijn kalme optreden wist te voorkomen dat er paniek uitbrak. De arbeidsinspectie en de brandweer hebben de lift voorlo pig buiten gebruik gesteld. UTRECHT Éénentwintig onder wie vier kinderen, hebben giste ren een benauwd uurtje doorgemaakt toen.de tijdelijke lift tegen de Utrechtse Domtoren ter hoogte van de klok bleef hangen. Rond vier uur stond de lift, door een stroomstoring, zestig meter boven de grond plotseling stil. De handbediening die voor dit soort gevallen is aange- DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse autoriteiten hebben de be volking van een paar dor pen in het oostelijk deel van Suriname opgeroepen geen gebieden binnen te gaan waar het leger acties gaat uitvoeren. De oproep, vooral bedoeld voor twee bosnegerdorpen, is maandagavond via de staatsra dio verspreid. Dat is van zegs lieden bij de Surinaamse me dia vernomen. In Paramaribo wordt verwacht dat de klop jacht op de groep rond de re bellerende ex-militair Ronnie Brunswijk wordt verscherpt. De groep-Brunswijk houdt al twee weken twaalf militairen in gijzeling. Zoekacties van het leger hebben tot nu toe geen succes gehad. De autoriteiten vermoeden dat de mannen van Brunswijk zich ophouden in de bossen van Oost-Surina- Volgens een zegsman bij de Surinaamse media houdt de oproep niet in dat de dorpsbe woners hun gebied moeten verlaten. De bosnegers zullen vantevoren op de hoogte wor den gebracht van een militaire actie. De oproep is bedoeld voor de bosnegerdorpen Lan- getabbetje, Drietabbetje en kleinere nederzettingen in hun omgeving. De regering deed ook een be roep op de hele bevolking om al haar „adviezen en instruc ties stipt op te volgen en alle medewerking te verlenen aan de opsporingsfunctionarissen, die met de zoekacties zijn be last". Uit de ligging van de dorpen valt af te leiden dat de jacht op Brunswijk zich meer naar de binnenlanden verplaatst. Eerst richtte de zoekactie zich voor al op de omgeving van Bruns- wijks woonplaats, het dorp Moengotapoe dat ten oosten van Albina ligt. De Surinaamse ex-vice-pre- mier André Haakmat conclu deert uit de oproep aan de bos negerbevolking dat de Suri- luchtmacht van plan is het gebied te bombarderen en delen van het ondoordringba re oerwoud plat te branden om de jacht op Brunswijk en zijn mannen te vergemakkelijken. De Surinaamse premier, Per- tab Radhakistun, heeft van morgen overigens ontkend dat er plannen zouden zijn voor de door Haakmat aangekondigde grootscheepse actie. Hij noem de Haakmat „een halve gare". Pagina 5: Aanhangers Bou- terse dreigen met acties in Nederland. De voormalige vice-premier van Suriname, André Haakmat, zegt dat de Surinaamse luchtmacht van plan is het oosten van Surina me, waar de rebellerende militair Brunswijk zich bevindt, te bom barderen en delen van het oerwoud plat te branden om de jacht op Brunswijk en zijn mannen te vergemakkelijken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om het schreeuwend tekort aan perso neel weg te werken zal de Ko ninklijke Marechausee moeten worden gereorganiseerd. Over de vorm van deze reorganisa tie wordt momenteel nog vol op gestudeerd. De gedachten gaan uit naar een structuur als bij de rijkspolitie. De operatie zal moeten leiden tot een tot een slagvaardiger en doelmati ger apparaat. Volgens marechausee-woord voerder luitenant drs. G. Pel- legrom is de reorganisatie noodzakelijk geworden in ver band met het grote personeels gebrek waarmee het keur korps kampt. De uitbreiding van de werkzaamheden, als gevolg van de toegenomen ter reur- en actiedreigingen, on der meer op Schiphol en Woensdrecht, vraagt om zeker 500 personeelsleden meer. Om de ergste nood te ledigen start het korps op korte termijn een wervingscampagne van onder meer Kort Verband Mare- chausees. s t UT NA DOODSTEKEN HOOFDAGENT Met een politiekogel in zijn bil wordt de man die een hoofdagent in Amsterdam heeft doodgestoken afgevoerd naar het ziekenhuis. AMSTERDAM Het af delingsbestuur van de Ne derlandse Politiebond vraagt zich in een brief aan de gemeentepolitie (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van 1.598,--voor f 799,--; deken kist van f 498,-- voor f 198,-; originele secretaire van 798,-voor f 399,-; complete eiken eethoek van f 2.980,-- voor I 1.498,--; modern bankstel van 2.500,-- voor 1 1.250,--.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. van Amsterdam af hoever de overheid de „ongebrei delde ontwikkelingen" in de Amsterdamse binnen stad laat voortgaan. „De afstand tussen geoorloofd gebruik van de wapenstok en het dienstpistool is der mate groot dat onaan vaardbare risico's moeten worden genomen", aldus het bestuur. Het afdelingsbestuur schrijft dit naar aanleiding van de schermutseling gistermiddag op de Amsterdamse Zeedijk waarbij een Amsterdamse po litieman om het leven kwam. Het slachtoffer is de 29-jarige hoofdagent Peter Lugten, die verbonden was aan het bureau Warmoesstraat. Hij werd even na vijf uur op de Zeedijk neer gestoken door de 32-jarige F.R. Deze is direct nadat hij de agent de steken had toege bracht door een politiekogel in de bil geraakt. Lugten patrouilleerde met een collega op de Zeedijk. Zij meerden een groepje me dat zich daar ophield te lopen. Bij dit groepje bevond zich ook F.R. „Deze tierde nogal tegen de agenten, maar werd door de anderen meegenomen. De man zag echter kans zich los te rukken om daarna met een in middels getrokken mes terug naar de agenten te lopen", al dus een politiewoordvoerder. „Toen deze een poging deed door de haag te duiken, greep Lugten hem beet. F.R. draaide zich om en stak de agent neer". Politieman Lugten laat een vriendin achter met wie hij in Broek in Waterland sa menwoonde. GRATIS ELKE WOENSDAG DE AMSTERDAM Twintig uit Sri Lanka afkomstige predikers ganisatic heeft ontdekt dat de evangelisten, allen Tamils, hun retourticket niet hadden gebruikt. Een woordvoerder van het ministerie van justitie sloot niet uit dat de predikers zich ergens in Nederland schuilhouden. De Srilankese evangelisten hebben daarmee een belofte gebro ken. Alle congresdeelnemers was gevraagd de conferentie niet te gebruiken voor asielaanvragen. Buiten de Tamilpredikers hebben alle evangelisten, ook die uit Iran, Irak en het oostblok, daaraan gehoor gegeven. Volgens ingewijden bevinden de Tamils zich in een kamp in de Srilankese organisatie i 5 land. „Het is vandaag toch woensdag de zesde augus tus?". „Ja, kijk maar. Het staat tenminste boven aan de krant". „Nou, dan is vandaag die man jarig, die altijd op deze plaats die stukjes schrijft". „O, ja? En hoe oud is 'ie dan geworden?. „Eenenvijftig. En hij schrijft die stukjes nu al meer dan drie en een half jaar. Hij denkt nu, dat er op zijn verjaardag wat meer mensen bereid zijn onder staande bon in te vullen. Zo'n beetje als een soort verjaardagscadeautje". „Hoe weet je dat eigenlijk allemaal?". „Nou, ik lees wel de Leidse Courant, maar dat staat er natuurlijk niet in". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1