Howe toch in voor sancties Fulbright geeft net iets Huurlingen beschuldigd «jo van samenzwering Itegen Bouterse MENINGSVERSCHIL MET PREMIER THATCHER OVER ZUID-AFRIKA: Uitgeverijen spannen kort geding aan tegen universiteiten NAVO-eskader in Rotterdam oefent weinig op Noordzee Rijn niet vergiftigd door cyanidelozing Duitsland OMNIVERSUM veertig jaar uitwisseling w studenten en professoren: extra's aan een carrière 4. BUITENLAND GeidoaQowuvnt VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 IMont Blanc hoger dan aangenomen ---i PARIJS De Mont Blanc, ggjde hoogste berg van Europa, j blijkt hoger te zijn dat tot nu IT toe werd aangenomen. Ge leerden hebben met hyper moderne apparatuur bere- kend dat de berg 1.20 meter hoger is dan bij metingen aan 760 het eind van de vorige eeuw 500 werd bepaald. Dat staat in 1.70 een artikel dat gisteren ver- scheen in het tijdschrift Paris 'jjj Match. Met de hulp van Amerikaanse militaire satel- D.00 lieten is de berg opnieuw ge- - meten en deze blijkt 4808.40 meter hoog te zijn en niet „5 4807.20. 100 (.00 X20 t - NEW ORLEANS De - veertien huurlingen die van plan waren om de re- gering van Suriname om ver te werpen zijn door __een „grand jury" in de Amerikaanse staat Louisa- gl na in staat van beschuldi- "ging gesteld. Het proces oo zal, zo meldt officier van w justitie John Volz, op 22 22 september beginnen. oo De dertien mannen en een 3jj vrouw, allen Amerikanen, worden beschuldigd van het oo smeden van een komplot om (G i een „bevriende regering" omver te werpen en een po- w ging een invasie in Suriname te organiseren. De verdach- oo ten hebben verklaard on- 22s schuldig te zijn. 10 Het is nog steeds niet duide- 90 i lijk wie er achter de samen- 22 zwering tegen het bewind- 00 Bouterse zit. Volgens de offi- oo cier van justitie heeft huur- 70 lingenleider Denley gezegd 22 dat behalve de Nederlandse oo regering ook een aantal (G Amerikaanse senatoren van - het komplot afwist. oo Maar Volz hecht in het alge- 50 j meen niet veel geloof aan de 20 verklaringen van Denley. Of 22 het Surinaamse verzet met het komplot te maken heeft, kon of wilde hij niet zeggen. 22 De directeur van het officië- 22 le Surinaamse persagent- 50 schap SNA. Edward John De 00 iMees, verklaarde dat de 2? huurlingen niet van plan oo waren legerleider Bouterse so j te gijzelen, maar om hem „te 50 elimineren". 00 Volgens De Mees werkten de I huurlingen samen met de groep van Ronny Brunswijk. Britse zwerver van moorden gr beschuldigd LONDEN Een- werkloze Sr zwerver van 23 jaar is gisteren aai, formeel beschuldigd van het 35,1 plegen van twee van de acht •jM moorden die aan de „Wurger van Stockwell" zijn toege- 11 schreven. Kenneth Erskine is 21 de gewelddadige dood ten laste gelegd van de 67-jarige Janet Cockett en de 74-jarige Willi- am Downes twee van de acht bejaarden die sinds april in hun bed zijn vermoord, na- p dat zij seksueel misbruikt wa ren. Croes mogelijk naar Nederland ORANJESTAD De mo- gelijkheid bestaat dat de po liticus Betico Croes, die ze ven maanden geleden bij een auto-ongeval in coma is 'geraakt, naar Nederland wordt overgebracht voor verdere behandeling. Dit heeft het Arubaanse dag blad „Diario" gisteren ge meld. De krant noemt geen bron voor het bericht, maar op Aruba wordt het serieus genomen omdat het blad doorgaans goed is ingelicht ten aanzien van ontwikke lingen binnen de partij van Croes. de MEP. Solidariteitsleider Bogdan Lis vrij WARSCHAU Bogdan