Vuurgevecht tussen leger Suriname en opstandelingen m Biochemie Lubbers komt oppositie tegemoet Schadeclaims vakantiegangers stromen binnen ONBEKEND AANTAL ARRESTANTEN Op hoop van zegen HET WEER Bootvluchtelingen Ook Amerika heeft zijn bootvluchtelingen. De Amerikaanse kust wacht heeft de laatste maanden in elk geval de handen vol om met Haïtianen afgeladen bootjes te onderscheppen. Dit jaar al leen al werden 1600 Haïtianen aangehouden die wilden proberen illegaal de VS binnen te komen. DEN HAAG Meer vakantiegan gers dan ooit zijn deze zomer in moeilijkheden geraakt. Bij de grote verzekeringsmaatschappijen stro men de schadeclaims binnen. Uni- garant (ANWB) en de Europeesche samen goed voor ruim vier mil joen reisverzekeringspolissen spreken van een topdrukte. De twee maatschappijen verwachten in totaal zo'n 90.000 zomerclaims binnen te krijgen. Vakantiegan gers hebben schadeclaims inge diend voor vermiste reisbagage (35 procent), medische kosten (30 pro cent) en ambulancevluchten (15 procent). Unigarant krijgt vergeleken met vorig jaar acht procent meer schadegevallen te verwerken; de Europeesche ver wacht een toename van zelfs twintig procent. Vorige week kreeg Unigarant vierduizend schade-meldingen binnen tegenover vijftienhonderd voor de Eu ropeesche. De meeste aanmeldingen worden in de loop van de volgende week verwacht. De sterk toegenomen stroom van scha- demeldingen varieert van een echt paar dat betrokken was bij een aanrij ding in Spanje tot een vakantieganger die door de hoogte in India bevangen raakte. Volgens woordvoerder J. Rengers van de Europeesche valt het aantal ernsti ge ongevallen vergeleken met vorig jaar nog mee. Op jaarbasis behandelt "ö.OOO gevallen van Unigarant ruim vakantieschade, 100.000. de Europeesche DEN HAAG/PARA MARIBO Het Suri naamse leger heeft gis teravond rond negen uur Nederlandse tijd een vuurgevecht gele verd met een groep op standelingen van de ex- militair Ronny Bruns- wijk. Bij het gewapende treffen raakte een kind uit een naburig dorp dodelijk gewond en is een aantal aanhangers van Brunswijk gearres teerd. Maar de leider zelf is, zoals het er van morgen naar uitzag, ontkomen. De Suri naamse media zwegen in alle talen over de eventuele verblijfplaats van Brunswijk. Het vuurgevecht volgde na dat het leger een zoekactie in het grensgebied met Frans-Guyana was begon nen. Daar gijzelde Bruns wijk vorige week bij een overval op een kazerne twaalf militairen en werden munitie en wapens buitge maakt. Bij het bosnegerdorp Morakondre aan de rivier de Morakreek stuitte de legereenheid uiteindelijk op de Brunswijk-groep, die meteen begon te schieten. Hoeveel soldaten en opstan delingen bij het vuurge vecht betrokken waren is niet duidelijk. Ook over de arrestanten werden in Pa ramaribo geen bijzonderhe den gegeven. Wel meldde het Surinaamse televisie journaal dat het enige slach toffertje van het vuurge vecht uit Morakondre af komstig is. Toen Ronny Brunswijk, ex- lijfwacht van legerleider Bouterse, kritiek uitte op de „verwording van de revolu tie" werd hij uit het leger gezet en trok hij zich terug in zijn geboortedorp Moen- gotapoe, niet ver van Mora kondre. Brunswijk verwierf de gunst van de bosnegers, doordat hij konvooien die naar Paramaribo op weg waren onderschepte en de luxe consumptie-artikelen onder zijn dorpsgenoten verdeelde. Begin deze week verklaarde hij te streven naar een „duurzaam herstel van de democratische rechtsstaat". Pag.5: Bouterse: militai ren bereid terug te treden De drijvende