Problemen op school Ceidócöowvcmt God niet opsluiten in prediking en theologie aan tafel DE KEER kerk wereld KARDINAAL SIMONIS GETROFFEN DOOR GELOOFSLEVEN IN BRAZILIË Schoolwijzer brieven lezers ACHTERGROND SaidAdOowuwt vrijdag 1 augustus 1986 pagina 2 g Eén op elke vijf Amerikanen is katholiek Het aantal rooms-katholieken in de Verenigde Staten is in 1985 gegroeid met 368.865 tot een totaal van 52,6 miljoen. Eén op de vijf Amerikanen is rooms-katholiek, blijkt uit het zojuist verschenen jaarboek. Het aantal priesters is met 134 teruggelopen tot een totaal van 57.183. Een teruggang kon eveneens worden geconstateerd bij de mannelijke en vrou welijke religieuzen. Alleen het permanente diakenschap vertoont een groei met 358. Als voorheen is Los Angeles met 2,6 miljoen gelovigen het grootste diocees van de Verenigde Staten. PAUSBEZOEK AAN MONT BLANC KRIJGT VORM Het bezoek, dat de paus op zondag 7 september brengt aan Aos- ta en de Mont Blanc krijgt langzamerhand vorm. Het program ma van dit bezoek, dat is uitgestippeld ter gelegenheid van het feit dat tweehonderd jaar geleden voor het eerst een mensen voet deze hoogste Europese top beroerde, is flexibel omdat re kening moet worden gehouden met weersomstandigheden. Vast staat dat de paus de top van de Montblanc hoopt te berei ken om daarvandaan een boodschap te richten tot de jeugd van Europa. Begin maart gaat de paus opnieuw naar Frankrijk. Hij brengt dan bezoeken aan Lyon, de oecumenische gemeenschap van Taizé, het bedevaartsoord Paray-le-Monial, Dardilly (de geboorteplaats van de pastoor van Ars) en Annecy (de stad van de patroon van de journalisten, de heilige Franz von Sales). De enige zonde die niet vergeven kan worden is huichelarij. Het berouw van een huichelaar is zelf ook weer huichelarij. WILLIAM HAZLITT JACQUES POHIER, KATHOLIEK DISSIDENT: „In het christendom, vooral in het katholicis me dat ik het beste ken, wordt God in een sy steem opgesloten. God wordt opgesloten in de bijbel, in de Eucharistie, in de onfeilbaarheid van de paus, in de prediking en de theologie. En dan denken we dat we God netjes in de hand hebben. Men denkt dat men God als een soort portefeuille in zijn zak heeft. Ik denk dat we de banden moeten doorknippen waarmee we God vastgelegd hebben. En we vergissen ons: je kunt een mens niet clai men. Je kunt het werk van Bach, Picasso of Beethoven niet claimen. Je kunt de man, de vrouw of het kind van wie je houdt niet opslui ten. Wie dat probeert, doodt de liefde en de mens op wie die liefde gericht is. En God verstik je zo helemaal". Jacques Pohier, een katholiek dissident. Onder deze titel laat de IKON-televisie vanavond deze Franse theoloog aan het woord. Jacques Pohier, 60 jaar oud, is nog steeds dominicaan. Hij heeft een aantal moraal theologische studies op zijn naam staan, promoveerde als theoloog in Canada in de psy chologie en was gedurende vele jaren zelf in psychoana lyse. Zijn boek „Als ik God zeg'' (in 1979 in Nederlandse vertaling bij uitgeverij Gooi en Sticht verschenen) leverde hem een veroordeling van het Vaticaaa op. Pohier werd ui terst zwaar getroffen: Hij kreeg een verbod theologie te doceren en te publiceren en hem werd ook verboden nog langer voor te gaan in de Eu charistie en te prediken. Het boek zou „evidente dwalin gen" bevatten en hij werd zonder enige vorm van proces door de Congregatie van de Geloofsleer veroordeeld. Toch gaf Rome niet precies een mo tivatie van het verbod. De toenmalige prefect van de Congregatie, kardinaal Seper, motiveerde zijn beslissing on der andere op het feit dat zijns inziens Pohier op „zo on gebruikelijke wijze over de godheid van Christus schrijft", dat Seper niet wist of dat wel in overeenstem ming met de traditie was. Maar het moest ook wel mis gaan, als je meteen al in Po hier's boek leest: „Voor de eerste keer van mijn leven schrijf ik iets met plezier. Vandaag wil ik over God zeg gen waar ik zin in heb. En op de