De Bruin somber ondanks topvorm -Thomas Muster een voorbeeld Gomez verder in Washington u USE CeidaeSomant Hidding haalt limiet voor EK Joyner verlegt grenzen op zevenkamp Japanner voorkomt financieel fiasco Gemenebest Spelen Bauke Bies open dam- kampioen van Nederland Overwerk voor Nijssen en Vekemans MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 ISITTARD Zevenkampster Tineke iHidding heeft zich met een puntentotaal van 5896, een nationaal record volgens ide nieuwe telling, gekwalificeerd voor - ihet Europees kampioenschap, dat over «ine weken in Stuttgart begint. De atlete -van Hera uit Heerhugowaard voldeed ;e ,ruimschoots aan de limiet. Omgerekend i?«jnaar de oude telling kwam ze uit op EC 15979, de eis was 5960 punten. Hidding ,g. 'veroverde daarmee in Sittard uiteraard rr took de Nederlandse meerkamp-titel. Es- n* ither Schouten werd tweede en Els Stolk 3- derde. ;e jBij de heren stonden aanvankelijk twin- tig atleten ingeschreven voor de tien- j. kamp, maar slechts negen hielden tot .het eind toe vol. Niek Mosselman werd de nieuwe Nederlandse kampioen met 7072 punten. Paul Mul en Felix van der Meer, die eveneens meer dan zevendui zend punten haalden, kregen respectie velijk het zilver en brons omgehangen. De beste Nederlandse tienkamper Rob de Wit, die al zeker was van deelne ming in Stuttgart, liet zijn gezicht alleen de eerste dag zien. Hij had de organisa toren gevraagd buiten mededinging op een paar onderdelen te mogen starten. Aan dat verzoek werd niet voldaan, waarop De Wit besloot de 100 meter (11,39), verspringen (6,83), kogelstoten (14,34), hoogspringen (1,95) en de 400 meter (49,49) op te luisteren en gisteren af te haken. HOUSTON Voor de tweede keer binnen 26 dagen heeft Jackie Joyner het wereldrecord op de ze venkamp verbeterd. De 24-jarige Amerikaanse atlete kwam in Houston tot het totaal van 7161 punten. Dat was dertien punten meer dan op 7 juli tijdens de vriendschapsspelen in Moskou. Joyner verbeterde zich op vijf on derdelen in vergelijking met haar verrichtingen in Moskou. Jackie Joyner, getrouwd met haar trainer Kersee, kwam in Houston op vijf onderdelen beter (of even sterk) voor de dag dan in Moskou. Toch startte ze de aanval op haar wereldrecord niet al te veelbelo vend. Haar 13.16 op de 100 meter horden viel lelijk tegen in vergelij king met de 12.85 in Moskou. De hitte, 38 graden, leek in Houston toch spelbreker te worden. Maar de Amerikaanse herstelde zich grandioos. Zo zette ze de tweede dag in met de beste vertesprong in de geschiedenis van de heptathlon: 7,03 meter. Op het laatste nummer, de immer slopende 800 meter, behield Joy ner, die in Los Angeles zilver won, haar souplesse. Haar eindtijd van 2.09.69 was de op één na beste als zevenkampster. „Onderweg voelde ik moe. Maar ik behield mijn rit me door steeds maar te herhalen dat dit mijn laatste 800 meter in dit seizoen was", zei ze na afloop. Haar score op de tweede dag be droeg 3013 punten. Een record; geen atlete was er ooit in geslaagd op de tweede dag boven de 3000 te komen. Andere opvallende prestaties wa ren er van Kirk Baptiste op de 200 meter. Hij won in 20.41 door een krachtig einddschot op de laatste dertig meter en versloeg nationaal kampioen Floyd Heart (20.45). Earl Bell ondernam drie mislukte pogingen zijn record polsstokhoog springen (5.91) te verbeteren en bleef steken op 5.81. Tom Petra- noff wierp de zware speer naar 80 meter en 68 centimeter en Mike Conley hinkte, stapte en sprong naar 17 meter 50. In de estafettes viel Evelyn Ashford op en Carl