Omstreden wapen tegen fraude „Kok wilde alleen maar het kabinet beschadigen JMVFLtlys«a.! f Vliegtuigbom tot ontploffing gebracht SOCIALE RECHERCHEURS: Lubbers treft „ambtgenoot Nederlander in Spaanse cel verdacht van moord Innovator zet Sneek op stelten Btw Belgen ten onrechte naar Nederlandse fiscus BINNENLAND CeidacGou/tcwi MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Tegenslagen bij berging DEN HELDER De bergers van de met giftige afvalstoffen geladen Britse kustvaar der „Olaf" hebben dit weekeinde nieuwe te genslagen moeten incasseren. Het stormach tige weer legde het twee weken geleden be gonnen bergingswerk afgelopen zaterdag voor de zesde dag vrijwel stil. Bovendien bleek het niet mogelijk onder het midden van het schip kantelstroppen aan te brengen en dreigde een deel van de lading uit een ruim te worden meegezogen bij het wegzui gen van zand onder het schip. Een derde te genvaller was de ontdekking dat de lading behalve naar bakboord ook naar de achter zijde van het schip is verschoven. De door Smit Internationale gehuurde drijvende bok Hebe 2 uit Noorwegen is nu onderweg naar de berginslokatie vertrokken teneinde daar samen met de Taklift 4 en de Hebe 3 de „Olaf" te lichten. VLISSINGEN De 2000 kilo zware Duitse vliegtuigbom uit WO II die begin vorige week tijdens baggerwerkzaamhe den bij Lent in de rivier de Waal was gevonden, is gister ochtend in de Noordzee, op negen mijl ten westen van het Zeeuwse Westkapelle, tot ontploffing gebracht. Het werk werd uitgevoerd door de gecombineerde duik- en demonteergroep van de marine in Vlissingen en Den Hel der. De bom zou eigenlijk zaterdag al in zee worden vernie tigd, maar slecht weer maakte dit onmogelijk. Na eerst een nacht op de rede van Vlissingen te hebben gelegen voer het bergingsvaartuig de Onrust zondag met het projectiel naar zee. Daar werd de bom, voorzien van een demolitielading springstof, in het tien meter diepe water tot ontploffing ge bracht. Het was in verband met de staat van het projectiel niet mogelijk deze op of bij land onschadelijk te maken. VAN EEkELEN VERONTWAARDIGD: DEN HAAG Misbruik van en fraude bij sociale zekerheidsregelingen moeten krachtig worden bestreden en terugge drongen. Dat staat met zoveel woorden in het regeerakkoord en de re geringsverklaring van het kabinet Lubbers II. Controles, sancties, op sporing en registratievor- men zijn dan ook begrip pen die steeds terugko men in de beleidsvoorne mens. Vooral de uitvoerende orga nen (gemeentelijke sociale diensten, bedrijfsverenigin gen) worden aangesproken om een krachtiger fraudebe- strijdingsbeleid uit te voeren. De laatste jaren heeft daarbij een nieuwe functie zijn intre de gedaan: die van de „soci aal rechercheur" of „bijzon der controleur" met algeme ne opsporingsbevoegdheid. „Tachtig procent van de mensen denkt nou eenmaal altijd dat twintig procent op zijn zak leeft en dat daar dus sterk op gelet moet worden", zegt drs. A.C. van Vliet, di recteur van Divosa, de vere niging van directeuren van overheidsorganen voor socia le arbeid. Het bestuur van Divosa adviseerde in maart van dit jaar de gemeenten dan ook sociaal rechercheurs aan te stellen. Bovendien start ze dit najaar in samen werking met de Stichting op leiding Sociale verzekering een experimentele opleiding van één jaar voor deze be ambten. Van Vliet: „Maar de standpunten onder onze le den lopen nogal uiteen en de aanstelling van' een sociaal rechercheur hangt vaak sa men met de politieke kleur van de gemeenteraad". Divo sa schat dat er nu zo'n drie honderd sociale rechercheurs of bijzondere controleurs met algemene opsporingsbe voegdheid zijn en