CDA en PVDA: hoofddoel is bestrijding werkloosheid Perken De Vries definitief vrijuit SEEE Kortsluiting vermoedelijke oorzaak brand Schouwenhove Wilhelm Teil onder schot Noordwijkse politie helpt zeehondje Burgemeesterskandidaat Cohn-Bendit wekt woede Bijna 1500 schadeclaims tegen Dalkonschild je HET WEER Vrijdag 1 augustus 1986 77e jaargang no. 23566 £cicUe 6omo/nt Uitgave Weslerpere. behorende tol Sijthofl Pers. Apothekeredi|k34,2312 DD Leiden, Postbus II, 2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: AmroBanl N.V. Leiden. Directeur-hoolareddcleur: I.I.HdlIewas, Chej-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (i'ncl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. DAGBLA VOOR ZUID-HO Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur 4 graden, middagtem- peratuur van 20 graden aan zee tot 26 in het binnenland. Matige wind draaiend van zuidoost naar zuidwest. Zon op: 06.02; onder: 21.29. Schev. hoog water: 01.44 en 14.30; laag water: 08.40 en 22.02 uur. Celstraf voor aids-verspreider DSLO Iemand die weet dat hij lids heeft en een ander daarmee be nnet kan in Noorwegen acht jaar cel straf tegemoet zien als de huidige vetgeving wordt toegepast. De wet geving over de verspreiding van ve- lerische en andere besmettelijke tiektes kan worden gebruikt bij aids- Destrijdingscampagnes. In Noorwe gen zijn tot nog toe 85 gevallen van lids geregistreerd. Het Directoraat por Gezondheid wil een preventie- )rogrammam opzetten dat gebaseerd s op vrijwillige behandeling en on- lerzoek. De autoriteiten verwachten lat in Noorwegen over drie jaar 350 iids-gevallen zijn. Leeuw doodt moeder en drie kinderen BINGA Een moeder en drie kinderen zijn om het leven ge komen toen zij in het noord westen van Zimbabwe werden aangevallen door een leeuw. Het gaat om de 26-jarige Jeri- na Munsaka en twee zoons en een dochter van tussen de acht maanden en acht jaaf oud. Deskundigen zeggen dat het zeer uitzonderlijk is dat een leeuw een groep mensen aan valt. Zij suggereerden dat het dier geruime tijd geen eten had gehad en hongerig was. ANWB geeft statiegeld op blikjes SCHEVENINGEN De ANWB geeft morgen op de boulevard van Scheveningen aan iedereen die een bier- of frisdrankblikje inle vert bij de stand vóór het Golfslag- bad een dubbeltje statiegeld. De actie is onderdeel van de grote campagne tegen weg- en zwerfvuil „Laat niet als dank..." en stopt wanneer 75.000 blikjes zijn verza meld. Men kan ook een blik wer pen in een blikpletter, een appa raat dat blikjes plat slaat en een bonnetje geeft dat in dit geval recht geeft op een dubbeltje van de ANWB. Brieven uit oorlog eindelijk bezorgd WASHINGTON In 1944 schreef de Amerikaanse soldaat Raul Alvarez een brief naar zijn liefje vanuit de Algerijnse havenstad Oran. De brief werd woensdag eindelijk bezorgd bij de vroegere mejuf frouw Espinosa, die in 1950 met Alvarez trouwde. De directeur-generaal van de Amerikaanse posterijen kwam hem per soonlijk overhandigen. De bewuste brief werd in mei 1944, samen met 234 andere brieven van door heimwee geplaagde Amerikanen, in Algerije in een postzak gedeponeerd. Degene die de brieven zou posten vergat dat te doen. Uit angst dat zijn nalatigheid aan het licht zou komen verstopte hij de zak op de zolder van zijn huis. Daar werden ze deze maand gevon den. .EIDEN De brand in de serviceflat Schouwenhove, waar- ij woensdag een man om het leven kwam, is vermoedelijk eroorzaakt door kortsluiting. De brandweer is tot die con- lusie gekomen na nauwkeurig onderzoek van het betreffen- e appartement. Het echtpaar dat het