Giftige afvalslakken in Wassenaarse privéwegen „Zon praalwagen is een droom" Meer eenheid in Engelse lessen Pomp dorpsplein in ere hersteld Onderzoek brand Duindigt afgesloten KATWIJKERS IN GEWEER TEGEN TIMMERBEDRIJF Katwijk blijft verdeeld over naaktrecreatie LEIDEN OMGEVING SaidóaQowuwt VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Aanleg drainage vuilstort van start NOORDWIJKERHOUT De aanleg van een drainagesysteem rondom de voormalige vuilstort aan de Tespellaan start half augustus. Deze drainage moet het regenwater opvangen dat na aanra king met de vuilstort verontreinigd is. Dit zogenoemde percolatiewater wordt afgevoerd naar een pompstation. Het station, bij de de ingang van de stort plaats, wordt aangesloten op een nieuw aan te leggen drukrioleringssysteem waarop een negental woningen en be drijven aan de Tespellaan zullen wor den aangesloten. De kosten van het project bedragen 450.000 gulden. Op 20 augustus wordt officieel gestart met de werkzaamheden. Toch subsidie voor Reinwater KATWIJK De gemeente Katwijk gaat bekijken of ze de Stichting Reinwater toch zal subsidiëren. Burgemeester Mr. C. A. Bos beloofde de gemeenteraad dit gisteren, nadat zowel van de kant van de PvdA als Gemeentebelangen aangedrongen was op een symbolische subsidie van een paar honderd gulden. Het water van de rivieren vervult in Katwijk een speciale rol, aldus' beide fracties, omdat zij de duinmeertjes voeden, die weer ga rant staan voor ons drinkwater. Het ondersteunen van deze stichting dient een gebaar te zijn dat zorg voor een goede kwali teit van het water noodzakelijk is, aldus fractievoorzitter drs. H. van Mierlo van Gemeentebelangen/D66. In eerste instantie was het Katwijkse college van burgemeester en wethouders niet van plan de subsidieaanvraag te honoreren. Tot driekeer toe heeft het college geweigerd, omdat Nederland nog veel meer idealisti sche groeperingen kent, die echter niet allemaal door de plaatse lijke overheid gesubsidieerd kunnen worden. Er bestaat geen verband tussen Katwijk en de stichting, vond burgemeester Bos, die wel wil bekijken of er politiek een meerderheid voor subsi die bestaat. Een nieuw voorstel wordt nu eerst in commissies be sproken. KATWIJK Het invoeren van het vak En gels op de basisscholen heeft in Katwijk als vervelende bijkomstigheid, dat de diverse basisscholen een lesmethode aanschaffen, subsidie daarvoor aanvragen, maar feitelijk niet bekijken of hun methode aansluit bij het vervolgonderwijs. Dat zei CDA-fractievoor- zitter A.C. Berkhey gisteravond tijdens de gemeen teraads vergadering. Het aanschaffen van diverse lesmethoden voor het vak Engels komt in Katwijk op on geveer een halve ton. Een bedrag dat weer teruggevorderd wordt van de Rijksoverheid. Financieel zijn er derhalve gaan bezwaren tegen het voorstel om dit bedrag beschikbaar te stellen. Waar fractievoorzitter Berkhey wel bezwaar tegen aantekent is het schijn baar zonder onderling overleg aanschaffen van methodes. „Uiteraard weet ik dat we bij het bijzonder onderwijs helemaal geen zeggenskracht heb ben over de te gebruiken methoden" zei Ber khey, „maar bij het openbaar onderwijs is dat wel zo. Mijn opmerking heeft tot doel, dat er overlegd wordt over de te gebruiken methodes en over de eindtermen, met andere woorden is het niveau van de diverse scho len na de basisschool even hoog". Hij stelde voor dat de wethouder voor onderwijs het voortouw neemt om de diverse scholen meer op een lijn te krijgen. Het college nam dit voorstel over. OLYMPISCHE ZWEMWEEK IN DE MIERENWEIDE KATWIJK Honderden zwemmers zullen vrijdag 27 en zaterdag 28 september trachten een zo groot moge lijke afstand af te leggen. Deze eerste Katwijkse Olym pische Nachtzwemmarathon