WK is voorbij en hoe verder? fieidóeSoura/iit Taiwan stoot naar winst HONKBALLERLEI Winst nog niet berekend Shapiro voelt zich nog niet erg thuis MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 14 Nederland negende Nederland heeft het toernooi als negende be ëindigd. Evenals Puerto Rico en Venezuela boekte Nederland vijf overwinningen. De on derlinge resultaten gaven geen uitsluitsel over de volgorde. Na toepassing van de formule honkslagen gedeeld door de som van honksla- gen en fouten kwamen de organisatoren tot de zevende positie voor Puerto Rico en de achtste voor Venezuela. De regeling was overigens niet opgenomen in de verspreide versie van het toernooireglement. Daardoor kwam pas tijdens de afsluitende persconferentie duidelijkheid over de Nederlandse klassering. Naar Amerika De Cubaanse honkbalploeg vertrekt vandaag naar de Verenigde Staten voor een reeks van zeven wedstrijden. De trip van de honkballers, die in Nederland hun wereldtitel prolongeer den. was afgelopen weekeinde lang onzeker doordat eerst voor drie en naar later beek voor vier leden van de Cubaanse delegatie een vi sum werd geweigerd. De geweigerden (de chef d'equipe, fotograaf, een scheidsrechter en een masseur) hebben in middels via Madrid de thuisreis aanvaard. Voor Maniac spectaculairst De spectaculairste speler van het wereldtitel- toernooi was geen honkballer. Twee weken wervelde de Amerikaan John Routh over vier Nederlandse honkbalvelden. Niet in het van honkballers vertrouwde pyamapak. maar als Miami Maniac. Door het publiek werd deze clown uitgeroepen tot spectaculairste speler. Overige publieksprijzen: populairste speler: Ra fael Jozef a (Ant), ongelukkigste speler: Ming- Tsu Lu (Tai). Carelli hoogste De Italiaan Giuseppe Carelli heeft op de slotdag van het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal de Cubanen van de prijs voor de regel- matigste slagman beroofd. Met .478 (22 uit 46) boekte 'Beppe' Carelli het hoogste slaggemid delde. De Cubaanse hitters, die vrijwel het ge hele toernooi de top van het klassement bepaal den, konden op de laatste dag hun hoge moyen nes niet handhaven. Antonio Pacheco en Omar Linares, die zaterdag niet tot honkslagen kwa men, deelden de tweede plaats. In de top-vijf- tien bevinden zich overigens zeven Cubanen. De achtste, catcher Juan Castro, eindigde met een moyenne van .304. Sterrenteam Het All Star Team, dat per traditie na afloop van een honkbaltoernooi wordt samengesteld, bestond zaterdag in Haarlem vrijwel uitsluitend uit Cubanen. Slechts korte stop Chung-Il Ryu uit Zuid-Korea, catcher Roberto Bianchi uit Ita lië en de rechtshandige werper Ming-Shan Kang uit Taiwan waren uitzonderingen. Neder landers kwamen er niet aan te pas. Voor voetlicht Voor aanvang van de slotwedstrijd Cuba - Tai wan werden twee scheidende Nederlandse in ternationals voor het voetlicht gehaald. Met dit toernooi besloten Charles Urbanus (31) en Paul Smit (33) hun internationale honkballoopbaan. Beiden kwamen veertien jaar voor het nationa le team uit. Trinci foutloos Beste verdedigende speler tijdens de wereldti telstrijd honkbal was de Italiaanse eerste honk- man Guglielmo Trinci. In 111 spelhandelingen maakte Trinci geen fout. Werper met het laag ste verdiend-puntengemiddelde was Min-Shan Kang van Taiwan (.350). De pitcher met de bes te winst-verliesrekening was de Zuidkoreaan Dong-Hee Park (3-0). Als snelste honkloper werd de Puertoricaan Rcberto Santana geklokt: zes gestolen honken. Roberto Bianchi uit Italië kwam vaker dan wie ook (achttien keer) over de thuisplaat, waarachter hij als ach ter vanger gewend is plaats te nemen. Guus van der Heijden: „Nu proberen het effect van dit WK en de gegroeide populariteit van honkbal te benutten". HAARLEM Het is nog te vroeg voor het trek ken van conclusies, maar een verwachtingsplaatje kan al wel worden ge schetst. Het toernooi om de wereldtitel, zoals be kend voor het eerst in ons land, is achter