Heet avondje in Zeist Sowa/nt Feyenoord kent plaats Voetbalgeweld j breekt weer - los in Londen f McEnroe I getrouwd MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 [LONDEN De zomerstop heeft de I hooligans lang genoeg geduurd. Zaterdag was het tijdens de vriendschappelijke wedstrijd van Tottenham Hotspur tegen [Glasgow Rangers onmiddellijk raak. Het geweld brak in alle hevigheid weer los. De Londense bobbies moesten met man en macht proberen de vechtende suppor- Iters uit elkaar te houden. Dat lukte ten koste van vele gewonden, onder wie po- litie-agenten en vijftig supporters. De po- 'li tie arresteerde vijftien personen. Het duel eindigde overigens in 1-1. Een supporter van Glasgow Rangers wordt met een bloedende hoofdwond afgevoerd, nadat hij in botsing is gekomen met de fans van Tottenham Hotspur. JONGE RENNER VERONGELUKT WITTNAU De zestienjarige Westduitse wielrenner Stephan Duve uit Hamburg is zaterdagmiddag tijdens de training voor het nationaal junioren-kampioenschap op de weg in de buurt van Witt- nau in het Zwarte Woud verongelukt. Volgens de informatie van de organisatoren reed Duve tijdens een afdaling tegen een tege moetkomende tractor aan. Hij was op slag dood. De wielervereni ging Wittnau, die de organisatie heeft van het wielerkampioen schap van gisteren, haastte zich te verklaren dat het traject, waar de junior om het leven kwam, niet voor de training was vrijgege ven. Een 37-jarige vrouw is om het leven gekomen en negen ande re mensen zijn gewond geraakt toen gisteren tijdens autoraces in Amaroo bij de Australische stad Sydney een wagen tussen het pu bliek belandde. De bestuurder van de gecrashte bolide kwam met de schrik vrij. Een ongeluk tijdens de Grand Prix van Finland in de 500 cc-klasse heeft het leven gekost aan een zesjarige jongen. De Westduitse motorcoureur Oswald Vogt verloor tijdens de race op het circuit van Imatra de controle over zijn machine en vloog het publiek in. De 29-jarige Vogt brak zijn bekken. Speerwerper Bob Roggy verongelukt HOUSTON De Ameri- kaanse speerwerper Bob R°ggy 's gisteren bij een auto-ongeluk in de buurt van Houston om het leven gekomen. Roggy stond in 1982 eerste op de wereld ranglijst. Hij werd 30 jaar. Bij het ongeluk waren nog vier personen, onder wie de kogelslingeraar Ken Flax betrokken. De atleten hadden een bijeenkomst van het Amerikaanse Olympisch Comité bijge woond. VANAVOND VERGADERING KNVB OVER PLANNEN INKRIMPING BETAALD VOETBAL Sy- a De Amerikaanse tennisser 21 John McEnroe is in aanwezig- attei heid van familie en vrienden in Oyster Bay op Long Island ge trouwd met de 22-jarige actri ce Tatum O'Neal. Het paar, dat j 2. elkaar voor het eerst in novem- >.4'per 1984 ontmoette, vierde in mei de geboorte van het eerste —kind, Kevin. De 27-jarige JAcEnroe, eerste op de wereld- anglijst van 1981 tot 1984, zal leze week, na een afwezigheid f 1 &an zeven maanden, weer zijn PfVopwachting maken in het ten- Leidnis-circuit bij het toernooi van Mountain Stratton. De drievou- lige Wimbledon-kampioen, die rerklaarde dat het vaderschap tem heeft veranderd, bereidde ijn rentree voor door onder neer een demonstratiewed- trijd te spelen tegen zijn Tsje- hoslowaakse opvolger Ivan endl. )egradatie van rijf Italiaanse Tubs geëist ILAAN De openbare aan jager, die zich namens de Ita- iaanse bond bezig houdt met tiet onderzoek naar hét voet- balschandaal, heeft vijf clubs 1 Benoemd, die zijns inziens moeten worden bestraft met Hegradatie wegens hun betrok- :enheid bij het regelen van ■■Éiitslagen ten gunste van de il- ^^egale toto. Aanklager Corrado ||de Biasi verzocht het strafco- ■gmité van de voetbalbond Udi- nese wegens competitieverval- (lÉsing terug te zetten naar de Ultweede divisie. Palermo, La- ■■■feio, Cagliari en Perugia, afge- lopen seizoen alle actief in de tweede divisie, zouden even eens dienen te gedraderen. 