uitgebrande apparte ment bewoonde, bezat diverse elektrische apparaten. De ge- 'onde, die nog in het ziekenhuis verbleef, is gisteren naar et bejaardentehuis teruggekeerd. De waarnemend-directri- e van Schouwenhove denkt dat de totale schade die de rand heeft aangericht ongeveer anderhalve ton zal belopen, 'andaag is begonnen met het schoonmaken van de wonin- en die rook en waterschade hebben opgelopen. BERN Een Zwitserse historicus heeft gisteren gezegd dat de nationale volksheld Wilhelm Teil als hij al be staan heeft nooit over een kruisboog kan hebben be schikt. Volgens Fritz Mathys Weist was de kruisboog in de der- tiende-eeuw, toen Teil de appel van het hoofd van zijn zoon schoot, onbekend. In een krantenartikel ter gele genheid. van de Zwitserse nationale feestdag (vandaag) schreef Weist dat kruisbogen in geen enkele kroniek van vóór 1300 worden vermeld. De kruisboog werd overigens niet in Zwitserland uitgevonden, zoals veel Zwitsers me nen, maar in China. NOORD WIJK Een jonge zeehond werd gisteravond om half tien door de Noordwijkse politie aangetroffen in de branding ter hoogte van Huis Ter Duin. Het dier was in moeilijkheden ge raakt en was niet meer in staat zich op eigen kracht te redden. Het nog jonge dier werd gevangen en naar Schiphol gebracht. Daar stond een vliegtuigje klaar om de zeehond naar het zee hondencentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen te brengen. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. LEIDSE VERKRACHT LEIDEN Een 33-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte gedaan van verkrachting. De vrouw bezocht in de nacht van woensdag op donderdag een feestje in de Leidse Merenwijk. Daar werd zij door een bekende verkracht. De politie trof de ontredderde vrouw gisterochtend aan in de Merenwijk. De poli tie heeft inmiddels de dader, een 32-jarige Leidenaar, aangehou den. AUTOVERHUUR F.PRANK&itS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 1M - LEIDERDORP Tel. 071-594040 In de rij voor Prince Zo'n vijf jaar geleden was Paradiso nauwelijks halfvol te krijgen, aan gekondigde optredens in de Amsterdamse Edenhal werden bij ge brek aan belangstelling geannuleerd. Nederland was in die tijd niet warm te krijgen voor Prince. Dat is intussen flink ver anderd. Momenteel is deze decadente tegen hanger van Michael Jackson op de top van zijn roem. De kaartver koop voor twee optre dens op 17 en 18 au gustus in Ahoy' in Rot terdam loopt als een trein. Gisteravond lagen de fans al voor de deur van het bespreekbureau van deze krant in de Spuistraat in Den Haag, in afwachting van de voorverkoop die van morgen vroeg om zeven uur al begon. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): FRANKFURT De kandidatuur van de voormalige stu dentenleider Daniël Cohn-Bendit voor het burgemeester schap van Frankfurt heeft in CDU-kring woede opge wekt. De CDU-fractie is niet van plan toe te staan dat Cohn-Bendit in de raadszaal een verkiezingsrede houdt. Cohn-Bendit is door de fractie van de Groenen in de gemeenteraad van Frankfurt kandidaat gesteld. De 41-jarige Cohn-Bendit is nu uitgever van de kritisch-linkse krant „Pflasterstand". Hij maakt geen kans. De CDU heeft de absolute meerderheid in de raad van Frankfurt. Het Franse derde net heeft overigens vier documentaires van Cohn-Bendit en de Nederlandse regisseur Steven de Winter over de studentenrellen van mei '68 geschrapt. De NOS zal de documen taires wel uitzenden, in december. .Drive-in' uitvaart centrum DETROIT In de Amerikaanse stad Detroit bestaat een litvaartcentrum vaar gehaaste me