de rug. En hoe nu verder? Tijdens en direct na af loop van zo'n evenement rijzen de nodige vragen, waarop slechts de toe komst kan antwoorden. Maar een kleine blik vooruit kan nooit kwaad en voorzitter Guus van der Heijden lijkt de aan gewezen persoon om dat te doen. Er vallen al direct enige posi tieve zaken op. Het Neder landse team viel niet uit de toon in het selecte gezelschap van twaalf (amateur)topna- ties. Er werden viif zeges ge boekt. En echt teleurstellen de verrichtingen kwamen nauwelijks voor. De publieke belangstelling voor het toer nooi was met circa 220.000 toeschouwers ook aan de zeer redelijke kant, waardoor de organisatie de begroting van 2,4 miljoen gulden moeiteloos dicht kreeg. Ook de gewekte belangstelling via de televi sie-uitzendingen bij niet-insi- ders stemde tot tevredenheid. Hoewel omroepcijfers nog nader zullen moeten aange ven hoe de waardering en kijkdichtheid waren gedu rende de doorgaans laat op de avond uitgezonden samen vattingen, kon dat al voor zichtig worden geconclu deerd uit de gesprekken van de man in de straat. Guus van der Heijden (56) steekt echter nu al de lof trompet over het toernooi voor wat betreft de positieve gevolgen. De praeses van de met 27.768 leden één van de bescheidener sportorganisa ties van ons land heeft van zijn bondsbureau de verheu gende mededeling gekregen dat daar de telefoon bijna roodgloeiend heeft gestaan. „Er zijn gedurende dit WK- toernooi circa driehonderd mensen geweest die hebben gebeld. Of om zich aan te melden of, het merendeel, om te informeren naar een club in de buurt, documenta tie en dergelijke. In Maas tricht is zelfs tijdens de afge lopen veertien dagen een nieuwe club opgericht". Onhaalbaar Dat zijn positieve signalen voor de KNBSB, die zoals be kend ook softbal onder zijn hoede heeft. „Maar een WK organiseren voor softbal is een onhaalbare kaart", meent Van der Heijden. „De traditie wil dat het organise rende land alle kosten, ook die van reis en verblijf, voor zijn rekening neemt. Dat is door ons niet op te brengen, omdat de belangstelling voor softbal veel geringer is. In alle opzichten: van sponsors, publiek en media". „Daarom moeten we al blij zijn met dit WK honkbal hier. Daar hebben we een 8 XII t/tn 2 AUGUSTUS 36 WORLD CHAMPIONSHIP BAS6BAUL goede beurt mee kunnen ma ken. Zowel in de race naar de Spelen 1992 als naar olympische erkenning. En zodra dat laatste het geval is kan honkbal eindelijk mon diaal gaan groeien. Nu zijn er 62 landen bij de internationa le organisatie aangesloten. Maar zodra er tijdens Olym pische Spelen gaat worden gehonk- en gesoftbald wordt ook het Oostblok wakker. Dan zal het overigens nog een halve generatie duren voor landen in Oost-Europa op competitie-niveau zullen zijn". Hoewel niet direct merkbaar voor het grote publiek is honkbal inmiddels een Euro pese sport geworden. „Tij dens dit WK-toernooi", ver telt Van der Heijden, „zijn er in ons land groepen mensen uit de meest uiteenlopende landen op bezoek geweest. Uit Frankrijk, Tsjecho-Slo- wakije, West-Duitsland, Fin land, Zweden, Denemarken, Spanje bereikten ons aanvra gen voor passe-partouts. En dat is natuurlijk een goed te ken. Weliswaar is het buiten Italië en ons land overal nog erg marginaal, maar er lijkt wat groei in te zitten. De be langstelling voor het Europe se B-kampioenschap onlangs in Frankrijk bewees dat. Daar deden toch zes landen mee en de aandacht die het evenement kreeg in de Fran se pers was verheugend. In Frankrijk is het ledental van de bond in zeven a acht jaar verdubbeld tot vier-, vijfdui zend. Ook het feit, dat aan het Europa Cuptoernooi een ploeg uit Tsjecho-Slowakije meedeed was positief. De sport is inmiddels officieel erkend door de Tsjechoslo- waakse overheid". Donker gat Maar even terug naar Neder land. Guus van der Heijden is het met het optimisme dat de vaderlandse sportbestuur der eigen is niet eens met de stelling dat het honkbal na dit WK in