manier die mijn voorkeur heeft. Voor mijn plezier. En omdat het moet. Om verder te kunnen leven". Kantoorbaan Sinds enkele jaren woont-Jac ques Pohier op een flatje aan de rand van Parijs. Iedere ochtend pendelt hij met de metro naar zijn werk. Omdat Rome hem de meest elemen taire middelen van zijn pries ter- en theologenbestaan had ontnomen, zag hij zich ge noodzaakt een baan beneden zijn niveau te accepteren: Een eenvoudige kantoorbaan bij een niet kommerciele stich ting die zich bezig houdt met de euthanasieproblematiek. Het plezier in theologie be drijven kon hem echter niet ontnomen worden. Hij over trad vorig jaar het publicatie verbod met een nieuw boek „God in fragmenten",, dat on langs ook bij Gooi en Sticht is verschenen. Pohier verwerpt het beeld van God als een almachtige God, die het kwaad uit de we reld wegneemt. „God is God, God is dus niet alles". Gods almacht en Gods algoedheid is louter menselijke projectie. De neiging van de mens om van God alles te maken komt ten diepste voort uit zijn on vermogen zichzelf en zijn be staan te aanvaarden: Hij wil er niet aan. dat hij eindigt, feilbaar, kwetsbaar, onmach tig, sterfelijk is. Hij kan er niet in berusten dat God hem zo gewild en zo gemaakt heeft. En dus droomt de mens zich een god, die in zijn be hoefte aan onkwetsbaarheid voorziet. Maar als volgens Po hier God niet almachtig is, wie of wat is Hij dan wel? Jacques Pohier: „Maar het goede nieuws is juist dat Jezus in zijn tijd de meest absurde dood moest ondergaan, dat hij •ter dood werd gebracht door de handen van hen, die zich opwierpen als borgen van een God die totale zingeving zou zijn, dat Hij tijdens zijn Teven omgang had met het absurde, het zinloze, dat Hij omgang had met mannen en vrouwen wiens levens geen enkele be tekenis had, of aan wiens le ven door de godsdienstige en burgerlijke samenleving van zijn tijd iedere zin werd ont zegd. Dat Hij daar niet mee omging om het absurde en zinloze op een miraculeuze wijze weg te nemen, maar om hen te laten zien dat God zich tot hun naaste maakte, dat God meer God was door aan het absurde en zinloze deel te nemen, dan door het op te ruimen, dat de verrijzenis van Jezus Christus niet de vorm kreeg van een triomfantelijke ommekeer, waarbij het absur de en zinloze zou verdwijnen, maar van een mogelijkheid die Gods Geest aan mannen en vrouwen, die in hem ge loofden, beschikbaar stelde om net als God in dat absurde en zinloze te delen. Dat is het goede nieuws". Pohier wijst ook het geloof in de verrijzenis en het eeuwig leven van de mens af, omdat het geloof in de hemel altijd ten koste gaat van het leven op aarde. Bovendien hoort de dood natuurlijkerwijze bij het leven. Immers, de geschiede nis en de biologie leert dat de dood goedbeschouwd een wel daad is. Dood maakt nieuw le ven mogelijk. Goed leven in deze wereld is veel belangrij ker dan je voorbereiden op een mogelijk leven na de dood. Wat men ook mag den ken van Pohier's theologie, hier worden indringende vra gen gesteld over de waarde van het leven, gerechtigheid, en eeuwig leven. In ieder ge val daagt Pohier's theologie uit tot een nieuwe doorden king „Magistraal" Al is professor Edward Schil- lebeeckx het niet op alle pun ten met Jacques Pohier eens, toch is hij diep onder de in druk van het werk van zijn Franse ordebroeder. „Of men het er mee eens is of niet, het is een magistraal boek. Een boek waarin op de meest au thentieke wijze een Godgelo vig mens over allerlei proble men spreekt. Zijn theologie is sterk autobiografisch, het is een bezinning op zijn eigen levenservaring. Je zou zijn werk kunnen omschrijven als een westerse vorm van bevrij dingstheologie in dè zin van bevrijding van taboes en van beklemmende en onderdruk kende godsvoorstellingen. maar hij spreekt in zijn boek niet over sociale en politieke problemen; ook niet over het mannelijke beeld van God. Dat zijn themata die meer in Nederland, duitsland en de Angelsaksische