zeker nog eens even zoveel zonder die bevoegdheid. Druk Het ministerie van sociale za ken ontkent dat er druk op gemeenten zou worden uitge oefend om sociale recher cheurs aan te stellen. De di recteur van de gemeentelijke sociale dienst van Velsen, mr. B.H.M. van der Lubbe, heeft andere ervaringen. „Er gaat geen bijeenkomst met de ministeriële consulent voorbij of het punt van de sociale re chercheurs komt op tafel". Velsen wil (nog) niet begin nen met sociale rechercheurs. Het gemeentebestuur legde bewust het accent op de hulpverlening en niet op op sporing van fraude. „We doen hier vrij veel aan huis bezoek en dan ziet die bij- standsmaatschappelijk wer ker ook eerder of er iets aan de hand is. Ik sluit niet uit dat die twee taken contro le en hulpverlening soms met elkaar op gespannen voet kunnen staan, maar dat vind ik acceptabel zo lang het de cliënt maar duidelijk is", zo zegt Van der Lubbe. Vermoedens van fraude wor den in Velsen voorgelegd aan een fraudetoetsingscommissie met mensen uit de sociale dienst, die een advies aan de directeur uitbrengt. Deze be slist op de zaak wel of niet aan B en W voor te leggen en dat college kan tenslotte for meel aangifte doen. In twij felgevallen overleggen direc teur en commissaris van poli tie ook nog. Anonieme tips gaan rechtstreeks de prullen bak in. Van der Lubbe: „B en W vinden dat iemand ver antwoordelijk is voor de in formatie die hij aandraagt. Op zijn minst moet zijn of haar naam bij de dienst be kend zijn". Wilde verhalen Bergen op Zoom heeft drie bijzondere controleurs met opsporingsbevoegdheid in dienst voor de wijde regio, al len oud-politiemensen. An ders dan in Velsen wordt hier behalve op de geluiden uit het maatschappelijk werk ook gereageerd op anonieme tips. Directeur A. Valken burg van de sociale dienst: „We gaan niet op wilde ver halen af, maar we beoordelen anonieme tips toch altijd om te zien of er iets van waar heid in zit. Iemand kan wel uit angst voor repercussies zijn naam niet durven ge ven". Divosa neemt in een advies van april 1986 overigens een zeer terughoudende houding in wat betreft anonieme tips en wijst op de mogelijkheid dat „minder correcte" motie ven een rol kunnen spelen bij mensen die „spontaan" met informatie komen aan dragen. De vereniging vindt dat de beslissing om anonie me informatie te gebruiken bij de gemeenteraad moet lig gen en adviseert de leden er zeer zorgvuldig mee om te gaan. Hulpverlening en controle moeten alleen al uit een oog punt van duidelijkheid voor de cliënt uit elkaar worden gehouden, vindt Valkenburg. Huisbezoek door maatschap pelijk werkers zoals dat in Velsen regel is, is in Bergen op Zoom eerder uitzondering. Valkenburg: „Tja, misschien zou dat preventief kunnen werken. Maar dan moet je wel kijken naar de tijd die het kost en de mankracht. En die is er gewoon niet". Omstandigheden Bij het al dan niet vervolgen van sociale fraude wordt in Velsen mede naar de per soonlijke omstandigheden ge keken. Zo komt een veel voud van het aantal aangif ten niet verder dan de frau detoetsingscommissie. Van der Lubbe: „Je kunt méér doen als gemeente. Er zijn administratieve sancties mo gelijk, de gemeente heeft verhaalsrecht. Dan hoeven mensen niet meteen met jus titie in aanraking te komen". In Bergen op Zoom kijkt men juist bewust niet naar de omstandigheden. „We gaan niet op de stoel van de offi cier van justitie of van de rechter zitten: als de grens is gepasseerd doen we aangifte, maar dan doen we daar wel meteen een sociaal rapport bij. Daarmee bevorderen we de rechtsgelijkheid", aldus Valkenburg. De Arnhemse advocaat-gene raal mr. F.T. Boerwinkel is