wordt gehouden in zwem bad De Miereweide en is onderdeel van de Olympische zwemweek die de Amsterdamse kandidatuur voor de Olympische Spelen moet ondersteunen. Van maandag 23 tot en met zaterdag 28 september kan men deelne men aan het Olympisch Ringen Zwemmen. Elke avond, tussen zes en acht uur, moet 500 meter worden gezwommen. Na afloop krijgt men een stempel op een kaart met olympische ringen. Elke ring staat voor 500 meter. Aan de nachtelijke marathon kunnen in totaal 64 teams elk bestaande uit tien zwemmers meedoen. Voor deze marathon kunnen bij het zwembad aan de Piet Heinlaan inschrijfformulieren worden gehaald. Deelnemers aan beide evenementen ontvangen een Olympisch speldje en een certificaat. POLITIE VERDENKT HAAGS BEDRIJF WASSENAAR Het Haagse bedrijf Transverko wordt er van verdacht be gin dit jaar giftige afvals lakken, afkomstig uit de Haagse vuilverbrandings installatie (VVI), te heb ben gestort op enkele pri- véterreinen aan de Raap horstlaan in Wassenaar. Het afvalprodukt zou zijn gebruikt voor de aanleg van wegen, onder meer op een perceel dat behoort tot het koninklijke land goed „De Horsten". Dit heeft een woordvoerder van de Wassenaarse gemeen tepolitie desgevraagd meege deeld. Ook de provincie is van de zaak op de hoogte. De Was senaarse gemeentepolitie is be zig met het opmaken van een proces-verbaal tegen het be drijf. Het gaat om ongeveer 1500 ton afval. De afvalslak ken zijn restprodukten van het verbranden van Haags huis houdelijk afval en bevatten tal van zware metalen, onder meer lood en zink. De illegale storting kwam aan het licht toen de Wassenaarse politie in het wegdek roestige batterijen aantrof. Bij Trans verko was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. In sommige gevallen mogen de slakken worden gebruikt voor de aanleg van wegen, als tenminste voldaan is aan twee voorwaarden. Zo moet de hoogste, gemiddelde grondwa terstand ten minste vijftig cen timeter onder de slakken blij ven en moet er een laag af dichtend asfalt of beton over heen gestort worden. Beide vereisten worden gesteld ter voorkoming van „uitspoelen" van de slakken, waardoor de metalen in het grondwater te recht kunnen komen. Van vergunningen is aan de Raap horstlaan in Wassenaar abso luut geen sprake, zegt de woordvoerder van de Wasse naarse politie. Ook is het grondwaterpeil te hoog en zijn de slakken niet afgedekt. Hier en daar lopen de wegen langs sloten. Geadverteerd Volgens de gemeentepolitie heeft Transverko op enkele zaterdagen de slakken gestort, waarbij gebruik is gemaakt van een kleine wals van de zelfde firma. Transverko heeft overigens een vergunning voor het transport van afvals lakken naar Antwerpen. Vol gens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland heeft Transverko in het verleden met de slakken geadverteerd als „ophogingsmateriaal", het geen werd gestaakt nadat de provincie hierover klaagde. „Het bedrijf beloofde min of meer beterschap", aldus de woordvoerder. Of de slakken rechtstreeks van de Haagse vuilverbran ding naar Wassenaar zijn ge bracht is volgens de woord- .Transverko moet zich aan milieuwetten houden"' DEN HAAG „In het contract dat Trans verko heeft met de gemeente Den Haag staat dat de onderneming zich aan de gel dende milieu-eisen en wetten moet hou den". Dat stelt een woordvoerster van de gemeente Den Haag. Mocht het bedrijf zich door illegale stortingen niet aan die regels houden, dan zou dat tot contract breuk kunnen leiden. Transverko heeft een contract met Den Haag waarmee het bedrijf zich verplicht jaarlijks 83.000 ton afvalslakken af te ne men. De gemeente betaalt daarvoor 32,20 per duizend kilo. Volgens de gemeentelij ke woordvoerster is Transverko verant woordelijk