Lis, een voormalige leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, is gis teren vrijgelaten. Lis is de eerste prominente politieke gevangene in Polen, die op basis van de op 22 juli ingestelde beperkte amnestie vrij komt. De 34-jarige vakbondsleider, die vorig jaar tot twee jaar celstraf was veroordeeld, heeft zelf zijn vrijlating bekendgemaakt. Hij zei dat hij in ruil voor zijn invrijheids- stelling „geen enkele verklaring heeft getekend", die hem zou heb ben verplicht af te zien van de strijd voor vakbondsvrijheid in Po len en van het opkomen voor de rechten van de mens. Hitte in VS houdt aan in augustus NEW YORK De hittegolf in het zuiden van de VS en de re corddroogte in het zuidoosten zullen ook in augustus aanhou den, zo voorspellen Ameri kaanse meteorologen. Tot dus verre zijn in juli volgens pers berichten meer dan zestig men sen omgekomen als gevolg van de hitte; het kwik steeg in gro te delen van het zuiden tot bo ven de 40 graden. Terwijl in het zuidoosten het graan en bo men verdrogen, veroorzaken zware stortbuien overstromin gen in het noordoosten. Sterke drank in de Sovjet-Unie duurder MOSKOU De prijzen van sterke drank worden morgen in de Sovjet-Unie met 20 tot 25 procent ver hoogd. De prijsverhoging maakt deel uit van het door partijleider Gorbatj- sov gestarte offensief te gen drankmisbruik. Een fles vodka, Ruslands natio nale drank, kost nu zeven roebel (25 gulden), en ko pers moeten soms uren in de rij staan om een fles te bemachtigen. Het gemid delde maandloon ligt op 190 roebel. Radioactief water lozen als stoom HARRISBURG De eige- naar van de Three Mile Is land kerncentrale in Harris- burg wil de bijna acht miljoen liter radioactief besmet water aan de kook brengen en het stoom in de lucht laten ont snappen. De eigenaar, GPU Nuclear zegt dat deze manier veilig is omdat de hoeveelheid radioactiviteit klein zou zijn en binnen de richtlijnen van de Amerikaanse regering valt. Een organisatie van ver ontruste burgers tekent echter grote bezwaren aan tegen het plan en vreest gevolgen voor de gezondheid. LONDEN Ondanks verzekeringen dat het Britse kabinet eensgezind staat achter premier That chers verzet tegen sancties tegen Zuid-Afrika, zal de Britse minister van bui tenlandse zaken sir Geof frey Howe waarschijnlijk pogingen ondernemen om Amerikaanse en Japanse steun te werven voor het sanctiepakket dat de Eu ropese gemeenschap in overweging heeft. Een woordvoerder van pre mier Thatcher heeft krachtig ontkend dat er meningsver schillen bestaan tussen de mi nister van buitenlandse zaken Howe en de premier zelf. Ano nieme politieke bronnen had den eerder gezegd dat Howe sancties tegen Zuid-Afrika on vermijdelijk vindt, nu zijn vre desmissie is mislukt, maar pre mier Thatcher blijft zich daar tegen verzetten. Van Howe, de minister van buitenlandse zaken, wordt ge zegd dat hij gelooft dat zijn re gering op sommige punten mee zal gaan met de sancties die de Gemenebestlanden voorstellen. De Amerikaanse Afrika-specialist Chester Croc ker met wie Howe gisteren een gesprek voerde, zou van zijn regering de opdracht heb ben om samen met Howe be perkte politieke en economi sche sancties op te stellen. Kort nadat premier Thatcher de steun van haar kabinet had verworven voor handhaving van haar verzet tegen sancties, zei onderminister van buiten landse zaken baronesse Young dat landen als Zambia en Zim babwe niet moeten verwach ten dat Groot-Brittannië