9 ifPerugia moet volgens het «Voorstel in de derde divisie ^elfs beginnen met vijftien punten achterstand. De Biasi igirong ook aan op maatregelen liegen Lanerossi Vicenza, dat "laar de hoogste afdeling is ge promoveerd. De club zou acht punten in mindering moeten crijgen, waardoor het totaal Dnvoldoende wordt voor pro- lotie. Triestina komt er in de ;is het lichtst af: een handicap /an vijf punten bij het begin de competitie in de twee de divisie. Behalve verenigingen werden bok personen aangesproken iroor hun aandeel in het ge-' 2Ï-uchtmakende schandaal rond i«e zwarte toto. Negentien lensen, onder wie Udinese- /oorzitter Lamberto Mazza en ïanager Tito Corsi als ook drie spelers van Palermo, kun- len mogelijk een schorsing te- smoet zien van vijf jaar. traffen variërend van zes taanden tot drie jaar schor sing hangen acht andere voet- llers van Palermo boven het Md. Als de voetbalbond de evindingen overneemt, dat is bet goed mogelijk dat Palermo iet eens een elftal meer op de sen kan brengen. De Biasi >eval ook aan de aanklachten egen de degradanten Bari en Jisa, de club waar ex-Ajacied Vim Kieft onder contract tond, te laten vallen. Het on- lerzoek naar het voetbal- 3 chandaal begon in januari, oen de politie bij het afluiste- en van telefoongesprekken HEjran vermoede drugsmokke- Jjj^ars stuitte op het bestaan van ■■en illegaal gok-circuit en het - rermoeden duidelijk werd, dat 345^n behoeve van hoge winsten voetbalwedstrijden werden ge tocht. ZEIST- Wanneer van avond in het KNVB-sport- centrum in Zeist de verte genwoordigers van de be taalde voetbalclubs sa menkomen om een beslis sing te nemen over de op zet van de competitie in de komende seizoenen ontsteken zij vrijwel zeker een groots vuurwerk. Dat is niks ongewoons, omdat de betaalde voetballerij in Nederland al sind men senheugenis niet zonder onduidelijkheden, ruzies en schandalen schijnt te kunnen. Het gaat er nu om de eredivisie in te krimpen van achttien naar zestien clubs. Aan vankelijk was een model voorgesteld, waarin deze operatie in één seizoen kon worden voltooid. Heftige reacties uit krin gen van vooral eerste-di- visieclubs zaaiden zoveel schrik en paniek dat van daag een alternatief ter sprake komt. Dat tussen voorstel ziet er als volgt uit: in twee jaar tijds wordt de eredivisie inge krompen tot zestien. In het tweede jaar verliest de eerste divisie de nummer laatst en dat gebeurt het seizoen daarop nog eens. Het ligt voor de hand dat.de eerste-divisieclubs niet al te happig zijn op deze -plannen. Zij wijzen met de vinger op het voorhoofd, omdat ze vap het beleid geen fluit meer snappen. Dat valt te begrijpen. De KNVB sleepte RBC, RKC en Emmen met de haren het betaalde voetbal in. Dat zou een waarborg voor de conti nuïteit zijn. Inmiddels heeft men van die koers klaarblijke lijk spijt, anders is het voorstel tot de versterkte degradatie niet te duiden. Veel clubs vragen zich af waarom een versterkte degra datie wordt voorgesteld, ter wijl kortelings nog nieuwe clubs in het betaalde voetbal werden gehaald. Bovendien stellen zij de deskundigheid van de topmensen ter discus sie. Daarbij wordt met nadruk gewezen op de blunders in de Sony-Philips affaire en de handelwijze rond het contract met FilmNet. De conclusies daaruit werden door het zit tende college kennelijk slechts binnenskamers getrokken. Zakenkabinet Het huidige sectiebestuur wordt een „zakenkabinet" ge noemd. Dat zakelijk slaat waarschijnlijk niet op