landen een rol spelen, maar bij hem niet aan de orde zijn". France Guwy spreekt met Jacques Pohier over zijn laat ste boek: Zijn ontbindingspro ces, het geloof in de almachti ge God, in de verrijzenis en het eeuwig leven, sexualiteit en abortus. Pohier zet zijn vi sie in heldere bewoordingen uiteen. Een sober programma voor de fijnproevers. Maar na de bekende politieke rituelen eerder op de avond beslist de moeite van het kijken waard. Het portret van Pohier wordt niet zoals in de programma bladen staat aangekondigd op Nederland 2 om 22.45 uur uit gezonden, maar een half uur later vanwege de debatten in de Tweede Kamer over de re geringsverklaring. THEO KRABBE Diep onder de indruk van zijn ervaringen in Brazilië is kar dinaal Simonis vanochtend in ons land teruggekeerd. „Ik ben diep getroffen door de diepte en levendigheid van het geloof van zoveel mensen en door hun strijd in het ge loof. zonder geweld, voor een rechtvaardiger samenleving. Als je dan terugkomt in dit gezapige landje met zijn dode lijk vermoeide kerk, loop je het gevaar dat je na een paar maanden weer gewoon mee doet. Het zou zeer goed zijn als meer mensen de ervarin gen aldaar, zoals ik die nu heb opgedaan, ook zouden kunnen meemaken en hier de zaak wakker zouden kunnen schudden. Want dat is bikkel hard nodig". De kardinaal was drie weken in Brazilië, op uitnodiging van onder anderen. Dom Helder Camara. Hij had een druk programma, waarin veel ont moetingen met bisschoppen, maar ook met plaatselijke ge loofsgemeenschappen. Mgr. Simonis verklaarde geweldig getroffen te zijn door het ster ke geloofsleven van de mil joenen katholieken in het land. Vooral de verbinding tussen leer en leven in de ba sisgemeenschappen was voor hem een indrukwekkende er varing. „De basisgemeen schappen daar zijn iets heel anders dan de basisgemeenten hier. Daar is een diepe kerke lijke verbondenheid, een ge meenschap met de bisschop pen en de wereldkerk. De be vrijdingstheologie die in Bra zilië functioneert, moet je vooral zien in de concrete om standigheden daar. Wij hier in het Westen lopen de kans dat we de theologie van bij voorbeeld Leonardo Boff slechts fragmentarisch begrij pen, waardoor een verkeerd beeld ontstaat. Dat is ook de zorg van het Vaticaan. Boff zei me dat hij zich die zorg heel goed kan voorstellen". De kardinaal sprak met enige jaloezie over de wijze waarop de Braziliaanse katholieken spreken over de kerk en haar bisschoppen. „Ik heb met tal loze mensen gesproken, onder wie velen in de krottenwijken en ik heb geen enkel woord van kritiek gehoord op de leer van de kerk of op de bis schoppen. En dat is wel een verschil met de situatie in Ne derland". Mgr. Simonis zei de komende tijd te gebruiken om alle in drukken te verwerken. „We hebben zeer veel gesprekken gevoerd met talloos vele men sen. We hebben ook veel te gengestelde meningen ge hoord over bijvoorbeeld de politieke situatie. Wat ik al wel kan zeggen is dat ik ge zien heb hoe de kerk in Brazi lië de enige instantie is die het onrecht in het land -waar de varkens van de grootgrondbe zitters beter gehuisvest zijn dan miljoenen mensen- aan de kaak durft te stellen. LUTSEN KOOISTRA Het feit dat niet elk kind even goed leert op school heeft niet alleen te maken met zijn intelligentie of met z'n karakter. Dat weet ieder (hopelijk). Er zijn vaak ook andere factoren in het spel. Het gaat dan onder meer om sociaal-emotionele problemen. Daarover gaat deze bijdrage. Velen zijn het er over eens, dat de leerlingen van „van daag" in nogal wat opzichten anders zijn dan die van „giste ren" en dat dat zeker mee het gevolg is van veranderingen in de samenleving. Leerlingen van nu zijn vrijer en mondiger, ze geven hun mening en ook de reden waarom ze iets vinden. Als ze de docent om zijn mening vragen laten ze zich minder snel met een kluitje in het riet sturen. Autoriteit wordt niet zonder meer geaccepteerd; men moet zijn beslissingen kunnen