doodskisten van Herman Heijermans zijn nog maals de zee opgestuurd. Ditmaal door regisseur Guido Pie- ters die het vissersdrama „Op hoop van zegen" opnieuw heeft verfilmd. Op 7 augustus gaat de rolprent in première. Een compleet dorp (Goedereede bij Yerseke) is er voor omge bouwd en de inwoners zijn nu nog bezig teer van hun huisjes te krabben. Maar ook zijn er opnamen gemaakt in de Londen- se Pinewood Studio's, waar bijvoorbeeld veel scènes uit Ja- mes-Bondfilms worden opgenomen. Pieters had een groep goede acteurs ter beschikking, maar er ging bij het maken van de film ook wel eens wat mis. Een reportage op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE ■f||f|.f f IJ lil De jodiumwolk, veroor- zaakt door de kerncen- DEZE KRANT trale in Tsjernobyl, neergeslagen, opgelost, overgewaaid. Maar hoe nu verder? HDTV: televisie van de toekomst? De Europese industrie stelt er een on derzoek naar in. De zachte mentaliteit in het strafrecht moet wor den uitgebannen, vindt de psycholoog dr. Ha mers. Een stok in het hoenderhok. Gotiek is niet alleen de naam van een bouwstijl, het is ook een reiken naar God; een reportage over gotische ka thedralen in Frankrijk. Bernard Hinault stopt met wielrennen. En dat laat heel wat sporen na. En ook Boet van Duimen blijft het volhouden: hij stopt er mee. INKLEUR ONHANDIGE SERGEANT BREEKT KERNRAKET BONN Op een Westduitse NAVO-basis is deze week een kernkop van een Pershing-I raket afgebroken en van een hoogte van dertig centimeter naar beneden gevallen. Het in cident deed zich voor toen een Westduitse sergeant de kern kop per ongeluk met een hijs kraan raakte, zo is gisteren be kend gemaakt. De geladen atoomkop was beveiligd tegen explosie en de veiligheid van de soldaten zou geen moment in gevaar zijn geweest. Wel moest plaatsvervangend in specteur generaal Hans-Heinz Feldhoff erkennen dat nie mand een dergelijke fout had verwacht. Op welke NAVO- basis het ongeval zich heeft voorgedaan, is niet gezegd. (ADVERTENTIE) BONN Bondskanselier Hel mut Kohl heeft bij de vier Ge allieerde mogendheden uit de Tweede Wereldoorlog (Frank rijk, Engeland, de Sovjet-Unie en de VS) een schriftelijk ver zoek ingediend voor de vrijla ting van Rudolf Hess. De 92- jarige Hess, voormalig zaakge lastigde van Adolf Hitler, zou volgens Kohl op humanitaire gronden op vrije voeten moe ten worden gesteld. „De voortzetting van de nu veertig jaar durende gevan genschap van deze zieke man zou buitengewoon onmenselijk zijn", zo schrijft Kohl in een een 21 juli verzonden brief die gisteren openbaar werd ge maakt. Hess zit sinds 1966 in de Spandau-gevangenis in de Britse sector van West-Berlijn. „Duitsland is historisch ver antwoordelijk voor de misda den die de nazi-dictatuur be dreven heeft en een vrijlating van Hess verandert daar niets aan", aldus Kohl. (ADVERTENTIE) Zaterdag 2 augustus 1986 77e jaargang no. 23567 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.S%BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 {Der mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur van 20 graden aan zee tot 26 graden in het binnenland. Matige zuidelijke wind, aan de kust vrij krachtig. Zon op: 06.03; onder: 21.27. Schev. hoog water: 2.38 en 15.19; laag water: 10.22 en £3.01 uur. Kohl pleit voor vrijlating Hess „Wie weet hoever we over veertig jaar zijn? Mis schien hebben dan wel een pil, waarmee iemand zijn geheugen terugkrijgt. Of een drankje, dat het reactievermogen bevordert". Aan het woord prof. dr. D.L. Knook en wel in een interview