voorzitter van de landelijke fraudecommissie van het openbaar ministerie. Zijn vi sie op de houding van het OM in de opsporing: „We proberen actief en sturend zaken op de zitting te bren gen. Niet het kruimelwerk, maar vooral de grotere over tredingen en de overtredin gen die zich massaal gaan voordoen. Ik ben overigens niet zo bang voor die sociale rechercheur. Vergeet niet dat de rechercheur bij veel ern stiger vormen van fraude door malafide werkgevers kan belanden. Als er geen zwarte bazen zijn zijn er ook geen zwartwerkers zeg ik al tijd". Bijstandsvrouwen De grootste groep klanten van de sociale diensten wordt gevormd door de mensen met een bijstandsuitkering en binnen die groep laten de bij standsvrouwen het meest van zich horen. Voor de bij standsvrouw bestaat immers het dilemma wanneer ze met een nieuwe partner een „eco nomische eenheid" vormt en de uitkering komt te verval len. De sociale dienst heeft naast het overbruggingsmid- 'del van een „kennismakings periode" weinig controlemid delen die niet balanceren op de rand van de aantasting van de privacy. Het grote probleem voor de bijstandsvrouwen is, zo con stateert Van Vliet van Divo sa, dat tijdsverschijnselen als emancipatie en individualise ring haaks op de wet staan. De vereniging deed een handreiking aan de sociale diensten door een aantal toet singsnormen voor de „econo mische eenheid" te formule ren. Zo zouden bijvoorbeeld vragen over een affectieve en/of seksuele relatie niet re levant mogen zijn en zou de controle gericht moeten zijn op het gezamenlijk wonen en een gezamenlijke financiële huishouding. De Velsense directeur Van der Lubbe: „Soms denk ik dat je je erbij moet neerleg gen dat sommige zaken tot op zekere hoogte oncontroleer baar blijven en dat je moet vertrouwen op het eigen ver antwoordelijkheidsgevoel van de mensen". Iedereen lijkt het erover eens dat er geen sprake mag zijn van een heksenjacht en dat de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht moet worden genomen bij controles. Voor de Belangengroepering Benadeelde Bijstandsvrou wen (BBB) blijft de sociale rechercheur of bijzondere controleur vooralsnog vooral een „gluurder". Verhalen over controle op overhemden aan de lijn en postende re chercheurs voor de deur zijn niet verzonnen, zo blijkt uit een rapport dat een vrouw via een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) in handen kreeg. Valkenburg, vanuit de prak tijk in Bergen op Zoom: „Je kunt grenzen leggen in je on derzoek. Wij doen bijvoor beeld geen onderzoek in de buurt, bij familie of kinde ren. Maar posten met een auto, dat zou kunnen. En kij ken hoeveel overhemden aan de lijn hangen kan al in een eerdere fase van het onder zoek plaatshebben". Ook mr. Boerwinkel acht posten voor de deur wel geoorloofd: „Tja, het lijkt allemaal een beetje in de sfeer van de karikatuur te liggen. Maar ik weet dat het gebeurt en er zijn natuur lijk rechercheurs bij met dat terrierachtige in ieder ge val mag men er geen maan den mee doorgaan". 9? ARNHEM Minister president Lubbers heeft zaterdag in Burgers Die renpark in Arnhem een lang niet alledaagse ont moeting gehad met een „ambtgenoot" uit Kame roen: de 8-jarige gorilla Frangois, leider van een groep van zeven soortge noten. Slechts gescheiden door vier centimeter dik glas keken bei de leiders elkaar geruime tijd diep in de ogen en veel om standers meenden duidelijk blikken van verstandhouding te herkennen. De „ontmoe ting" vond plaats ter gelegen heid van de opening van het 6000 vierkante meter grote buitenterrein voor de gorilla's van Burgers Dierenpark en de daarbij horende, voor een groot deel uit dik