bij- De Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, springt met economische hulp schudt de hand van de Amerikaanse Afrika-specialist Chester als de regering-Botha zich te- Crocker, met wie hij heeft gepraat over sancties tegen Zuid-Afri- gen hen zou keren. ka. Mode Spook en Givenchy: contrasterende kleuren PARIJS De Gouden Vingerhoed voor creati viteit en uitmuntend heid is dit jaar tijdens de Parijse modeweek te beurt gevallen aan Karl Lagerfeld, de ontwer per van Chanels mode huis. Aangezien de to pontwerper alweer op weg was naar New York, werd het klei nood gisteren in ont vangst genomen door Chanels favoriete man nequin Ines'de la Fres- sange. Voorafgaande aan de plech tigheid lieten Per Spook en Hubert de Givenchy hun ideeën voor de komende wintermode showen. Laatstgenoemde liet werke lijke schitterende en fanta sievolle broekpakken zien van bont, slangeleer en zachte wol in grijze, blauwe en bruine kleuren. Given chy's rokken zijn lang, over de knie, en strak, afgezet met brede riemen. Op de in donkere kleuren uitgevoer de rokken en japonnen werden kort je jasjes gedra gen in fel roze en blauw Per Spook daarentegen zocht het dit jaar in sterk contrasterende kleuren: avondjaponnen in meerdere lagen stof in blauw met mauve of turkooise en hel groen met grijs. De stoffen zowel als de ontwerpen zijn dit jaar volgens Spook mak kelijk te dragen en hij be wees dat door zijn ontwer pen te laten showen door acht sportvrouwen uit zijn geboorteland Noorwegen. De stijl is simpel: witte cashmere en lang gedra peerde witte shawls boven zilveren panty's. Per Spook gebruikte ook dit jaar weer de ritssluiting om in een handomdraai een tuniek te maken van een lange jas en een body-warmer van een winters jack met mouwen. Een Noorse sportvrouw toont een lange wollen jas met daaronder een jersey pantalon; het ontwerp van Per Spook moet eenvoudig en makkelijk te dragen zijn. Reagan wil drugtests voor ambtenaren (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Waarschijnlijk zal de Amerikaanse president Reagan vol gende week een nieuw offensief tegen het drugsgebruik in de VS aankondi gen. De president zou drugstests voor alle overheidsfunctionarissen verplicht willen stellen. Bovendien zal hij proberen te bereiken dat ook medewerkers van bedrijven die aan de overheid leveren aan drugstests worden onderworpen. Tenslotte zal de president een dringend beroep doen op alle niet-overheidsbedrijven een ver plichte drugstest in te voeren. De vak bonden van overheidspersoneel zijn overigens sterk tegen verplichte tests. Tot nu toe is het anti-drugsbeleid van Reagan vooral gericht geweest op de landen waar de drugs vandaan komen en op de smokkelaars en handelaren van verdovende middelen. Onlangs nog stelde Reagan militairen en materieel beschikbaar aan de Bolivi aanse regering om de cocaïneproduktie in dat land krachtig aan te pakken. Reagan geeft toe dat het drugsprobleem niet zozeer wordt veroorzaakt door het grote aanbod van vooral cocaïne en he roïne, maar door de grote binnenlandse vraag. De snelle toename van het drugsge bruik staat immers in schrille tegen stelling tot Reagans opvatting dat zijn beleid het optimisme en patriottisme van de gemiddelde Amerikaan tot on gekende hoogten heeft opgevoerd. gj'ROTTERDAM Vijf uitgeve- de studiejaar studenten on- rijen van wetenschappelijke 3/8 boeken vechten volgende 1/4week woensdag in kort geding M voor de Rotterdamse recht- 3^bankpresident een