beargmenteren. De leerlingen zijn ook eerder zelfstandig. Als leerlingen, met name uit het voortgezet onderwijs, klachten hebben, komen de schoolklachten op de eerste plaats, zo is uit onderzoek ge bleken. De school speelt dui delijk toch wel een cèntrale rol in hun leven. Structuur De structuur en het functio neren van ons huidige onder wijs geeft ook zeker reden en aanleiding tot allerlei klach ten bij de leerlingen. Zo wordt het aantal uitvallers of voor tijdige schoolverlaters mo menteel al berekend op plm. 35.000 per jaar. De uitval en de „afstroom" (het doorstro men naar een „lager" school type) bedragen in het vwo, het havo en het lbo 30% van de aanvangsgroep, voor het mavo 20%. (20-30% van de leerlingen die van de basis school naar het voortgezet on derwijs gaan, blijken niet juist te hebben gekozen of te zijn geplaatst!) Ons huidige voortgezet onder wijs veroorzaakt bij vele leer lingen keuze-problemen, vele mislukkingen op school en mede daardoor geeft het een groot aantal leerlingen een negatief zelfbeeld mee, waar ze in hun latere leven maar al te veel last van kunnen heb ben. En natuurlijk spelen ook bij bovengenoemde zaken soci aal-emotionele problemen een rol. Wat zijn dat eigenlijk? De NPCS (de Nederlandse Pro testants Christelijke School raad - Postbus 907, 2270 AX Voorburg) heeft een „Com missie Terreinverkenning So ciaal-Emotionele Problema tiek" ingesteld. In het rapport dat die commissie heeft uitge bracht wordt de volgende de finitie van sociaal-emotionele problemen gegeven: Het zijn kenmerken in het gedrag van mensen, waardoor zij in rela ties tot anderen, respectieve lijk in reactie op de eisen die anderen daarbij stellen, moei lijkheden hebben en /of geven die ook als zodanig worden ervaren. Uit onderzoekingen op dit gebied kunnen o.m. de volgende conclusies worden getrokken. 1. In het algemeen schijnen sociaal-emotionele problemen meer voor te komen bij oude re leerlingen in een klas en vaak bij kinderen uit „gebro ken" milieus. 2. Natuurlijk komen die pro blemen m.n. voor in de pu- berteitsfase. Maar ze hebben ook te maken met een vrijere en kritischer opstelling van de jeugd, meer labiele concen tratie en minder schoolmoti- vatie. 3. Diverse kenmerken van de school hebben invloed op het ontstaan en optreden van so ciaal-emotionele problema tiek. Genoemd moeten wor den: a. een heel grote klas; b. een te objectief beoordelings systeem c. dat een leerling vaak teveel verschillende do centen heeft; d. een negatief voorbeeldgedrag van docen ten (zou niet mogen voorko men!); e. een gebrekkig con tact tussen docenten en leer lingen; f. het klimaat van de school. door drs. K. de Jong Ozn. wijs een nauwe wisselwerking tussen deze sociaal-emotionele problematiek en de leervorde ringen. Wat te doen? De school kan een belangrijke rol spelen bij de bestrijding van de sociaal-emotionele problemen bij leerlingen. Zij moet er dan natuurlijk wel oog voor hebben c.q. krijgen. Een allereerste vereiste is dus goede informatie over de leer lingen. Voorop staat verder, dat een intensieve leerlingbegeleiding in dezen van grote betekenis kan zijn. Elke leerling dient „gekend" te zijn, en ook ie mand te hebben binnen de school bij wie hij op onge dwongen manier met z'n pro blemen terecht kan. Op vele scholen staat het cog nitief leren voorop. Primair staat hierbij de beheersing van de leerstof. De school biedt daarbij alle hulp, maar tenslotte moet de leerling zich wel bij de school aanpassen. Bij de onderhavige problema tiek schijnt zogeheten sociaal leren beter te zijn. Hierbij staat niet de leerstof centraal, ook de leerling niet, maar de leerling als sociaal wezen, dat leert. Dat betekent dat hij leert in het verband van een (vaste) kleine groep. Ook het principe van meer individualisering schijnt in dezen gunstig te werken. Ver dér blijkt, dat in een stelsel van geïntegreerd voortgezet onderwijs in een aantal op zichten gunstiger onderwijs kundige voorwaarden aanwe zig lijken om aan de eis van aandacht voor leerlingen met problemen te voldoen dan in een categoraal stelsel zoals we dat nu nog hebben. Bij al het praten en schrijven met name over de toekomst van het voortgezet onderwijs is het goed om het boven staande terdege te laten mee spelen. Wie er nog meer over wil lezen, raadplege het ge noemde rapport. Gegratineerde spinazie met tomaten en eieren rösti chocoladevla met advokaat Nodig voor twee: 3 eierenzachte margarine, 750 g spina zie, ui, knoflook, 1 lepel olie, zout. nootmuskaat, 1 theele pel citroensap. 