ielevenden hun aatste eer aan de lode vanuit hun luto kunnen bewij- :en. Prank Givens Fu- leral Home heeft •en etalage waarin Ie dode in zijn kist 'anuit de auto ichtbaar is. Even 'erderop staat een >rievenbus waarin Ie autmobilist zijn ondoleancekaartje ;an deponeren, op lat de nabestaan- len kunnen bijhou- len wie acte de ■résence hebben egeven. Alles bij lkaar kan het ri- ueel van de laatste er en de condolé- nce in minder dan en halve minuut fgewerkt zijn. Het litvaartcentrum 'oorziet duidelijk in en behoefte. DEN HAAG De vroe gere president-commissa ris van RSV, dr. J. de Vries, gaat definitief vrij uit. De procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, heeft gisteren besloten niet in cassatie te gaan te gen een besluit van het Haagse hof om De Vries niet te vervolgen wegens meineed voor de parlè- mentaire enquêtecommis sie RSV. De parlementaire enquêtecom missie bracht de zaak-De Vries eind 1984 aan bij de officier van justitie in Den Haag. Men vermoedde dat De Vries onder ede onwaarheden voor de commissie had verteld over declaraties bij RSV en het bouwbedrijf Bredero, waar De Vries president-directeur was. Het ging om 648.000 gulden die De Vries zowel bij RSV als Bredero in rekening bracht. Voor de enquêtecommissie verklaarde De Vries het bij Bredero in rekening gebrachte bedrag later te hebben terug betaald. Het bouwbedrijf ont kende dit echter. Pas bij een tweede onderzoek bleek dat De Vries het geld had overge maakt naar een rekening op zijn naam, waaraan later de naam van Bredero was toege voegd. Vanuit Bredero werd hierop te kennen gegeven dat men niets van het bestaan van de rekening wist. Oud presi dent-commissaris Andriessen liet echter weten van de zaak op de hoogte te zijn geweest. Op 2 juni besloot de arrondis sementsrechtbank in Den Haag dat de betrokken reke ning een zakelijk karakter had zodat De Vries het geld wel degelijk aan Bredero had te rugbetaald. De officier van justitie mr. B. Vermeulen ging tevergeefs tegen dit besluit in beroep bij het gerechtshof. Hebt u een eigen tuintje? Een volkstuin misschien? Al is het maar een strookje grond aan de voorkant van uw huis? Of een lapje erachter? Of beschikt u over een balkon(netje) waar wat bloembakken kun nen staan? Prachtig! Dan bent u één van de velen, die de rubriek „Binnen de perken" niet alleen leest, ipaar ook één van degenen die in praktijk kunnen brengen wat daar in staat. Want wekelijks staat „Binnen de perken" weer vol met tal van we tenswaardigheden voor de doe-het-zelf-tuinder. Of het nu over bloemen, groente of fruit gaat, u wordt ook op dit gebied weer wijzer van de Leidse Cou rant. Steeds meer nieuwe lezers hebben dat binnen twee weken bekeken. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Dodelijke iteekpartij op ÏVateringse termis VATERINGEN De 17-jari- e A.J. Hoogelander uit Wate- ingen is gisteravond op de :ermis in zijn woonplaats oodgestoken. Twee jongens lie ervan worden verdacht de lodelijke steekwond te hebben oegebracht, wisten te ontko- nen. 'ussen Hoogelander en de wee verdachten, vermoedelijk 7 a 18 jaar oud, onstond om iog onduidelijke redenen een landgemeen na afloop van de tonde van Wateringen. Tij lens een opstootje mengde het lachtoffer zich in het gewoel, lij stapte op het nu gezochte weetal af, waarna het tot echten kwam. Hierbij werd e jongen met één messteek in iet hart getroffen. Hij over- sed ter plaatse. De twee ver achten wisten in de drukte /eg te komen. De politie zegt oede hoop te hebben het weetal te kunnen aanhouden mdat ze over goede signale- ïenten beschikt. DEN