glas bestaan de, observatieruimte voor het publiek. De opening werd ver richt door gorilla Francois, maar premier Lubbers mocht het woord voeren. Waarbij hij niet verzuimde het optreden vorige week van de drie nieu we fractievoorzitters in de Tweede Kamer verfrissend voor de democratie te Slechts gescheiden door vier centimeter dik glas keken de twee leiders Ruud Lubbers en Francois elkaar geruime tijd diep in de ogen en veel omstanders meenden duidelijk blikken van verstand houding te herkennen. FRIEMELS M6E& 2AK6ÊCD EN MPC IK OOK WETÊN waarom'' \JMU££6 Ve SCHRiKBAflENte \ACHTeftUrfcANC V/AN MMNI V s[ygq;cef)>rooPKfeVuT - Navo-eskader in Rotterdam Voor de loopplanken van de HMS „Piet Heyn" vormden zich zaterdag lange rijen belangstellenden die het vlaggeschip van de Nederlandse NATO-eskader eens van dichtbij wilden bekijken. Het eskader lag het afgelopen weekeinde in de Rotterdamse haven, en is TARRAGONA In Spanje is afgelopen zateF- dag een Nederlander ge arresteerd in verband met de moord op twee Neder landers die afgelopen vrij dag, doorzeefd met kogels en messteken, werden aangetroffen in een villa in Vilanova Descornalbou. Dat plaatsje ligt op zeven tien kilometer afstand van Cambrils in de Catalaanse provincie Tarragona. De twee slachtoffers, de 27-ja- rige Willem Tjame Vis en zijn 24-jarige vriend Michel Kuy- per, werden in de villa van Vis gevonden door de broer van Vis. Hij was ongerust ge worden omdat het tweetal sinds afgelopen woensdag spoorloos verdwenen was. De na een politie-onderzoek gearresteerde man, van wie al leen zijn voornaam Harold be kend is, was met Vis mede-ei genaar van de „Rotterdam"- bar in het nabijgelegen vakan tieoord Cambrils. Onder buurtbewoners bestaat de in druk dat Vis ook nog andere zaakjes deed gezien zijn zeer luxueuze levensstijl. De ver moorde café-eigenaar maakte talloze reizen naar Nederland en viel onder meer op omdat hij altijd in zeer dure auto's reed. Het plaatselijke dagblad Diario de Tarragona berichtte gisteren dat de moord waar schijnlijk in verband staat met drugssmokkel. SNEEK Een demonstratietocht van de Philips Innovater is zaterdag tijdens de Sneekweek uitgelopen op achttien schadege vallen bij schepen die lagen afgemeerd in het kanaal bij het Starteiland. Met de spinaker varend veroorzaakte de Innovator zo'n grote hekgolf dat enkele boten bijna op de oever werden gezet. De schademeldingen varieerden van kapotte tv's tot geknapte meertouwen en uit de grond gerukte palen. Schipper Dirk Nau- ta, die nog heeft geprobeerd ergere schade te voorkomen door naar de linkerzijde van het kanaal te zeilen, ging gisteren per soonlijk alle mensen die schade hadden af om zijn excuses aan te bieden. Vandaag is de Innovator naar Scheveningen vertrokken om van daaruit weer naar Engeland te varen voor een race van 350 mijl. De Sneekweek kende ook andersoortige onrust. Als gevolg van vechtpartijen moesten in totaal zestien mensen zich in het zie kenhuis laten behandelen aan hun verwondingen. Betico Croes voorlopig niet naar Heerlen HEERLEN Zolang de Aru baanse politicus Betico Croes nog in coma verkeert kan er geen sprake zijn van opname in het Heerlens revalidatiecen trum Lucasstichting. Familie leden van Croes hebben vorige week naar deze mogelijkheid geïnformeerd. De betreffende revalidatiearts maakte gister middag bekend dat niets con creets is afgesproken. MEP- leider Croes raakte zeven maanden geleden in coma door een auto-ongeval. Hij ligt nu in een kliniek in Chicago in de Verenigde Staten. Irene jarig Prinses Irene is morgen ja rig. Zij wordt 47 jaar. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Eekelen (Defensie) is verontwaardigd over de wijze waarop de nieuwe PvdA-leider Wim Kok hem vorige week in de Tweede Kamer be jegend. „Kok heeft op de man heeft gespeeld en niet op de bal", zo zei Van Eekelen gisteren voor de AVRO-radio. Volgens de bewindsman heeft de PvdA-voorman tegen beter weten in gehandeld, omdat hij erop uit geweest zou zijn „het kabinet te beschadigen". Dat zou ook blijken uit het feit dat Kok geen motie indiende. „Hij wilde dat deze kwestie een beetje boven de markt zou blij ven hangen", aldus Van Eeke len. Hij sprak de hoop uit dat dit niet het geval zou zijn. De VVD-minister „onthulde" dat hij Kok al ruim twee we ken geleden, onmiddellijk na de beëdiging van het nieuwe kabinet een brief had ge stuurd. De PvdA-voorman had toen namelijk ook al kritiek geuit op het aandeel van Van Eekelen in de RSV- en de Walrus-affaire, in de tijd dat hij staatssecretaris was van Defensie (1977 - 1981). „Ik heb hem dus aangeraden zich meer te verdiepen in de dossiers. Helaas heeft het niet veel ge holpen", zo zei de minister gis teren. Hij doelde erop dat Kok hem in het debat over de regerings verklaring, wederom vanwege de genoemde affaires, onge schikt had verklaard voor het ministerschap van Defensie. Wat de RSV-kwestie betreft illustreerde Kok zijn stelling door te citeren uit het rapport van de RSV-enquêtecommis- sie. „Die citaten waren uit hun verband gerukt", aldus Van Eekelen. En in de Walrus-af faire (twee onderzeeboten ble ken een half miljard duurder te zijn dan was gezegd) zouden de grote kostenstijgingen pas zijn opgetreden, nadat Van Eekelen van het departement van Defensie was vetrokken. De minister toonde zich erg blij met de manier waarop premier Lubbers hem had verdedigd. Deze had „zeer te recht" gezegd dat er in de RSV-kwestie sprake was van een „collectieve verantwoor delijkheid". De VVD'er deelt niet helemaal de mening van de premier, dat hij „gelouterd" is door de betreffende affaires. „Ik zou liever willen zeggen: een gewaarschuwd man telt voor twee". Aanhouding in moordzaak Willie Wortel' AMSTERDAM De Amster damse politie heeft zaterdag de 21-jarige Amsterdammer A.K. aangehouden in verband met de moord op de 73-jarige Wil lem Klein. De man had gere geld contact met het slachtof fer, dat als rekenwonder be kendheid genoot onder de naam Willie Wortel. Klein werd vrijdagmiddag in zijn huis aan de Brouwersgracht door zijn werkster levenloos aangetroffen. Hij was vermoe delijk 24 uur daarvoor door messteken om het leven ge bracht Vandaag is sectie ver richt. BAARLE-NASSAU/HERTOG Vijftien Belgische in woners van het in Brabant gelegen Belgische dorp Baarle-Nassau/Hertog weigeren sinds vorige week de gasrekening van het Nederlandse gasbedrijf Intergas en de waterrekening van de Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant te betalen. De inwoners stellen dat deze bedrijven jarenlang ten onrechte op hun rekening btw hebben geheven voor de Nederlandse staat. Het gaat om een totaalbedrag van 60.000 gulden en bij de waterleidingsmaatschappij om 1500 gulden. Volgens een belastingadviseur in Baarle-Hertog die de zaak heeft ontdekt en openbaar gemaakt, betalen alle Belgische afne mers van Intergas in Baarle-Hertog al twintig jaar ten onrechte btw en gaat het nu om een totaal van enkele miljoenen guldens. Een woordvoerder van de omzetbelastingen in Breda heeft de fout bevestigd en erkent dat de Belgische overheid recht had op die btw. Hoe de zaak tussen de belastingdiensten van Nederland en België en de betrokken afnemers in Baarle-Hertog opgelost moet worden, is nog een open vraag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3