voor de verwerking en afvoer van de slakken. voerder van de politie niet duidelijk. Een andere moge lijkheid is namelijk dat het vuil afkomstig is van een ille gale stortplaats in de Haarlem mermeer. Die was ontdekt door de regionale milieu-in spectie van Noord-Holland. In Wassenaar zijn de slakken, zo verklaart de gemeentepoli tie, gedistribueerd door de veehouder C. van Santen, die in januari bij de Raad van Sta te een procedure over het op slaan van een andere partij af valslakken won. De woord voerder van de provincie zegt, dat de veehouder echter nog steeds in overtreding is. Of (en zo ja wanneer) tegen de opslag van de oude partij afvalslak ken bij Van Santen wordt op getreden weet de provincie nog niet. De wegen op de particuliere terreinen langs de Raaphorst laan zijn met toestemming van de eigenaren verhoogd met de nieuwe partij afvalslakken. Woensdagmiddag zijn de eer ste monsters van de afvalslak ken voor analyse verstuurd naar een laboratorium van het ministerie van VROM. ROB PERIK VEERTIGSTE RIJNSBURGSE BLOEMENCORSO HEEFT INTERNATIONAAL KARAKTER RIJNSBURG/VOOR HOUT Voor de veer tigste keer vertrekt mor gen vanuit Rijnsburg het jaarlijkse bloemencorso. Thema dit keer: „Bloe men... grenzeloos mooi". Tussen de met bloemen opgetuigde personenau to's rijden twaalf praal wagens die elk een land uitbeelden. Joop van Eg- mond en Jaap van der Plas tekenen voor het ontwerp, Herman van den Berg heeft de super visie over bloemenarran- gementen. Van den Berg wordt daarbij geholpen door een aantal arran geurs. Laura (40) en An neke (17) Geerlings uit Voorhout bijvoorbeeld, moeder en dochter die de praalwagen China optui gen. „Anneke en ik zouden eerst een personenauto doen. Toen belde Herman van den Berg met de vraag of we geen praalwagen wilden doen, om- dat er iemand niet kon. Het is voor mij ook een beetje een sprong in het duister. Ik wist bijvoorbeeld niet hoeveel I bloemen ik moest bestellen. Voor bloemstukken in kerken en bij bruiloften kan ik dat al tijd wel schatten, maar nu niet". Voor Laura Geerlings zjjn het spannende dagen. Ze maakte altijd al bloemstukken vpor de Victorkerk in Noord- xyijkerhout, heeft boeken vol met foto's van bruidsboeketje 4ie ze ontworpen heeft, heeft opk wel personenauto's en fyoetsjes met bloemen ver- sjerd, maar een heuse praal- \yagen ontbrak nog op het lystje. CORSOROUTE Het 40ste Rijnsburgse bloemencorso vertrekt zaterdag om 13.00 uur na het startsein van mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, vanaf de bloemenveiling Flora. De route ziet er als volgt uit: Laan van Ver hof, Rijnsburgerweg, Oegstgeesterweg, Graaf Florislaan, Oude Vlietweg, Kerkstraat. Ra penburg. Langevaart, Katwijkerweg, Kanaal straat. Van Saxenstraat, Van Rossumstraat, Meyboomstraat, Noordwijkerweg, Brouwer straat. Oegstgeesterweg. Om 13.45 is men op de Floralaan. Daarna gaat het corso via de Floralaan, Rijnsburgerweg. Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstraat, Leidsestraat en Rijnsburgerweg naar Leiden. Om 14.45 uur is men op het Stationsplein. Daarna gaat het naar de Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haar lemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Wa ters teeg, Korevaarstraat, Breestraat, Prinses- se kade, Turfmarkt, Lammermarkt, Molen- werf, Rijnsburgersingel en de Haarlemmer- straatweg, waar de'stoet ontbonden zal wor den. De wagens rijden daarna naar Noord - wijk. Vanaf 19.00 uur gaat de tocht over de Voorstraat, ZeestraatMolenstraat, St. Jeroen- weg, Boerenburgerweg. Van de Mortelweg, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zee weg, Huis ter Duinstraat, Picképlein, De Grent, Palaceplein en Kon. Wilhelminaboule- vard. De twaalf praalwagens