een donker gat valt. „Na het toernooi om het Europese kampioenschap in 1958 in ons land groeide de populariteit van honkbal hier behoorlijk. Iets dergelijks verwacht ik weer, zij het niet zo spectaculair. Maar werden er dertig jaar geleden velden aangelegd, met de dank zij WVC voor dit WK-toernooi gebouwde lichtinstallaties in Utrecht, Rotterdam en Eind hoven zijn we weer een stap verder". „Je kunt niet verwachten dat na dit wereldtoernooi de mensen die via de televisie belangstelling hebben gekre gen voor honkbal massaal de competitiewedstrijden gaan bezoeken. De algemene ten dens is dat de interesse van het sportpubliek overgaat van het normale gebeuren naar de bijzondere evene menten. Bij Ajax zitten in de competitie 8.000 man, maar bij het Amsterdam-toernooi 40.000. Zo gaat dat. Overigens vind ik niet dat we nu ande re dingen moeten gaan doen in plaats van de competitie. Als er extra's worden georga niseerd moet dat naast de competitie gebeuren. Als dit WK-toernooi al de nodige nieuwe leden oplevert is dat mooi. Hoewel de KNBSB in de voorbije jaren de enige, sportbond was, die voortdu rend in de plus stond. Soms zeer gering groeide, maar in elk geval al geruime tijd niet terugloopt. Het laatste jaar was er zelfs vier procent le denwinst". Nazorg WK Al sinds anderhalf jaar is er een goep mensen in de bond bezig met de voor- en nazorg van dit WK. Men trok het land in, praatte met club- en rayon-bestuurders. Alles met het doel het WK-effect zo op timaal mogelijk te laten wer ken. Van der Heijden: „Waarbij honkbal natuurlijk een goed imago heeft. Er is geen rotzooi op de tribunes. Integendeel1, er wordt nog massaal gezongen". Waar we ook weer heen moeten is het spelen van honk- en softbal op de mid delbare scholen. Daar heeft een tijdje de klad ingezeten. Er was geruime tijd meer be langstelling voor basket- en volleybal, maar er is een ten dens dat onze sporten weer populairder worden". Guus van der Heijden, die voor dit verhaal zijn zoveel ste interview gedurende de laatste weken-heeft gegegen („Ik zou niet weten hoe veel"), heeft zich voorgeno men volgend jaar maart af stand te doen van zijn gedu rende vijftien jaar gehanteer de voorzittershamer. „Dan moeten anderen het maar eens gaan doen", vindt Van der Heijden, die wel zijn in ternationale bestuursfuncties aanhoudt. „Nee, echt serieuze kandidaten om mij op te vol gen zijn er nog niet. Maar we hebben nog even de tijd. Het zal best wel lukken. Zoals het ook met dit WK is gelukt. Natuurlijk zijn er wel kleine probleempjes geweest. Maar die waren geen aanleiding om negatief naar buiten te komen. Ach, ook in een goed huwelijk gebeurt wel eens wat. Voor het overige was het vrijwel louter positief. Het oogmerk van het bin nenhalen van dit WK was het doorbreken van de nor male gebeurtenissen, zeg maar de dagelijkse sleur. Het 75-jarige bestaan van volgend jaar was een mooie kapstok. We hadden dit toernooi al in 1984 hier kunnen hebben. Maar gezien de concurrentie van andere evenementen leek het me verstandig het even uit te stellen". Zoals ook beslissingen over de coaching van het Neder landse team, Shapiro en Jen- ken, nog even wordt uitge steld. „We moeten eerst alles eens op een rijtje zetten", be sluit Guus van der Heijden. FRANK WERKMAN HAARLEM Wie niet sterk is moet stootslagen geven. Taiwan weet zich in slagkracht duidelijk de mindere van wereldkam pioen honkbal Cuba, zo dat de Aziaten in een on derling duel nooit met lange .halen thuis zullen komen. Met vijf stootsla gen lukte het de ploeg van manager Chi-En Tseng wel de Cubanen za terdag de enige nederlaag van het toernooi toe te brengen: 4-3. Een stunt die de Taiwanezen twee jaar eerder in Cuba ook uithaalden. De vreugde over de zege sloeg onmiddellijk om in verdriet toen de Taiwanese spelers ver namen, dat hun bondspresi dent Yen voor de wedstrijd was overleden. Een surrealis tisch tafereel, waardoor ook de organisatoren en met name Piet