HAAG De Consumentenbond heeft namens 1456 vrou wen schadeclaims ingediend bij de fabrikant van het Dalkon- schildje, het Amerikaanse bedrijf A.H. Robins Company in Rich mond. Dat maakte het hoofd van de juridische ledenservice, A. Zwinkels, vanmorgen bekend. Op 30 juli sloot de termijn waar binnen vrouwen die schadevergoeding willen de vragenlijst naar de Amerikaanse rechter moesten sturen. Aanvankelijk hadden ruim 2000 vrouwen zich bij de Consumen tenbond gemeld. Ongeveer 500 vrouwen hebben afgezien van het insturen van de vragenlijst. Hieronder zijn vrouwen die nog zo emotioneel bezig zijn met de gevolgen van het dragen van het Dalkonschildje, een anti-conceptiemiddel, dat zij nu het liefst niet meer aan de hele zaak herinnerd willen worden, aldus Zwinkels. Andere vrouwen zagen toch geen direct verband tus sen het dragen van dit spiraaltje en latere klachten en een aan tal vrouwen kon de basisgegevens voor de vragenlijst niet meer boven tafel krijgen. De bond behartigt ook de belangen van der tig Belgische vrouwen. NAVO-eskader gearriveerd Zeven marineschepen van dit permanent parate NAVO-eska- der STANAVFORLANT hebben vanmorgen aangelegd aan de Parkkade en Wilhelminakade in Rotterdam. Daar zijn ze dit weekeinde te bezichtigen. Pagina 5: NAVO-eskader in Rotterdam oefent weinig op Noordzee KAMER WIL FINANCIERINGSTEKORT ONDERGESCHIKT MAKEN het financieringstekort moeten daaraan onderge schikt worden gemaakt, zo vinden beide partijen. Zij komen daarmee regel recht in botsing met de opvattingen van premier Lubbers en minister Ru- ding (Financiën). CDA-leider De Vries legt het regeerakkoord zo uit, dat jaar lijks bekeken moet worden of de terugdringing van het over heidstekort volgens het vast gestelde schema kan plaatsvin den of dat er aanleiding is de reductie te vertragen en voor rang te geven aan de bestrij ding van de werkloosheid. Dat moet uitdrukkelijk mogelijk zijn, zo betoogde De Vries van ochtend. Gisteren was hij al in botsing gekomen met permier Lubbers, die (de eis van minis ter Ruding inwilligend), zich beslist wil houden aan het tijd pad dat is uitgezet om het overheidstekort terug te bren gen op 5,25 procent van het nationaal inkomen in 1990. Lubbers noemde alle doelstel lingen van het regeerakkoord uitdrukkelijk nevengeschikt Naast het CDA wil ook de PvdA dat de vermindering van het overheidstekort een lagere priortiteit krijgt dan het herstel van de werkgelegen heid. Wim Kok vroeg vanoch tend in een motie juist voor de terugdringing van de werk loosheid een duidelijk tijdpad uit te stippelen en de andere doelstellingen daaraan onder geschikt te maken. Hoewel het CDA de hoogste prioriteit voor de werkgelegenheid van narte onderschrijft en ook het terug dringen van het tekort daar aan ondergeschikt wil maken, zal het deze motie niet steu nen. Fractieleider De Vries verklaarde dat hiermee een schijndictaat aan werkgevers en werknemers wordt opge legd. Hij wees erop dat terug dringing van de werkloosheid in zeer belangrijke mate af hankelijk is van de medewer king van de sociale partners. Pag.3: Geen garantie voor behoud koopkracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de PvdA als het CDA stellen zich uitdrukkelijk op het standpunt dat bestrijding van de werkloosheid de komende vier jaar de hoofddoelstelling van het kabinetsbeleid moet zijn. De andere doeleinden, economisch herstel en met name terugdringing van Lubbers zuigt nadenkend op zijn pen tijdens de voortge- batten naar aanleiding van de regeringsverklaring.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1