zullen daarna opgesteld worden op de Wilhelminaboulevard, waar ze het hele weekeinde bezichtigd kun nen worden. Laura en Anneke Geerlings uit Voorhout, de arrangeurs van de praalwagen Chi- Bij de 40ste editie van het Rijnsburgs bloemencorso is het dan zover. „Het is eigen lijk via mijn dochter Anneke gegaan. Die volgde een cursus bij Herman van den Berg en zo kwam ik met hem in con tact. Mijn vader had vroeger een bloemenzaak en ik heb toen ik jong was mijn diploma bloemschikken gehaald. Her man vroeg op een gegeven moment of ik wat wilde doen. Zo hebben we geholpen bij de Kerstflora en bij de opnamen voor Nederland Muziekland in Noordwijk. Die praalwagen is een droom. Ik heb het altjd •willen doen, en nu krijg ik het in schoot geworpen", al dus Laura. Half miljoen De voorbijtrekkende stoet praalwagens, auto's, postkoet sen en muziekkorpsen zal vermoedelijk weer enige hon derduizenden belangstellen den trekken. Zij zullen een corso met ongeveer een half miljoen bloemen voorbij zien gaan. Laura Geerlings werkt voor de Chinese praalwagen voornamelijk met rood. Gla diolen, anjers, rozen, tal van soorten moeten de wagen een fleurig aanzien geven. De bloemenarrangementen ont staan al improviserend. „Ik werk nooit met een tekening vooraf. Pas als we de bloemen steken groeit het idee verder. Als je alles van te voren al op tekening hebt, krijg je volgens mij geen mooie stukken", al dus Laura Geerlings. Zelf houdt ze van eenvoudige materialen. „Langs de sloot kant staat altijd iets dat je kunt gebruiken. Ook als je kruiden door laat schieten kun je die gebruiken. Als we ergens lopen kijkt mijn man altijd omhoog naar de vogel tjes, ik kijk altijd naar bene den". Voor de praalwagen zal nu nog gebruik worden ge maakt van onder meer bam boe, om het Chinese aspect tot uitdrukkng te laten komen. Misschien komen e^ ook para pluutjes op de wagens, maar dat hangt van het weer af. PAUL VAN DER BIJL WARMOND Het derde lustrum van Galerie De Pomp wordt tussen 6 en 21 september gevierd. Voor die tijd zal de restau ratie van de dorpspomp en de herinrichting van het omringende pleintje gerealiseerd moeten zijn. De gemeenteraad stelde daar onlangs ruim 15.000 gulden voor beschikbaar. Voor dat bedrag wordt de Pomp zodanig gerestaureerd, dat het oorspronkelijke uiter lijk in ere wordt hersteld en de pomp water geeft. Dat zal echter geen echt opgepompt water zijn, maar leidingwater. Wel zal het water door pom pen tevoorschijn worden ge bracht vanuit een reservoir onder de grond dat is gevuld met leidingwater. Hoewel de bestrating van het pleintje vanwege de beperkte financiële middelen niet zal worden vervangen, wordt er naar gestreefd het plein weer zoveel mogelijk het oorspron kelijke aanzien te geven. De felgroene telefooncel is inmid dels al verplaatst naar het plein voor 't Meerpunt. De lichtmasten zullen worden vervangen door wandverlich- ting. De kastanjeboom midden op het plein zal plaats moeten maken voor enkele leilinden. Hoeveel dat er precies worden hangt nog af van het te voeren overleg met enkele omwonen den. Op de ontwerptekening staan een drietal leilinden di rect voor twee woonhuizen aan de Dorpsstraat. De situatie is daar wat krap, maar als de bewoners akkoord gaan zal er KASTANJEBOOM MOET HET VELD RUIMEN toch geprobeerd worden twee bomen te planten. De kastanje op het pleintje was in de oorlogsjaren een ge schenk van de toenmalige bur gemeester Von Fisenne aan Warmond ter gelegenheid van de geboorte van prinses Mar griet. De boom is nooit uitge groeid tot de grote kastanje waarop gerekend werd. De oorzaak daarvan is dat het wortelgestel van de boom niet voldoende is ontwikkeld en dat is ook de reden van het wegkwijnen van de boom op dit