Tromp even van de kaart waren. Een opofferingsstootslag van Wen-Sheng Leu besliste de ge programmeerde finale in de zevende innings. Eerder had de tweede honkman van Tai wan al op die manier de eerste run binnen geslagen. De Cuba nen raakten zichtbaar geïrri teerd door de naderende ne derlaag. Toen Victor „El Loco" Mesa in de voorlaatste slagbeurt improductief op de honken achterbleef, smeet hij zijn helm naar het hoofd van Manager Pedro Chavez toont de trofee, die Cuba veroverde bij het binnenhalen van de we reldtitel. Antonio Munoz. Omar Linares en Orestes Kindelan - anders op afroep beschikbaar voor honkslagen - waren niet in staat geweest hem verder dan het derde kussen te brengen. De uithaal van Munoz kwam enkele meters te kort en ver dween in de handschoen van de middenvelder. Vaker te kort De lange bal schoot tegen Tai wan vaker te kort. Aan het respectabele totaal van 145 honkslagen kon de Cubaanse slagploeg er slechts zeven toe voegen. De twee home-runs w' v*. w*. -M.- v£'vMK&ftt-3i Jong Nan Twu scoort in een onduidelijke situatie het vierde punt voor Taiwan met een voorwaartse sliding. Werper Omar Carrero heeft eerst de bal in de handschoen, maar laat het projectiel vervolgens vallen. (Mesa en Munoz) hadden geen al te schadelijke gevolgen voor het plan de titelhouder beentje te lichten. De coup werd uitge voerd met slechts drie hits. De defensie van de schitterende werper Pablo Abreu was min der dan op grond van drie eer dere optreden mocht worden verwacht. Al in de derde slag beurt onderhield manager Pe dro Chavez zich met zijn pit cher. Drie innings later ver ving Chavez de heuvelreus toen deze de zesde vrije loop dreigde uit te delen. Veteraan Omar Carrero, die zich een kostbaar foutje permitteerde, kon het nadere onheil niet verijdelen. Hun Taiwanese collega's Hung-Chin Tu en Kun-Wei Lin gaven niets toe. In de laat ste vijf innings was slechts Munoz en Mesa een verblijf op de honken toegestaan. Na de uitreiking van een eindeloze reeks prijzen en de sluitings plechtigheid barstte het echte vuurwerk pas los. oS HAARLEM De organisatoren van het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal hebben forse winst geboekt, maar weten nog niet hoeveel. Dat verklaarde organisatie-voorzitter Piet Tromp zaterdag in Haarlem. Het evenement is bezocht door ruim 200.000 toeschouwers. Za terdag was nog geen exact aantal te geven. Bij een bezoekerstal van 132.000 was de beoogde recette al gehaald. Ook ontvangen de organisatoren meer dan begroot uit de verkoop van televisie rechten. In een schriftelijke mededeling werd het cijfer van 217.550 kij kers genoemd. In Haarlem zouden 125.000 de wedstrijden heb ben bekeken. Rotterdam volgde met 36.300. De ontmoetingen in Utrecht (30.750) en Eindhoven (25.500) trokken minder publiek. Per zitplaats moest tien gulden worden betaald. De winst wordt gedeeld. De ene helft gaat naar de deelnemende landen, de an dere helft is voor de KNBSB. HAARLEM Door geduren de de zomermaanden frequent bij Charles Urbanus over huis te komen heeft Harvey Shapi ro ooit geprobeerd zich iets van de Nederlandse levenswij ze eigen te maken. Tijdens de belangrijkste zomer in het be staan van de Koninklijke Ne derlandse Baseball en Softball- bond (KNBSB) vertoefde de Amerikaanse manager van het Nederlands honkbalteam met zijn gezin evenwel in een va kantiehuisje. Met het afscheid van Urbanus als international na het toernooi om het we reldkampioenschap is Shapiro zeker niet dichter bij zijn se lectie gekomen. De voorwaarden waaronder de manager zijn werk voor de Nederlandse ploeg volgend seizoen wil voortzetten, lijken voor de KNBSB geen beletsel te vormen. Deze week worden de eerste onderhandelingen over een nieuwe overeen komst voor een jaar gevoerd. De - bij voorkeur van de KNBSB - Amerikaanse chef- begeleider pleegt 's zomers slechts twee a drie maanden in Nederland te verblijven. De afstand tot de beste Neder landse honkballers is