2 tomaten, 20 g margarine, 20 g bloem, 2,5 dl melk, 50 g geraspte kaas; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peper, uitje, 2 a 4 lepels olie, bieslook of peterselie; 4 dl chocoladevla (4 dl melk, 16 g cacao, 35 g suiker, 20 g maizena), 1 lepel geroosterd amandelschaafsel, paar le pels advokaat. Kook eieren hard in acht minuten en pel ze. Vet een oven schaal in met zachte margarine. Was de spinazie, snijd haar wat kleiner en laat haar uitlekken. Fruit de kleingesneden ui en knoflook in een ruime braadpan op een kleine pit goud geel. Smelt in een steelpan de margarine, roer er de bloem door en verdun het mengsel al roerende met scheutjes melk. Houd de saus op een sudderplaatje warm. Leg de spinazie in gedeelten bij de ui en knoflook en laat de groente op een groot vuur slinken. Breng de groenten op smaak met zout, nootmuskaat en citroensap en leg het mengsel in een ovenschaal. Leg er de gehalveerde eieren en de in plakken gesneden tomaten op en schenk daarover de met kaas gemengde saus. Zet de schaal even onder een hete grill of circa tien minuten in een hete oven voor een gouden kleurtje. Rasp de half gaargekookte aardappelen grof en meng ze met zout, peper en kleingesneden ui. Druk de massa in een koe- kepan met warme olie gelijkmatig uit. Bak de rösti op een klein vuur bruin, keer de koek met behulp van een deksel en bak ook de tweede kant bruin. Strooi er fijngeknipte bies look of peterselie over. Meng de vla met het amandelschaafsel en leg er de advokaat op. JEANNE Bizarre geheimzinnigheid De architecten die in de slag zijn om een eventueel nieuw t Haags stadhuis op hun naam te brengen, mogen de publici- c teit niet zoeken. Het Haagse college van burgemeester en j wethouders heeft immers besloten dat alle voorlichting ver- der tot het moment waarop alle plannen gelijktijdig wor- den gepresenteerd via de gemeente wordt geregeld. Het i college wil namelijk niet „dat de architecten via de kranten een oorlogje uitvechten". Een woordvoerder heeft zelfs laten weten: „Interviews met architecten en projectontwikkelaars zijn dus uit den boze". Een hoogstmerkwaardige maatregel j want een goede concurrentiestrijd drukt over het algemeen de prijzen en dat kan Den Haag vooral in deze tijd van bezui nigingen alleen maar ten goede komen. De ware reden voor deze maatregel moet dus elders wor den gezocht. Het kan toch niet zo zijn dat de verantwoorde lijke wethouder, A. Duivesteijn, bang is dat de bevolking in de war zal raken als elk plan afzonderlijk wordt gepresen teerd? Het lijkt ook niet aannemelijk dat hij vreest dat de raadsleden zich door reclamecampagnes voor bepaalde plan nen te veel laten beïnvloeden. Dan zou hij immers wel erg weinig vertrouwen stellen in de kwaliteit van de Haagse volksvertegenwoordigers. HET ligt veel meer voor de hand te veronderstellen dat wethouder Duivesteijn zelf een duidelijke voorkeur heeft voor een van de uitgenodigde (buitenlandse) architecten. Hij heeft zich tenslotte in bedekte termen al in die richting uit gelaten. Wat trouwens tot de conclusie moet leiden dat de andere architecten die momenteel op verzoek aan een ont werp werken, al bij voorbaat kansloos zijn. En ongevraagd ingediende ideeën van Nederlandse architecten bijvoor beeld passen dan al helemaal niet in het scenario. TOCH zouden er tussen ongevraagde ontwerpen heel