auteurs- rechtelijk conflict uit met de 3/4j Erasmus Universiteit in Rot- 1'2; terdam. Zij willen voorkomen 1/4 dat de universiteit het komen- 1/8; gebruik laat maken van illegaal uit hun boeken en tijd schriften gehaalde compilatie werken. Het gaat om de uitgeverij Samsom in Alphen aan den Rijn en vier zelfstandige BV's, die onderdeel zijn van het uit geversconcern Kluwer in De- .venter. Zij hebben aan hun eis een dwangsom verbonden van 100.000 gulden per overtre ding. De vijf in het geding zijnde compilatiewerken, op univer siteiten en hogescholen aange duid als readers, bevatten tek sten uit door de vijf betrokken bedrijven uitgegeven boeken en tijdschriften. De auteurswet staat toe dat korte gedeelten worden overgenomen, mits daar een „billijke" vergoeding tegenover staat. Hier is echter sprake van grote gedeelten tekst waarvoor bovendien geen vergoeding is gegeven, aldus de woordvoerder van Kluwer. Een dag na het kort geding in Rotterdam volgt voor de Am sterdamse rechtbankpresident een soortgelijk kort geding, dat de uitgeverij Wolters-Noord- hoff uit Groningen tegen de Vrije Universiteit in Amster dam heeft aangespannen. Het „readerprobleem" in zijn algemeenheid werd in maart van dit jaar al aangekaart door de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB). Het is volgens de KNÜB niet uitge sloten dat, afhankelijk van de uitslag van de gedingen in Amsterdam en Rotterdam, ook in andere universiteits- en ho geschool-steden soortgelijke kort gedingen zullen worden aangespannen. ROTTERDAM Zeven mari neschepen uit zes NAVO-lan- den liggen tot maandagmorgen aan de Parkkade en Wilhelmi- nakade in Rotterdam afge meerd, gereed om door dui zenden mensen bezichtigd te worden. De schepen, waaron der het Nederlandse fregat Hr. Ms. Piet Heyn, maken deel uit van het permanente NAVO- eskader Standing Naval Force Atlantic (STANAVFOR- LANT), dat onder commando staat van de Nederlandse com mandeur F. J. Haver Droeze. Publiek is morgen en zondag van 13.30 tot 16.30 uur welkom aan boord. De Piet Heyn fungeert mo menteel als vlaggeschip van deze kleine vloot zwaarbewa pende NAVO-schepen, die vo rige week nog in de haven van Newcastle lag. De vloot ver trekt maandagmorgen naar Aalborg in Denemarken. Het eskader heeft als taak te waken over een groot>deel van de Atlantische Oceaan en over de Noordzee. Het komt er vooral op aan „actief aanwe zig" te zijn op zee en constant paraat te zijn voor het geval er een conflict dreigt. „Laten zien dat we klaar zijn om bnze landen te verdedigen", legt commandeur Haver Droeze uit. „We proberen zo veel mo gelijk te oefenen met deze steeds "wisselende groep sche pen: torpedo's afschieten, op sporen en schaduwen van on derzeeërs, noem maar op". Het eskader van Haver Droeze legt per jaar in gemiddeld tweehonderd zeedagen een af stand af van tweemaal de om trek van de aarde en doet daarbij zo'n vijfentwintig ha vens aan. Een belangrijke taak voor STANAVFORLANT is ook het schaduwen van eenhe den van het Warschau Pact. Want ook het Oostblok oefent op zee, op kleine en grote schaal. „Ze opereren vaak in kleine groepjes, maar zelden alleen", zegt commandeur Ha ver Droeze. „Het komt regel matig voor dat schepen van het Warschau Pact de Noord zee van noord naar zuid door kruisen. We worden geacht ze in de gaten te houden, maar laten ze uiteindelijk braaf door naar waar ze heen willen. Ze laten zich altijd goed zien, dus we weten wat ze willen. Meestal alleen maar kijken. Van