echter zodanig, dat de manager zijn spelers dreigt te verliezen. De negende plaats in de door Cuba gewonnen wereldtitel strijd, waar op een plaats net onder de sub-top was gemikt, is geen sterk pleidooi, voor ploeg noch manager. Zoals het gekrakeel op Cuba, twee jaar geleden, ook geen sterk argu ment lijkt om Shapiro ander maal voor een betaalde vakan tie naar Nederland te halen. Op Cuba kwam Shapiro bij het vorige wereldkampioenschap openlijk in aanvaring met spe lers als Marcel Joost, Thijs Vervaat en Haitze de Vries, die dan ook een tijd op koud water werden gezet. Niet horen Shapiro wil niet horen van een ondermaatse prestatie. Volgens de volgende week naar Maine terugkerende Amerikaan scheelde het een honkslag (tegen de Verenigde Staten) en een iets verdere tik van Marcel Joost (tegen Vene zuela), of er was een optimaal sportief resultaat geboekt. De Nederlandse honkballende amateurs spreken echter meer over de Shapiro's controver siële en onbuigzame aanpak van honkbal- en vooral men tale problemen. De agressie, die Shapiro zo graag bij het honklopen ziet, lijkt zich als een boemerang tegen de bondscoach te keren. Door het vertrek van tenmin ste vier spelers (Urbanus, Paul Smit, Thijs Vervaat en Haitze de Vries) zal de manager van het Nederlands honkbalteam tenminste met een gedeeltelijk nieuwe, internationaal onerva ren selectie aan het toernooi om het Europees kampioen schap beginnen. Het record aantal van vijf overwinningen tijdens een WK-toernooi leid de niet tot voldoening, omdat Nederland in de vitale presti- ge-ontmoeting tegen de Azzur- ri kansloos was. Zelfs de sur- f>rise tegen Taiwan - het enige and dat Cuba bedwong - kon de ontevredenheid niet weg- Harvey Shapiro oogstte tijdens zijn recente verblijf bij het Ne derlandse honkbalteam niet louter lof. Dat gevoel heerst eveneens binnen de spelersgroep, waai in feite niemand zijn plaats zei ker weet. Twee dagen vooi aanvang van het toernoo werd Jan Venema op weinij elegante wijze uit de selectU gezet. Die beslissing leidd< binnen het coachende trio tol tweespalt. Henny Jenken, die al voor het toernooi beslool zich volgend jaar uitsluitend met Amstel Tijgers bezig te houden, legde zich echter bij de beslissing van de managei neer. Zonder De andere coach. Leen Volke rijk, sprak zaterdag duidelijk de verwachting uit dat de be geleiding het volgend jaar zon der de. leraar van Bowdoin College moet stellen. In zijr specialiteit - de pitching - is Volkerijk mede verantwoorde lijk voor de starre houding, waarmee aan de rotatie werd vastgehouden. Ongeacht de tegenstander lag het schema op de eerste dag voor de rest van het toernooi al vast. In de Amerikaanse competitie, waar per seizoen meer dan honderd wedstrijden op het programma staan, zal dat geen verzet teweegbren gen. Maar het viel niet lekkei bij Haitze de Vries, die tegen de uitersten België en Cuba weinig eer kon behalen. Shapiro liet ook zijn catchers zodanig roteren, dat Smit geeii gelegenheid kreeg om in zijn laatste interlandwedstrijd op te treden. Zelfs niet als pinch- hitter. Shapiro liet duidelijk weten aan dat soort sentimen tele overwegingen geen bood1 schap te hebben. Op het aller laatste moment - pleegt dt bondscoach spelers te later weten, dat ze spelen. Of niet zoals Marcel Joost ervoer toer een verslaggever hem wist t vertellen dat hij niet zou spe len. Afkomstig uit honkballand nummer één, moet de Ameril kaan de afgelopen twee weker de indruk hebben gehad thuir™ te zijn. Als bij geen eerdere ge1 legenheid in Nederland heef! de sport en het daarbij behoj rende cultuurtje gelegenheid gehad de (commerciële) tenta kels uit te slaan. De ambianc( suggereerde, dat het om mèei ging dan goedwilende amat nationale titel beginnen, is di realiteit gemakkelijker waai neembaar. Maar als straks ge woon vijftig mensen op de honkbaltribunes zitten, ver toeft Shapiro weer in eigeii land.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14