Lewis tegen. i e Rob Druppers verslaat dank zij een stijgende vorm de Venezolaan William Wycke. EDINGBURGH De 87-jarige Japanse filantroop en puissant rijke Ryoichi Sasawake heeft zich tot ieders verrassing opgeworden als de redder van de Gemene best Spelen. Het evenement is op een financieel debacle uitgedraaid door de boycot van 32 landen. De scheeps- magnaat en voormalig politicus Sasawake wilde nog niet zeggen hoeveel hij in de kas van de organisatie zal storten. De verwachting is evenwel dat hij het volledige tekort van naar verwachting zeven miljoen gulden vol ledig zal aanzuiveren. „Mijn credo is al veertig jaar, dat oorlog moet worden uitgebannen. De wereld moet één grote familie worden. Sport kan een manier zijn de familie bijeen te krijgen", aldus Sasawaka. De afgelopen twintig jaar heeft de be jaarde Japanner miljarden guldens geschonken voor ideële doeleinden. Op sportief gebied was Steve Cram de „grote man" op de laatste dag. De Britse wereldkampioen voegde zater dag de titel op de 1500 meter toe aan die van de 800 me ter, die hij twee dagen eerder had veroverd. Zijn tijd was overigens belabberd: 3.50,87. Men moet teruggaan tot de Olympische Spelen van 1932 moet terug gaan om een slechtere winnende tijd te vinden. „Ik liep al 3.47 toen ik zestien was", zei Cram eerlijk. Bij de dames kwamen de titel op de 800 en 1500 meter ook bij één per soon terecht: Kirsty Wade uit Wales. Mede dank zij de fikse Britse successen op de slotdag wist Engeland zich in de medaille-rangschikking nog juist vóór Canada te kwalificeren. De Britse ploeg be haalde 52 gouden, 42 zilveren en 48 bronzen medailles tegen Canada 51-34-30 en Australië 40-46-34. In totaal wonnen 14 van de 26 deelnemende landen medailles in Edinburgh. Het evenement werd geboycot door 32 lan den wegens de houding van de Britse regering tegen over het apartheids-regime van Zuid-Afrika. ^I VUGHT Erik de Bruin was gisteren na afloop van joide finale van het nationa al le Grand Prix-atletiekcir- eJ;"cuit in Vught somber ge- ^stemd. Hoewel de reus uit ?p! Hardinxveld-Giessendam io- kort tevoren voor de ze de yende keer in zijn loop- °P baan het Nederlandse re cord discuswerpen had verbeterd en op 66,78 me ter had gebracht, stelde jiij dat het allerminst ze ker is, dat hij over ruim drie weken deelneemt aan dede strijd om de Europese ge?^itels in Stuttgart. Bruin is gewend keihard te jp'.rainen, maar wordt de laatste ïeft ijd geplaagd door blessures. Nadat een pijnlijke spier in het Jtsy>°rstbeen hem enkele weken inv|ehinderd had, kreeg hij afge lopen week tijdens de training past van een oude blessure in {piet linkerbeen. „Wanneer ik Ie komende weken niet opti maal kan trainen, ga ik niet -laar Stuttgart. Dan heb ik er mets te zoeken", stelde hij met overtuiging. Voor Erik de Bruin is training ostJeilig. Hij weet dat hij tot de dojjkbsolute wereldtop behoort op hetfet discuswerpen; zijn record- de worp van 66,78 meter in reldranglijst van dit seizoen en Vught bracht hem gisteren op op de vierde in de Europese de achtste plaats van de we- rangorde. Maar hij wil zich Erik de Bruin in actie bij één van zijn pogingen het Nederlands record discuswerpen te verbeteren. hoe dan ook gesteund weten door een gedegen voorberei ding. De vraag is of De Bruin zich wel realiseert hoe sterk hij is. Nadat zich woensdag de oude beenblessure weer geopen baard had, wilde hij de de or ganisatoren van de Grand Prix-finale niet teleurstellen. „Ik beschouwde deze wedstrijd gewoon als een training. Ik was gisterochtend vroeg in Vught