het be oordelen van de UEFA-corres- pondentie. Ook daarop zal vanavond door de kritikasters gewezen worden. De nacom- petitie in de eredivisie was al gepland toen bleek dat de UEFA pas een seizoen later de winnaar daarvan in het UE- FA-bekertoernooi wilde toela ten. Terwijl competitieleider Jan Huybregts elders van een vakantie genoot werd in allrijl een schande voorkomen. De UEFA streek met de hand over het hart en gaf al voor het komende seizoen toestem ming. Dat snelle succes pleit overigens natuurlijk wel vóór het zakenkabinet van Zeist. De inkrimping van de eredivi sie en daaraan gekoppelde verkleining van het aantal be taalde voetbalclubs heeft min der te maken met de kwaliteit van ons betaalde voetbal dan men wil doen geloven. Wat dat betreft is enig begrip voor de argumentatie van de top mannen wel op zijn plaats. De afgelopen jaren heeft er zich door vandalisme een verande ring in de beoordeling van voetbalwedstrijden voorge daan. Die maakt de competi tieplanning tot een uiterst ge compliceerde materie. De zo genaamde risicodragende wed strijden, de weigering van bur gemeesters duels op bepaalde dagen door te laten gaan, de roep om een langere winter stop ook. De problemen hoop ten zich op en er moest iets ge beuren. Toen onstond het di lemma, want er is geen ruimte maken zonder ingrijpende maatregelen en was het dus jammer dat men net RBC, RKC en Emmen had binnen- gesluisd. Ruimte creëren De KNVB wil en moet ook ruimte creëren in de agenda. Een steekhoudend argument is de nadruk op het Nederlands elftal. Daarvoor moet straks alles wijken. Op het oog zou de totale voetballerij met die zienswijze mee moeten gaan, maar zo simpel ligt het niet. De topclubs hoeven niks te vrezen en tal van andere evenmin. In de eerste divisie bestaat een grotere angst. Wanneer aan het eind van het seizoen l987-'88 een voetbalstichting (zoals er zovelen in de afgelo- poen jaren zijn ontstaan) on deraan de ranglijst van de eer ste divisie staat betekent de gradatie niks meer of minder dan liquidatie. In die mogelijk heid is door de KNVB niet voorzien en dat kan de oor zaak zijn van hevige oppositie tegen de plannen. De zogeheten „klasse van on- afhankelijken" acht men in dit verband de oplossing, maar de animo daarvoor is in betaalde kringen ook al niet bijster groot. De argwaan is diep ge worteld. Een onfhankelijke klasse wordt beschouwd als het uitstel van executie, de overgangsfase naar opdoeking. De onderhandelingen over de competitie-opzet zijn ondoor zichtig. Zoals de vlag er nu bij hangt is er net geen tweederde meerderheid te vinden voor het alternatieve voorstel, dat dus een gefaseerde inkrimping van eerste en eredivisie be helst. De problematiek van Huy bregts heeft de leden in hun overtuiging gesterkt. Alleen is de afbouw niet door de zeker heden onderbouwd die nood zakelijk zijn om de kabouters van het betaalde voetbal ach ter de plannen te krijgen. Vandaar dat het vanavond in Zeist nog een heet debat kan worden. HENK MULDER De heren Jan Huybregts, André van der Louw en Jacques Hoge- woning (v.l.n.r.) en hun collega's in het sectiebestuur kunnen het vanavond zwaar te verduren krijgen in Zeist. Emoties Kort nadat de honkballers van Taiwan zater dagmiddag we reldkampioen Cuba hadden verslagen en daarmee de eer ste nederlaag toegebracht in het toernooi om de wereldtitel kregen ze in Haarlem een tra gisch bericht. De Taiwanezen ver namen dat al vóór het begin van de met 4-3 gewonnen krachtmeting met Cuba de voorzitter van de Taiwanese bond. Yen, plotseling was overleden. Door die mede deling raakte een aantal Tai wanezen zeer geëmotioneerd. En hun aanvan kelijke vreugde over de verras