pesterijtjes hebben we nooit zo'n last. Tja, je ziet wel eens vistrawlers die duidelijk zijn omgebouwd voor andere doeleinden. Die komen graag naar ons kijken als we aan het oefenen zijn op de oceaan. Maar we kijken ook graag naar hen, dus wat geeft het?" Het NAVO-eskader oefent vrij weinig op de Noordzee: „Het is te druk en we willen natuur lijk niet echt iets raken". Terwille van de training van de bemanningen worden voortdurend marinemensen op andere schepen in het eskader geplaatst, een traditie waar ook de commandeur zelf aan meedoet. Hij: „Ik moet toch weten waar ik het bevel over voer. Een goede verstandhou ding binnen dit eskader is van levensbelang". ARJEN VAN DER SAR ■i. SSÊti Peter Brand van Rijkswaterstaat houdt in Lobith het Rijnwater in de gaten, nadat in West-DuitSland cyanide was gestort in de Saar. Als gevolg daarvan zijn miljoenen vissen gestorven. ARNHEM De cyanidevergiftiging van de rivier de Saar in West-Duitsland zal waarschijnlijk geen gevol gen hebben voor de kwaliteit van het water in de Rijn. Met behulp van een stuw op de plaats waar de Saar in de Moezel stroomt, wordt verspreiding van de verontreiniging voorkomen. Onder invloed van zuurstof in het water zal het cyanide over een paar dagen grotendeels zijn verdwenen. Dat heeft Rijkswaterstaat gisteren gemeld na contact met Duitse collega's. „Het is niet te verwachten dat vergiftigd water over een paar dagen via de Rijn ons land binnenstroomt. Speciale maatregelen zijn niet nodig". Eerder deze week was er in de Saar sprake van enorme vissterf te. Er waren grote hoeveelheden cyanide in de rivier terecht ge komen, mogelijk van een cokesfabriek. De minister van milieuzaken in de Duitse deelstaat Saarland, Leinen, heeft naar aanleiding van de ramp zware kritiek ge oogst. De christen-democratische oppositie eist het aftreden van de socialistische minister. Het vergiftigde water is vanuit de Saar de Moezel ingestroomd in de buurstaat Rijnland-Palts, waar eveneens een grote vissterf te is opgetreden. Leinen wordt verweten dat zijn ministerie pas maandag open baar heeft gemaakt wat er aan de hand was, terwijl de ontdek king zaterdag al was gedaan. (ADVERTENTIE) BEKIJK ONZE PRACHTIGE AARDE VANUIT DE SPACE SHUTTLE SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL I 10: Nauwelijks had de heks het toverdrankje i naar binnen gewipt of ze veranderde weer in de jingons reeds bekende jonge vrouw. Haar weelderi- ahge, blonde haren glansden zacht en hingen naar hetbeneden in een dikke lok langs dat onbegrijpe- golwjke, maskerachtige gelaat. Doch niet alleen de irieoude heks veranderde. Ook de vunzige hut isdescheen zich op te richten en ruimer te worden. t^Het stof en het vuil, de schimmel en de spinrag zaWerdwenen en daarbij bleef ook het wrakke i d«oude meubilair niet achter. Alles herkreeg zijn hayiieuwe vormen en een hypermodern interieurtje eptjkwam zomaar in de plaats te staan van de muf- ijkflfe uitdragerswinkel, die eerst de woonstee van ko*<je heks had gevormd. „Het ging weer hèèl >eu\rnooi," lachte de jonge vrouw tevreden, terwijl inize zich van haar kostbare bontjas ontdeed, een ouwe Sybil, de toverkol, is weer mejuffrouw da-Sybila van Sorcieren geworden. Een héél wat prettiger omhulsel dan de verkalkte fysiek van een oiide heks.Ze zette zich op een klein bankje neer en bekeek meewarig haar welge vormde, doch gekneusde voetje. „Jammer, dat ik bij het rennen zo'n aardig lakschoentje ben kwijtgeraakt," vervolgde