moment. „Onherstelbaar ziek" wordt de toestand van de kastanje omschreven en daarom kan het geschenk van de burgemeester beter nu di rect bij de herinrichting van het plein worden vervangen, dan dat wordt gewacht tot de boom echt dood is en er op korte termijn weer gewerkt moet worden aan de bestra ting. In de commissie openbare werken gingen stemmen op de oud-burgemeester in ieder ge val bericht te sturen van het overlijden van de boom. Expositie Rond de viering van het derde lustrum worden verschillende activiteiten georganiseerd. De meest omvangrijke daarvan is de expositie die zowel in gale rie De Pomp als in het Oude Raadhuis zal worden inge richt. Ongeveer 80 werkstuk ken met als onderwerp bron nen, fonteinen en dorpspom pen worden tentoongesteld. Een onafhankelijke selectie commissie toetst elk werkstuk op het thema, waarna het al dan niet wordt-toegelaten tot de expositie. Ter gelegenheid van deze jubileum-expositie wordt er een kleurencatalogus worden vervaardigd. Rond de Pomp zal in septem ber een Franse sfeer heersen door de inrichting van een Frans terrasje met onder meer levende muziek en een snelte kenaar. Wellicht zal ook de tuin van de galerie bij de ex positie en andere activiteiten worden betrokken. De jubileumcommissie werkt nu bijna een jaar aan de voor bereidingen voor de viering, vanaf de dag dat de galerie precies vijftien jaar bestond in september 1985. Zo'n lange voorbereidingstijd was nodig, omdat alle kunstenaars die ooit in galerie De Pomp heb ben geëxposeerd in de gele genheid werden gesteld alsnog een werkstuk te maken voor de expositie dat past binnen het thema. WASSENAAR Het specia le recherceteam dat de brandstichting onderzocht van de tribune van Duindigt is ontbonden. Politiewoord voerder C van Deursen, die ook de leiding heeft van het onderzoek: „We zitten duide lijk, op een doodspoor. Hoop op aanhoudingen blijven wij echter natuurlijk houden en het onderzoek heeft uitgewe zen dat het ik elk geval om brandstichting ging op Duin digt". De berichten dat justi tie vijfduizend gulden in het vooruitzicht zou stellen voor een tip die zou kunnen lei den tot de aanhouding van de brandstichter van 18 juli op Duindigt berusten volgen de Wassenaarse politie niet op waarheid. ÜEN HAAG/KATWIJK ierrie en overlast van zaagsel. Dat zijn de belangrij;ste klachten van be utoners van de Randweg en Varkevisserstraat in Katwijk over de firma Van Leeuwen. Gisteren Ifchtten zij bij de Raad van State een bezwaar schrift toe, dat zij hadden ingeliend nadat B en W hfet. bedrijf een hinderwetverginning hadden ver- léend. Het bedrijf zit al vele )ren op een strook gtond tussen twee rijen huizen an de Randweg en dë Varkevisserstraat. De firmaheeft in 1971 een hinderwetvergunning gekregen /oor de bouw van een opslagloods. Die was veroudrd en er werd on langs een nieuwe gebouwd. Het bedrijf moest daar voor een nieuwe hinderwetvergunning aanvragen en kreeg die ook. De omwonenden vinden echter dat het bedrijf voor overlast zorgt en geen nieuwe hinderwetvergunning mag krijgen. „We zijn bang voor geluidsoverlast. De maximale geluidsbelasting is volgens de voorschriften 45 decibel. Maar dat is beproefd zonder hout in de machines", aldus Randwegbewoner M. van Beelen. Hij werd bijgevallen door Katwijker J. Spaargaren, bewoner van de Varkevisserstraat. „De brand bij Donk zorgde pas voor veel schade aan omliggende huizen, en die van ons staan nog dichter bij dit be drijf". Hij klaagde over de teloorgang van zijn vloerbedekking, veroorzaakt door het zaagsel van de timmerfabriek dat bezoekers onder hun schoen zolen mee naar binnen brachten. Een woordvoer der van de gemeente betoogde dat het hier om een kleine timmermanswerkplaats ging, die geregeld