en heb in twee uur on geveer honderd worpen ge maakt. Ik was er zelf ook ver baasd over dat dit discusrecord eruit kwam, maar het was ge woon te danken aan de gunsti ge wind". Dat het nieuwe re cord echter geen uitschieter was, bewees de serie die De Bruin op het Brabantse gras neerlegde: 66,78ongeldi- g—66,14—64,98—65,28—ongel dig. Elk van de geldige wor pen kan over ruim drie weken in het Neckarstadion te Stutt gart goed zijn voor een medail le. De discusprestatie van Erik de Bruin, die ook het kogelstoten met 19,41 meter op zijn naam bracht, was één van de vier nationale records, die in Vught werden bijgesteld. Een gele genheidsformatie bestaande uit Emiel Mellaard, Dick Jo- rissen, Chris Leeuwenburgh en Achmed de Kom liep de 4 x 100 meter in precies 40,00 se conden. Daarmee werd het zes jaar oude nationale record van 40,14 geschiedenis. Marcel Bunck wierp de nieuwe speer met 73,24 meter twee centime ter verder dan Jeroen van der Meer afgelopen week in Hech- tel (Belgiè). De Amsterdam mer is daarmee nu zowel met de oude speer, die sedert 1 april niet meer gebruikt mag worden, als met het nieuwe projectiel met het verlegde zwaartepunt, nationaal record houder. De Beverwiikse junior Mieke van der Kolk schrapte in de verspringbak het jeug- drecord van Edine van Heezik (6,39 m) met een afstand van 6,43 meter uit de boeken. Ondanks de records kwamen er in Vught geen nieuwe na men bij op de lijst voor de EK in Stuttgart. De estafetteploeg kwam 0,6 seconde te kort en Bunk had minimaal 75 meter moeten werpen. De KNAU zal waarschijnlijk nog wel Hans Koeleman (3000 m steeple cha se) en Edine van Heezik (ver springen) wat extra tijd geven voor het halen van de eisen voor Stuttgart. Ook Peter van Noort, die in Amsterdam de kogel weliswaar naar 64,20 meter en een nieuwe record slingerde, hoeft daar nog met op te rekenen. Op de kunststofbaan in Vught werden, onder zomerse tempe raturen, nog enkele goede prestaties geleverd. Rob Drup- pers lijkt naar een uitstekende vorm te groeien. De Utrechter won de 800 meter, waarop hij 600 meter voortreffelijk werd getrokken door de Amerikaan James Mays, in 1.45,29 voor de Venozolaan William Wuycke, die dit seizoen al 1.44,89 heeft staan. Robin van Helden kon niet voldoen aan de eis van I.46.00, die KNAU voor Stutt gart stelt. De Hagenaar werd derde in 1.47,15, maar hield wel Stuttgart-ganger Han Kul- ker, vierde in 1.47,42, achter zich. Op de sprintnummers bij de dames ontliepen Nelli Cooman en Els Vader elkaar. Nationaal kampioene en recordhoudster Cooman won de 100 meter met een halve meter rugwind in een voor haar onbeduidende II,71 seconden. Vader kon op de dubbele afstand, zonder te genstand en met een halve meter tegenwind, niet verder komen dan 23,40 seconden. „Het was een training want ik zit nu in de laatste voorberei ding voor Stuttgart", aldus de Capelse. Omdat Maijan Olijs- lager, geblesseerd, ontbrak, en Nelli Cooman geen belangstel ling had te lopen, kwam de 4 x 100 meter damesploeg, die ze ker is van Stuttgart niet in ac- WASHINGTON De als eerste geplaatste Andres Gomez heeft geen moeite gehad de halve eindstrijd te bereiken van het ten nistoernooi van Washington, waar voor de spelers bijna drie keer zoveel is te verdienen als op het Melkhuisje. De Ecuadori- aan won in de kwartfinale met 6-4 en 6-1 van de Amerikaan Aaron Krickstein. Het duel vergde nog geen uur. Verrassend was de nederlaag (6-4, 6-3) van de Zweed Kent Carlsson tegen de nauwelijks bekende en ongeplaatste Tsjechoslowaak Karei Novacek. De halve finales van