met Aad Schouten vandaag in onze weekendbijlage Finale. Volgens deze biochemicus, tevens directeur van het Instituut voor Experimentele Gerontologie in Rijs wijk, komt de tijd van praktische toepassingen in zicht. Men is op zoek naar het evenwicht in de bouwstenen van de mens. De Leidse Courant volgt de professor op de voet op het spoor van de ouder dom. Alweer zo'n artikel, waarvoor je die krant - zelfs over veertig jaar nog - moet lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is gisteren de twee belangrijkste woord voerders van de oppositie, Kok (PvdA) en Van Mier- lo (D66) een eind tege moet gekomen. Hij ver klaarde zich bereid met werkgevers en werkne mers te gaan praten over een jaarlijkse doelstelling om de werkloosheid terug te dringen. Volgens Kqk zal dat moeten gebeuren voor Prinsjesdag. Na de toezeggingen van Lubbers trok Kok een motie hier over in. De driekwart procent werk tijdverkorting die het kabinet in zijn plannen hanteert, zal dan als minimum moeten gel den. Een motie-Van Mierlo (D66) om het percentage te stellen op minstens 1,25 werd na een afwijzing door de pre mier door de Kamer verwor pen. Zo'n uitspraak noemde Lubbers „niet realistisch". Zij zou het overleg met de sociale partners kunnen frustreren, omdat voor korter werken im mers geld (dus koopkracht) moeten worden ingeleverd. Werkgevers en werknemers zouden de ruimte moeten hou den dat geld ook aan te wen den voor meer verschil in be loning. Bovendien zijn er ook andere vormen van herverde ling van werk denkbaar. Lubbers had er geen bezwaar tegen dat de oplopende gevol gen voor de koopkracht van bezuinigingen op de inko mensafhankelijke subsidies in kaart worden gebracht, alvo rens deze door te voeren. Ook daarin kwam hij PvdA-leider Kok een beetje tegemoet. De premier herhaalde echter geen individuele koopkrachtgaran ties te willen geven. Beiden vonden elkaar op het tijdig (dat wil zeggen eind augustus) laten doorrekenen van de con crete plannen die het kabinet voor volgend jaar heeft. Doel stelling blijft dan dat groepen er niet in koopkracht op ach teruit zullen mogen gaan. Kok kreeg voorts de toezeg ging dat bij een meevallende economische groei het verbe teren van de werknemersuit keringen niet zal worden uit gesloten. Daarop werd een door hem ingediende motie van die strekking met algeme ne stemmen aangenomen. Lubbers maakte wel duidelijk dat in zo'n geval eeri keuze zal moeten worden gemaakt tus sen bijvoorbeeld minder om buigen, het aanwakkeren van de investeringen, verlaging van de premies en een verbe tering van de uitkeringen. De premier bleef echter weigeren het schema waarlangs het overheidstekort moet worden teruggedrongen jaarlijks ter discussie te stellen en dit tijd pad afhankelijk te maken van met name het succes van de werkloosheidsbestrijding. Bij een verkeersongeluk in de Beneluxtunnel in Rot terdam is gisteren de 44-jarige chauffeur S. Pothof uit Hellevoetsluis om het leven gekomen. Een echt paar raakte ernstig gewond en drie anderen lichtge wond. Door het ongeluk, waarbij vier vrachtwagens en vijf personenauto's waren betrokken, ontstond er tot gisteravond laat een grote verkeerschaos op de wegen in en rond Rotterdam. Het ongeluk ontstond vroeg in de middag in de tun nelbuis die in gebruik was voor verkeer in beide rich tingen, omdat de andere was afgesloten voor werk zaamheden. Er volgde een gecompliceerde botsing nadat een trekker met oplegger op de tweebaansweg was gaan slingeren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1