gecontroleerd werd op het naleven van de eisen in de hinderwetvergunning. Een vertegenwoordiger van de firma V^n Leeuwen legde uit dat er geen machines in de loods stonden die voor enige over last zorgen. „We hebben geen machines voor za gen, schaven of frezen, alleen voor lijmen en per sen. We werken daar alleen met het eindprodukt, dus zaagsel kan er niet zijn". Hetgeen Spaargaren de opmerking onlokte: „Er worden hier gewoon leugens verteld." Tegenover de twee vertegen woordigers van de gemeente uitten de beide ver ontwaardigde bezwaarmakers het vermoeden dat de ambtenaren niet eens wisten waar het bedrijf stond. „Jullie benne d'r nooit geweest", aldus de heer Van Beelen, die de juistheid van het verweer van de gemeente in twijfel trok. KATWIJK Burgemeester C. Bos houdt vast aan zijn voorstel naaktrecreatie op een stuk strand van vijftig meter breed, gren zend aan het strandvak van Wassenaar toe te staan. Ondanks de bezwaren die gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering tegen het plan werden gemaakt, zag Bos geen aanleiding op zijn voornemen terug te komen. J. Telkamp (PvdA) vroeg zich tijdens de behandeling van de nieuwe Algemene Politieverordening af hoe groot de groep in Katwijk is, die gebruik wil maken van naaktrecreatiegedeelten op het strand. Als gemeentebestuur moet je mogelijkheden scheppen voor alle Katwijkers, aldus de socialist, die het de plicht vindt van de raad dat men een stuk strand aanwijst. Met name om dat nu niet daadwerkelijk opgetreden kan' worden in heel Katwijk tegen topless- of naaktrecreatie. Vooral naar de politie toe een onverantwoorde zaak, aldus Telkamp, die SGP, RPF en CDA onjuist gedrag verweet. Zijn vraag aan burgemees ter Bos welke instructies hij als hoofd van de politie meegeeft, kon burgemeester Bos moeilijk beantwoorden. Het Katwijkse beleid in deze is, aldus Bos, die toegaf ongelukkig te zijn met de huidige situatie, dat de politie-agent ter plekke vooral niet in discussie met de wetsovertreder dient te gaan, hem of haar verzoekt zich te kleden en zonodig een bon geeft. Dat kan absoluut niet, betoogde Telkamp, omdat door wetswijzi gingen geen strafbaar feit gepleegd wordt. De Officier van Justi tie in dit district heeft namelijk laten weten niet langer tegen naaktrecreatie op te treden, als de gemeente geen stuk grond binnen haar grenzen heeft aangewezen waar dat wel mag. „We geven de politie dus een onmogelijke opdracht mee, omdat de raad niet wenst te beslissen", aldus Telkamp. H. van Mierlo (Gemeentebelangen/D66) bekritiseerde de keuze van burgemeester Bos toch te doen alsof er een keuze gemaakt is. Door de politie opdracht te geven zo mogelijk topless of naak trecreatie te bestrijden, wekken we de indruk gekozen te heb ben. „Hadden we dat maar", aldus Van Mierlo, „dan was er een stuk duidelijkheid". Als het CDA, RPF en SGP tegen een stuk naaktstrand is moeten ze dat vaststellen. Afwachten is zinloos, vindt Van Mierlo, die daarbij ondersteuning vond van burge meester Bos. De raad zal eens een beslissing moeten nemen, al dus Bos. A. Berkhey (CDA) wil daar voorlopg niets van weten. Hij wil eerst duidelijkheid over de veranderde wetten en de uitleg daar van door de Officier van Justitie. „Nodig haar maar uit om zich nader te verklaren", aldus Berkehey, die niet eerder een stand punt als fractie wenst te vormen. Het aanwijzen van een naakt strand is geen echte oplossing is Berkhey verder van mening. Je begrenst daardoor het probleem niet. Voor zijn fractie een oor deel geeft moet er nog heel wat bestudeerd worden. Toch wil burgemeester Bos dit jaar nog duidelijkheid om hèt functioneren van de politie mogelijk te maken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11