sende zege ver anderde daar door in tranen. Zie verder ach terpagina sport bijlage. Everton redt gezicht ROTTERDAM Everton heeft gisteren in het voetbal toernooi van Rotterdam zijn gezicht een beetje gered. De Engelse ploeg werd derde door in lichte onweers- en regen buien met 2-1 van Santos te winnen. Dat was niet zo'n kunst, omdat het onbeduiden de en aanvankelijk ook onge ïnspireerde Braziliaanse elftal pas halverwege de tweede helft op gang kwam. Everton*, vorig seizoen het landskampioenschap verlie zend aan aartsrivaal Liver pool, stond bij de rust met 2-0 voor door treffers van Heath en international Steven. Ma- zinho, één van de drie Brazili aanse invallers, bracht Santos iets dichterbij. Everton wilde de zwakke par tij van vrijdagavond tegen Werder Bremen, die na de 0-0 in de strafschoppenserie verlo ren ging, doen vergeten. Ma nager Kendall had daarom Trevor Steven opgesteld. Net als Gary Stevens en Reid was de aanvallende middenvelder licht geblesseerd. Onder zijn bezieling leefde Everton toch op. Santos stelde daar pas wat tegenover, toen de Engelsen zo arrogant werden, dat zij veel kansen letterlijk verknalden. Santos liet niets zien van het van te voren aangekondigde sambavoetbal. Pas door de mouwen eens op te stropen kreeg het de kracht, die in de slotfase leidde tot enige scher mutselingen voor het doel van doelman Barber. Vorig jaar was de Braziliaanse inbreng wel een succes. Gre- mio werd eerste door van Fey- enoord en Bayern München te winnen. Santos, vorige week derde in het toernooi van Dortmund, toonde zich aan het publiek als een rondreizend circus zonder artiesten. Trai ner Espinoza gebruikte het maximaal aantal toegestane wissels om dat te veranderen. Mazinho, Juninho en Ribamar brachten de spelvreugde, die Everton al lang had geleverd. Met name de Engelse aanval onderscheidde zich. Heath en Wilkinson speelden de defen sie van Santos geregeld uit. Eén probleem manifesteerde zich: een koele afmaker als de naar Barcelona vertrokken Li- neker ontbrak in het team. ROTTERDAM In de acht voorgaande edities van het Rotterdam-toer nooi bereikte thuisclub Feyenoord viermaal de fi nale. Al die keren won nen de Rotterdammers de eindstrijd van het belang rijkste deel van hun voor bereiding op de competi tie. Maar uitgerekend gis teren, toen Feyenoord het eigen publiek wilde warm maken voor de zoveelste opleving, ging het team van Rinus Israel voor het eerst in de finale van het eigen toernooi tenonder: 3-1 tegen Werder Bremen. De chauvinisten hielden het er gisteravond op dat Feyenoord tegen Bremen, vorig seizoen tweede in het (sinds „Mexico") tweede voetballand van de wereld, toch nog eervol ten onder ging. Maar het enige ar gument hiervoor was de kort stondige opbloei in het begin- van de tweede helft. Even, zo'n twintig minuten, poogde de thuisclub voor het oog van 27.580 kijkers de blamerende ruststand van 3-0 weg te wer ken. Als scheid rechter Egbert Mulder zijn werk correct had uitgevoerd (en Feyenoord bij 3-1 de verdiende strafschop had toegekend), zou de Rotter damse ploeg nog reële kans hebben gehad op een sensatio neel gelijkspel, of zelfs meer. En als Feyenoord wat zorgvul diger met de kansen had om gesprongen idem dito. „Een spits erbij zou geen kwaad kunnen", verkondigde trainer Rinus Israel na afloop. „Niet dat we nu nadrukkelijk naar eentje op zoek zijn, maar de basis is vooral voor de voor hoede wat smal". Onvoldoendes Maar Werder Bremen toonde in de eerste helft vooral aan dat de Rotterdammers in de fensief opzicht te kort komen. Zodra de ploeg de goede voor nemens (hard werken) vergeet en te maken krijgt met een te- maakte Manfred Burgsmuüller de afgang