ze. „Maar ja, wie weet ligt het vlak bij huis in de tuin." Ze stond op, liep naar 't venster en keek naar buiten. Maar wat was dat? Wat zag ze daar? Lag daar niet.Dat is dat kleine baasje, dat me uit de wildklem van Simon de Stroper heeft be vrijdmompelde ze. „Wat moet ik daêr nou mee doen? Een oude heks zou met zo'n ventje korte metten maken. Maar als jeugdig en pro gressief lid van de vakbond van heksen kan ik dat niet doen. Wat nu"? Toen moest mejuffrouw Sybila van Sorcieren even nadenken en hieruit mogen we misschien afleiden dat er toch nog iets van menselijkheid in haar kollenhersenen was overgebleven. AMSTERDAM Op 1 augustus is het veertig jaar geleden dat de Ameri kaanse politicus J. Willi am Fulbright een wets voorstel indiende om een internationale uitwisseling van professoren en stu denten mogelijk te ma ken. In april is dit in Den Haag al gevierd, in aan wezigheid van koningin Beatrix én de inmiddels 81-jarige Fulbright. De doelstelling; een beter be grip tussen de volkeren bevorderen. De financiering van de eerste uitwisselingen kwam op een ogenschijnlijk moeizame wijze tot stand. Oorlogsoverschotten (tanks en ander materieel) uit de Verenigde Staten werden in Europa verkocht en van het geld konden de eerste mensen worden uitgezonden. Had „Fullbright" (één van de langst bestaande uitwisselings programma's), in het acade misch jaar 1947-'48 nog maar 84 deelnemers, anno 1986 zijn wereldwijd tienduizenden stu denten, docenten, en hooglera ren uit meer dan 120 landen van en naar de VS uitgezon den, onder wie een kleine 2000 Nederlanders. De Nederlandse afdeling heeft vpor dit jaar zo'n anderhalf miljoen gulden te spenderen, waarvan 45 procent door de Nederlandse overheid betaald, wordt. Zo'n 1,1 miljoen gulden daarvan gaat naar de beurzen, die 45 Nederlanders de kans geven naar de VS af te reizen. Bovendien komen er 35 Ame rikanen naar Nederland. Het aantal aanvragen ligt overi gens veel hoger, op zo'n 700 per seizoenjaar, maar de selec tiecriteria zijn buitengewoon streng. De studenten moeten bijvoorbeeld uitmuntende stu dieresultaten behaald hebben. Bovendien moeten de mensen die een beurs krijgen, volgens mevrouw Wind ook „goede vertegenwoordigers van Ne derland zijn". „Zij moeten interesse hebben in het andere land én in hun eigen land. En hun eigen cul tuur over kunnen brengen". En dan nog hangt het van de studierichting af en of het voor de studie nodig of nuttig kan zijn om in de VS verder te gaan. „Je kan alleen de to plaag nemen", constateert me vrouw Wind spijtig. Het maxi male bedrag dat een beurs op levert is 10.000 dollar, de meeste beurzen bedragen tus sen de 5000 en 7000 dollar. Me vrouw Wind stelt dat zoveel geld ook wel nodig is, omdat de kosten van levensonder houd hoog zijn in de VS en vooral ook omdat het college geld zo astronomisch hoog is. „Concrete resultaten van de Fulbright-programma's zijn niet zo makkelijk aan te ge ven", aldus mevrouw Wind. „Je krijgt er niet per definitie een betere baan door. Het is eerder zo dat je, door langere tijd in een ander land te leven, (minimaal drie maanden, maximaal een jaar) iets op steekt van andere landen, an dere culturen". „Fulbright programma's hebben een hoge toegevoegde waarde", zo stelt mevrouw Wind. „Het kan ie mand iets extra's geven wat voor zijn carrière belangrijk is. In wetenschappelijk opzicht, of in menselijk en cultureel opzicht". MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5