het tennistoernooi van San Diego zijn een compleet Amerikaanse aangelegenheid geworden. Na Stepahnie Rehe en Caroline Kuhlmann kwalificeerden ook Kate Gompert en Melisse Guerney zijn voor de vóórlaatste ronde. De linkshan dige Gompert, ooit omschreven als de vrouwelijke uitgave van John McEnroe, won ondanks een volslagen mislukte tweede set van de de Zuidafrikaanse Dinky van Rensburg, de laatst overge bleven buitenlandse. De niet geplaatste Guerney bleef zichzelf overtreffen en versloeg zonder moeite haar landgenote Betsy Nagelsen, die wel bescherming genoot van de organisatie. BRUNSSUM De Groninger Bauke Bies is zaterdag in het Zuidlimburgse Brunssum open damkampioen van Nederland ge worden. Hij volgt Eddy Budé op, die ditmaal niet verder kwam dan een gedeelde vierde plaats. HILVERSUM Thomas luster (18) heeft in de fi- tale van de Open Neder- pndse tenniskampioen- phappen geen spaan heel jelaten van de titelaspira- ies van de Zwitser Jakob en°91asek: 6-1, 6-3, 6-3, in e^log geen anderhalf uur. emJlasek (21) verloor hier- ^h efiee voor de tweede ach- eprq?reenvolgende maal een hoojjindstrijd van een toer- ySjfooi in ons land. Eind ^haart moest hij immers in Ki+otterdam zijn meerdere kennen in Miloslav Me- :lubjir. Het betekende de eer- :rente Grand Prix-zege van "je Oostenrijker, een pupil jan de nieuwe Neder- ooëpndse bondscoach Stan- y Franker. digi bijzonder vast spelende iuster toonde de afgelopen exiigen in Hilversum niet alleen Br4n over de nodige tenniskwa- l°Mteiten te beschikken, ook op kawst publicitaire vlak is hij zeer n cfctiefOrkestleider Max Woi- Niy, die vrijdag en zaterdag al T4as opgevallen door luidkeel ondersteuning voor Menno .ting (die in de halve fina- kansloos met 6-0, 6-1 werd gedroogd door de latere toer- bbe|aoiwinnaar), koos gisteren op hem wel bekende nadruk- lijke wijze de kant van Mus- ïr. Na de laatste klap (in zijn ival zeker het juiste woord) rzocht Muster zijn zojuist rworven fan de baan te be den. Woisky liet zich dit na- urlijk geen tweede maal zeg- ;n en bij het net volgde een nige omhelzing en gaf de inisser een perfecte immita- van de muscicus ten beste, ar met gevoel voor show in je geen toernooien natuur- jk. Muster overtuigde de ten- iwereld met de kleinerende zege op Hlasek (in de halve fi nale zaterdag met 6-4, 7-6 te sterk voor de vermoeide Emi- lio Sanchez) en het met een recordrecette geconfronteerde Melkhuisje (ongeveer 18.000 toeschouwers over de zeven dagen) van zijn grote moge lijkheden. Hlasek kreeg geen schijn van kans zijn geliefde serveer- en volleyspel te spe len, won in de eerste twee ga mes van de partij zelfs geen enkel punt en daarna werd het er voor hem amper beter op. Hlasek werd aan de ach terlijn vastgenageld door de keiharde, diep geslagen ballen van Muster, die na afloop geen enkel teken van vermoeidheid gaf. Een mooiere thuiskomst had Muster. die de komende week voor eigen publiek in Kitzbuhl aantreedt, zich niet kunnen wensen. Vorig jaar won hij een satelliettoernooi in de Braziliaanse stad Belo Hori- zonte, maar de zege in Hilver sum was een mooier succes. Een game Voor Menno Oosting kwam zaterdagmiddag voor het twee de achtereenvolgende jaar de uitschakeling in de halve fina les. Kreeg de 22-jarige Braban der anno 1985 al weinig voet aan de grond tegen de Zweed Kent Carlsson (6-1, 6-4); dit maal moest hij in zijn partij te gen Thomas Muster genoegen nemen met welgeteld één game: 6-0, 6-1. Oosting, die eerder in de week voor knap pe prestaties had gezorgd door overwinningen op achtereen volgens