compleet door uit een hoekschop vanaf zeer na bij in te tikken, terwijl de Rot terdammers de over het sta dion trekkende bliksem ston den te bewonderen. Gelukje genstander van formaat, on- staan er ogenblikkelijk proble men. Zoals met Jos van Her pen, de tengere verdediger, die gisteren dacht even puur op zijn techniek het karwei te kunnen klaren. De met Israel van FC Den Bosch overgeko men Van Herpen maakte als libero nou niet bepaald indruk en tot overmaat van ramp werkte hij hoogstpersoonlijk de eerste treffer van Werder Bremen achter zijn doelman Joop Hiele. Samen met Ben Wijnstekers, voor wie Israel de linkerver- dedigingspositie in gedachten heeft, was Hiele de enige be trouwbare verdediger. Om de constatering „achterin ont breekt concentratie en ver trouwen", kon de trainer ha afloop dan ook niet heen. Voorstopper Henk Duut en Sjaak Troost scoorden duidelij ke onvoldoendes. Ook Israel vond dat Troost als rechter- verdediger niet voldeed („Vrij dag ook al niet") en verruilde hem in de rust voor André Hoekstra. Het werkpaard werd op het hem vertrouwde middenveld geposteerd en Keje Molenaar verhuisde naar de stek van Troost. Een oplos sing die voor herhaling vat baar is, zo liet Israel - die nooit zo kapot is geweest van Troost - na afloop doorschemeren. Op het moment dat de van een hernia-operatie herstellende oefenmeester de wijzigingen doorvoerde, stond zijn ploeg al met 3-0 achter. Hoewel Rudi Völler bij Werder Bremen niet eens van de partij was (vrijdag ruimde hij al na twintig minu ten het veld) werd de defen sief van de Rotterdammers in de eerste periode herhaaldelijk te kijk gezet. Zeven minuten voor de rust kopte Frank Or- denewitz simpel 2-0 in, terwijl zijn bewaker Henk Duut ach ter hem alleen voor de vorm ook nog maar een valletje maakte. Drie minuten later Mario Been gaat onderuit in een duel met Bernd Möhlmann in de eindstrijd van het eigen toernooi. Been stond daarmee model voor de prestatie van zijn ploeg. „In de rust heb ik gezegd dat ze een overwinning maar moesten vergeten, maar dat het publiek nog wel iets gebo den moest worden", aldus Is rael. Aan die oproep gaven de Feyenoorders, althans aanvan kelijk, gehoor. Onder aanvoe ring van vooral André Hoek stra hield de thuisclub de Westduitsers lange tijd voor het doel van Dieter Burdenski. Het offensief leverde tien hoekschoppen, zeven doelrijpe kansen en één treffer op. En daarmee een voor het publiek .toch nog aardige tweede helft. Nieuwkomer René Hofman, zó nieuw dat hij in de persinfor matie nog als André Hofman wordt aangeduid, zorgde zes minuten voor de eerste treffer. Via een gelukje en An dré Hoekstra kwam de rech terspits links voor het doel in balbezit en in tegenstelling tot later onder meer Tahamata (tweemaal), Been (tweemaal), Elstrup en Hoekstra, miste Hofman niet. Zoals Hofman vielen ook de andere nieuwelingen niet op. De Deen Lars Elstrup werd gisteren in de Kuip zelfs al op zijn eerste fluitconcert getrac- teerd, nadat hij een fraai door Mario Been ingeleide kans knullig verprutste. „Iedereen weet nu waar waar hij staat", concludeerde Israel, daarmee het na vrijdag ontstane en thousiasme indammend. ROB LANGEVELD Feyenoord - Werder Bremen 1-3 (0- 3): 14. Van Herpen (eigen doel) 0-1, 38. Ordenewitz 0-2, 42. Burgsmüller 0-3, 51. Hofman 1-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 27.000. Feyenoord: Hiele; Troost (Hofman), Van Herpen, Duut, Wijnstekers; Mo lenaar, Been, Heus, Hofman, Elstrup, Tahamata. Werder Bremen: Burdenski; Scharf, Schlindwein, Sauer, Otten; Möhl mann, Burgsmüller, Votava, Wolter, Ordenewitz. Meier (Hermann).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9