goede kunnen zitten. Zeker als de Nederlandse architecten eens geen rekening hoeven te houden met een uiterst beperkt budget, maar daarentegen wat vrijer kunnen tekenen. Want dat Den Haag voor het stadhuisplan meer geld over heeft dan gebruikelijk lijkt wel zeker als er architecten voor wor den aangetrokken met een beroemde, maar vooral dure naam. Als uiteindelijk toch voor zo'n (ongevraagd) plan wordt gekozen, zou dat de wethouder niet goed uitkomen. Want dan gaat de kans verloren zijn naam te koppelen aan die van een beroemde buitenlandse bouwheer. MOGELIJK zijn dit niet de werkelijke beweegredenen van de wethouder. Maar dit soort speculaties roepUhij zelf over zich af met'zijn absurde geheimzinnigheid. Hij zou zich beter kunnen houden aan wat zijn partij altijd heeft voorgestaan. Namelijk openbaarheid in een zo vroeg mogelijk stadium zo dat de burgerij optimaal gebruik kan maken van de in spraakmogelijkheden. Een vrijheid die hij in elk geval de ar chitecten niet mag ontzeggen. Openheid is trouwens ook een stokpaardje van Links Den Haag, dat met een wethouder in het college van B en W is vertegenwoordigd. De vraag is hoe lang deze partij dit soort Ben W-besluiten omwille van het voortbestaan van een links college nog zal steunen. jk is een vergelij- Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten TV en Vierdaagse Na vijftien keer te hebben deelgenomen aan de Vierdaag se in Nijmegen heb ik dit jaar voor de eerste keer de intocht vanaf een tribune waargeno men en ik was er onderstebo ven van. Wat ook bijzonder grandioos moet zijn geweest was de vlaggenparade aan de vooravond van de eerste dag. Het is daarom verbazingwek kend dat er van de zijde van de NOS hoegenaamd geen aandacht is besteed aan de vlaggenparade, noch aan de glorieuze intocht. Het is onbe grijpelijk dat een dergelijk groots gebeuren, dat te verge lijken is met de Elfstedentocht, zo deerlijk weinig aandacht krijgt. niet geheel te maken, doei wanneer er belangrijke festivi teiten c.q. sportgebeurtenissen zijn kan men daar altijd reke nen op uitgebreide reportages op TV. Ik denk daarbij aan de bevrijdingstaptoe in Brussel, die volledig werd uitgezonden verleden jaar, aan de Spring processie, aan het carnaval en ga zo maar door. Ook de Duit se TV laat zich niet onbetuigd bij bijzondere gebeurtenissen. C.C.Smits, DEN HAAG. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN Warmer DE BILT (KNMI) Het weer wordt beheerst door een rug van hogeluchtdruk, die voor zonnig weer zorgt met maxi mumtemperaturen van 22 gra den. Op de oceaan ten zuid westen van Ierland ontwikkelt zich echter een diepe depres sie, die naar Schotland trekt. Dit lagedrukgebied krijgt mor gen geleidelijk meer invloed op ons weer. Naar verwach ting blijft het morgen nog overwegend droog met zonni ge perioden. Het wordt vooral in het midden en oosten van het land warm met maxima van 26 graden. Aan zee blijft het koeler. Zondag neemt de kans op een bui toe. Ook de dag erna kunnen buien voor komen, maar het blijft redelijk zomerweer. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Benelux, noord-Duitsland en noord-Frankrijk: zonnige pe rioden en een enkele bui. Mid- dagtemperaturen rond 25 gra den. Ierland en Schotland: vrij veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen 17 tot 20 graden. Engeland en Wales: zonnige perioden. Weinig of geen re gen. Middagtemperaturen 20 tot 25 graden. Midden- en zuid-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland en Alpenlanden: flinke zonnige perioden. Middagtemperaturen 26 tot 32 graden. Spanje, Portugal, Italië en Joe goslavische kust: zonnig. Mid dagtemperaturen 27 tot 36 gra den. Weer Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Eelde l.bew. Eindhoven 1 bew Den Helder l.bew. Rotterdam onbew. Twente h bew. Vlissingen l.bew. Bordeaux Brussel Dublin Malta Moskou «/.bew. 31 15 0.2 regenbui 31 15

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2