Pavel Slozil, Michiel Schapers en Andreas Maurer, werd door Muster volledig ontluisterd. „Ik heb er gewoon geen ver klaring voor", aldus Oosting na de slechts veertig minuten durende ontmoeting. „Vooraf dacht ik wel een redelijke kans tegen hem te hebben, Terwijl Jakob Hlasek ontluisterd wegloopt wordt Thomas Muster geknuffeld door Max Woisky. die na Oosting in de Oostenrijker een nieuw idool had gevonden. maar het zat er gewoon niet in. Ik ben geen moment in de wedstrijd geweest, hij bood me daartoe ook geen schijn van kans. Alles ging me te snel. Ja, verschrikkelijk rot voor mij, maar ook voor het publiek dat natuurlijk op meer had ge hoopt. Maar desondanks is dit en in Tel Aviv, Tokio en Hong toch wel een redelijk geslaagd Kong verder uitbouwen". toernooi voor mij geweest. Drie goede partijen, één slech- te dan mag je niet ontevreden IN iet ter Sprake zijn. Ik ben blii dat mijn spel beter is geworden. Dat wil ik De steun van het publiek, dat graag in de komende toernooi- Oosting vrijdag in de kwartfi nales op Maurer had geholpen, kwam nu niet ter sprake. Slechts de onvermijdelijke Woisky deed bij aanvang van de partij nog even van zich spreken door Oosting toe te roepen dat Muster nerveus was. De echter uiterst kalme Oostenrijker maakte na het laatste punt een verontschuldi gend gebaar in de richting van de orkestleider die zich intus sen al in een wat minder op vallende positie had gema noeuvreerd. Naast de uitschakeling van Oosting viel er op het zonnige Melkhuisje toch nog een Ne derlands succesje te noteren. Tom Nijssen en Johan Veke- mans bereikten de finale van het dubbelspel waarin gisteren eervol met 6-4, 6-2 werd verlo ren van de twee Tsjechoslowa- ken Tomas Smid en Miloslav Mecir. Een knappe prestatie niettemin van beide Nederlan ders die eerder dit toernooi onder meer de Spanjaarden Sanchez en De Miguel en in de halve finales de Westduits- Tsjechoslowaakse combinatie Stanislav Birner/Ricki Ostert- hun uitschakelden. Nog sterker De groeiende publieke belang stelling op het Melkhuisje heeft de organisatie aanleiding gegeven om in de toekomst aan een nog sterker deelne mersveld te gaan denken. De toeschouwerscapaciteit wordt volgend jaar uitgebreid van 3300 naar 4500 en wat nog be langrijker is, het prijzengeld gaat met zo'n slordige 20.000 dollar omhoog. Het streven van toernooidirecteur Piet van Eijsten om tenminste twee spelers uit de top-tien van de wereldranglijst naar de Neder landse titelstrijd te krijgen, wordt daardoor dan ook iets waarschijnlijker. Van Eijsten was overigens bijzonder geluk kig met de sprong voorwaarts van Muster, die hij hoogstper soonlijk een „wild card" had overhandigd. „En het is voor het publiek een attractieve speler", aldus Van Eijsten. DICK KIERS DEN HAAG Tom Nijssen en Johan Veke mans, die als team de finale bereikten van het heren dubbelspel bij de Open Nederlandse ten niskampioenschappen, hebben afgelopen weekeinde enige ne ven-arbeid verricht. Jo han Vekemans bracht gistermorgen in Leiden het toernooi van Room burg op zijn naam, dat geldt als generale repe titie voor de nationale kampioenschappen, die vdnaag op de Metsba- nen in Scheveningen beginnen. Nadat hij Ed win Vissers met 6-2,1- 6,6-1 had verslagen, spoedde Vekemans zich naar Hilversum, waar hij Tom Nijssen trof, die uit Amsterdam was aangekomen. Nijssen had in de finale van. het toernooi ter gelegenheid van het zestig jarig be staan van Popeye- Goldstar met 1-6,4-6 verloren van Vincent van Gelderen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11